ZWITSAL ROOP In Noord-Zeeland is het herstel volop aan de gang. De Provinciale Waterstaat rapporteert r UócUi darió Hoest Uw Kind....! De stand der herstelwerkzaamheden Vele voorzieningen werden reeds getroffen. Wat onder water kwam te staan. West-Zeeuwsch-Vlaanderen: al veel hersteld. Het herstel ia Oost- Zeeuwsch - Vlaanderen. FEUILLETON Amerika boöd 200 millioen aan uit de tegenwaarderekening Donderdag 26 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De stand der herstelwerkzaam heden aan de vernielde of bescha digde dijken in onze provincie is weergegeven in een bijlage van het rapport, dat de Hoofdingenieur- Directeur van de Prov. Waterstaat, ir H. D. J. Swaters, aan de Prov. Staten heeft uitgebracht. Van alle getroffen gebieden zijn de bijzonder heden daarin verwerkt. Ér blijkt uit, dat in de nog korte tijd, die verlopen is sinds de stormvloed Zeeland teisterde, een ontzaggelijke hoeveelheid werk is verzet. Er wordt eerst in deze 15 pagina's tellende bijlage medegedeeld, hoe het er op Schouwen en Duiveland voor staat. De grootste en ernstigste door braak ontstond bij de haven van Schelphoek, waar een diepte van ruim 30 meter werd gepeild. De Oosthaven- dijk van Zierikzee brak op vijf plaat sen door tot de laagwaterlijn en op één plaats tot drie meter daaronder, ter wijl aan het einde van de Westhaven- dijk vier doorbraken ontstonden, waarvan twee diep uitgeschuurd en in verbinding staande met twee gaten in de binnendijk van de Bootspolder. REEDS VELE VOORZIENINGEN. Reeds vele voorzieningen zijn tot stand gekomen. Het gat bij de oude sluis van de polder Klein Bettewaarde werd gedicht, zodat de verbinding Zierikzee- Brouwershaven mogelijk bleef. In de Oosthavendijk van Brouwershaven werd de doorbraak gedicht, hetgeen ook het geval was met het gat in de inlaagdjjk haven van Zierikzee. Teenvoorzieningen werden aange- bracht aan een dijksgedeelte tussen Dreischor en Noordgouwe, terwijl cou pures gedicht en lage gedeelten met zakken zand opgewerkt werden in de Oude Schouwse dijk (Kakkersweel) Het gelukte eveneens het gedeelte Oude Schouwse dijk vanaf de sluis van Zonnemaire tot Brouwershaven met een dam van zakken zand te verhogen en te versterken. Het gat in de dijk tussen de polder Groot St. Jacobs en het waterschap Bloois en Oud Bom- menede kwam dicht met zakken zand. Een zanddam is gelegd aan de zuid oostzijde van de provinciale weg BurghHaamstede. WAT ONDERHANDEN IS. Momenteel zijn onderhanden het her. stel van het gedeelte Poorldijk van de provinciale weg Zierikzee-Brouwersha- ven over ca. 200 meter, waar het weg. lichaam en het wegdek voor de helft wegsloegen, alsmede het herstel der 7 gaten (één gat is al dicht) in de Oude (binnen) dijk te Bruinisse. Te Scharen- djjke en Brouwershaven worden zand- depóts gevormd om het herstel van de teen en het blnnenbeloop van de Lan- gedijk te kunnen aanpakken. Teneinde de verbinding van de duinstreek met de haven van Scharen- dijke te verbeteren wordt de Haard- weg tussen Renesse en Luitje zink- stukken gemaakt voor de gaten in de Westhavendijk van Zierikzee. Tenslot te worden in verschillende polders pompen geplaatst. SINT PHILIPSLAND, Op St. Philipsland is een begin ge maakt met de dichting der twee in de zeedijk ontstane doorbraken. Het noor delijke gat in de zeedijk van de Wil lempolder is grotendeels met zakken zand gedicht, terwijl begonnen is met het dichten van het oostelijke gat tyj de uitwateringssluis van de Oude Pol der. De zeedijk is hier zoveel mogelijk weer op buitenbermhoogte gebracht. Ingeschakeld zijn de aannemers Am sterdamse Ballast Mij en D. Blanke voort. De Henriëttepolder staat nog onder water. THOLEN. Op Tholen /.ijn de doorbraak en het gat in de zeedijk van de polder Klaas van Steenland (waterschap Poortvliet) met zand gedicht tot 2.50 meter boven hoogwaterpeil. Een voorlopige dichting werd tot stand gebracht in het zuid westelijke gat In de dijk tussen ge noemde polder en de polder Poortvliet. Provisorische voorzieningen zijn ge troffen in het cal. waterschap Scherpe- nisse. Het definitieve herstel zal nu ter hand worden genomen. Het zal ca. f 25.000.kosten. Zakken zand zijn aangebracht aan de binnenzijde van de zeedijk van de Muijepolder, die over aanzienlijke lengte ernstig werd aan getast. Voorlopige voorzieningen kwa men ook tot stand aan de zeedijken van de polders Oudeland en Noord (waterschap St. Maartensdijk). Door middel van zakken zand (waarmede een kade werd gevormd) is de dijk tussen de polders Nieuwe-Annex-Sta- venisse, Nieuwe Zuidmoer, Stavenisse, Nieuw-Maartensdijk en Arma-Vosdijk enerzijds en de polders Noord, Uiterst- Nieuwland en Breedenvliet anderzijds, opgehoogd tot ca. V/2 meter boven hoogwaterpeil. De gaten in de dijk zijn gedicht. ROND STAVENISSE. Voor het herstel van de zeedijk van het waterschap Stavenisse is contact opgenomen mej grote aannemers. Met zakken zand werden de gaten In de djj ken tussen de polders Stavenisse en Breedenvliet, in de zeedijk van de An- na-Vosdjjkpolder en In de dijk tussen deze polder en de Oud Kempenhofste- depolder (voorlopig) gedicht. De cal. Suzannapolder wordt thans bemalen. Aan de zeedijk werden voor lopige voorzieningen aangebracht. Een aannemer zal tot definitief herstel overgaan. Niet na te gaan is nog, in welke toestand de provinciale weg TholenPoortvlietScherpenisse zich bij Poortvliet bevindt. De weg tussen St. Maartensdijk en Stavenisse staat grotendeels onder water. Het gedeelte, dat ligt op de dijk tussen de polders Stavenisse en Uiterst-Nieuwland, is zwaar beschadigd. NOORD-BEVELAND. _Op Noord-Beveland kon het water uit de Onrustpolder weer worden ge spuid, nadat een noodkering van zak ken zand en zandstortingen was aan gebracht. In de zeedijk was een gat van 80 meter geslagen In de zeedijk van de Anna Frisopolder ontstonden gaten van 10 tot 15 meter, van onge veer 15 en van 70 meter. Door het laat ste gat loopt het water in de achter gelegen inlaag in en uit. In de zeedijk van de Thoornpolder kwam een ope ning van 70 tot 80 meter lengte. De achterliggende inlaag liep vol. Met zak ken zand en zandstortingen is een dam van voldoende hoogte opgeworpen. Aan de zeedijk is nog niets gebeurd. Ook nog practisch niets is gedaan aan de zeedijk van de cal. Vlietepolder, die in zijn zeedijk een gat van ca. 20 meter opliep, reikende tot buitenbermshoog- te. Aan de dichting van het 160 meter lange gat in de zeedijk van de Oud Noordbevelandpolder (tot 1.80 meter boven de hoogwaterlijn) is evenmin al gewerkt. DE ZUIDZIJDE, De Willem Adrlaanpolder aan de zuidzUde van Noord-Beveland Inundeer- de, doordat de zeedijk enige gaten tot een lengte van 500 m. bekwam. De to tale lengte van de in de zeedijk van de Adrlaanpolder ontstane gaten is 700 m. Voorbereidingen worden nu getroffen om, waar nodig, een nieuwe dijk ter be scherming van de beide polders, aan te leggen. Op enkele plaatsen komen ln de zeedijk van de cal. Jonkvrouw Anna polder gaten voor tot een lengte van 300 m. Werkzaamheden werden hier nog niet verricht. De zeedijk van de cal. Leendert Abrahampolder werd over 200 m. doorbroken. De geul wordt met zakken zand gedicht, terwijl een zanddam daarachter wordt opgespoten. Er is nu al een waterkering van enkele dm bo ven de hoogwaterlijn. Door een ander gat van 40 tot 50 m lengte liep een inlaag vol. De eerste "dagen zijn geu len in de schorren gegraven, waardoor het water uit de polders Adriaan en peil daalde van 2.50 tot 1.70 m. plus N.A.P. De intact gebleven duikers tus sen de Stadspolder en de polders West, Oud Kortgene en Adriaan werden met zandzakken gesloten. Daardoor viel de Stadspolder op 4 Februari reeds droog. Een dam werd gestort op de plaats van de vernielde duiker onder de weg KortgeneGeersdijk. D© gaten in de dijk tussen de polders Adriaan en Oost enerzijds en de pol ders Oud Kortgene en Frederiks ander zijds zijn met zakken zand en zandstor tingen gedicht. Aan het blnnenbeloop werd zand gestort. Met de bemaling van beide laatstgenoemde polders Is be gonnen. De waterleidingen in de GeerS' dijkpolder worden thans gezuiverd. Stormvloeden tot half April niet uitgesloten. Gedetailleerd overzicht van de schade is nog niet te geven. De Hoofdingenieur-Directeur van de Prov. Waterstaat in Zeeland, ir H. D. J. Swaters, heeft ln een uitvoerig overzicht aan de Prov. Staten een uiteen zetting gegeven van de gevolgen, die de stormvloed van 1 Februari j.l. voor onze provincie heeft gehad en van de stand der herstelwerkzaamheden op dit ogenblik. De heer Swaters zegt o.m., dat de voorzieningen aan de dijken beschouwd moeten worden als noodwa terkeringen, die nog niet op volle hoog te zjjn gebracht, tengevolge waarvan tei'ugkeer van evacué's naar weer droge g< bieden uit waterstaatsoogpunt niet altijd verantwooid is. Tot omstreeks half April moet terdege met mogelijke stormvloeden rekening worden gehou den. Ir Swaters vertelt, hoe hij in de voor middag van de 31e Januari een tele gram van het K.N.M.I. ontving, Inhou dende, dat voor de groepen A, B, C en D (Zeeland behoort tot groep C) in de namiddag een flink hoogwater kon worden verwacht. Onmiddellijk gaf hij de mededeling door aan de hoofdin genieur en de districtsingenieurs, die op hun beurt het personeel op de hoog te stelden. Om half zeven kwam er een tweede telegram van het K.N.M.I., meldend, dat gevaarlijk hoogwater verwacht werd. Ook dit werd doorgegeven en aangenomen kon worden, dat iedereen op zijn post kon zijn. Het bleek, dat van een ebstand in de late avonduren van 31 Januari niet gesproken kon worden. Enige schade aan de waterkeringen bij stormvloe den, ongeacht de windrichting, kan steeds worden verwacht en is een vrij normaal verschijnsel. Ook ditmaal kon dus, aldus de heer Swaters, schade te gemoet worden gezien, zonder dat de bevolking achter de dijken meer dan anders bevreesd behoefde te zijn voor grote calamiteiten. DE ZEEDIJKEN. Na de stormvloed van 12 Maart 1906 waren de zeedijken waar nodig ver hoogd en verzwaard, waarbij als maat staf de hoogte van deze stormvloed werd aangenomen. Boven het peil van de hoogst voorgekomen vloedstanden werd aan de dijken een grote overhoog- te, wisselend van 1.30 tot 4.30 meter, gegeven om gevrijwaard te zijn voor overslaand water door golfoploop. Met een zekere mate van gerustheid konden stormvloeden worden afgewacht, te meer daar ook de verdediging van de waterbelopen der zeeweringen door middel van steengloolingen vrij alge meen de toets der critlek goed kon doorstaan. Het samentreffen echter van ongun stige, de vloedstand beïnvloedende fac toren (nagenoeg geen eb op de avond van 31 Januari, het springtij en de heivige Noordwesterstorm), deed het zeewater tot een tot nu toe ongekende hoogte stijgen. In Vlissingen bereikte de vloed een stand van 63 cm boven de hoogst be kende, in Terneuzen steeg het water 73 cm hoger dan ooit was waargeno men en in Veere, Wemeldinge, Tholen en aan de Vlietepolder (noordkant Noord-Beveland) waren deze hoogten resp. 68, 39, 31 en 55 cm. Dit betekent, dat de vloedstand gemiddeld iets min der dan 3 meter hoger was dan de hoogten volgens de getijtafels van de rijkswaterstaat. DE BERICHTEN KWAMEN Reeds om half vier des nachts kwa men de eerste alarmerende berichten binnen. Daarop volgden zonder ophou den berichten over doorbraken van dij ken en Invloeien van polders. Het laat ste bericht uit Zierikzee omstreeks vier uur was nog geruime tijd vóór hoog water en toen stroomde het zeewater de stad reeds binnen Nu, drie en een halve week na de noodlotsnacht, kan nog geen- gedétail- leerd overzicht van de schade op wa terstaatkundig gebied worden gegeven. Slechts een globaal overzicht van de watersnood is mogelijk. De inundatie Is op tweeërlei manieren geschiedt, n.l. door het bezwijken van de zeewaterke ringen en van de binnendijken. Buiten polders vloeiden in óf door volkomen doorbraken óf door gaten, die ook nu nog behoorlijk boven gewoon hoogwater reiken. De andere gaten liggen tussen deze uitersten. Niet te diepe gaten zijn op vrij eenvoudige wijze voorlopig te dichten tot een voldoend boven hoog water liggend peil. Diverse binnenpolders zijn over- stioomd, veelal omdat er ln de schei- dingsdijken van oudsher doorgravingen voor wegen enz. waren, terwijl zjj ook, hoewel ruimschoot boven hoogwater eikende, een dergelijke ongekend hoge vloed niet konden keren In het alge meen zal de dichting van de gaten in deze binnendijken op minder bezwaren stuiten. De stormvloed heeft ca. 35.880 ha of 21.6 pet. van onze provincie on der water gezet. Op Schouwen en Duiveland vloeiden 16 polders in ter oppervlakte van 16.216 ha of 80 pet.; op Sint Philipsland 5 pol ders, 1564 ha of 88 pet.; op Tho len 19 polders, 5017 ha of 45 pet.; op Noord-Beveland 13 polders, 2348 ha of 31 pet.; op Zuid-Beve land 22 polders, 6937 ha of 20 pet. op Walcheren 11 polders, 1126 ha of 6 pet.; in West Zeeuwsch- Vlaanderen 2 polders, 193 ha of ruim \j pet.; in Oost ZÏeeuwsch- Vlaanderen 8 polders, 2455 ha of 6 pet. pompen nodig, die in een groot aantal zijn of worden geplaatst. In totaal zijn nu ongeveer 25 pompen in bedrijf. WEINIG PRIJSGEVEN. Ir Swaters wijst in zijn overzicht op de afschuivingen van het blnnenbeloop der zeedijken, waardoor zij zeer ver zwakt zijn. Het zal volgens hem blij ken, dat de wegen in de polders door het overstromende water veel geleden hebben, terwijl de waterleidingen dicht geslibd of verzand zullen zijn. Vele dui kers zullen ingestort en sluizen ontzet zijn. „Het definitieve herstel van al deze in enkele uren toegebrachte schade zal zeer geruime tijd vorderen. Zelfs een globale schatting is hiervan niet te ge ven. Als vaststaand mag echter wor den aangenomen, dat Zeeland, water staatkundig gesproken, deze waters nood te boven zal komen, zo mogelijk sterker verdedigd tegen de aanval van de zee dan vóór de ramp en zonder prijsgeving dan van wellicht enkele hectaren grond", zo is de conclusie van de heer Swaters. DE STAND VAN ONS HERSTEL In West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het waterschap „Het Vrije van Sluis" al zeer veel hersteld. Het gat bij Hotel Beun te Cadzand is met klei opgevuld. Dat geschiedde ook met het gat in de zeedijk van de Tienhonderdpolder. Zakken zand en klei gingen in de ga ten aan de binnenzijde van de Nolle- dijk. Rijsbeslag kwam er bovenop. Het noordelijke gat, dat de zeedijk van de Herdijkte Zwartepolder volledig door brak, werd gedicht en op hoogte ge bracht. Halverwege de zeedijk van Oud en Jong Breskens en de vroegere duinregel van het voormalige water schap Groede en Baanst ontstond een doorbraak, die door middel van een bulldozer met zand uit het achterge legen terrein wordt gedicht. Nabij de „Verklikker" werden de grootste gaten met klei aangevuld. Waar de duinen zijn versmald, zijn zakken zand aange bracht. Honderd meter lengte muur zijn met de kruin en het binnenbeloop van de zeedijk verdwenen in het voorm. waterschap Groot en Klein Baarzande. Ook hier werden zand en klei voor herstel gebruikt. Zakken zand verdwenen bij duizenden in de beide gaten (25 en 15 m.) van de zee dijk der cal. polders Hoofdplaat en Thomaes. Een duiker onder de dijk bij Hoofdplaat ging eraan, zodat de dijk volkomen dóórbrak. Het gat (10 m.) werd met zandzakken volgezet en aan de binnenteen werd een houten dam- wandje geslagen. Elders ontstond een diep gat in de zeedijk. Een deel van de buitenberm is nog aanwezig. Hevels voerden het ingevloeide water groten deels weer naar de Schelde af. (Ingez. mededeling, adv.) Voor het droogmaken van de polders, die niet onmiddellijk op zee lozen, zjjn Hervormde Kerken brachten rond \l/2 millioen gulden bijeen. De collecte, die op Zondag 8 Februari in de Hervormde Kerken is gehouden ten bate van het Rampenfonds, heeft in on geveer 1300 gemeenten rond 1% millioen gulden opgebracht. LEVERT CC - AMSTERDAM NAUWERE BINDING TUSSEN ENGELAND EN DE E.V.G.7 In antwoord op een hem door een socialistisch lid gestelde vraag, of het waar was dat de Franse ministers, gedurende hun jongste besprekingen te Londen met hun Britse collega's, Groot-Brittannië hadden verzocht de aan de in te stellen Europese verde- digingsgemeenschi -"~-°gde waar borg, welke twintig jaar van kracht zal blijven, om te zetten in een vijf tig-jarige garantie, zeide minister van Buitenlandse Zaken, Eden: „Neen". .Waaraan hij toevoegde: „Wij over wegen regelingen, die een aanvullend karakter dragen, voor te stellen, om tot een hechte samenwerking tussen Groot-Brittannië en de in te tsellen Europese verdedigingsgemeenschap te komen. Hierover kan echter niets worden medegedeeld, voordat be sprekingen zijn gevoerd met de re geringen van Frankrijk en de andere staten, die het E.V.G.-verdrag hebben ondertekend". De stand der herstelwerkzaamheden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is in grote trekken als volgt: De gaten in de zeedijk van de Melo- polder, die voorlopig waren gedicht, worden nu definitief hersteld. De weg van Kruispolderkaai naar de Paal, on- derlangs de binnenberm van de Melo- polder, die gedeeltelijk was wegge spoeld, wordt hersteld. De kruin van de westelijke helft van de zeedijk in de Kleine Molenpolder, die nagenoeg was weggeslagen, is opgevuld met kistdam men. De gaten -bij Baalhoek in de Kruispolder zijn gedicht. De weg Kloos- terzande—Kruispolderkaai staat droog. Voorzieningen zijn getroffen nabij de coupure in het cal. waterschap Wals oorden, waar de op de zeedijk staande muur over ca. 25 m. werd weggesla gen. Benoorden Zeedorp, in het water schap De Verenigde Polder van Osse- nisse, is de op de kruin van de zeedijk staande muur op sommige plaatsen, met een deel van de kruin, zwaar becha- digd. Verderop sloeg een gat in de dijk van 58 m. lengte. Door een gat op ca. 225 meter uit de aansluiting met de Hellegatpolder is de Ser-Arendspolder ondergelopen en daarna ook de Hoog landpolder. Benoorden Zeedorp en ver der tot bij het gemaal van Ossenisse werden noodvoorzieningen aangebracht. De dijk van het uitwateringskanaal van het waterschap Stoppeldijk en de Ser- Arendspolder wordt voorzien van en kele honderden meters kistdam. In het buitenbeloop en de kruin van de zeedijk van de Eendragtpolder zijn twee gaten ontstaan bij de gaszin- kers. Er wordt aan herstel gewerkt. Be houdens enkele gedeelten is de gehele zeedijk van de Nieuw Othenepolder bijna geheel weggeslagen. Op enkele plaatsen zijn kistdammen geplaatst. Over de hele lengte is nu een kering verkregen van 4.50 plus N.A.P. In grote lijnen geldt het bovenstaande ook voor de Ser Lippenspolder. De zeedijk van de cal. Nieuw Neu- zenpolder is over een lengte van 30 m. weggeslagen. Een gat ontstond van 120 m., waarbij ook de steenglooiing verdween. Gewerkt wordt aan het ver dedigen met rijshout van 'een inlaag dijkje voor het grootste gat. Door mid del van een persleiding, aangesloten op een drijvende zuig- en persinstallatie in de Westhaven, wordt zand aange voerd uit de Brakman in dit gat gespoten. In zijn beantwoording schetste mi nister van de Kieft eerst nog eens de positie van de Herstelbank, dit- in ver band met de Polynorm-affaire. Hij vertelde dat een Canadees ingenieur zich vol bewondering geuit had over hetgeen in deze fabriek werd gepres teerd. (Tijdens de replieken gaf de heer Teuling hierop het droge ant woord: „Het gaat niet om de tech nische zijde, want die zal best in orde zijn; het gaat hier over de bedrijfs economische resultaten!"). Ingezonden Mededeling (Adv.) Talm niet langer, grijp dadelijk inl Om kinderhoest te bestrijden is er:j 10 En hij vertelt haar, hoe hij deze week bij zijn thuiskomst zo vreemd had op gezien toen hij boven op de logeer kamer alles veranderd zag en ook haar foto zag staan. Hoe hij een paar da gen in 't bezoekuur-, juist de dagen toen zij er niet was, bij zijn moeder was geweest en hoe hij toen tegen moeder gezegd had niets aan haar te vertellen van zijn thuiskomst, daar hij bang was, dat Nel dan niet zou willen komen. Mevrouw zat maar lachend naar haar te kijken en zei: „vindt je me erg ondeugend dat ik je niets vertelde en had Hans het geraden of zou je even goed gekomen zijn?" „Neen mevrouw, dan was ik bepaald niet gekomen, trouwens het ging toch om Uw alléén zijn en dat zou door Hans komst zijn opgelost en was ik dus overbodig?" „Maar jij mag je hier niet overbodig voelen", zei mevrouw, „we hebben je nu beiden nodig om voor ons te zor gen en het hier gezellig te maken. La ten we hopen kinderen, dat we het met ons drieën goed kunnen vinden en Nel, we geloven toch dat God de kleinste dingen in ons leven leidt?" ,Ja mevrouw, dat is ook voor mij een zeker weten, want tenslotte moest ik die ene dag dienst doen op de klas, omdat God mij met U in contact wou brengen, waardoor mijn leven veel ge lukkiger geworden is." „Nu", zei Hans, „ik was bang als we alles aan je vertelden, moeder je weer zou moeten missen en nu weet ik ten minste dat, als ik eenmaal getrouwd zal zijn, jij dan altijd bij moeder zult zijn om haar in alles bij te staan! Dat is een rust die ik moeder niet graag zou ontnemen. Maar kom, ik ga m'n koffer met mooie dingen uit Indonesië naar beneden halen en jullie laten zien, dat is een gezellig werkje voor nu." Zingende komt hij naar beneden. door A. JAMOEL—HORJUS. Wat een aardige jongen! denkt Nel, hij schijnt een meisje te hebben en spoedig van plan te zijn te trouwen. Hij haalt er allerlei prachtige dingen uit, schitterende zwarte zijde voor moe der en prachtige witte zijde. „Voor wie is die bestemd?" vraagt moedei'. „Vraagt U dat nog?" zegt Hans, „die is voor mijn bruid". „Maar jonfacn", zegt moeder, „waar om heb je mij dit nooit geschreven, heb je dus al een meisje op het oog?" „Ja moeder", zegt Hans, een heel aardig meisje, ze zal U best bevallen". Nel kan het niet helpen, dat de blos tot aan haar oren gaat, ze kan het niet helpen dat er ineens zo'n akelig gevoel over haar komt en ze begrijpt zichzelf niet als ze ontdekt dat ze In eens niet vrolijk meer kan zijn. Direct na de ramp Aanbod (nog) niet geaccepteerd uit angst voor inflatie Minister van de Kieft heeft het Dinsdag niet moeilijk gehad voordat zijn begroting door de Eerste Kamer werd aanvaard zonder hoofdelijke stem ming. Er waren wel een paar speldeprikken zoals Polynorm en het feit, dat de minister een interview had toegestaan en daarin onthullingen had gedaan, die voor het parlement nieuw waren, maar veel critiek was er toch niet men kent immers de belastingplannen van deze minister nog niet en daar is het wachten op. Het belangrijkst was nu zijn mededeling,, dat de Ver. Staten onmiddellijk na de ramp een bedrag van 200 millioen aanboden uit de tegenwaarderekening; later zou dan wel worden uitge maakt hoe dat bedrag gespecificeerd diende te worden. De regering acht te het echter beter hiervan voorlopig althans nog geen gebruik te maken om geen inflatoire tendenzen op te roepen. Over het uitvoeren van openbare werken in het kader van de werk loosheidsbestrijding vertelde de mi nister, dat gr van de beschikbaar ge stelde 90 millioen gulden reeds 68 millioen waren vastgesteld in projec ten, die op het laatst op 1 Maart be gonnen moeten zijn. Ook over een ander middel ter be strijding van de werkloosheid deed de heer van de Kieft mededelingen: de regering is bereid de oorlogsschade ten bedrage van f 50 millioen ver vroegd af te lossen. Deze aflossing zal vooral de bedrijven ten goede komen. DE BELASTINGHERZIENING. De minister en vooral ook de staatssecretaris van Financiën hebben een tipje van de sluier opgelicht, die nog hangt over het nieuwe belasting plan. Er zijn twee hoofdgedachten: voorzieningen ter verkrijging van een beste dige werkgelegenheid en voor- zieningen die als compensatie voor een mogelijke huurverhoging moeten dienen. Op het ogenblik wordt nog bekeken in hoeverre de ramp invloed heeft op de plannen. Onmiddellijk na beëindiging van dit beraad zullen de finitieve mededelingen worden ge daan. Ter financiering van de ramp zal, behalve de nu uitgeschreven lening, waarschijnlijk nog een tweede lening nodig zijn. Deze kan in de loop van dit jaar worden tegemoet gezien. .De minister ontzenuwde de be schuldiging van de communist Geug- jes, dat aan het Amerikaanse aanbod van 200 millioen deze voorwaarde was verbonden, dat 300 millioen uit de tegenwaarderekening voor defen siedoeleinden zou moeten worden be steed. „Geen sprake van!" zei de heer van de Kieft. Een persoonlijk tintje kwam er aan het debat toen de heer Teuling de minister verzocht voortaan z'ii- inter viewen een beetje beter te „timen". De minister verontf chuldigde zich door erop te wijzen, dat alles keurig in orde zou zijn geweest als de Kamer het debat vorige week niet zou heb ben verdaagd. JUSTITIE. 's Middags had men een aanvang gemaakt met de beschouwingen over de begroting van Justitie. Zowel de heren Diepenhorst (A.R.) als De Beaufort (K.V.P.) vonden dat Neder land maar een droevig figuur slaat ten opzichte van het asylrecht aan politieke vluchtelingen. „Wij zijn be zig ons een slechte naam te verwer ven!" vond prof. Diepenhorst. „De minister dient een wet voor te berei den, die de vluchtelingen een aparte behandeling geeft, los van de vreem delingen. En ook pater de Beaufort drong er op aan wat ruimere edelmoe digheid te betrachten. Hans laat nog allerlei mooie dingen zien, maar Nel heeft er lang die in teresse niet meer voor. Als Hans dit ontdekt, denkt hij met een geluksgevoel: die pijl van Amor heb ik precies in haar hart gemikt en doet nu verder zijn werk voor mij en als ik dan spoedig de buit ga halen, ligt die keurig voor mij klaar. Ais ze alles bekeken hebben mogen ze kiezen wat ze graag willen hebben. „Nel", zegt Hans, „neem jij er eens uit wat je graag zou willen hebben." Maar Nel durfde niet, het liefst zou •zij de bruidsjapon willen hebben en zijn bruid worden, maar die is nu eenmaal voor een ander bestemd en daarom wil ze niets en zegt ze, „er is niets by Hans wat ik graag heb." Daar begrypt Hans niets van, dit meisje wordt een niet op te lossen raadsel voor hem. Hij meende nog wel met zijn -fgevuurde pijl de roos van haar hart te hebben geraakt en was hy er nu toch naast geweest? Maar de klok draait en Nel is de eerste die naar haar kamer gaat. Hoe komt het toch dat alles ineens zo anders is ge worden? Gisteren en vanmiddag was alles hier toch zo vrolijk en nü is het of ze iets mist, verlangt ze toch nog naar haar kamer in het ziekenhuis Ze zal maar gauw gaan slapen en- morgen ziet alles er misschien weer anders uit. Maar ze kan die nacht de slaap niet vatten en zoekt zo lang naar de oor zaak tot ze die vindt. Ze komt tot de ontdekking, dat ze van Hans houdt en de wetenschap, dat hy reeds een meisje heeft, geeft haar dat gevoel van leegte. .(Slot volgt.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3