Nieuws uit de Provincie. Kort geding over evacuatie Manhaftig optreden van personeel der Prov* Stoombootdiensten Nog geen beslissing omtrent bescherming van Zierikzee $0e Radio WANT VAN HARE N SCHOENEN zijn eereR en goppkoppr Kortgene krijgt Dinsdag leidingwater Almelo biedt daadwerkelijk steun Middelburg. i Vrijdag 27 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Een zakelijk, maar indrukwekkend rapport Lie „Prins Hendrik" lag de gehele rampnacht in de fuik In een strikt zakelijk, maar daardoor juist indrukwekkend rapport heeft de directeur der Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, aan de Prov, Staten van Zeeland verslag uitgebracht vau het gebeurde in de rampnacht van I Februari j.l. En het blijkt duidelijk: personeelsleden van de Stoomboot diensten zjjn op het nippertje aan de dood ontkomen. Z\j hebben gewerkt onder omstandigheden, die ondenkbaar waren. De directeur zegt eenvoudig: „Voor de gepresteerde werkzaamheden komt het personeel wel zeer veel lof toe". Helaas heeft aan Hoedekenskerke één man het leven verloren, nJ. de goederenklerk J. Ee^s. De directeur vertelt, dat aan de voor avond van de rampnacht de „Koningin Emma" de eerste hinder van de storm on dervond. Toen het schip voor het laatst te Hoedekenskerke aankwam, raakte het de ioopbrug van de aanlegplaats, waarop de heer Leijs stond om zo snel mogelijk de tros van het schip aan te pakken. Door de aanraking van de loopbrug geraakte hij te water. Niettegenstaande alle hulp geluk te het pas na ongeveer tien minuten hem boven water te halen. Alle pogingen van de inmiddels gearriveerde dokter om de le vensgeesten weer op te wekken mislukten. Het schip woei door de zware storm naar de andere zyde van de haven, waar het op de glooiing terecht kwam. Door het overbrengen van een tros gelukte Let tenslotte het schip vlot te krijgen en het buiten de haven van Hoedekens kerke te brengen. Daarna stoomde de „Kon. Emma" terug naar Terneuzen met slechts de kapitein en de stuurman aflosser aan boord, aangezien de beide matrozen in Hoedekenskerke waren achtergebleven, doordat ztf met de tros hadden gewerkt, waarmede het schip tenslotte was losgekomen. TE KRUININ GEN. In diezelfde nacht hebben de twee sche pen „Prins Hendrik" en „Willemsdorp" het In de haven van Kruiningen zeer zwaar te verduren gehad. De „Hendrik" lag in de normale fuik en de „Willemsdorp" langs de reserve-aanlegplaats. De „Hendrik" had late dienst gehad en had dus de volledige bemanning aan boord. Zoveel mogelijk trossen werden op het remmingswerk en de dukdalven uitgebracht. Ook de „Willems- dorp" lag met trossen zwaar verzekerd. Alles ging goed, totdat op een ge geven ogenblik een zeer zware storm in de haven ontstond, doordat het wa ter door de openstaande coupures stroomde en het gehele plateau en de dyk vervolgens wegspoelden. Teneinde Let schip recht op stroom te houden, heeft de machine voortdurend volle kracht gedraaid. Door het opkomende water kwam er steeds meer speling in de fuik en het was practisch onmogelijk het schip op de stroom te houden, vooral toen de meertrossen af knapten. Door de druk tegen de fuikwand kwam het schip zó scheef te liggen ,dat hetT dek water maakte. Deze onmogelijke situatie duurde tot om streeks twee uur. "Toen sloeg een tankschip, dat de haven was binnengelopen, van zijn trosseü, los en werd recht door het gat in de dijk de polder ingeslagen. De opvaren den waren even van tevoren opjde „Pr?ns Hendrik" overgestapt. f- - ■-= U l Eep ogenblik daarna verdween ook de „Wmemsdorp" door het gat de pol- Volgende week Dinsdag wordt een plastieke waterleidingbuis door de Zandkreek van Wolphaartsdijk naar Kortgene gelegd. De plannen die jaren lang niet uitgevoerd werden, zullen nu, mede tengevolge van de ramp, spoedig verwerkelijkt worden. Het water zal in Kortgene in re servoirs worden opgeslagen, waar de bevolking er letterlijk uit kan putten. By Wolphaartsdijk komt een kompsta- tion te staan, dat het water in de buis door de Zandkreek perst. Ook is het in de toekomst niet on mogelijk, dat er water wordt betrokken uit het duingebied bp Kamperland. Voor de telefoonabonné's ziet het er in K - rtgeae in de toekomst niet rooskleurig uit. De bedoeling is, dat in Kortgene zo spoedig mogelijk een centrale wordt geïn stalleerd, die met de hand bediend moet worden. De automatisering van de plaats vervalt dan voorlopig. Oude telefoontoe stellen worden binnenkort aangevoerd. Voorlopig worden 19 toestellen aange sloten. Electrisch licht is er nog niet voldoende in Kortgene. ONDERWIJS. De geëvacueerde kinderen uit Kortgene gaan in Kamperland, Wissenkerke, Colijns- plaat en Kats naar school. De U.L.O.school uit Kortgene is thans in Colijnsplaat ge vestigd en draait weer op volle toeren. Het oude gebouw van de o.L school te Kortgene ls door de watersnood nu practisch niet meer te gebruiken. der in. Intussen dreven verschillende voorwerpen langs de „Hendrik", o.a. een dak, waarop verschillende mensen za ten. Pogingen om hen aan boord te nemen, mislukten; slechts konden hun nog zwemvesten worden toegeworpen, NAAR PERKPOLDER. Na zo nog enkele uren in spanning te hebben doorgebracht deed zich tegen de morgen (je gelegenheid voor uit de fuik te varen en de gevaarlijke haven te verlaten. Het was toen de hoogste tijd, aangezien zelfs de meerkettingen waren afgeknapt Het schip voer daarna naar Pcrkpolder, waar het in de fuik meerde. Dat in het algemeen de provinciale vloot er zo betrekkelijk goed van is afgekomen, is in hoofdzaak te danken aan het manhaf tig optreden van het personeel. Zo wisten verschillende mensen op de „Hendrik", dat hun hulzen onderliepen. Zij wisten niets van hun familie af. Mevr. de Casembroot bezocht geëvacueerden te Aardenburg. De echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland mevrouw de Casembroot, bracht een bezoek aan Aardenburg waar zij het hulpverle- ningswerk in ogenschouw nam en een bezoek bracht aan de aldaar geëvacu eerden. In gezelschap van mevr. Pilaar, de echtgenote van de griffier der staten van Zeeland, werd zij ontvangen door mevrouw van Dongen, echtgenote van de burgemeester. In de kelders en za len van het gemeentehuis kon zij de uitreiking van goederen aan geëvacu eerden en het sorteren der goederen in ogenschouw nemen. Daarna tiegaf het gezelschap zich gevestigd is in het jeugdlokaal der Gereformeerde Kerk. Hier werden zij naar de geëvacueerden-sociëteit die verwelkomd door mevr. Ringnalda, echtgenote van de Geref. predikant- en de heer A. C. Catsman namens de Geref. kerk en door mevr. Blom, echt genote van de Ned. Herv. predikant en de heer P. Karreman namens de Ned. Herv. gemeente. Met belangstelling onderhield mevr. de Casembroot zich met degeëvacu eerden uit Schouwen-Duiveland. Ook werd hier de thee gebruikt. Speciaal onderhield zij zich met de geëvacueer den die familieleden bij de ramp hacb den verloren, troostte hen en spral hen moed in voor de toekomst. Geslaagd voor Scheepswerktuigkundige (diploma C II), de heer H. Haas; voor diploma B II de heer P. D. van Boekhout, leerlingen der „De Ruyterschool" te Vfis- singen. Motie v. d. Doel aanvaard In de eerste openbare raadsvergadering van Zierikzee na de ramp, her dacht de voorzitter, burgemeester jhr mr J. Schuurbeque Boefje, de omgeko men slachtoffers en de zo zwaar getroffenen. Na langdurige zitting aanvaard de de raad met algemene stemmen een motiet ingediend door de heer J. W. v. d. Doel (A.R.), waarin het vertrouwen werd uitgesproken in het beleid door het college van B. en W. gevoerd. Een adres van de Nederlandse Aan nemers patroonsbond werd in besloten zitting besproken. Bfj de heropening Werd door de voorzitter geen mededeling gedaan omtrent de beslissing in deze. In deze brief werd gewezen op de noo dzakeiykheid inzake de bescherming van de stad Zierikzee door het aanbrengen van een waterkerende dam. De directeur van de Centrale Dienst Ndord-Zeeland, de heer J. Argelo, die deze brief aan B. en W. ter hand had gesteld, adviseerde het maken van een waterkering rond de stad. De kosten zouden plm. een millioen bedragen Uit de toelichting, die de heer R. Gerritsen (P.v.d.A.) gaf, bleek dat een bekisting circa f 200.000 zou kosten. Deskundigen achtten een bekisting echter geen op lossing. By het maken van een waterkerende dam zonden de grachten moeten ver dwijnen om plaats temaken voor een djjk. De te maken kosten, zo bleek uit de berekeningen, zouden opwegen te gen de schade, die zou ontstaan, als de stad onbeschermd zou blijven. De duur van de aanleg zou ongeveer de tjjd van S i I maanden In beslag nemén. Goedgekeurd werd een crediet van f 15.000 voor het treffen van voorzie ningen voor riolering-tonnenstelsel, af voer faecaliën en huisvuil. GORSSEL ADOPTEERT BRUINISSE. De gemeente Gorssel in Gelderland zal de gemeente Bruinisse adopteren. Gorssel heeft ruim 10.000 inwoners. Burgemeester Michaëlis hééft er reeds een bespreking geTiafl. Nieuwe politiemotor voor Middelburg. B. en W. van Middelburg hebben de raad een crediet van f6.000.gevraagd voor de aanschaf van een - politiemotor mét zijspan. De thans in gebruik zijnde combinatie is)niet meer ten volle betrouwbaar, zo dat een goede uitvoering van het politie werk in het komende seizoen niet kan worden gegarandeerd. De oude motor miet zijspan blijft in reserve. De nieuwe kost f 3800.waarbij f 200.— voor reser vé-onderdelen komt. Het ten laste der ge meente blijvende bedrag wegens politie kosten gal in 1953 stijgen van f 19.525,26 tot f 20.920,26. De bedoeling is n.l. het be drag in een periode van 5 jaar af te sdtrijven, hetgeen neerkomt op f1395. per jaar. C.H.U, Jongerengroep bijeen. Dinsdag werd door de Christelijk His torische Jongerengroep eeii vergadering belegd, waarbij ais spreker optrad de hëer F. van Sabben, C.H.-raadslid te Vlissingen. Hij sprak over het onderwerp „de gemeente", waarbij de wijze van ver kiezing en de taak van een raadslid, de gemeentelijke diensten, e.d. behandelde. Na deze lezing beantwoordde hij nog diverse vragen op verschillend terrein. AARDENBURG Hulp uit België. Nog steeds stromen goederen voor.de geëvacueerden binnen. Te Aardenburg arriveerde nog een twee tal auto's met goederen van Moeskroen nabij de Belgisch-Franse grens, welke door net Roode Kruis aldaar waren ver strekt. u^iXSBELE Vergadering Weegbrugvereniging. In de vergadering van de wéegbrugvereni- ging werden de heren J. Duynkerke en J. Bruinooge herkozen. De secretaris Kieldde een batig saldo van f222.77. Het weegloon werd voor leden vastgesteld op f0.20, voor niet-leden f0.40 per 1000 kg. De weger, de heer W. Wagenaar werd op de oude voorwaarden herbenoemd. COUlNSPLAAT Uienexport. De kustvaarder „Anna" uit Kampen liep alhier de haven binnen voor het innemen van een lading uien voor de export naar Engeland. KAPELLJZ meente Amsterdam is hulp aangeboden om de gasfabriek en de buisleidingen te herstellen. Evacuatiebeleidt Vergadering N.C.L.B. Onder voorzit Bij de rondvraag stelde de heer r.terachap van de heer P. Minnaar hield de t r- r c- tv i Yi N.C.L.B. haar jaarvergadering. In het J. (jr. L. dimmers (i\. V.ir.er prijs- (jaarverslag van de secretaris werd mei ADOPTIE. De voorzitter deelde mede, dat Zie rikzee is geadopteerd door de gemeen te Almelo. Deze gemeente ls er in ge slaagd nu reeds daadwerkelijke hulp aan te bieden. Zo wordt de watervoor ziening door personeel uit Almelo ver zorgd. Er zyn reeds 32 mensen gearri veerd, die een verbinding tot stand zullen brengen tussen Scharendyke en Brouwershaven door een nieuwe buls leiding, waardoor Zierikzee binnen niet al te lange tijd van water zal worden voorzien. Ook de stad Hazs, in de Amerikaan se staat Kansas, heeft Zierikzee ge adopteerd. Men zal met deze plaats nader contact opnemen. De gemeente heeft zieh garant ge steld voor de kasgeldlening voor de Waterleidingmij voor drie maanden 4 f 100.000 en voor een lening voor de grossiers ter overbrugging van de fi nanciële moeilijkheden, ontstaan door de ramp k f50.000 voor de tijd van 3 maanden onder hoofdelijke aansprake lijkheid. Door wethouder mr C. J. B. du Croo (V.V.D.) werden enkele mededelingen gedaan omtrent de gasvoorziening. Na bespreking met de gasstlcbting ls over wogen over te schakelen op gas-pro- paanvoorziening. De gascommlssie was van oordeel het bewoonbare gedeelte normaal van gas te voorzien met be staande middelen, het andere gedeelte van de stad, zodra dit mogelijk ls. De raad ging hiermee accoord. Door de ge- op mede te delen, dat de geruch ten omtrent wethouder A. M. de Boer, inzake het evacuatiebeleid volkomen onjuist waren. Spr. had zelf twee dagen meegewerkt en sprak zijn waardering uijt over ((de onpartijdige, wijze, waarop moeilijke taak werd uitgevoerd. KERK EN SCHpOL Ned. Herv. Kerk) Beroepen te Nunspeet, vdc. W. G. G. Beerekamp, H. van Niel te Sneek. Aangenomen naar Noordbergum, C. Boogaard, vic. te Luttelgeest (N.O.P.) Bedankt voor Zandvoort, J. de Groot te Apeldoorn. Geref. Kerk. Viertal te Rotterdam, J. A. van Ar- kel te Haarlem, J. P. Horchner te Voorthuizen, H. de Moor te Enschede en E. de Vries te Dwingelo. Beroepen te Boskoop, A. Brouwer te Beneveld; te Urk (2e maal), W. Baas te Bozum, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Makkum, P. B. Suur- mond te Oppenhuizen. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Grootegast-Gerkeskloos- ter-Stroobos, C. J. Breen, cand. te Am sterdam; te Overschild, J. Meilof, cand. te Axel. Aangenomen naar Sliedrecht, Z. G. van Oene, cand. te Kampen, die be dankte voor Alkmaar-Broek op Lan- gendyk, Bruchterveld, Diever-Smilde, Tiel-Zaltbommel, Ulrum en voor Zuid broek. Aangenomen naar Wieringermeer, H. W. Noortman, cand. te Kampen, die bedankte voor Gees, Middelstum, Zwagerveen-Zwaagwesteinde en voor Zwartsluis. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Ouderkerk a.d. Am- stel, K. G. van Smeden te Utrecht-N. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Culemborg-Gorinchem, W. L. Steinhart te Utrecht. Vrij Evang. Gemeente. Beroepen te Bergum, J. W. v. Tuite- gem te MusselkanaaL ding gemaakt van een goed verenigings jaar. Er zijn thans 48 leden. Bij de be stuursverkiezing werden dé voorzitter de neer P. Minnaar en de pénningmeester, „de ijfier J- .Raat, herkozep: .Verder wer- -den' ihedeüélüïgen gedaan ,over de gang Odri zakeiPvbor' de Werklozen uit de door (:de watersnood getroffen gebieden en over deze regeling in het algemeen. Vergadering Clir. Kleuterschool. Onder ^oorzittersehhp van-de heelr D. Sandee- i> iBtahl hield de Chr. Kleuterschool „Sa- 1 imUel" haar jaarvergadering. -Het jaar verslag.-van de ^enningmejestër, de heer 'M. de Schipper;, was minder gunstig. De .jekening .over 1952 'sloot met een tekort van f 202-37,Er „zijp.89 leerlingen, ter wijl er nog één grote wachtlijst is. De heer P. Scheéle-Blok bracht verslag Suit namensde kascomroissie, terwijl tot lid hiervan werd benoemd) de heer C. J. Huissoon. De aftredende bestuursleden, C. J. Glas Mzn. en Joh. M. Huissoon, wer den herkozen. Verder werd nog gespro ken over een in het najaar te houden bazar voor aflossing van de schuld. Kleding voor evacué's. In de afdeling van de veiling waar de kleding van het Roode Kruis is opgeslagen, wwas het Woensdag buitengewoon druk. Honder den geëvacueerde dames waren gekomen om te kijken of er nog wat voor hen was. En velen konden blij gemaakt wor den met kledingstukken die ze goed kun nen gebruiken. NIEUW DORP Gebedsdag1. De Vrouwenverenigingen van Nieuw dorp kwamen bijeen in de Ned. Herv. Kerk om de Wereldgebedsdag te houden. De avond stond onder leiding van mevr. P. de KokVerhage en mevr. Beukema. OOSTKAPELLE N.C.V.B.-vergadering. In de vergade ring van de N.C.V.B. afdeling Oostkapel- le heeft ds E. Sneller te Middelburg ge sproken over het onderwerp „De leiding van God in ons leven". RILLAND-BATH Inbraak gepleegd. Deze week werd op de leegstaande boerderij van de land bouwer Jac. Blok, een inbraak gepleegd. Er was veel overhoop gehaald. Slechts wat klein geld was de buit. Er wordt naarstig naar de daders gezocht. Ongeval. Tijdens de werkzaamheden aan de dijken te Rilland werd de arbei der A. v. d. Klooster uit Rilland door een vrachtwagen aangereden. Dr Nan- ninga liet de man naar het ziekenhuis overbrengen. SEROOSKERKE (W.) Ontspanningsavond Z.P.M. en LJ.G, In het vergaderlokaal werd o.Lv. de voorzitter, de heer M. Kodde, een ont spanningsavond van de L.J.G. en Z.PJVf. gehouden. Deze bijeenkomst zou aanvan kelijk op 7 Februari i.l. worden gehou den. Na de opening door de voorzitter, las Mej. C. Maljaars uit Oostkapelle haar voordracht „Wij versagen niet". De heer Z. Poppe behandelde het onderwerp „Wij zijn plattelanders". Hïërin werd naar voren gebracht hoe een boer aan zijn erf en landerijen verknocht is, ter wijl in het licht werd gesteld, dat een boer meer in het maatschappelijk leven is opgenomen dan vroeger. Hierna werd op goede wijze opgevoerd het toneelstuk „Bloesem in de wind". De regie berustte bij de heer A. J. de Broekert te Oost kapelle. De ontvangsten van deze avond 165) zullen worden afgedragen t.b.v. het Nationaal Rampenfonds. Financiële moeilijkheden kleuterschool. Het bestuur van de Chr. Kleuterschool Serooskerke (W.) heeft met moeilijkhe den van financiële aard te kampen. Dit is gedeeltelijk het gevolg van het feit, dat de oorlog in het schoolgebouw zijn sporen heeft achtergelaten. Kort na de bevrijding moest men overgaan tot het aanschaffen van vele nieuwe leermidde len, omdat deze onbruikbaar waren ge worden mede tengevolge van inundatie e.d. Thans ziet het gebouw aan de Dorps straat er zo haveloos uit dat noodzake lijk verbeteringen moeten worden aange bracht, leermiddelen aangeschaft, meubi lair geschilderd. Om aan de benodigde geldmiddelen te komen heeft het bestuur besloten om een beroep op de bevolking te doen om him medewerking te verlenen aan het organiseren van een bazar. Deze bazar zal worden gèhoudèn op 2e en 3e Paasdag 1953. ST, ANN ALAND „Onderlinge hulp" In de jaarvergade ring van de vereniging „Onderlinge hulp" werd besloten om een premie vast te stellen van 25 cent per varken. „Het afgelopen jaar kan voor de vereniging een rampjaar genoemd worden", aldus de voorzitter, de heer J. Verhoole. „Door de varkenspest zijn 16 varkens gestorven, wat een verlies van f 2388,32 veroorzaak te." Er werd besloten 70 aan de leden uit te keren. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat er een nadelig saldo van f 1594,31 was. De bestuursle den, de heren J. C. Moerland en A. A. Goedegebuure, werden herkozen. Als bode werd benoemd de heer E. van der Male. Als veearts werd weer aangesteld de heer van der Maas uit Oud-Vosse- meer. Water weer drinkbaar. Nu er nagenoeg een week leidingwater in St. Annaland is en de buizen door middel van enkele brandkranen schoongespoeld zijn, is het water weer voor consumptie geschikt. Het water dient voor het gebruik echter eerst gekookt te worden. Kadavers opgeruimd. Het vervoer van kadavers naai- de haven te Sint Anna land behoort tot het verleden. De nog aanwezige kadavers in Stavenisse worden aldaar vervoerd naar de haven en in een aldaar liggend schip getakeld. Vervoer aardappelen. Men is thans druk bezig met het vervoer van aard- 1 appelen uit de droog gebleven polders naar het dorp. In het koelhuis t* Sint Annaland zijn aardappelen voor de con sumptie verkrijgbaar. l]ZENDI]KE Geslaagd. Aan de Technisch Hoge school te Delft slaagde voor het examen voor natuurkundig ingeneur de heer A J. Scheele te IJzendijke. faienqt oni ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA; 7.00 Nieuw. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.30 Orgel spel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Ba riton en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmed. 12.33 Orgel en tenor, 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dans muziek. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Amusementsmuziek. 14.35 Gronings pro gramma. 15.00 Politiekapel. 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Gram. 17.1i Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Fiimprogr. 18.40 Regerings- uitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 „Beurzen open! Dijken dicht!" 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleu mers. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmed.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor en piano. 15.00 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.40 Mu ziekcorps. 16.00 Pianospel. 16.20 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gev. muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Metropole orkest. 18.45 Buitenl. corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parlementsoverz. 19.30 Gram. 20.00 „Lichtbaken", causerie. 20.15 „Beurzen open Dijken dicht". 22.00 „Veronica", hoorspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram, VEILINGBER1CH TEN TERNEUZEN, 25 Febr. Groenten: Veld sla 47; Kroten 8; Waspeen 14; Sjalotten 49; Rodekool 713; Savoyekool 9—25; Wittekool 7; Peen 3—11; Prei 37—60, atv. 22—29; Knolselderij 1720, idem per stuk 28—30, afw. 3—4; Uien L. 35.11 8—12; Spruiten 3653 afw. 20; Witlof 5159; Fruit: Brabantse Bellefleur 811; Engel se Bellefleur 312; Golden Delicious 31; Goudreinette H grof 25, K 1218, fabr. 713; Jonathan 2728; Sterappel 410; Zoete Ermgaard 2729; St. Remy Hl 9 —10, K 10, fabr. 3. Vervolg van pag. 1. een révolte, die zeker niet op zo'n bre de basis staat als wordt voorgesteld", zo merkte pleiter op, die tenslotte wees op de consequenties, welke een in het geiyk. stellen van de eisers voor Zie rikzee zou meebrengen. „Dan zal geheel Zuidwest-Nederland aan de willekeur der burgers zijn over geleverd. Want dan kan ieder terug keren met de mededling, dat de pre sident van de Middelburgse rechtbank gezegd heeft, dat niemand zich van het bevel van de burgemeester wat heeft aan te trekken", aldus mr Adriaanse. Zijn conclusie was: onbevoegd verkla ring door de rechter om van de vorde ring kennis te nemen, subs, de eis on gegrond te verklaren met betaling der kosten door de eisers. „NOODTOESTAND". Tijdens de duplieken wees mr Keu- ning erop, dat het woord „noodtoe stand" in geen enkele wet voorkomt. Deze bestond trouwens al niet meer op Maandag 2 Februari: de Zierikzeese haven lag vol met schepen en die week is er niet zo vaak zo goed gegeten in de stad! Overigens had hij ontdekt, dat er met een zeker gemak ook door het gemeentebestuur, maar gesproken wordt over het uit de huizen halen van de mensen. „Zij vechten voor hun bestaan en ik ontken, dat het een klei ne révolterende groep is. De mensen kwamen heus niet bij elkaar om te trachten de openbare orde te versto ren. Zij proberen nu nog op alle moge lijke manieren bewijsjes te krijgen, dat zij mogen blijven. Dat verbreekt de solidariteit wel, maar zij proberen het in alle rust en vrede". „Ik vind het zeer gevaarlijke gelui den, dat gesproken wordt over het in bescherming nemen der bevolking te gen zichzelf. Dat lijkt wat op het be ruchte „Schutzhaft". Natuurlijk gaan er straks nog mensen weg, maar zij willen daarover zelf beslissen. Ook al wijst de rechter de eis toe, dan zuilen dé inwoners niet en masse terugkeren", zo zei mr Keuning. Mr Adriaanse protesteerde ernstig tegen de beschuldiging als zou het ge meentebestuur lichtvaardig over de evacuatie oordelen. Hij noemde deze manier van spreken demagogisch. Dit ontzettend moeilijk werk kost B. en W. enorm veel. Pleiter wilde in dit ver band gaarne wethouder den Boer com plimenteren met zijn objectief en rechtvaardig optreden. REQUISITOIR. Mr Schenkenberg van Mierop ver klaarde daarna, dat de bedoeling van het laatste lid van art. 220 der Ge meentewet inderdaad is het recht tot oordeel over de maatregelen van een burgemeester tijdens een noodtoestand aan de rechter te onttrekken. Overi gens kon hij niet begrijpen, hoe iemand nu nog durft vol te houden, dat er in Zierikzee geen noodtoestand bestaat. Die is er ongetwijfeld. De wet gever heeft niet kunnen voorzien, wel ke gevallen zich daarbij allemaal kun nen voordoen en daarom heeft hü do terminologie zeer ruim gekozen. Tij dens een noodtoestand bezit de bur gemeester grote vrijheid en in dit ge val kan misbruik van macht door de burgemeester zelfs niet ter sprake ko men. Aan het slot van deze zitting ver zocht mr Keuning niet tot executie over te gaan voordat de uitspraak ii gedaan. Mr Adriaanse wilde dit ver zoek aan het gemeentebestuur over brengen, maar hij wees erop, dat dit niet eenvoudig is. Bovendien ligt deze materie volledig in het vlak van het bestuursbeleid. Moderne plateau molière. Van prima beige en London tan leder. Dubbele lederen zolen. Iets aparts Elegante flat met leuke koperen garnering. In zwart en bruin leder Buitengewoon voordelig. Fraai kïnder-sandaletje. Zeer soepel met lederen onderwerk. In London Tan en wit leder. Nergens goedkoper. *7f 20-23 H 1 Zeer solide herenmofière met lederen zool. In bruin en zwart leder. Een reuzi koopje Prima beige leder dame» derby-molière met crêpe ol lederen zool. Zeldzaam voordelige sportschoen Filialen te: NIET TE EVENAREN Goes, Lange Kerkstraat 47. Vlissingen, Walstraat 68; Middelburg, L. Delft 42. Plan van uitbreiding en bebouwingsvoorschriften. Het Hoofd van het gemeen tebestuur te Vrouwenpolder maakt bekend, dat het ont- werp-herzieriingsplan van het plan van uitbreiding in een uitvoerige kaart uitge werkt, met bebouwings voorschriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 28 Febr. 1953 tot en met 27 Maart 1953 en dat belang hebbenden vóór 27 Maart 1953 hun bezwaren tegen het ontwerp en de bebou wingsvoorschriften kunnen inbrengen bij de Raad de zer gemeente. Vrouwenpolder, 27 Februari 1953. Het hoofd van het gemeen tebestuur voornoemd, A. DE KAM. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: HUIS schuur, stenen var kens- en kippenhok en 'boomgaard, samen groot 53 a. 45 c.a„ gelegen aan de Vrouwenpolderseweg 30, gem. Serooskerke. Te bezichtigen Dinsdag 3 Maart, van 1016 uur. Briefjes in te leveren vóór of op 7 Maart a.s. bij G. Geertse, Pekelingseweg 4, Grypskerke.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7