Nieuwe minister brengt woningbouw in Frankrijk op gang. <r>Dan vD 'onncma UdaA fccuxó Binnen enkele jaren zullen twee millioen huizen verrijzen. hc|p'bwoop Geevacueerde kinderen zagen de poppenkast KKERTJE FLINKE STRAFV00RAUT0M0BILIST, DIE DODELIJK ONGEVAL VEROORZAAKTE Bergingswerk in noodgebied vordert goed Minister kreeg de bijnaam „Noordpool" HOESTPRIKKEL, KUCHEN Koningin Juliana ging met de koekjes rond Geleide landbouw economie blijft* Rusland helpt Nederland Nieuw systeem voor eerste drie leerjaren der H.B.S. Grieperig Belastingzaak liep met een sisser af FEUILLETON Landbouwvoorlichtingdienst thans te Goes hïengl o-tiö Maandag 23 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J (Van onze Parijse correspondent). In Frankrijk worden weer woningen gebouwd! En hoe. De minister van We deropbouw, Courant, tevens burgemeester van Le Havre, weet er weg mee. HU heeft een plan opgesteld om In enkele Jaren twee millioen woningen te bouwen onder het motto: „Wat de Duitsers kunnen, kunnen wj) ook!'' De laat ste Jaren Is het in tegenstelling tot met wat ln Dultsland 'gebouwd werd, met de herbouw ln Frankrijk droevig gesteld. Er verrezen een aantal wolken krabbers en meer van dergelijke monsterpaleizen, waaraan de Fransen van nature een hekel hebben. Kleine, goed ingerichte gezellige woningen, dat is, hetgeen het Franse volk wil en minister Courant, die om zjjn Ijskoude door- settingsvermogen de bjjnaam „Noordpool" heeft verworven, maakt een goede kans, dat als zjjn plannen gelukken, een populaire minister te worden. EIGEN HUIS. De enorme bouwwerken, die monsieur Petit in Marseille heeft laten verrijzen hebben deze bewindsman zijn baantje gekost. Nu kan men er eindeloos over blijven debateren of de geringe bouw- bedrijvigheid in Frankrijk te wijten is aan de baisse-politiek, die door de on langs afgetreden regering-Pinay werd gevoerd, of aan de wolkenkrabbers van minister Petit Een feit is en blijft, dat de balans droevig is. Gedurende geheel 1952 werden maar f72.000 nieuwe wo ningen gebouwd, terwijl West-Duitsland het klaar speelde er 400.000 te zetten. Bijna anderhalf millioen woningen bouw de men in Duitsland na de oorlog en Frankrijk wist het in negen na-oorlogse jaren maar te brengen tot een aantal van nauwelijks een half millioen. KOELBLOEDIG PLAN. Toen de huidige minister premier Re- ni Mayer nog met de formatie van rijn kabinet bezig was, zocht hij natuurlijk ook een minister voor de wederopbouw van het land. Zijn oog viel op de bur gemeester van Le Havre, de enige stad in Frankrijk waar een maire het be stond om de huizen bij honderden uit de grond te stampen. Mayer vroeg deze burgemeester, Pier re Courant, of hij eens over wilde ko men, doch toen deze hoorde waartoe, stelde hjj onmiddellijk eisen: „Zo moet het gaan en niet anders ofik doe niet mee!" Dat „zo" betekende, dat er geld op tafel moest komen voor de bouw van 120.000 woningen in 1953, voor 168.000 in 1954, 216.000 in 1955 en 240.000 in 1956 en volgende jaren. Courant maakte de premier duide lijk, dat de Fransen geen wolkenkrab bers believen, maar kleine gezellige huisjes, zonder verdieping. „En aldus de nieuwe minister van Weder opbouw, die kunnen we aan de lopen de band maken. Wat de Duitsers kun nen, kunnen wij net zo goed". Een type standaardwoning werd ont worpen. Deze woningen bestaan uit drie kamertjes, een badkamer en een keukentje. Alle vertrekken zijn gelijk vloers. Met bouwplaten zijn de huizen vrij goedkoop aan de lopende band te maken en de prijs zou niet hoger ko men te liggen dan j 13.000 per stuk. Inguzo-'ten Mededeling Adv SLUM-OPLOSSEND Dan Maar minister Courant gaat verder. De regering neemt op ieder huis een hypotheek van 70 procent der bouwsom met een looptijd van 30 jaar. Het res tant, dus circa f 4.000 moet de eigenaar- bewoner betalen, daarbij echter gehol pen door eremieten van gemeente, de partement enz. Theoretisch kan men dus eigenaar worden met f 2.000 eigen geld. De woningen zijn comfortabel en voorzien van plat dak. Voor grote ge zinnen kunnen twee woningen aan el kaar worden gebouwd. In een goede maand kan zo'n woning gereed zijn. De bestekken zijn al gereed, want minister Courant heeft haast. Diverse bedrijven zijn bezig met het fabriceren van onderdelen. De minister is nu bezig om de bouwadministratie zo te wijzigen, dat tenminste zonder al te veel formali teiten een woning kan worden aange vraagd. Tot dusver liep de Franse pa pieren mallemolen zo stroef, dat men wel twee advocaten nodig had, als men een nieuwe woning wilde kopen. Op 1 Juli a.s. moet het program van stapel lopen. Nog diezelfde maand wil tie mi nister 10.000 woningen gereed hebben. „NOORDPOOL". Millioenen Fransen hebben nu hun hoop op minister Courant gevestigd. Als het lukt, zullen ongetwijfeld stand beelden voor hem worden opgericht. Het enige wat hem boven het hoofd hangt is een nieuwe regeringscrisis, waarmee het gehele plan met één pennestreek van de kaart zou zijn. Vermoedelijk krijgt de voortvarende minister-burge meester er dan nog een scheldnaam bij. Maar dat is niet zo erg, want die heeft hij toch al genoeg. Omdat deze man nimmer van zijn stuk te brengen is en met een ijskoude wil zijn plannen door voert, kreeg hij al de bijnaam van „Le turbot froid" (koude vis). Toen hij één van zijn medewerkers eens flink de jas uit had geborsteld zei deze terugko mend: „Ik kom van de Noordpool'' en sinds die dag heet hij ook nog „Le Pole Nord". Feest op Soestdijk Landbouwcrisiswet verdwijnt, maar Minister Mansholt vraagt advies over nieuwe landbouwwet. De landbouwcrisiswet-1933, die in wezen nog altijd ten grondslag ligt aan ons landbouwbeleid, zal worden vervangen. Overeenkom' stig zijn toezegging aan de Tweede Kamer heeft minister Mansholt een voorontwerp van wet, die de naam landbouwwet zal dragen, om advies aan de sociaal-economische raad voorgelegd. Hoofdgedachte van dit ontwerp dat een zekere mate van overheidsbe moeiing met de landbouw onontbeerlijk is. De minister wijst er op dat de land bouw een sterk conjunctuur-gevoelig be drijf ta en zegt dan: „De tot op zekere hoogte geleide economie in de landbouw sector dient niet alleen om een be staanszekerheid te scheppen voor de Werkers op de sociaal en economische verantwoorde agrarische onderneming, maar ook om daarentegen een regelma tige voorziening tegen zoveel mogelijk stabiele prijzen te bevorderen, zowel voor wat de voedingsmiddelen van het Nederlandse volk als voor wat de grond stoffen van de verwerkende industrie betreft". Bij de formulering der bevoegdheden is het zwaartepunt gelegd op die be voegdheden, welk noodzakelijk z(jn voor het als fundamenteel te beschouwen landbouwbeleid. Voorts is er naar gestreefd in het wetsontwerp voor de productschappen die als een noodzakelijk complement kunnen worden beschouwd op de auto nome bevoegdheden, welke deze licha men aan hun instellingswet zullen kun nen ontlenen. Met name betreft dit de bevoegdheid tot regeling van de in- en uitvoer en tot het bijleggen van heffin gen anders dan ten behoeve van de huis- houding of bijzondere fondsen dor open- baie lichamen. Ook op andere punten houdt het wetsontwerp de mogelijkheid in organen van een productschap een hoofdbedrijfschap of een bedrijfschap tot medewerking aan de uitvoering van krachtens de landbouwwet te treffen regelen op te roepen. Voor 50 kinderen tussen 5 en 7 jaar van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland was het gis teren een grote dag. Zij zijn op het paleis Soestdijk geweest en hebben daar een poppenkastvertoning. ge zien, tezamen met de Koningin en de vier Prinsessen. Om kwart voor vijf arriveerde voor het paleis een grote bus met de kinderen, die met htm ouders geëvacueerd zjjn naar Baarn en Soest. Allen op hun paasbest, de meisjes met strikken in het haar, de jongens met oranjespeldjes op hun jasjes. Allerminst geïmponeerd holden ze naar binnen, op naar de poppenkast, want daar ging het tenslotte om. Prinses Margriet rende heen en weer tussen het filmzaaltje waar de poppen kast stond en de deur, waardoor het ru moerige gezelschap binnen kwam. De kleinsten nam ze zelf aan de hand en leidde ze naar binnen, langs de grote ta fel met limonade en koekjes. Het zaaltje was versierd met papieren slingers en gonsde direct van de kinderstemmetjes. Een der grootste gaven die het mens dom meegekregen heeft is die van het doen vervangen en vergeten van het leed en nergens manifesteert zich dit markanter dan bij kinderen. Daardoor was dit feestje op Soestdijk zo spontaan en zo uitgelaten. Hier waren kinderen on gedwongen onder elkaar, met op de achtergrond enkele ouderen, die even veel vreugde beleefden aan de vrolijk heid der kinderen als deze aan het boeiende spel der poppenkast. Muisstil werd bet, toen mevr. Testas uit Blaricum haar inleiding tot de voor stelling begon. „Dit is een poppenkast en daar wonen allemaal poppen in. In die poppenkast woont ook een bakker, willen i jullie hem eens zien „Ja", riepen vijf tig heldere stemmetjes en toen begon het verhaal, onderbroken door luid medele- ven van het jeugdige auditorium. De kat van de poppenkast had de taart van de bakker gestolen, maar op mysterieuze wijze kon even later een stralende bakker toch weer een taart tonen. Van terzijde overzag de Koningin glim lachend de schare en op de voorste rij was Marijke een en al aandacht. Jongeman vindt 123 goudstukken in een begraven jampot. Vrijdagmorgen vond een 10-jarige bediende van een meubelzaak bij het graven van een kuil een jampotje. Bij nader onderzoek bleek dit gevuld te z"n met 118 gouden tientjes en vijf gouden vijfjes. De mogelijkheid be staat, dat deze goudstukken toerden begraven door een Joodse familie, die naast de meubelzaak heeft gewoond. In de pauze begon de pret eerst goed. Toen werden er papieren fluitjes en mut sen rond gedeeld en het zaaltje geleek een bonte miniatuurkermis. Oorverdo vend knerpten de fluitjes, gretig zogen kindermonden de limonade door de riet jes. De poppenkast vertoning op het paleis. Dat is iets waar ze nog lang over zullen praten, misschien nog wel als ze straks weer met vriendjes en vriendinnetjes in hun eigen dorpjes en stadjes op de eilan den spelen. 1 millioen voor het Rampenfonds. Het A.N.P. verneemt van de Sowjet ambassade, dat de centrale raad van vak verenigingen in Rusland heeft besloten aan het Nationaal Rampenfonds in Ne derland, voor hulpverlening aan de ge troffen gebieden, een bedrag van 500.000 gulden toe te zenden, dat de Centrale Raad van corporatieve instelling in Rus land besloten heeft aan het Rampenfonds een bedrag van 250.000 gulden en de an- ti-fasciitische vereniging van Suwjet- vrouwen een bedrag van 100.000 gulden te doen toekomen. Voorts deelde de Sow jet ambassade aan het A.N.P. mede, dat het executieve comité van het Russische Roode Kruis en de Rode Halve Maan aan het Roode Kruis in Nederland een bedrag van 150.000 gulden zal doen toekomen. Het gezamenlijke bedrag der hulpverle ning door Rusland beloopt een bedrag van 1 millioen gulden. Bijeenkomst in Den Haag. Het Paedagogisch Centrum te Den Haag zal op 12 Maart a.s. een bijeen komst organiseren, waartoe zijn uitgeno digd alle hoofden en personeel van de openbare en bijzondere scholen in Den Haag. De heer W. de Lange, directeur van de H.B.S., zal een uiteenzetting ge ven van een door hem voor de eerste drie leerjaren van de H.B.S. aan de Nieuwe Duinweg te Den Haag (waaraan hij verbonden is) ontworpen systeem. Dit systeem maakt het mogelijk, dat enkele vlugge leerlingen de leerstof der eerste drie leerjaren ln twee jaar ver werken. De normale leerlingen doen er drie jaar over en zij voor wie het volgen van het onderwijs moeilijkheden op levert, 4 jaar. Ieder kan dan volgens eigen capacitei ten werken. Dit systeem brengt echter ook tal van moeilijkheden mee wat be treft groepenindeiing en lesrooster, te meer, daar het mogelijk is, dat een leer ling voor de talengroep het versnelde tempo volgt en voor andere vakken niet. Degene, die ondanks de groepenindeiing toch moet doubleren voor één of meer groepen, wordt in de gelegenheid gesteld in versneld tempo de leerstof te herha len, zodat tijdverlies als gevolg van "het doubleren zoveel mogelijk wordt verme den. DE REDE VAN H. M. DE KONINGIN. Naar wjj van bevoegde zijde ver nemen is een initiatief genomen om de door de Koningin in haar rede van 8 Februari geuite gedachten tot na dere verwezenlijking te brengen. Hare Majesteit gewaagde naar aan leiding van de uit de gehele vrije wereld ondervonden hulpverleniging, van het leggen van een beginpunt voor een verbroedering der mensheid die tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Waar- de natuurramp, die Neder land getroffen heeft, tot een over weldigende demonstratie van Euro pese verbroedering uitgroeide en tot ver daarbuiten spontane reacties van internationale naastenliefde opriep, is zo werd ons medegedeeld in brede kring hier te lande en ook in het buitenland de hoop gerezen, dat deze verbondenheid in diepe nood be waard moge blijven om in dienst te worden gesteld voor de opbouw ener betere en vrije samenleving. Het ligt in de bedoeling op korte termijn tot nadere publicaties omtrent dit initiatief over te gaan. Verloren gegane motorrijtuigen en grensdocumenten bij watersnood. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. drin gen er bij de getroffenen in de watersnoodgebieden op aan, onver wijld aangifte te doen van het ver loren gaan van auto's en motoren, waarvoor carnets of triptieken zijn afgegeven, of van het verlies van deze documenten. Deze aangifte dient te geschieden bij de organisatie, welke de grensdocumenten heeft afgegeven. Ingezonden Mededeling (Adv.) Rillerig en koortsigAls U morgen niet ziek wilt gijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J Het totaal van de goederen, dat aanwezig is, is dermate groot, dat ook wanneer na heel scherpe sorte ring alle evacué's geholpen zullen zijn, er nog zoveel over is, dat het hoofd bestuur van het Rode Kruis eerst overleg met de regering wil plegen alvorens er een bestemming aan te geven, aldus is meegedeeld. Arrondissementsrechtbank te Middelburg Een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest sedert half December, alsmede intrek king van het rijbewijs voor drie jaar eiste de Officier van Justitie bjj de Ar rondissementsrechtbank te Middelburg Vrijdag tegen de 59-jarige aannemer B. I. C. uit Oostburg. Verd. had op 13 December op de weg IJzendjjkeSchoon- dijke een autobotsing veroorzaakt, waarbij een dode en twee zwaargewonden te betreuren waren. Volgens de tenlastelegging verkeerde verd. onder invloed van sterke drank. Ter ritting bestreed verd., dat hij dronken was geweest. Wel gaf hij toe het ongeval te hebben veroorzaakt. Reeds op de morgen van de dag, dat het ongeluk gebeurde, was verd. de weg gepasseerd. Hij bemerkte, dat er aan één zijde diepe karresporen in de modder stonden op de plaats van de voormalige trambaan. Toen hij 's avonds terug keerde hield hij opzettelijk links om de sporen te ontwijken. Te laat 'zag hij daarbij een auto uit tegenovergestelde richting naderen, waardoor een botsing niet meer te voorkomen was. Na de aanrijding, aldus verd. heb ik een glas cognac gekregen van een boer uit de omgeving, om wat van de schrik te be komen. Verd. achtte het voorts mogelijk, dat hij die dag zeven borrels had ge dronken, doch dit gebeurde wel meer en hij had daar nooit last van. De raads man mr Roelse uit Amsterdam vroeg vrijspraak op het punt van het veroor zaken van de aanrijding door dronken schap. Hij vroeg verder onmiddellijke invrijheidsstelling van verd. BELASTINGZAAK. De rechtbank zette verder de Dehan- deling voort van de op 21 November j.l. geschorste zaak tegen S. K. uit Middel burg en H. uit Koudekerke. Het betrof de kwestie van het opzettelijk onjuist invullen van een Buitengewoon aangifte biljet. Beiden hadden reeds eerder toe gegeven zioh aan dit feit te hebben schulig gemaakt. De Officier van Justitie eiste tegen K. een boete van f500, ev. 2 maanden hechtenis en tegen H. 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. OPLICHTINGEN. De reclametekenaar L. M. P. B. uit België, die de laatste tijd in Zeeuwsch- Vlaanderen verbleef, heeft een boer uit Philippine opgelicht voor f 2300. Hij was te weten gekomen, dat de landbouwer een bepaalde boerderij graag zou pach ten en maakte de man wijs, dat hij dit wel in orde zou maken, omdat de eige naar van de te pachten boerderij een familielid van hem was. Verd. hoorde een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek tegen zich e'isen, alsmede ter beschikking stelling van de rege ring Overal prachtige samenwerking Groot aantal cadavers en landbouwwerktuigen geborgen Met uitzondering van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee kan thans worden vastgesteld, dat de meeste cadavers van groot vee zijn geruimd. Naar schatting zitten er nog 10.000 onder water. De meeste daarvan zullen op Schouwen-Duiveland gevonden worden. In verband met het zachter wor den van het weer, wordt de toestand voor wat de cadaverruiming betreft met de dag klemmender. Tot nu toe zijn tussen 15 en 20.000 grote cadavers geruimd. Ook de berging van belangrijke landbouwmachines verloopt vlot. Er kan worden vastgesteld, dat deze voor circa 60 pet, uit het water zjjn gebaald. Zo zijn voor wat de tractoren betreft van de 3000 die onder water stonden er thans ongeveer 2000 naar boven ge bracht. Ook hier zijn Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee de grote zorgenkinderen. Op Schouwen-Duive land komt dit voornamelijk doordat de verbindingen te land vrijwel geheel ver broken rijn. Bovendien is op dit eiland onvoldoende gelegenheid voor reparatie, zodat er reeds met de afvoer van de machines naar het vasteland een begin moest worden gemaakt. Wat thans boven water is aan land bouwmachines verkeert ln een toestand die zeer behoorlijk genoemd kan wor den, zodat mag worden aangenomen, dat zij na reparatie weer bedrijfsklaar zijn. Dit repareren ls noodzakelijk om dat anders de machines binnen enkele dagen onklaar geraken. Ook bij de ma chineberging wegen de laatste loodjes het zwaarst. Het kost heel wat moeite deze op het droge te brengen. Deskun dige genietroepen zijn thans in het ge Daar staat hij nu voor de deur van de kamer waarin zijn moeder is, die hij in ruim drie jaar niet gezien heeft, wat een lange tijd. Zijn vader heeft hij niet meer mogen zien, maar wat een groot voorrecht, dat de Heere zijn moeder nog voor hem heeft gespaard. Wat zou het een leegte zijn als ook zijn moeder eens niet meer in leven was. Maar al ligt ze hier in 't ziekenhuis, ze is er toch nog en als hij alleen de knop maar omdraait zal hij haar zien, dit is dus voor hem een groot moment. Een zus ter die hem daar zo lang en weifelend ziet staan komt naar hem toe en vraagt: „Bij wie moet U wezen mijn heer?" „Bij mevrouw Hartman zuster' zegt hij, „maar 'k stond even in ge dachten". Als hij de deur opent ligt zijn moeder, die meende zijn stem te horen al naar de deur te kijken. „Hans, jon gen, roept ze, jij hier?" En Hans is zo rijk zijn moeder weer te zien, hij houdt haar hoofd tussen zijn handen en kust haar steeds weer. ,Wat heerlijk jongen dat je er weer bent, hoe lang blijf je in Holland en wanneer ga je weer naar Indonesië terug?" Hans lacht en zegt, „ik ga niet meer naar Indonesië moeder, ik blijf bij U". Maar jongen toch wat heerlijk, kom neem een stoel en ga gezellig bij mij zitten en vertel eens wanneer je geko men bent. Ben je al bij Henk of Wim geweest?" „Ja moeder" zegt Henk, ,,'kheb om twaalf uur bij Wim en Gerda koffie ge dronken en de sleutel gehaald en ze hebben mij vanavond voor de warme maaltijd gevraagd, daarna ga ik bij Henk en Mia op bezoek". „Maar nu gaan we eens praten Hans' Hij vertelt van zijn leven ln Indonesië en hoe gevaarlijk de toestand daar nu geworden is, dat hij er daarom niets meer voor voelde langer te blijven en toen hij van moeders alleen zijn hoorde, had hij meteen ontslag genomen. Ook moeder had haar zoon veel te vertellen van alles wat ze vóór, mét en né het sterven van vader had meegemaakt, hoe weinig Henk en Mia, Wim en Gerda door A. JAMOEL—HORJUS. bij haar komen en hoe moeder denkt dat het jaloezie van Mia en Gerda is en dat zij zich daarom heeft teruggetrok ken en zich daardoor zo hopeloos alleen voelde. Maar als moeder nog steeds niets ver telt van de verandering in de logeerka mer vraagt hij: „heeft U toen soms iemand in huis genomen? Want de lo geerkamer is heel anders geworden?" En dan vertelt moeder van haar ont moeting met Nel en hoe lief die zuster steeds voor haar is, hoe de dokter na het onderzoek zei, dat ze, als ze weer naar huis gaat, niet alleen ipag zijn en dat ze toen vroeg of Nel met haar mee wil en bij haar blijven, dat Nel graag wil, omdat het voor haar dan weer zal rijn of ze een échte moeder bezit, dat ze toen spontaan ontslag vroeg en daarom thuis alles in orde gemaakt heeft en ook de logeerkamer als de hare inrichtte. Hans hoort alles aan en vindt het een wonderlijke leiding, als hij nu gelooft dat er geen haar van ons hoofd valt zonder Gods wil en dit staat voor hem zo vast als een rots, dan moet hij ook in dit alles Gods leiding zien en zou God dan deze zuster misschien in zijn leven brengen als zijn toekomstige vrouw? „Wat ben je ineens stil jon gen?" zegt moeder. Maar even later zijn ze weer in druk gesprek, wat is er veel te vertellen na een afwezigheid van drie jaar. „En wanneer komt U thuis?" vraagt Hans. Moeder vertelt dat de dokter het eerst op Maandag gesteld had, maar daar ze haar kamer nodig hebben voor een ernstige patiënte, heeft de dokter het goed gevonden dat ze Vrijdag al gaat en mag Nel een dag eerder weg. Zal ik dan zorgen dat hier Vrijdag middag om half vier een auto voorstaat om jullie te halen? Ik zal voor een grote zorgen dan kan de bagage er meteen in. Morgenmiddag kom ik dus nog bij U op bezoek. Na goed alles besproken te hebben en moeder nog eens goed op het hart te hebben gedrukt niets over zijn thuis komst aan Nel te vertellen, is het be zoekuur om en gaat Hans tussen alle be zoekers door weer naar buiten. 's Avonds na haar dagtaak gaat Nel nog even naar mevrouw Hartman voor de nacht en vraagt of ze het niet erg gevonden heeft die middag in 't bezoek uur alleen te zijn geweest, nu dat is mevrouw nog al mee gevallen, de mid dag was spoedig om. Nel vraagt of ze het niet erg vindt als ze Donderdagmid dag ook niet komt, want ze wil dan nog even wat voor Vrijdag in hun huis in orde maken. Mevrouw vindt dit best en verlustigt zich al op hun thuiskomst Vrijdagmiddag. „Nel hoe vinden je pa tiënten het dat je weggaat?" (Wordt vervolgd.) weer geroepen, die met coördinatie van het ministerie van landbouw zeer effi ciënt werk verrichten en op uitsteken de wijze hierbij helpen met praetisch materiaal, zoals pontonvlotten, voor zien van lieren en bokken. Hoewel over het algemeen de militaire hulp per 17 Februari j.l. ls beëindigd, blijft deze geschoolde hulp der pontonniers voor lopig beschikbaar. Door de van verschillende zijde aan de plaatselijke bevolking geboden hulp, te weten de provinciale voedselcommls- saris in samenwerking met de commis sie noodvoorziening landbouwwerktui gen, het bureau oogstvoorziening en andere instellingen, ls de plaatselijke activiteit van de bevolking sterk bevor derd. De bevolking zag de practische mogelijkheid, dat hun machines op snel le en vakkundige wijze van de geleden waterschade kon worden hersteld en dit heeft nieuwe moed gegeven om het werk metterdaad aan te pakken. Een bijzonder voorbeeld van de ef ficiënte hulp der Pontonniers is wel de zeer snelle wijze, waarop manschappen en materieel ter beschikking werden gesteld bij het bergen van ongeveer 1700 ton regeringsgraan, dat was opge slagen in het fort bij Ooltgensplaat. Dit graan vertegenwoordigt een waarde van f 500.000. Het fort ligt midden in het water en het graan broeit, zodat hulp snel geboden dient te worden. De brug naar het vasteland is weggesla gen, de wegen rondom staan onder water. De genie is thans bezig hier pontonbruggen te leggen, terwijl ver beteringen worden aangebracht aan de overstroomde wegen, waardoor of schoon dinars door het water, weer ge reden kan worden. De afvoer van het graan geschiedt uit de haven, die slechts met hoog water beschikbaar is. De Pontonniers verrichten hier prach tig werk en een bijzondere gemeen schapsdaad. Door hun optreden zal het namelijk mogelijk zijn, het grootste deel van de 1700 ton graan te redden. Minister mr Algera zal de 31ste R.A.I.-tentoonstelling openen. De 31ste R.A.I.-tentoonstelling, wel ke van 27 Februari t/m 8 Maart a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, zal officieel geopend worden door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. Zoals reeds eerder vermeld, omvat deze tentoonstelling motorrijwielen, scoo ters, bromfietsen, rijwielen, carriers, alsmede onderdelen en toebehoren voor deze voertuigen. Ruim 130 expo santen nemen deel aan deze ten toonstelling, welke een representatief karakter zal hebben. Het syndicaat van Franse mossel importeurs te Parijs heeft onder zijn leden een collecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds gehouden, welke frs 250.000 (ruim f2500.—) heeft opgebracht. Een gevangenisstraf van 20 weken, waarvan 10 weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd eiste de Officier van Justitie tegen de marconist P. J. S. uit Vilissingen, die zich wegens oplich terij en flessentrekkerij op Walcheren te vèrantwoorden had. Hij was ontsla gen door zijn werkgever en zonder geld uit Indonesië in ons land teruggekeerd. Zodoende trachtte hij op allerlei manie ren aan de kost te komen en bedroog caféhouders, hoteliers en taxichauffeurs. De benadeelden zijn achteraf schadeloos gesteld. De rechtbank zal in al deze za ken op 6 Maart a.s., uitspraak doen. Berging landbouwwerktuigen vordert goed. Eerder dan men verwachten kon heeft de Rjjkslandbouwvoorllchtings- dlenst zjjn zetel in Goes gevestigd. Op een der bovenverdiepingen van de land bouw- en voedselvoorzieningskantoren aan de Grote Markt tracht men nu orde ln de chaos te scheppen, ontstaan door de overstroming, die het kantoor te Kruinlngen vernielde. Vol goede moed ls men weer begon nen, onder meer met de berging van landbouwwerktuigen. Zoals bekend, ls de provinciaal voedselcommlssaris, lr J. D. Dorst, met deze berging belast. Hjj heeft de gehele uitvoering daarvan op gedragen aan de heer J. G. van Llere, de hoofdassistent voor de werktuigen van de Rijkslandbouwconsulent. Deze hoofdassistent voert de opdracht uit samen met de plaatselijke bureauhou ders, die op hun beurt commissies heb ben samengesteld, die de berging en registratie verzorgen. De geborgen werktuigen worden naar centrale werkplaatsen vervoerd waar ze schoongespoten en geconserveerd worden. Deze centrale plaatsen bevin den zich te Goes, Middelburg, Schore, Krabbendijke, Rilland (De Bathpolder), St. Maartensdijk, Colrjnsplaat, Geers- drjk, Terneuzen, Zlerlkzee, Burgh en St. Phillpsland. Deze „conservering" die geschiedt door Technische noodhulpploegen van het Bureau noodvoorziening werktui gen,- betekent dus geen volledige revi sie van de landbouwwerktuigen. Het rijklaar maken moet later In reparatlewerkplaatsen geschieden. De eigenaar moet zelf beslissen naar wel ke reparatie-werkplaats of particuliere garage zijn werktuig vervoerd moet worden. Aanvragen om hulpploegen, bergings materiaal, conserveringsmiddelen, enz. moeten worden aangevraagd bij de Prov. voedselcommlssaris te Goes. Natuurljjk mogen de landbouwers hun werktuigen zelf bergen. Ze krijgen de onkosten dan later vergoed. Op Schouwen-Duiveland werkt men thans met vlotten, gemaakt van grote platte punters, bjj Stavenisse met vlot ten gebouwd op lege henzinevaten. El ders zjjn praetisch alle werktuigen ge borgen, behalve te Rilland en Waarde. Men hoopt over een paar weken geheel met dit werk gereed te komen. ïladio- DINSDAG 24 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.1U Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO; 8.00 Nieuws; 8.10 Gram.; s.ou iViorgenw.; 9.15 Liederen, 9.25 Voor ue nuisvrouw; 9.3U Waterst.; 9.35 Gram.; lODO voor ue Kleuters; ri.UU R.V.U.: Prof. dr ïr iVi. j. uois: „wereldvoedselproble men 41.uu voor de zieken; 12.UU Licnte muziek; iz.ou u.aiia- en tuinoouwmed.; rZ.Oo voor net pxatteiaiiu; 1Z.4U Pianoduo; 43.00 Nieuws, io.io ivreu. ol gram.; 13.30 orgel en zant,, 44.00 „keg eens, Ameri ka 44.30 Oram.; 44.4U scnoonadio; 45.00 oiam.; 40.15 voor de vrouw; 40.45 wam.; 4Ö.3U V oor ue jeugd; 47.3U iuente muziek; 1 .OU iviiiitaire causerie; 4o.uü 4\ieuws; ±3.15 xrianospei; 18.30 R.V.U.: iV4r M. W. van p.yie: „wepen uit de pensioen- en Spaarronusenwei 49.UU Franse liedjes; m.iu „rans vous pane15.13 Reportage gram.; 49.2a mtmorecitai; zu.uu Nieuws; 3U.ua Uev. progr.; 24.10 Dicnte muziek; zi.30 „ivioet je noren 24.ou riroler mu ziek; zZ.30 ivied.; 22.30 Ainusenientsniuz.; zz.40 üuiieni. overz.; 25.UU iMieuws; 23.15 New xoi'k calling z3.zo—z4.uu „uucia ui uammermoor o^era (3e acte). inuvzssuiu ±1 tzaS rn.) ivRO: 7.00 nieuws; 7.40 wam.; v.45 uentendgymn.; 1.3U wam.; 1.45 xviorgongeoed en liturg, naieiiuer; o.uu Nieuws en weerber.; 8.45 wam.; 9.Uu voor de nuisvr.; 9.30 wam.; 5.40 „Licntoaken causerie; iu.00 Voor ae kmaeren; ro.45 Gram.; il.uu Voor de vrouw, 44.0U scnooirauio; rz.uu Aiigeius; rZ.uo uraiu.; viz.oü42.30 Land- en tum- oouwmea.)rz.uo zonnewijzer; 13.U0 nieuws en Kam. nieuws; 18.2U Actuali teiten; 43.2a Amusementsmuziek; 44.UO aaitme opera tze actej (gr. pij; ïo.UO ociiooiraüio, io.3U Ben je zestig 7; lu.UO voor de zieken, io.ou kiekeinoi; 4..00 voor ue jeugu; rï.io reucitaties voor de jeugd; li.4a Regeringsuitz.; urs F. C. ivamma: „oociaie vraagstukken in Nieuw Guuieara.uu Liciue muziek; 18.15 Gram.; I8.2u oportpraatje; 48.30 Voor de jeugu; 18.0Z zmtuaiiteiten; 19.U0 Nieuws; 19.40 Gram.; la.io ,,uit net Boek der boe ken 49.3U Gram.; 2U.25 De gewone mail; ZU.3U Lijuensmeuiiaue; 24.30 Gram.; 21.35 Fluit en clavecimoel; 22.00 Radio Philh. orkest en solist; 22.45 Avondgebed en li turg. kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Pia nokwartet; 23.00—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 42.30 Weer oer.; 12.34 Gram.; 12.o0 Koer sen; 12.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 ochoolrad.o; 45.30 Gram.; 7.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Pianorecital; 18.30 Voor de soid.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cause rie; 20.00 Umroepórk.; 21.00 Gram.; 21.30 Declamatie en piano; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Gram.; 22.5523.00 Nieuws. VARA TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45 „Via Lissabon", spel.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3