Otficier van Justite stelt middenstanders in het ongelijk 65,4 millioen Werkcommissie ingesteld om in de noden te voorzien Belgische regering krijgt het vertrouwen „Wij zijn er trots op ttDe grote verwachting" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kort geding over evacuatie Er bestaat in Zierikzee wel terdege een noodtoestand Meerderheid voor Eindhoven Rampenfonds Roofmoord te Eede Bunkers vormen zwakke plekken in de kustlijn. Bijzondere Particuliere Synode der Gereformeerde Kerken Soc* Economische Raad krengt advies uit Gaan gemeenteraden 5 jaar zitten Afgevaardigden schilderden de toestand in hun gemeenten Wedloop met het tij bij Rilland Koningin en Prins bezochten gisteren Londen Stichting Uitgave! „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 24:15. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2414 VRIJDAG 27 FEBR. 1958 Abonnementsprijs j 0.44 per week. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. wa aa Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulnfaigen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid- Losse nummers 13 cent delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Advertentieprijs 20 cent per man. J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Rubriek Kabouters 10 et. per woord Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.30 u., onder 18.17 u. Maan op 18.17 u., onder 7.11 u. V.M. 19.50 u. Hoogwater Zaterdag 28 Febr.t Vlissingen: 2.04 u. 1.82 m., 14.23 u. 1.97 m. Terneuzen: 2.33 u. 2.01 m., 14.50 u. 2.16 m. Wemel- dinge: 3.51 u. 1.51 m., 16.06 u. 1.70 m. Zierikzee: 3.36 u. 1.26 m., 15.56 u. 1.43 m. Voor de president van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr C. R. F. van Roggen, zijn gistermiddag in kort geding pleidooien gevoerd door mr K. A. Keuning te Zierikzee namens een groep middenstanders uit deze stad, en door mr F. W. Adriaanse te Middelburg namens de burgemeester als hoofd van het gemeentebestuur van Zierikzee. Deze was gedagvaard, omdat de middenstanders de rechtsgeldigheid betwistten van het door hem op grond van de artikelen 219 en 220 der Gemeentewet genomen besluit tot evacuatie. Na de Pleidooien, die meer dan twee en een half uur in beslag namen, heeft de Officier van Justitie, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, geconcludeerd tot het niet ontvankelijk verklaren van eisers. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 6 Maart om twee uur, maar zo mogelijk reeds op Woensdag a.s. om elf uur. Mr Keuning schetste eerst de achter grond. Door de wisseling van argumen ten voor de evacuatie is 't vertrouwen der bevolking in het beleid der ge meentelijke overheden niet groter ge worden. Bovendien vrezen de mensen een herhaling van het gebeurde bij de evacuatie in 1944. Toch is een groot aantal inwoners geheel vrijwillig ver trokken. Evacuatie van de werknemers is heel wat gemakkelijker dan die van mid denstanders. Zij zouden bij vertrek niet veel meer kansen hebben dan de hand ophouden voor uitkering. Daar bij dachten zij niet ten onrechte, dat, wanneer er straks duizenden arbeiders naar Schouwen komen, er weer een behoorlijke boterham te verdienen is. „Er zijn dingen, die het de mensen onmogelijk maakt te begrijpen, hoe het nu eigenlijk loopt. Er wordt gesproken van onrechtvaardigheid en willekeur bij de uitreiking van de op „Ausweise" lijkende bewijzen. Daardoor is het ver trouwen zeer verminderd", aldus mr Keuning, die van mening was, dat, in dien er meer gezag van de overheid was uitgegaan, de evacuatie vrijwillig haar beslag zou hebben gekregen. DE JURIDISCHE KANT. Komende tot de juridische kant van de zaak zei pleiter, dat het gemeente bestuur gezocht heeft naar een weg om de mensen te kunen evacueren. Die meende het tenslotte te vinden in de artikelen 219 en 220 der Gemeentewet. Daarop is de proclamatie gebaseerd. De situatie is dus zó, dat de overheid van een stad, waar een zeer vrede- en ordelievende bevolking woont, bang is „voor stoornis der openbare orde", waarover genoemde artikelen gaan. Mr Keuning stelde de vraag, dat de ze stoornis inhoudt en of deze ten tijde van het besluit aanwezig was. Het be grip „stoornis" of dreiging daarvan is tot op zekere hoogte een zeer rekbaar begrip. Al mag volgens jurisprudentie de rechter de omstandigheden niet be oordelen, geheel daaraan ontkomen kan hij niet, omdat hij wel de bevoegd heid bezit de maatregelen in verband daarmede te beoordelen. Het begrip slaat volgens pleiter steeds op hande lingen van bepaalde personen en het ligt toch niet voor de hand, dat „stoor nis" van de gehele Zierikzeese bevol king is te verwachten! Bovendien zegt de Gemeentewet duidelijk, dat de bijzondere bevoegd heden de burgemeester gegeven kun nen worden om onmiddellijk in te grjj- Êen. Dat laatste bleek hier allerminst et geval te zijn, getuige het uistel, dat de middenstanders werd verleend! VAN HUIS JAGEN! Vervolgens ging mr Keuning nader in op wat z.i. wèl de betekenis van de art. 219 en 220 was. Populair gezegd: de mensen van de straat naar huis jagen. Maar hier gebeurt het tegen overgestelde: de mensen van huis ja gen. Mag, zo vroeg pleiter, de gegeven bevoegdheid gebruikt worden voor een ander doel dan waarvoor zij was ver leend? Het doel „evacuatie" ligt in ieder geval geheel buiten het bestek der artikelen; Factoren als natuurram pen, verzandingen enz. kunnen nooit leiden tot „stoornis der openbare or de". Mr Keunings conclusie was dan ook: de burgemeester heeft gebruik ge maakt van macht, die hjj wettelijk niet bezit. Zij heeft zijn bevoegdheden in ernstige mate overschreden. GEEN TOEISINGSRECHT. Mr Adriaanse sprak er zijn grote verwondering over uit, dat zijn con frère niets had gezegd over staatsrech- De tweede Technische Hogeschool. (Van onze pari, redacted?.) De motie Tilanus (C.H.) om bij de voorbereidingen voor een tweede in stituut voor technisch hoger onderwijs de steden Eindhoven en Arnhem in de studie te betrekken, werd gistermiddag in de Tweede Kamer verworpen met 31 tegen 48 stemmen. De combinatie P.v.d.A.K.V.P, gaf de doorslag. Het is duidelijk dat de meerderheid in de Kamer de tweede T.H. in Eindhoven wil vestigen. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen, maar dit wil voor de minderheid niet zeggen, dat zij voor Eindhoven is. Evenmin wilde zij zich reeds binden aan de oprichting van de ze school en aan haar bestuursvorm. Een motie van mevrouw Fortanièr de Wit (V.V.D.) om het beurzen systeem te verruimen zal t.z.t. apart worden behandeld. teljjke gronden van de zaak en over de noodtoestand. Uitvoerig ging hij („geen betoog, maar een geschiedkun dige beschouwing") de betekenis na van de artikelen 219 en 220. Zeer op zettelijk en met de grootste doelbe wustheid is het zgn. toetsingsrecht van de rechter bij de wijziging der Ge meentewet in 1931 daaruit gehaald. „Wanneer een burgemeester op een bepaald ogenblik van oordeel is, dat er een noodtoestand bestaat, dan gaat het niet aan de rechter te laten uit maken, of dit inderdaad het geval is", zo zei hij. Een noodtoestand kan op tal van manieren ontstaan. De toestand en de maatregelen zijn onmogeiijk te scheiden. Bestuurlijk is het nemen van maatregelen alleen maar mogelijk op grond van art. 220. Laten wij niet zo bang zijn voor die maatregelen: de Commissaris der Koningin en de raad zullen heus niet goedkeuren al hetgeen een burgemeester belieft te onderne men! ALLE REGELS NAGELEEFD. Wat het evacuatiebevel, betreft zijn alle regels nageleefd. De proclamatie voldeed aan alle wettelijke voorschrif ten. „Het lijkt erop, dat het gemeente bestuur alleen staat tegenover een agressieve bevolking. De tegenpartij, die de burgerrechten zo graag be schermd wil zien, vergeet echter, dat de gemeenteraad nog altijd het offi- clieei gekozen gemeentebestuur is. En het zegt toch wel wat, dat deze raad unaniem zijn vertrouwen in B. en W. heeft uitgesproken". Als met evacua tie gewacht was, zouden ingeval van plotselinge nood de grootste ongeluk ken kunnen gebeuren. De Marine had slechts vervoer beschikbaar tot 17 Fe bruari. De bezwaren van hygiënische aard zijn zeer groot. Van de bijna 2000 hui zen zijn er slechts 500 bewoonbaar. Ca davers, die nog sieeds aanspoelen, le veren groot gevaar op voor de volks gezondheid. De waterleiding werkt niet en er wordt gekookt op alle mogelijke primitieve apparaatjes, die groot brandgevaar opleveren. Het belang rijkste is echter, dat de Rijkswaterstaat zo snel mogelijk aan de Uijken wil be- binnen, maar dat zeer moeilijk kan, als de stad overvol blijft. TE BETREUREN. Donderdagavond was in totaal bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen een bedrag van f 65.400.000. Woensdagavond was de stand f 63.500.000. Te Eede, gemeente Aardenburg, na bij de Belgische grens is een roofmoord gepleegd op een alleenwonende wedu we. De 83-jarige A. Neulen, weduwe van E. van den Bossche, werd gister ochtend dood aangetroffen, met een prop in de mond in bed gebonden. Het hele huisje, een noodwoning, was overhoop gehaald. Het parket van de Officier van Justitie te Middelburg heeft het onderzoek naar de daders in handen. De vermoorde weduwe was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijftig jaar te Eede woonachtig. Ver moed wordt, dat het de daders te doen is geweest om geld te krijgen, waarvan men veronderstelde, dat het bij de we duwe aanwezig was. De dour de Dunscrs geoouwde bunkers in de uu.r.en, leveren, dat is bewezen in de rampnacht, een gevaar op voor het achterliggende land. Dit is een bunker, totaal door de zee: ondermijnd, op het Texelse strand, bij de badplaats De Koog. Gelijke beloning in de landbouw, Door de minister van Landbouw en Voedselvoorziening, alsmede door zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken zijn mededelingen aan de Tweede Ka mer gedaan over het op de door de in ternationale arbeidsconferentie te Ge neve aangenomen verdrag betreffende methoden tot vaststelling van mini mumlonen in de landbouw 1951. Het gaat hier om de gelijke beloning van mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten in de landbouw voor arbeid van geljjke waarde. De regering wil haar standpunt hierover echter niet bepalen, zolang de sociaal-economische raad niet het daarover gevraagde ad vies heeft uitgebracht. Dit vraagstuk wordt door de regering zeer belangrijk geacht en vereist een zorgvuldige stu die. AMSTERDAMMER GAF ZICH UIT ALS EVACUE. De politie te Delft heeft wegens op lichting gearresteerd een 22-jarige Am sterdammer, die in Delft had verteld, dat hij geëvacueerd was uit Numans- dorp en al zijn bezittingen had verlo ren, en derhalve liefderijk werd opge nomen in een Delfts gezin. Hij ont ving kleding van het Roode Kruis en kreeg geldelijke uitkeringen van de gemeentelijke dienst van sociale be langen. De man gedroeg zich in het gezin echter niet zo prettig en toen, na ingediende klachten, officiële instan ties zich wendden tot de burgemeester van Numansdorp om te bereiken dat de man zou terugkeren, verklaarde de burgemeester, dat de man geen inwo ner van zijn gemeente was. De politie werd op de hoogte gesteld en zette de „evacue" achter slot en grendel. (Van onze pari. redacteur). Tijdens de debatten over technische wijzigingen in de kieswet pleitten sprekers van de P.v.d.A. en C.H. in de Kamer voor het houden van verkie zingen voor de gemeenteraden en Prov. Staten in hetzelfde jaar. De heer v. d. Heuvel (A.R.) verzette zich daar tegen. Hjj vond het gewenst dat het volk door verkiezingen in beweging wordt gebracht. Minister Beel deelde mee bereid te zijn dit probleem op korte termijn aan het kabinet voor te leggen. Voor de officiële candidaatstelling zal de regering haar standpunt bekend maken. Dit kan betekenen, dat de nieuwe raad voor een periode van vijf jaar gekozen zal worden. In dat geval zal bij de Kamer een ontwerp worden ingediend dat dit mogelijk maakt. HIJ VOND HET NIET NODIG?..... De kantonrechter te Oostburg heeft gisteren de loswerkman P. J. R. uit Groede, conform de eis van de ambte naar van het Openbaar Ministerie, ver oordeeld tot een boete van f 25 of 25 dagen hechtenis. De man had gewei gerd mede te werken aan het behoud van een bedreigde zeedijk. R. bevond zich op 1 Februari j.l. in een café, toen men werd opgeroepen te gaan werken aan de bedreigde zee dijk. Hij weigerde echter aan deze op roep gehoor te geven met de woorden: „dat gaat mij niet aan, ik heb nog niet genoeg land om onder mijn nagels mee te dragen". In sobere bewoordingen hebben gisieren tijdens de bijzondere particuliere synode te Goes, afgevaardigden der Gereformeerde Kerken in Zeeland het relaas eedaan van de toestand in hun gemeenten na de ramp die vooral ook onze pttcie zo zwaar heeft getrotfen. Daar waren dankbaar gestemde woorden bij, zo b.v. van Dr Pestman van Terneuzen namens de classis Axel en van de afgevaardigden van de classis Middelburg maar daar stond de schildering van een ouderling van Üijke dit Nieuwerkerk tegenover, in we e gemeente 269 doden te betreuren zijn onder wie 55 leden van de Geref. Kerk fo.a. een zoon van deze algevaardigde); daar was het sombere woord van een Ds Kooistra van Kruiningen, waar 13 leden der Gerei, iverk liet leven ver- Mr Adriaanse wees er met nadruk loren waar de meeste gemeenteleden haast alles kwijt zijn (ook de dominee Mr Adriaanse wees er met nadruk^ 1W«n^w.m omstalfdigheid) en waar de woorden „een noodlijdende ge- op, dat het ïoterijsysteem geen uitvin ding was van B. en W. maar van de middenstanders zelf". De nu gevoerde actie is buitengewoon te betreuren. Het gemeentebestuur trekt het zich zeer aan, dat er in Nederland al wordt ge zegd: „Zoiets kan alleen maar in Zie rikzee gebeuren!" „Hier is sprake van Vervolg op pag. 7. (kolom 5). uueerite" onafwendbaar zijn, Toch was dit geen sombere bijeen komst. De woorden uit de ope ningsrede van Dr C. Stam, de praeses dezer synode: „Het verterende Gods is ons enigermate duidelijk geworden, maar Gods trouw gaat naar verre bo venuit", bezielde alle aanwezigen en Moeilijkheden rond interview opgelost De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft Donderdag met 107 tegen 95 stemmen haar vertrouwen in de regering uitgesproken na een debat over het interview, dat Koning Boudewijn te Antibes zou hebben verleend. Er waren geen onthoudingen. Het socialistische kamerlid Spaak heeft voordien eerste minister Van Houtte geïnterpelleerd over diens ver klaring met betrekking tot „het inter view". Spaak verweet Van Houtte in het bijzonder dat zijn verklaring, een opeenvolging van dubbelzinnigheden bevatte. Het is een serie bevestigingen en tegenspraken, die niet toelaat te be weren, dat de premier voor 100 pCt de waarheid heeft gesproken", zo merkte hjj op. Eerste minister Van Houtte zei in zijn antwoord dat het bij het artikel van „France Soir" eigenlijk om een onschuldige reportage ging. Het artikel was echter van een inleiding voorzien, waarin een verklaring voorkwam, die in de mond van de vorst werd gelegd en waartegen de regering wel stelling moest nemen. Tenslotte diende de oppositie een mo tie in, waarin de zwijgzaamheid van de regering en de onjuistheden in de ver klaring van de eerste minister Van Met deze zin is al menig nieuw feuilleton in menige krant ingeleid. Be grijpelijk, want het kiezen van een feuilleton is een moeilijk werk en als men iets gevonden heeft, waarvan men meent, dat het aan alle eisen kan voldoen, is men daar natuurlijk trots op. Maar zo ooit clan zijn wij nu trots op het nieuwe feuilleton, dat met ingang van morgen in ons blad zal worden afgedrukt. Want dit boek, geschreven door een bekend auteur onder het pseudoniem J. Brandenburg, is naar ons gevoelen een meesterlijk werk. Het speelt in de dagen die wij met de naam „De volheid des tijds" plegen aan te duiden, de tijd waarin onze Heiland werd geboren. Vele romanschrijvers hebben al uit deze periode hun stof geput zo levendig en zo volkomen verantwoord echter als de heer Brandenburg in dit nieuwe werk deze tijd tot ons heeft gebracht, is tot dusverre maar zelden deze tijd belicht. De schrijver heeft zich ten doel gesteld de toestand van het Jodendom en van het Romeinse rijk in die dagen ons vlak voor ogen te stellen. Die tijd van'de Romeinse overheersing onder het zware juk van koning Herodes, de Edomiet. Het verhaal gaat zich niet te buiten aan onbijbelse fantasieën: aan de hand van de vele bronnen benadert de auteur de historische figuren als koning Herodes, de Farizeeën en Schriftgeleerden, de tempeldienst en de feestdagen, de Wijzen uit het Oosten en de kindermoord te Bethlehem, enz. En door dit alles heen trilt „de grote verwachting", welke bij allen, hei denen en Joden, in die dagen sterk levendig was aangaande een „ver losser der mensheid". De zuivere Messiasverwachting vinden wij terug bij de „kleyne luyden", de stillen in den lande, in wie de titel van dit boek zijn rechtvaardiging vindt. Wij zijn er trots open wij hopen dat U er even trots op zult zijn ais wij, dat het Zeeuwsch Dagblad dit nieuwe feuilleton kan publiceren. Mocht U nog geen lezer zijn, meld U dan vandaag nog ais abonné aan. En wek Uw vrienden en kennissen op hetzelfde te doen, want ook zij zullen dit nieuwe boek niet willen missen. Houtte werden betreurd. De .katholie ke meerderheid diende een tegenmotie in, waarin het vertrouwen in de re gering werd uitgesproken. Deze laat ste vertrouwensmotie werd met 107 te gen 95- stemmen (socialisten, liberalen en communisten) aangenomen. 650 militairen worden vandaag teruggetrokken. Op de nooddijk bij Rilland houdt men een wedloop tegen het wassende water. De ophoging van de nooddijk moet gelijke tred houden met de vloed, die nu elke dag hoger wordt. Soms verliezen de 800 militairen, die nog aan de dijk werden, de wedloop. Ook gisteren dreigde het weer mis te gaan. Over een lengte van 180 meter over stroomde de dijk bij hoog water. Een breuk ontstond echter niet. De deskundigen zien de situatie niet somber in.. Achter de zeedijk ligt een zandzuiger, die gisteren voor het eerst heeft proefgedraaid. De machine zal zeer binnenkort kunnen gaan beginnen aan het opspuiten van de dijk. Het ligt in de bedoeling, de nooddijk, die nu op sommige plaatsen nauwelijks een meter breed is te verzwaren tot drie meter boven N.A.P. en later zelfs tot vijf meter boven N.A.P. Maar zover is het voorlopig nog niet. Het is eerst zaak dat achter de dijk grond droog komt. Hier kunnen dan draglines geplaatst worden om de op hoging te versnellen. Vijf hevels zul len het water uit de Reigersbergse- polder lozen. De eerste hevels zijn reeds voor het gebruik gereed. Gisteren werkten nog 800 militairen in Rilland. Vandaag zullen er 650 man de vredesonderdelen van de Genie troepen worden teruggetrokken. De 150 man, die tot het oorlogsonderdeel behoren verlaten 7 Maart Rilland. De ze datum zal eikel militaire hulp be ëindigd z(jn. zo was er grote dankbaarheid dat deze kerkelijke vergadering belegd had Kun nen worden ook al had men daarvoor een uitzondering moeten maken op de regels van de Kerkenorde. Om dit in goede banen te leiden werd op voorstel van Ds Pestman besloten een brief aan de diverse classes te zenden met het verzoek mstemming met deze bijzon dere synode te betuigen. DE FEITEN. Aan de gegeven overzichten ontlenen we nog ae voigenae teiten: het aantal leaen en aoopieaen der Gerei. Kerken dat bij de ramp de dood heeft gevon- uen ligt tussen ae 90 en 100. De kerkge- oouwen te Baarland, Kruiningen, Ril land Bath, Wolpnaartsaijk, Anna Ja- cooapoider, Brouwershaven, Brumisse, Oosterland, Nieuwerkerk, Geersdijk, Scharenaijke, zierikzee en Zonnemai- re hebben onder water gestaan en in de meeste staat nog water. In bijna al deze kerken is ernstige schade aan de inventaris (in Rilland Bath is de to tale schade geschat op i 3.700, in Zie rikzee op i 1O.U00). De meeste gebou wen leveren geen gevaar van instorten op, alleen in Scharendijke werden de fundamenten voortdurend onder mijnd door het schurende water. De meeste getrotfen gemeenten zien, wat de financiën betreit, de toestand uiterst somber in; de gemeente Rilland Bath is niet meer in staat het tractement van de dienaar des Woords op te bren gen, terwijl Ds Koolstra van Kruinin gen op het ogenblik de vacante ge meente Heinkenszand dient. Van de Schouwse predikanten hebben Ds Bremmer van Brumisse en Ds Kuitert van Seharendijke nauwelijks een ge meente meer, daar de leden her en der verspreid zijn. Het somberste ge luid werd gehoord uit de kleine ge meente Brouwershaven (90 zielen), waar men zelfs voor het voortbestaan der plaatselijke kerk vreest. WERKCOMMISSIE INGESTELD. Dit alles gehoord hebbende stelde het moderamen voor een werkcommissie in te stellen, die de hierdoor ontstane problemen met kracht kan aanpakken en die verslag van haar werkzaamhe den zal uitbrengen aan de particuliere synode in Juni van dit jaar. Van deze commissie maakt het moderamen een deel uit, te weten Dr C. Stam van Goes, Ds H. Veldkamp van Middelburg, Ds H. Pestman van Terneuzen en Dg A. G. van der Stoel van Bergen op Zoom, terwijl de classis Schouwen ver» tegenwoordigd zal zijn door Ds Y. J, Tiemersma van Zierikzee en ouderling van Den Berg van Bruinisse. Indien nodig zal een beroep worden gedaan op een financieel deskundige. Deze commissie heeft min of meer blanco volmacht. De volgende punten Werden als de voornaamste van haar taak gezien: 1. De geestelijke verzorging te bevor deren. Daarbij wordt gedacht aan de verzorging van geëvacueerden en van de groepen dijkwerkers, die in de ko mende tijd in Zeeland zullen vertoe ven. Voor wat het laatste betreft zal men contact oppnemen met de over heidsinstanties. 2. In financiële zin een beroep te doen zowel op de Zeeuwse kerken als op de Gereformeerde Kerken in Neder land. In de eerste plaats moeten de ge meenten weer op gang gebracht wor den en daarvoor moet een dominee niet alleen over zijn tractement kunnen be schikken maar ook moet hij niet de extra kosten behoeven te schuwen, die het opzoeken der gemeenteleden, thans met zich brengt. In dit verband werd de vraag ge steld, wat er eigenlijk met het geld zal gebeuren dat op die eerste Zondag na de ramp is gecollecteerd. Deze collecte was gehouden op verzoek van de Cen trale Diaconale Conferentie, doch men bad er aanstonds een bredere bedoe ling mee gehad dan alleen diaconale zorg. Hoe dit zij, de commissie zal in ieder geval een deel van dit geld voor Zeeland opvragen om de eerste zorgen der getroffen gemeenten te verlichten. 3. Het opnemen van contact met het Roode Kruis of een andere instantie over de verdeling van de overtollige goederen. Ds van der Stoel waar schuwde tegen dat woord „overtollig", omdat hem gebleken was dat er nog bij velen nood is. Hij zag het als een taak der kerken zich terdege te over tuigen, dat haar leden van het beno digde voorzien zijn. Op voorstel van Ds Veldkamp werd besloten een schrijven te doen uitgaan tot alle kerken, waarin de synode haar medeleven zal betuigen, op de troost in Christus zal wijzen en verzekering zal geven van haar voornemen om de getroffenen met alle mogelijke midde len bij te staan. 5. Het opnemen van contact met de deputaten voor evacuatie, die zich thans landelijk met al deze dingen be zig houden. DANK VOOR aiULP Bij OVERSTROMINGSRAMP 1 Gerald Kelly, voorzitter van de Ko ninklijke academie. De tentoonstelling vordt in het academiegebouw gehou- Koningin Juliana en Prins Bernharu jen. Een menigte van bijna duizend per- ZEEUWSE GEMEENTEN GEADOPTEERD. Courbevoie in Frajikrijk heeft Drei- schor geadopteerd, en Vinciennes Noord-Schouwen. Het personeel van de fabriek Vichy Les Moulineaux heeft Sint Maartensdijk geadopteerd. hebben Donderdag een bezoek van zes uur aan Londen gebracht. Zij hebben het noenmaal, in gezelschap van Ko ningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, in het paleis van Bucking ham gebruikt, 's Middags bezocht het Nederlandse Koninklijke paar te Lon den een tentoonstelling van Nederland se schilderijen. Het officiële doel van het bezoek was Koningin Elizabeth te danken voor de hulp, die Groot-Brittannië Ne derland bij de overstromingsramp ge boden heeft. Het Koninklijke paar maakte heen- en terugreis in een door Prins Bern- hard zelf bestuurd vliegtuig. De auto, waarmede Koningin en Prins een bezoek aan de tentoonstel ling brachten, werd bij aankomst door juichende vrouwen omringd, die de Koningin kushanden toewierpen. Koningin en Prins werden op de tentoonstelling rondgeleid door Sir sonen had omstreeks een uur bij de ingang van het Paleis Buckingham-op de komst van het Nederlanase Ko ninklijke paar gewacht: Zij juichte en wuifde toen de auto, met de Koninklij ke gasten, aankwam. Donderdagmiddag heeft Koningin Junana in het gebouw van de Neder landse ambassade thee gebruikt met minister en mevrouw Stikker en leden van het ambassadepersoneel. Gister avond is het Koninklijk paar weer in Soester^erg teruggekeerd. De Biit zegt: Zonnig weer. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond. Droog en zonnig weer, maar in de ochtend plaatselijk mist. We.nig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1