de loupe 21e cyiote. veAw-acMing.. ZITTING VAN INDONESISCH KABINET WAS TE VROEG AFGELOPEN. Nederlands nieuwe kruiser. NcDERLANDS RAMP IN DE AMERIKAANSE PERS. Tien tot dertig iniilioen mensen in Russische kampen* Het eigen vlees* V eer-perikelen* De aanval liep op niets uit Nederlandse generaals in proces- Hamid 11 genoemd* De geheime verdragen met Rusland* t Domkop is een lelijk woordl Ste Radio- faienqt oni Dinsdag 3 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Minister Beel heeft in de schriftelij ke voorbereiding van de behandeling zijner begroting enkeie woorden ge wijd aan het doen en laten van som mige gemeentebesturen, die voor geen tweeërlei uitleg vatbaar zijn. „Helaas wordt hier en daar er toe overgegaan, zonder dat de begro tingspositie dit toelaat, uitgaven op te voeren of inkomsten prijs te ge ven in de verwachting dat het ge meentefonds voor dekking van het tekort zal zorgen en zelfs een en kele maal met de uitgesproken stel ling dat het plicht is van de gemeen tebesturen die uitgaven die zij nodig achten, te ramen en van de Rijks overheid om de middelen daarvoor aan te wijzen. Het behoeft weinig betoog, dat zulk een standpunt voor de centrale overheid niet aanvaard baar is en dat gemeenten, welke zich op zulk een standpunt stellen, in het eigen vlees der zelfstandig heid snijden!" En in de alinea daarvoor zegt Prof. Beel: „De gemeentebesturen hebbes de plicht zich bij him beleid terdege re kenschap te geven van de vraag of naar alle redelijkheid kan worden verwacht dat de financiële conse quenties van nieuwe investeringen en taakuitbreidingen ook in de (naaste) toekomst door eigen nor male middelen kunnen worden op gevangen, dus zonder te speculeren op het ontvangen van bijzondere hulp indien bedoelde consequenties later tot niet-sluitende begrotingen zouden leiden". Dit alles klinkt redelijkmaar minister Beel vergeet dat deze zorge loosheid, dit trekken van een wissel op de toekomst, gevolg is van de ach ter ons liggende periode, waarin de heer Beel een belangrijke rol heeft ge speeld! Als er in een huishouden schoenen nodig zijn voor de kinderen, dan zal een verstandig ouderpaar re kening houdend met hetgeen vader verdient, gaan overwegen hoe duur de schoenen mogen zijn en wanneer het geld om ze te kopen beschikbaar is. Maar als dat inkomen „zwevende" is, van de week eens zoveel en volgende week el wel, dan koopt men maar vast in de hoop dat het loon de volgende week mee zal vallen. Zo is het ook met de gemeenten. De zelf standigheid van de gemeenten is niet door de zorgeloosheid van de gemeen tebesturen in het gedrang gekomen, maar door het feit, dat die besturen niet meer wisten, waar ze aan toe waren; het was steeds een gok hoe veel het Rijk ze nu eens zou toestop pen! Als minister Beel met reden verwij ten wil maken, dan moet hij onmid dellijk beginnen met vast te stellen, waarop de gemeenten kunnen reke nen. Anders is hij als een moeder die haar kind grondig verwend heeft en zich dan beklaagt dat het jong zo ver velend is Tijdens de vergadering der Provin ciale Staten van vorige week is geen debat gehouden over oorzaak en ge volgen van de ramp, die Zeeland in het bijzonder heeft getroffen. Ener zijds is dat toe te juichen, aan de an dere kant echter leven er onder het publiek wel enkele vragen, waarover een sober debat misschien verhelde rend had kunnen werken. Zo wordt er steen en been geklaagd over het veer TerneuzenHoedekens- kerke men heeft hierover al een klacht van één onzer lezers kunnen opmerken. Door het uitvallen van de verbinding KruiningenPerkpolder, de voornaamste verbindingsweg tus sen Zuid-Beveland en O. Zeeuwsch- Vlaanderen met daarachter België, is HoedekenskerkeTerneuzen vrijwel het enige veer voor de Bevelanders, tenzij men de moeilijk berijdbare omweg over Vlissingen wil maken. En daar de weg over Rilland nog niet be rijdbaar is, zijn automobilisten op Hoedekenskerke aangewezen. Wie daar een halve dag vertoeft en een halve dag wachten is daar heel gewoon hoort meer onvriendelijke opmerkingen aan het adres van de Stoombootdienst dan anders in een heel jaar! Begrijpelijk, want als men de tijd, die daar verdaan wordt met wachten, in geld zou gaan uitdrukken, zou het in de millioenen lopen. „Kan dat niet anders?" zou een vraag zijn geweest die door één der Statenleden gesteld had kunnen wor den zonder dat men daaraan aanstoot had genomen; het debat zou er niet „onwaardig" door geworden zijn. Nu stellen wij die vraag. Wij zijn le ken op .et gebied, waarop de directie van de Stoombootdiensten zich beweegt maar ais men ziet hoe op ander terrein soms met enorme krachtsin spanning het haast onmogelijke wordt gepresteerd, dan hebben wij toch de indruk dat het ook op dit terrein wel beter kan. Tenzij het aan goede wil zou oi. .ien, maar dat kunnen wij nauwelijks aannemen. Daarvoor im mers is de zaak te belangrijk! be- die ge- Onder even grote belangstelling als Woensdag is Zaterdagmorgen de handeling van de zaak tegen Sultan Hamid II voortgezet. In de zitting, bijna vier uur duurde, werd alleen de 85-jarige getuige Frans Najoan hoord. Deze Frans Najoan was werkzaam als rechercheur bij de criminele re cherche op het hoofdbureau van politie te Djakarta. Hij was de directe assis tent van kapitein Westerling. Het doel van de beweging van Westerling, zo zei Najoan, was het omver werpen van de regering van de R. I. S. De A.P.R.A.-beweging had tevens nog als doel het bestaan te waarborgen van de minderheidsgroepen, namelijk de Indo-Europese, de Ambonese en de Menadonese groepen. Onder de vele personen, met wie Westerling in contact heeft gestaan noem de deze getuige ook generaal Buurman van Vreeden. centrum. Toen heeft HÉnid Wester ling de opdracht gegeven de-minister- Reeds vóór de souvereiniteitsover- dracht was in het huis vqn Benz een bespreking gehouden, waarbij Najoan en een zekere Rapar aanwezig waren. Rapar vertelde toen dat hij en anderen in Djakarta een strijdorganisatie had den. Westerling was van plan om op 27 December 1949 een opstand te ontke tenen. Er was op deze bijeenkomst een zekere Karewur, die verklaarde wa pens te bezitten. Later bleek, dat hij geen wapens had. Hij kreeg van Wes terling een flinke uitbrander. Kare wur werd toen vervangen door Rapar. Rapar zou het wel klaar spelen. Hjj had 800 man tot zijn beschikking. Als hij voldoende wapens had zou hij 250 man naar Bandung sturen. Er vertrok ken slechts 100 man naar Bandung, waarvan er 95 werden gearresteerd, omdat zij achterdocht opwekten. Verder vertelde Najoan dat hij ook eens 10 leden van de plebesciet-bewe- ging moest doden. Westerling had ook contact gehad met generaal majoor Engels. In de ochtend van 23 Januari 1950, zo ver haalde Najoan verder, de dag van de aanval op Bandung, was Westerling in de woning van Brussche in Diakarta. Daar hoorde hij dat Bandung door de A.P.R.A. was aangevallen en nog be zet werd gehouden. De volgende middag kreeg Najoan de opdracht Hamid op te zoeken in Hotel des Indes. Nadat hij daar inder daad de Sultan had aangetroffen, bracht hij met Hamid een bezoek aan Westerling. Bij die ontmoeting had Sultan Ha mid tegen Westerling gezegd, dat het „spel" niet in Bandung moest worden opgevoerd, maar in Djakarta, in het De senaatscommissie van Buiten landse Zaken heelt Donderdag met de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, gesproken over een ontwerp-resolutie van de regering, waarin afkeuring wordt uitgesproken over schending van geheime verdra gen door de Sowjet-Unie, met het dtel vrije volken in slavernij te brengen. Men heeft geen overeenstemming kunnen bereiken en komt morgen weer bijeen. Dulles heeft er aan herinnerd, dat er meer dan veertig verdragen be staan, die in de oorlog zijn gesloten. Naar zijn mening kan door een docu ment, dat deze verdragen geheel of gedeeltelijk verwerpt of bevestigt, het gestelde doel niet bereikt worden. Als voorbeeld van verdragen die door Rusland geschonden zijn, noem de Dulles het verdrag over de vrij heid en onafhankelijkheid van Oos tenrijk, et verdrag over de vorming van een centrale Duitse regering, het verdrag betreffende vrije verkiezin gen in Polen en het verdrag over de eenheid en onafhankelijkheid van Korea. „Als wij nu verklaren", aldus Dul les", „dat deze verdragen niet meer gelden, dan laten wij de Russen ge heel vrij om te handelen zoals zij willen". raad aan te vallen. Najoan moest de aanval leiden en de 8 defensie-autori teiten (Sultan Hamengku Buwono, Alin Budiardjo en Slmatupang) dood schir ten, direct bjj binnenkomst van de zaal en vervolgens Sultan Hamid n In zijn voet te schieten. Westerling aanvaardde de opdracht en besprak voorts met Najoan de wijze van uitvoering. Najoan alleen zou niet in staat zijn de aanval uit te voeren, om dat hij niet over wapens beschikte. Hij zei later op de avond om acht uur het plan tot uitvoer te kunnen brengen. Najoan verklaarde te weten, dat de Kabinetszitting om acht uur afgelopen zou zijn. Om acht uur zocht hij Sultan Hamid in Hotel des Indes op om hem op de hoogte te stellen van het feit, dat de aanval niet was doorgegaan, omdat de zitting reeds was afgelopen. Hamid was niet in Hotel des Indes aan wezig. Hij was naar een receptie. Huldeblijk aan prof. dr Berkelbach van der Sprenkel. Aan prof. dr S. F. H. J, Berkelbach van der Sprenkel, die wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd is afge treden als hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk en voorzitter van de Oecu menische Raad in Nederland, is Zateidag een huldeblijk aangeboden. Het comité „Vrienden 'van prof. Berkelbach van der Sprenkel" had een bijeenkomst belegd in „Esplanade" te Utrecht. Het geschenk bestond uit de notariële acte van een stichting, waarin de verzamelde gelden zijn bijeen gebracht. Deze stichting zal prof. Berkelbach de mogelijkheid verschaffen de eenheid der kerken we tenschappelijk te bestuderen. Conferentie A.R.-partij op 31 Maart Het Centraal Comité van de A.R.-Partij heeft wijzigingen gebracht in de plannen met betrekking tot de partijconferentie. Deze zal nu worden gehouden op Dins dag 31 Maart 1953 te 's-Gravenhage. Als referent is uitgenodigd de heer A. Sta pelkamp. Het onderwerp is: „De gemeen ten en de werkgelegenheidspolitiek". C.N.V. EN BENELUX. Vertegenwoordigers van de christe lijke vakbeweging uit België en Ne derland hebben elkaar dezer dagen opnieuw ontmoet en wel te Brussel. Een nieuwe bespreking werd gewijd aan de Beneluxproblemen. Hierbij werd vooral aandacht verleend aan de invloed van de watersnood op de sociaal-economische positie van Ne derland. Een lange gedachtenwisseling werd gehouden over de invloed van het loonpeil op de werkgelegenheid. Op dit punt zijn de standpunten dichter bü elkaar gekomen. Hierbij werd vastgesteld dat de huidige moeilijk heden slechts ten volle opgelost kun nen worden door gezamenlijk optre den van de Benelux-unie ten opzich te van de andere landen. In een volgende bijeenkomst zal de bespreking over deze punten worden voortgezet. Aldus wordt medegedeeld in een communiqué van het C.N.V. Vermoedelijk zullen in de komende maand enige proefvaarten met de bij Wil- ton-Feijenoord te Rotterdam in aanbouw zijnde nieuwe kruiser „De Ruyter", op de Noordzee worden gemaakt. Men neemt aan, dat de kruiser in Sept. a.s. gereed zal z\jn. Zel£s Limburg is over stroomd 1 In het ^buitenland heeft men veelal 'n merkwaardige indruk gegeven van de ramp die ons heeft getroffen. Mede door deze verkeerde indruk zijn sommige or ders voor onze export in gevaar gé bracht. Zoals de heer Hasselman, de Ne derlandse handelseommissaris in New- York, het uitdrukte: „Wij moeten er voor oppassen dat men in Amerika de indruk krijgt, dat Nederland zo getrof fen is dat het vooralsnog als toeristen centrum is uitgeschakeld en niet in staat is lopende handelscontracten na te komen". Toch wordt deze indruk ge wekt door de voorlichting die er in de Amerikaanse pers verschijnt. Bijgaand kaartje troffen wij aan in de Amerikaanse pers. Op deze Amerikaan se kaart is het gedeelte wat wit is, be doeld als het gebied wat overstroomd is! Volgens Amerikaanse bronnen zou Nederland dus onder water staan van Drente tot Limburg en van Noord-Hol land tot Zeeland. Bijna al onze grote steden zouden onder water staan: Amsterdam, Haar lem, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Delft, Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Apeldoorn, etc.! Voor ons Nederlanders, is het tevens opmerkelijk welk een geografische Wrede arrestaties in Spanje. ln Griekenland 1694 ge vangenen* Op naam van de internationale commissie tegen het regiem van concentratiekampen heeft een groep voormalige concentratiekamp-ge vangenen uit verscheidene landen een witboek gepubliceerd, waarin geraamd wordt dat 10 tot 30 mil lioen mensen verblijven in Sowjet- concentratiekampen. Tevens zijn twee witboeken gepubli ceerd over Spanje en Griekenland. In Spanje is geen bewijs van concentratie kampen gevonden, doch ongeveer 30.000 politieke gevangenen verblijven in ar rest, aldus de commissie. In Griekenland bestonden volgens deze publicatie twee concentratiekampen, een voor vrouwen en een voor mannen, met in totaal 1694 gevangenen. De levensvoorwaarden in de Griekse kampen waren niet onmen- elijk, de gevangenen waren niet ge dwongen te werken en het sterftecijfer I was normaal. In 1941 bestonden in de Sowjet-Unie 80 kampen, ongerekend arbeidskolonies, speciale kolonies en talrijke gevangenis sen, aldus het witboek over de Sowjet- Unie. Het belangrijkste Sowjet-kamp was dat van Sevostlag in het Noord-Oosten, waarin in 1940 ruim 8 mill, personen verbleven. Het huidige aantal gevange nen ligt, aldus deze publicatie, waar schijnlijk rond de vijf millioen. Kolyma, de streek waar het kamp ligt, „is een uitgestrekt 'gebied, bijna geheel bevolkt door gevangenen". Sevostlag was, evenals andere grote kampen, in feite een op zichzelf staande gemeen; schap. De gevangenen waren, al naar gelang hun bekwaamheid of gezond heidstoestand, in groepen verdeeld en zij werkten officieel tien uur per dag. In de practijk werkten zij echter twaalf tot veertien uur dagelijks, aldus dit wit boek. Over Spanje werd nog verklaard, dat arrestaties dikwijls vergezeld gingen van wreedheden, bedreven door de politie, in het bijzonder in geval van politieke ar restaties. voo._ celling men in Amerika van ons land geeft. Zo heeft men b.v. de gehele Zuiderzee tot land verklaard. Vermoe delijk onder de indruk van de afsluit dijk! Zeeuwsch-Vlaanderen wordt als Walcheren beschouwd en Urk heeft men maar in Noord-Holland gelegd. Om Schouwen had men een cirkel ge tekend met in de tekst de opmerking, dat hier 70.000 mensen waren ingeslo ten. Het is daarom begrijpelijk, dat Amerikaanse zakenlieden orders heb ben willen annuleren, door een verkeer de voorstelling van zaken die zjj kre gen. Deze kaart was door een Ame rikaanse nieuwsdienst in vele bladen gepubliceerd. Overigens zouden wij toch ook niet graag willen beweren, dat sommige mensen in Nederland een betere kijk op Amerika hebben, dan de Amerika nen op Nederland. Als wij XJ zouden zeggen dat deze kaart b.v. in de Bal- timore Sun was gepubliceerd, zou U dan onmiddellijk kunnen zeggen waar Baltimore lag? Toch heeft deze stad bijna een millioen inwoners en daar komt Urk nooit aan toe. Dader van roofmoord gegrepen? Na moeizaam speurderswerk Is de Eindhovense politie overgegaan tot de arrestatie van de 27-jarige losarbeider Van den B. uit Strijp, als vermoedelijke dader van de Zondagmorgen in Eind hoven gepleegde roofmoord op de 74- jarige landbouwer M. van K. De verdeling van kleding aan de slachtoffers. In verband met de bezwaren van het „Landelijk comité voor volkshulp" tegen het verstrekken van door het Roode Kruis van kleding aan niet-slachtoffers van de overstromingsramp, deelt men van de zijde van het Roode Kruis mede, dat er omstreeks honderdduizend slacht offers van de ramp zijn, terwijl er wel voor vijftien maal zoveel personen kle ding is ingezameld. In overleg met de regering, de Liga der Roode Kruisvereni gingen en de schenkers is daarom be sloten alvast te beginnen met beschik baarstelling uit deze enorme overvloed van kleding voor charitatieve instellin gen en „displaced persons". Het Japanse lagerhuis heeft Maandag een resolutie goedge keurd, waarbij premier Josjida tot de orde wordt geroepen, die Zaterdag een socialistische afge vaardigde een domkop heeft ge noemd. De resolutie werd aan genomen met 191 tegen 162 st. bij 113 onthoudingen. Leden van ae oppositie hadden verzocht om disciplinaire maatregelen tegen de premier wegens het bezigen van „een onbeschaamde uit drukking" waardoor „een lid van het huis voor de gehele we reld bespottelijk werd gemaakt". Josjida trok later zijn woorden in en gaf toedat zij onbetame lijk waren. De disciplinaire commissie van het huis zal thans moeten be slissen over te nemen maatre gelen. JJ Mededelingenblad «De Evacuatiepost". Verschenen is de eerste editie van „De Evacuatiepost", een mededelin genblad van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden. Het blad, dat op ongeregel de tijden zal verschijnen, wordt door de Kamer gratis verspreid en toege zonden aan alle geëvacueerde eigena ren van bedrijven, die aan de Kamer hun evacuatie-adres hebben opgege ven. Behalve adressen van geëvacu eerde vrienden, kennissen en bedrijfs- genoten, zullen in de „Evacuatiepost" mededelingen worden geplaatst om trent de geldende voorschriften op het gebied van de schade, schade aangiften, credietmogelijkheden e.d. Het redactieadres van „De Evacuatie post" is Seisdam 28 te Middelburg, telefoon K 1180—3141. Bijeenkomst van de raad van ministers der K.S.G. De raad van ministers van de Euro pe kolen- en staalgemeenschap zal onder voorzitterschap van de Belgische minister Duvieusart Vrijdag a.s. ln het stadhuis van Luxemburg bijeenkomen. Waarschijnlijk zal de bijeenkomst nog diezelfde dag eindigen. De agenda is nog niet vastgesteld. FEUILLETON* door J. BRANDENBURG. 3 Maar Jacob kijkt niet enthousiast. Hij is niet verheugd, doch diepe teleurstelling tekent zijn gelaat. Vader, ik word geen priester, zegt hij. Geen priester? Maar als Jahwe je roept. Denk aan Samuël, mijn zoon, als Jahwe je roept, moet je komen om te dienen in zijn heilige Tempel. Jacob schudt het hoofd. Neen vader, ik word wat anders, zegt hij beslist. 1 Wat wil je dan worden, mijn zoon? Herder, vader! Herder? Isboseth kijkt vol verbazing naar zijn kind. Dan nemen zijn trekken een minachtende plooi aan en nogmaals zegt hij, maar nu vol diepe verachting: Herder! Kind, hoe haal je het in je hoofd? Waarom niet, vader? Herder, er is niets minder. Herders zijn bij ons volk niet in tel. Ze zijn veracht. Ze behoren tot het uitvaagsel. Weet je wel, dat geen enkel herder ooit als getuige kan gedagvaard worden voor enige recht bank? Niemand hecht waarde aan wat een herder zegt of doet. Neen, mijn jongen, dat kan niet. Dat kan nooit. Jacob wordt opnieuw driftig. Hij stampt weer met de voet op de grond en zegt: Ik wil herder worden, ik wil naar het veld, en ik wil met schapen en geiten omgaan, ik wil de ruimte in. Ik haat de stad, ik haat alles wat in de stad is Stil, mijn jongen, ga niet verder, vloek de heilige stad niet, zoals jeHij durft het niet uitspreken. Was vader Jacob dan geen herder, en koning David? Waarom is herder-zijn iets lelijks? De mensen zeggen, dat het lelijk is, maar "ahwe kan het niet zeggen. Ik geloof het niet, vader. Ik wil herder wordenalleen maar herder, vader...... niets anders...... De jongen is in tranen uitgebarsten en verstomd ziet de vader op zijn kind neer. En dan komt plots de vreeinde gewaarwording over hem: hij moet zijn kind gelijk geven. Waarom is herder-zijn minder waardig? Waren vader Jacob en koning David dan geen herders Zij gaan weer aan de arbeid. Jacob is stil geworden. Zijn blij gezang, waarmee hij in de morgen uren het werk opvrolijkte, is verstomd. Isboseth heeft moeite zijn aan- daeht bij zijn gewichtige arbeid te houden. Zijn jongen geeft hem veel stof tot ernstig nadenken en hij vraagt zich telkens af: hoe komt die jongen toch aan zulke vreemde denkbeelden? Twee grote zakken hebben zij gevuld met de zee-groene ovale vruchtjes. Ze beladen er de ezel mede en keren dan langs hetzelfde pad terug naar de stad. De zon staat nu ver in 't Westen en schijnt hun dus opnieuw in het gelaat. De hitte is ondragelijker dan zij in de morgenuren was. De zon brandt over de stad en er is een siddering in de lucht boven haar, als boven een pot kokend water. De contouren van de muren en de torens op de hoge tempelberg steken zwart af tegen de opalen lucht. De lichtkaatsing van de zonnegloed tegen het witte tempelmarmer en het goud van de pilasters steekt hen in de ogen. Wanneer zij op de grote heerweg komen, hangen dikke stofwolken over de hellingen der vallei. De marktkopers keren huiswaarts. Er is geschreeuw en getier van haastende mannen, die hun kamelen of ezels voorbij de langzaam- gaanden opjagen, of deze opzij van de weg duwen. Isboseth drijft zijn zwaarbeladen ezel langs de uiterste rand van de weg en Jacob loopt, opdat zij niet van elkander af gedreven worden, dicht achter hem aan. Dichter bij de stad wordt de stroom minder. De meeste marktgangers zijn al op weg naar huis. Wanneer de twee de Schaapspoort binnen gaan, kijkt Jacob met ogen vol afschuw naar de afzichtelijke stompjes van Eljakim. Nu hij het verhaal van zijn vader gehoord heeft, zien zijn ogen anders dan vroeger naar deze bedelaar, In de stad is het tafereel veranderd. De markt is leeg. Kinderen spelen op het kale, open terrein. Ze bootsen in hun spel de volwassenen na. Ook zij kopen en verkopen: spelen vader en moeder; knielen voor een donkere poort van een woon huis. zoals zij de mensen zien knielen bij het morgengebed of bij het avondoffer voor de Tempel; ze spelen bruiloftje en begrafenis en maken ruzie met groot lawaai, wanneer er spelbrekers zijn, die niet willen meedoen. WOENSDAG 4 MAART 1953. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Or gelconcert. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.. 12.53 Reportage. 13.00 Nieuws, en commentaar. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gramofoonmuziek. 17.30 Gev. muziek. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitzending: „De brievenbus gaat open". Correspon dentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-VARIA. 18.20 Ac tualiteiten. 18.30 Strijksextet. 19.00 Dis cussie. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 „De schaduw", hoorspel. 21.35 Lichte muziek. 22.15 „Moeten de zeegaten dicht?", causerie. 22.30 Orgel, harp, viool en zang. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Cram. 23.45—24.00 Idem. HILVERSUM II. (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.05 „Tro- penherinnering", hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Surinaamse volkslied. 12.59 Klokge lui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interk. Thuisfr: 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Omroepor kest en solist. 15.55 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, claveeimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Avondmaalsliederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gramofoon muziek. 20.30 Lijdensoverd. 21.00 Lon- dens Philh. Orkest. 22.00 Intern. Evang. Commentaar.) 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Avondoverd. 23.30-24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Licht orkest. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17..10 Gram. 17.30 Causerie. 17.45 Gram. 17.50 Boek bespr. 18.00 Zangrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamermu ziek. 19.57 Pianorecital. 20.00 Hoorspel. 20.45 Gram. 21.00 Idem. 21.15 Licht or kest. 22.00 Nieuws. 22.15 Litterair-muzi- kaal prog. 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3