DE MENS EN ZI|N BEZIT.... EN ZIIN MEDEMENS. UdaA fcani 27. 28. j\/| GULDEN heeft het Nationaal 1 J. Rampenfonds thans bij elkaar en dat is een fantastisch bedrag. Ik weet niet of hierbij ook de buitenlandse gel delijke hulp is inbegrepen en evenmin weet ik hoe groot die hulp is het doet er ook weinig toe, want zeker is dat het Nederlandse volk hoofd voor hoofd, van de grijsaards af tot de zuige lingen toe, een offer heeft gebracht om de slachtoffers, de in nood verkerenden, de mensen die alles verloren hebben, te hulp te komen. Een offer, werkelijk een offer. Want als we een dubbeltje in een collectebus gooien of soms eens een ralden in het kerkezakje, och dan is dat voor de meesten van ons geen offer. We eten er geen koekje minder om en we roken er geen cigaret minder om. Dat is ditmaal anders geweest: guldens per hoofd der bevolking zijn gegeven en worden nog gegeven. En dat betekent voor velen inderdaad iets, dat zij ter dege in hun portemonnaie kunnen mer ken. Er is ditmaal geofferd, in de echte betekenis van dat woord! Zoekend naar een christelijke samenleving. ■ng Oostenrijk gaat Zondag naar de stembus Geen grote verschuivingen verwacht FEUILLETON Schade aan woningen tot f 1000.- wordt geheel vergoed* ^aterdag 21 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 EER DAN VIJFTIG MTLLIOEN offers, maar altijd en overal zo in de Dat is buitengewoon verheugend. Al lereerst natuurlijk omdat het geld hard en hard nodig is tot leniging van de nood. Eigenlijk alleen maar van de erg ste nood, want hoe groot het bedrag ook lijkt, het blijft toch altijd nog maar een gering percentage van de werke lijke schade. Het is zelfs nog bij lange niet voldoende om de persoonlijke scha de der slachtoffers te dekken. Om over het herstel der dijken maar te zwijgen! Laten we dit financieel aspect buiten beschouwing dan treft in de tweede plaats de spontaniteit waarmee gege ven is. De omvang van de ramp was nog niet eens ten volle bekend of het geld begon al te stromen. Dit en vooral ook de grootscheepse hulpacties, waarbij persoonlijke belangen meestal geheel opzij werden gezet, hebben alom in den lande de verwachting doen opleven, dat ons volk plotseling die eensgezindheid hervonden had, die het in de oorlog aan de dag legde, maar die in de laatste ja ren geheel en al verdwenen scheen. In toespraken en krantenartikelen is de loftrompet gestoken over dat saamho righeidsgevoel en men vertelde aller- wege, dat Nederland opnieuw uit de slaap was wakker geschud om nu weer, ■chouder aan schouder, de weg op te yuan naar een betere toekomst. Nu, na drie weken, zijn deze hoog vliegers wel weer met hun beide benen op de grond gekomen. Het misselijk ge doe der communisten en E.V.C^lieden was wel een donker wolkje aan die mooie blauwe hemel, maar nu ja zo redeneerde men deze mensen zijn niet als Nederlanders te beschouwen. Het heibeltje met de A.V.R.O., welks oorzitter ook al roet in het eenheids eten gooide, zette ook al een domper jp het enthousiasme en nu we drie we ken verder zijn, weet iedereen wel weer, dat we heel graag allen samen de gevol gen van de ramp willen bestrijden, maardat we verder nog precies hetzelfde volk zijn als voor die 1ste Fe bruari: een volk met een zeer grote verscheidenheid. SOMMIGEN UWER zullen de nueh terheid, waarmee het bovenstaande is neergeschreven, misschien maar ma tig kunnen waarderen. Zij hebben zich waarschijnlijk verheugd in die eensge zindheid en betreuren het ten zeerste dat het niet altijd zo kan zijn. Ik be treur dat zeker niet minder. Maar het zou dwaasheid zijn zich blind te staren op een schijneenheid. En die eenheid is slechts schijn, omdat de ter bestrijding van de rampspoed samenwerkende groepen van een zo geheel verschillende levensovertuiging uitgaan. Dit artikel verschijnt in de reeks „Zoekend naar een christelijke samen leving". Ik heb dit deel maar niet nu eens ingevlochten, omdat ik het juist nu toepasselijk vond als er niets bijzonders was gebeurd was, wat ik hierover wilde zeggen al op 7 Februari onder Uw ogen gekomen. Dit stond n.l. in het schema als laatste inleidende ar- tel, voordat ik tot concrete vraag- tukken overga. Nu deze rampspoed over ons volk gekomen is, heb ik de voorbeelden ter illustratie van mijn gedachtengang voor het grijpen. En nu kom ik terug tot die schijneenheid: werkelijke eenheid be staat slechts in een christelijke samen leving. Omdat alleen de christen, de nens die zich door Gods gebod wil la ten leiden, weet hoe hij èn tegenover zijn bezit èn tegenover zijn medemens dient te staan. En hoe hij met zijn bezit God en zijn medemens moet dienen. Dat kan een klassenstrijd-socialist evenmin weten als een personalistisch socialist, een humanist evenmin als een liberaal. Want voor geen van deze allen is „dienende liefde" een beginsel. Onder tien zijn prachtmensen en men mag God daarvoor danken mensen die hun handel en wandel menig christen ot voorbeeld kunnen strekken, maar wat bij hen goedheid is, gekozen uit eigen vrije wil, is bij de christen plicht. God eist het van hem en God heeft met voorbeeld gegeven heeft door het zoen offer van onze Here en Heiland. Ziet U nu waarom die eenheid maar schijn is? Slechts als alle mensen niet alleen nu, ten opzichte van de slacht- bres willen springen voor hun mede mensen, met alles wat zij bezitten aan geestelijke gaven en aardse goederen, slechts dan zou er van werkelijke eens gezindheid sprake kunnen zijn. En die levenshouding is slechts mogelijk wan neer men dag aan dag de knieën buigt voor de Vader in de Hemelen en Hem vraagt: „Here, wat wilt Gij dat ik doen zal?" IV. I VING die is alleen bereikbaar als ieder zich met inzet van zijn gehele persoonlijkheid èn van zijn gehele aard se bezit, in verantwoordelijkheid geeft ten dienste van zijn medemens, van de gehele samenleving. Laat deze woorden eens op U inwer ken en denk eens over de draagwijdte daarvan na. Inzet van Uw gehele per soonlijkheid wil dat zeggen dat U avond aan avond op pad moet zijn ter wille van allerlei „goede doelen"? Wil dat zeggen dat U nooit eens iets kunt doen, waarin U zelf zin hebt? Wil dat zeggen dat U geen baas meer bent over Uzelf? Natuurlijk niet! De mensen die avond aan avond op pad zijn (en zo zijn er vele vaders en moeders) vergeten dikwijls dat hun naaste omgeving ook rechten op hen heeft. Mensen die al te veel hooi op hun vork nemen ten dien ste van de gemeenschap handelen dik wijls onverantwoordelijk ten opzichte van hun eigen vrouw en kinderen. En soms ook ten opzichte van zichzelf om dat ze vergeten dat ze ook maar men sen zijn en dat de boog niet altijd ge spannen kan blijven. Maar het wil wel zeggen, dat ieder ten dienste van de gemeenschap doet wat hjj kan doen. Dat geldt in de be sloten gemeenschap van het gezin en dat geldt in de werkgemeenschap. De arbeider die zich niet ten volle aan zjjn werk geeft, die de kantjes er af loopt of precies zoveel doet, dat er net niets op hem aan te merken is, die ver zaakt zijn plicht. Niet zijn plicht „tegen over de baas", maar zijn plicht tegen over de gemeenschap waarin ook die baas een schakel is en in diepste we zen verzaakt hjj zjjn plicht tegenover God! Want God, zijn Schepper, heeft de mens die verantwoordelijkheid op de schouders gelegd. En wat geldt voor de persoonlijkheid en werkkracht, dat-geldt in niet min dere mate voor de inzet van het aardse bezit. Over „eigendom" is al heel veel geschreven en de opvattingen staan dik wijls lijnrecht tegenover elkaar. Er is maar één juiste opvatting: de gedachte die ten grondslag ligt aan de gelijkenis der talenten; de gedachte van het rent meesterschap. Eigendom is géén diefstal het is een gave van God. Eigendom is ook geen persoonlijk bezit waarmee men mag doen en laten wat men wil: de man die zijn talent in de aarde be groef, verzaakte zjjn plicht. God gaf de mens zijn aards bezit opdat hjj daarmee zal werken ten bate van de gemeen schap. Dat bezit is niet alleen ten bate van die ene mens gegeven slechts de verantwoordelijkheid berust bij die ene mens, het bezit is ten bate van allen. Laat men dit alles goed beseffen, want als het straks, in het vervolg van deze reeks, over concrete vragen gaat, zullen we hierop terug moeten grijpen. Dit rentmeesterschap zowel over de per soonlijke gaven als over het aards bezit, is de grondgedachte van christelijk so ciaal handelen, het fundament waarop het gebouw dient te worden opgetrok ken. HOE VER ZIJN WE DAARVAN VERWIJDERD! Eensgezindheid is alleen bereikbaar in een christelijke sa menleving, schreven wij zo juist. Velen zullen schamper de schouders hierover ophalen, want haast nergens is zoveel verdeeldheid als juist onder christenen! Verdeeldheid en onverdraagzaamheid, waarover we ons diep moeten schamen. De vraag der discipelen wie toch wel de meeste zou zijn is ook onder ons zo'n belangrijke vraag! Het besef, dat we in liefde moeten dienen is maar uiterst zwak ontwikkeld! En zo is het ook met die gelijkenis der talenten: we kennen die gelijkenis haast uit het hoofd, maar er naar leven wat komt daar bitter weinig van te recht. We danken God er voor ais Yfe met aardse goederen rijk gezegend zijn en dat is goed. Maar laat men ook en vooral bidden om wijsheid, teneinde de verantwoordelijkheid, die daaruit voort vloeit te kunnen dragen. Want anders zal dat aards bezit ons aanklagen voor Gods rechterstoel! En onverminderd geldt hetzelfde voor hem, die een gezond lichaam en een goed verstand van God ontvangen heeft. Hjj zal die gaven moe ten aanwenden voor de gemeenschap. Zoals ieder zich ten volle gegeven heeft ter bestrijding van de watersnood, zo be hoort het eigenlijk altijd te zijn. Niet letterlijk natuurlijk, dat dag en nacht werken, maar wel in diezelfde geest. Als deze ramp ons dat besef heeft bij gebracht, dan hebben wij de les, die Goc) ons heeft willen leren, begrepen. Tr. MINISTER LUNS NAAR NEW YORK. Minister mr J. M. A. H. Luns zal zich op 1 Maart naar New York begeven om gedurende ongeveer één week de leiding van de Nederlandse delegatie bij het tweede deel van de zevende algemene vergadering der VN. op zich te nemen. De heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. zai optreden als plaatsvervangend leider van de delegatie. De in Nederland verblijvende leden van de delegatie zul len niet deelnemen aan het tweede ge deelte van deze zitting, die waarschijn lijk medio Maart wordt beëindigd. Nederlandse kustvaarders met elkaar in aanvaring. Donderdagavond zijn op de Schelde ter hoogte van Antwerpen tengevolge van-mist twee Nederlandse kustvaar ders met elikaar in aahvarlng geko men. De van Londen komende, 499 brt metende „Lucas Bols I" trof de even grote „Beekbergen" ter hoogte van het proviandruim, waardoor daar een gat van 2 x 2 m ontstond. De „Beekbergen", die eigendom van de Z. H. Scheepvaart Mij. te Rot terdam en van Requejada naar Ant werpen onderweg was, kon zijn reis voortzetten en is inmiddels te Antwer pen gearriveerd. Van schade aan de „Lucas Bols 1", eigendom van N. V. Spliethoff's bevrachtlngskantoor te Amsterdam, is nog niets bekend. BRIEVEN VOOR HET BUITENLAND. Met Ingang van 2 Maart a.s. zullen de bijzondere bepalingen betreffende de terpostbezorging van brieven, be stemd voor het buitenland, worden ge wijzigd. De voornaamste wijziging be staat hierin, dat voortaan alle gewone brieven, dus ook die boven een gewicht van 20 gram, welke geen deviezen be vatten, gesloten mogen worden ter post bezorgd. Voor aangetekende brieven echter en voor brieven met aangegeven waarde blijven de bestaande bepalingen van kracht, d.w.z. dat deze brieven boven 20 gram, open ter verzending aan de postinrichtingen moeten worden aan geboden. liiiiin Verder naar het Zuiden hadden de Zweden in het jaar 1638 bij de rivier de Delaware een kolonie gesticht. Zij boutoden daar een nesting, die ze ,Fort Christina" noemden. In 1655 viel Peter Stuyvesant met een leger van zes tot zevenhonderd man deze kleine Zweedse kolonie aan. Hij had geen moeite, het gehele district onder Hollands ge zag te brengen, maar de vreugde was van korte duur. De Engelse koning Karei II zag met mis noegen, hoe de Hollanders op de voor grond begonnen te treden. In 1664 gaf hij Nieuw Amsterdam ten geschenke, aan zijn broer, de her tog van York, die drie kleine schepen uitzond om de stad te neroneren. Peter Stuyvesant kreeg een aanval van razernij, maar de burgers gaven de stad welwillend over. Ter ere van de hertog noemde men de stad nu New York. ■■■■■■Mi Communisten zorgden voor een „stunt" (Van onze correspondent.) In Oostenrijk gaat men Zondag naar de stembus. Grote verschuivin gen worden er niet verwacht al wordt aangenomen, dat de socialisten een kleine winst zullen boeken en de onafhankelijken enige zetels zul len afsnoepen van de volkspartij. Daardoor kan het zetelverschil, dat er is tussen de regeringspartijen en de oppositie geringer worden. Hoe het zij, de Oostenrijkers nemen het alles nu eenmaal niet zo zwaar op ei de uitslag van de verkiezingen zal leren, wie er gelijk heeft. Het gure winterweer leende zich wei- vreden stellen. Voor deze laatsten is nig voor een intensieve verkiezings campagne. Er hangt een niet te mis kennen matheid over heel Oostenrijk, waaruit zou kunnen blijken, dat de po litieke leiders geloven, dat de kiezers hun standpunt reeds hebben bepaald. Bovendien ontbreken de duiten voor een behoorlijke propaganda, zodat het slechte weer de partijen juist van pas komt. Papier is duur, de drukkersionen zijn hoog en de partijen zitten slecht bij kas. Een „stunt". Een uitzondering op de regel vor men de communisten, die natuurlijk voor een bijzondere „stunt" hebben gezorgd. Ze gingen papiertjes in de straten rondstrooien, die op het eerste gezicht bankbiljetten schenen te zijn. De achterzijde van deze „bankbiljet ten" was bedrukt met rode propa- gandaleuzen.. Vooral de eerste dagen zijn heel wat winkeliers erin gelopen, omdat ze de papiertjes voor echt geld aanzagen. Dit werd zo bar, dat de po litie in de Westelijke sectoren van We nen een bevel tot inlevering moest uit vaardigen. De Russen in de Oostelijke zóne evenwel bevalen, dat men ze niet mocht inleveren. De Oostenrijker geeft dit gedoe alleen maar reden om te lachen en hij neemt al deze dingen met de humor, die hem eigen is. Verwijten. De weinige propaganda, die is ge voerd, lijkt meer op een over en weer elkaar beschuldigen, dan op het publi ceren van een program. De regerings partij verwijt de socialisten opzettelijk inflatie na te streven, terwijl de socia listen op hun beurt de Volkspartij aan de kaak trachten te stellen als de groot ste rentedief, die ooit heeft bestaan. Op de driehoekige zuilen, die overal staan opgesteld en waarop de verkiezingsplak katen kunnen worden geplakt kan men meer van dergelijke dingen lezen. Ove rigens zijn die driehoekige verkiezings torens aardige uitvindingen. Eén der zij den mag door de Volkspartij worden volgeplakt, de tweede zijde is voor de socialisten en de derde hangt vol met biljetten van de kleinere partijen. De zetelverdeling. De regeringspartij heeft in het par lement thans 77 zetels, de socialisten 67 en de onafhankelijken 16. De com munisten moeten zich met 5 zetels te- 6 Hij wist dat ze hem dit nooit schrijven zou als het niet heel erg was en hij, die zelf zo gevoelig is, kon het maar niet van zich afzetten en besloot daar om nu het in Indonesië hoe langer hoe moeilijker werd, zijn ontslag te nemen en in 't vaderland een baan te zoeken, hij hoopte dan na niet al te lange tijd de vrouw zijner keuze te vinden en kon dan meteen voor goed voor moeder zorgen. Ais hij de kamer in stapt merkt hij dat alles er zo keu rig uitziet, het lijkt wel of moeder hier gisteren pas is weggegaan. Hij zal eerst z'n bagage maar naar boven brengen vreemd na drie jaar weg te zijn geweest weer op je kamer te staan, er is echter niets veranderd moeder heeft alles precies zo laten staan, dat had ze hem ook geschreven, dan sprak alles nog tot haar. Niets veranderd, ja toch wel, toen voelde hjj zich een jongen nu staat hij hier als man, hij is veranderd, hij is van jongen, man ge worden. Maar kom, hij heeft niet veel tijd, daar hjj zo bij moeder op bezoek wil, hjj hangt z'n pakken netjes in de kast, die kunnen tenminste niet verder kreuken, de lege koffer zal hij in de grote kleerkast op de logeer kamer zetten maar als hij de deur van die kamer open doet weet hij niet wat hü ziet wat is hier alles vreemd maar echt gezellig, keurige meubels een kloostertafel met prach tig eigen gemaakt kleed en daar staat ook een radio, gek dat moeder hier nooit over geschreven heeft. Als hij de koffer in de kast heeft gezet en de deur sluit ziet hij op de radio een keurige foto staan. Hjj moet eens even zien wie dat is. Wat een mooie foto is dat, wat een vriendelijk gezicht heeft dat meisjef wat een prachtige donkere krullen, maar hoe ter wereld heeft dit meisje iets met zijn moeder te maken en hoe kan moeder hem schrijven over haar hopeloos alleen zijn als ze zo n aardig meisje in huis heeft? door A. JAMOEL—HORJUS. Hoe is moeder met dit meisje in contact gekomen en waarom heeft ze hem hier nooit over geschreven? Hij begrijpt er niets van, maar al denkt hij er nog zo over, een antwoord krijgt hij niet eerder vóór hij vanmiddag bjj moe der op bezoek komt, hij maakt zich er verder niet druk om. Hij sluit de deur en gaat naar beneden, hoe ging hij vroe ger deze trappen op en af, in een rits was hij dan beneden en in drie, vier stappen was hij weer boven, aan alles merkte hij, dat hij veranderd was. Hjj neemt alles beneden weer eens goed in zich op, wat heeft hij zich hier als kleine jongen toch veilig gevoeld in de hoede van vader en moeder en wat vond hjj het fijn als kleine jongen aan vaders hand te wandelen en dan vertelde vader hem van alles, hij voelde zich dan zó veilig en zou wel aan die hand door 't leven hebben willen gaanHij had ook wel op een minder prettige manier contact met die hand van vader gehad, als vader hem b.v. aan de waterkant ontdekte, waar hij bezig was het scheepje te laten varen door hem van een klomp gemaakt, dan was diezelfde hand ergens heel hard op neergekomen en in een tempo dat hij het lachen wel kon laten en dat was meerdere malen gebeurd als hij ondeugend was geweest, maar nooit is dit onverdiend gebeurd, deze straf had hij nodig gehad. Daar ontdekt hij in de voorkamer een mooie foto van vader, die moeder liet vergroten van een andere, dit had ze hem geschreven, wat was het keurig gelukt, wat leek vader precies, hij kon zich voorstellen dat moeder hier blij mee was. Wat had moeder in zijn af wezigheid toch veel doorgemaakt, en dit, het afscheid van vader, dit was wel het zwaarste voor haar geweest, maar ge lukkig ze wisten, vader opgenomen in heerlijkheid, voor eeuwig bjj God. Was er niet een rijke overeenkomst, zo veilig al hij zich als jongen voelen mocht aan de hand van déze vader, zo veilig mag hij zich nu als man voelen aan de hand van zijn Hemelse Vader. Maar kom, als hjj hier zo in gedachten blijft staan, staat hij hier vanavond nog, nij moet ach klaarmaken anders komt hij nog te laat bjj moeder. Het is bijzonder mooi voorjaarsweer, voor hem, die de warmte gewend is, nog erg vreemd, hij moet zich hier eerst weer omschakelen. Vanavond zou hij bij Wim en Gerda ko men eten en daarna gaat hij bij Henk en Mia op bezoek. Al wandelend en denkend is hij bij het ziekenhuis gekomen, daar staan al veel mensen te wachten, 't bezoekuur is dus van drie uur tot half vijf. Zodra de buitenklok drie uur slaat gaan de grote deuren open en stromen de bezoekers naar binnen. Hij gaat eerst naar de portier die een kaart voor hem schrijft welke hij bij eik bezoek moet tonen. Hij moet dus boven links van de gang zijn, daar is kamer 4. (Wordt vervolgd). er bitter weinig hoop, dat dit aantal groter zal worden. Er bestaat zelfs een kans, dat zij nog verder worden terug gedrongen, dan toch al het geval is. De volksverhuizing van Oost naar West heeft o.m. veroorzaakt, dat in de Oostzöne de zetels even duur zjjn geworden dan elders. Men moet n.l. 22.000 tot 25.000 stemmen halen voor één zetel. West- en Zuid-Oostenrjjk krij gen door de bevolkingstoename thans 9 zetels meer te bezetten. Moskou kan dus een gevoelig verlies lijden. Het kies stelsel schrijft tenslotte nog voor, dat iedere partij in een willekeurige kies kring minstens één zetel moet hebben verworven om in aanmerking te komen bij de verdeling der reststemmen. Ook dat zou de communisten enkele zetels kunnen kosten. Het betreden van onder water staande woningen. Toestemming van de burgemeester noodzakelijk. Verschillende inwoners van in het water staande gemeenten op Schou wen en Duiveland stellen pogingen in het werk hun huizen te bereiken om te zien, of zij nog iets kunnen redden of ook om waardevolle voor werpen van familieleden, die zijn verdronken, te achterhalen. Indien zij zijn geëvacueerd in of buiten Zeeland, dienen zij voor hun bezoek aan het eiland de beschikking te hebben over een doorgangsbewijs, dat ook voor deze gevallen door de Prov. Griffia wordt afgegeven. Deze bewijzen gel den echter niet als een vergunning tot het bezoeken van de bewusta woning. De beslissing hieromtrent be rust bij de burgemeester van de be trokken gemeente, tot wie men zich voor genoemd doel dient te wenden. Achtste leger gebruikt nieuw wapen in Korea. Momenteel gebruikt het achtste Ame rikaanse leger een nieuw wapen in Ko rea. Dit nieuwe wapen, een napalm- landmijn, werd Dinsdag met succes ge bruikt voor bet afslaan van een Noor delijke aanval in de Oostelijke sector van het Centrale front. Volgens mededelingen kunnen na palm- landmijnen tot ontploffing wor den gebracht, hetzij op een afstand langs electrische weg, hetzjj door dra den waarop slechts getrapt behoeft te worden. Door de ontploffing wordt er brandende petroleumgelel 20 meter is het rood geslingerd. Richtlijnen herstel onroerend goed. Boven f 1000.- wordt een nog vast te stellen percentage uitgekeerd. Aangifte van rampschade aan gebouwd onroerend goed kan, behal ve bij de rampschade-bureaux, ook worden gedaan bij het gemeente bestuur van de plaats van inwoning. De gemeentebesturen zijn in het bezit van aangifteformulieren. Zij zenden de schade-aangiften door naar de rampschade-bureaux, waar deze worden geregistreerd. Dit vernemen wij van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. Bij elk der rampschade-bureaux is een veel mogelijk direct op het definitie! ambtenaar van de afdeling vaststelling herstel worden gericht. van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gedetacheerd. Deze is belast met de leiding van de taxatie van de schade aan gebouwd onroerend goed in zijn rayon. De taxatie wordt verricht door een groot aantal taxateurs, die door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn aangetrokken en die, waar mogelijk, reeds met hun werk zaamheden zijn begonnen. Tot goed begrip diene, dat zij, die her stelbare schade aan gebouwd onroerend goed hebben geleden, met dit herstel niet behoeven te wachten tot de taxatie is verricht. Hun wordt integendeel aange raden het herstel ten spoedigste ter hand te nemen. Het is dan evenwel van het grootste belang, dat zij alle rekeningen, voorzien van een zo nauwkeurig mogelij ke omschrijving van de werkzaamheden of eventueel van leveranties, zorgvuldig bewaren om kz.t. te kunnen bewijzen wat hersteld is. VERGOEDING, De schade zai worden vergoed aan de hand van een taxatie van de herstel- kosten van overheidswege. Het ligt in de bedoeling de geschatte schade tot f 1000,- geheel te vergoeden onder aftrek van een bedrag van f50.Schade tot f50, wordt niet vergoed. Eventuele uitkerin gen wegens verzekeringen zullen in min dering van de schadevergoeding worden gebracht. Herstelbare schade boven de 11000,zai tot een nader te bepalen percentage worden vergoed. De wettelij ke maatregelen voor de schadevergoe dingsregeling zijn in voorbereiding. De kosten van noodherstel, noodvoor zieningen en schadebeperkende maatre gelen kunnen onder zexere voorwaarden ook worden vergoed. Deze maatregelen dienen evewei tot het uiterste te wor den beperkt. Alle krachten moeten zo- Werk voor het waterloopkundig laboratorium. In het waterloopkundig laboratori um te Delft wordt met spoed gewerkt aan de bouw van een model van het eiland Voorne en Putten en het Zuiden daarvan gelegen Haringvliet. Men be studeert de dichting van het 65 m lan ge dijkgat bij Hellevoetsluis, waarin twee betonnen caisons tot zinken zul len worden gebracht. De afsluiting zal moeten plaats vinden op 24 Februari aanstaande. Het model van het stroomgebied, waarover de ramp van 1 Februari zich uitstrekte en dat zich in het laborato rium bevindt, zal worden uitgebreid met de Oosterschelde. Zodra een be sluit zal zjjn genomen over de afslui ting van de zeegaten zullen met dit model proeven worden genomen, om deze onderneming zo goed mogeljjk te doen slagen. Met nadruk wordt onder de aandacht gebracht, dat afbraak van beschadigde panden zonder overleg met de hoofdin genieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshisvesting in de provincie, de financiering van het herstel in gevaar kan brengen. Men ga dus niet over tot afbraak alvorens hierover het advies ia te winnen van genoemde functionaris. DE BOERDERIJEN. Herstelbare schade aan boerderijen zal in het algemeen op dezelfde wijze wor den behandeld als schade aan woningen. Voor geheel verwoeste en zeer zwaar be schadigde boerderijen zal een schadever goedingsregeling worden ontworpen, ana loog aan de financierings- en premierege ling oorlogsschade boerderijen. Inee-vmcien Mpdertrtins Fabrikant.: Fa. Gebr. Tjallemo, Soeek Proeven met kleine atoombommen in de V.S. Een functionaris van de Amerikaanse burgerlijke verdediging, Downward, heeft op een geheime vergadering van leden van de burgerlijke verdediging met Ca nadese autoriteiten te Fort Canada in Canada medegedeeld, dat in de laatste drie maanden drie atoombommen ter grootte van een kopje boven een oefen terrein in het Noordelijke deel van de Amerikaanse staat Minnesota zijn. uitge gooid. Downward zei, dat zyn inlichtingen af komstig zijn van hooggeplaatste Ameri kaanse militaire zjjde. Sabotage aan boord van Brits vliegtuig. De „Daily Express" meldt dat aan boord van een vliegtuig van het type "York eigendom der Britse luchtvaart maatschappij „Skyways", sabotage is ge pleegd. Een toestel van dit type is 2 Fe bruari j.l. op nog niet opgehelderde wijze, boven de Atlantische Oceaan verdwenen. Het Britse ministerie van landsverdediging maakt van de „York"-vliegtuigen gebruik voor het vervoer van Britse troepen tus sen Groot-Brittannie en Jamaica. De „Daily Express" meent te weten, dat thans besloten is dat bij deze toestel len, na de landing te Kingston, (hoofdstad van Jamaica) militaire wachtposten zullen worden geplaatst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5