TOEZICHT OP DE WATERKERINGEN OPGEDRAGEN AAN DE MINISTER Het Rijk - met rijke technische ervaring - kan alleen de ernstigste schade herstellen Ingrijpende afwijkingen op wettelijke voorschriften Amerikaanse volk betuigt medeleven POMPEN EN HEVELS LEGGEN DE ZEEUWSE POLDERS DROOG Motie-Van Rijckevorsel per vergissing verworpen Financiering rampschade moet inflatie vermijden De Prov. Waterstaat kon slechts moeizaam aan de aanvragen voldoen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WET NOODVOORZIENINGEN VOOR DIJKHERSTEL De geschiedenis van Wolfaartsdijk Het water wijkt Uitgave: Stwating „Zeeuwieh Dogblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatr. 80, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 24!15. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte ''loordstraat 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2490 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nmn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 21 FEBR. 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zniaema, Goes. Op en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.42 u., onder 18.06 u. Maan op 11.20 u., onder 4.32 u. Hoogwater Zondag 22 Februari: Vlissingen: 8.22 u. 1.37 m., 21.20 u. 1.24 m. Terneuzen: 8.49 u. 1.60 m., 21.46 u. 1.46 m. Wemeldinge: 9.48 u. 1.26 m„ 22.44 u. 1.19 m. Zierikzee: 9.29 u. 1.07 m., 22.25 u. 1.00 m. Tengevolge van de rampspoedige gebeurtenissen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari is een groot aantal hoofd- en buitenwaterkeringen in Zuid west Nederland geheel of gedeeltelijk vernield, dan wel zwaar beschadigd. Met het oog op de ontzag lijke omvang van de schade aan de dijken kan het herstel niet alleen aan die beheerders worden ©ver- gelaten* die niet over voldoende uitgebreide en uit- feruste technische diensten beschikken. Het is gebleken, dat voor de uitvoering van een aantal herstellingen een zodanig omvangrijk tech nisch apparaat vereist is, dat slechts het Rijk deze Werken kan uitvoeren. Aldus lezen we in de Memorie van Toelichting ep het ontwerp van wet, betreffende de noodvoor zieningen voor het dijkherstel. Het is daarom noodzakelijk, dat deze wet het toezicht over de waterkerin gen in het getroffen gebied, hetwelk volgens het eerste lid van artikel 199 der Grondwet aan de staten der Provinciën behoort, met gebruikmaking van de mogelijkheid, welke de tweede zin van dit lid schept, opdraagt aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Men spreekt de verwachting uit, dat van de publiekrechtelijke lichamen, die het beheer voeren over de betreffende waterkeringen, bij de uitvoering van de herstelwerkzaamheden door het Rijk de nodige medewerking' mag worden verwacht. De billijkheid brengt mede, dat het Rijk die kosten voor zijn rekening neemt, welke zijn gemaakt om de wa terkeringen uiteindelijk in de oor spronkelijke toestand te herstellen, d.w.z. deze hetzelfde waterkerend ver mogen te geven, dat zij voorheen had' den. Indien van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om het waterke rend vermogen van een waterkering te verbeteren, hetzij door vergro ting van de afmetingen, hetzij door verandering van haar samenstelling, dan wel op andere wijze, zal het be treffende waterschap de daaruit voortvloeiende hogere kosten zelf moeten dragen. Ten einde het in be ginsel mogelijk te maken, dat het Rijk in die hogere kosten een tege moetkoming verleent, is artikel 7 In het ontwerp opgenomen. Om administratieve redenen zijn enkele voorzieningen nodig: Daarbij wordt onderscheid gemaakt Op pagina 2 staat in het kort de ge schiedenis van Wolfaartsdijk van 31 Januari tot en met 8 Februari. Door verschillende omstandigheden is de derde alinea enigszins verminkt. Ge lukkig zjjn we nog in staat deze fout te hersUAen. Deze alinea moet luiden: Toen het daglicht aanbrak zagen we heel het dorp Wolfaartsdijk ver zwolgen in de golven. Een van de diepste punten lag on der aan de Noorddtyk bij het z.g. kerkje. Vier gezinnen woonden hier. Twee gezinnen zijn met de grootste moeite gered. Twee alleen wonende mannen kon men niet meer berei ken. Zij verdronken. De eerste slachtoffers! Enz. tussen de opheffing van privaatrechte lijke en van publiekrechtelijke belem meringen. Ten aanzien van de eerste categorie wordt een regeling voorge steld, welke aansluit op de belemme^ ringenwet landsverdediging, terwijl met betrekking tot de publiekrechte lijke belemmeringen het noodzakelijk wordt geoordeeld, dat door het or gaan, hetwelk de herstelwerkzaamhe den uitvoert, zal kunnen worden afge weken van de op dit punt bestaande voorschriften. Hiervan zal slechts gebruik worden gemaakt, voor zover zulks noodzake lijk is naar het oordeel van de minis ter. INGRIJPENDE AFWIJKINGEN. Verantwoordelijkheid van deze Mi nister tegenover de Staten-Generaal brengt tevens mede, dat hij zich ver plicht acht bfj de periodieke medede lingen omtrent de vorderingen van het herstel, welke hij zich voorstelt te doen, tevens kennis te geven van in grijpende afwijkingen van de normale wettelijke voorschriften. Voor zoveel het herstel dan ook zon der bezwaar aan de beheerders zelf kan worden overgelaten, zal de minis ter kunnen bepalen, dat die taak bij hen blijft berusten. Hieromtrent wordt met de Proviciale Besturen overleg gepleegd. Indien bij dit overleg blijkt, dat de herstelwerkzaamheden van zodanige aard zijn, dat deze het beste door de Provincie kunnen worden verricht, moet dit eveneens aan de Provincie De rijke technische en organisatorische ervaring, die is opgedaan bij werken als de afsluiting en de inpoldering van de Zuiderzee, de afsluiting van de Brielse Maas en de Braakman en het herstel van de oorlogsschade aan de dijken in Walcheren, zijn voor de moeilijke problemen waarvoor men thans is ko men te staan onmisbaar. Het spreekt vanzelf, dat daarbij de medewerking van de deskundige technische diensten van provin ciën en waterschappen niet zed kunnen worden ont beerd, te minder daar deze over de noodzakelijke kennis van de locale omstandigheden beschikken. Het is dan ook de bedoeling zo weinig mogelijk af te wijken van de historische taak van de water schappen voor de instandhouding van de water keringen zorg te dragen. kunen worden opgedragen, ook indien de Provincie niet het beheer over de betreffende waterkering heeft. DOEL"- IFFEND HERSTEL. Het is zaak, dat alle beschikbare aniddelen zowel technische en an dere arbeidskrachten als ariaal en materieel op de snelst mogelijke en op de meest doeltreffende wijze wor den aangewend tot 1 ^"rstel der dij ken. De "j rde en de wijze van uit voering der werken mogen niet wor den bepaald door toevallige omstan digheden en door de ongelsjkhe'l in organiseren 1 v—a.a der Rijksbestu ren, doch het potentieel van de aan nemerswereld en het beselr' '>are ma teriaal moet op zo doeltreffend moge lijke wijze over de get-off en gebieden worden verdoold. Dukwdienst Goes—Kruiningen, Tussen GoesHansweert en Krui ningen onderhoudt de A.M.Z. een tij delijke dukw-autobusdienst. Vier keer op een dag rijden en varen de dukws van Goes via Kapelle, Schore, Hans- weer naar Kruiningen en terug. De vertrektijden uit Goes zijn vijf voor acht, vijf voor twaalf, vijf voor drie en vijf voor vhf. Uit Kruiningen vertrekt men 8.25, 12.25, 15.25 en 17.40. Illllllllllll Mr J. VAN BAAL GOUVERNEUR VAN NIEUW GUINEA. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr J. van Baal tot gou verneur van Nieuw Guinea. De heer van Baal is lid van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer en geldt als een bekend Nieuw Guinea-kenner in ons land. Jaren lang heeft hij daar ver toefd. Als opvolger van hem op de A. R.-candidatenlijst staat drs C. P. Ha- zenbosch, hoofd van de sociaal econo mische afdeling van het C.N.V. Weer busverbinding Bergen op Zoom—Tholen v.v. Naar wij vernemen hebben zowel de B.B.A. als de Thoolse Autobusdienst met ingang van heden de diensten tussen Bergen op Zoom en Tholen v.v. hervat, voorlopig alleen nog maar overdag. De eerste en de laatste ritten vallen dus uit. Hier en daar staat nog wat water op de weg. Zoveel mogelijk zal aan de dienstregeling de hand wor den gehouden, maar men zal begrij pen, dat dit niet altijd mogelijk zal zijn. Baggermateriaal in vluchthaven Bruinisse, De vluchthaven Zijpe te Bruinisse zal gedurende de komende weken mede worden gebruikt als ligplaats voor een perszuiger en ander bagger materiaal en voor de aanvoer van ma terialen ten behoeve van het her stel van dijken op Schouwen-Duive- land. Hierdoor is slechts ongeveer de helft van het havenoppervlak als lig plaats voor de doorgaande scheepvaart beschikbaar. Dit deelt de hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat, directie benedenrivieren, te 's-Gravenhage mede. Donderdagmorgen overhandigde ae Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, een resolutie, uitgegaan van de Amerikaanse Senaat en goed gekeurd door het Huis van Afgevaardigden (de vertegenwoordiging van het Ame rikaanse volk). In deze resolutie wordt het medeleven uitgesproken van het volk der V.S. met de bevolkingen van Engeland, België en Nederland, naar aanleiding van de ramp, die deze volkeren heeft getroffen. Van links naar rechts: Mr J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Seiden Chapin en mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Bootdienst Wemeldinge— Bergen op Zoom v.v. In verband met het tij zal de boot- dienst WemeldingeBergen op Zoom in de komende dagen op de volgende tij den afvaren: Zondag Wemeldinge 7 uur, Bergen op Zoom 11.30 u.; Maandag We meldinge 8.30 u., B. o. Z. 13 u.; Dinsdag Wemeldinge 9.30 u., B. o. Z. 14.30 u.; Woensdag Wemeldinge 10.30 u., B. o. Z. 15.30 u.; Donderdag Wemeldinge 11 u., B. o. Z. 16 u.; Vrijdag Wemeldinge 11.30 u., B. o. Z. 16.30 u.; Zaterdag Wemel dinge 12.30 u., B. o. Z. 17.15 u. Bij de Sino-Birmese grens zjjn natio- naüstische Chinezen In botsing gekO' men met communistische troepen. De nationalisten verzamelden zich aan de Birmaweg, die naar Joenan leidt. „Eén van de eerste kreten na de stormvloed van 1 Februari was: geef ons pompen, want we willen de zaak zo vlug mogelijk droog maken! Maar u begrijpt: er was op dat ogenblik een schreeuwend ge brek aan pompen. Niet alleen Zeeland, maar ook Noord-Brabant en Zuid-Holland probeerden er zoveel mogelijk vast te krijgen. Na korte tijd werd er iets op gevonden: de Algemene Directie van de Rijks waterstaat werd ingeschakeld om coördinerend op te treden. Hier in Zeeland was en is de Provinciale Waterstaat het orgaan, dat zich bezig houdt met de toedeling van pompen. Er staan er al heel wat op de verschillende eilanden". Dit verklaarde ir. A. B. J. de Koning, inge nieur bij de Prov. Waterstaat, die de laatste weken wel kan dromen van pompen EEN BITTERE PIL. (Van onze parlementaire redacteur.) De motie van Rijckevorsel (K.V.F.) om het artikel over de bevoegdheid van de rechter bij kennelijk onredelijk ontslag niet in werking te doen tre den voor dat de bepalingen van bet buitengewoon besluit van arbeidsver houdingen daaraan zijn aangepast, is gistermiddag in de Tweede Kamer ver worpen met 38 tegen 36 stemmen. Een driedubbele vergissing was de oorzaak, dat minister Donker op dit veel om streden punt de overwinning kon be halen. Het was de motie van de beer van Rijckevorsel. Maar zelf kon bij over zijn eigen voorstel niet stem men, daar hij had verzuimd de pre sentielijst te tekenenEen zuur gelag. Een bittere ervaring, wanneer men drie dagen lang voor deze motie heeft gevochten. De heer van Dis (S.G.P.) stemde te gen, terwijl het zijn bedoeling was om voor te stemmen. Dit liet hij later aan de voorzitter mededelen. Zijn fractie voorzitter, ds Zandt, was dermate op gewonden over deze fout, dat hij de Kamer uitliep en zich zodoende van stemming onthield. Zou de heer van Rijckevorsel gestemd hebben, zou de heer van Dis zich niet hebben vergist en was ds Zandt niet weggelopen, dan zou de motie aangenomen zijn met 391 tegen 38 stemmen. De P. v. d. A. stem de tegen, gesteund door enkele leden van de C.H.U. en de heren Stapelkamp en van Baal (A.R.). Daarna werd het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Minister Algera deelde mee, dat het bestuur van het Waterbouwkundig la boratorium te Delft in verband met de ramp overweegt een aanvraag om het bedrijfskapitaal te vergroten in te die nen. De regering zou eventueel dit verzoek met de meeste spoed beoor delen. IN DE GEHELE DAG WATER MIDDELBURG. M-nr uiterste zuinigheid blijft geboden! Met ingang van vandaag zal Mid delburg weer de gehele dag leiding water hebben. Van 7 tot 10 uur des morgens zal in het vervolg iedere dag volle druk op de leiding worden gege ven. Daarna wordt deze weer belang rijk minder. De verbetering in de voor ziening is mogelijk, doordat ook via Zuid-Beveland wat water kan worden geleverd. Ieder zij echter zo zuinig mogelijk. Niet alleen, omdat er nog veel te weinig water is, maar ook, om dat bij gering verbruik de druk wat noger kan blijven. a Dat het vaak enorme moeite kostte de pompen, die ergens in het land wa ren besproken, hierheen te krijgen en ze ook nog op de goede plaats op te stellen, ligt wel voor de hand. Bij een pomp hoort nu eenmaal een motor, maar om die er steeds bfj te krijgen was op zichzelf dikwijls al een puzzle. Gelukkig was er vaak voor het in be drijf stellen van vele lichtere pompen een oplossing: landbouwtractors. Maar er moest heel wat gesjouwd, geploe terd en vaak geïmproviseerd worden over de stukgeslagen en doorweekte dijken, voordat de pompen konden gaan draaien. Hoewel moeizaam heeft de Prov. Waterstaat tot heden aan de aanvra gen kunnen voldoen. Natuurlijk werd en wordt in elk geval de urgentie se rieus bekeken, want er zijn nu eenmaal niet zoveel pompen, dat men ermee kan gaan leuren. OOK HEVELS. Er wordt momenteel in Zeeland niet alleen met pompen gewerkt om dc poldergronden droog te krijgen. Ook hevels zijn in gebruik. En met succes. Het prettige is, dat dit systeem over al kan worden toegepast, waar het buitenwater een lager peil beeft dan bet binnenwater en ook, dat alle soor ten buizen gebruikt kunnen worden. Bij Ellewoutsdijk kan 20 van de 24 uur worden geheveld. Op een heel en kele plaats, waar de toestand van de dijk dat toeliet, zijn er buizen door heen gelegd, die het overtollige water afvoeren. Wie op dit ogenblik een tocht langs de Zeeuwse polders en dijken maakt, komt heel wat pompen tegen. Op Schouwen en Duiveland is bij Zonne- maire een pomp druk aan het werk. Zij wordt de Prins Bernhardpomp ge noemd, omdat zij volgens de mensen in de buurt door de Prins zou zijn be steld. In Zierikzee zijri 7 of 8 flinke pom pen aangekomen, terwwijl er nog 5 zijn aangevraagd. Deze zullen worden gebruikt om de polder Zonnemaire, 't waterschap Noordgouwe en de polder Groot Bettewaarde van het overtollige water te verlossen. Op Duiveland staat een pomp op de dijk van de Stoofpolder bij Bruinisse te draaien. Deze polder moet droog blijven, want hf| vormt een uitstekend terrein voor aanvoer en opslag van materialen, nodig voor dijkherstel. Op Sint Philipsland kan de Henriët- tepolder worden leeggemalen, zodra de pomp beschikbaar is. Het sluisje van de Anna Jacobapolder Is stuk, maar met een pomp, die men over een kleine 10 dagen ter beschikking zal hebben, hoopt men dan de polder te kunnen droogmaken. Op Tholen worden 8 hevels gezet. Deze zullen straks het water uit de achterliggende polders in de leidingen en sloten van het drooggebleven ge deelte van het waterschap Sint Maar tensdijk brengen, waaruit het intact gebleven gemaal het water naar buiten zal afvoeren. Op Noord-Beveland gaat het steeds meer de goede kant uit. De Stadspol- der ligt al enige tijd droog, doordat het sluisje intact bleef en het water kon afvoeren. Ook de Willem- en de Geers- dijkpolder zijn al aardig drooggelopen, via een behouden gebleven sluisje. De polders zijn alleen nog wat drassig. De Katspolder wordt door 5 kleinere pom pen leeggemalen. Deze zijn door de Duitsers beschikbaar gesteld en zij worden ook door Duitsers bediend. De Wissenkerkepolder, die niet invloeide, kon zijn overtollige oppervlaktewater niet kwijt en daarom werd een elec- trische pomp ingeschakeld, die op de Geersdijk- en zo verder op de Willem polder heeft geloosd. Deze electrische pomp is nu verplaatst naar de omge ving van Kortgene. Voor de droogmaking van de Oud Kortgene- en de Frederikspolder zijn twee grote pompen in bedrijf. Zij heb ben dienst gedaan bij de Zuiderzee werken. Bovendien komen er dezer dagen nog twee bij en over enkele dagen nog eens twee. Zijn die allemaal in gebruik, dan zal het niet meer zo lang duren, of Noord-Beveiand is leeg gepompt. In Zuid-Beveland is het nu zo, dat voor het droogmalen van de polders rond Wolphaertsdijk al één pomp kon worden weggehaald voor werk op Wal cheren. Via een sluisje verdwijnt het water steeds meer. Bij Ellewoutsdijk wordt met niet minder dan 12 hevels gewerkt. De buizen, die ervoor wor den gebruikt, zijn afkomstig van de voorraad, die hier nog aanwezig was voor de lange afstandsgasvoorziening, maar die onmiddellijk voor het doel beschikbaar werden gesteld. Verder staat hier een pomp, beschik baar gesteld door de Prov. Waterstaat in Utrecht, die 35 kub. meter per mi nuut kan spuien. Aan het haventje van Baarland is men bezig met het opstel len van 2 pompen, die elk 50 kub. me ter per minuut aan kunnen. Op Walcheren zijn 6 kleine pompen druk doende het water uit de Suzanna- en de Oranjepolder naar het Sloe af te voeren. De Oranjepolder kan ook lozen op de Kleverskerksepolder, die zijn water op natuurlijke wijze via Veere kwijt raakte. Een pomp met een capaciteit van 12 kub. meter per minuut is bezig het z.g. Oude Gat bij Arnemuiden vol te pom pen. Dezer dagen krijgt zü assistentie van een pomp, die 50 kub. meter per minuut kan verzetten. Het Oude Gat wordt door middel van duikertjes met de Arne in verbinding gebracht, zodat het water daar kan worden gespuid. Men hoopt de zaak hier over 1 of 8 dagen droog te hebben. Britse militairen sliepen op de provinciale boot. Donderdagavond arriveerde met de provinciale boot aan Katse Veer een groep van 25 Engelse militairen, die zoeklichten op Schouwen en Duiveland hadden bediend. Zij waren waarschijn lijk niet op de hoogte van het feit, dat reeds met ingang van Dinsdag j.l. alle militairen moesten worden teruggetrok ken. In Den Haag dienden zij zich af te melden, waarna zij naar hun onder deel konden terugtrekken. Gistermor gen zjjn zij doorgereisd naar Dordrecht. Die nacht van Donderdag op Vrijdag hebben zij doorgebracht op de provin ciale boot, die bij Katse Veer blijft lig gen. In dekens gewikkeld hebben zij op de banken van de kajuiten gesla pen. De Provincie zorgde er voor, dat zfl te eten kregen. De commandant vertelde, dat zijn mannen best te spie ken waren over al deze service. Weg A» J. Polder—Steenbergen doorgebroken. Door de druk van het water ie in de loop van Donderdag de verbindings weg Anna Jacobapolder-Steenbergen doorgebroken. Onmiddellijk is een be gin gemaakt met de dichttngswerk- zaamheden. Daarvoor konden 300 mili tairen worden ingeschakeld. Bij K.B. is ir. J. A. F. Franke te Voorburg benoemd tot directeur-gene raal van de voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer Franke, tot dusver raadsadviseur 'a algemene dienst, volgt dr Ir S. L. Louwes op, die einde Januari 1953 overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. Ir Franke is Ridder in ae Orde van Oranje Nassau. NA WATEROVERSTROMING GEEN GELDOVERSTROMING MINISTER v. d. KIEFT WIL DIRECT GEEN BEROEP DOEN OP TEGENWAARDEREKENING. „De financiering van de rampschade zal in hoofdzaak, ja, in zo sterk mogelijke mate, door leningen moeten plaats vinden om het infla toire effect te voorkomen. Of per saldo ook nog een beroep zal wor den gedaan op de tegenwaarderekening, is de zaak, die wij later rustig moeten bekijken. Ten slotte is het gebruik van deze rekening door de financiering van het herstel der aangerichte schade een zuiver infla toire maatregel en wij moeten er voor oppassen, dat wij na de water overstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen". Aldus heeft de minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, in een interview met het weekblad „De Zakenwereld" gezegd. De minister geloofde niet, dat de door velen zo gevreesde importlawine zal plaats vinden, zodat er vermoede lijk geen grootscheepse aanval van de zijde van de import op onze deviezen reserve zal komen. De ramp zal ongetwijfeld een zeer nadelige invloed hebben op onze be grotingspositie. Door de uitval van vele agrarische producten en onver mijdelijk uitstel en verlichting van belastingen zullen de inkomsten be langrijk dalen. De verhoging der uit gavenposten is nog niet te overzien. Tenslotte zei de minister te geloven, dat wij het een heel eind kunnen brengen om grotendeels met eigen in spanning de gevolgen van de ramp te boven te komen. De prachtige offer vaardigheid van ons volk, naast de schitterende giften uit het buitenland, toont aan, dat wij in nood wel wat mans zijn. Indien het in 1953 beschik bare kapitaal in de goede richting zal stromen, als dus het grootste deel van dit beschikbare kapitaal naar de over heid kan vloeien, dan hoop ik, dat wij het onder elkaar wel zullen redden. DE BILT ZEGT Aanhoudend vrij zacht. Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1