Nieuws uii de Provincie. :d.d.d. Vele Zeeuwse beroepsvervoerders liepen grote schade op. Vluchthaven aan het Zijpe wordt belangrijke aanvoerhaven. GEMEENTERADEN Het wagenpark kreeg geduchte klappen Een pluim op de pet van de chauffeurs! PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Goed geslaagde aardbeien- middag te Kapelle. Vissers van Bruinisse redden honderden mensen Chauffeur in het ziekenhuis overleden. Tractor-chauffeur door mijn gedood. 1 holen. Dinsdag 3 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het wagenpark van de Zeeuwse beroepsvervoerders beeft geduchte klap pen gekregen. Het zeewater heeft in totaal ongeveer 80 voertuigen zeer zware schade toegebracht en In enkele gevallen direct vernield. Speciaal daar, waar de wagens aan de getijstromen onderhevig waren, moet rekening wor den gehouden met zeer moeilijk herstel. Dat er nog niet meer voertuigen uit de sector van het beroepsgoederenvervoer onder water kwamen te staan, Is te danken aan de eigenaren, die bijna overal waar dit maar enigszins mogelijk was hun wagens onmiddellijk hebben Ingezet voor het wegbrengen van men sen en goederen of voor het vervoer van materialen naar de bedreigde of stuk- ge-lagen dijken. De beroepsvervoerders op Schouwen Duiveland zijn het zwaarst getroffen. Hier kwamen 27 voertuigen (een derde van het wagenpark) onder water te staan. Een enkele daarvan staat nog on der. Zeven vervoerders zijn gedupeerd. Eén hunner raakte niet minder dan 15 voertuigen kwijt. De schade aan onder delen en voorraden is ook groot. Op Walcheren overviel het water 15 wagens. Een Vlissingse vervoerder móest er 7 uittrekken. Het aantal on der water staande voertuigen in Zuid- Beveland was 24. Op Tnolen bedroeg dit aantal 4 en in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren enkele. Op Noord-Beveland hebben, voorzover bekend, geen wagens onder water gezeten. Heel wat vervoerders hebben hun auto, toen zij er niet meer mee weg konden, boven op de dijk ge zet. Op sommige plaatsen staan zij er nog. GROTE STROP. Vooral op Schouwen Duiveland is de strop groot, omdat hier verschillende vervoerders ten koste van enorm veel moeite en kosten juist gereed waren met de vernieuwing van hun wagen park. Dat zeer vele wagens flink wat schade hebben opgelopen, doordat zij over on mogelijke wegen en vaak door het wa ter hebben gereden bij de hulpverlening, ligt voor de hand. In het algemeen heb ben de benzinemotoren meer last van het water dan de dieselmotoren, maar daar staat tegenover, dat de laatsten voor het overgrote gedeelte buiten de provincie gereviseerd zullen moeten worden, omdat er in Zeeland niet vol doende dieselmonteurs zijn. De secretaris van de N.G.B. Weg transport in Zeeland, de heer Chr. Kars, deelde ons mede, dat de N.O.B. direct een hulpactie ter verschaffing van ma terieel aan de gedupeerde vervoerders heeft ingesteld. In enkele gevallen, wan neer voertuigen óf geheel zijn verloren óf gedurende lange tijd onbruikbaar zul len zijn, konden wagens in bruikleen worden gegeven, beschikbaar gesteld door collega's. WEER AAN DE SLAG. Nog belangrijker is echter, dat de ge troffen vervoerders weer zo spoedig mo gelijk aan de slag kunnen. Uiteraard hebben de meesten door het verlies van hun wagens en door het feit, dat hun eiland onder water staat, geen emplooi. De N.O.B. stelt alle pogingen in het werk om te bereiken, dat deze vervoer' ders ln de eerste plaats worden Inge schakeld b|j de herstelwerkzaamheden. 7 j heeft er terecht zeer grote bezwaren tegen, wanneer niet gedupeerde ver voerders van buiten Zeeland hierheen komen met wagens en personeel, terwijl de Zeeuwse vervoerders wegens gebrek aan materieel niet ingezet kunnen wor den. Dit betekent echter, dat er andere voertuigen nodig zijn, die grondwerk en dergelijke zware werkzaamheden aan kunnen. Eigenlijk zou men de beschik king moeten hebben over de nieuwe G.M.C.-kippers en als b.v. de Amerika nen deze beschikbaar konden stellen, in de eerste plaats voor de gedupeerde Ingezonden Mededeling (Adv.) Oververmoeid In hotel „De Zwaan" te Kapelle werd op initiatief van de veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" en de afdeling van de N.F.O. een bijeenkomst belegd ter bespreking van de aardbeien cultuur in en rondom Kapelle. De be langstelling hiervoor was zeer groot. Na dat de voorzitter van het voorbereidend comité, de heer P. J. J. Dekker, de bij eenkomst had geopend, werd door de heer W. H. Kemmers van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen een le zing gehouden over „De afzet van aard beien voor verse consumptie en verwer king". Na eerst een overzicht gegeven te hebben van de afzet van dit product, hetwelk gepaard ging met grafieken, zei- de spr. dat het verheugend is dat de con sumptie van verse aardbeien voor het binnenland weer toeneemt. Zowel in ons land als in Engeland zal de oogst nog wel toenemen, doch spr. zag toch ook wel een toename van de verse consumptie. Verder zag hij de mogelijkheid er wel van in dat ook de export van verse aard beien naar Duitsland perspectieven zou openen. Vervolgens werd door de heer A. Schalk, hoofdassistent bij het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Resteren een le zing gehouden over „De teelt van aard beien voor verse consumptie". Na sortiment voor sortiment behandeld te hebben, waarbij hij de kwekers aan spoorde het kweken van Dutch Evern in overweging te nemen, ging hij uitvoerig in op de zomerplanting van aardbeien. Hoewel dit in Kapelle en omstreken niet de gewoonte is, kon hy deze methode warm aanbevelen. Lekespel-weekend ln Domburgs Jeugdcentrum. De „Lekespelgroep Walcheren", die ln het afgelopen jaar opvoeringen ver zorgde van Nijhoffs „Des Heilands Tuin" en „De Ster van Bethlehem", organiseert op 21 en 22 Maart a.s. een lekespel-weekend in het Jeugdcentrum te Dombyrg. Ds J. C. Muller en de heer Frans Koster zullen resp. spre ken over „De geschiedenis van het lekespel" en „Volkscultuur en leke- spel". Er zal één middag worden be steed aan bewegingsleer (onder lei ding van mevr. M. H. Lens van Rijn v. d. Hoeven en één aan het instu deren van Nijhoffs Paasspel „De dag 33 Heren". Vóór 10 Maart kan men dfigeven bij ds Muller te Ritthem. vervoerders, zou dit de vlotheid van het herstelwerk ten goede komen. HET WERK DER WEG TRANSPORTEN. Deze inschakeling kan het beste wor den geëffectueerd door de coöperaties Wegtransport, die bestaan op Walche ren, op Schouwen Duiveland en in W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Noord-Beve land is thans een combinatie tot stand gekomen, die in nauw overleg met Weg transport Walcheren het vervoer regelt. Dat voor de andere delen van Zeeland de Wegtransporten ook buitengewoon nuttig werk zouden kunnen doen en niet alleen in dit verband, is wel duidelijk geworden uit de werkzaamheden van de bestaande Wegtransporten in Wal cheren en W. Z.-Vlaanderen. De Coöp. Wegtransport Walcheren heeft een enorme hoeveelheid werk ver zet vanaf de eerste nacht. Zondagmor gen in alle vroegte kwam er een seintje wilt u het hele Walcherse vervoersappa- raat waarschuwen en gereed houden? Dat geschiedde onmlddeliyk. En even later kwamen de opdrachten voor de vervoerders: van het Roode Kruis, voor vervoer van évacué'», van goederen en inboedels, van leidingwater, van zakken vers enz. Dag en nacht regende het op drachten. En men slaagde erin, mede doordat enkele eigen vervoerders konden worden ingeschakeld en er een aantal G.M.C.'s uit Gelderland en Limburg ter beschik king kwam, aan alle opdrachten te vol doen. DE ANDERE EILANDEN. In Zuid-Beveland werd aanvankelijk het vervoer meer plaatselijk en later door de Rijksverkeersinspectie geregeld, Op Schouwen droeg de ramp zó'n over rompelend karakter, dat er niet zoveel meer te regelen viel. In W. Z.-Vlaande ren liep de zaak gesmeerd en in O. Z. Vlaanderen, alsmede op Tholen, werd ook veel plaatselijk geregeld. De prestaties, die de chauffeurs heb ben geleverd, zyn ongelofelyk. Meer dan 48 uur waren zy vaak in touw. Zy ontzagen zichzelf nimmer en als er maar één klein gaatje was, dan gingen zy erdoor. Een grote pluim op de pet van deze onverschrokken kerels is wel heel erg op zyn plaats! De gedupeerde vervoerds zijn thans druk bezig hun wagens uit het water te halen om te zien, wat er mee gedaan kan worden. Verschillende voertuigen zijn provisorisch hersteld en lopen weer, maar of dat lang zal duren is een vraag. Steeds meer van deze wagens vallen uit en het aantal, dat zal moeten wor den afgeschreven, groeit. BODE- EN LIJNDIENSTEN. Tenslotte kan ten aanzien van de bode- en lijndiensten worden medege deeld, dat deze weer alle goederen kun nen aannemen voor verzending naar de door hen bediende plaatsen zowel in als buiten Zeeland. In enkele gevallen lopen deze diensten via België naar Brabant en Holland. Uiteraard kan goederenver zending naar nog onder water staande NIEUWE CHR. SCHOOL TE SLUISKIL. In de jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging voor christelijk onderwijs te Sluiskil deelde het hoofd der school, de heer J. v. d. Hengel mede, dat van het ministerie bericht ontvangen was, dat tot de bouw van een nieuwe christelijke school kan worden overgegaan. Dit nieuwe school gebouw zal verrijzen aan het einde van de Louisastraat en de Spoorstraat en zal drie modern ingerichte school lokalen bevatten. Reeds 59 jaar staat de christelijke school aan de Kanaalweg, de drukke verkeersweg van Terneuzen «aar Gent. Voor velen zal dit verheugende nieuws een geruststelling zijn, daar de school nu in een rustiger omge ving komt te staan. Zes slachtoffers uit Stavenisse te St. Annaland begraven. Op de algemene begraafplaats te St. Annaland werden zes slachtoffers uit Stavenisse ter aarde besteld. Voor af werd in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een rouwdienst gehou den, geleid door ds D. J. van Dijk, terwijl ouderling D. Hage zulks deed in de consistorie der Geref. Gemeen te. Bij eventuele volgende begrafenis sen van slachtoffers zal de klok lui den, zoals dit ook Vrijdag het geval was. De consistorie van de beide .plaatselijke kerken is beschikbaar ge steld voor het houden van een rouw dienst. zand, van klei, van vee; later van cada- plaatsen moeilijk of niet geschieden. OPBOUWENDE MIDDEN STAND Heropening herenmodezaak Axel. Na verbouwing heropende de firma Deij Zaterdag haar op de hoek Noord straatKerkdreef staande modem in gerichte herenmodezaak. Het onge veer 18 m. diepe pand vormt nu een architectonisch geheel met de onlangs gemoderniseerde damesmódeafdeling en geeft aan de voorheen ietwat kale straathoek een uitzonderlijk mooi cachet. De vluchthaven aan het Zijpe, by Bruinisse, gaat in de toekomst eeu belang rijke rol spelen in het dykherstel op Schouwen Duiveland. Reeds nu ziet men er de lossing van zand en ryshout en de overslag van basaltkeien. Ook by de dichting van het gat by Schelphoek zai van de vluchthaven als aanvoerhaven gebruik worden gemaakt. Bij de dichting hiervan zal keileem worden gebruikt, het materiaal, dat ook diende bij het maken van de Afsluitdijk en bij de dichting van de dijkgaten op Walcheren. Ook nu hoopt men de kei- leem te kunnen opbaggeren uit het Hel legat bij Strijensas. Men is reeds aan het zoeken naar de bewuste laag, die echter onder de modder zit. Acht jonge boerenzoons uit Gorssel en omgeving zijn dezer dagen in Bruinisse aangekomen, als eerste resultaat van de adoptie door deze Gelderse gemeente. Onder leiding van werkgroepen is di rect begonnen met de berging van land bouwmachines en graan, thans nog in Verkeersongeval te Biervliet. In de bocht van de Beukelstraat en de Verlengde Molendijk te Biervliet heeft zich een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij een der chauf feurs, de plm. vijftigjarige C. A. J. van Voorde zeer ernstig werd gewond. Het slachtoffer ls direct naar het zieken huis te Oostburg vervoerd, waar het in de loop van Zaterdagmorgen is over leden. De heer v. d. Voorde reed met een bestelauto in de richting hoofdplaat. Waarschijnlijk, doordat hij door de mist misleid was, heeft hij een bocht in de weg te laat opgemerkt. De auto kwam op de linkerhelft van de weg terecht. Van de tegenovergestelde richting na derde een kipauto van de fa V„ be stuurd door P. V., die weliswaar krach tig remde, maar het ongeluk niet meer wist te vermijden. De bestelwagen werd aan de voorzijde ingedrukt en v. d. V. werd met de borst tegen het stuur geklemd. Hy kon slechts met grote moeite uit de cabine verlost worden. Dokter J. c. Hage uit Biervliet, ctte eerste hulp verleende, constateerde een shock, een grote hoofdwond en een paar gebroken ribben. In zorgwekkende toestand werd v. d. V, naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar hij ln de loop van Zaterdag ls overleden. De bestuurder van de vrachtwagen kwam met de schrik vry. Het voertuig werd nagenoeg niet beschadigd. Dodelijk ongeval te Vrouwenpolder Op het werk ln het Zomerwoningter rein te Vrouwenpolder heeft een onge val met dodelijke afloop plaats gehad. In dit terrein was een vrachtwagen weggezakt. De 23-jartge Adri Jacobse, woonachtig te Grijpskerke, die daar juist met 'n tractor passeerde, zag dit en wilde assistentie verlenen door de vrachtwagen er met zyn tractor uit te trekken. Toen hij het terrein opreed de toneerde een myn, waardoor hy meters weggeslingerd werd en aan de overkant van een sloot terecht kwam. Dokter Reynders Schilt van Seroos- kerke was spoedig ter plaatse, maar kon slechts constateren, dat de levens geesten geweken waren. De tractor was geheel uit elkaar ge reten. Daar er op het terrein verschillende werklieden bezig waren, ls het won derlijk, dat er niet meer slachtoffers te betreuren zyn. de schuren in Bruinisse en Oosterlatid aanwezig. Iedere dag spoelen aan de dijken van Bruinisse en Oosterland thans slachtof fers aan van de stormramp. Zij worden begraven aan de vluchthaven te Brui nisse, de enige plaats, die daarvoor, nu alles onder water staat, nog geschikt is. Helaas is het niet altijd mogelijk de slachtoffers te identificeren, 'n Speciale ploeg van Rijkspolitie is met de berging belast. Ds H. W. van den Brink, de enig overgebleven plaatselijke predi kant, bewijst de laatste eer, ook als fa milie, vrienden of bekenden ontbreken. DE VISSERS. Over de mate van hulpverlening van de vissersvloot te Bruinisse tijdens de ramp schijnt misverstand te bestaan. De vissersschepen hebben 'n te grote diepgang om zich te wagen door de dijk gaten in de polders Oosterland en Sir Jansland'. Van het overige eiland wist men weinig of niets af. Maar direct, Zondagmorgen 1 Februari, snelde men in de vliegende storm te hulp met roei boten, die men over de dijk heen bracht, naar het in nood verkerende Sir-Jans- land. Men had te Bruinisse op diezelfde Zondagvoormiddag reeds meer dan 20 mensen gered van Schouwen Duiveland. Met de motorvlet van het waterschap Bruinisse redde het driemanschap M. van de Velde, Chr. Knop en P. Kok niet minder dan 423 mensen, terwijl andere mosselkwekers als loods fungeerden op de vletten van de te hulp gesnelde ma rine en ook op deze wijze meehielpen aan het redden van honderden mensen levens. V.V.H.-Federatie te Axel opgericht Onder leiding van mevrouw C. J. van Oeveren-Julius werd in de raadzaal een goed bezochte bijeenkomst van afgevaar digden van plaatselijke vrouwen-organi saties gehouden, waarbij ook veel parti culieren aanwezig waren. Mevr. van Oeveren gaf een uiteenzetting van de voorgenomen actie ten bate van de ont heemden, die door de watersnoodramp op de achtergrond is geraakt. Daarna wees spreekster op de komende actie voor de B.B. en op de steun, die dit volksbelang van de eerste orde overal van de Vrijwillige Vrouwelijke Hulpor ganisaties geniet. Na ampele bespreking besloot men ook in Axel tot oprichting van een federatie voor Vrijwillige Vrouwelyke Hulpverle ning over te gaan. De volgende dames werden in het bestuur gekozen: Presi dente, mevr. C. J. van Oeveren-Julius; secretaresse, mevr. van Hilten-Oostdyk; mevr. Teunissen; mevr. Pieters; mevr. J. C. Hamelink-de Visser; mej. P. v. d. Broeke en mej. J. de Feyter ld. In de volgende vergadering zal tot ver dere verdeling der functies worden over gegaan. Ook werden plannen beraamd voor acties ten bate van het Rampenfonds, van het Erefonds voor Oud-verpleegsters en voor verkoop van kinderzegels. Eind April zal in het Gezellenhuis een concert worden gegeven, waaraan mej. de Jonge en de heren Kowarski, van Altena en Veldhuizen belangeloos hun medewer king zullen geven. Het batig saldo zal ge deeltelijk aan het Rampenfonds en aan de actie voor ontheemden ten goede ko men. Carnegie-medaille voor moedige Yersekse visser. De schipper-oesterkweker R. Vlaming te Yerseke, die vorig jaar met gevaar voor eigen leven uit de Oosterschelde een kind heeft gered, kreeg dezer dagen de Carnegie-medaille met oorkonde toe gezonden al» beloning voor zijn moedig gedrag. DRIEWEGEN. Presentiegeld in het Rampenfonds. In de openbare vergadering van de raad van Driewegen stond de voorzitter enige ogenblikken stil by de watersnood ramp. „Gelukkig is het dorp voor een dijkdoorbraak gespaard gebleven, dank zij dag en nacht werken en de hulp uit andere gemeenten. Gezien de ellende in andere gemeenten mogen wij God dank baar zijn dat wij gespaard zyn gebleven en bidden, dat wij voor verdere rampen gespaard mogen blijven. Slachtoffers zijn in deze gemeente niet te betreuren". Hierna werden enige ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp. Aan de Centrale van Katholieke Mili taire Tehuizen te Voorburg werd een sub sidie toegekend van 1 cent per inwoner. De geloofsbrief van het benoemd ver klaarde raadslid A. Schaalje werd onder zocht. Besloten werd hem toe te laten als raadslid. Bij de rondvraag kwam ter sprake of het gewenst is, met het oog op eventuele storm, wacht te lopen aan de zeedijk, die nog in slechte toestand verkeert. Verder werd het gewenst geacht de zandzakken, waarmee de Mooldijk ver sterkt is, op hun plaats te laten. Voor de nachtpatrouilledienst aan de Mooldijk ln de eerste week van Februari, waar voor iedereen was ingeschakeld, zal geen vergoeding worden gegeven. Tenslotte werd besloten het presentie geld van twee raadsvergaderingen te storten in het Rampenfonds. Het voorstel tot aankoop van ongeveer 1 ha grond voor de bouw van een riool waterzuiveringsinrichting te West-Sou burg werd, nadat de heer Huson (A.R.) een bevredigend antwoord had gekregen op zijn vraag, welke zekerheid er was dat de grond voldoende van de bebouw de kom lag en of deze niet te dicht by een verkeersweg kwam te liggen aange nomen. SOUBURG. Chr. Woningstichting Walcheren gaat 25 woningen bouwen. In de gemeenteraadsvergadering van Souburg heeft burgemeester A. H. S. Ste- merding by de opening er zyn grote dankbaarheid over uitgesproken dat de gemeente voor grote verwoestingen ge spaard is gebleven. Hy verzocht de raad de schouders te zetten onder de taak om de wederopbouw en de uitbreiding van de gemeente voort te zetten. Na de korte rede van de burgemeester werd de agenda afgewerkt waarbij B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan van een geldlening groot f300.000 voor kapitaalsuitgaven. Het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de Sou- burgse zwemvereniging Luctor et Emergo ten behoeve van het plaatsen van een betonnen waterreservoir bij de badinrich ting werd, nadat een woord van waar dering was geuit voor het initiatief van deze vereniging, aangenomen. Verder besloot de raad tot verkoop van grond in het zuidelijk uitbreidings plan aan de Chr. Woningstichting Wal cheren, voor de bouw van 25 woningen. OOSTKAPELLE. Wethouder A. L. Louws nam afscheid. In de raadsvergadering van Oostka- peöe stelden B. en W. voor een schema voor aanleg van riolering te doen op maken en verzochten de Raad hiervoor een crediet beschikbaar te willen stellen. Speciaal in verband met de voorgenomen verbetering van de Brouwerijweg is het gewenst reeds nu een overzicht van de mogelijkheid in de toekomst aan te leg gen riolering te verkrijgen. De heer de Roo gaf voor de Brouwerijweg de voor keur aan een gesloten riool boven open sloten. De heer Wondergem informeerde of reeds nu een zuiveringsinstallatie zal worden geprojecteerd. De voorzitter deel de mede dat dit nog niet het geval is. De heer A. W. Louws vroeg zich af of de bewoners van de Brouwerijweg veel aan een riool zullen hebben als de buizen in de weg liggen. De tegenwoordige af watering loopt aan de achterzijde van de huizen. Wethouder Maljaars merkte naar aanleiding hiervan op dat de tegenwoor dige afvoer gerioleerd zou kunnen wor den, een groot bezwaar is dan dat de buizen in particuliere grond liggen. Wet houder Louws achtte aanleg van een ge sloten riool achter de huizen bezwaarlijk, temeer daar het hemelwater van de dorpsstraatkolken hierin ook zullen uit komen. Besloten wordt een schema te doen opmaken. Ingekomen ls een dankbetuiging van de gemeente Burgh voor de adoptie en de reeds geboden hulp in de vorm van levensmiddelen en kleding. Voorts ls ingekomen een brief van de heer A. L. Louws, waarin deze ingaande 1 Maart 1953 ontslag neemt als raadslid en onbezoldigd ambtenaar van de Bur- gerlyke Stand, wegens vertrek naar Fran krijk. Aan hem zal eervol ontslag als ambtenaar van de Burgerlyke Stand ver leend worden. De Voorzitter bracht de heer Louws dank voor de prettige sa menwerking als wethouder en raadslid, De heer A. L, Louws dankte de Voor zitter voor zUa gesproken woorden en bracht dank aan wethouder Maljaars en aan de raadsleden voor de prettige sa menwerking. Bij de rondvraag informeerde de heer de Roo naar de stand van zaken bij de huizen welke met premieregeling zullen worden verbeterd. Inwijding Geref. Kerk te Lewedorp De kerkeraad van de Geref. Kerk te Lewedorp heeft de officiële opening van haar kerkgebouw vastgesteld op Vrijdag a.s. te 6.30 uur. Ook de Ned. Herv. gemeente zal van dit kerkge bouw gebruik maken. De diensten zul len des Zondags aanvangen: voor de Geref. Kerk om 9.30 en voor de Herv. Kerk om 11 uur. Eremedaille voor landarbeider te Zaamslag. Bij K.B. is aan de heer A. H. Scheele te Zaamslag, landarbeider op het land bouwbedrijf van de familie Dekker, al daar, de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, verleend. Overgeplaatst. Met ingang van 16 Maart a.s. is als dienstgeleider bij de belastingen overge plaatst naar 's Gravenpolder, de heer J. Jumelet, alhier. Grote partij stro verbrand. Zaterdagmiddag is een grote partij stroo van duizenden kilogrammen, die op het speelterrein te Tholen opgesta peld was, doordat kinderen met vuur speelden, in brand geraakt. Een grote partij zakken, die naast de strooklamp lag, kon door omstanders gered wor den. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur te bedwin gen. De schade beloopt enige duizen den. AXEL Jaarvergadering N.C.L.B. De N.C.L.B.- afdeling hield haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer J. van Doeselaar. De secretaris, de heer C. Over- dulve, wees in zyn jaarverslag op de landdag te Goes en de bezoeken van C. N.V.-leden uit Holland aan Axel in de afgelopen zomer. Gezien het flink batig saldo werd besloten f200,te schenken voor getroffen zusterorganisaties in Zee land. Bij acclamatie werden de aftreden de bestuursleden, de heer W. Klaassen, C. Overdulve en D. van Doeselaar herko zen. Het hoofdbestuurslid, de heer Vin gerling hield een causerie over het nut der Chr. vakorganisatie. BRUINISSE Landbouwvereniging. In de vergade ring van de Landbouwvereniging sprak de voorzitter, de heer P. L. Krepel, een bijzonder woord van welkom tot de heer Boot, assistent landbouwconsulent te Goes, van 't Bur. Oogstvoorziening. Het vee, zo bleek uit ëeh mededeling van de voorzitter, is gedeeltelijk naar Goes en gedeeltelijk naar Rotterdam vervoerd. De meeste paarden zijn ondergebracht in de Haarlemmermeer. De heren L. bij de Vaate, G. van de Sluis en L. A. Jonker van de Zande zijn benoemd in een commissie, die plaatse lijk leiding zal geven voor het bergen van landbouwmachines, graan, aardappe len en voor hetgeen verder nog te bergen valt. Uit Gorssel zullen acht jongelui ko rnet)- om mee te helpen aan het bergen van de landbouwmachines en verdere werktuigen. Over de dichting van de gaten in de Oude Dijk was men niet optimistisch. Een termijn van drie maanden zal waar schijnlijk wel nodig zijn, eer de volledige droogmaking van de polder Bruinisse een feit zai zijn. Ingezonden Mededeling (Adv) TT1TTV Niet krabben. De helder I K" 11 vloeibare D. D. D. kal le JU 4J11 meert de jeuk in enkele eeconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën, GENEESMIDDEL TEGEN* HUIDAANDOENINGEN KAPELLE Vergadering vereniging wijkverpleging. In de algemene vergadering van de ver eniging wijkverpleging Kapelle-Biezelin ge en Eversdijk bleek uit de verslagen van de penningmeester, dat de rekening over 1952 van de vereniging wijkverple ging sloot met een batig saldo van f 179.73 het badhuis met f 155.17. De rekening T. B.C.-bestrijding sloot met een nadelig sal do van f 160.96. De begrotingen van de T.B.C.-bestrijding en vereniging wijkver pleging sloten met een negatief saldo van f 1628.12 en f 1377.62, terwijl de rekening van het badhuis sluitend kon worden ge maakt. Het badhuis noteerde in het af gelopen jaar 15.886 baden. Wegens perio dieke aftreding werden de bestuursleden de heer H. J. Ie Clercq en mej. Berman herkozen. Verder werd voorgesteld de contributie te verhogen van f2,- tot f3,-. KATTENDI]KE Vergadering „Het Haventje." In de ver gadering van de weegbrugvereniging „Het Haventje" bleek uit het verslag van de penningmeester, dat er ln totaal 5.261. 586 kg was gewogen, waaronder 3.843.390 kg suikerbieten. Er was een batig saldo van f 204,35. De aftredende bestuursleden, de heren P. van Waarde en P. van Kleu nen Dz werden herkozen. De weger, de heer A. van Waarde werd herbe noemd. MEL1SKERKE Jaarvergadering Chr. school. In de jaar vergadering van de Chr. school op G.G. werd de voorzitter, do heer A. J. Huys- man herkozen. Uit de verslagen van de secretaris en de penningmeester bleek, dat de toestand bevredigend is. In de plaats van de heer L. Matthbsse, die naar de N.O.P. ls vertrokken, werd gekozen de heer J. Wisse Jz. Bericht was binnen gekomen, dat de heer Kleistra te Den Haag zyn benoeming als onderwijzer aan de V.G.L.O. heeft aangenomen met in gang van April. Jaarvergadering Schietvereniging. In de jaarvergadering van de Schietvereni ging, gehouden in „Ons Huis", onder lei ding van de heer G. Vlieger, werd in de plaats van de heer P. Davidse, die be dankte als bestuurslid gekozen de heer W. Boone. De leeftijdsgrens werd gewij zigd van 18 op 16 jaar. Besloten werd een tweede geweer aan te schaffen. De kos ten hiervan zullen onderling gedragen worden. RITTHEM A.R.-kiesvereniging. In de ledenverga dering van de A.R.-kiesvereniging werd met algemene stemmen besloten met een gezamenlijke candidatenlijst uit te ko men, op voorstel van de C.H.U. De heren G. de Visser en J. Poppe wer den als bestuursleden gekozen. De verga dering stond onder leiding van de voor zitter, de heer Allaart. SEROOSKERKE (W.) Jaarvergadering J.V. op G.G. In de jaarvergadering van de jongelingsvereni- glng op G.G. „Pred. 12 la", wees de voorzitter er op dat er grote reden ii Gode dankbaar te zijn omdat de vereni ging, ln tegenstelling met andere vereni gingen, die door het water werden getrof fen, de gelegenheid heeft haar werkzaam heden voort te zetten. De heer W. Joziasse hield een Inleiding over de Schepping. Hierin kwam duide lijk naar voren dat er geen conflict be staat tussen Gods Woord en de Schep ping. Tot erelid werd benoemd de heer J Wolf, hetgeen een blijk van waardering is voor de verleende medewerking bij het geven van principiële voorlichting. In zijn felicitatiewoord dat de heer de Wolf namens de kerkeraad der Geref. kerk tot de vereniging richtte, wekte hij de aanwezigen op zich eendrachtig in te spannen en al hun krachten te geven aan het verenigingswerk. K. 'Coppoolse ver zorgde op uitstekende wijze een bijdrage over de watersnood. H. Schout droeg voor het gedicht „.Stervende soldaten". Opgevoerd werd het toneelstuk „Niet in eigen kracht". ST. ANNALAND Benoeming. Mej. Adr. Duijnhouwer uit Scherpenisse, die werkzaam was als on derwijzeres aan de O.L. school te Stave nisse. is thans benoemd als tijdelijk on derwijzeres aan de O.L. school alhier. Uitbreiding telefoonnet. Deze week is men begonnen met het uitbreiden van het telefoonnet te Sint Annaland. Er zijn thans 113 personen by het locale tele foonnet Sint Annaland aangesloten. Het ligt in de bedoeling dit aantal uit te breiden tot 120. Zuinig met water. In verband met de geringe druk op de waterleiding, is het in St. Annaland voorlopig verboden om straten en stoepen te schuren. Daar de drinkwatervoorziening van groter belang is, diene men met dit verbod wel terdege rekening te houden. Verbinding met Stavenisse. Om een be tere verbinding te krijgen met Stavenisse, was het noodzakelijk, dat men eerst de Oudelandse dijk berijdbaar maakte. Met een bulldozer werd dit anders ondoenlijk karwei vlot aangepakt, zodat men nu zo ver gevorderd is, dat men weer met een vrachtauto naar Stavenisse kan Ojden en dus de verbinding met dit dorp hiermede tot stand gekomen is. Straten weer berijdbaar. Alle straten in de gemeente St. Annaland zijn thans, al is het dan nog slechts voorlopig, zover hersteld, dat ze weer berijdbaar zijn. Bin nenkort zal men tot definitief herstel kunnen overgaan, nadat een plan van uitvoering is goedgekeurd. Waterlozing. Niet alleen via de pomp, maar ook door het sluisje in de Suzanna- polder te St. Annaland wordt het water nu uit de Nieuwlandpolder geloosd. Via het sluisje gaat het zelfs veel vlotter. Ook de sluis bij Reigersgat is openge maakt, teneinde het water uit de Bree- denvlietpolder te lozen. 900 cadavers. Nu de cadaverruiming te St. Annaland als geëindigd beschouwd kan. worden, heeft men dit aantal dode dieren kunnen vaststellen; ruim 900 ca davers zijn uit de St. Annalandse haven verscheept. De laatste dagen had men nog een zeer zwaar karwei, toen een boerderij bijna geheel moest worden ge sloopt om de zich daaronder bevindende cadavers te kunnen bereiken. Landbouwgips. Volgens mededeling van de Rijksdienst voor Landbouwherstel wordt binnenkort voor ieder geïnundeerd bedrijf gips beschikbaar gesteld. Hier voor zullen bonnen uitgereikt worden. De Coöp. Aan- en Verkoopver. „Eiland Tho len" G.A. te St. Annaland zal zich belas ten met het in ontvangst nemen der bon nen en zal voor spoedige levering zorg dragen. ST. LAURENS Vergadering C.B.T.B. In de vergadering van de afd. St. Laurens van de C.B.T..B. sprak de voorzitter deelnemende woor den voor allen die door de watersnood werden getroffen en wees er op dat we met grote dankbaarheid konden gewa gen van wonderlijk te zijn gespaard. De heer M. Wattel, hoofdassistent van de tuinbouw, hield een causerie over ver schillende tuinbouwaangelegenheden. Hij gaf nuttige wenken voor de teelt en de handel van vroege aardappelen, uien en wijnpeen. N.C.V.B.-vergadering. In de vergade ring van de afd. St. Laurens van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield mevr. F. Poleij-Scheele van Oostkapelle een causerie over: „Willem de Merode, zijn leven eh zijn werk". Tevens declameerde zy uit enige van zijn werken. Een en an der werd met belangstelling gevolgd. SLUIS Boiling. De Boldersvereniging „De Mo len" hield een prijskamp voor leden, waarvoor een aantal fraaie prijzen be schikbaar was. De uitslag van de eerste wedstrijd op de overdekte baan was: 1. P. v. d. BusscheC. Bunder; 2. O. Marteyn (St. Kruis)—F. Willemkens; 3. H. VerschaereC. Coequit; 4. M. van LoockeR.Wemaer. De heer P. van de Bussche behaalde als oudste lid de eerste prijs. Volgende week zal een wedstrijd tegen IJzendijke gespeeld w'or- den. Vergadering wijkraad Heille. Onder aanwezigheid van het voltallige gemeen tebestuur belegde de wijkraad van Heille een dorpsvergadering. Op deze vergade ring werd het woord gevoerd door bur gemeester P. T. van Hootegam, die de telefoonaansluiting ter sprake bracht. Van de dertien gegadigden voor een aan sluiting hebben zich inmiddels weer 4 teruggetrokken. In 1942 kon de P.T.T. er niet toe overgaan een bedrag van f18.000 uit te trekken voor de aansluiting met Heille. Nu er echter vier gegadigden zijn, die zich hebben teruggetrokken, zai de kans nog veel kleiner zijn. Voor de electriciteitsaansluiting was 't geluid nog minder optimistisch. Het ge meentebestuur zal hieromtrent een be spreking hebben met de P.Z.E.M. In overleg met de brandweren van Aarden burg en Sluis zal een alarmerings- en een hulpsysteem opgebouwd worden. Er zal getracht worden een betere straatver lichting te krijgen. Plannen werden ge opperd voor het stichten van een school. De vergadering was teleurgesteld, omdat door de A.N.W.B. geen wegwijzer ge plaatst was bij de viersprong bij Leliaert. VROU WEN PO LD ER Jaarfeest M.V. en K.V. Op het jaarfeest van de kleine meisjesvereniging en de knapenvereniging werd een gevarieerd programma afgewerkt, bestaande uit een inleiding, jaarverslagen, voordrachten, bloemenspel, zang, muziek etc. De voor zitter, de heer M. v. d. Broeke droeg op dit jaarfeest zijn voorzittershamer, na deze 13 jaar gehanteerd te hebben, over aan de heer de Wolf. De heer J. Melse stelde zich ook als leider beschikbaar. De heer v. d. Broeke ontving een sigaretten koker voorzien van initialen. ERSEKE Materiaal terug. In de Yersekse haven is een groot gedeelte van het weggespoel de hout, deuren en verder materiaal, dat aan de kanten van Rilland was aange spoeld, teruggebracht. Velen konden hun eigendommen aldaar terug halen, en er zal nog wel heel wat meer komen, o.a. veel oesterzeeften. ZOUTELANDE Jaarvergadering School met de Bybel. Wegens ziekte van de voorzitter, ds Wa- gener, stond de 36e jaarvergadering van de School met de Bijbel onder voorzitter schap van de vice-voorzitter, de heer J. Wisse, die de wens uit sprak, dat de voorzitter spoedig weer herstellen zou. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de school door gemiddeld 124 leerlingen in 1952 bezocht was. De heren E. Janse en J. Wisse werden als bestuurs leden herkozen. Dinsdag 10 Maart a.s. zal er een ouder avond gehouden worden. (Zie vervolg pag. 5.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2