Sjah van Perzië zal zijn land niet verlaten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onenigheid tussen hof en regering Demonstraties in Teheran tegen zijn voor nemen tot vertrek Gedenkteken Watersnood 1953* Rampenfonds ruim f68.000.000 Nederlandse loonpolitiek geen oor zaak van Belgische moeilijkheden Jubileumviering per mobilofoon Komt er een nieuwe Hervormde school in West? \k SNIPPER NIEUWS' Zeedijk Zuidwatering wordt her steld en verbeterd Politieke godsvrede in Delft? Wordt Noord-Beveland één waterschap Waterleiding voor N* Beveland Uitgave: ■tkhting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 10, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte Noords tra at 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2416 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 2 MAART 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag. Zon op: 7.23 u., onder 18.22 u. Maan op 21.47 u., onder 7.45 uur. Hoogwater op Dinsdag 1 Maart i Vlissingen: 8.27 u. 1.98 m., 15.47 U. 2.03 m. Terneuzen: 3.54 u. 2.14 m., 16.14 u. 2.19 m. Wemel- dinge: 5.18 u. 1.58 m., 17.35 u. 1.73 m. Zierikzee: 5.01 u. 1.31 m'.f 17.22 u. 1.46 m. De Sjah van Ferzië, de 33-jarige Mohamed Reza Pahlevi, heeft Zater dag zijn volk meegedeeld, dat hij besloten had zijn land „om gezondheids redenen te verlaten. Toen een juichende menigie voor zijn paleis samen stroomde, verklaarde hij van zijn voornemen te zullen afzien. De vorst richtte zich tot de Perzen na een snelle opeenvolging van ge beurtenissen. Eerst had hij een schrij ven aan de voorzitter van de Kamer, de religieuze en politieke leider Kas- jani, gezonden, waarin hij deze mee deelde, dat hij besloten had zijn land te verlaten en zich naar Spanje te begeven. Hierop besprak de Kamer in buitengewone zitting de brief van de Sjah. Talrijke inwoners verschenen op straat, velen samengepakt op vracht auto's, schreeuwend: „Wij willen niet, dat de Sjah het land verlaat". Troe pen zetten de wegen naar de residen tie van MosSadeq af. Zodra het nieuws bekend werd, slo ten alle winkels en warenhuizen hun deuren. De organisatie van zaken lieden en de religieuze leiders vaar digden onmiddellijk een delegatie af om met de vorst te gaan spreken. Toen een jeep met aanhangers van Kasjani poogde het cordon rondom de woning van Mossadeq te doorbreken, Opende de politie het vuur. Eén per soon werd gedood en 19 gewond. De menigte slaagde erin het hoofdhek open Te Amsterdam is dezer dagen, ten overstaan van notaris J. C. J. van Brummelen, opgericht de „Stichting 1953 tot leniging van de nood in ge troffen gebieden". Het doel van deze stichting is „het lenigen van de nood in getroffen gebieden door geldelijke bedragen te storten op rekening van het Rampenfonds te 's-Gravenhage ten behoeve van de getroffen gebie den. Zij tracht, naar ons van de zijde der stichting is medegedeeld, dit doel te bereiken door het beschikbaar stel len van gedenk- en herinneringsobjec ten alsmede door het projecteren van wettelijk geoorloofde ideeën, kortom alle oirbare middelen, die kunnen lei den tot het doel, namelijk het Ram penfonds financieel te stimuleren en daadwerkelijk te steunen. De stichting zal haar doel verwe zenlijken door het verkopen van een gedenktegel met de afbeelding van een dijkwerker, die de hand energiek aan de schop slaat. Op de achter grond staat aan de linkerzijde een beeld van het verwoeste land, aan de andere zijde het herbouwde land met golvende korenvelden in de zonne schijn. Er onder staat „geloof en vol harding". Het ontwerp is van de kun stenaar Jac. Groot uit Amsterdam. De tegel is 15 x 15 cm groot en uitgevoerd in drie kleuren. Het batig saldo van de opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Mede werking voor de verkoop op grote schaal in ons land is gevraagd aan de leerlingen der hogere klassen van de lagere- en middelbare scholen. Men tracht vooral in het buitenland be langstelling -oor deze gedenktegel te kweken. De Stichting 1953 is geves tigd te Amsterdam, P. C. Hooftstr. 43, te breken. Toen één van het personeel de menigte op de hoogte bracht van het nieuwe besluit van de Sjah, trok ken de demonstranten af naar het paleis. Waarnemers zien deze gebeurtenis sen als een bewijs, dat de Sjah op nieuw een belangrijke factor in de binnenlandse aangelegenheden is ge worden. Sinds het begin van de vo rige week waren er al berichten over verschillen van mening tussen de vorst en de regering over de finan ciën van het hof en over de vraag, cf de Sjah het opperbevel over de strijdkrachten moet behouden. Stand op Zaterdagavond. Bij het Nat. Rampenfonds was tot Zaterdagavond een bedrag bin nengekomen van ruim 68 millioen gulden. Vrijdagavond was de stand ruim 66 millioen. De actie „Beur zen open, dijken dicht" van de sa menwerkende omroepverenigingen heeft tot en met Zaterdagavond op gebracht f 1.882.903.27. In Amerikaanse kapellen in de Ame rikaanse zóne van Duitsland zijn inza melingen gehouden voor Nederland. Vandaag zal ruim 12.700 dollar aan de Nederlandse consul te Stuttgart wor den overhandigd. In Parijs begint vanavond in de- „Galerie Beaux Arts" een verkoop tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken, die door 150 kun stenaars ter beschikking zijn gesteld. Uit Vicenza (Noord-Italië) is Zater dag een speciale trein vertrokken met 29 motorpompen, die in een fabriek al daar vervaardigd zijn voor gebruik in de overstroomde gebieden in Neder land. 21 technici maken de reis mee. In Oostenrijk heeft de actie voor de getroffehen reeds ongeveer een mil lioen gulden opgebracht. Zaterdag vertrok uit Wenen de eer ste trein met timmerhout naar het rampgebied. Zaterdag kwam het Portugese s.s. „Pebane" de Rotterdamse haven bin nen en bij de lading bevonden zich o.m. dekens, rijst, zakdoeken, rubber laarzen, kleding, sardines, wijn, meel en geconserveerde levensmiddelen: te zamen vijf ton, alsmede tien kisten si garetten. De „snert-actie" in Nijmegen ten bate van het Rampenfonds heeft ca f25.000 opgebracht. HONGAARS VOORSTEL AAN ENGELAND. Uitwisseling van Sanders tegen communiste? De Britse regering bestudeert een Hongaars aanbod tot het uitwisselen van de door de Hongaren veroordeelde en gevangengehouden Brit Sanders in ruil voor Lee Meng, een ter dood ver oordeelde communiste van het Maleise schiereiland. Sanders, een zakenman, werd in 1950 tot 13 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, op beschuldiging van spion- nage en sabotage. De 25-jarige Lee Meng werd be schuldigd van het vermoorden van enige Europeanen en van het onrecht matig bezit van een handgranaat. De Raad vau Europa en de overstromingsramp. De commissie voor regionale en ge meentezaken van het bureau van de Raad van Europa is Zaterdag te Parijs bijeengekomen, teneinde een plan op te stellen voor hulpverlening aan de gemeenten in Nederland, Engeland en België, die van de overstromingen te lijden hébben gehad. De bedoeling is om de hulp van alle plaatselijke autoriteiten in Europa sa men te bundelen. Het plan zal worden voorgelegd aan de regeringen van de Raad van Europa. De bijeenkomst stond onder leiding van de Franse Gaullistische afgevaar digde Jacques ChabanDelmas, de burgemeester van Bordeaux, van wie het initiatief is uitgegaan. Noors schip had aanvaring op de Theems, Het 2169 ton metende Noorse schip „Baalbek" is Zondag in aanvaring ge komen met twee torens voor luchtaf weer bij Sheerness aan de monding van de Theems. Vier van de burgers, die op de torens zaten, worden vér- mist. Het Noorse schip heeft onmid dellijk reddingboten uitgezet. Eén to ren zonk, de tweede hing over het schip, dat aan de grond liep. mmm v i Met grote voortvarendheid wordt er in het getroffen gebied gewerkt aan het herstel van de spoorwegen. Deze luchtopname, welke werd gemaakt ten Zuiden van Moerdijk, toont het herstel van de spoorweg van Moerdijk naar Breda. (Luchtopname A.N.P.-Foto). Prins Bernhard naar Fontainebleau. Vandaag zal Prins Bernhard een of ficieel bezoek brengen aan het hoofd kwartier van de geallieerde luchtmacht van Centraal Europa te Fontainebleau. De Prins zal op de hoogte worden ge bracht van de organisatie der lucht strijdkrachten en haar samenwerking met de land- "en zeemacht. MINISTERIEEL COMITÉ VAN BENELUX CONCLUDEERT: Besprekingen in Luik Zaterdagavond beëindigd De besprekingen van het vaste ministeriële comité van Benelux zijn Zaterdagavond in Luik geëindigd. Zij hebben zich geconcentreerd op de moeilijkheden, die zich in een aantal sectoren van het Belgische bedrijfs leven voordoen. In het begin werd besloten de discussie over het algeme ne vraagstuk van prijzen en lonen niet te heropenen, maar deze tot het hiervoor genoemde speciale terrein te bepalen. De Nederlandse delegatie aanvaard de, dat voor een beperkt aantal sec toren de verschillende stadia van on derzoek en overleg waren doorlopen GESNEUVELD IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de telegrafist der eer ste klasse C. van Vliet uit Den Haag, deel uitmakend van de bemanning van het fregat „Johan Maurits van Nas sau", op 26 Februari jl. is gesneuveld door een noodlottig vuur van Zuid- Koreaanse strijdkrachten, toen hij in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter ver lening van medische assistentie. Het zilveren jubileum van de heer L. Vijverberg te Zierikzee, districts monteur le klasse van de P.Z.E.M., Is Zaterdag wel op zeer bijzondere, ja unieke wijze gevierd, n.lper mobilofoou. Toen directeur ir T. Mi- chielsen en enkele andere P.Z.E.M.- mensen al op de proviraale boot za ten, werd de dienst JSotseling ge staakt, zodat zij moesten terugkeren. Maar 's avonds om 8 uur was het hoofdkantoor te Middelburg per mo bilofoon verbonden met het kantoor aan het Zierikzeese Havenplein, *Tr Michielsen sprak de jubilaris hartelijk toe en dankte hem speciaal voor het zware en moeilijke werk, tijdens en na de ramp verricht. De traditionele enveloppe werd hem in Zierikzee overhandigd. Verder wer den toespraken gehouden door ir H. Everwijn en de heren J. H. W. van Beuzekom, personeelschef, en J. Huser namens de Personeelsvereniging. De laatste bood een cadeau aan, alsmede een theeservies, dat de Personeels vereniging alle door de watersnood getroffen personeelsleden zal schenken. Van Zierikzeese zijde spraken ir M. A. L. Beun en de heer A. J. van Dixhoorn, magazijnmeester, die bloe men aanbood en een geschenk in uit zicht stelde. Ook mevr. Vijverberg ontving bloemen en hartelijke woor den van dank. De jubilaris dankte daarna in wel gekozen bewoordingen. Hij wees erop, dat in de afgelopen dagen wel heei duidelijk is gebleken dat 'tP.Z.E.M.- personeel een hechte gemeenschap vormt en hij sprak de hoop uit met Voorstellen aan Goese gemeenteraad Op de Koepoort komt een klok te prijken De vroede vaderen van Goes, die Vrijdag a.s. bijeen zullen komen, krij gen een agenda van 12 punten voor gezet. Punt 11 is wel het meest ver heugende: de Hervormde Schoolver eniging „Het Mosterdzaad" heeft n.l. het verzoek ingediend een nieuwe school te mogen bouwen in West, ter wijl de vereniging bovendien een handenarbeidlokaal wil laten bouwen boven het kleedlokaal van het reeds goedgekeurde maar nog niet verrezen gymnastieklokaal aan de Prinses Ireneschool. Het bestuur had een school van zeven klassen aangevraagd, maar B. en W. hebben becijferd, dat een vijf klassige school plus het te bouwen handenarbeidlokaal voldoende zullen zijn en zjj stellen de Raad dan ook voor hieraan medewerking te verlenen. Volgens de „Observer" is sinds Woensdag j.l. te Sinaia (Roemenië) een bijeenkomst van de Kominform aan de gang. Griekenland, Turkije en Joego-Slavië hebben te Ankara een vriendschapsverdrag ondertekend. De Oostenrijkse volkspartij heeft Za terdag ex-kanselier Figl aangewezen ais Kabinetsformateur. Figl was kan selier van 1945 af. President Koerner heeft Figl de opdracht verstrekt. Een militair gerechtshof te Bordeaux heeft Michael Hambrecht, een func tionaris van de Gestapo, ter dood ver oordeeld op beschuldiging van het neerschieten van meer dan 100 Franse gijzelaars. Zijn medewerker, Joseph Kitz, kreeg tien jaar dwangarbeid. Bij een hevig brand in Parijs zijn Za terdagavond de Gaumont-filmstudio's volkomen in de as gelegd. Het Britse bergingsvaartuig „Twyford" heeft een groot deel van de lading van de „Klip fontein", die begin Januari bij de kust van Mozambique op een obstakel on der water liep en zonk, kunnen ber gen. Zaterdagmorgen heeft tenge volge van de zware mist de trein, die om 9.30 uur uit Kampen naar Zwolle was vertrokken, ter hoogte van Mas-, wederopbouw tenbroek een jeep met aanhangwagen ongelukken volle kracht aan de van Schouwen-Duiveland te mogen I gegrepen. Persoonlijke werken. 1 deden zich niet voor. Over de plaats waar het gebouw zal moeten verrijzen wordt nog overleg gepleegd tussen B. en W. en het be stuur. SOCIALE ZAKEN WORDT APARTE AFDELING. Sedert 1949 ressorteert de gehele sociale zorg te Goes onder het bur gerlijk armbestuur, waartoe bij dit college een door de gemeente be noemde sociale ambtenaar was gede tacheerd. B. en W. zijn thans tot de conclusie gekomen, dat dit niet juist is het departement van Sociale Zaken, had daar trouwens op gewezen. Het werk van het B.A. verdient alle lof, aldus menen B. en W., maar er is een principieel verschil tussen de sociale taak van de gemeente en de burgerlijke armenverzorging, die de taak van het B.A. is. Voorgesteld wordt derhalve het reglement voor het B.A. weer in de toestand van vóór 1949 terug te bren gen en de (nieuw te benoemen, want er is een vacature) sociaal ambtenaar aan de gemeentesecretarie te verbin den. Aan de secretarie wordt dan een nieuwe (vierde) afdeling Sociale Za ken toegevoegd. EEN GESCHONKEN EN NIET GESCHONKEN GROND. De agenda vermeldt verder, dat de voormalige Midza-combinatie nog wat geld over heeft en dat zij daarvan een klok wil kopen, een grote electrische dubbelzijdige buitenklok, en dat zij die wil geplaatst zien op de abri aan de Koepoort. De aansluitkosten en het onderhoud zijn dan voor rekening van de gemeente (f 140.B. en W. stel len voor het geschenk in dank te aanvaarden en de f 140.neer te tellen. Voor enkele kleine stukjes grond dient ook geld beschikbaar gesteld te worden. De A.M.Z. geeft die grond gratis als de gemeente voor een nieu we afrastering zorgt en de Ned. Herv. Gemeente van Kloetinge staat een stukje grond, nodig voor de verdere aanleg van de-De Graaffstraat, tegen een matige prijs af. Met andere grond bezitters in Bouwplan-Oost zal echter geprocedeerd moeten worden, daar geen andere mogelijkheid dan ont eigening is overgebleven. Verder worden de voorschotten voor de bijzondere scholen vastgesteld en zijn er enkele wijzigingen in ver ordeningen. CREDIET VAN 1.400.000— TOEGESTAAN. In een spoedeisende buitengewo ne algemene vergadering van de Polder Walcheren is Zaterdag morgen aan het dagelijks bestuur een crediet van f 1.400.000.ver leend voor het herstel en de ver betering van de zeedijk aan de Zuidwatering. Er werd over dit voorstel niet gediscussieerd. Voordat mr dr R. W. Graaf van Lyn- den, de voorzitter van de Polder, het in behandeling gaf, legde hij een ver klaring af, waaruit bleek, dat het da gelijks bestuur onmogelijk kan zeggen, welk deel van het bedrag door het Rijk zal worden vergoed. In het ont- werp-Noodwet wordt gezegd, dat hét Rijk de herstelkosten voor zijn reke ning zal nemen. Het is zeer onlogisch de dijk van de Zuidwatering wél te herstellen, maar niet te verbeteren. Als deze twee zaken worden geschei den, moeten dubbele kosten worden gemaakt. Het is de bedoeling de nieu we te verhogen en te verzwaren dijk op te bouwen uit een zandkern en dat deze sectoren nu in aanmerking kwamen voor een beslissing van het vaste ministeriële comité. Zaterdag werd echter door de Nederlandse de legatie nog geen beslissing genomen. Besloten werd, dat de Nederlandse re gering haar beslissing zeer binnenkort schriftelijk aan de Belgische regering zal meedelen. In grote lijnen is de bestaande pro cedure van Ulvenhout strikt gehand haafd. Als het onderzoek en overleg in een bepaalde bedrijfstak van te lange duur worden, kunnen de presidenten de zaak in handen nemen. Komen de presidenten niet ^6t overeenstemming dan komt de zaak in het ministeriële comité, dat dan een beslissing moet nemen. Voor de Nederlandse delegatie kan het een succes worden genoemd, dat de argumenten van België, dat de Ne derlandse loonpolitiek oorzaak van de thans bestaande moeilijkheden zou zijn, in principe werden verworpen. Een systeem van compenserend in voerrecht met betrekking tot de om zetbelasting zal voorts worden Inge- steld ojj de invoer in België en Luxem- ring zal houden, één strooibiljet zal burg. Dit gebeurt in een gemeenschap- verspreiden en één raambiljet zal ge- Voorstel van A.R.-Kiesvereniging Het centrale bestuur van de A.R. Kiesvereniging te Delft heeft aan alle politieke partijen aldaar voorgesteld om, nu er wegens de watersnood gro te offers worden gevraagd, de cam pagne voor de gemeenteraadsverkie zingen zo sober en gematigd mogelijk te doen zijn. Indien de partijen in dit opzicht de zelfde eendracht tonen als ons volk heeft getoond bij de leniging van de bestaande nood, mag worden ver wacht, dat door deze politieke gods vrede een belangrijke besparing kan worden verkregen, welke direct of indirect aan de slachtoffers van de amp ten goede kan komen. Voorgesteld wordt, dat elke partij op zijn hoogst één openbare vergade- pelijk overleg in de raad voor de dou ane-unie. Het zal voorts mogelijk wor den gemaakt Belgisch bier in ons land te doen afzetten, hetgeen volgens de v.arenwet tot dusver niet mogelijk was. bruiken. Daarbij zullen de partijen alleen hun eigen beginselen en in zichten uiteen zetten en propageren, doch zich onthouden van het bestrij den van andere partijen of vertegen woordigers daarvan. Een voorstel, dat in nood werd geboren. De gezamenlijke besturen van de Noordbevelandse polders hebben in beginsel spontaan besloten om voor te stellen de polders op het eiland samen te voegen tot een water schap. Dit belangrijke besluit werd' genomen op een vergadering, waar slechts één van de vele Noordbeve landse polders niet was vertegen woordigd. Dit besluit zal in de eerste plaats goedgekeurd worden door de vergade ringen van de ingelanden van de ver schillende polders. Deze vergaderingen zullen de komende tijd gehouden wor den. Over liet algemeen betalen op Noord- Beveland de Ingelanden van de zeewe- rende polders een aanmerkelijk hoger dijkgeschot dan de Ingelanden van de binnenpolders. Dit brengt dikwijls met zloh mee, dat de grondprijs in de zee- werende polders aanmerkelijk hoger ligt dan In de binnenpolders. Ook de pachtprijzen corresponderen met het dijkgeschot. Voordat Noord-Beveland een waterschap lsi zal er dus nog heel wat verrekend en vereffend moeten worden. De bezwaren van de kleine polders op het eiland klemmen te meer nu men bezig is de dijken te herstellen en de polders droog te malen. Steeds komen ei» kleine strubbelingen voor tussen de polders over het lozen van het water en de herstelwerkzaamheden aan de dijken. Men ls nu op Noord-Beveland wel overtuigd, dat het gezegde: „Wie het water deert, wie het water keert" niet juist ls. De binnenpolders, die zich vroe ger in hoofdzaak bekommerden om een goede afwatering en het onderhoud van de dQken niet zo belangrijk vonden, hebben nu ervaren, dat men achter de zeewerende dijk (van de andere polder) en een of twee binnendijken zich niet veilig kan voelen. Pat heeft de laatste ramp geleerd. En meer dan anders zal men nu Inzien, dat het niet geheel recht ls om de zeewerende polders het dure onderhoud van de zeewerende dijken alleen te laten betalen. Nu het eiland nog In een noodtoe stand verkeert en men de bezwaren van de vele polders sterker voelt, is men ernstig van plan om van het eiland een waterschap te maken. Ongetwijfeld zullen stemmen opgaan om de traditie en het historisch gegroeide In het pol derwezen te ontzien. Bjj een verdere ontwikkeling van de plannen zal hier zeker rekening mee worden gehouden. met een kleibedekking. Deze klei zal uit de oude dijk worden genomen. Juist met het oog op de financiële consequenties stond het dagelijks be stuur eerst aarzelend tegenover een onmiddellijke en gelijktijdige verbete ring. Deze aarzeling versmolt echter onder de druk der verantwoordelijk heid. Er is uitgerekend, hoeveel hoger de lasten zouden worden, uitgaande van de pessimistische veronderstelling, dat het Rijk geen cent zal geven. Het geschot zou dan moeten worden ver hoogd met f2.per ha voor onge bouwd en f 2.per f 100.belastbare opbrengst voor gebouwd. Tenslotte complimenteerde de voor zitter ir A. G. Wiersma en zijn staf voor het zeer snelle gereed maken van het plan, dat bij het vele andere werk moest geschieden. Mr Th. Portheine adviseerde namens de financiële commissie het voorstel, zoals het er lag, te aanvaarden. Het getuigde z.i. van een goed beleid en het zou volkomen onverantwoord zijn het te verwerpen. Ook de Rijkswater staat staat op het standpunt, dat (waar mogelijk) herstel én verbetering be horen samen te gaan, getuige het werk aan de dijk op het Eiland te Vlissin gen. Daarna werd het voorstel zonder discussie aangenomen. Bij het voorstel tot machtiging van het dagelijks bestuur om in 1953 niet 1% maar 3 millioen aan kasgeld te mogen opnemen, verklaarde Baron van Lynden nog niet te weten hoe de financiering van het herstel zal wor den geregeld. De kaspositie van de Polder is mo menteel echter zó, dat de eerste werk» zaamheden kunnen wcPden uitge voerd. Het voorstel werd daarop z.h.s. aanvaard. Tijdens de rondvraag bracht de heer Z. Maljaars de duinafslag bij Oostka- pelle ter sprake. De voorzitter ver klaarde, dat er overleg wordt gepleegd met de hoofding.-dir. van de Rijkswa terstaat in Zeeland, die daarna aan Den Haag zal rapporteren. Dan wordt een financieringsvoorstel verwacht. Naar het oordeel van de voorzitter is nu toch wel losgelaten de gedachte, dat het bij Oostkapelle zo'n vaart niet zal lopen, omdat er nog gerweg duin- gronden liggen. Plastic buis door de Zandkreek Noord-Beveland, dat tot heden van drinkwater voorzien werd met behulp van tankschepen, krijgt vanaf Dins dag leidingwater. De N.V. Waterleiding Mij „I luid- Beveland" zal 's ochtends vanuit Wol- faartsdjjk naar Kortgene door de Zandkreek een plastic waterleiding buis leggen. De aansluitingen aan bei de oevers zijn reeds gereed. De bnis een z.gJi. Drakatyleenbuis, een product dus van de Hollandse Draad en Kabelfabrieken is 1000 m. lang. Binnen enkele uren, nadat de buis is gelegd, zal reeds water gegeven kun nen worden. Voor de vrouwen op het zwaar ge teisterde eiland betekent deze buis legging een uitkomst, want zonder fris leidingwater is het schier onmo gelijk de overstroomde woningen weer slikvrij te maken. Desgevraagd heeft de directeur van de waterleiding maatschappij, ir M. J. Stoel Feuerstein, ons medegedeeld, dat men de situatie in Kruiningen, waar, zoals bekend, de toevoerleidin gen op scheuren stonden, vrijwel meester is. Mocht opnieuw door on derspoeling gevaar ^dreigen dan is er genoeg materiaal aanwezig om het tijdig te keren. DE BILT ZEGT: Mist in de ochtend. In de ochtend op vele plaatsen mist, maar later droog en over het algemeen zonnig weer. Weinig wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1