NIEUWE ARRESTATIES IN PERZIE Regering zal geen waters noodmédaille uitreiken Noord-Beveland heeft leidingwater Rampenfonds x ruim 70*000*000 Lange Jan dit jaar misschien nog gereed Strijd tegen het water is op PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 4 MAART 1953 Mossadeq schakelt zijn tegenstanders uit Militairen verhinderden communistische betoging Twee boten opTerneu- zen-Hoedekenskerke i SNIPPER NIEUWS A'j Voor het eerst in de geschiedenis Leggen van plastic zinker verliep uitstekend Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 2418 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE n. M Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman Aardenbure- Mr w F p r j SMIT delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen- J S HoekMiddelhui-»*^' ion v* d- ^e,tz> M'd- Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.18 onder 18.26 u. Maan op onder 8.13 u. Hoogwater Donderdag 5 Maart: Vlissingen: 4.26 u. 1.90 m., 16.44 li. 1.90 m. Terneuzen: 4.53 u. 2.07 m., 17.11 u. 2.08 m. Wemel- dinge: 0.12 u. 1.58 m., 18.28 u. 1.66 m. Zierikzee: 5.55 u. 1.32 m„ 18.12 u. 1.41 m. 1Ueft de voonna,i8e oppositieleider Jamal im»-i Toedeh-party laten arresteren. Imami, een onverzoenlijk tegenstan der van Mossadeq, is reeds twee keer f earresteerd, in 1946 en nogmaals In 952. Hjj bestreed de Perzische premier op het punt van zijn politiek voor na tionalisatie van de Brits-Perzische olie maatschappij en beschuldigde hem er van de Perzische welvaartsbron afge sneden en het land „aan de rand van de afgrond" te hebben gebracht. Tot gisteravond was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag binnengekomen van ruim zeventig mïllioen gulden. Volgens een verslag van Clarence Machalis, voorzitter van de Ameri kaanse organisatie voor hulp aan de slachtoffers der overstromingen in Nederland, heeft de organisatie tot nog toe 750.000 dollar ontvangen. Het verbond van vakverenigingen in Oostenrijk heeft voor het Rampen fonds een bedrag van f 419.000 bijeen gebracht. De Franse Bond van Notaris klerken zamelde 330.000 francs in. De vijf centralen van overheidsper soneel zullen het overheidspersoneel dringend aanbevelen niet alleen over Februari, maar ook over de maanden Maart en April één procent van het salaris af te staan. Er kan dan ruim 2 millioen gulden aan het Rampen fonds worden afgedragen. Birmees offensief tegen Chinese nationalisten. De Birmese regering is met tsjins en goerka's een groots offensief begonnen tegen de nationalistische Chinese troe pen in het noordoostelijke Birmese grensgebied. Men poogt de Chinezen te omsingelen. De tsjins worden gesteund door pantservoertuigen. Tot nu toe wa ren de Birmese trecpen artceds In het defensief. ENGELAND EN DE E.V.G. Antwoord aan Frankrijk: „openhartig, doch negatief", Het Britse antwoord op het Franse beroep om zo nauw mogelijke samen werking van Groot-Brittannië met de betrokken zes Westeuropese staten bij het instellen van een Europees leger, is „openhartig, doch negatief" geweest, aldus werd Dinsdag in Parijse diplo matieke kringen verklaard. De Britse regering heeft niet kunnen voldoen aan het Franse verzoek zich definitief te verplichten Engelse troe pen op het Europese vasteland te lege ren. Ook heeft zij het Franse voorstel, dat Britse vertegenwoordigers alle bij eenkomsten der voornaamste organen van de Europese Verdedigingsgemeen- schap zouden bijwonen, niet kunnen aanvaarden. Brits Lagerhuis keurt titels van Koningin Elizabeth goed. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag ondanks verzet van de Schotse natio nalisten de titels van Koningin Eliza beth na haar kroning in Juni goedge keurd. Verscheidene Schotse leden drongen aan op verwerping van het wetsont werp, daar zij er bezwaar tegen maak ten, dat de Koningin „Elizabeth de Tweede" zal worden genoemd. (De eerste Elizabeth was alleen Koningin van Engeland. Schotland was toen een afzonderlijke natie). Een Schots amendement werd met 328 tegen 39 stemmen verworpen. Sommige Schotse afgevaardigden ver heten het Huis, toen het wetsontwerp definitief werd goedgekeurd. Het ont werp is naar het Hogerhuis gezonden. AMERIKAANSE TOERISTEN NAAR EUROPA. Volgens het „Journal of Commerce" zullen dit jaar 100.000 meer Amerika nen als toeristen Europa bezoeken dan in 1952, toen ongeveer 400.000 Ameri kanen bijna 415 millioen dollar in Europa hebben uitgegeven. Indien er meer reisgelegenheid en meer hotels zouden zijn, zou het totale aantal on getwijfeld nog groter kunnen zijn. Engeland verwacht dit jaar in ver band met de kroningsfeesten ongeveer 250.000 Amerikaanse bezoekers, Frank rijk verwacht er niet minder dan 400.000. Het ultimatum van Mossadeq aan de Tweede Kamer om hem een vertrou wensvotum te geven of hem een volks stemming te laten organiseren verliep gisteren. De Kamer kwam echter niet bijeen. De voorzitter Kasjani, had Mossadeq medegedeeld, dat enkele le den.de veiligheid niet gewaarborgd achtten, zolang de nieuwe commandant van bewaking der Kamer, een fana tiek aanhanger van Mossadeq, niet ver vangen zou worden door znn voorgan ger. De mare van aanhangers der Toe- dehpartij naar het parlementsgebouw is door het ingrijpen van militairen verhinderd. Zij slaagden erin de beto gers niteen te drijven voor zij het ge bouw hadden bereikt. Er werden en kele arrestaties verricht. WEER EXPORT VAN AARDAPPELEN Maximumprijzen zullen vervallen. Terstond na de overstroming is met het oog op de aardappelvoorziening van het binnenland de export van aardappelen uit voorzorg stilgezet. Nu inmiddels aan de hand van. globale in ventarisatie in het gehele land is ge bleken, dat de aardappelpositie geen reden tot bezorgdheid geeft, verstrekt het bedrijfschap voor aardappelen weer machtigingen voor de uitvoer van aardappelen. Verder kan dezer dagen intrekking verwacht worden van de maximumprijzen voor consumptie aardappelen, nu er geen kans op onge motiveerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatregelen van de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aardappelen uit het rampgebied, wor den ingetrokken. Ook weer een verbinding met Zierikzee. Door de „Ooster-Schelde", die tot dusverre de dienst tussen Katseveer en Zierikzee heeft onderhouden, in te zet ten tussen Terneuzen en Hoedekens- kerke, is er een belangrijke verbete ring in deze dienst bereikt. Op de ver trektijden (men zie de advertentie) varen van beide havens de boten uit, zodat het aantal vaarten is verdubbeld. Voor velen, die regelmatig van deze dienst gebruik moeten maken en tot dusverre vele uren met wachten heb ben moeten doorbrengen, ongetwijfeld een verheugend bericht. Het motorschip „Prins Hendrik" heeft gisteren lichte averij opgelopen; het roer is beschadigd, zodat het schip uit de vaart moest worden genomen. Tussen Vlissingen en Breskens varen nu twee schepen; zij onderhouden een haif-uur-dienst. Vandaag is er ook weer verbinding met Zierikzee en ook in de komende dagen zal dat het geval zijn. Eén der kleine schepen, vermoedelijk de „Ram- mekens", die tot dusverre de passa giers vóór de haven van Zierikzee van de „Ooster-Schelde" overnam en naar de stad bracht, zal nu doorvaren naar Katseveer en vandaar reizigers mee terug nemen. Vaste tijden zijn voor deze dienst moeilijk te stellen, daar men rekening moet houden met het tij. De „Koningin Emma" blijft voorlopig tussen Katseveer en Dordrecht varen. De overeenkomst, waarbij aan Krupp weer de beschikking over zijn vermo gen wordt gegeven, zal vandaag wor den getekend. Krupp zal al zijn kolen mijnen en staalfabrieken en zijn deel nemingen in de kolen en staalindustrie van de hand doen. Hij verbindt zich nooit meer te zullen trachten nieuwe belangen in de kolen- en staalindustrie te verwerven. JOHN FOSTER DULLES NAAR HET OOSTEN? Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, het maken van een reis naar het Nabije Oosten en Zuid-Oost-Azië, overweegt, zulks ter versterking van het Ameri kaanse prestige in deze streken. Men is van oordeel, dat een derge lijk bezoek veel zal bijdragen tot het tegenwerken van de Sow jet-activiteit, die erop gericht is gebruik te maken van Arabische teleurstelling over de Amerikaanse politiek in het verleden. Het bezoek zou ook kunnen leiden tot de bespoediging van een verdedigings organisatie in het Nabije Oosten, die gesteund wordt door het Westen. Diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Canada. De Indonesische regering heeft be sloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan met Canada. De eerste Cana dese ambassadeur in Djakarta zal zijn George Robert Haesman. De Indonesische ambassadeur in Washington, Sastroamidjojo, zal voor lopig de Indonesische vertegenwoordi ging in Ottawa waarnemen. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Waardering voor beleid van B. en W. in de moeilijke dagen De Middelburgse gemeenteraad beeft gistermiddag van de buriremn>«fi>r vernomen, dat de restauratie van de Lange Jan einddit ja?r of begifraleend jaar gereed zal zijn. Het carillon zal over enkele maanden zijn klanken weer over de stad laten horen. Aan data heeft mr Bolkestein ziX niet gewaagd' daar de architecten zich hierover ook niet kunnen uitlaten. Wellicht zal het detoren vóór de beëindiging der werkzaamheden voor bezichtiging kan worden opengesteld. Een eerste stap in die licmmg is ai gezet door het aannemen van een verordening, waarin de tarie.cn 0.25 per persoon en f 0.10 voor kinderen) zijn vastgelegd. Aan het begin der zitting hield de burgemeester een rede (voor de tekst waarvan wij verwijzen naar pag. 2), die werd beantwoord door jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.). Deze zei, dat samenwerking meer dan ooit noodza kelijk is en hij wenste het college van B. en W. sterkte toe voor de toekomst. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Ver. Chr. Burgerschool om medewerking voor de bouw van een nieuwe school. B. en W. zullen t.z.t. hierover advies aan de raad uit brengen. GROTE WAARDERING VOOR ALLEN, DIE HIELPEN Verantwoorde onderscheiding is practisch onmogelijk h„°fif:icieel w°rd* medegedeeld, dat de regering overwogen heeft of het aan beveling verdient een watersnoodmedaiile in te stellen, uit te reiken aan hen die. zich bjj de watersnood 1953 op bijzondere wijze hebben onderscheiden! Deregermg heeft echter besloten niet tot de instelling van een dergeliike medaille over te gaan. J Dit besluit doet niets te kort aan de grote waardering, welke de regering heeft voor het werk van alien, die bij de ramp op enigerlei wijze hulp heb ben verleend. Haar voornaamste motief is zelfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben verleend, en de wijze waarop ieder van hen zich ten volle heeft gegeven, het practisch onmogelijk maken tot een verantwoorde onderscheiding te komen. Vele bewoners van het getroffen ge bied hebben niet minder dan degenen, die van elders te hulp snelden, bewij zen van grote persoonlijke moed en menslievendheid gegeven. Zij allen verdienen de dank van het Nederland se volk. EEN GAT IS DICHT, MAAR HET GROOTSTE NOG NIET V vlwiivt 1— - —11— (Jg In de Val van Sirjansland wordt een werkhaven aangelegd Bij Zierikzee zijn de afgelopen dagen successen geboekt. Men is erin ge slaagd het zuidelijke gat van de Westhavendam te dichten. Het is een hele toer geweest om in dit gat het kolkende water de baas te worden, maar met. inspanning van alle krachten is het gelukt de dijk met zandzakken te dichten. Thans is men bezig de dijk op dit punt te verstevigen. Er wordt klei uit het Hellegat aangevoerd voor een nadere storting. Het kolkende water door het noordelijke gat heeft men nog niet weten te bedwingen. Verscheidene po- gingen mislukten hier. Maar onvermoeibaar wordt het werk voortgezet. Er staan grote belangen op het spel! Vandaag zal men het opnieuw proberen. zee naar Bruinisse loopt, is op som mige plaatsen nog vrij zwak. Daarom is men een grootscheepse zandzakken- actie begonnen. Zo hoopt men in kor te tijd het dijkgedeelte bij Kakkeweel afdoende beschermd te hebben. Dat de Schouwensedijk stevig blijft, is van groot belang voor de verdere herstel werkzaamheden op Duiveland. Ook bij Brouwershaven is hard ge werkt. Men is hier de situatie volko men meester en aan de zeedijk en bij de havendam zijn voorlopige voorzie ningen getroffen. Verder gaande naar het Westen is men ook de strijd tegen het water de finitief begonnen aan de Noordkust bij Dreischor. De eerste hand is gelegd aan het dichten van de gaten van de Jonge Polder. De toestand van de dijk is hier enigszins meegevallen, zodat er geen reden is voor pessimisme. Stroomgaten zijn hier niet ontstaan. Hier hoopt men spoedig successen te boeken. De werkzaamheden aan het gat in de zeedijk bij Schelphoek moeten nog beginnen. Tot in de finesses heeft men hier de situatie opgenomen. Alle nauw keurige metingen zijn gedaan. Bij het werk wil men zoveel mogelijk onno dige risico's vermijden. Het gat in de dijk schuurt nog ge regeld uit en is nu reeds 280 meter breed. De diepte bedraagt niet minder dan 30 meter. Ook zijn landinwaarts grote stroomgeulen ontstaan, die soms meer dan 100 meter lang zijn. De diep te van deze stroomgeulen, welen, be draagt op tal van plaatsen 20 meter. BURGHSLUIS. Bij Burghsluis is bij de dijk een bo dem gelegd voor een inlaag ter plaat se, waar de sluitdam moet komen. Men is hier begonnen een persleiding aan te leggen voor het spuiten van zaad voor het djjklichaam. De werkzaam heden verkeren hier dus in een begin stadium. Het laat zich aanzien, dat men hier niet met de ernstigste moei lijkheden te kampen zal hebben. Gisteren is de verbindingsweg Renesse- Scharendijke aanbesteed. Deze weg, die 20 April gereed moet zijn, dient voor het vervoer van materieel en ar beiders en zal van groot belang zijn voor de herstelwerkzaamheden aan de dijken. Op het dijktraject Scharendijke Brouwershaven zijn voorlopige voor zieningen getroffen. De Langedijk wordt voorlopig gedicht, waarmee de Noorder Nieuwlandsepolder wordt af gesloten. SCHOUWENSEDIJK. De Schouwensedijk, die van Zierik- NIEUWE AANVAL OP GAROET. Zondagavond is Garoet wederom aangevallen door een gewapende ben de. 23 woningen werden in brand ge stoken, 2 burgers werden gedood en 2 gewond. De totale schade bedraagt een half millioen rupiah. De onderhandelingen over de vor ming van een Oostenrijkse regering zijn gestrand op het verzet van de so cialisten tegen de eis van de volkspar tij tot opneming van de uiterst rechtse bond van onafhankelijken in een coalitiekabinet. Een passagiersvliegtuig met straal aandrijving van de Canadian Pacific Airlines is bij het opstijgen op het vliegveld van Karatsji neergestort. Alle 11 inzittenden verloren het leven. A Eisenhower heeft de gepensionneer- de bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger, generaal Van Fleet, op het Witte Huis onderscheiden met de „Distinguished Service Order", hem verleend wegens de buitengewone diensten, bij de strijd te velde in Korea aan de V.N. De West-Berlijnse Se naat heeft de geallieerde commandan ten verzocht de vraag in overweging te nemen, of militaire vliegtuigen ge bruikt kunnen worden voor het ver voeren naar West-Duitsland van Oost- duitse vluchtelingen in West-Berlijn. Op het hoofdstation van Saarbrücken is Dinsdag tengevolge van de zware mist een personentrein op de buffers aan het einde der lijn ingereden. Er waren 35 gewonden. •- Ten bate van de getroffenen heeft Indonesië de Belgische regering tot een waarde van 600.000 francs levensmiddelen aange boden. De commandant van het Amerikaanse korps mariniers, generaal L. C. Shepherd, heeft gistermiddag met z(jn echtgenote als gast van Ko ningin Juliana op het paleis Soestdijk de lunch gebruikt. In de Bruinissepolder wordt ongelo felijk bard geploeterd.-In de Oude Dijk zijn niet minder dan 7 gaten geslagen. Met kracht is hier het werk ter hand genomen om de gaten te dichten, zodat Tussen de Oude Dijk en Zijpe wordt een groot zanddepót ingerieht, van waar men vrij vlug de werkobjeoten kan bereiken. Ten Zuiden van Sirjansland is men eveneens begonnen aan de herstel werkzaamheden. Getracht wordt de sluis Vianen in de oude staat terug te brengen. Belangrijker is het werk, dat men verricht voor de kust van Sirjansland. Hier is men nl. bezig met inzet van veel materieel om de Val uit te bagge ren. Zo denkt men op de „rede van Sirjansland" een uitstekende werkha ven te krijgen. Heeft dit grote werk zijn beslag gekregen, dan heeft men een belangrijke toevoerhaven voor het groot materieel. KRUININGEN. De werkzaamheden bij de grote ga ten in de zeedijk van de Kruininger- polder bepalen zich nog slechts tot het beteugelen van de stroom door de ga ten. De laatste tijd zijn de gaten niet groter geworden. Vooral nu enkele zinkstukken zijn neergelaten, Is de si tuatie hier niet meer uitgesproken cri- tiek. De verwachting is, dat de Frederica- polder op Noord-Beveland binnen niet al te lange tijd droog zal zijn. Dag en nacht wordt hier doorgemalen. Zo worden aan het waterfront in Zeeland, zij het nog weliswaar lang zaam, maar toch zeker vorderingen ge maakt. (Aanvaring op Nieuwe Waterweg. Gisteravond heeft de sleepboot „Witte Zee" van Smit en Co's Interna tionale sleepdienst een aanvaring ge had met een onbekend schip op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en gggk van_Holland. Eén der beide lan- gat op, waardoor éénder bomjjüi'iV> menten water kreeg. Vandaag uitspraak kort geding evacuatie Zierikzee. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg zal hedenmorgen om 11 nur uitspraak doen in het kort geding tussen het gemeentebestuur van Zie rikzee en de plaatselijke middenstan ders over de evacuatie van de stad. Arnhem helpt Kortgene. Vandaag arriveren in Kortgene vier kiepwagens uit Arnhem met personeel, ter beschikking gesteld door de Dienst van Gemeentewerken aldaar. Ze zul len behulpzaam zijn met het schoon maken der gemeente. In Arnhem zijn reeds uitgebreide acties aan de gang voor hulp aan het getroffen Kortgene. Wolphaartsdijk en Renesse geadopteerd. Wolphaartsdijk zal worden geadop teerd door de Friese gemeenten Gaas- terland, Harlingen en Smallingerland. De gemeente Bueklin in Kansas (V.S.) heeft Renesse geadopteerd. De oudstrijders '14'18 van de stad Er- mont (Fr.) hebben 50.000 frs beschik baar gesteld voor Oud-Vossemeer. Gisterenmiddag om half drie heeft Noord-Beveland voor de eerste keer water gekregen door een buisleiding, die even tevoren door de Zandkreek was gelegd. Dit voor het eiland toch eigenlijk historische moment verliep welhaast ongemerkt, want het dorp Kortgene, waar de leiding uitmondt, is nog practisch onbevolkt. Burgemeester A. A. Schuit, die vlug even uit Colijnsplaat was overgekomen, waar zijn gemeentesecretarie nu een plaats je heeft gevonden, heeft de directeur van de N.V. Waterleiding Mij Zuid- Beveland, ir M. J. Stoel Feuerstein, met enkele eenvoudige woorden dank gebracht. Daarna konden de huisvrouwen, die in het dorp bezig zijn met het schoonmaken van haar woningen, met een emmertje aantreden.... Eindelijk heeft Noord-Beveland dan water. Er is een ramp voor nodig ge weest. Men heeft er vroeger lang over gesproken", nu kon het ineens. Vorige week Vrijdag viel de beslissing. De Draad- en Kabelfabriek in Delft kreeg d order: „Duizend meter plastic waterleidingbuis" en Dinsdag daarop was de buis er. Een dikke mist was oorzaak, dat men gisterochtend niet op tijd. kon beginnen. De afgelopen dagen had men alle voorzieningen reeds getrof fen. Vanuit Wolfaartsdijk lag een stalen leiding over de zeedijk en ook aan de overkant vóór Kortgene had men de leiding van de waterkant af over de schorren van plastic en verder van eternit en staal tot in het dorp reeds gereed gemaakt. Dus behoefde men slechts de zinker te leggen door de Zandkreek en aan te sluiten en de zaak was gereed. Tegen half twaalf stak echter de Yerseke 60 waarop de haspel met de buis was gemonteerd, van de Wol- faartsdjjkse wal en een kwartier later reeds lag de buis op de bodem van de Zandkreek. Het vastmaken aan de reeds gelegde buisleidingen duurde evenmin lang doch het water zelf liet nog even op zich wachten. Ook Wol faartsdijk heeft onder water gestaan en de waterdruk in dit dorp, waar eveneens flink wordt geboend, was niet groot. Het water wordt opgevangen in enkele grote cementen bakken van samen 9 kub. m. inhoud. Deze bak ken, die voorzien zijn van een zin ker, zoals bij een closetbak, worden, wanneer ze leeg dreigen te raken, automatisch bijgevuld. De buis, die thans gelegd is, heeft geschiedenis. Tenminste dat vertelde ons een der technici van de DRAKA, de Delftse Draad- en Kabelfabriek. Ze is namelijk vervaardigd van Poly- aethyleen, een koolwaterstofachtig product dat veel op parafine lijkt. De grondstof ontstaat bij een druk van 1000 atmosfeer. Reeds in 1929 heeft Prof. Michels uit Amsterdam de ver vaardiging van deze stof bestudeerd en kort voor de oorlog werd ze uit gevonden. In Engeland werd er ech ter octrooi op verleend. De stof, die rubberaehtig aanvoelt, heeft zeer hoge isolatieweerstand en voorts uitmun tende ehemische eigenschappen. Ze is n.l. goed bestand tegen zuren en bodemzouten. In korrelvorm wordt ze uit Enge land geïmporteerd. Een speciaal ge construeerde machine kan uit deze stof direct de leiding uit één stuk vervaardigen. De buisleiding, die thans door de Zandkreek is gelegd, heeft een door snede van 32 m.m. en een wanddikte van 4 m.m. Ze weegt 400 gram per meter en moest derhalve omgeven worden door een loodspiraal om haar te laten zinken. De levensduur van de leiding is vrij wel onbeperkt. Desalniettemin be schouwt men het leggen van deze zinker als een proef die, als ze lukt, gevolgd kan worden door het leggen van nog enkele leidingen aangezien de doorsnede te gering is om het ge hele eiland direct van water te voor zien. De capaciteit van de leiding is thans 1.5 2 kub. m. per uur. Met een aanjager kan men deze capaciteit verdubbelen. Het is niet het enige plasticproduct, dat de DRAKA vervaardigt, zo vertel de men ons nog. Ook voor bloed transfusie maakt men buisjes, die de eigenschap vertonen, dat het bloed er niet in stolt. Eveneens heeft een pro fessor de wens te kennen gegeven, dat men voor hem kunstmatige dar men zal vervaardigen teneinde deze by operaties te kunnen gebruiken. Tenslotte en dat is weliswaar een heel ander terrein, kan men ook trawlernetten van deze plasticsoort vervaardigen. Deze netten hebben de eigenschap dat ze, zodra ze boven water komen, meteen ook volkomen droog zijn. De heer I. J. de Bert werd vervol- gens benoemd tot tijd. onderwijzer aan de U.L.O.-school aan de Dwarska i. Een stuk grond op het groot-industrie terrein werd verkocht aan de heer J. Waverijn. De aanschaf van een offset drukmachine ondervond tegenkanting. De heer Flipse (C.H.) achtte het ge vaar aanwezig, dat de gemeente hier werk aan de plaatselijke drukkerijen zou onttrekken. Deze vrees werd dooi de heer Hesselink (V.V.D.) gedeeld. De heer Breel (Arb.) had eveneens, vooral technische en financiële, bezwaren. Wethouder J. W. Kögeler antwoord de, dat de gemeente zo economisch mo gelijk moet werken, terwijl de amb tenaren ter secretarie zeker met een dergelijke machine kunnen omgaan, zodat geen personeel behoeft te wor den aangenomen. Met de stemmen van de heren Schot (S.G.P.), Hesselink en Schenk (V.V.D.), Wattel (A.R.), Flip se, Breel en Schorer tegen werd het voorstel aangenomen. Het door het personeel van de gemeente voor het Rampenfonds afgestane bedrag, dat tussen de f 3 en f 4000.— ligt, werd door de raad verdubbeld. DE FINANCIËN. Het voorstel een crediet voor aan schaf van een nieuwe politiemotor toe te staan, gaf de heer J. S. Hoek (A.R.) aanleiding de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten te bespre ken. Hij wees erop, dat, tegen de richt lijnen van het dep. van Binnenlandse Zaken in, de uitkering van het Rijk van 145 op 155 procent is gebracht. Wanneer echter 145 procent ontvangen wordt, betekent dit, dat het tekort op de gemeentebegroting momenteel bijna f 230.000.bedraagt. Voorstellen voor nieuwe credieten, zoals thans aan de orde, maken dit tekort al maar groter. Hij vroeg B. en'W. om een rapport be treffende de door de commissie-Oud aanbevolen financiële regeling en de gevolgen daarvan voor de Middelburg se begroting. De voorzitter merkte op, dat de cri- minister, die analig met een' i-egeinrg had moeten komen. De financiële toe stand is zeer duister, doch daaraan kan het college niets veranderen. Men kan onmogelijk het leven gaan stopzetten tot klaarheid is verkregen. Een rapport over de financiële toe stand gebaseerd op het rapport der commissie-Oud vond de burgemeester niet noodzakelijk. Wanneer de finan ciële verhouding definitief geregeld is, zijn B. en W. bereid de raad uitvoerig in te lichten. Het rapport van de directeur der ge meentebedrijven over de watervoorzie ning gaf diverse sprekers gelegenheid hulde te brengen aan het college van B. en W. voor hun werk in de laatste weken. De heer Breel wilde weten of er iets gedaan wordt ter bescherming van het waterwingebied en aan de be strijding van de konijnenplaag. De burgemeester zei, dat er stappen zullen worden gedaan bij de Polder Walcheren en de minister van Verkeer en Waterstaat om bescherming van het gebied hij Oranjezon te verkrijgen. By normale stormen bestaat er echter weinig gevaar. De bestrijding van dë konijnenplaag wordt bezien. RONDVRAAG. Bij de rondvraag wilde mevr. de Vlieger (Arb.) inlichtingen over de kruidtuin. Wethouder Kögeler deelde mede, dat onderhandelingen worden aangeknoopt met het bestuur van de Godshuizen over het gebruik voor dit doel van een deel der tuin bij het te huis voor ouden van dagen. De heer Schot sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat kort na de ramp in één der kranten een advertentie van hei gemeentebestuur verscheen voor de verpachting van staanplaatsen voor de kermis. De burgemeester deelde mede, dat ook het college hierdoor was gei troffen, doch de advertentie was al ge reed gemaakt voor de ramp en is ver der aan de aandacht ontsnapt. De heer Hesselink vroeg naar de levering van langeafstandsgas, waarbij men, volgens het antwoord van B. en W., op stag natie moet rekenen. De heer Hoek wil de weten waarom de bewoners van 't Zand, die gas betrekken uit het Prov. Gasbedrijf te Vlissingen, niet zijn ge holpen door de Middelburgse gasfa briek, toen het bedrijf te Vlissingen uitviel. Volgens wethouder L. J. van t Westende was dit onmogelijk, daar er in de gasfabriek een defect was ont staan, waardoor er onvoldoende pro ductie was. De heer Wattel tenslotte vroeg in welke concrete gevallen bij de waters nood aan andere gemeenten op hun verzoek hulp is verleend. Mr Bolke stein deelde mede, dat de brandweer geholpen heeft bij het leegpompen Van kelders in Vlissingen en Arnemuiden en dat administratief personeel in Vlis singen heeft gewerkt bij het opnemen der schade. Eveneens op óragen van de heer Wattel zei de voorzitter, dat over de uitmonding van de riolen in grach ten en kanalen een rapport kan wor den tegemoet gezien en dat twee bouwvallige percelen (één aan de Veerseweg en één aan de Veersesingel) binnenkort zullen worden gesloopt. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Matige tot zwakke wind tussen West en Noord. Overdag ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1