Bewoners van de Nieuw Neuzenpolder ont waakten toen de huizen reeds omspoeld waren. Dierenbescherming in Zeeland verrichtte prachtig werk „Breede Watering" als door een wonder aan een ramp ontsnapt. Voor ernstige ongerustheid is geen enkele reden Onze correspondenten schreven geschiedenis Tientallen honden en katten werden gered Informatiebureau in Den Haag verzamelt signalementen van honden* Roode Kruis deed goed werk* Slaapt U slecht Amerikaan vergat Kapelle niet* Stoofpolder bij Bruinisse weer droog. PENNING WATERSNOOD 1953. Duizenden ontkwamen aan groot gevaar Ginds spitte een dominee Angstige, spannende dagen in Terneuzen, Hoek en Spui. 7 emeuzen Hoek Spui. Roode Kruis-autoriteiten op Schouwen. Vrijdag 27 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagin» 2 Uithoudingsvermogen, Welk een enorm uithoudings vermogen sommige houden heb ben, is tijdens deze ramp weer duidelijk gebleken. In Yerseke is dezer dagen een hond uit het water gehaaldafkomstig uit Ouwerkerk, die de Ooster-Schel- de was overgezwommen. Een hond, die afkomstig moet zijn uit uit Moriaanrhoofd, kon worden gered, nadat hij drie dagen en drie nachten op een vlot op de Ooster-Schelde had gedobberd. „De dieren, die wjj hebben gered, zjjn ontzettend nerveus. Dat duurt onge veer acht dagen. Dan worden zij weer wat rustig. Vorige week kwam ik uit Zierikzee met v(jf honden aan een riem en twaalf poesen in een krat. De honden moest ik stuk voor stuk aan boord dragen. Er was er één bij, die geen water meer kon zien. Ik moest hem midden op het dek zetten, want bjj de reling was er geen houden aan. Die poesen heb ik in de krat eten gegeven. Z(j wachtten bijna op hun beurt en je hoorde ze niet. Zoiets moet U raaar eens proberen ais de dieren in hun normale doen zijn!" Dit vertelt ons de heer M. de Jonge, inspecteur der afdeling Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, die al vanaf Zondag 1 Februari druk in de weer is met het onderbrengen en verzorgen van dieren, die uit het water zijn gered. De heer de Jonge is al diverse malen naar Zierikzee, naar Wemeldinge en naar Yerseke geweest om honden en poesen te halen, die uit ondergelopen huizen en boerderijen werden gered. Zijn relaas is triest. Het is een verhaal van groot dierenleed. De verzorging eist veel werk en veel liefde. Maar zij geeft ook voldoening. Het is soms ont roerend te zien, hoe de dieren reage ren op een vriendelijk woord. Zij voelen intuïtief aan, dat het om hun redding is begonnen. De katten reageren anders dan de honden. De eersten zijn a.h.w. apa thisch, de honden veel drukker. Al gaat dat laatste niet voor alle honden op. Er zit b.v. in het asyl in Middel burg een hondje uit Bruinisse, dat van heimwee alleen maar uril eten, als het uit de hand gevoederd wordt. Er is geen enkel dier, dat niet geleden heeft van het water. Maar na een paar da gen knappen ze bijna allemaal weer op. Ze hebben veel kou geleden. In het asyl wordt dag en nacht flink gestookt. Normaal springen de honden 's mor gens direct naar buiten, als de luiken worden opengemaakt. Nu blijven ze rustig in hun manden liggen. IN ASYLS EN BIJ PARTICULIEREN, De poesen, die uit de overstroomde gebieden komen, blijven in het asyl. Vele honden zijp bij particulieren in pension. Dat wordt natuurlijk zeer op prijs gesteld. Maar er blijken nu ook mensen te zijn, die op een goedkope manier aan een hond willen komen En die denken, dat zij de hond mogen houden. Dan valt het hen zwaar tegen, als ze te horen krijgen, dat zij het beest weer zullen moeten afstaan, als de eigenaar zich komt melden. Zij moeten daar een bewijsje voor tekenen. Die renbescherming kijkt drommels goed uit, of het pensicnadres wel „safe" is EEN SIGNALEMENT. Van alle honden, die worden gered, wordt een signalement gemaakt, dat wordt doorgegeven naar het Informa tiebureau van de Ned. Vereniging in Den Haag, waar men al een heel kaart systeem heeft. Als er straks navragen komen, kan in vele gevallen zeer spoe dig worden uitgezocht, waar de hond zit. Het is prettig, dat alle asyls der Vereniging in het gehele land bereid waren dieren op te nemen. Er komen nu al brieven binnen met dringende verzoeken van geëvacueerden mede te delen, waar hun hond gebleven is. Met de katten ligt het veel moeilijker. Men kan daarvan niet zo eenvoudig signale menten opstellen. NIET GEMAKKELIJK De mensen, die zich hebben belast met het opvangen van honden en poe sen, hebben lang geen gemakkelijke taak gehad. Vaak moesten zij op zol ders van boerderijen kruipen om een nijdige hond te pakken te krijgen. Het is ook enkele malen gebeurd, dat een hond ai zó verwilderd was, dat hp ge vaar opleverde voor de mens en daarom moest worden afgemaakt. De honden, die uit Zierikzee zelf zijn afgevoerd, bleken wel erg wild te zjjn. Dat was ook geen wonder, want hier hebben militairen de dieren enige tjjd als doelwit gebruikt. Toen de voorzitter van de afdeling Noord, wachtmeester E. J. Glerum, er kwam, schrok hij van de toestand. Op elke hond werd gescho ten. Er heeft er b.v. één door Zierik zee gedwaald, die een poot was afge schotenOnmiddellijk heeft hü, met zijn chef, majoor van Ballegoyen de Jong, werk ervan gemaakt en gelukkig werd toen het schieten op honden streng verboden Waarschijnlijk is men bang geweest besmettelijke ziekten, die honden, na dat zp aan kadavers hadden gelikt, kon den veroorzaken. Dit is echter abso luut niet het geval. Het enige gevolg van doodschieten zou maar zijn, dat het aantal kadavers groter zou worden. DE EERSTE DAG. De eerste dag na de stormvloed heeft de heer de Jonge zich vooral bezigge houden met het redden van runderen, die vanuit de Zuidwatering de wegen Spontane hulp in Kapelte. In het C.J.M.V.-gebouw werd een bij eenkomst gehouden van de afdeling Ka- pelle-Biezelinge van het Ned. Roode Kruis. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer C. Traas, bracht deze dank aan allen, die hebben meegewerkt aan het uitdelen van kleding aan de door de watersnood getroffenen. Spontaan heeft de gemeente kleding afgestaan en de helpers en helpsters van het Roode Kruis met de padvinders en padvindsters, hebben voor de uitde ling gezorgd. In het bijzonder werd dank gebracht aan de concierge van Obadja met zijn echtgenote, de heer en mevrouw Koo- man. Deze waren onafgebroken in touw om allen, geheel belangeloos, van het nodige te voorzien. Namens de heipers en helpsters bood de heer Traas hen als blijk van waarde ring een bloemstuk aan alsmede een thee- en koffiepot. Dokter I. J. Risseeuw sprak namens de in wording zijnde transportcolonne en na hem sprak burgemeester van Suylekom een dankwoord. De heer A. J. Schipper gaf hierna een overzicht van alles wat is uitge geven. Dit is niet minder dan 8354 st. kleding en schoeisel. Voorts zijn 18 stoeien en 6 bedden in bruikleen ge geven. naar Middelburg waren opgedreven. Samen met de Middelburgse politie zag hij kans er ongeveer 300 op te vangen. Toen de schuur van de heer de Paauw vól was kon over de grote veilinghal beschikt worden, waar de beesten ver zorgd en gevoederd werden. In de oude meelfabriek bleken ongeveer 100 run deren te zijn bijeengedreven; Ze moes ten daar weg, want er lag veel glas en puin. Met uitzondering van 23 stuks vee werden de koeien, reeds de volgen de dag naar stallen in Koudekerke, Se- rooskerke en Aagtekerke overgebracht. Maandagavond werden met een boot nog kalveren, varkens en een poes ge red van een boerderij in de Klevers- kerksepolder. CENTRALE POSTEN. Woensdag daaropvolgend is de heer de Jonge naar Zuid-Beveland gegaan. Hij nam contact op met de gemeentebe sturen, de politie en de daar wonende leden. Het gelukte hem op enkele plaatsen centrale posten te stichten, waar de dieren een onderkomen von den. In Goes konden heel wat kleine huisdieren worden ondergebracht bij de leden. De dieren waren meestal zwervend lang de wegen in de omge ving aangetroffen. Toen kwam er bericht uit Bruinisse, dat daar veel honden los liepen. Een schipper uit Goes was direct bereid- de dieren te gaan halen. De vólgende dag kwam hij terug met aan boord 16 hon den en 10 katten. Zij werden onderge bracht in de beide asyls in Middelburg. Direct werd werk gemaakt van de melding, dat er in Oosterland op een schuurzolder een paar katten, wat ko nijnen, kippen en een paar geiten wa ren ontdekt. Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nie ren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40. NOG MEER DIEREN GERED. De heer Glerum vertrok kort daarop naar Zierikzee, waar hij gebleven is. Tussen zijn werk door zag hij kans in een paar dagen 12 honden te vangen. Zes kwamen er naar Middelburg, de andere zés werden door bemiddeling van de Rijkspolitie naar adressen in Den Haag gebracht. Daarna is de heer de Jonge zelf naar Zierikzee gegaan om 5 honden en 12 katten op te halen. Een deel daarvan moest in het asyl te Vlis- singen worden ondergebracht. Nog steeds zitten er op Schouwen dieren in ondergelopen boerderijenZij worden met behulp van de Rijkspolitie regelmatig van voedsel voorzien. In Renesse zijn in een huis 12 poesen op genomen, maar nu kwam er een nood- seintje, dat dit toch met langer meer. gingDe geredde dieren van f ho len en St. Philipsland zijn alle naar Bergen op Zoom vervoerd. Pakketten voor geëvacueerden. Opnieuw heeft de onbekende Ame rikaan, waarover in Kapelle de laatste tijd zo dikwijls is gesproken, van zich, laten hóren. Dezer dagen kreeg burgemeester H. G. van Suylekom via de Jeugd Vrien den Associatie in Amsterdam het bericht, dat deze onbekende milde ge ver een aantal pakketten heeft ge schonken voor de getroffenen in deze gemeente. Het waren deze keer pakketten met textiel, waarvan de gezamenlijke waar de wordt geschat op plm. f 1600,—. De pakketten zijn thans verdeeld on der de getroffen gezinnen welke in Ka pelle onderdak hebben gevonden. Het afgelopen najaar was er vreugde onder de Kapelse weduwen over de mooie ge schenken welke zij kregen van deze on bekende Amerikaan, wiens moeder in Kapelle heeft gewoond. Nu was er op nieuw vreugde in de gezinnen van hen die tijdelijk een onderkomen hebben ge vonden in deze gemeente. Zandzuiger aangekomen. De Stoofpolder te Bruinisse, een klein poldertje van plm. 25 h.a., Is droog. Na enige dagen dag en nacht malen Is het gelukt, dit poldertje naast de vlucht haven droog te krjjgen. Voor het droog maken van de eigen lijke Bruinissepolder waarin het dorp Bruinisse ligt is een zandzuiger gearri veerd, die begonnen is met het spuiten van zand op het land nabij het tram station te Zijpe. Aldus wordt een zand- depót gevormd, bestemd om de gaten in dé oude dijk te dichten. Men wacht echter nog op draglines, om het op gespoten zand op auto's te iaden. De nog resterende zes gaten in de Oude dijk vallen nogal mep. De grote moeilijkheid is hier niet de diepte der gaten, maar het feit, dat de gaten zo moeilijk te bereiken zijn, omdat er over deze slaperdijk geen gebaande weg is en de wegen die naar de gaten toe voeren alle overstroomd zijn. BUSDIENST BERGEN OP ZOOM-BRESKENS VERBETERD. Ingaande Zaterdag 28 Februari a.s. zullen de Nederlandse Spoorwegen hun autóbusdienst tussen Bergen op Zoom en Breskens uitbreiden. Op Zaterdagen en Maandagen zal in beide richtingen uurdienst worden gereden. Van Dins dag tót en met Vrijdag zal. van 8:30 uur tot eri met '16.30 uiir om dê twee uur reisgelegenheid in beide richtingen be staan. Op Zon- en feestdagen ten slotte, vertrekt van Bergen op Zoom van 9.30 uur tot en met 17.30 uur om de twee uur een autobus, terwijl in te gengestelde richting op Zon- en feest dagen de vertrekuren te Breskens zijn; 8.30 uur, 11.30 uur, 12.30 uur, 15.30 uur en 17.30 uur. Dc Yersekse mosselexport. De mosselexport geeft vele reden tot tevredenheid. De aanvoer, die eerst te wensen overliet, is nu ook beter ge worden en vooral van de Wadden ko men veel mosselen. Er zijn dagen, dat er vijftig mosselschepen met de vracht de haven van Yerseke binnenlopen om te lossen. Weg HalsterenTholen. De K.N.A.C. bericht, dat de weg Hal sterenTholen niet mag worden bere den 'door voertuigen met een grotere asdruk dan 4 ton. De Vereniging voor jteimingivunst geelt een penning uit waarin ae „gevoelen! duurzaam zijn neergelegd, die de watersnood bij allen heeft opgeroepen". Do vereniging wil hiermede tevens rechtstreeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ontwerp - gemaakt. De voorzijde van de pen ning vermeldt het woord „Watersnood 1953". Met daarboven een onmetelijk watervlak, waarin een mens, de handen geheven in nood en machteloos verzet. De keerzijde geeft symbolisch de redding uit deze nood weer, uitgebeeld door het beeld van Noach's duif met een vers olqwblad in de snavel, waarbij vermeld de tekst Genesis 8 vers 11. Dit beeld is omgeven door de spreuk „nil desperan- dum" (niet wanhopen). Hoewel de toestand op enkele plaatsen zeer crit-iek is geweest, gaf geen der zeeweringen haar functie volledig op, waardoor het Water schap „De Breede Watering Bewesten Yerseke" als door een wonder gespaard is gebleven voor een ramp, zoals andere polders en water schappen op I Februari heeft getroffen. Dit verklaarde de technisch- ambtenaar van het Waterschap, de heer G. Beenhakker, in een rap port over de opgelopen stormschade, dat hij uitbracht in de Dinsdag middag gehouden algemene vergadering. In de Oosterseheide bereikte het i De afschuivingen zijn ontstaan door water in de vroege morgenuren van I dat het water door de golfverheffing i ,'i i- jp en over de kruin van de dijk sloeg 1 Februari j.l. een hoogste stand van 4.71 m. N.A.P. In de Westerschelde werd een stand gemeten van 5.07 m. N.A.P. Dergelijke standen zijn nog nimmer voorgekomen. De enorme watermassa's, ter plaatse van de Rijkspeilschalen in de buiten havens van het kanaal door Zuid-Be- veland, vertoonden op dat moment een. angstwekkend beeld en stortten zich met een geweldige golfverheffing op en op vele plaatsen over de zeedijken. Het stemt echter tot voldoening, dat de verhoging en verzwaring van de dij ken, uitgevoerd na de stormvloed van 1906, welke weliswaar plaatselijk nog niet voldoende zijn gebleken, er In be langrijke mate toe hebben bijgedragen, dat de dijken een dergelijke vloed heb ben kunnen trotseren. De hoogst beken de vloed echter is nog met 43 cm over schreden. De thans opgelopen schade doet al het vorige in het niet verzinken. DE SCHADE. De totale lengte van de afgeschoven binnenbelopen bedraagt 850 m. Het op pervlak van de afgeschoven grond 9728 vierk. m en de inhoud van de grond 11.755 kub. m. en deze zodanig doorweekte, dat op of naast de kruin een scheur ontstond. Deze scheur, bij elke golfverheffing door meer water gevoed, deed in korte tijd in het hart van het dijklichaam een diepe kloof ontstaan. Het gedeelte dijk gelegen aan de landzijde van het scheurvlak kreeg tenslotte de druk van het ongeveer tot de kruin van de dijk aanwezige water te weerstaan en hiertoe niet in staat zijnde werd het gedeelte weggedrukt en a. schoven, in de meeste gevallen tot <-e binnen- berm. Naarmate dit afschuiven in om vang toenam, werd het gevaar voor een dijkdoorbraak groter. Het wegdek van Kattendijke tot We meldinge heeft er in zeer belangrijke mate toe hijgedragen, dat de schade tot de huidige omvang beperkt bleef en een dijkdoorbraak werd voorkomen. VOORKOMEN! Met man en macht is op 1 Februari het noodherstel ter hand genomen en overal waar nodig, is met zandzakken een dichting der gaten mogelijk ge maakt. Toen bij het hoge water van Zondagmiddags bleek, dat alle dijken, Zondagnacht half drie begon de binnenstad van Terneuzen last van het water te krijgen. Voor vele oude Terneuzenaars was dit niet angstwek kend. Immers, voordat het nieuwe gemaal er was liepen de Nieuwediepstraat, de Vlooswijkstraat en de Dwarsstraat vaker onder. Nu kreeg de Markt het eerste last van het water, dat de binnenstad overmeesterde. Vanaf de Nieuwstraat naar de Dijkstraat was een ware bandjir ontstaan. Het gedeelte van Terneuzen, dat tussen de bruggen ligt, was spoedig onder water. In de Dijkstraat stond zeker 1.40 m. water. Zes uur 's morgens. B. en W. kwamen in een spoedvergadering bijeen om de noodsituatie te bespreken. Intussen had zich het drama in de Nieuw-Neuzenpolder voltrokken. Moedig werk verrichtten de mannen van Terneuzen om daar te redden wat er te redden viel. Men voelde geen moeheid. Maar ook in Terneuzen moesten de mensen gered worden. De kantoormensen van de Provin ciale Stoombootdienst waren wel wat water ge wend. Maar nu werd het toch te erg. Het water was al het kantoor binnengestroomd. En er zat niets anders op dan om op de tafels te klimmen. Maar ook daar bleef men niet droog. Het water steeg. Maar gelukkig kwam er hulp. Het was precies op tijd. Nieuwe alarmerende berichten deden in de stad de ronde. De dijk aan de Ser Lyppenspolder had het niet kunnen houden. De kruin van de dijk bestond niet meer. De Othenepolder was ook ver loren. Niemand kon de toestand nog overzien. Toen om zes uur het water ging zakken, bleek pas de grote schade, die door het water was aangericht. De Dijkstraat en de Nieuwstraat waren ontwricht. Velen dachten niet aan kerk- gaan. Een klein groepje mensen verzamelde zich in de Hervormde en Gereformeerde Kerk. Er werd een korte gebedssamenkomst gehouden. Brandspuiten uit omliggende gemeenten tracht ten het water weg te pompen uit de lagere stads gedeelten. De spanning was nog niet van de lucht. In de middag moest de vloed weer gekeerd worden. Eerst werd bij de „Paardentrap" een grote bar ricade opgeworpen en de slaperdijk van de Ser Lyppenspolder en bij de Vissershaven opgehoogd. Even voor de vloed zag het er bij de Oostbeer slecht uit. Er viel een groot gat in de dijk. Maar men bleef de situatie meester. Voor de bewoners van „Terneuzen over de bruggen" kwam tegen de avond 't bevel „spul len naar de zolder brengen". Men was bang voor een doorbraak bij het Essebrugje. De gehele nacht dopr werkte men in Terneuzen. Men nam geen grote risico's. 2 Februari. Velen hadden 's nachts de wekker gezet voor het eventueel hoge water. De wind was gelukkig blijven liggen en het water bleef weg. 4 Februari. De gemeenteraad hield een spoed vergadering. Men besloot ten behoeve van de ge troffenen een maximum bedrag van f50.000 uit te trekken. 8 Februari. Herdenkingszondag. Al moet er dan ook veel gewerkt worden aan de dijken en al doen de ploegen arbeiders en de militairen ononderbroken hun werk, de kerken zijn tot de laatste plaats bezet om te gedenken en tot be zinning te komen. Terneuzen heeft het gezien: het water had voor een groot gedeelte bezit genomen van de straten en de huizen; maar de stad bleef voor een grote ramp behoed. Het had veel erger kunnen zijn. „We kunnen niet anders? dan God danken, dat Hij het zo goed met ons heeft gemaakt", zo besloot onze correspondent zijn relaas. Het grootste gedeelte van de gemeente Hoek ligt in de Nieuw-Neuzenpolder. Negen boerderijen zijn door het water getroffen en elf arbeiders woningen werden een prooi van de golven. Twee woningen zijn geheel weggespoeld. Een kind van de familie Smallegange was al in het wiegje verdronken, toen de ouders beneden kwamen. Zo snel was het water gekomen. De andere polderbewoners konden met veel moeite worden gered. In totaal verdronken 50 stuks vee. Van de landbouwer H. Wolfert ging al het stamboekvee verloren, behalve een jonge stier. Behalve enkelen van het polderbestuur, die des nachts reeds aan de zeedijk waren, sliepen allen tot 7 uur. Toen men de rolluiken optrok stond daar het water tegen het huis. Voordat het Zon dagavond was, waren allen gered. Heel de dag is hard gewerkt om de binnen dijken te behouden, 's Middags kwam het water wel weer hoog. Het was erg angstig. Maar de Boven- en Willemskerkepolder konden behouden worden. Zondag 1 Februari. Pas na de kerkdienst bleek hoe fel de storm in de omgeving gewoed had. Alle mannen, zonder één uitzondering, trokken naar de Othenepolder. Want daar lag de bedreigde dijk van de grote Zaamslagspolder, waarin Othene en Spui liggen. Wat werd er gewerkt. Zeker, er was aan de dijk weinig lei ding, de handigheid en de kracht ontbrak bij menigeen. Ginds spitte een dominee, daar droeg een onderwijzer de zware zandzakken en ver derop dempte een ambtenaar een put. Het ging wat stuntelig. Maar de vaste wil was er. De dijk moest het houden. Enkele dagen later lag daar de nieuwe ringdijk, het resultaat van de noeste arbeid van oud en jong, van ervaren en onervaren arbeiders. De Ambachtsschool te Terneuzen dankte zijn flinke leerlingen door een hartelijke dankbetui ging in de hal van de school op te hangen. De werkers van het Lyceum werden anders gewaar deerd. Een leraar was boos, dat zijn leerlingen het huiswerk niet hadden gemaakt en de nationale ramp als argument hadden aangevoerd. Zondagavond half 10 kwam de mare, dat de dijk van de Zaamslagspolder doorgebroken was. Nu stroomde het water van de buitenpolder de Zaamslagspolder binnen. Maar de afwaterings kreek was enorm groot. Die kon al het water aan. Nu was het wachten op hoogtij of het zeewater Spui zou overstromen. Ijlings werd 's nachts het huisraad in veiligheid gebracht. Varkens schreeuwden, koppige vaarzen en ossen en verder jong vee moesten met de meeste moeite verplaatst worden. Tractoren ronkten. Wel steeg de afwateringskreek ver boven normaal peil. Maar Spui bleef gespaard. hoewel in doorweekte toestand verke rend, tegen de druk van een nieuwe hoge vloed bestand bleken te zijn, kon met vrij grote zekerheid gezegd wor den, dat het waterschap voor een grote ramp was bewaard. De dijksmuur te Schore bleek onge veer 10 cm te zijn verzakt. De muur constructie is echter intact gebleven. Als typische bijzonderheid kan ten aanzien van de binnenbeloopse afschui vingen nog worden meegedeeld, dat de ze veelal zjjn voorgekomen op plaatsen, waar zich tegen de binnenzijde van het djjklichaam opritten of «voetpaadjes be vonden. Uit een en ander is de conclusie getrokken, dat het overslaande water zich met geweld een weg over deze op ritten heeft gebaand en het binnenbe- ioop ter plaatse alras heeft doorweekt. HET BUITENBELOOP. Wat de buitenbelopen betreft, is mee gedeeld in het rapport, dat de steenbe- aettingen, waaronder wordt verstaan de glooiingen van Vilvoordse steen en basalt zich goed hebben gehouden. De betonblokken glooiingen hebben zich eveneens zeer zeewaardig getoond, aangezien de schade aan deze bezettin gen toegebracht, 'zeer gering is. De grootste schade is toegebracht aan de betonglooiingen van het systeem „De Muralt". Naast hetgeen over dit syoteem in diverse jaarverslagen en stormrapporten is meegedeeld heeft de jongste storm wel op ondubbelzinnige wijze aangetoond, dat dit type zo spoe dig mogelijk zal moeten worden ver vangen. De totale schade aan de glooiingen is als volgt: Aan de Vilvoordse-glooiing 1184 vierk. m, aan de basalt-glooiing 120 vierk. m., aan de Muralt-glooiing 1184 vierk. m en aan de betonblokken- glooiing 140 vierk. m. In totaal is hier 1240 kub. m grond verloren gegaan. Zanddijk-zeedijk. Doordat het waterschap Kruinin- gen werd overstroomd, moest de spoorwegcoupure in de Zanddijk worden gedicht. Zodra de ramp, die zich te Kruiningen had voltrok ken, bekend was geworden, is hier aan direct aandacht besteed. Een groot aantal vrijwilligers is onmid dellijk begonnen met het dichten, daar het water al door de coupure in de Breede Watering stroomde. De Zanddijk, die plotseling zeedijk was geworden, is versterkt en wordt iedere dag grondig geïnspec teerd, zodat indien zich een calami teit voordoet, direct kan worden ingegrepen. Ook het herstel aan de zeedijken wordt dagelijks nagezien. Daarom kan worden meegedeeld, dat nu de noodvoorzieningen defi nitief zijn geworden, er geen enkele reden meer is voor ernstige onge rustheid. Tijdens de uitvoering van het noodherstel is reeds gebleken, dat de zeeweringen in staat zijn hoge vloeden te blijven keren. Een internationaal gezelschap van on geveer 20 personen, behorende tot het nationale Roode Kruis, heeft een tournee gemaakt over het eiland Goeree-Over- flakkee, waar de gemeenten Melissant, Middelharnis en Den Bommel werden bezocht. Daarna stak men over naar Bruinisse op Duiveland. Het gezelschap arriveerde aan het rijkssteiger in de vluchthaven te Zijpe, waar het werd ver welkomd, door de wnd. burgemeester, de heer W. van den Berg. Bij .de op de vluchthaven aanwezige graven, van aan gespoelde rampslachtoffers, werd enige ogenblikken vertoefd en een minuut stil te in acht genomen. Op Bruinisse werd in „Het Veerhuis", het hoge gezelschap welkom geheten, door ds. van den Brink en de heren Geluk, Krijger, Krepel en Hoogerheide. Belangstellend werd geïnformeerd naar de loop der gebeurtenissen en naar de benodigdheden, die zouden kunnen die nen om de ergste nood te lenigen. Be halve de voorzitter der liga van Roode Kruisverenigingen.de heer Emile Sand- ström uit Noorwegen, en de voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken, behoorden tot het gezelschap de kring- commissaris voor Zuid-Holland, de heer Munze, de kringcommissaris voor Noord- Brabant benevens vertegenwoordigers van het Roode Kruis uit Noorwegen, Zweden, Denemarken en andere Euro pese landen, benevens uit Canada. Geslaagd. Geslaagd voor Scheepswerktuigkun- dige diploma (diploma Cl, met lof) de heer B. Volmer; voor diploma BII, de heren A. W. Th. Müter en J. Roose, allen leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlüsingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2