WAARDE, een verdronken dorp, K ih bp! EEN DORP VERDWEEN IN DE GOLVEN. Nationaal Rampenfonds waar het water voorlopig niet zal wijken. Meer dan 100*000 mensen uit noodgebieden geëvacueerd* Onze correspondenten schreven geschiedenis Tocht langs de daken van de huizen <r Acht pioniers leiden een sober bestaan op het gemeentehuis. JWwaï WÊÊ 111lil WAARDE GING ONDER. DEN HAAG Giro 9575 of Giro 274289 (ZeeuwscH Dagblad) Dinsdag 3 Maait 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 mannen, die al zoveel tekort komen, hebben enige verzorging nodig. Niets is lekkerder dan een met zorg ge kookte pot eten. En hoe moet het dan met die gescheurde jassen en de gaten in de sokken, als Ali er niet was. En Ali houdt de mannen onder de duim. Dat moet ook wel. Verdronken dorp. De koffie van Ali smaakt best. We hebben er van genoten. De koekjes wa ren nog vers. Daarna zijn we buiten in de boot gestapt. Het is bijna windstil. Het water rim pelt nauwelijks. De lucht is strak blauw. „Er zit voorjaar in de lucht", zegt de waarnemend burgemeester van Waarde en de dijkgraaf van het Water schap, de heer M. van Fraassen. We varen langs de daken van de hui zen. Ginds wordt een bovenverdieping leeggehaald door Waardenaars, die een bootje hebben weten te bemachtigen. Het is niet veel wat er nog te redden valt. Een losgeslagen zolder, waarop nog graanzaken liggen, drijft voorbij op de lichte stroming. Dan botst de zolder te gen een raam van een huis. Het valt in diggelen. Steeds neemt de schade toe. Dag in dag uit stroomt het water met het ty op en neer en het schuurt langs de huizen, steeds meer schade aanrich tend. Nu is het water laag. De brievenbus steekt net boven het oppervlak uit. Verderop staat het bordje „Bushalte I.M.Z.". Over een paar uur als het. Romance. GAWEGE. (Getekend door de sergeant Dirks.) In Waarde, het verdronken, maar nu ook vergeten dorp op Zuid- Beveland. wonen acht mensen: vier militaire pontonniers en vier leden van de rijkspolitie. Zij bivakeren in het gemeentehuis, dat bij laag water droog staat. Is het weer vloed dan stroomt het water de kamer in, waar de mannen huizen. Dan klimmen ze op de stoelen om de voeten droog te houden. En de broodmaaltijd wordt voortgezet. Even gezellig en even vrolijk als tevoren. Over een paar uur loopt het water toch weer weg en de radio staat hoog en droog de ene mars na de andere te spelen. De radio, die deze pioniers van Prins Bern- hard kregen Sergeant Hans Dirks is commandant van de vier pontonniers. In zijn gewone doen als soldaat was hij R.A.O.-onder- officier. Ook hier op dit Robinson Crusoë- eiland, dat eigenlijk geen eiland meer is, daar in het gemeentehuis, heeft hij de ontspanning en de welzijnszorg van de mannen op zich genomen. In een bak naast de tafel liggen een stapel oude tijdschriften, een halma-spel, Mens er ger je niet en andere spelen, 's Avonds zitten de mannen om de tafel de plan nen voor de volgende dag te bespre ken. De uren daar bjj het olielampje in het nog droge gemeentehuis temidden van een onnoemelijke watervlakte, vliegen om. Als het spelen verveelt, worden er moppen vertelt. Waarom niet? En soms dringt er in de ondergelopen Dorpstraat uit het gemeentehuis gezang van man nen daarbuiten. Dan zingen de rijkspo litie en de pontoniers hun liederen van „Botch a me" tot het „Wilhelmus" toe. „Wie zich niet in onze gemeenschap kan aanpassen", zegt Hans, „wordt bui ten de deur gezet en dan staat hij in het water". Maar deze maatregel heeft men niet hoeven toé te passen. Het le ven in deze kommervolle omstandighe den verstevigt de onderlinge banden. Veel weten de mannen van elkaar af. Veel eigen moeilijkheden hebben zij el kaar verteld. En steeds vonden zij be grip. 'Patrouilles. Laat in de avond worden de geïm proviseerde bedden boven opgezocht. De volgende dag zal niet gemakkelijk zijn. De patrouilediensten zijn zwaar. Dan kruisen ze in hun motorbootjes langs de daken van de huizen van Waarde. Overal moeten ze tegelijk zijn. Want er kunnen kapers op de kust zijn, die aan gespoelde goederen willen stelen. Sommige bewoners van Waarde heb ben reeds de moed om naar het dorp te gaan. Via de Westerschelde-dijk kan men vlak bij het dorp komen. Vandaar vaart men met bootjes naar de huizen om nog wat huisraad te redden. Veel is het niet. Dan is het zaak dat een ieder naar zijn eigen huisje vaart en zijn eig'en spulletjes meeneemt. Er moet nu eenmaal orde en toezicht zijn. Ook worden de cadavers gesignaleerd en de steeds toenemende schade in het dorp wordt gerapporteerd. AU. Het gemeentehuis is het beginpunt van de patrouilletochten. Een paar keer per dag legt een boot aan de dijk bij Gawege aan. Dan wordt mondvoorraad meegenomen, 's middags vaart de on volprezen Ali Sinke uit Krabbendijke mee. Nee, niet voor niets. Ali voelt net als haar plicht om het mannenhuishou- den in het gemeentehuis van Waarde een beetje te ordenen. De hele middag is zij druk bezig. Er wordt geveegd, ge dweild, afgewassen en niet te vergeten gekoo -<• Ja, laten er nu mensen zijn, tfis daar kwaad van spreken. Maar Ali daar onmisbaar 's middags. Die Ja, het was zo gekomen. Hans Dirks lag met zijn boot aan de dijk bij Gawege. Op de dijk stond Ali Sinke. „Kan je vlees braden", schreeuwde Hans. „Ja", riep Ali terug. Er is toen nog een poosje heen en weer gepraat. Maar ein delijk stapte Ali in de boot en ging mee naar het gemeentehuis, waar ze nu eten kookt en de huis houding doet. Dat was het begin. En het slot? Hans blijft nog een tijdje in Waarde en gaat dan de dienst uit. Dan zal hij erg zijn best doen om een baan in Zee land te vinden, zegt hij. En Ali vindt dat best. Ze heeft niets lie ver dan dat. 's Avonds brengt Hans haar in de boot over het ondergelopen land weer naar de dijk en 's mid dags haalt hij haar op. Dat kan niet anders. Het werk op het ge. meentehuis moet toch gedaan worden. Ze menen dat! --J Ingezonden Mededeling (Adv.) De pure „Gold LeafVirginia. In de eerste week al een record-omzet! Nu reeds weten honderdduizenden veel-eisende Virginiarokcrs wat fiun sigaret is. Ook U zult enthousiast zijn! ©fLYER weggespoeld en was Waarde een prooi van de golven geworden. Kleine bulten klei, waarop wat hees ters staan, tekenen zich af tegen het water. Dat is de Kadijk geweest. Rond die eilandjes vaart een bootje. Er zit ten mensen van de Waterstaat in, die metingen verrichten. a Redding? De vredige stilte wordt verstoord door het geraas van een zandzuiger. Deze zandzuiger baggert een vaargeul door de Kruiningerpolder naar de Ka- dijk. Zwaar materiaal moet naar deze dijk kunnen worden aangevoerd. Ket herstel van de dijk betekent de redding van Waarde. Als het waterschap geïso leerd is van het buitenwater is het niet zo moeilijk door een sluis de polder leeg te laten lopen in de Westerschelde. Maar zover is het voorlopig nog niet. Het lijkt er niets op. Waarde is voorlo pig niet droog. Maar de eerste successen tegen het water zjjn geboekt. Juist vandaag werd het gat achter Waarde voor de West- veerpolder gedicht. Van één kant was het gevaar bezworen. De zee bleek ook in deze streek niet oppermachtig te zijn. Verbijsterend. Maar overigens ligt Waarde nog in een grote watervlakte. Het panorama, dat de toren biedt, is nog verbijsterend. Geen stukje droog land valt nog te be speuren. Het dak van het lijkenhuisje op het kerkhof is nog net te zien. De daken van de huizen wijzen aan, waar eens het bloeiende dorp Waarde moet hebben gelegen. Boerderijen liggen her en der in de watervlakte verspreid. Ginds tegen de dijk gedrukt ligt Gawe ge. We hebben, toen we er langs voeren de grote verwoesting gezien, die het kolkende water daar aanrichtte. We hebben op onze tocht naar het dorp de pas geplante jonge fruitbomen net bo ven het water zien uitsteken. Alles wat we op deze tocht zagen was zo on noemelijk erg en alles wat het panora ma nu toont i§ om nooit weer te ver geten. Dan kijken we de andere kant op. De laagstaande zon werpt een wonder witte lichtvlek op de Schelde. Tegen deze lichtvlek bewegen zich in het gat van de dijk, dat juist op waterhoogte gedicht is, de silhouetjes van de man nen die daar werken. Snel lopen ze af en aan; en dit tafereel is het, waar we 't laatst naar zien. Het is de laatste overheersende indruk van het ramp gebied Waarde. RECTORAATSOVERDRACHT THEOLOGISCHE HOGE SCHOOL. Donderdag a.s. zal het rectoraat van de Theologische Hogeschool te Kampen door Prof. D. Deddens worden overge dragen aan zijn opvolger, prof. C. Veen- hof. Dit geschiedt in de aula van de Hogeschool. Vrijdag a.s. zal de inauguratie van de beide nieuwe hoogleraren, prof. L. Doekes en prof. H. J. Schilder geschie den in de Nieuwe Kerk, waarbij de pre sident-curator, ds D, van Dijk, de in stallatierede zal uitspreken. Na de In stallatie zal in de morgenvergadering prof. Doekes een rede houden, terwijl In de middagvergadering prof. Schilder zijn inaugurele oratie uitspreekt. Juist toen we in Waarde voeren scheerde een vliegtuig over het water, van waaruit deze foto werd genomen van het dichten van de zeedijk van de Westveerpolder. Een marineschuit voert zand zakken aan. Luchtopname A.N.P.) De somberste verwachting overtroffen. Uit Zeeland werden 14.000 evacué's elders ondergebracht. Met uitzondering van kleine verplaatsingen, die zich nog telkens voordoen, kan men wel zeggen, dat de eerste faze van de evacuatie, de verplaatsing*, thans is afgesloten. De tweede faze betreft het verblijf der geëvacueerden in de opnamege meenten en de derde faze de terugkeer. Die terugkeer zal in het algemeen eerst veel later aan de orde komen, al is er hier en daar al van een terugkeer op zeer beperkte schaal sprake. In totaal waren gisteren door de Rijksinspectie voor de bevolkingsregis ters 89.709 geëvacueerden geregi streerd. Met die registratie werd on middellijk na de ramp, in overleg en in samenwerking met de centrale eva cuatie commissie en met toestemming van de minister van Binnenlandse Za ken, begonnen door de Rijksinspectie voor de bevolkingsregisters. Dit aantal .heeft betrekking op de externe geëva cueerden, de personen, die van een be paalde gemeente naar een andere zijn overgebracht. Daarnaast zijn er echter nog vele interne geëvacueerden. Dat zjjn de personen, die in de naaste om geving werden opgenomen en niet deel uitmaakten van de georganiseerde evacuatie. Van die interne geëvacueer den beschikt men niet over concrete cijfers, maar men schat hun totaal op 18.000. Dat wil dus zeggen, dat het totaal aantal geëvacueerden tussen de 100.000 en 110.000 loopt, een aan tal, dat de somberste verwachtingen water weer hoog wordt, zullen ook deze stille getuigen van het normale leven verdwenen zijn. Troosteloos. Op Parkzicht steekt het platform van de muziektent net boven het water uit. Het is daar een troosteloze bende. Het water is hier vuil en ligt vol met samengespoeld wrakhout. Door een opengeslagen raam kijken we een slaapkamer binnen. Het bed is tegen de kant gesmakt. „Oost West, Thuis best", staat er op een wandplaat gecal- ligrafeerd en aan de linker muur „God zorgt". We zijn al weer verder gevaren in het verdronken dorp. Daar komt ons een verpestende stank van een cadaver tegemoet. Een kinderledikantje drijft tegen de boot aan. Het varen wordt moeilijker. We zijn van de weg afgeraakt. Hans staat aan het roer. Wachtmeester Vreeke staat voor op de punt van de boot en geett aanwijzingen: „Hans stop. Hier langs. Daar is een tuin. Pas op het hek, dat hier onder moet staan. Ja, hier langs, over de stoep, nu tussen die twee bo men door. Ja, we zijn vrij. Draaien maar weer met de motor". We verlaten het dorp en varen op de Kadijk aan, de Kadijk, die de ondergang van Waarde betekende. Een spiegelglad meer strekt zich voor ons uit. De zon schijnt reeds warm. Het water is helder-blauw. Alles is vre dig en stil. Voor ons maar water, water dat land moest zijn. Niets is meer be toverend dan dit schouwspel, dan dit spiegelgladde meer. Maar niets is ook meer vloekend dan dit. Daar ginds ligt de verbrokkelde Ka dijk, die Waarde moest beschermen voor het water uit de Kruiningerpolder. Zondagmiddag werd deze binnendijk iifLf mmmmm IIÜ1 Het was kort na het middernachtelijk uur, dat 1 Februari de dijkgraaf en technici van het wa terschap Waarde met levensgevaar op de Wes- terscheldedijk liepen. Het water spatte huizen hoog en sloeg over de dijk. Kwart voor vier. De toestand is hopeloos. De sirene loeit. Op de Havendijk spoelen de straat stenen weg. V ij f uur. Met razend geweld slaat bij de Westveerpolder een stuk dijk weg. De noodklok wordt geluid. Vier woningen staan snel tot de dak goot in het water. Ternauwernood ontsnappen de bewoners aan de dood. Als het daglicht aanbreekt komt er bericht, dat er water uit de Kruiningerpolder binnenstroomt. Spoedig is men op de plaats van het onheil. Het lukt om dit gat in de Kadijk enigszins te dichten. Maar nieuwe dijkdoorbraken worden gemeld. De toestand is hopeloos. Het is niet te houden. Het water gutst overal naar binnen. De mannen haasten zich weer terug naar het dorp, waar het water reeds binnenstroomt. Negen uur. De eersten evacueren naar Krabbendijke. Zieken worden met luxe auto's weggebracht. Steeds wordt het water hoger, steeds hoger. Ook de weg naar Krabbendijke is reeds onder gelopen. Zouden allen in veiligheid gebracht kunnen worden? De auto's kunnen niet meer zo snel door het water rijden. Maar het lukt. Velen bereiken Krabbendijke. 2 Februari. Het blijkt dat de Kadijk aan de Kruiningerpolder voor een groot deel is wegge slagen. De Havendijk heeft het gehouden. Nog enkele gezinen, die boven in de huizen zit ten, worden per boot gered. De 30-jarige J. Wisse is vermist. Iemand weet te vertellen, dat hij Zondagavond door de sterke stroom in de weel is verdwenen. 3 Februari. Verschillende Waardenaars trekken naar de dijk om het verdronken dorp te zien. Op het dak van een schuur zitten nog mensen. Zij zwaaien met witte doeken. Weer varen de bo ten uit om nu de laatsten te redden. Het gehele dorp is nu verlaten. Alleen in het gemeentehuis blijven nog twee politiemannen om de wacht te houden. Het is daar eentonig. Maar de mannen doen hun plicht. Donderdag 4 Februari. Weer evacuatie. Krab bendijke moet ontruimd worden. Het dorp is niet buiten gevaar. Vrouwen en kinderen pakken weer in en gaan per dukw naar Brabant. De mannen blijven achter om te werken. Zondag 7 Februari. De dag gaat voorbij als een gewone werkdag, 's Avonds gaan velen ter kerke. Het rijke bloeiende dorp Waarde is onder gegaan in de golven. „Maar men zal niet bij de pakken gaan neerzitten", zo besluit onze cor respondent, „maar opbouwen met Gods hulp. Die alles bestuurt". in de eerste dagen in belangrijke mate heeft overschreden. Van het aantal der externe geëvacueerden van 89.709 zijn er inmiddels reeds duizend gerevacueerd. DE SPREIDING. Op 20 Februari beschikte men ovet cijfers met betrekking tot de versprei» ding der externe geëvacueerden oveï de onderscheidene provincies. Uit* gaande van die cijfers en het thans to» taal aantal geregistreerden, kunnefl naar schatting de volgende cijfert worden gegeven: Zeeland 14.000, N.» Brabant 30.000, Zuid-Holland 32.000, Utrecht 8.000 en de overige provineieè 5.000. Van de overige provincies komt Noord-Holland op ongeveer 1500 ge» evacueerden, Gelderland op 1000, Lim burg op 400, Drente op 100 en de an dere naar fato. DE INTERNE GEËVACUEERDEN. Hoewel voor de interne geëvacue^r» den geen concrete cijfers ter beschik» king staan, kan worden aangenomen, dat de aantallen bedragen voor Zee» land 2700, voor Zuid-Holland ongeveejf 10.000 en voor Noord-Brabant onge» veer 5000. Iedere gemeente, die geëvacueerden heeft opgenomen, is verplicht daarvaft onmiddellijk opgave te doen aan d.9 rijksinspectie voor de bevolkingsregis» ters. Men beschikt over een algehele re gistratie der externe geëvacueerden, waarmee bijvoorbeeld het informatie* bureau ten zeerste was gebaat. Da Rijksinspectie voor de bevolkingsre gisters legde een signalementstaat aan, welke naar het Roode Kruis ging, dia dan inlichtingen kon verstrekken. Van de ongeveer 85.000 informaties, welke werden gevraagd, kon het Roode Kruis er op die wjjze 12.000 beantwoor den. Dat er niet nog meer konden wor den beantwoord houdt verband met da omstandigheid, dat over tal van mensen inlichtingen werden gevraagd, die niet zijn geëvacueerd. Zo kwam het bijvoor beeld herhaaldelijk voor, dat inlichtin gen in het binnen- en buitenland wer den gevraagd over personen wier woon plaatsen niet in het rampgebied waren gelegen. Eigen ziektenkostenvergoeding voor gemeentepersoneel. Over de ziektenkostenvergoeding voor gemeentepersoneel is thans een uitvoerig rapport verschenen, opge steld door het centraal orgaan inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegen heden van de Ver. van Ned. Gemeen ten. De conclusie van dit rapport is, dat de eigen voorziening door de geza menlijke gemeenten goedkoper is en ook beter zal werken dan welke par ticuliere verzekering ook. Ook prin cipieel acht men de eigen voorziening beter dan onderbrenging bij een par ticulier fonds, daar decentralisatie- in de lijn der sociale wetgeving ligt. De bedoeling is thans, als eenmaal de elf provinciale regelingen zijn aanvaard, een landelijke clearing tus sen deze 11 regelingen tot stand te brengen. De ziektekostenvoorziening zal voorlopig alleen openstaan voor pensioengerechtigde ambtenaren en voor die „vaste" arbeidscontractan ten, die niet volgens het ziekenfond- senbesluit tot de verplicht verzeker den behoren. Men wil het instituut te 's-Gravenhage vestigen en de voor ziening op 1 Januari 1954 laten in gaan. In de meeste provincies zal het zo zijn, dat de premie 2 pet van het salaris zal bedragen, terwijl de ge meentebesturen 2 pet hierbij zullen leggen. MllHIllWMIMHIMlIBIIIIIlllIllllllllllillllllllllllllllllllllMltllllllllM Doe het vandaag nog!

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4