„God heeft ons Zeeuwse volk zwaar beproefd". Maar Hij troost ook meer dan een moeder! Ruim 34000 Zeeuwen zijn geëvacueerd, Provinciaal Voedselcommissariaat was paraat* Dijk tussen polders Everinge en Ellewoutsdijk is nog zwak* Zeeland: herboren in nieuwe kracht en luister! a Donderdag 26 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ZEELAND MAAKT DE BALANS OP. fhr mr A. FC. de Casembroot tot de Provinciale StatenteTzXïvoorLMds0®^^5^ C ZEELAND MAAKT DE BALANS OP.... In een uitvoerige rede heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gister morgen in de Statenzaal te Middelburg zich gericht tot de Provinciale Staten. Zeeland, deze provincie met zijn roemruchte geschiedenis, met zijn nijvere en ingetogen bevolking, is getroffen door een ramp, die dit oude gewest nimmer in zulk een omvang heeft gekend. De eeuwen door is op het „Luctor" van de Zeeuwse wapenspreuk het „Emergo" ge volgd, omdat de God des hemels en der aarde Zijn zegen wilde geven aan het menselijke zwoegen. Ook nu zal, zo God het wil, ons gewest zich oprichten van de slagen, die het hebben neergeveld. Dat was ook, trots al het trieste, dat de eerste burger van onze provincie naar voren moest brengen, de onder toon van zijn rede. Daaruit sprak het vertrouwen in de toekomst, die zal dagen, als de Zeeuwen hun kracht vinden in het geloof, dat immers bergen verzet! In het begin van zijn, vaak met ontroering uitgesproken, rede wees de Commissaris op de wel zeer bijzondere rol, die Zeeland de laatste 15 jaren heeft moeten spelen. Mei 1940: Nederland capituleert, Zeeland niet. September 1940: Zeeland afgesloten door vergunningenstelsel. Februari 1944: gedwongen evacuatie van een groot deel der prov&icie tengevolge van door de bezetter bevolen inundaties. OctoberNovember 1944: Walcheren bevrijd door het in letterlijke zin tot zinken te brengen. En tenslotte 1 Februari 1953: een over stroming van een omvang, die sinds de Elisabethsvloed niet is voorgekomen. ,flet meest schrijnende verlies bestaat wel hierin, dat een zeer groot aantal inwoners onzer provincie door de woedende golven werd verzwolgen. De wijze, waarop dit plaatsvond, vaak on der de ogen van naaste familieleden, ontroert nog ons hart. God. zij hen ge nadig. Waar troost van mensen het diepe leed der nabestaanden nauwe lijks vermag te verzachten noch de vaak stomme verslagenheid kan door breken, bidden toij God, dat Hij, Die meer dan een moeder troost, de treu renden omringt met Zijn liefde en ont ferming". Het leed der geëvacueerden, Nadat in eerbiedige stilte de slacht offers van de ramp staande waren her dacht herinnerde de Commissaris er aan, hoe honderden geredden vaak on der uiterst benauwende omstandighe den geruime tijd hebben moeten wach ten op hulp. Daarna bepaalde hij zijn gehoor bij hen, die van huis en haard zijn verdreven. Hoe liefderijk ook ver zorgd in een hen vreemde omgeving treft hen het leed der evacuatie in tal van gevallen voor de tweede maal in een periode van nauwelijks tien jaar. „Berooid en afhankelijk, is dit voor vele stoere en fiere Zeeuwen een zwa re beproeving". Dat geldt voor de landbouwer, voor de middenstander, voor de arbeider, voor vele huisvrou wen ook, die een vaak moeizaam ver worven en liefdérijk verzorgd tehuis voor het gezin zagen tegronde gaan. „God steune de moeden en schrage nen, die wankelen. God heeft ook ons Zeeuwse volk zeer zwaar beproefd. Moge het strekken tot loutering'^ zo zei jhr de Casembroot. Medeleven en medelijden. Hij herinnerde vervolgens aan het medeleven en het medelijden van de leden van ons vorstenhuis,.aan de le den der landsregering, die mede de niet gebroken moed van het provin ciaal bestuur en het locaal bestuur hebben geschraagd. Woorden van ze'er hartelijke dank werden gesproken voor de zo spontaan en in zo overwel digende mate geboden hulp en bij stand. „De ontroerende saamhorigheid, de naastenliefde, die daarin uitdruk king zocht, is als een hoge vloed van verheuging en sterking over ons heen gegaan. Ootmoedig danken wij God, Die zoveel vonken van Zijn liefde in mensenharten deed ontbranden". „Wij kunnen hierin een Westeuro- pese saamhorigheid constateren, die wij vóór 1940 niet hadden durven dro men. Amerikaanse, Britse, Canadese en Belgische troepenonderdelen en Rode Kruisteams uit geheel West Europa zijn ons tehulp geschoten met een enthousiasme en een naastenliefde of het hun eigen landgenoten betrof". Ook werd dank gebracht aan de spon tane hulp uit Zeeland zelf en uit de overige provincies, zowel van militaire als van burgerlijke zijde. Nog heden hunkeren sommige onderdelen van ons leger ernaar om hun beste krachten te mogen geven aan het behoud van bedreigde pun ten in ons gewest. Het provinciale apparaat. In het vervolg van zijn rede ging de Commissaris nader in op het werk, dat door de Prov. Griffie, de Prov. Water staat en de andere provinciale bedrij ven en diensten is verzet. De leden van Ged. Staten buiten Walcheren ontvin gen direct machtiging in hun omge ving te doen wat nodig was. De heer Schout was als evacuatie-commissaris er onmiddellijk op bedacht de bevol king uit de zeer bedreigde gebieden te doen afvoeren. Zondagavond 1 Februari werd reeds besloten, dat mr van der Weel met enkele ambtenaren zo spoedig mogelijk naar Schouwen en Duiveland zou gaan. Maandagmorgen vroeg voer men tot voor het havenkanaal van Zierikzee. Men kon de stad onmoge lijk bereiken en elke poging om ten Zuiden van Duiveland aan wal te gaan, mislukte, zodat naar Zijpe werd doorgevaren. Na een samenspreking met de burgemeester van Bruinisse werd naar Zuid-Beveland gevaren. Op de buitendijk van het waterschap Bruinisse werd voor het eerst verno men van de ramp van Stavenisse „Verzocht, gebeden, gesmeekt om hulp." Up de Zondag van de ramp is op alle denkbare manieren getracht con tact met Schouwen en Duiveland, Tho- len en St. Philipsland te krijgen. Op verzoek v. de Commissaris is toen van Gilze Rijen een vliegtuig opgestegen, dat rapporteerde, dat het platte van Schouwen vloeide en dat de inwoners via de noordkant vluchten naar de kop van Schouwen. „Koortsachtig en met een door angst toegenepen hart is tel kens opnieuw om hulp verzocht, ge beden, gesmeekt, tot redding van zo- velen, die in levensnood zouden moe ten verkeren, met elk denkbaar mid del". In de nacht van Zondag op Maandag is via de installatie van de gemeente politie te Middelburg een uitvoerig verslag van hetgeen toen bekend was uitgebracht aan het min. van Binnen landse Zaken, ten behoeve van de mi nisterraad, die om vijf uur in de mor gen bijeenkwam. Op 3 Februari bereikte mr van der Weel, vrjjwel gelijktijdig met een vertegenwoordiger van minister Beel, Zierikzee. De reddingsactie in Noord- Zeeland was toen in volle gang. Naar ruwe schatting verbleven op het plat te van Schouwen nog 1650 personen. Een vloot van grote en kleine sche pen lag om de noordelijke eilanden groep. Het overbrengen van motor en roeivletten naar het ondergelopen gebied van Schouwen was direct ge organiseerd. Lof voor het personeel. Van het provinciale personeel is één lid omgekomen, de heer J. Leijs, goe derenklerk te Hoedekenskerke. De Commissaris wees erop, dat hij een zeer trouw ambtenaar was en hij bad zijn weduwe en kinderen Gods sterkte toe. Blijkens een globaal ingesteld on derzoek hebben 88 leden van het per soneel meer of minder belangrijke ma teriële schade geleden. Ged. Staten be sloten hun desgevraagd een voorschot te verlenen om in de eerste nood te voorzien. „Ged. Staten en ik zijn buitenge woon dankbaar en ook trots op alles wat het-personeel van alle takken in provinciale dienst heeft gepresteerd. Er was toewijding en teamgeest en dat is prachtig!" Ook de gemeente- en de polder- en waterschapsbesturen deelden in de waardering van de Commissaris. „Op ontroerende wijze is Ynij yaak geble ken met welk een zorgvuldigheid zij de nodige voorbereiding hebben ge troffen en met welke toewijding en kordaatheid zij in de uren des gevaars zijn opgetreden. Hiervoor heb ik de grootste bewondering, maar hierdoor ergerde mij des temeer de ongemoti veerde critiek, die men juist vernam in één der minder zwaar getroffen de len onzer provincie". Het aantal slachtoffers. Daarna deelde jhr de Casembroot mede, dat volgens een opgave van de Informatiedienst van het Rode Kruis het aantal slachtoffers in Zeeland of ficieus reeds 554 bedraagt. Van het Zeeuwse land is 21.6 overstroomd of onder water geweest, in hoofdzaak bouwland. Ca. 1000 ha fruitteelt, in hoofdzaak moderne, zeer waardevolle aanplant, is overstroomd. De schade aan zeeweringen, gebouwen, gronden, wegen, huisraad, voorraden, vervoermiddelen, werktuigen, inven tarissen enz. is nog niet bij benadering te schatten. De schade door langdurige stilstand van bedrijven, het verlies aan omzet, de kostprijs verhogende facto ren van tijdsverlies en duurder ver keer en vervoer werken door. Moge lijke schade wegens vermindering of gemis aan vreemdelingenverkeer voor bepaalde gebieden dreigt. Het onver mijdelijke gevolg van evacuatie buiten het gewest is vermindering van ver teringsvermogen in Zeeland, zeer ten nadele van de Zeeuwse economie. Nadat de Commissaris een globaal overzicht had gegeven van de water staatkundige toestand in Zeeland merkte hij op: „Gezien de ervaring, die de Rijkswaterstaat bij de droogma king van Walcheren heeft opgedaan, hebben wij het volste vertrouwen, dat deze erin zal slagen om in samenwer king met Provincie, polders en water schappen de gaten in de dijken in de kortst mogelijke tijd te dichten, waar van wij tot onze grote dankbaarheid reeds de eerste resultaten hebben kun nen constateren". Volksgezondheid en wederopbouw. Aan de volksgezondheid is na de ramp bijzondere aandacht besteed. De gezondheidstoestand moet uitstekend worden genoemd, terwijl zich geen bij zondere ziekten hebben voorgedaan. De beide ziekenhuizen op Schouwen en Duiveland zijn op 4 Februari ge ëvacueerd, een nood-ziekenhuis is in gericht in de „Schouwse Boer" te Haamstede. Voldoende geneesmiddelen waren in de gehele provincie tijdig aanwezig. Reeds zijn besprekingen gevoerd met de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting over extra bouw volume, teneinde daar, waar wonin gen enz. zijn vernield en de kans be staat op een spoedige dijkdichting, reeds direct plannen op te stellen. Naar het zich laat aanzien zal b.v. op Noord- en Zuid-Beveland spoedig met de herbouw begonnen kunnen worden. De plannen zijn reeds in voorberei ding. Ook het herstel der schade aan gebouwen zal, naar gehoopt wordt, spoedig kunnen beginnen. Daartoe zal een soepele en gemakkelijk hanteer bare regeling der schadevergoeding zeer bevorderlijk kunnen zijn. Een in ventarisatie van het aantal vernielde en beschadigde gebouwen is aangevan gen. „Het spreekt uiteraard vanzelf", al dus de Commissaris, „dat de recon structie, ook in ruimere zin, thans reeds de volle aandacht van het Prov. Bestuur heeft. Vermelding ver dient in dit verband, dat Ged. Staten reeds hebben besloten tot het instel len van een reconstructiecommissie voor Schouwen-Duiveland, in welke missie vooral ook een plaats zal wor- alle facetten, welke bij het herstel van dit eiland de aandacht zullen vragen, tot hun recht zullen komen. Het is de bedoeling, dat in deze com missie voorau ook een plaats zal wor den ingeruimd aan deskundigen, op verschillend gebied, van het eiland zelf." Over de zoetwatervoorziening zei jhr de Casembroot, dat de leidingen van Schouwen Duiveland, Tholen en Wal cheren ernstig getroffen zijn. Maatre gelen zijn allerwegen getroffen om het gevaar voor de volksgezondheid af te weren. De arbeid tot herstel, zij het vaak provisorisch, vordert gestaag. Van Amerikaanse zijde zijn enige wa- terreinigingstoestellen aangeboden. Eén der toestellen voorziet Domburg van water en pogingen worden aan gewend om ook Oostkapelle, Aagte- kerke en Grijpskerke op gelijke wijze te voorzien. Zo spoedig mogelijk zullen Veere, Vrouwenpolder, Gapinge, St. Laurens en Serooskerke in beperkte mate via de bestaande leidingen aan water worden geholpen. Voor Noord-Beveland worden on derzoekingen verricht om het ev. in de duinstrook voorhanden drinkwater met behulp van een reinigingstoestel aan de watervoorziening dienstbaar te maken. Daarnaast mag worden ge hoopt, dat op de vaste wal van Noord- Beveland op 3 Maart drinkwater zal worden geleverd. De gasvoorziening. Over de gasvoorziening deelde de Commissaris, mede, dat het bedrijf in Zierikzee zeer zwaar getroffen is. Voorlopig zijn maatregelen genomen om met butagas in de behoeften te voorzien. Ook de fabriek „Zeelandia" redt zich daarmee. In onderzoek is de vraag, of men t.z.t. het productie-ap paraat niet op andere wijze dan door middel van ovens voor het destilleren van steenkolen zal moeten herstellen. Het provinciaal gasbedrijf is in de nacht van 1 Februari geïnundeerd. Een bijzonder woord van waardering richt te de Commissaris tot het personeel, dat de schade in een korte tijd dus danig wist te herstellen, dat de gas levering verzekerd bleef. De gasvoor ziening op lange afstand is voor maan den verschoven. Verkeer en vervoer. Het verkeer en vervoer is een on derwerp van dagelijkse zorg. Naar het zich laat aanzien zal de Zeeuwse spoorlijn geruime tijd niet gebruikt kunen worden. Hetzelfde geldt voor de Rijksweg door Midden-Zeeland. Het inter-provinciaal verkeer, dat voor namelijk op deze twee hoofdverbin dingen was aangewezen, zal langs an dere banen dienen te worden geleid. Voor het bedrijfsleven betekent dit ongetwijfeld een langere weg en ho gere kosten. Gedurende de herstel periode zal het elke kans moeten aan grijpen om deze periode, in het bijzon der voor Schouwen Duiveland, af te sluiten met het verwerven van een betere toestand dan voor de ramp. Het voor geruime tijd verspelen van het drukke wagenveer Kruiningen Perkpolder moet worden gezien als ftet grootste verlies voor de Prov. Stoom bootdiensten. Het veer Zierikzee Katseveer levert grote moeilijkheden op door de toestand van het haven kanaal. De Rijkswaterstaat heeft echtei in uitzicht gesteld, dat uiterlijk binnen 14 dagen de gaten in de kanaaldijken zullen zijn gedicht. Aangezien het ka naal in verband daarmede een paar dagen onbruikbaar zal zijn, worden maatregelen voorbereid om de bezwa ren zoveel mogelijk op te heffen. Het zal overigens zeer veel hoofd brekens kosten om met de vóór de ramp reeds te geringe vloot het ver voer op de Zeeuwse stromen te vol voeren. De financiële gevolgen. Omtrent de gevolgen van de ramp voor de financiën der provincie zijn thans nog geen concrete gegevens te verschaffen. Er is directe^schade aan verschillende vestigingen van de Stoombootdiensten, aan provinciale •wegen, aan het gasbedrijf enz. De P.Z.E.M. heeft een zeer belangrijke di recte schade, waarvan de omvang nog niet is te overzien. Te verwachten is, dat de provinciale opcenten op de hoofdsommen van de grond- en per sonele belasting voor de naaste toe-, komst belangrijk minder zullen op brengen. De baten uit de gaslevering zullen, nu het bedrijf een week stil lag, minder zijn, terwijl het debietverlies van de P.Z.E.M. langer zal duren en omvangrijker zal zijn. Dè bestuwskos- ten zullen voorshands meer zijn dan normaal, ook de dienst van de Prov. Waterstaat zal meer kosten dan voor heen. Het laat zich aanzien, dat het ge zamenlijke tekort op de noordelijke veren het voor 1953 geraamde tekort aanmerkelijk zal overtreffen. Of en in hoeverre de provinciale fi nanciën gemoeid zullen zijn met het herstel van zeeweringen is thans nog niet te overzien. Ged. Staten zijn nog niet in staat de nodige begrotingscre- dieten te vragen, maar de Commissa ris vertrouwde, dat de Prov. Staten in de zomerziting bereid zullen zijn de nodige besluiten te nemen om te voor zien in de kosten van hetgeen is ver richt en nodig zal blijken. Pendeldienst Kapelle—Krabbendijke? In de Statenvergadering heeft de Com missaris der Koningin medegedeeld, dat het de bedoeling is zo spoedig mogelijk een pendeldienst met autobussen in te -stellen tussen Kapelle en Krabbendijke. Wanneer binnenkort de treinen naar Krabbendijke zullen kunnen doorrijden, zal aansluiting worden gegeven. Een be langrijke verbetering zal daarmede zijn bereikt. Het Prov. Evacuatie Bureau heeft de Prov. Staten een over zicht verstrekt van het aantal Zeeuwen, dat thans is geëva cueerd. Het blijkt, dat in Zeeland zelf 15.893 mensen zijn onderge bracht, n.l. op Walcheren 650, Zuid-Beveland 5930, Noord-Be veland 1882, W. Z.-Vlaanderen 525, O. Z.-Vlaanderen 664, Schou wen-Duiveland 3862 en Tholen 1380. Hiervan zijn ca. 2700 perso nen intern geëvacueerd en de rest, 13193, extern. Deze stand geldt voor Zaterdag j.l. Het aantal évacué's buiten Zee land moest worden geschat. De cijfers zijn: Groningen 100, Fries land 200, Drente 100, Overijssel 200, Gelderland 1300, Utrecht 2800, Noord-Holland 800, Zuid- Holland 7500, Noord-Brabant 5400 en Limburg 100. Totaal: 18.500 personen. Vóór 1 April reeds 11.700 ha droog? Ruiming van alle cadavers is uitgesloten. „Er is in hoge mate van gepro fiteerd, dat het apparaat van de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland hoewel aanmerke lijk kleiner dan tijdens en na de oorlogsjaren nog intact was, zo wel het kantoor in Goes als de negen bijkantoren, n.l. de plaatse lijke bureauhouders in de provincie. Vooral dank zij de P.B.H.'s kon onmiddellijk plaatselijke hulp wor den geboden aan de landbouw bevolking." Dit verklaart ir J. D. Dorst, de Prov. Voedselcommissa ris, in een rapport, op verzoek van Ged. Staten uitgebracht aan de Prov. Staten van Zeeland. De heer Dorst wijst er verder op, dat in de noodgebieden voedsel werd gedropt en dat schepen met voedings middelen, water enz. werden gezon den. Achteraf is wel gebleken, dat de dorpen, die voor het droppen van levensmiddelen waren opgegeven, niet Situatie in de zak pan Zuid-Beveland vrij bevredigend. Kader van klei en zand op de schorren» In de bijlage van het rapport, dat pen, die tot ruim 1.50 boven hoog- door de Prov. Waterstaat aan de Prov. Staten is uitgebracht, staan ook zeer vele bijzonderheden over de gevolgen van de vloed van Zuid-Beveland en over de aan de gang zijnde herstel werkzaamheden. In de zeedijk van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk ontstond een gat van 700 m. lang. De buitenberm bleef in stand, maar het djjkslichaam daar boven verdween grotendeels. Aanslui tende aan de buitenberm ligt nu een kleikade tot een hoogte van ca 2 m boven hoogwaterpeil. Behoudens on voorziene omstandigheden is een nieuwe inundatie van dit gebied niet meer te verwachten. Achter de klei kade zal zand worden aangebracht, waarna de dijk verder zal worden opgetrokken. De zeedijk van de Zuidvlietpolder sneuvelde over een lengte van ca. 170 m. Een ontstane geul van 25 m is nu afgedamd met zakken zand. Op de buitenberm is een kering van zakken zand aangebracht. Aan de zeezijde is een beplanking, gesteund door palen. ROND ELLEWOUTSDIJK. In het waterschap Ellewoutsdijk is de zeedijk van de Everingepolder op twee plaatsen doorgebroken. Eén der gaten is 100 m. lang. Een diepte van 7 m beneden de Iaagwaterlijn is waargenomen. In de voorgelegen slikken is geen geul ontstaan. Op deze slikken wordt nu een kade opgewor- „God geeft ons de wijsheid en de kracht." Aan het slot van zijn uitvoerige rede tot de Prov. Staten heeft de Commissaris der Konin gin gisteren enkele richtlijnen van beleid voor de naaste toekomst sober aangegeven. Hij sprak als volgt: „Voorop dient te staan het met kracht bevorde ren van een zo spoedig mogelijk herstel. Dit omvat niet slechts het op de zee herwinnen en beveiligen van hetgeen van de Zeeuwse bodem werd verzwolgen, maar ook het leven van het Zeeuwse volk op de herwonnen bodem zo goed mogelijk te maken. Op de tweede plaats staat, dat tijdens het herstel alles moet wor den gedaan om de be zwaren van inundatie, evacuatie enz. zo drage lijk mogelijk te maken als slechts enigszins mo- lijk is. Ik denk hierbij vóór alles aan een inte grale schadevergoeding voor alle gedupeerden. In de derde plaats zal er naar dienen te wor den gestreefd Zeeland uit deze gigantische strijd als het ware her boren te doen worden in nieuwe kracht en nieu we luister. Ik ben mij bewust, dat dit program het uiterste zal vergen van overheid en volk. Het leed, dat Zeeland ge troffen heeft, is onnoe melijk groot. Maar in deze rampzalige dagen heb ik herhaaldelijk met diepe ontroering mogen constateren, hoe dicht de bevolking van deze eilanden bij elkaar staat en hoe voortreffelijk haar houding in deze rampspoed is geweest. Nu is het moment ge komen om mijn rede te besluiten, in deze ver gaderzaal, waar de wa pens van Zeeland en haar 101 gemeenten op ons neerzien. In onze gedachten zijn de wa pens van vele dezer ge meenten met zwart om floerst. Die plaatsen, waar Zeeuwen het leven hebben gelaten. Doch we moeten verder. En ik denk hierbij vooral aan de ontroerende kerk dienst op 8 Februari in de kerk te Zierikzee, die besloten werd met het zingen van Gezang 300a, dat culmineerde in de woorden: „Wat de toe komst brengen moge, Ons geleidt des Heren Hand". De vastberaden wijze, waarop dit gezon gen werd, is voor mij een vast bewijs, dat ons geliefd Zeeland uit deze ellende herrijzen zal schoner dan ooit tevo ren. God geeft ons hier toe de wijsheid en de kracht!" waterpeil is opgevoerd. Het andere gat is 120 m lang en ook zeer diep. De geulvorming is gestuit op een oud verdedigingswerk. Met het dich ten van het gat is begonnen. De dijk tussen de polders Everinge en Elle woutsdijk is aanmerkelijk verhoogd. Ondanks deze verhoging is hij nog vrij zwak en blijft de mogelijkheid bestaaui, dat de dijk bij een flink hoogwatertij doorbreekt, omdat in de Everingepolder eb en vloed vrij spel hebben. Ook de op de zwakke punten versterkte dijk tussen de polders Ellewoutsdijk en Driewegen blijft een vrij zwakke waterkering. Het water in het waterschap Ellewoutsdijk is sedert de inundatie ca 1 meter gezakt. BAARLAND. Rond het westelijke gat in de zee dijk van het waterschap Baarland 150 m lang is op het schor een kade van klei en zand gelegd. Het oostelijke gat is 180 m lang en waar het dieper was dan 1.50 boven de hoogwaterlijn is dit tot deze hoogte waterkerend gemaakt. Over de gehele lengte is de zeedijk verder zwaar be schadigd. Het binnenbeloop is afgeschoven en de kruin is op vele plaatsen, met het buitenbeloop, verdwenen. Verhoogd zijn de dijken tussen de Zuid- en Baarlandpolder en tussen de polders Hoedekenskerke en Baarland met Grote Reinhout. Momenteel is de toestand in de overstroomde gebieden in de zak van Zuid-Beveland vrij bevredigend, met uitzondering van de gaten in de dijk van de Everingepolder. KRUININGEN. In de zeedijk van het waterschap Kruiningen zijn grote stroomgeulen ontstaan, ter breedte van 150, 200 en 120 m en ter diepte van 2, 19 en 15 m onder de Iaagwaterlijn. Voorts is de zeedijk over 500 m weggeslagen. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de binnendijken van het waterschap. Die tussen Kruiningen en het waterschap De Breede Watering verkeert in goede staat. De dijken langs de Nieuw Olzende- en' de St. Pieterspolder zijn vrij bevredigend. De dijk langs de Nieuwlandepolder is nog onvoldoende waterkering. Met zand wordt aan de versterking ge werkt. De weg op de dijk wordt van puin en grind voorzien. De z.g. Lap- dijk, tussen Nieuwland- en Maags polder, die een reservewaterkering vormt, is verhoogd. De dijk tussen het waterschap Kruiningen en het water schap Waarde is op verschillende plaatsen doorbroken. Onderzocht wordt, of herstel mogelijk is. In de zeedijk van het waterschap Waarde komen drie gaten voor, die worden opgevuld tot 2 m boven de hoogwaterlijn. Om het gat in de ee- dijk van de Emmanuëlpolder hebben militairen een noodkade gelegd. In de zeedijken van de polders Völcker en Anna Maria zijn de gaten gevuld door een noodkade, die op voldoende hoog te ligt. altijd de juiste zijn geweest: het éne dorp kreeg veel te veel en het an dere te weinig. Over het geheel ge nomen heeft men in het noodgebied echter niet over gebrek aan voedsel te klagen gehad. Van de totale oppervlakte van ca. 35000 ha geïnundeerde grond zal naar schatting van de Voorlichtingsdienst vóór 1 April a.s. ca. 11.700 ha droog kunnen vallen. Voorzover het agrari sche bedrijven betrof heeft het Prov. Voedselcommissariaat gewerkt aan het afvoeren van voorraden. Dit heeft grote moeilijkheden meegebracht we gens gebrek aan geschikt varend ma terieel. HET VEE. Op Schouwen-Duiveland zijn naar schatting 4500 runderen van de 10.000 verloren gegaan. In de duinhoek zijn thans nog aanwezig 283 melkkoeien, 474 stuks jongvee, 206 stuks slacht vee, 81 varkens en 125 paarden, zijn de de normale veestapel. Het staat nu reeds vast, dat ook hier nog een groot aantal dieren moet worden af gevoerd wegens gebrek aan voedsel. De benodigde melk zal na afvoer van de meeste koeien van elders moe ten worden aangevoerd. De overige runderen zijn naar Goes en Rotter dam afgevoerd. Het slachtvee is af geslacht, het gebruiksvee bij andere boeren ingekwartierd. 268 paarden zijn afgevoerd, gedeeltelijk naar Goes, gedeeltelijk naar Dordrecht. Zij wor den, voorzover het geen kostbare die ren zijn, verkocht. DE ANDERE EILANDEN. Op Tholen en Sint Philipsland zijn van de ca. 1600 stuks rundvee ca. 1000 verdronken. Ongeveer 200 paarden on dergingen 't zelfde lot. Op Noord-Beve land kwamen 350 koeien om, alsmede enkele paarden. In O.Z.-Beveland, vooral in de polder Kruiningen, ver dronken ca. 750 stuks rundvee en ca. 100 paard°n. In Walcheren kwamen 30 koeien en enkele paarden in het water om. Voor O.Z.-Vlaanderen zijn deze cijfers resp. 150 en 15. In W.Z. Vlaanderen zijn de verliezen van geen betekenis. Hoewel dit eigenlijk de taak is van de Veeartsenijkundige Dienst en/of de gemeenten heeft het Voedselcom missariaat zoveel mogelijk mede werking verleend bij het opruimen van cadavers, een uiterst moeilijk karwei, daar het vee veelal nog in de stallen is vastgebonden. De heer Dorst acht het uitgesloten alle cadavers, o.a. uit Kruiningen, Schouwen en Duiveland en StovA* nisse, te bergen. Het is te gevaarlijk geworden ze er alle uit te halen, als men niet beschikt over betere mid delen dan thans beschikbaar zijn. WEER WATER UIT ORANJEZON? In een rapport van Gemeentebedrijven Middelburg, dat gisteren aan de Prov. Staten werd ter hand gesteld, wordt o.m. medegedeeld, dat het mogelijk wordt ge acht binnenkort ongeveer 500 kub.m. wa ter per dag uit het waterwingebied te Oranjezon op te pompen en naar Mid delburg te leveren. Gezien de sterk gedaalde stand van het water in het open kanaal en de re gelmatige daling van dit water werd het Vrijdag j.l. verantwoord geacht een proef te nemen met het voorzichtig pompen op de in de prise d'eau aanwezige diepe bronnen. Op grond van de hierbij regel matig bepaalde zoutgehalten van het wa ter mag als voorlopige conclusie luiden, dat enige levering mogelijk is. FEESTELIJKHEDEN TE MIDDELBURG IN 1954. Wel een kleiner plan voor dit jaar? Naar wij vernemen heeft de Stich ting „Herrezen Middelburg" besloten om, gezien de nationale ramp, de voor genomen feestelijkheden te verschui ven naar het volgende jaar. De Stich ting overweegt echter nog, of zij ten behoeve van het vreemdelingenver keer iets anders voor 1953 kan organi seren. Met de inschrijvers in het garantie fonds en de deelnemers aan de lening zal één dezer dagen nader contact worden opgenomen. Vanaf heden zijn geen bewijzen meer nodig om met de veerboten van uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar overig Zeeland te reizen. De bepaling dat ver gunningen nodig zijn voor het betreden van de zeedijken blijft van kracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2