Jïl Nieuws uit de Provincie. Middenstand van Zierikzee laat Burgemeester dagvaarden Propayanaaiolder voor Zieeiana Het gat bij St. Annaland gedicht ipenoord" geen wegversperring Vrederust' voor Nieuw LNeuzeapoider weer urooy. G J, M.V. -bondsdag thans te Goes Middelburg. Zierikzee. Volkstuinders dragen bij aan Rampenfonds Maandag 23 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Om de rechtsgeldigheid van het evacuatiebevel Getracht wordt nog deze week een uitspraak te verkrijgen Mr K. A. Keuning, In deze optredend namens enkele middenstanders van Zierikzee, heeft de burgemeester als hoofd van het Zierilueese gemeente bestuur doen dagvaarden om in een proefproces door de rechter te laten uit maken of het door het college van B. en W. uitgegeven evacuatie-bevel al dan niet rechtsgeldigheid heeft. Valt de rechterlijke uitspraak ten nadele van bet college van B. en W., dan is het bevel van nul en gener waarde en kan iedereen beslissen off hij wil blijven, wil terugkeren of Zierikzee wil verlaten. In dat geval wil men het gemeentebestuur ook volledig aansprakelijk stellen voor de evacuatieschade. Mr Keuning hoopt dat de uitspraak nog deze week zal vallen. Zolang dit niet het geval is, zal iedereen nog aan het bevel tot evacuatie moeten gehoorzamen. ijjdens de vorige week gehouden vergadering der Middenstandscentrale te z-ierikzee is over dit alles druk ge- aznoereerd. Voor net proeiproces ga ven zich op mevr. de wed. de Vries en de heren Krijnse hoeker, Ornee en Biesen. Zjj heoDen geen risico want de verenigingen betalen ue proceskosten. Waarom men au proces gaat voe ren'.' Ue voorzitter, ue neer M. J. Snoek, verklaarde hierover, dat de middenstanders zich door het gemeen tebestuur m een dwangpositie voelen gebracht, in de eerste piaats omdat zij menen, dat er willekeur in het spel is en uaarna omdat zij van het gemeente bestuur nog steeds geen antwoord neb ben ontvangen op de vraagstukken waarom de mensen, die een goed en droog huis in Zierikzee hebben, moeten evacueren en om welke redenen B. en W. dit trachten door te drijven? „Het spijt ons heel erg", zo verklaarde hij, „maar wij voelen ons hiertoe gedwon gen XWJSlS PUNTEN. tvir lituiuué zette uiteen, dat hier twee punten in het gedmg zijn: de vraag of de proclamatie van het ge meentebestuur rechtsgeldig is en in de tweede plaats of er willekeur is toegepast. Wat het eerste punt betreft beroepen B. en W. zich op de gemeen tewet, waarin de burgemeester alle macht in handen worat gegeven als er vrees bestaat voor verstoring der open bare orde (behoudens natuurlijk goed keuring van hogerhand, doch deze is bij voorbaat al gegeven, daar zowel de minister van Bmnenlandse Zaken, Prof Dr Beel, als het lid van Ged. Sta ten, Mr Dr Mes, de proclamatie mede hebben ondertekend) Mr Keuning wil de rechter laten uitmaken of dit arti kel in het geval van Zierikzee inder daad kan en mag worden toegepast. Wat het punt van de willekeur be treft Mr Keuning verklaarde hier over nog niet voldoende gegevens te hebben ontvangen. Voorzitter bneek Was van mening, dat het misschien be ter zou zijn dit punt te laten rusten totdat antwoord van B. en VV. op het hierboven genoemde schrijven ontvan gen zal zijn. Zoals men weet hebben de middenstanders onuernng bij loting uitgemaakt wie zou mogen blijven en wie zou moeten vertrekken. Mr Keu ning meent echter dat B. en W. op verschillende wijze inbreuk hebben ge maakt op deze onderlinge afspraken. De heer Ornee vertelde dat hij bij B. en W. was geroepen en dat hem was meegedeeld, dat hij in Zierikzee kon blijven als hij knecht wilde wor den bij slager van der Graaf. Spreker was hier zeer verontwaardigd over, daar immers zijn slagerij nog intact is, terwijl het duidelijk is, dat de bei de slagers die mogen blijven, het werk niet aan kunnen. Prov. .Zeeuwse V.V.V. handhaaft subsidieverzoek. Begin December 1952 verzocht het bestuur der Prov. Zeeuwse V.V.V. aan de Prov. Staten om een bijdrage van f 2.000 voor het samenstellen en druk ken van een op Zeeland betrekking hebbende en voor het buitenland be stemde vouwblad-uitgave. Ip 'n schrij ven van 9 Februari j.l. wordt medege deeld, dat het bestuur dit voorstel wil handhaven, omdat in 1953 het vreem delingenverkeer naar onze provincie zoveel mogelijk bevorderd moet wor den. Juist nu is het gewenst, dat deze bron van inkomsten voor de bevolking van ons gewest zo rijk mogelijk zal stromen, zo wordt gezegu. Ue Prov. Zeeuwse V.V.V. zal er actief aan me dewerken om ongezonde belangstelling in net leed en de schade te weren. Het zal mogelijk zijn om door mid del van verwijzingen in de tekst de aandacht te vestigen op omstandighe den in getjrofien plaatsen en op ver anderingen in sommige verbindingen, die, naar gehoopt worut in de loop van dit jaar zich althans gedeeltelijk ten gunste zunen wijzigen. in de aidelingen, waar het voorstel nog voor ae ramp oenanaeid werd, zjjn heei wat opmeraingen gemaakt. r,en der Siatemeaen voeiae niet veel voor suosidieveriening, daar volgens hem de oeiangnebbenden het geld bijeen moeten brengen. Op ae overheidsgel den worat te gemaKKeiijk een beroep geuaan. nnaeren waren van mening, dat de middenstand te weinig steun aan de piaatsenjKe en provinciale V. V.V. verieent. isr wera allerwegen op aangedrongen in de uitgave aiie delen dei provincie te betrekken. Medege deeld wera, dat over ae redactie met Ged. Staten overieg zal worden ge- p.eegd en dat de f-rov. V.V.V. t 4.udü zaï bijdragen. SCHADEREGELING EN TAXATIE. In de vergadering is tevens gespro ken over de schaderegeling (men zie hiervoor het betreffende bericht in dit blad) en over de taxatie. Op verzoek van B. en W. is door de middenstand een taxatiecommissie benoemd om de bedrijfsschade op te nemen. Iedere middenstander dient zo spoedig moge lijk een schadelijst op te stellen (zij, the reeds geëvacueerd zyn kunnen hiervoor enige dagen terugkeren en daarvoor een inreisvergunnmg krijgen bij de Kamer van Koophandel) waarna de commissie, die uit erkende taxa teurs bestaat, een voorlopig schade- accoord kan opstellen. Later zal een schade-enquêtecom missie definitief de schade taxeren; deze officiële commissie zal rekening houden met het voorlopig accoord van de thans benoemde commissie. Als de goederen getaxeerd zijn kan men ze desgewenst wegzenden met de kisten die door de K.V.K. gratis be schikbaar worden gesteld terwijl ook voor gratis vervoer gezorgd wordt. Zij, die eventueel een crediet willen aanvragen dienen zich te richten tot de Middenstandsbank te Goes met overlegging van de papieren. KOMT ER EEN NALOTING? Uitvoerig is nog eens gesproken over de lotmg. De voorzitter laakte ook hierin het optreden van B. en W. die aan meerderen dan eerst was vastge steld vergunning tot blijven zouden hebben gegeven. Uit de bespreking bleek ook, dat sommigen niet hebben meegeloot. Mevrouw de Vries vertel de hierover dat men haar bang had gemaakt, dat zij in Zierikzee geen ver goeding zou krijgen en dat zij daarom niet had willen meeloten. Hieruit trekt de voorzitter de con clusie dat zij de dupe was geworden van verkeerde voorlichting. Hij stelde voor een schrijven aan B. en W. te richten, waarin wordt verzocht de aanwijzing van zakenmensen na de lo terij te herzien, opdat eventueel een naloting kan plaats hebben onder hen, die daarvoor in aanmerking wensen te komen. Hiermee ging de vergade ring accoord. DURE BALLETJES.... De lange stoet beschreef een grote boog om de fa briek heen en Pieter rende van raam naar raam om van de vertoning vooral niets te missen. Tenslotte liep Alpha Omega lang zaam weer op de hoofdin gang van de fabriek toe. Karolus vond het allang 'genoeg. Hij wipte van zijn plankje af en vloog luid mopperend naar het raam waar hij Pieter het laatst gezien had. „Ik protesteer!" begon hij heftig. „Ik laat mij niet vergelijken met een stuk speelgoed. Wat doen we hier eigenlijk? Het is hier dor en droog en we krijgen hier alleen maar bit tere balletjes te eten waar je zelf een wormensmaak bij moet fantaseren!„Ja ja", suste Pieter. „Stil, want daar komt Alpha weer aan". De oude man stak ge wapend met zijn onafscheidelijk boek, zijn hoofd om de hoek van de deur. „Kan ik U nu eindelijk wat van mijn balletjes verkopen?" vroeg hij. „Is nu mijn eerste klant of heb ik het mis?" Pieter wist eerlijk niet gauw te antwoor den. „Heeft U nog andere pillen dan die wij gezien hebben?" begon hij schuchter. „Mmmm" bromde Alpha. „Alleen nog dure, hele dure, die kunt U niet betalen. Eigenlijk zijn het geen pillen. Nee, die naam in niet goed. Een pil is groot. Ik maak balletjes, hele kleine balletjes, maar,... hou ze in de gaten, vooral die .dureToen stapte de geleerde een nieuwe ruimte in en ons tweetal stapte mee. „Het gat is dicht", schreeuwde de St. Annalandse jeugd Vrijdag avond. „Het gat is dicht", riepen de vrouwen wier mannen daar nu al drie dagen en nachten onafge broken aan die dijk zwoegen. Het gat is dicht. Het gaat als een lopend vuurtje door het dorp. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na vier uur hielden de zandzakken het in de laatste meter die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze aï- sluiting, die van de ongeveer acht honderd dijkwerkers uit St. Anna land, Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet, van deskundigen en op zichters, de laatste drie dagen en nachten het uiterste had gevergd. Het is ook niet eenvoudig, om een zes tig meter breed gat met sterke stroom zonder groot materiaal, alleen maar met mankracht, met klei en zakken te dich ten. Maar de dijk is daar dicht. De vloed komt nu opzetten en men moet nog even aanzien, of het laatste aangebrachte stuk van deze kronkelende dam deze eerste vloed zal weerstaan. Men gaat er daarom door met het werk, ook deze nacht. Als het goed gaat: de laatste nacht. Een machtige strijd is geleverd en thans zo goed als gewonnen. Het is nog maar een voorlopige bescherming, maar dan toch al weer een bescherming. Ruim 250.000 zakken vormen de dam, die het water nu tegenhoudt. Ged. Staten antwoorden Prov. Staten L** Aid. Walcneren Chr. Bakkers hond bijeen. Vorige week kweun ae afd. Walcheren van ue Cnr. riaKKerspacroonsDond in jaarvergaaermg ogecu. ue voor filter, ae nct,r u,. ae won, wees in zijn opemngs- wuvru op iiei voorrecni, aai aiie ieuen bjj ue i'MAiip gespaaru zijn gebleven, noe- w\.i ciiKeicxi gevoelige vomezen neooen gezoen, inj anen op iriet. ae uaad Sücoui ie veneiieii waar uat mogeiija is. ZaOvvei ae seei^oaxis ars ue pcxiiiiuginees- ter oraencen nun jaarverslag uit. .oe anreuenue oeSbUuroxc.vx.eii, de heren a_ oxi uvnaaeioux-g;Uv«a vnosxugen; tn v.e uri'aag (.oouourgj Wcruen Aiv-xo.oz.en. Lv^.v/ikcu wv.ru VuviiS Over ziec vroeger bv. _,_n v ri...„iud0; ue r.&.v.) ue loa.- .Wv.«, ue o,uvv,.doi....öi gviKaxueimjite re- e vuur uiywij ini, van nti tiane- jeuxUxc c.xi u~ iiuijjv erje.'un^ aan ge- n cüj.v0u 5. jodoxUbwii Viuw, ud; een r.ai Cxiv.UAi.r_ii, waarmee ue penning- li.vwutUl Lj/ v. e - uaiuoj Ktli Dij UvJ x_vxv.il. xxww te_.0 ..ai I ge- Cvo. c l«i au puo A.i Vvcf.ox.b _.l Lcifk.vviv>iivov.xuirub. Dat er in de afdelingen van de Prov. Staten zeer uitvoerig zou worden ge discussieerd over het voorstel van G.S. tot subsidiëring van het Tehuis voor zwakzinnige kinderen „Ipenoord" en de garantie van geldleningen, lag voor de hand. Heel veel van hetgeen de StatenlÈden wilden vragen, konden zij echter achterwege laten na de tweede mededeling van G.S., o.m. inhoudend, dat er geen controverse bestond tussen de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren en „Vrederust". Dat is in het antwoord van Ged. Staten nog eens onderstreept. „De gedachte daaraan is door „Vrederust" in de hand gewerkt. „Ipenoord" is geen wegversperring voor „Vrederust". Wanneer „Vrederust een inrichting wil oprichten, dan kan dat nog. Er is geen doorkruising van haar plannen. Met de voorgestelde subsidiëring (van „Ipenoord") is het plan „Vrederust" dus niet van de baan", zo werd van de zijde van Ged. Staten opgemerkt. Er waren Statenleden, die, enigszins ongerust, zich afvroegen, of het wel goed is, dat de Provincie deze kant op gaat. Volgens de stukken zou „Vrede rust" binnen afzienbare tijd haar plan nen tot uitbreiding hebben kunnen verwezenlijken. Nu wordt echter ge sproken over een tijdvak van 5 a 6 jaren. Is wat de Provincie nu wil doen, wel in alle opzichten medisch verant woord? Ook werd gevraagd, of het plan „Ipenoord" gezien moet worden als 'n noodmaatregel en of de oprichting van B.L.O.-scholen niet zal worden ge remd. Alleen in Tholen zijn zeker 60 kinderen, die het B.L.O. bijzonder be horen te volgen. Een andere vraag was, of de exploitatie-begroting niet te op timistisch is opgezet. SLECHTS IMBECIELE KINDEREN Geantwoord werd o.m., dat de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen zich vrij willig zal beperken tot de opneming van imbecielen. Tussen de plannen van „Kinderzorg" en „Ipenoord" is geen strijd: „Kinderzorg" heeft alleen voog dijkinderen onder haar hoede. „Ipen oord" krijgt die niet, tenzij „Kinder- c_. r... ti... Weer een dijk gedicht. Damt ZÜ het gunsi.ge weer, waardoor men ongestoord dag en nacht kon door- wernen, is het Vrijdagmiddag om één uur geiuitt het honnerudertig meter gro te gat in de duk van de Nieuw Neuzen- poiuer te uicnien. Er is thans een zand- uijk van 3,30 in hoogte gespoten die nog versterkt wordt met zandzakken en rgs- uout en waarover oovendien een kleilaag gespreid wordt. Na ruim veertien dagen is men de situatie dus weer meester, on voorziene omstandigneden voorbehouden. „Alles is naar wens verlopen", zo zei ons de aannemer de heer Zanen. „De eerste tijd werkte het weer niet mee, maar later woei er een voor ons uitste kende Zuidwesten wind. Volgende week zal reeds een deei van het materiaal op Zuid-Beveland kunnen worden ingezet". In de Nieuw Neuzenpoider was Zater dag vrijwel geen water meer. Alleen in de Duurt van de Noordhoek was men nog oezig over te hevelen, terwijl ook binnen de ringkade zich nog water bevindt, dat via een kunstmatige duiker wordt over- geiieveld. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Weer enkele wedstrijden werden gespeeld. Ie Klasse: Kapeile IArnemuiden I 23. 2e Klasse B: E.M.M. IVMiddelburg VI 1—8; V.C.K. IIIVeere II 3—0; R.C.S. VMeeuwen I 21. 2e Klasse D: A.Z.V.V. ITern. Boys I 5—1. zorg" imbeciele voogdijkinderen daar wil laten verzorgen. In „Ipenoord" is plaats voor 50 kinderen, maar vooral de eerste tijd zal dit minder zijn. Gerekend wordt op 65 pCt van bui ten de provincie in inrichtingen ver pleegd wordende kinderen, n.l. 21, 12 kinderen van „Kinderzorg", 9 kinde ren, die uit nood in particuliere ver pleeghuizen buiten Zeeland zijn op genomen; 3 idem in Zeeland, 28 kin deren, voor wie de opname al is aan gevraagd plus de aanvragen, die vol gens schatting van het Groene Kruis nog kunnen worden verwacht, totaal 73 kinderen. VIJF JAAR NOG KORT. Een. lid van G.S. deelde mede, dat „Vrederust" voornemens was op een geheel nieuw terrein een nieuwe in richting te stichten. Een tijd van 5 jaar voor de voorbereiding is volgens des kundigen nog kort. Concurrentie voor B.L.O.-scholen is niet te verwachten. Deze imbeciele kinderen mogen op geen B.L.O.-school worden toegelaten. Een zenuwarts zal regelmatig toezicht en controle houden op de kinderen in het Tehuis. „Door de ramp, die onze provincie heeft getroffen, zal de behoefte aan een Tehuis ais „Ipenoord" naar onze mening nog groter zijn geworden dan voorheen. Voor meerdere kinderen met een geestelijk defect, afkomstig uit gezinnen, welke op de één of an dere wijze door de ramp zijn getroffen, zal opneming in een Tehuis een uit komst zijn", aldus het college van Ged. Staten. Zaterdagmiddag heeft de Prov. com missie Zeeland van het Chr. Jonge mannen Verbond tijdens een spoed vergadering besloten de Prov. Bonds dag 1953 op 2e Paasdag 1953 normaal te laten doorgaan. Uiteraard zal het niet mogelijk zijn, zoals het plan was, de Bondsdag in Zierikzee te houden. Besloten werd nu de toogdag in Goes te houden. Het programma zal zijn aangepast aan de toestand van het ogenblik. Voorts is besloten met spoed de hulpverlening aan de getroffen afde lingen ter hand te nemen via het Bondsbestuur in Amsterdam. De dis trictssecretaris de heer M. J. Bijleveld zal zo spoedig mogelijk de getroffen afdelingen bezoeken om een overzicht te krijgen van de geleden schade. Over het bezoek uit Zeeland aan de grote Bondsdag op Hemelvaartsdag in Den Haag, kon nog geen beslissing worden genomen. Vrouwengebedsdienst in de Nieuwe Kerk. Vrijdagavond werd in de Nieuwe Kerk de Vrouwenwereldgebedsdag gehouden met een korte dienst. Een uitgebreide li turgie werd afgewerkt waarin samen zang en gebed elkaar afwisselden. De liturgie werd geleid door mevr. J. Klercq-Wattez en mej. Westera. Voor deze dienst bestond een zeer grote be langstelling. Nieuwe bron voor het slachthuis. De bestaande bron voor koelwater voor de koelinrichting van het abbat- toir is door het uitvallen van het wa terwingebied ongeschikt geworden. Het is noodzakelyk, dat een nieuwe bron wordt aangeboord. De kosten zullen f3850.bedragen, af te schrij ven in 15 jaar. B. en W. vragen de raad een crediet tot het genoemde bedrag. Vuilnisbakken als tonnen. Daar de riolering niet functionneert met alle gevolgen van dien, zal het z.g. tonnenstelsel worden ingevoerd. In verband hiermee zullen omstreeks 1000 nieuw aan te schaffen vuilnisemmers van een afneembare zitting worden voorzien. De reinigingsdienst zorgt voor omwisseling der emmers die re gelmatig ontsmet zullen worden. Fae- caliën zowel als huisvuil worden met een boot naar zee afgevoerd. Weer school op 1 Maart. Na overleg met de hoofden der ver schillende scholen is besloten zo moge lijk met ingang van 1 Maart het on derwijs weer te doen aanvangen. De christelijke en openbare scholen zullen samenwerken. Het betreft hier zowel het kleuteronderwijs als de lagere en Ulo-scholen en de Landbouwhuishoud- school. Een kade rond de stad? B. en W. hebben de "Centrale Dienst opdracht gegeven van advies te dienen inzake beveiliging van de stad tegen hoog water. De gedachten gaan uit naar het leggen van een kade rond de stad. Een taart van de Prinses. Mevrouw Fokker, een der evacué's die zijn ondergebracht in paleis 't Loo, arriveerde juist op haar verjaardag. Prinses Wilhelmina verraste haar met een taart. DOMBURG Uitvoering „De Strandjutters". Zater dag 28 Februari a.s. zullen „De Strand jutters" een uitvoering geven van het declamatorium „Luctor et Emergo", dat is samengesteld door de heer R. L. Soes man, met medewerking van Jan Rijn te Middelburg, piano. Dit declamatorium heelt tot onderwerp de ramp van 1 Fe bruari en wordt besloten met een her denking van de slachtoffers. De opbrengst van de avond is voor het Rampenfonds. KAPELLE Evacué's. In deze gemeente zijn per he den 715 evacué's opgenomen, volgens de registratie op het gemeentehuis. Voor het grootste deei zijn deze afkomstig uit Kruiningen, Baarland en Oudelande. C.J.M.V. De C.J.M.V. heeft besloten haar voor 20 en 21 Februari vastgestelde jaarvergadering niet door te laten gaan. De hierdoor vrijkomende gelden zullen worden gestort in het Noodfonds van het C.J.M.V., waarvan het doei is de door de watersnood getroffen C.J.M.V.'s te hel pen. olUISKIL Autobotsing. Op de Rijksweg reed Donderdagavond de heer v. d, M. uit Schiedam met zijn luxe wagen op een geparkeerd staande vrachtauto. De wagen werd ernstig beschadigd. O- EN W .-SOUBURG Raadsvergadering. Vrijdagmiddag om 2 uur komt de raad bijeen. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot het aangaan van een geldlening van f300.000,als mede de vaststelling van het uitbreidings plan. Voorgesteld wordt verder grond voor de bouw van 25 woningen te verko pen aan de Chr. Woningstichting „Wal cheren". Geen uitvoering van „Astrow". De gymnastiekvereniging „Astrow" zou op 7 Maart a.s. de jaarlijkse uitvoering geven, doch in verband met de noodtoe stand zal deze geen doorgang vinden. Het uitgetrokken bedrag ad. f100,zal bestemd worden voor hulp aan de getrof fen gymnastiekverenigingen. In plaats van de uitvoering zal op 21 Maart a.s. de Olympische turnfilm worden vertoond. ST. ANNALAND Huisslachtingen. Gedurende de maand Januari 1953 werden ter gemeente secretarie 64 vergunningen uitgereikt voor het verrichten van een hulsslach ting van een varken. Eén velling per week. Nu de nog aanweaige voorraad uien door de wa tersnood zeer geslonken is, en de nog aanwezige voorraad droge uien niet groot meer is, zal er, zowel voor de groep Sint Annulaad als voor de groep Scherpenlsse alleen op Dinsdag worden geveild. Evacuatie-adressen. Voor de evacué's uit Stavenisse volgt hier het evacuatie adres van ds G. Enkelaar, Ned. Herv. predikant in Stavenisse: fivao.adres: La gendijk 19 te Ridderkerk. Voor de Sint Annalanders, die nog eens aan hun oud predikant ds W. van Griethuysen willen schrijven, volgt hier zijn evacuatie-adres: Ds W. van Griethuysen, Ned. Herv. pre dikant: evac. adres: Hoofd Ned. Herv. school te Klaaswaal. Gaan de scholen weer beginnen Nu de militairen uit deze gemeente deze week vertrokken zijn, is Donderdag een begin gemaakt met het schoonmaken van de O.L. school. Van de School met de Bijbel zullen waarschijnlijk twee lokalen door het Roode Kruis bezet blijven. On voorziene omstandigheden voorbehouden, zal echter het onderwijs binnen afzien bare tijd weer doorgang kunnen vinden. Goederen uitgedeeld. Nu de grootste nood in de gemeente St. Anneland gele nigd is, had de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis nog een deel goederen over, die overgenomen werden door de diaconiën der beide kerken. Donderdag werd een deel van deze goederen gratis aan de bevolking uitgereikt. Tijdelijke busdienst. Nu het dorp Stave nisse momenteel geen busverbinding heeft met Tholen en Bergen op Zoom, is er een tijdelijke busdienst ingelegd van St. Maartensdijk naar Tholen via St. An naland. Passagiers voor Oud-Vossemeer en Tholen moeten in St. Annaland over stappen in de dienstbus van de firma van de Klundert. Hulpverlening. Een deel van de plaat selijke Roode Kruis-afdeling uit St. An naland zal in de komende weken zich verdienstelijk maken bij de hulpverlening in het zo getroffen Stavenisse. RAPELLE Ouderavond. Vorige week werd de ouderavond gehouden van de School met de Bijbel. De voorzitter, de heer H. Wou ters, sprak een openingswoord naar aan leiding van een Schriftgedeelte. De on derwijzeres mej F. A. Groot Nibbelink hield een lezing over „Waarheid en leu gen". Ook de kinderen van de beide eers te klassen werkten mee met zang en de clamatie. In de pauze werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Na de pauze ver toonde het hoofd der school, de heer A. H. de Vree, lichtbeelden over .Rem brandt", waarbij hij een toelichtig gaf. De heer de Vrie sloot de avond met dankgebed. ZAAMSLAG Z.LJM.-vergadering. Vorige week hield de afd. Zaamslag van de Z.L.M. de alge mene vergadering onder voorzitterschap van de heer J. J. de Regt-Dekker. Na de watersnood te hebben gememo reerd deelde de voorzitter mede, dat dr Wagenaar van de Gezondheidsdienst voor Dieren had verzocht om in groot ver band het mond- en klauwzeer te bestrij den. Hiermee stemden de aanwezigen in. De getroffen leden van de aid. Zaamslag zuilen dit jaar geen contributie behoeven te betalen, zo werd nog meegedeeld. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De afdeling teit thans 99 leden. De aftreden de bestuursleden, de heren J. J. de Regt en A.. Dees werden bij acclamatie her kozen. De algemeen secretaris der Z.L.M., mr J. F. G. Schlingemann gaf een overzicht .van de schade, geleden door de waters nood en besprak de maatregelen, die moeten leiden tot herstel van de land bouwgronden. Hulpverlening aan slachtoffers watersnood nu gecoördineerd. In een circulaire, die het Prov. Be stuur aan alle burgemeesters in Zee land heeft gezonden, wordt medege deeld, dat coördinatie van de hulpver lening aan de door de watersnood ge troffenen noodzakelijk is gebleken. De minister van Maatschappelijk Werk heeft daarom, in overleg met de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën en met de Commissa rissen van de Koningin, de provinciale stichtingen voor maatschappelijk werk in Zeeland dus de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk aangewezen als de centrale instanties voor de maatschappelijke en materiële hulpverlening. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis gaat accoord met deze coördina tie en heeft zijn goederendepöts in Zeeland ter beschikking gesteld van de Stichting Zeeland ter leniging van de nood van hen, die door de watersnood getroffen zijn. In de toekomst dienen dus alle aanvragen, zowel die betref fende maatschappelijke als materiële hulpverlening, alleen tot de Stichting Zeeland te worden gericht. Zij is te vens belast met de verdeling der goe deren en kan op deze wijze een snelle en rechtvaardige spreiding der be schikbare voorraden bereiken. Tevens kan een efficiënte plaatsing van de be schikbare maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters worden verwer kelijkt. Nederlands motorschip aan de grond en weer vlot. Het Nederlandse motorschip „Tamo" van de N.V. Mij Vrachtvaart te Rot terdam is in de nacht van Zaterdag op Zondag bij het Zuiderhoofd te West- kapelle aan de grond geraakt. De „Maas" van Smit Co en de vis" van Van der Taks bergingsbedrijf hebben het schip vlot kunnen slepen en het naar Vlissingen versleept waar het zal worden nagekeken. De bestaande bron voor koelwater „Kweeklust" te Middelburg hield jaarvergadering. In de Zaterdag j.l. in zaal „Mon- taan" te Middelburg gehouden jaar vergadering van de Ver. tot exploita tie van volkstuinen voor land- en tuin bouw „Kweeklust" is besloten fl per lid aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. Er zijn 305 ieden. De goed bezochte vergadering stond onder leiding van de heer M. Kleine- pier. Uit de jaarverslagen bleek, dat men over het afgelopen jaar tevreden mag zijn. De terreinen liggen er goed voor. In totaal beslaan zij 6&.970 vierk. meter. Er kwamen 41 leden bij, er gin gen er 7 af, zodat het aantal thans 305 bedraagt. Twee aftredende bestuursleden, de heren Kleinepier en P. J. Fraanje, werden herkozen. De heer J. Torbijn had zich wegens zijn hoge leeftijd niet herkiesbaar gesteld. In zijn plaats werd gekozen de heer G. H. den Hollander. De heer Torbijn, die vanaf de oprich ting der vereniging bestuurslid was, moest zeer hartelijke woorden van dank in ontvangst nemen. Hij kreeg een kistje sigaren en de vergadering ging unaniem accoord met zij benoe ming tot erelid. Na de pauze hield de heer M. Wattel een interessante lezing over het on derwerp „Teelt diverse tuingewassen". WAT ZEELAND GEEFT. Ook in Zeeland komen steeds weer berichten binnen van schenkingen aan het Rampenfonds. De ambtenaren in dienst van ie gemeente Middelburg zijn van plan gedurende drie maanden één procent van hun salaris af te staan. De opbrengst wordt geraamd op ongeveer f 4000.B. en W. vinden deze gedachte zo sympathiek, dat zjj de raad hebben voorgesteld, dit bedrag te verdubbelen. In R i 11 h e m werd bij een huis aan huiscollecte f4770.17 opgehaald. De collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f 298.42 op en de kinderen van de bij zondere school brachten ook nog eens f34.50 bijeen. Dat werd dus in totaal een bedrag van f 5103.09 hetgeen onge veer f37 per gezin is. Door de dijkgraaf en de gezworenen van de internationale polder „De Kleine Boompolder" te Sint Kruis werd besloten om van de kasmiddelen van deze polder een bedrag van f 100 af te staan aan het Rampenfonds. Voor deze kleine polder, die niet meer dan 400 ha omvat, is dit een mooie gift. Zeeuwse hengstenpremiekeuring te Axel. Nu de centrale hengstenpremiekeu ring op 12 Februari te Goes niet ge houden kon worden, heeft het bestuur van de afd. Zeeland van'de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" beslo ten op Donderdag 5 Maart een pre miekeuring van dekhengsten te hou den te Axel op het terrein van de V.V. Z.F. aldaar. Aanvang 11 uur. Militairen bij Axel op motor verongelukt. Zaterdagmiddag zijn twee militairen met verlof op weg naar huis J. Houtza ger en J. de Jonge uit Zaamslag na bij De Tol, even voorbij Axel, op een motorrijwiel tegen een paal gereden. De J. liep een beenbreuk en een hoofdwonde op en H. een hersenschud ding en hoofdwonden. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Inwoner van Oostkapelle met kustvaarder vergaan? „Lloyds shipping Agency" heeft Zondagmorgen uit Stavanger gemeld, dat de Nederlandse kustvaarder „Lark", die reeds geruime tijd in de wateren rond Noorwegen wordt ver mist, als verloren wordt beschouwd. Op het schip bevond zich als kok de negentienjarige ongehuwde M. de Rijke uit Oostkapelle. De kapitein eigenaar van het schip is G. Hindriks uit Groningen. De bemanning bestond uit zeven personen. Nagekomen Advertentiën Heden is nog onverwacht na een langdurig, geduldig gedragen lijden van ons heengegaan, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA JACOBA POLDERDIJK—BOOGAARD in de ouderdom van 53 jaar. Kleverskerke: J. POLDERDIJK Lzn Middelburg: T. DE VISSER-POLDERDIJK. P. DE VISSER en kinderen. Kleverskerke: P. POLDERDIJK. C. J. POLDERDIJK—KASSE en kind. L. POLDERDIJK. Kleverskerke 21, Februari 1953. De begrafenis zal plaats vinden op Woensdag 25 Februari 1953 te 12 uur te Kleverskerke.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2