FRANS-DUITS COMPROMIS WERD TOT STAND GEBRACHT Bezettingscursussen Tsjecho-Slowakije in Gat in zeedijk bij Waarde is gedicht Onwillige Zeeuwse polderbesturen kunnen worden gedwongen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Impasse over Europees leger verbroken Verklaringen van Pleven en De Gaulle Dr J* van JÜaal gouverneur van Nieuw-Guinea Rampenfonds; 63,5 millioen Debat over Technische Hogeschool In Praag zouden al zwarte lijsten zijn opgesteld „Monden open, dijken dicht" Betere salariëring voor ambtenaren Dijk bij Rilland weer bezweken en gedicht Meer bevoegdheden voor Gedeputeerde Staten Voor vronen en vrijlanden moet nu ook worden betaald Plattelandsvrouwen gaan ge trollen zusters helpen Uitgave» Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 10, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2413 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers DONDERDAG 26 FEBR. 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op: 7.32 u., onder 18.15 u. Maan op 17.07 u., onder 7 uur. Hoogwater op Vrijdag 27 Febr. Vlissingen: 1.34 u. 1.71 m., 13.53 u. 1.86 m. Terneuzen: 2.02 u. 1.91 m., 14.21 u. 2.06 m. Wemel- dinge: 3.16 u. 1.44 m., 15.32 u, 1.64 m. Zierikzee: 2.59 u. 1.19 m., 15.21 u. 1.38 m. De zes ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa", die thans te Rome bqeen zijn, hebben de Frans-Duitse impasse over de vorming van een Europees leger verbroken. Zij hebben besloten er bij de volksvertegen woordigingen hunner landen op aan te zuilen dringen het verdrag voor het instellen van een Europees Leger zo spoedig mogelijk te bekrachtigen. Zij waren 't er over eens, dat de Rus sische bedreiging voor Europa even groot is als ooit te voren en dat geen tijd meer moet worden verloren bjj het opnemen van een herbewapend West- Duitsland in een verenigd verdedi gingsstelsel. De Franse minister van defensie, Pleven, heeft Woensdag voor de de fensiecommissie van de assemblée ver klaard, dat, indien het E.V.G.-verdrag niet zou worden bekrachtigd, nie mand Duitsland kan verhinderen om zijn gehele bewapeningsindustrie zonder beperking of controle weer op Bjj K.B. van 25 dezer is dr Jan van Baal, lid der Tweede Kamer, met in gang van 1 April 1953 benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr Jan van Baal werd 25 November 1909 te Scheveningen geboren. Hij pro moveerde aan de Rijksuniversiteit in 1934. Korte tjjd later vertrok hij naar Ne- derlandsch-Indië in de functie van ad junctcontroleur. De oorlogsjaren bracht hij in een interneringskamp door. In 1949 maakte de heer Van Baal deel uit van de delegatie van Indone sië naar het zevende Pacific science congres. In 1950, 51 en 52 woonde hij als des kundige voor Nieuw-Guinea in de Ne derlandse delegatie de vergaderingen van de V.N. bjj. In de Tweede Kamer maakt hij deel uit van de A.R.-fractie. PADVINDERS BIJ DE B.B. INGESCHAKELD. Vijftigduizend jongens zullen worden ingeschakeld bij de Bescherming Be volking. Het zijn de leden van de twee Nederlandse padvindersorganisaties, die ouder zijn dan 14 jaar en die hun hulp aan het ministerie van Binnen landse Zaken hebben aangeboden. Zij verrichten diensten onder hun eigen leiding en in hun eigen uniform. De leidsters, de leiders en de voor trekkers is gevraagd te helpen bij de diensten voor de nood-jeugdmternaten, welke in oorlogstijd worden ingericht en waarin op verzoek van de ouders kinderen tussen 3 en 15 jaar uit be dreigde gebieden zullen worden over gebracht. Zweeds geschenk voor Zierikzee, De Amalse Sagverks Aktiebolag te Amal (Zwedenj heeft de burgemees ter van Zierikzee een geheel houten inkwartieringswagen geschonken. Zulk een wagen het best te ver gelijken met een solide kampeerwagen is 2V2 x 5ü meter groot en biedt woonruimte aan 4 personen en is van een complete uitrusting voorzien (bed dengoed, keukenuitrusting, serviezen enz.) te bouwen. Pleven noemde daarom een verenigde generale staf de beste waar borg tegen de wedergeboorte van een nationaal Duits leger. Iedere verho ging van de sterkte der nationale con tingenten hangt af van de eenstem mige goedkeuring door de minister raad der E.V.G., zo zeide hij. Dit be tekent, dat Frankrijk door zijn veto kan verhinderen, dat Duitsland zijn contingent in de E.V.G. groter kan maken dan de Franse bijdrage tot het voorgestelde Europese leger. Generaal de Gaulle heeft op een persconferentie het E.V.G.-verdrag in zfjn huidige vorm afgewezen. De 85 Gaullistiscne afgevaardigden in de na tionale vergadering zullen, volgens por litieke waarnemers, weigeren het ver drag te bekrachtigen. De Gauile meent dat het absoluut vals is te veronderstellen, dat het ver drag de Duitsers zou kunnen bewa penen zonder Duitsland te bewapenen. Dit zou volgens hem slechts uitlopen op een overheersende positie voor Duitsland, d.w.z. een politieke over heersing. Tot gisteravond was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag binnengekomen van 63.5 millioen gulden. Hierbij bevinden zich 2 mil lioen galden, die juist uit Curasao waren ontvangen. ZWEEDS MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Piloot redt zich per parachute. Gistermiddag is een Zweeds militair vliegtuig, type Saag-Safir, ter hoogte van het vliegveld Eeide neergestort. De piloot kon zich door middel van een parachute redden. Hij bekwam slechts enkele schaafwondjes. Het toestel vloog in brand en werd totaal vernield.. Gisterochtend is een militair lestoe- stel van het vliegveld Ypenbuvg tij dens een oefenvlucht, in de buurt van Beekbergen neergestort. Hoewel het toestel totaal werd vernield, kwamen de beide inzittenden, de plioot-instruc- teur Kelder uit Den Haag en de ach ter hem gezeten sergeant leerling vlieger Van der Zee, er vrij goed af. TWEEDE KAMER. G Van meer dan één kant is gisteren in de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen het plan van de regering om de tweede Technische Hogeschool in Eindhoven te vestigen. Er waren frac ties, die er trouwens aan twijfelden of een tweede school wel noodzakelijk is. De heer Tilanus (C.H.) en Roosjen (A.R.) gaven daar blijk van. De heer Posthumus (Arb.) vond het beter een derde T.H. op te richten dan een twee de met 1500 studenten. De P.v.d.A. en de K.V.P. zijn voor Eindhoven, de V. V.D. heeft voorkeur voor Arnhem, ter wijl de C.H. en A.R. de voorbereidende commissie aanraadt zowel Eindhoven als Arnhem als plaats van vestiging te bestuderen. De heer Tilanus dreigde op dit punt met een «notie. Voorzitter Kortenhorst noemde het „een historisch moment" toen de vrou welijke staatssecretaris, mej. de Waal, achter de regeringstafel had plaats ge nomen. Hij hoopte dat dit eerste be gin voor de „bewindsvrouwe" een suc ces zal zijn en dat er een traditie ge maakt zal worden met het opnemen van een vrouw in het kabinet. Met ap plaus onderstreepte de Kamer, die reeds van haar instemming had blijk gegeven door bloemen op de regerings tafel te zetten, deze woorden. Vrijdag a.s. gaat de Kamer twee weken op recès, waardoor de Zondagswet niet voor 17 Maart in behandeling zal ko men. Volgens het „Bulletin", uitgegeven door de Westduitse regering, dat een bericht van het in München verschij nende Tsjechische emigrantenblad „Bohemia" aanhaalt, worden in het Tsjechische leger en bij de politie thans rursussen in de Duitse taal ge geven, waarbij de deelnemers ook worden geschoold omtrent de toestan den in West-Duitsland, voornamelijk in de drie landen der Amerikaanse zó ne, Beieren, Württemberg en Hessen. „Het is een publiek geheim- onder de deelnemers aan deze cursussen, dat de ze de voorbereiding voor een militaire bezetting van West-Duitsland moeten vormen, die zou moeten worden uitge voerd door het Tsjechische en het O.- Het water zal wijken Vierhonderd arbeiders zqn er gisteren in geslaagd om het grote gat in de Westerschelde achter Waarde te dichten. Hierdoor is de kleine Westveer- polder, waarin drie huizen zijn weggespoeld, van het Scheldewater afge sloten. Het belang van deze dichting is vooral, dat voor het dorp Waarde, dat achter de Slaperdijk, de Havendijk ligt, van deze kant geen direct gevaar meer bestaat voor verdere overstroming. Het dorp Waarde zelf staat nog geheel onder water. De overstroming heeft het dorp getroffen via de gaten in de Scheldedijk van de Kruiningerpolder en de gaten in de binnendijken n.l. de Kadijk en de Levendeldijk. Er is enorm gewerkt bij de West- Duitse leger en de politie", aldus ci teert het „Bulletin" uit het emigran tenblad. Bij de dienst voor staatsveiligheid in Praag zouden onder meer zwarte lijs ten zijn opgesteld van de bevolking der drie Zuidelijke landen en „tien duizenden industriëlen en anti-com munisten" zouden op de nominatie staan om te worden „geliquideerd". veerpolder. Het gat is gedicht, vooral door het storten van zandzakken en het spuiten van zand in het dijkgat Op Schiphol hebben velen gis terenmiddag staan watertanden toen uit het lijntoestel van Lon den een levensgrote wit gesuiker de en met vlaggen versierde taart werd gedragen, die twee Engelse banketbakkers ten behoeve van het Rampenfonds hebben gefabri ceerd. Hfj werd des morgens in Londen onze ambassadeur, mr D. U. Stikker, aangeboden. De be doeling is nu, het kunstwerk in het radio-programma „Beurzen open, dijken dicht" zó te verloten, dat de opbrengst zo hoog moge lijk wordt. Gerard Hoek, de programma leider van de N.C.R.V.,, kwam de taart afhalen. Wie een goed idee heeft voor de verloting sture zijn suggestie naar de studio in Hil versum. De beste suggestie zal worden uitgevoerd en de inzen der wordt beloond meteen taart. In Engeland bracht eenzelf de taart f 14.000 op. En nu Zater dag maar luisteren wie de taart krijgt V= met een zandzuiger. Dit zand is afkom stig van een zandzuiger, die een sleuf baggert vanaf de Westerschelde door het gat in de dijk en de Kruininger polder naar de Kadijk. Deze sleuf wordt gebaggerd, omdat het in de bedoeling ligt een vaargeul te maken voor een zandzuiger, die de zwaar beschadigde binnendijk, de Ka dijk, welke de Kruiningerpolder van het Waterschap Waarde scheidt, te herstellen. Is het Waterschap Waarde, aldus deelde ons de dijkgraaf, de heer M. van Faasse mede, door het herstel van de Kadijk van het buitenwater ge- isoleerd, dan is het gemakkelijk om de polder leeg te laten lopen. Het afwateringssluisje aan de Ha vendijk is n.l. nog intact, zodat vrij eenvoudig het water geloosd kan wor den. Voordat het zover is zal het op en neergaande tij nog twee maanden langs de huizen van het dorp geschuurd heb ben. Slechts een kleine kern van enkele meters staat bij laag water rond het gemeentehuis nog droog. Op het gemeentehuis huizen dag en nacht vier leden van de Rijkspolitie en vier militaire pontoniers, die daar gestationneerd zijn voor patrouilledien sten. Pissarev vertrokken. De door de Ne derlandse regering uitgewezen journa list L. Pissarev is gisteravond aan boord van een Sowjetrussische sleep boot naar Rusland teruggekeerd. De centrale commissie voor georga niseerd overleg aldus blijkt uit de memorie van antwoord op de begro ting van Binnenlandse Zaken heeft op het ogenblik een project in studie met betrekking tot de salariëring van middelbare en hogere ambtenaren. De ministerraad heeft er zich al mee ver enigd. Bjj verwezenlijking zal het consequen ties hebben voor de leden van de hoge colleges van staat, voor de rechterlijke macht, de officieren van zee- en land macht en voor leraren en onderwijzers. Ook de ambtenaren in dienst van pro. vincle, gemeente en waterschap zullen bü aanneming van het project bjj deze nieuwe regeling betrokken worden. De voorstellen zuilen waarschijnlijk noodzaken tot een omvangrijke techni sche herziening van de bezoldigings schalen en de bezoldigingsrubrieken. Tot verhoging van de minimumlonen voor geschoolde en ongeschoolde vak lieden wenst de minister niet over te gaan.- Het vraagstuk van de beloning van vaklieden vertoont toch al het as pect van nivellering zo betoogt hjj en dat maakt men alleen nog maar erger als men begint met de lagere groepen in loon te verhogen. Aanwijzingen voor automobilisten die door België rijden. De K.N.A.C. wijst er Nederlandse auto mobilisten, die wegens het ontbreken van een verbinding tussen Brabant en Zuid- Beveland via Antwerpen en Zeeuwsch- Vlaanderen naar Zeeland komen, op, dat in België soms andere verkeersvoor- scliriften gelden, dan in ons land. De maximum-snelheid is in België af hankelijk van de plaatselijke autoritei ten. Dit is echter aangegeven op borden. Voor het verlenen van voorrang gelden practisch dezelfde richtlijnen als in ons land, behoudens het feit, dat het snel verkeer geen voorrang heeft boven het langzaam verkeer. Bij driesprongen (zo genaamde T-kruisingen) heeft het recht- doorgaande verkeer voorrang. Dit is niet op borden aangegeven. In België mag niet worden ingehaald bij gelijkvloerse railkruisingen en op bruggen met een rijbaanbreedte van minder dan 6 m. Voorts is het inhalen nabij of op krui singen, splitsingen of aansluitingen van wegen geheel verboden. Bij de verkeerslichten ontbreekt het gele licht. Dit wordt vervangen door ge lijktijdig rood en groen licht, dat even eens betekent dat het kruispunt ont ruimd moet worden. In de bebouwde kommen mag men nooit met vol licht rijden. Woensdagmiddag is in de Ringdijk bij Rilland, die Dinsdag na negen da gen lang zwoegen was gedicht, op de meest gevaarlijke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle beschikbare krach ten ingeschakeld en gisteravond om streeks negen uur gelukte het het gat weer te sluiten. De vroegere water gang, die nu een diepe kreek is gewor den betekent voor deze nooddijk nog steeds een bedreiging. Deserteurs hielpen in de rampgebieden. Drie van zes Indië-deserteurs, die op 1 Februari te Schoonhoven in voor arrest zaten en dadelijk hun diensten voor hulpverlening in het rampgebied aanboden, werden gisteren voor de Krijgsraad te velde West beloond met een half jaar vermindering van straf. Prins Bernhard naar Nederland—Denemarken. Naar wij vernemen zal de voetbal wedstrijd NederlandDenemarken, die Zaterdag 7 Maart a.s. in het Feyenoord- stadion te Rotterdam ten bate van het Nationaal Rampenfonds wordt ge speeld, door Z.K.H. Prins Bernhard worden bijgewoond. De Prins zal wor den vergezeld door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaff. De vierjarige Tony Gerrits zat gistermorgen met luitenant-generaal b.d. P. Alons, de directeur van het Nationaal Rampenfonds, genoeglijk aan de snert. En het smaakte beiden, en de duizenden andere Nijmegenaren, die gisteren dit smakelijke gerecht voor het Rampenfonds hebben gekregen, goed! Drie en een half uur hebben de Prov. Staten van Zeeland zich gisteren bezig gehouden met de voorgestelde wijzigingen van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in onze provincie, een zeer ingewikkelde materie van waterstaatswetgeving en -bestuur. Eén der voornaamste punten in de discussie betrof de bevoegdheden, die G.S. vroegen om onwillige polder en Waterschapsbesturen te dwingen bepaalde beschikkingen te nemen t.a.v. de waterkering, de verontreiniging en de bescherming van de polder. De voor gestelde opheffing van vrijdom van betaling van lasten voor vronen en vrij landen was eveneens een dankbaar onderwerp. Uiteindelijk werden de voor stellen van G.S. aanvaard, met uitzondering van de kwestie van het boekjaar, waarover de stemmen staakten. In de volgende vergadering zal opnieuw worden gestemd. De heer H. Bouwman (Arb.) acht te strekking van de voorgestelde wij ziging juist, omdat de polderbesturen niet alleen hun belang, maar ook het algemeen belang hebben te dienen. Mr Bouwman juichte het toe, dat thans is voorgesteld de vrijdom van geschot op de vronen en de vrijlanden op te heffen. De heer C. H. M. Plasschaert (K.V. P.) maakte enkele bezwaren kenbaar tegen de wijze, waarop de regeling van de stembevoegdheid bij samen voeging van bezit en aanslag wordt voorgesteld. TE INGRIJPEND. De heer Kodde (S.G.P.) betreurt het, dat de staten geen inlichtingen heb ben ontvangen over de inhoud van de ingediende bezwaarschriften. Nu ook bij de ramp is gebleken, dat de polderbesturen hun taak uitstekend hebben volbracht, is het te betreuren, dat G.S. ingrijpende bevoegdheden vragen. Daardoor wordt de activiteit der polderbesturen afgeremd; zij krij gen veel minder verantwoordelijk heidsgevoel. Ook al gaat het hierbij dan om betrekkelijk ondergeschikte De heer Kodde was voorstander van opheffing van vrijdom op vronen en vrijlanden, maar hij zou gaarne zien, dat er dan een schadevergoeding wordt gegeven. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) kon zich volkomen scharen achter 't voor stel van G.S. In het algemeen wees hij op de hoge polderlasten, die zo lang zamerhand speciaal in Zeeland de eco nomie van de landbouw gaan ont wrichten. Hij zou het op prijs stellen, indien G.S. in Den Haag aandringen op spoed bij de regeling van deze ma terie. Het gehele land zal moeten be talen. De heer M. den Boer (C.H.) was het eens met de voorstellen van de heer P. Meliefste (A.R.) en verklaarde het inderdaad juist te vinden, dat G.S. meer bevoegdheden krijgen met be trekking tot het beschikkingsrecht. Evenals de heer Kodde had hij be zwaren (van practische aard) tegen verschuiving van het boekjaar. HET ANTWOORD. Namens G.S. beantwoordde de heer C. Hamelink de sprekers. Hij verklaar de, dat de ingrijpende wijzigingen niet op geforceerde wijze in het polderwe zen zullen worden ingevoerd. Over op heffing van vrijdom op vronen en vrij landen bestond geen meningsver schil: het ging alleen om de vraag op welk moment dit zou geschieden en hoe de tegemoetkoming zou dienen te worden geregeld. Van schadevergoe ding mag men echter niet spreken: een recht bestaat er niet. De heer Hamelink was van oordeel, dat wij steeds toegroeien naar een uit zetting van de Rijkstaak bij de zorg voor de dijken. Het wordt steeds min der mogelijk, dat de zeewerende en de achterliggende polders alleen voor de zeeweringen zorgen. De heer Kodde handhaafde zijn be zwaren, zo bleek tijdens de replieken: hij was van oordeel, dat de autonomie der polderbesturen gevaar loopt, als het voorstel wordt aangenomen. De heer L. P. v. Oorschot (Arb.) wilde dit gevaar wegnemen door een bepaling in te voegen, dat beroep mogelijk is op een beschikking van G.S. De heer C. de Putter (A.R.) wenste inlichtingen over de regeling der stembevoegdheid. De heer Hamelink legde er nogmaals de nadruk op, dat van beperking der autonomie van de polderbesturen geen sprake is. Verder vroeg de Gedeputeer de vertrouwen in het hanteren der be voegdheid. Loopt het niet naar wens, dan kan altijd nog een wijziging wor den aangebracht. TEGENSTEMMERS. In de artikelgewijze behandeling werd stemming gevraagd over het ar tikel, waarin ue bevoegdheid van G.S. tot het opleggen van een beschikking aan de poiuerbesturen is omschreven. Het werd aangenomen met 248 stemmen. Op het artikel, regelend de ophef fing van de vrijdom op vronen en vrij landen, diende de heer Kodde een amendement in, waarin het recht op schadevergoeding werd vastgelegd en de wijze waarop deze vergoeding dient te worden verrekend. Het werd met 276 stemmen verworpen. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) was tegen het artikel, omdat er z.i. sprake is van een v.erboden delegatie bevoegdheid aan de polderbesturen. SUBSIDIE V.V.V. Het voorstel van G.S. om een sub sidie van f 2.000 te verstrekken voor een grote propaganda-uitgave der Prov. Zeeuwse V.V.V. vond warme in stemming bij mevrouw E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.), die van me ning was, dat de uitgave zo spoedig mogelijk dient te verschijnen. Zeer ve le mensen in binnen- en buitenland denken n.l., dat Zeeland geen vreem delingen kan ontvangen. De heer Joh. de Kruijter (C.H.) vond het beter de verschijning nog wat uit te stellen: de provinciale vloot kan het drukke verkeer straks onmogelijk verwerken. De heer D. Kodde (S.G.P.) was van oordeel, dat er veel te gemakkelijk op de overheid wordt geieund. Waarom brengen de mensen, die van het vreemdelingenverkeer pronteren, het nodige geld zelf niet bi) eikaar? Ook uit het oogpunt van Zondagsheiliging is hier grote waakzaamheid geboden. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) steunde van harte het voorstel. Mr dr A'. J. J. Mes, lid van G.S. ver dedigde het voorstel: al komt er geen geld in de provinciale kas, de welvaart van Zeeland wordt door het vreemde lingenverkeer bevorderd. Het voorstel werd met de stemmen der drie S.G.P.-leden tegen aangeno men. ANDERE VOORSTELLEN. Zonder discussie werd accoord ge gaan met de subsidiëring van cursus sen voor a.s. emigranten en met het verlenen van een bijdrage voor dë l&nkerbestrijding. Het voorstel tot subsidiëring van „Ipenoord" lokte meer discussie uit. Mevrouw v. d. Broecke-de Man juichte het voorstel hartelijk toe en de heer E. F. Poppe (K.V.P.) informeerde ten overvloede, of het inderdaad niet de bedoeling is in „Ipenoord" imbecielen en debielen samen te brengen. De heer de Kruijter vond het erg jammer, dat thans de nood maar gedeeltelijk is op gelost en dat de zwaarste gevallen niet worden geholpen. Namens G.S. antwoordde de heer A. Schout o.m., dat het ontzettend moei lijk blijft uit te maken, waar precies de grens ligt tussen het debiele en het imbeciele kind. Het is de bedoeling in „Ipenoord" in. de eerste piaats imbeciele kinderen te plaatsen en daarnaast ook zware de bielen. Ook G.S. stonden eerst huiverig te genover de vraag, of er wel voldoende kinderen voor „Ipenoord" zouden zijn, maar nu is er alle reden voor de ver wachting, dat het Tehuis meer dan vol zal worden. Daarna werd het voorstel aangenomen. Tenslotte werden, na enige discus sie, drie voorstellen aangenomen, waarbij de polder- en waterschapsbe sturen bepaalde bevoegdheden krijgen tot het eisen van persoonlijke diensten en van verstrekkingen in geval van rampen. Richtprijs bacon varkens verlaagd. Minister Mansholt heeft besloten de richtprijs voor baconvarkens per 1 Maart te verlagen en op f 2.38 per kg geslacht gewicht te brengen. Eisenhower bereid Stalin te ontmoeten. President Eisenhower heeft Woens dag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard bereid te zijn, een ontmoe ting met maarschalk Sta lm te hebben, tenminste als de bespreking iets tot de vrede bijdraagt. In Zeeland hebben 28 aidelingen hulp nodig. De door de watersnood getroffen af delingen van de Bond van Plattelands vrouwen zullen op alle mogelijke ma nieren worden geholpen. In een ver gadering van het hoofdbestuur en de provinciale besturen is ondermeer be sloten, dat de getroffen afdelingen drie jaar lang vrijgesteld zuilen worden van contributie, in Zeeland zijn 28 afde lingen getroffen. Dit werd Woensdag medegedeeld op een te Goes gehouden spoedvergade ring van het Zeeuwse bestuur van de Bond. De presidente, mevrouw Huisman Griep, heeft de leden herdacht, die bij de ramp om het leven zijn gekomen en haar medeleven uitgesproken voor degenen, die have en goed hebben ver loren. Gelukkig is aan velen de ramp nog voorbijgegaan en zij zijn verplicht de getroffenen zoveel mogelijk bij te staan. Zij deelde mede, dat zij dan ook reeds van velen brieven heeft ontvan gen met hulpaanbiedingen. De met-getroffen afdelingen zullen de contributie bijeen brengen voor de getroffen afdelingen. Iedere afdeling kan beslissen op welke manier dit zal geschieden. Voorts zullen diverse hulp acties worden georganiseerd. Besloten werd om de voorjaarsvergadering te Oostburg toch te laten doorgaan, zij het met een gewijzigd programma. Ze zal namelijk het onderling contact nog verstevigen. Op 17 Maart zal de pro vinciale vergadering worden gehou den, zo werd tenslotte nog afgespro ken. De Bilt zegt: Fraai weer. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond. Droog en over het alge meen zonnig weer. Koude ochtend met hier en daar mist. Vanmiddag echter zacht voor de tijd van het jaar. Weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1