ROODE KRUIS SCHAT HET AANTAL SLACHTOFFERS OP 1485 In Zeeland zouden 566 doden te betreuren zijn Vacantie afgebroken wegens lasterlijke aanvallen Vanochtend moet nooddijk bij Rilland Bath dicht Walcherse C.B.T.B.-ers zijn ontstemd Rampenfonds 59 miliioen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Volgens voorlopige gegevens Rotterdamse padvinders gaan Kortgene helpen Lüneburg met instorting bedreigd kSNIPPER A'i V- NIEUWS Politieke partijen keren zich tegen de C.P.N, Snel stromende geul critiek punt Late toewijzing der percelen Met de Herverkavelingscommissie wordt bespreking aangevraagd Gedeelte inwoners van Wolfaartsdijk terug Middelburg krijgt weer een torenwachter (Jitgavet Stichting „Zeeuwsch Dagblad™ Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 20, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte 'Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2411 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. DINSDAG 24 FEBR. 1958 Directeur: JACQ DE SMIT F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpj J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdagê Zon op 7.36 u., on der 18.12 u. Maan op 14.44 üi» onder 6.25 u. Hoogwater op 25 Februari 1953: Vlissingen: 0.06 u. 1.35 m., 12.34 u. 1.54 u. Terneuzen: 0.34 u. 1.57 m., 13.00 u. 1.76 m. Wemel- dinge: 1.34 u. 1.28 m., 14.04 u. 1.41 m. Zierikzee: 1.17 u. 1.03 m., 18.49 u. 1.19 m. Wanneer men de aantallen geïdentificeerde stoffelijke overschotten, ge borgen stoffelijke overschotten en de aantallen bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis op heden als vermist te boek staande perso nen bijeentelt zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnood ramp 1485 bedragen, waarvan in Zeeland 556, Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bü herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen, en anderzijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. Gerangschikt naar eilanden en plaats van herkomst luiden deze gegevens van het Inf ormatiebureau van het Ned. Roode Kruis gespecificeerd als volgt: Op Schouwen Duiveland zouden in totaal 331 slachtoffers zijn te betreu ren waarvan er 104 geborgen zijn en nog 227 als vermist te boek staan. Hiervan telt Brouwershaven 3 doden, Bruinisse 2, Burgh 10, Dreischor 2 (waarvan 1 geborgen) Haamstede 1 (vermist); Kerkwerve 3, Nieuwerkei'k 144 (waarvan 46 geborgen) Noord- gouwe 2 (waarvan 1 geborgen); Oos- terland 29 (waarvan 6 geborgen); Se- rooskerke 15; Ouwerkerk 100 (waar van 15 geborgen); Zierikzee 19 (waar van 16 geborgen); Zonnemaire 1. Op Tholen zijn te Stavenisse, volgens het Roode Kruis, 56 doden te betreu ren waarvan er 50 werden geborgen. (Het aantal slachtoffers zou hier ech ter volgens verscheidene gegevens ho ger z(jn en zeker 260 bedragen). Op Sint Philipsland zouden 13 doden, te betreuren zijn waarvan er 7 werden geborgen. Op Zuid-Beveland zouden in totaal 99 slachtoffers gevallen zijn waarvan er 62 werden geborgen en nog 37 wor den vermist. Hiervan in Ellewoutsdijk 3 (n®g vermist); 's-Gravenpolder 1; Hoedekenskerke 1 (vermist); Kapelle 2; Krabbendijke 3 (waarvan 1 gebor gen) Kruiningen 58 (waarvan 30 ge borgen); Oudelande 3; Rilland Bath 13; Waarde 1 (vermist) Wolfaartsdijk 12 (waarvan 10 geborgen). Noord-Beveland telt 38 slachtoffers, die allen werden geborgen. In Kort- gene kwamen 37 inwoners om het le ven en op Wissekerke 1. Op Walcheren worden in Veere 2 en in Vlissingen 3 inwoners vermist. In Zeeuwsch-VIaanderen is het to taal aantal slachtoffers 14 waarvan te Hoek 1, Hontenisse 9 (waarvan 5 ge borgen); Terneuzen 1 (nog vermist); -Vogelwaarde 2, Zaamslag 1. Buiten Zeeland, In Brabant zouden 252 doden te be treuren zijn waarvan 126 vermist en 126 geborgen worden. Dinteloord 7 (4 geborgen); Dussen 7 (6 geborgen); Fijnaart 85 (35 geborgen); Halsteren 66 (43 geborgen); Hoge en Lage Zwa- luwe 3 (2 geborgen); Klundert 17 (3 geborgen); Made en Drimmelen 2 (vermist); Nieuw Vosmeer 43 (28 ge borgen); Raamsdonk 1; Steenbergen 12 (7 geborgen); Tei'heyden 1; Willem stad 2 (1 geborgen); Zevenbergen 6 (vermist). Op Voorne Futten werden 27 slacht offers geteld waarvan 11 vermist en 16 geborgen, n.l. Abbenbroek 1; Helle- voetsluis 5 en in Zuidland 21 (waarvan 10 geborgen). Beyerland telt in totaal 151 doden waarvan 131 vermist en 20 geborgen, n.l. in 's-Gravendeel 48 (waarvan 7 ge borgen); Heinennoord 2; Numansdorp 56 (waarvan 3 geborgen); Stifjen 43 (waarvan 8 geborgen); Zuid-Beijer- land 2 (vermist). Goeree-Overflakkee telt 456 doden waarvan nog 316 vermist en 140 ge borgen. Dirksland 2 (1 geborgen); Mid- delharnis 15 (14 geborgen); Nieuwe Tonge 63 (32 geborgen); Oude Tonge 299 (77 geborgen); Sommelsdijk 1; Stellendam 76 (16 geborgen). Zuid-Holland telt 25 doden waarvan 12 vermist en 13 geborgen. Dordrecht 3; Krimpen aan de IJssei 4 (3 gebor gen); Maassluis 1; Molenaarsgraaf 1; Ouderkerk aan de IJssei 2 (1 gebor gen); Papendrecht 2; Poortugaal 6 (vermist; Rhoon 4 (1 geborgen); Rot terdam 1; Sliedrecht 1. offers, n.l. in Petten 1 en op Texel 6. In Noord-Holland telt men 7 slacht offers, n.l. in Petten 1 en op Texel 6. Voorts z\jn er (o.m. bij Yerseke) 13 slachtoffers aangespoeld waarvan de plaats van herkomst niet vaststaat. lliBHHIIIIHIIIIIIllllll[[||l8illii)HilillllllllimilllllHIHl!llllllllillllHIIIHIIIIIillllllllll!HIIIIH In het Nationaal Rampenfonds was gisteravond een bedrag gestort van f 58.800.000. De Nederlandse padvinders van het district Rotterdam achten hun taak in het rampgebied nog niet volbracht. De ze zomer zullen zij in hun vacantie in de getroffen gebieden gaan werken. Het district Rotterdam, dat Kortgene heeft geadopteerd, zal zes achtereen volgende weken werkploegen naar een kamp bij het dorp zenden. Waarschijn lijk zullen ook buitenlandse padvin ders komen helpen. Het district heeft de Nederlandse jeugdgemeenschap te Rotterdam verzocht andere groepen jongeren voor te stellen aan deze actie deel te nemen. Een sigarenwinkelier H. B. te De Lier, verlootte een grote sigaar ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het resultaat was dat een bedrag van f 100 aan het fonds kon worden over gemaakt. Te New York zijn beschikbaar draagbare electrische „radiant heaters' geschonken door de hulporganisaties Hartford in Connecticut. De apparaten zijn bestemd voor snelle droging van gebouwen. Hampstead op Long Island heeft Haamstede geadopteerd. Zaterdag 28 Februari wordt een speciale „Haam stede-dag" georganiseerd voor hulp goederen. Luxemburg geeft met milde hand. Tot heden was door particulieren en instellingen een bedrag van 925.707,50 frs bijeengebracht. Koning Boudewijn terug in Brussel) Koning- Boudewijn is gisteren uit de Rivièra in Brussel teruggekeerd. De aankomst verliep rustig, 'n Twintig tal personen, voornamelijk vrouwen, riep „Lang leve de Koning" en „Lang leve Koning Leopold", maar de Koninklij ke familie liet zich niet zien. De gordijnen van het rijtuig waren neerge laten. Huizen op „cricks", Lüneburg, de oude Duitse stad op de heidevlakte tussen Hamburg en Han- niver, geldt als het centrum van de ondergrondse beweging der voormali ge nazi's. Er is in de stad echter nog een andere ondergrondse beweging gaande, die de vroedschap voor het ogenblik grote zorgen baart. Het cen trum van. de stad is namelijk in ver zakking geraakt doordat het grondwa ter onophoudelijk lekt aan de machti ge zoutzuil, waarop de stad is gebouwd, Dj bodem zakte tot voor weinige ja ren een centimeter per jaar en aan de ongemakken daarvan was men al gewoon geraakt. In een mensenleeftijd is het „levenspeil" der Lüneburgers met bijna twee meter gedaald. Nu maakt men zich echter ernstig onge rust omdat de verzakking in ae laatste jaren in versneld tempo gaat. Zij heeft in een jaar zelfs bijna twee decimeter bedragen en het laatste kwartaal is de „baisse" zo onrustbarend geworden, dat men met de instorting van een groot aantal huizen rekening moet houden. Het stadsbestuur heeft het plan ge maakt voor het ernstigst bedreigde deel van de oude stad. 500 woningen wil men daar afbreken en vervangen door licht geconstrueerde gebouwen zonder verdiepingen. Zij zullen rusten op een soort cricks, zodat zij opge draaid zullen kunnen worden wanneer zij weer uit het waterpas geraken. Dromende van „Vergane glorie". Zuivering van de Duitse partij in Noortl-Rijnland-Westfalen. De afdeling Noord-Rijnland-Westfa- len van tie Duitse partij, de rechter vleugel van de Westduitse regerings coalitie, wordt thans gezuiverd van „onverbeterlijke nazi's en reactionnai- ren zo heelt een woordvoerder der partij te Bonn meegedeeld. De woordvoerder verklaarde dat het „een zeer moeilijke beslissing" was ge weest om als regeringspartij een afde ling te ontbinden. Er waren echter „te veel mensen, die van wraakgevoelens vervuld waren oude nazi's en reac- tionnairen, die droomden van vergane glorie zonder politieke denkbeelden, van welke aard dan ook, te hebben". Kort voor zijn vertrek naar Brussel heeft de Koning aan een Franse ver slaggever te Antibes medegedeeld, dat hij zijn vacantie afbreekt wegens „las terlijke aanvallen op het Belgische Koningshuis". „De aanvallen tegen de eenheid van de Koninklijke familie hebben ten doel te trachten de eenheid van het Belgi sche volk te schaden", aldus de Ko ning. De Belgische vorst verklaarde on danks de wensen van zijn dokters en de risico's aan de reis verbonden, naar Brussel terug te keren om een einde te maken aan de door de wereldpers verspreide geruchten. De Koning wil, naar hij zeide, wel naar de Rivièra terugkeren maar hij hoopt de volgende keer niet op een dergelijke betreurenswaardige manier gestoord te worden. Leden van de staf van de Koning spraken formeel de geruchten tegen volgens welke eerste minister Van Houtte tijdens zijn onderhoud met de Koning te Nice op Februari de kwes tie van diens huwelijk ter tafel had ge bracht. De Franse politie legde Maandag ochtend een cordon rondom een per- AUTO IN BRAND. In de Quarlespolder raakte de met .vlas geladen vrachtwagen van de heer A. Geelhoed in brand. De aanhangwa gen kon tijdig worden losgemaakt, maar de auto zelf brandde geheel uit. De brandweer uit Nieuwdorp kon he laas niets uitvoeren, daar er geen wa ter genoeg was. Het vlas was afkom stig uit "Wolfaartsdijk en is waarschijn, lijk door broei in brand geraakt. De vrachtwagen was verzekerd. Het ver keer uit de richting Lewedorp onder vond vertraging. Alle verkeer uit de richting Middelburg werd over Nieuw dorp geleid. Nog deze week zal vermoedelijk een gedeelte van de geëvacueerde bevol king van Hoge Zwaluwe naar huis kunnen terugkeren. Maandag zijn meer dan 3.100 Oostduitsers naar West- Berjijn uitgeweken, 600 meer dan het hoogste aantal, dat tot dusverre op 1 dag de zónegrens is gepasseerd. Ten Zuiden van Wredstedt bij Ulzen (W. Duitsland) is Maandag een Brits mili tair toestel van het type „Lightning" neergestort. De piloot kwam" om het leven. In een schacht van de mijn „Holland Alma" te Wattenscheid (Ruhrgebied) zijn twee mijnwerkers omgekomen. De lijken zijn geborgen. Bij twee vliegtuigongelukken zijn Maandagmiddag vijf Britse militaire vliegers om het leven gekomen. Bij Box (Wiltshire) stortte een oefentoe stel van het type „Brigand" neer met vier inzittenden, terwijl bij Thame (Oxfordshire) een eenpersoonslestoe- stel van het type „Chipmunk" veron gelukte. ron van de Garde de Lyon, het Parijse station, waar het Koninklijk gezelschap aankwam. Het speciale rijtuig, waarin de Ko ning, zijn vader, Koning Leopold, en zijn stiefmoeder, de Prinses van Retie, reisden, werd losgekoppeld en naar het Garde Du Nord getrokken, vanwaar men later naar Brussel zou vertrek ken. Ook op dit station nam de politie maatregelen. De gordijnen van vier ramen aan weerszijden van het rijtuig van de vorstelijke personen waren ge sloten. Amnestie voor Britse deserteurs. Premier Churchill heeft Maandag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat ter gelegenheid van de kroning van Ko ningin Elizabeth amnestie zal worden verleend aan de duizenden niet opge spoorde deserteurs van de Britse strijd krachten gedurende de tweede wereld oorlog. Alleen al uit het Britse leger zijn in de oorlogsjaren 10.400 mannen gedeserteerd. HERDENKING FEBRUARI-STAKING. De voorzitters van zes politieke par tijen, te weten de heren W. J. Andries- sen (K.V.P.), P. J. Oud (V.V.D.), J. Schouten (A.R.), H. W. Tilanus (C.H. U.), K. Vorrink (P.v.d.A.) en Ch. Wei ter (K.N.P.) hebben zicb in een ge meenschappelijk manifest gekeerd te gen de Communistische Partij Neder land in verband met de herdenking van de Fehruari-staking. „De datum nadert'', aldus het mani fest, „waarop Amsterdam de heldhaf tige staking van Februari 1941 her denkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het ijzeren gordijn het gruwelijke nieuws van de Chris ten- en Jodenvervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoelen de behoefte de be volking van Amsterdam er aan te her inneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van protest is ge weest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semitisme als thans in de door communisten beheerste landen woedt. In Februari 1941 richtte de Neder landse vrijheidsgeest en verdraag zaamheid zich tegen de geestelijke dic tatuur en het anti-semitisme van na- tionaal-sooialistische huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het communistische schrikkelijke ge weld en anti-semitisme, dat systema tisch door de dictator in Moskou wordt bevolen en aangewakkerd. Minder dan ooit hebben de commu nisten thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot eenzelfde vervolging van Christenen en Joden opzwepen, het recht zich het monopolie van de her denking der Februari-staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel zetten", aldus het manifest. Bijzondere loonregeling voor herstelwerkzaamheden in watersnoodgebied. Het college van rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vast gesteld voor herstelwerkzaamheden in het watersnoodgebied. De regeling is van toepassing op werkzaamheden, vallende onder de loonregelingen voor de bouwbedrijven (water spoor- en wegenbouw en burgerlijke utiliteits bouw), de rijswerkers, de steenzetters, de straatmakers en het „zwarte corps". Wegens bijzonder verzwarende om standigheden zal aan werknemers van 18 jaar en ouder bij de herstelwerk zaamheden een ongemakkentoeslag worden uitgekeerd ten bedrage van f 1.25 per gewerkte dag. Voor stuk-, taak- of aangenomen werk of voor bij zondere prestaties kan aan alle werk nemers een toeslag worden uitbetaald van ten hoogste 10 pCt boven het uur loon. Deze regeling is in werking ge treden met ingang van vandaag. Poging tot moord mislukt. In Den Haag heeft de 29-jarige mu sicus, Th. W., in een perceel aan de Molenstraat getracht zijn vriendin I. S. uit Amsterdam van het leven te bero ven. Medebewoners van het perceel schoten toe en wisten de musicus te overmeesteren, die naar het politiebu reau is overgebracht. Mejuffrouw I. S. is in overspannen toestand ter obser vatie in de Ramaerkliniek opgenomen. De oorzaak: een ander meisje en een teveel aan drank. T(jdens zjjn training kwam de be kende Noorse schaatsenrijder, Hjalmar Andersen, die dit seizoen in geen en kele wedstrijd is uitgekomen, zo on gelukkig te vallen, dat hij zijn scheen been brak. Deze zolderschuit, een zgn. „Amsterdammertje", die voor de hulpverlening in 't watersnoodgebied Ideaal Is, door de geringe diepgang van dit soort speciaal Amsterdamse schuiten, kwam over water van de hoofdstad naar Breda. Daar werd z(j uit haar element gehaald, en de reis ging per wagen verder, omdat het gebied om Lage Zwaluwe van Breda uit over water niet bereikbaar is. Per bok zal de schuit op de plaats van bestemming, over een dijk worden gezet, in het watersnoodgebied. En dan begint het werk pas Laatste loodjes wegen het zwaarst Vanochtend zal het gaan spannen in de Reigersbergsche Polder bij Ril land Bath, waar honderden militairen zwoegen om de Vierde Weg tot dijk te promoveren. Omstreeks een uur of tien, zo heeft ir W. Kakebeeke ons me degedeeld, is het tij op z'n gunstigst. Het is de laatste kans om dan de 1800 meter lange nooddijk waterkerend te maken. Raad van Zierikzee spreekt ver trouwen uit in beleid van B, en W. De raad van Zierikzee heeft in zijn. gisteravond gehouden vergadering in een motie zijn vertrouwen uitgespro ken in het- beleid van B. en W., dat sedert de nacht van 31 Januari op 1 Februari is gevoerd. De kwestie over al of niet rechtsgel digheid der evacuatie is in besloten zitting behandeld. WAT ZEELAND GEEFT. In Wissekerke op N.-Beveland is voor het Rampenfonds in totaal f 17.986,75 bijeengebracht. In de buitenwijken van Veere de kom dezer gemeente werd zoals bekend zelf overstroomd is f 3.741,50 gecollecteerd. In Hulst bracht een collecte in de Ned. Herv. Gemeente ff 600 op. Jongeman uit Oostkapelle was niet op de „Lark". Naar de burgemeester van Oostka pelle ons mededeelde moet de mede deling, dat de I9-jarige M.. de Rijke, afkomstig uit zijn gemeente, op de Nederlandse kustvaarder „Lark" als kokbediende, op een misverstand be rusten. De jongeman heeft al geruime tijd een betrekking op de vaste wal. Scheveningen kreeg einde vorige week bezoek van twee Franse trawlers. De Franse vissers verkeerden in de mening dat de haring onder de Neder landse kust zwom en hadden enkele trekken gedaan voor niets. Nog altijd blijkt het onderwerp „herverkaveling" in de vergaderingen van Walcherse landbouwers het drukst besproken punt te zijn. Gistermiddag ging het, in de jaarvergadering van het gewest Walcheren van de C.B.T.B., ge houden in het Middelburgse Schuttershof, vooral tegen de late toewijzing der percelen. Er kwamen heel wat grieven op tafel, waarbij ook het befaamde „domme potlood" weer eens opgeld deed. De zeer vele aanwezigen stonden voor de moeilijke vraag, wat er nu moest gebeuren. Eisen stellen, protesten indienen? Na brede en vaak felle discussies ging men tenslotte accoord met het voorstel van de voorzitter, de heer J. Hosselaar, direct een bespreking aan te vragen met de Herverkavelingscommissie en daar op grote spoed aan te dringen. bouwers al weten wat ze krijgen. De één is tevreden, maar de ander heeft er geen goed woord voor! Maar daar over liep tenslotte het probleem niet, zo vond men. Ieder moet nu vlug we ten, wat hij moet gaan verbouwen en op welke gronden. NOG MEER CRITIEK. Maar er was nog meer critiek. Som migen vonden de indeling der nieuwe percelen zeer oneconomisch en zij had den de indruk, dat daaraan ter plaatse veel te weinig aandacht is besteed. Te gen wenszittingen hadden zij geen be zwaar, maar wel tegen het feit, dat naar hun mening met de gedane wen sen geen rekening wordt gehouden. Eén der leden merkte tenslotte op, dat men minstens een paar maanden te laat is met de critiek. Nu heeft het stellen van eisen geen zin meer. In het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. Wattel, was ook terloops de herverkaveling ter sprake gekomen. Hij zei daarin o.m., dat vorig jaar als- Het begon met een opmerking van een lid der afdeling Serooskerke, die er over klaagde, dat nu, eind Februari, nog zeer weinig percelen zijn toegewe zen. Dat levert enorme moeilijkheden op voor de boeren. Zij weten ,niet waar zij aan toe zijn en kunnen dien tengevolge niet aan het werk. Wat moeten zij met de aankoop van kunst mest, zaai- en pootgoed enz. doen? Als men het op 15 Maart nog niet weet, is het misschien maar het beste, zo werd gesuggereerd, de gehele toedeling uit te stellen tot rovénoogst 1953. „Maar we zijn nu in het stadium, dat we niet langer meer met ons laten sollen", zo klonk het dreigend. Er werd door anderen medegedeeld, dat deze week Serooskerke (het laat ste gedeelte), Gapinge en Veere aan de beurt zouden komen en dat binnen twee weken de toewijzing rond Aagte- kerke en Grjjpskerke haar beslag zou krijgen. Tegen algemeen uitstel van toewijzing bleken overwegende bezwa ren te bestaan, omdat sommige land- nog 21 C.B.T.B.-ers zich voor de Noord Oost Polder beschikbaar stelden en dat, met de Kring Walcheren der Z. L.M. (die van 36 leden bericht kreeg, dat zij alsnog daarheen wilden vertrek ken) besprekingen met de Herverka velingscommissie werden gevoerd. De ze kon het streven der organisaties echter niet steunen: de toewijzing der gronden op Walcheren moest nu door gaan. Daarna hebben een vertegen woordiger van de C.B.T.B. en een van de Stichting Gedupeerde Grondgebrui kers een onderhoud met minister Mansholt gehad, die tenslotte afwij zend beschikte. ANDERE ZAKEN. De heer P. J. Abrahamse deelde me de, dat het batig slot van 1952 f 152,23 bedroeg. De voorzitter stelde voor f50 voor de kas van het getroffen gewest Schouwen Duiveland van de C.B.T.B. te schenken. Enkele leden wilden daar f 500 van maken. Na enig heen en weer gepraat werd het f 200. De heer A. Haandrikman, directeur der lagere landbouwschool te Oostkapelle, vertel de, dat in 1948 de cursus met 33 en in 1952 met 77 leerlingen begon. De school heeft echter steeds de aandacht en de liefde van de Walcherse C.B.T.B.-ers nodig. In de plaats van prof. dr W. Rip, die wegens ziekte verhinderd was, sprak drs J. J. Knibbe, prov. secretaris, over: „De zwakheid en de kracht van de Ne derlandse landbouw", of, meer gepre ciseerd, over de duivel op het boeren erf. Hij schetste de voorgaande ontslui ting van het platteland, die het levens gevoel van de agrariër zo sterk be- invloedt. Zoals we reeds eerder hebben ge schreven is een-derde van deze dijk gereed en er zijn nog een aantal lage gedeelten over gebleven om als over laat te fungeren. Want als men de ge hele dijk ineens zou leggen, dan zou er op het laatste gat zo'n kracht ont staan, dat het schier onmogelijk zou zijn dit te dichten. Met het gunstige tij moeten nu de laatste gedeelten ook opgehoogd worden. Dan zullen alle beschikbare krachten opgeroepen moeten worden om vliegensvlug de laatste gaten dicht te smijten. Het meest critieke punt is nog steeds de vroegere watergang langs de zee dijk, daar waar de Vierde Weg eindigt. De stroom zal daar nu nog groter zijn dan enkele dagen geleden. Hat is de Bedoeling, dat, wanneer het dichten van de.ringdijk inderdaad ge lukt, de bevelhebber van de derde mi litaire afdeling, generaal-majoor J. G. Warringa en de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, naar Rilland komen om de mannen toe te spreken. En de soldaten blijven ploeteren, want één Westerstorm en het werk van weken is voor niets geweest Er is een verblijdend bericht voov een deel der inwoners der gemeente Wolfaartsdijk. De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat de percelen gemerkt: Molendijk A 51 t.m. A 75 (uitgezon derd de No. 60 en 64). Noordelijk A 201 t.m. A 233 (uitgezonderd de No 203 t. m. 210). de Lepelstraat A 234 t.m. A 243 en A 309 t.m. A 322; de Oude Kade A 268 t.m. A 272; de Boomdijk A 300 t.m. 308; de Ring C 41 t.m. C 48 C 60 t.m. C 78 en C 104 t.m. C 116 met in gang van heden door de bewoners be trokken mogen worden. ■Voorshands mag echter geen vee wor den teruggevoerd. B. en W. hebben de raad medege deeld, dat binnen afzienbare tijd de restauratie van de Abdijtoren geheel zal zijn voltooid. Daarmede zal een mijlpaal van grote betekenis zijn be reikt op de weg, die Middelburg moet afleggen naar het volkomen her stel van de verwoestingen. Het college acht het van groot belang, dat de toren, evenals zulks vóór 1940 het geval was, weer voor het publiek ter bezichtiging wordt open gesteld. Nu reeds dienen daarvoor eni ge maatregelen te worden getroffen. In de eerste plaats moet een toren wachter worden aangesteld. B. en W, willen hem f 1000 per jaar als bezol diging geven. In de ontwerp-instructie wordt een omschrijving gegeven van zijn taak. Hij moet de toren schoon houden, het uurwerk en het klokken spel in orde houden, de vlag uitsteken en inhalen, het bezoek op de toren re gelen en controleren en toezien op de naleving van het rookverbod. Het is hem toegestaan aan de bezoekers prentbriefkaarten te verkopen. Als de beiaardier dat verzoekt, dient hij tij dens de carillonbespelingen aanwezig te zijn. De tweede maatregel is het vaststel len van een verordening op de heffing van rechten voor het bezichtigen. Dit recht bedraagt volgens de ontwerp verordening voor volwassenen 25 ct per persoon en voor kinderen beneden de 16 jaar ,die alleen onder geleide van een oudere worden toegelaten, een dubbeltje. De Bilt zegt. Aanhoudend zacht. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond. Overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hoger.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1