Nieuws uit de Provincie. Stichting Watersnood Zeeland verzorgt nu de slachtoffers van de watersnood Goederendepöts van het Roode Kruis staan tot haar beschikking Bijzondere Partic. Synode der Geref. Kerken, WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gedenksteen onthuld in 2000ste nieuwe woning. Stroomlevering in Zeeland waar mogelijk hersteld Goes. Middelburg. GEMEENTERADEN Dinsdag 24 Maart 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 De tweede fase Tijdens een gistermorgen gehouden persconferentie heeft de heer A. Schout, vice-voorzitter van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, een nadere uiteenzetting gegeven van de verzorging der slachtoffers van de watersnood, waarmede thans de Stichting Watersnood Zeeland, een dochter-stichting van de Stichting Zeeland, is belast. „De fase van redding is voorbij, wij zijn nu in de fase van verzorging", zo verklaarde de heer Schout. „Tijdens de eerste fase heeft het Rode Kruis de eerste viool gespeeld en dat, ook in Zeeland, gedaan op een wijze, die de grootste bewondering wekte. Het Rode Kruis kan echter niet de mensen, die zich vrijwillig gaven, voor lange tijd aantrekken. Het laat zich aanzien, dat de verzorging wel lang zal duren en van degenen, die daaraan hun krachten geven, ook veel zal vragen. De regering heeft dit in gezien en besloten dit werk onder te brengen bij de opbouworganen, in Zeeland dus bij de Stichting Zeeland. Het dagelijks bestuur heeft zich hier over beraden. Men kwam tot de con clusie, dat het onmogelijk is het ge wone werk te laten doorgaan en daarbij ook nog deze nieuwe taak van verzorging op zich te nemen. Daarom is de Stichting Watersnood gevormd, die echter moet worden be schouwd als een dochterinstelling van de Stichting Zeeland, welke ook haar apparaat ter beschikking stelt". DE SAMENSTELLING. De Stichting Watersnood staat on der voorzitterschap van de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Vice-voorzitter is de heer Schout, terwijl de dagelijkse be stuursleden der Stichting Zeeland ook leden der nieuwe Stichting zijn. Verder hebben daarin zitting: mr A. J. v. d. Weel namens het colleger van Ged. Staten, mr J. A. Heijse, Kring commissaris Zeeland van het Ned. Roode Kruis, mr J. F. van Deinse, penningmeester van het Zeeuwse Wa tersnood Comité, mevr. S. C. de Ca- sembroot-baronesse v. d. Feltz als pre sidente van de Federatie Zeeland der Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, het overkoepelende orgaan van alle vrouwenorganisaties (mevr. de Jong-Bikker is als vice-presidente haar plaatsvervangster), en de heer S. J. G. van Leeuwen, hoofd van het bureau van het ministerie van Maat schappelijk Werk in de provincie Zee land. DE LEIDING VAN HET WERK. Verder hebben zich bereid ver klaard om in de praktijk leiding aan het werk te geven de heren J. M. A, C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, en A. de Kam, burge meester van Vrouwenpolder. De heer van Dongen zal de vergaderingen van het Nat. Rampencomité bezoeken, als de Commissaris der Koningin ver hinderd is. Hij treedt op als eerste secretaris, de heer de Kam als tweede secretaris. Met de leiding van het bureau der Stichting Watersnood, Dam 51 te Middelburg, heeft zich de heer A. N. van Wijk belast. Mej. mr de Ridder is door de Stichting Zeeland voor enige tijd te zijner assistentie afgestaan. Het is de bedoeling op de verschil lende Zeeuwse eilanden over te gaan tot de instelling van kleine comité's tot het geven van voorlichting en ad vies aan de burgemeesters. In Zuid- Beveland bestaat zo'n comité reeds. Daarin hebben zitting de heren Pilaar en de Roo uit Goes, met de burge meesters Willemsen van Yerseke en Stieger van Hoedekenskerke. ANDERE TAKEN Mr J. Hornstra, adjunct-directeur der Stichting Zeeland, is, hangende de benoeming van een opvolger van de heer Lijnzaad, aangewezen voor de leiding van het gewone werk der Stichting. Hij zal zich o.m. bezig hou den met de maatschappelijke verzor ging van de geëvacueerden, de samen stelling van colonnes, die straks de drooggekomen huizen gaan ontslikken en met de aanwijzing van dames en heren, die in bepaalde gemeenten of" gebieden zich belasten met de voedsel- verzorging. DE BURGEMEESTERS. Zoals wij reeds meldden dienen nu alle Zeeuwse burgemeesters aanvra gen om materiële en maatschappelijke hulpverlening aan de nieuwe Stich ting te richten. Met opzet is deze taak in handen van de burgemeesters ge legd, omdat zij het beste kunnen be oordelen wat noodzakelijk is. Het gaat daarbij zowel om de in hun ge meenten geëvacueerden als om hun gemeentenaren, die vroeger of latei- na het droogvallen der plaatsen, zul len terugkeren. Ook het aanvragen van levensmiddelen dient aan het adres der Stichting te geschieden. Alle goederen in de depots van het Rode Kruis (Middelburg, Goes, Oost burg en ook Zierikzee) zijn nu ter beschikking gekomen van de Stich ting Watersnood. De inventarisatie der goederen is practisch geschied. De bedoeling is uiteindelijk te komen tot enkele centrale magazijnen voor de gehele provincie. Noodtoestand wordt besproken. Donderdag a.s. zullen de Geref. Ker ken van Zeeland in een bijzondere par ticuliere synode bijeenkomen in het kerkgebouw te Goes. Het agendum handelt alleen over de toestand die is ontstaan door de watersnood. Tal van gemeenten kunnen op het ogenblik niet aan hun financiële verplichtingen vol doen. Ook zal men de toestand in de classis Zierikzee bespreken; de meeste gemeenten van deze classis zijn n.l. ge- evacueerd, terwijl daar straks toch vol op werk zal zijn als het leger van dijk werkers er zijn tenten komt opslaan. Deze bijzondere particuliere synode is té beschouwen als een voortzetting van de particuliere synode van het vo rig jaar. Volgens de kerkenorde kan een bijzondere particuliere synode n.l. slechts bijeengeroepen worden op ver zoek van twee classes en in dat geval dienen de classes van het ressort nieu we afgevaardigden aan te wijzen. Dit alles zou echter te veel tijd gevergd hebben en daarom heeft men deze weg gekozen. De synode wordt dus gevormd door dezelfde afgevaardigden als een jaar geleden. Tal van reeds geëvacu eerde predikanten en ouderlingen zul len hiervoor naar Goes komen. Men hoopt Donderdag nog met de behan deling klaar te komener is echter voor logies gezorgd voor alle deelne mers! Ingezonden Mededeling (adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Desondanks heeft Vlissingen een wachtlijst met 1350 namen! Het pand Bonedjjkestraat 200 te Vlissingen is een merkwaardig pand en daarom heeft burgemeester B. Kolft er Zaterdag een gedenksteen in onthuld. Het is n.l. de 2000ste nieuw gebouwde woning die na November 1944, het ein de van de oorlog, tot stand is gekomen. Bovendien is het de 500ste nieuw ge bouwde woning van de Vlissingse wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" en ook nog de 1000ste woning van deze vereniging! Gezien de ramp die over geheel Ne derland en ook over Vlissingen is ge komen, heeft men de plechtigheid zeer eenvoudig gehouden, ook al woonden dan diverse functionnarissen, als ge meenteraadsleden, besturen van andere woningbouwverenigingen en van de Ned. Aannemers- en Patroonsbond, de onthulling bij. De voorzitter van „Goed Wonen", de heer A. C. van de Velde vond het te betreuren dat het niet overal in ons land zo gaat als in Vlissingen, waar de voorziening van woningen voor de mas sa in handen is van woningbouwver enigingen, waarin de leden medezeggen schap hebben. Hij dankte allen die me degewerkt hebben en deelde mede dat er een felicitatie was ingekomen van de Nationale Woningraad. Burgemeester Kolff feliciteerde het bestuur van „Goed Wonen" met de be haalde resultaten. Hij vertelde dat er in de oorlog in Vlissingen 1650 wonin gen vernield zijn. Daar de bevolking zich bovendien steeds uitbreidt, brengt dit de grootste moeilijkheden mee voor het gemeentebestuur. In 1952 zijn 310 woningen gebouwd desondanks is de lijst van woningzoekenden met 186 na men vermeerderd. Daarop staan nu nog 1350 gegadigden. Nadat wethouder A. M. van Pope- ring gesproken had was het woord aan de directeur van Gemeentewerken, de heer C. Ouwehand. Deze bracht nog eens in herinnering dat destijds een plan tot stadsuitbreiding door een pro fessor in de geografische sociologie weid afgekeurd, omdat volgens deze geleerde Vlissingen nooit meer dan 15.000 inwoners zou tellen. Vlissingse deskundigen stelden hiertegen over dat een aantal van 30 tot 35 duizend na de oorlog niet tot de onmogelijkheden zo a behoren. Zij hebben gelijk gekre gen, maar nu zit Vlissingen met het woningtekort! De P.Z.E.M. meldt s Transport' en huisvestingsmoeilijkheden werken remmend Overal waar dit nog niet is geschied wordt gepoogd de verbindingen te her stellen en de onder water gestaan hebbende transformatoren, apparaten, meters e.d. te verwijderen en in revisie te nemen. Daartoe wordt hulp ontvangen van zusterbedrijven, militaire autoriteiten en industriële ondernemingen. Transport en huisvestingsproblemen bemoeilijken de werkzaamheden in hoge mate. Dit ver klaart de directeur van de N.Y. P.ZJ2.M., ir T. Michielsen, in een Zaterdag aan ons verstrekt overzicht van de toestand van de stroomvoorziening in Zeeland. Geen Zeeuws subsidie voor het „Zuid-Hollands Orkest". Naar aanleiding van de aanvraag om subsidie van de Stichting „Het Zuid-Hol lands orkest" hadden Ued. Staten van Zeeland de Prov. Staten geadviseerd een afwijzende beslissing te nemen. Uit het verslag der afdelingsvergadering blijkt, dat men het daarmede eens is. Eén der leden heeft echter van deze gelegenheid gebruik gemaakt om uiting te geven aan zijn ongerustheid over de instandhouding en de bloei van het eigen Zeeuwse mu ziekleven. Hij vroeg ook, uit welke post van de begroting voor 1952 subsidie aan het Rotterdams Kamer Omest werd be taald. Ged. Staten antwoordden, dat het Zeeuwse muziekleven niet in het ge drang mag komen en dat het subsidie be taald zal worden uit de begrotingspost van f20.000,voor culturele doeleinden. Provinciale subsidie voor emigranten-cursussen. De leden der Prov. Staten bleken het eens te zijn met het voorstel van Ged. Staten om over te gaan tot subsidiëring van cursussen voor aanstaande emigran ten. Toch werden er enkele opmerkingen over gemaakt, blijkens het thans ver schenen afdelingsverslag. Vermoedelijk zal door emigratie een kwalitatieve ach teruitgang van de Zeeuwse bevolking plaats hebben en is het dan wel juist om ook in onze provincie, die een uitzonder lijke positie ten opzichte van overig Ne derland inneemt, aan te dringen op emi gratie en de meest productieve personen op deze wijze aan de bevolking te onttrek ken? Andere leden zeiden dit dualisme evenzeer te zien, doch van mening te zijn, dat door het steunen van deze cur sussen geen propaganda voor emigratie wórdt gemaakt. Voor bepaalde categorie- en bestaat, o.a. op agrarisch gebied, geen emplooi, zodat deze mensen, die niet voor opneming in de industrie geschikt zijn, wel rijp gemaakt moeten worden voor emigratie. Dit is jammer, maar noodzake lijk. Een lid van Ged. Staten was het hiermede geheel eens. Het voorstel be doelt ook niet de emigratie aan te moedi gen, maar als er geëmigreerd moet wor den, dienen te emigranten behoorlijk voorbereid te zijn. des avonds om 7.30 uur in het Schut tershof en de receptie op Zaterdag 21 Maart 's n.m. van 3 tot 5 uur in het Nederlands Koffiehuis aan de Markt gevolgd door de Jubileumuitvoering met medewerking van het Heren keurkorps van de Zebra-Turnkring des avonds om 8 uur in het Schut tershof. De feestavond wordt nu ge houden op Zaterdag 16 Mei. In Zeeuwsch Vlaanderen is alles nor maal evenals op Walcheren. Het opjaag- station voor de waterleiding aan de Sloe- dam krijgt binnen enkele dagen ook weer stroom. Op Zuid-Beveland zijn in Wolfaarts- dijk de herstelwerkzaamheden in volle gang. Een gedeelte van deze gemeente heeft al stroom. In Oudelande, Baarland en Ellewoutsdijk kan in beperkte mate stroom worden betrokken. Door het ma ken van doorverbindingen in geïnundeer de stations is men er in geslaagd Krab- bendijke en omstreken van energie te voorzien. Verder kon de electriciteits- voorziening in de staart van Zuid-Beve land nog niet hersteld worden. In Krui- ningen levert een daar opgesteld en door de brandweer bediend noodaggregaat stroom voor een aantal huizen rond het marktplein. In de Bathpolder werkt een noodaggregaat, dat stroom levert in het openbare net voor de aangeslotenen, waaronder het versterkerstation van P. T.T. in dit gebied. In de andere Zuid- Bevelandse gemeenten is de toestand nor maal. Op Noord-Beveland is de stroom levering alleen in Kortgene nog beperkt. DE NOORDGROEP. Op Schouwen en Duiveland hebben slechts Zierikzee, Schuddebeurs, Noord- gouwe, Zonnemaire en Brouwershaven stroom uit het openbare net. Verder zijn er noodaggregaten, afkomstig van zus- sterbedrijven, werkzaam in Renesse en Haamstede, die in redelijke mate in de stroombehoefte voorzien via de normale laagspanningsnetten te Renesse, Haam stede en Burgh. Ook het noodziekenhuis en de vuurtoren te Haamstede hebben hiervan stroom. In Burghsluis werkt een noodaggregaat uitsluitend voor de graan- drogerij. Ook zijn dergelijke apparaten werkzaam te Zijpe en Bruinisse. Overi gens is geen electriciteitsvoorziening mo gelijk en ook niet nodig. Vrijwel alle schakelstations staan onder water, waardoor de betreffende hs-kabel- tracé's onbruikbaar zijn. Ook zijn diverse bovengrondse hs-leidingen vernield. Met behulp van dukws en vaartuigen wordt gepoogd doorgaande verbindingen tot stand te brengen. Op Tholen is de Noordpolder nog ver stoken van stroom. Beperkte levering is mogelijk in St. Annaland, St. Maartens dijk en Poortvliet, alsmede Stavenisse, waar-een nood-transformatorstation is in gericht. De rest van het eiland heeft nor maal stroom. Op St. Philipsland tenslotte heeft al leen de drooggevallen gemeente electrici- teit. Binnen enkele dagen zullen Bruin tjeskreek en Anna Jacobapolder van stroom worden voorzien. Recrutendag op 30 Maart U. Middelburg, Op Maandag 30 Maart zai de recruten dag voor alle Geref. jongens, die dit jaar onder de wapenen zullen moeten komen, te Middelburg worden gehouden. Ditmaal is deze stad daarvoor gekozen, omdat de Schouwenaren zijn geëvacueerd en op de recrutendag te Breda worden verwacht, terwijl de jongelui van Tholen en Ber gen op Zoom ook beter daarheen kunnen reizen. Als sprekers worden uitgenodigd ds Sillevis Smitt, hoofdvlootpredikant, en dr Kraan, chirurg te Vlissingen. Ontspanningsavond adspiranten „Achilles". Ter herdenking van het 30-jarig jubileüm van de Gymnastiekvereni ging „Achilles" te Middelburg was de bovenzaal van de „Schouwburg' geheel gevuld met 165 adspiranten (meisjes en jongens) van de jongste afdelingen. De ontspanningsavond werd geopend door de voorzitter van de commissie de heer P. Kooman, die zijn mede-commissieleden dank bracht voor de voorbereidingen van deze avond en de dames van de be stuursleden en leidsters voor de hulp. Het enige werkend lid vanaf de op richting, de Directeur-leider, de heer J. A. Bal, werd een taart aangeboden en met een daverend „lang zal hij le ven" werd deze ontspanningsavond ingezet. Zang, muziek en passende filmver toning wisselden elkander af, terwijl rijkelijk versnaperingen en verfris singen werden aangeboden. Tekort op gemeenterekening 1950. De raad heeft een voorstel tot voor lopige vaststelling van de gemeentereke ning 1950, met de rekeningen der bedrij ven en diensten, ontvangen. Het nadelig slot van de gewone dienst der gemeente- rekening bedraagt in eerste instantie f68.073,13, nl. aan inkomsten f6.038.595,15 en uitgaven f 6.106.668,28. Te vorderen was nog f323.148,68 en te betalen f269.289,20, zodat het uiteindelijke nadelige saldo f 14.213,65 beloopt. 30-jarig jubileum „Achilles". Door de ramp die een groot gedeel te van onze bevolking heeft getroffen besloot het bestuur van de Gymnas tiekvereniging „Achilles" de receptie en feestavond op 14 Februari uit te stellen tot nadere aankondiging. Het aanvankelijk vastgestelde en gepubli ceerde programma heeft hierdoor wijziging ondergaan. De jeugduitvoe- ring heeft plaats op Vrijdag 20 Maart Wanneer (Ingez. mededeling, adv.) 1 niet reeds 85 laar lang had bewezen koffie voordeliger en smakelijker te maken, dan zou „BUISMAN" zeker In deze tijd worden uitgevonden.. HULST. Wethouderssalarissen niet omlaag. In de Hulster gemeenteraad heeft de burgemeester, de heer A. A. Th. M. Truffino, de brandweer, het gemeente- personeel en de burgerij dank gebracht voor de spontane hulp, die men heeft geboden aan door de watersnood ge troffen gemeenten. Daar de financiële toestand der ge meente een voorzichtig beleid nodig maakt werden een aantal verzoeken om subsidie afgewezen. De brief van G.S., waarin werd mee gedeeld, dat de wethouderssalarissen worden verlaagd van f 500 tot f 300, werd fel becritiseerd. De heer Martens (K.V.P.) stelde voor, dat de raadsleden hun presentiegelden zo lang in de ge meentekas zouden terugstorten, totdat de wethouders toch f 500 kan worden uitbetaald. Dit voorstel werd met alg. stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een ln-gekomen prijsopgaaf voor de plaatsing van drie vol-automatisohe verkeerslichten van f 9300 per stuk, ontspon zich een lang durige discussie. Op voorstel van de heer Willemstein (Prot. Chr.) werd besloten over te gaan tot plaatsing van flikkerlichten op diverse gevaarlijke punten ln de gemeente. Bij de vaststelling van het voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 van de Lager Onderwijswet, achtte de heer Martens het bedrag van f 27.50 te ge ring. Hij wilde dit gebracht zien op f 30. B. en W. hadden hiertegen be zwaar, omdat hiermee een extra uit gaaf van f1500 is gemoeid. Het voor stel van het college om het bedrag op f 27.50 vast te stellen werd met 4 stem men voor en 6 tegen verworpen, waar na het voorstel-Martens werd aange nomen. In de commissie voor volkshuisves ting werden benoemd de heren A, Blommaert, E. de Koning, J. van Drle- sche, J. Adriaansen en T. Winnubst. Besloten werd voorts de R.K. Jon gensschool bi te richten voor het hou den van tentoonstellingen. Ook de mu ziekschool en de Nat. Reserve krijgen onderdak in dit gebouw. Op het gebied van de woningbouw werden eveneens beslissingen genomen. Aan de Glacisweg worden 2 dienstwo ningen gebouwd. B. en W. zullen plan nen laten ontwerpen voor de bouw van 8 middenstandswoningen aan het Jan- seniusplein en voor de bouw van 30 tot 40 woningwetwoningen aan de Glacis weg of ln het plan Noord-Oost. De voorzitter wees er nog op, dat in Hulst grote behoefte be'laat aan woningen, zodat er zeker 100 gebouwd zouden moeten worden. Het verzoek van de Ver. van B. en S. om geheel Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen als industriege bied aan te wijzen, wordt gesteund. HEINKENSZAND. Diaconessenvereniging krijgt 2.50 per lid. Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad van Heinkenszand bijeen onder voorzitterschap van de loco-burge meester, de heer C. Nijsse Gz. In zijn openingsrede herdacht deze de verschrikkelijke ramp die ons land op 1 Februari heeft getroffen en hij was dankbaar gestemd dat Heinkenszand is gespaard gebleven. Met weemoed gedacht hij de vele nog levende slachtoffers en hoopte dat God ze in deze moeilijke tijden nabij wil zijn. Verder memoreerde hij de ver schillende werkzaamheden en tot standkomingen in 1952 en hij sprak de bede uit dat God ons in 1953 in al ons werk wil bijstaan. Een aantal ingekomen stukken werden als kennisgeving aangeno men. Voor de instandhouding van Prot, Chr. en R.K. Militaire tehuizen werd aan ieder een subsidie van 25 per jaar verleend. Voor woningverbetering komen in aanmerking Jac. Boonman te Ove- zande, woonhuis van Jan Traas, P. v. d. Velde, Slaakweg en P. v. d. Waart, Stationstraat. Met de firma J. C. Krij ger te Goes is voor de tijd van één jaar een contract aangegaan, om met de lijkauto de overledenen te ver voeren. De begrafenisrechten zijn daardoor gebracht op 25 per begrafenis. Aan de School met de Bijbel is een bedrag van 100 toegekend als ver goeding tot het bouwen van een schutting op het schoolplein. Het geschil met de eigenaars in de Westerstraat is opgelost en de eigenaars hebben besloten aceoord te gaan met een uitkering van f 1.50 per meter grond en een vergoeding van 7, per strekkende meter voor het aan brengen van een afscheiding. De begrotingen 1952 en 1953 wer den gewijzigd. En tot slot werd het voorstel aangenomen dat voor de wijkverpleging (diaconessenvereni ging) een subsidie uit de gemeente kas wordt gegeven van 2,50 per lid. DE HEER F. DE KOEIJER WETHOUDER TE ZAAMSLAG Tijdens de gisteren gehouden raads vergadering is de heer F. de Koeijer (A.R.) tot wethouder van de gemeente Zaamslag gekozen. De heer de Koeijer neemt in Zaam slag al een zeer vooraanstaande positie in. Hij is voorzitter van de Geref. school, voorzitter van de A.R. Kiesver eniging en ouderling in de Geref. Kerk. Voorts is hij bestuurslid van de stich ting „Vrederust" en van het Geref. Rusthuis. Verder dijkgraaf van de Eendrachtspolder en gezworene van de Kleine Huyssenpolder. Geslaagd. Voor het practijkdiploma boekhouden vanwege de Nederlandse Associatie voor Practijkexamens slaagde de heer J. Ver boom en voor het diploma Moderne Be drijfsadministratie de heer A. Liplijn, beiden te Goes. AAGTEKERKE Uitvoering „Agatha". Vorige week gaf de muziekvereniging „Agatha" een uit voering in de Diaconiescliool. Onder lei ding van de directeur de heer J. Wijk huis werden een twaalftal nummers ten gehoren gebracht. Er werd goed gemusi ceerd. Na het muzikale gedeelte volgde een blijspel in drie bedrijven, getiteld: „Patsy", dat goed gespeeld werd. AXEL Vrouwenwereldgebedsdag. Vrijdagavond kwamen niet minder dan 125 vrouwen van alle Prot. Chr. gezindten in het to renlokaal der Ned. Herv. Kerk. De ge bedssamenkomst werd georganiseerd door de afd. Axel van de Ned. Chr. Vrouwen bond. De liturgie werd verzorgd door mevr. M. C. Buyze-Looy en mevr. M. J. Weijns-Bakker. Een voor diverse zendingsgenootschap pen bestemde collecte bracht ongeveer f70.op. Jaarvergadering Varkenshouders. De varkenshoudersvereniging „Onderlinge Samenwerking" te Axel-Sassing kwam in jaarvergadering bijeen. Uit de versla gen bleek dat het aantal leden en dona teurs vrijwel stabiel blijft. De inkomsten bedroegen f 322,85, de uitgaven f 159,66, batig saldo f 163,19. De aftredende be stuursleden, de heren L. Hamelink en P. Penne werden herkozen. Door de zuster vereniging te Zoutespui zal een vergade ring woraen belegd om tot een ringver- band te komen, ais afgevaardigden wer den aangewezen de heren F. IJsebaert en J. Jansen. Besloten werd ook in geval van afkeuring van het varken bij slach ting een uitkering uit de kas te verstrek ken. ouderavond u.E.s. Onder leiding van de heer W. Dieleman werd in het gym nastieklokaal der O.L. school een druk bezochte ouderavond van leerlingen de zer school gehouden. De secretaresse, mevr. Swets-Gilyamse wees in haar kort verslag o.m. op de stijging van het leer lingental, dat thans 216 bedraagt, zodat een zesde kracht aan de school kon wor den benoemd. De bouw van een moderne school wordt zeer urgent geacht. De heer R. de Ridder werd herkozen als bestuurs lid der oudercommissie. Namens het ge meentebestuur sprak loco-burgemeester P. J. van Bendegem een woord van waar dering tot de hoofdonderwijzer, de heer J. Blok en diens staf. Tenslotte werden diverse films vertoond. SORSSELE 50 jaar trouwe dienst. Op 1 Maart a.s. hoopt de heer P. van Westen de dag te herdenken, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de familie A. van Over- beeke. ÖRESKENS Rijkspostspaarbank. Aan het postkan toor Breskens en het daaronder behoren de ambtsgebied werd gedurende de maand Januari ingelegd f 199.667,60 en terugbetaald f 175.987,48. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer C. A. Broodman, alhier, voor het semi-artsexamen. Gunning. De uitvoering van enige be stratings- en rioleringswerken in de ge meente Breskens, werd door B. en W. van Breskens gegund aan de laagste in schrijver, de firma J. en T. K. de Oude te Biervliet, voor de som van f44.997, Geslaagd. De heer J. van Luijk, alhier, 2e stuurman bij de grote handelsvaart! slaagde dezer dagen voor het diploma radio -telefonist. Anbesteding. Door de architect J. C. P. Loonen, alhier, werd aanbesteed de bouw van een woonhuis met bij behoren aan het Oranjeplein te Breskens, in op dracht van de neer P. J. van Leeuwen te Rotterdam. Het werk werd aan de vol gende laagste inschrijvers gegund: Metsel- en timmerwerk: fa. Gebr. Maas, Smeed-, ijzer en electr. werk fa. Schipper Nauta. Schilderwerk: fa. wed. B. Keij- mel, allen uit Breskens. Terug uit Korea. Onze dorpsgenoot J. de Haan-Calon, die behoort tot de mili tairen van de zeemacht, wordt op 4 Maart a.s. met de „Piet Hein" uit Korea in Den Helder terugverwacht. CADZAND Candidatenlyst. De vereniging „Alge meen Belang" heeft voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen de volgende candi- datenlijst samengesteld: J. Platschore, B. Steenhart, J. Rietema, J. de Keuningk, D. Ameele, P. Toussiant en A. de Ridder. CO LI JNSPLAA T Slachtoffers begraven. De lichamen van twee personen, die bij de ramp te Kort gene om het leven zijn gekomen, zijn te Colijnsplaat ter aarde besteld. Vrijdag morgen was het het stoffelijk overschot vaneen kind, Pieter Nijsse, anderhalf jaar oud. Ds Dieleman, predikant der Ge ref. Gemeente te Yerseke sprak woor den van troost tot de familie. Zaterdag middag had de begrafenis plaats van de echtgenote van J. Blok, Th. van der Wee- Ie (72 jaar). Vooraf werd in de Ned. Herv. kerk een rouwdienst gehouden, waar ds van Schuppen van Kortgene voorging. GR1JPSKERKE Jaarvergadering schoolvereniging. On der voorzitterschap van de heer W. de Wolf hield de schoolvereniging de jaar vergadering. De secretaris, de heer L. Marinissen las zijn jaarverstag voor. We gens ziekte van de penningmeester, de heer A. Louwerse, werd het financieel verslag uitgebracht door de heer J. Vlie ger. Het hoofd der school deelde in zijn jaaroverzicht mee, dat het aantal kinde ren 125 bedraagt, alsmede dat een film toestel kon worden aangeschaft, dank zij de opbrengst van een gehouden collecte. In plaats van de heer Louwerse, die be dankt heeft als bestuurslid werd geko zen de heer P. S. Geschiere S.P.zn, ter wijl de heer L. Marinissen werd herkozen. Aan het slot van de vergdering dankte de voorzitter de heer Louwerse voor het vele werk, dat hij 40 jaar lang voor de school heeft gedaan. KAPELLE Jaarvergadering kolenfonds. Onder lei ding van de heer J. Ganseman-Wisse hield de kolenbond „Ons Voordeel" haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris-peiihingmeester, de heer J. A. van Neuren bleek, dat de vereniging 257 leden heeft en dat de financiële positie gunstig is. De heer C. Lepoeter-Visser Bracht verslag uit namens de kascommis- sie. De bestuursleden A. de Neef en J. A. van Neuren werden herkozen, terwijl het vervoer en losjren werd gegund aan da heer P. Eversdijk Mzn. MELISKERKE Jaarvergadering Ned. Bijbelgenootschap. Onder voorzitterschap van burgemees ter A. J. Huysman is vorige week da jaarvergadering van het Ned. Bijbelge nootschap gehouden. De vereniging telt 122 leden en de financiële toestand is ge zond, zo bleek uit de jaarverslagen. Ds J. van Winterswijk van Grijpskerke hield een lezing, verlucht met lichtbeel den, over de nieuwe bijbelvertaling. E.H.B.O.-cursus. Met 20 cursisten is dokter H. Frima van Zoutelande een nieuwe E.H.B.O.-cursus begonnen. De cursus wordt op Vrijdagavond gehouden. Ouderavond. Tijdens de ouderavond van de Chr. school op Geref. Grondslag, wel ke vorige week is gehouden onder lei ding van de heer W. de Buck, heeft het hooid der schooi een overzicht gegeven van het afgelopen jaar. Voor de pauze hield de heer A. Adriaanse een lezing over doel en wijze van het verteilen uit Gods Woord en na de pauze sprak mej. G. de Koning over beleefdheidsvormen. Ook werden lichtbeelden vertoond van het laatste schoolreisje. In de pauze kon men het werk der leerlingen bezichtigen. OOSTKAPELLE Raadsvergadering. Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad bijeen. Op de agenda staat o.m. vermeld de be spreking van de riolering der Brouwerij- weg. KL 1 THEM Jaarvergadering „O.N.D.A." Vorige week hield de muzieKvereniging „O.N.u.A." te Ritthem haar jaarvergadering. Besloten werd o.a. de jaarlijkse uitvoering niet te laten doorgaan i.v.m. de nationale ramp. De aonatiegelden zullen toch opgehaald worden en deze zal men storten bij de Zeeuwse Bond ten behoeve van getroflen zusterverenigingen. Getracht zal worden in April een zaalconcert te geven, waar dan vooral gewijde muziek etc. gespeeld zal worden. Indien net concours op Pinksteren 1953 doorgaa't, zal men hieraan deelnemen en uitkomen in de tweede afdeling. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren J. Kwekkeboom en A. Poelman, welke altredend waren, beiden herkozen. ST. ANNALAND Een nooddijlsje. -Ter bescherming van de Suzannapolder komt, op de plaats waar op de Haven van St. Annaland de huizen weggeslagen zijn, tussen het ge bouw van net centraal Bureau en net café van de heer W. Rijnberg voorlopig een nooddijkje, om het water te keren. De straten worden hersteld. Terwijl de aannemers W. van Vossen en Zoon de Nieuwlandpolderdijk zuilen verbeteren, is het herstel van de straten aangenomen door de heer Joh. Moerland te St. Anna- land. Dat is nu al duidelijk zichtbaar, in zonderheid de Langestraat, waar men de chaos van veertien dagen geleden zich niet meer kan voorstellen. Ook in de Suzannaweg, één van de meest geteis terde straten in deze gemeente, op het schoolplein en in andere straten wordt het eerst nodige gedaan, om de straten weer berijdbaar en begaanbaar te ma ken. Men kan nu zelfs al weer met wa gens van de Haven over de Langestraat, al is dit echter nog niet gewenst. Nieuws voor gedupeerde landbouwers. Naar wij vernemen zal deze week een schip gebruiksvee (vermoedelijk te Sint Maartensdijk) verladen kunnen worden, dat voor enige maanden uitbesteed kan worden bij boeren in West Z^iiwsch- Vlaanderen, die dit bij monde wan de heer de Bruyne welwillend hebben aan geboden. Het vee moet vrij zijn van t.b.c. en gespoten tegen mond- en klauwzeer. Het is de bedoeling dat het vee eigen dom blijft en dat waarschijnlijk om streeks 1 Juli nader beslist kan worden, wat men er verder mee wil doen. ijZENDljKE Uitvoering zangvereniging. De uitge stelde uitvoering van de zangvereniging „Zanglust" wera vorige week gehouden. Onder leiding van de directeur de heer A. Jansen bracht het zangkoor verschil lende liederen ten gehore. Het program ma werd afgewisseld met declamatie en toneel. Afbouw brandweergarage. De gemeen teraad zal iii de eerstvolgende raadsver gadering het voorstel behandelen om tot afbouw van de nieuwe brandweergarage te komen. Wegens bezuiniging bleef het werk tot op heden beperkt tot het ge reedmaken van de garage. Het drogen van de slangen vormt ech ter nog steeds een probleem, dat bij de afbouw zal moeten worden opgelost. Er is daartoe een 12 m hoge slangentoren ontworpen met een takelinrichting. Aan dacht wordt verder besteed aan eventu ele klimoefeningen voor het personeel, waarvoor aan de gevels van de slangen toren enkele bordessen zijn aangebracht. Er komt ook een instructielokaal. Alles wordt centraal verwarmd. „De Veste' wordt schoongemaakt. De onlangs door de Ned. Heidemij begonnen werkzaamheden aan de Veste tussen de Minnepoortstraat en de Landbouwstraat worden met gemengde gevoelens door de bevolking gevolgd en besproken. Nu dit deel van de Veste zo goed als droog is gemalen en verschillende ploegen ar beiders bezig zijn om met behulp van een kipkarspoor de bodem uit te bagge ren, is het duidelijk, dat een schoon maakbeurt niet voor zijn tijd is. Da meest denkbare voorwerpen van vleesbussen tot fietswielen en hekwerken komen te voor» schijn. Het behoud en restauratie van de Veste is echter van grote historische waarde voor het dorp. BURGERLIJKE STAND WEMELDINGE. Geboren: Jan A., z. v. F. A. Schillemans en W. de Jonge, te Nieuwerkerk. Overleden: F. Wabeke, 90 j., wedn. v. M. E. Servaas, eerder van J. v. d. Lin de; L. Vermeule, 78 j., wedn. van W. Vermeulen; A. Schipper, 80 j., wed. van M. Zuijdwegt. Waar zijn 13 3 onze schepen HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 21 Febr.: TINDA v. Ips wich; SURINAME v. Loriënt; RABEL- LAIS v. Gent; DEO GLORIA v. Brussel; JAGa v. Antwerpen; 22 Febr.:: RAMOIS v. Antwerpen; CADORE v. Danzig; SOM- ME v. Antwerpen. Vertrokken 21 Febr.: SURINAME naar Antwerpen; RABELLAIS n. La Spezia; TINDA n. Antwerpen; 22 Febr.: JAGA n. Ipswich; DEO GLORIA n. Londen; REMOIS n. Duinkerken; SOMME n. Od- da; CADORE n. Civita Vetchla. Gepasseerd naar Antwerpen 21 Febr.: MONICA v. Londen n. Gent; LIES v. Boston; RUJA v. Odentse; HOUTMAN v. Goole; 22 Febr.: HAARLEM v. Chris- tobal; FRANKA v. Calais; ALMDIJK v. Rotterdam; GLOBE v. Londen; SUMA TRA v. idem; SOEMBA v. Denemarken; ZIJPENBERG van Amsterdam n. Gent; STAD MAASTRICHT van Hüalva naar Sluiskil; VICTORY van Fligo. Gepasseerd van Antwerpen 21 Febr.: MATARAM n. Rotterd.; BREM n. idem; HENRICA B. n. idem; HEEMSKERK n. Goole; AXELDIJK n. Rotterd.; EGBERT WAGENBORG n. New Castle; 22 Febr.: TRITON n. Hull; BRANDARIS n. Mos- teijn; TAMO n. Rotterd.; IMPORT naar idem; LAURENSKERK n. idem; ALNA- TI n. idem; NIAGARA n. Hamburg;' LYDIA n. Karsham; ASTRA n. Dublin; STIENTJE MENSINGA n. idem; ARRAN n. Swansea; MUTUA FIDES n. Brugge van Gent; BANKA n. Denemarken; JA GERSFONTEIN n. Amsterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2