*s. nphh Vele aanbiedingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken OVERWELDIGENDE HULP UIT HET BUITENLAND Belastingfaciliteiten voor giften In St. Annaland verloor men gisteren de strijd tegen het water De ffWillemsdorp" door het gat in de dijk gesleept Toestand van Walcherse dijken is gunstig gfff f Maar vannacht zette men door, want er hing veel vanaf De middenstand te Zierikzee PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Medeleven met Nederland Rampenfonds 53 millioen Beroep op rechter bij ontslag voorlopig nog niet mogelijk? Pearson opvolger van Trygve Lie? Het begon zo goed Veroordeelde Elzassers krijgen amnestie Na veel tegenslagen toch succes Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel, 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu s: Korte "ïoordstraat 35. Tel administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2408 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 20 FEBRUARI 1058 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.44 u., onder 18.04 u. Maan op 10.31 u., onder 8.27 u. Hoogwater Zaterdag 21 Febr.: Vlissingen: 7.10 u. 1.59 m„ 19.56 u. 1.48 m. Terneuzen: 7.38 u. 1.81 m., 20.22 u. 1.71 m. Wemeldinge: 8.45 u. 1.38 m., 21.26 u. 1.37 m, Zierikzee: 8.24 u. 1.17 m., 21.07 u. 1.17 m. De hulp uit het buitenland voor het getroffen Nederland is over weldigend. In vele landen en delen van de wereld worden acties ge houden om de nood hier te lenigen. Alleen al in de Verenigde Staten van Amerika is volgens de laatste voorlopige gegevens 400.000 dollar bijeengebracht. Ook andere landen op de wereld blijven niet achter. Het regent aanbiedingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Het is slechts mogelijk een voorlopig overzicht te geven. De regering van Jamaica heeft sui ker en koffie aangeboden. In Addis Abeba is 1070 pond in de kas van het Rampenfonds gestort en in Ottawa staat een Rode Kruis-zending gereed van 10.000 hoge waterlaarzen, lakens, 8000 oliejassen, 3000 paar werkschoe nen en 682 thermosflessen. In Italië staat voor verzending ge reed 20 pompen met een totale capa citeit van 15.000 liter per seconde, gedeeltelijk voorzien van een complete apparatuur, gedeeltelijk zonder diesel motoren. Ér zijn 10 spoorwegwagons nodig om de goederen te vervoeren. De Nieuw-Zeelandse hoge commissa ris te Londen heeft de Nederlandse ambassadeur, mr Stikker, een chèque Moeilijk herstel, Ie Bruinisse is men begonnen met een klein poldertje in de nabijheid van het leegpompen van de Stoofpolder, de vluchthaven. De verbinding met Steenbergen, die de laatste dagen mo gelijk was, was gisteren verbroken door het inzakken van een duiker in de nabijheid van St. Fhilipsiand. ZEELAND GAF GUL. De stand van het Rampenfonds bedroeg gisteravond ruim 53 mil lioen gulden. De totale opbrengst van de collecte bedroeg te Oud-Vossemeer f23.165.59 en 1 kalf. Dit is gemiddeld per inwoner f 10.40 en per gezin f 42.Te K a t s bracht men op f6918.en te Wemeldinge f 16.960.19. Het totale bedrag te K a m - p e r 1 a n d bedroeg niet minder dan f 29.006.42. Dit is gemiddeld per gezin f 64.De stand te Aagtekerke is thans f4708.59. De Oranjevereni ging te Wiesekerke stelde f 100.beschikbaar. In Ovezande bracht de collecte tot op heden f 4914,47 op. De Geref. Gemeente te Westkapelle collecteerde voor het Rampenfonds f 867,53. GUNSTIGE BERICHTEN UIT POORTVLIET. Uit de gemeente Poortvliet komen gunstige berichten. Doordat steeds meer straten droog vallen, kunnen ook steeds meer mensen hun huizen schoonmaken en betrekken. De onge veer 1700 inwoners, die allen op een zeer klein, drooggebleven gedeelte wa ren geconcentreerd, kunnen daar de overvolle woningen verlaten, zodat de ze Thoolse gemeente een steeds nor maler aanzien gaat krijgen. De weg naar Tholen staat nog over een gedeelte van ongeveer 8 km. on der water. De weg naar Scherpenisse en Sint Maartensdijk is zo goed als droog en kan worden bereden. N. S. BELOONDE SNEL. De heer Colijn bevorderd tot inspecteur. Tot zijn verrassing kreeg gisteren de heer J. Colijn, inspecteur lie klasse der Ned. Spoorwegen te Goes, het volgen de telegram van Ir F. Q. den Hollan der, president-directeur der N. S.: „Hebben grote waardering voor Uw doortastend optreden herstelwerk zaamheden emplacementen en spoor wegen. Bevorderen U met ingang van 1 Februari j.l. tot inspecteur". Dit alleszins verdiende maar daarom niet minder welkome blijk van waar dering heeft de heer Colijn vooral te danken aan zijn snelle optreden aan de Sloedam, die thans immers weer bereden wordt door de treinen Vlissin genGoes. BOOTDIENST ZIERIKZEE—DORDRECHT. Vanaf heden zal een dagelijkse boot verbinding worden onderhouden tus sen Zierikzee en Dordrecht. Tengevol ge van de verzanding van de haven moet er rekening mee worden gehou den dat in verband met het tij de uren van vertrek regelmatig bekend moeten worden gemaakt. Het ligt evenwel in de bedoeling om de dienst ZierikzeeBurghsluis op de boot naar Dordrecht te doen aansluiten. Er wordt nogmaals op gewezen, dat deze dienst alleen bestemd is voor houders van een verblijfsvergunning voor Zierik zee. Vrijdag vertrekt de boot óin 7 uur uit Zierikzee en half één uit Dordrecht. Voor Zaterdag zijn de vertrektijden voor Zierikzee 8 uur en voor Dor drecht half twee. van 50.000 pond sterling overhandigd namens zijn regering. AMERIKA. Per 18 Februari is een overzicht op gemaakt over de hulpacties in de Ver enigde Staten. In New - York ligt op het ogenblik 200 ton goederen op ver voer naar Nederland te wachten. Het Holland Rampencomité in New York wordt overstelpt met brieven en bijdragen. Het totaal Ingekomen be drag is nog nauwelijks te schatten. Het plaatselijke comité te Boston verza melde tot dusver 40.000 dollar, te Buf falo 20.000, te Holland 10.000, te Kala mazoo 4000, te Cincinati 10.000, te Pas saio in de staat New York 5000 en op de ambassade te New York 45.000. De „Netherland-American-Foundation" ontving 10.000 dollar. In Los Angelos verwacht men een opbrengst van 200.000 dollar, te New Orleans 50.000 dollar. De Amerikaanse medische or ganisatie stond rechtstreeks 5000 dol lar af. 20.000 dollar is toegezegd door de Amerikaanse vrijmetselaars. Het totaal is dus bijna 400.000 dollar. Het hulpcomité „Electricite de Fran ce" te Parijs heeft 700.000 fres ter be schikking gesteld van een nader aan te wijzen gemeente. Het comité te Singapore heeft voor de derde maal 5000 pond sterling overgemaakt. In DIJKDOORBRAAK IN BELGIE. Tussen de Belgische plaatsen Tem- sche en Bornem is Dinsdagavond de Scheldedijk over een grote lengte on der de druk van het water bezweken. De zakken zand, waarmee de dijk hier versterkt was, werden meege sleurd en het nabijgelegen Weert moest worden ontruimd. In de ge meente Callo, die. bij de overstromin gen van de eerste Februari werd ge troffen, staat nog steeds anderhalve meter water. Oostenrijk staat een wagon met 25 kub. meter hout van verschillende af metingen voor verzending gereed, als mede een wagon planken. In Egypte was tot 14 Februari 55.000 gulden voor het Rampenfonds ontvan gen, alsmede een ander bedrag van 9350 gulden. Andere belangrijke bij dragen waren nog te verwachten. Zandlichaam achter zeedijk Vlissingen Rammekens? De toestand van de dijken op Wal cheren mag gunstig worden genoemd. Er is thans, na de eerste herstelwerk zaamheden, overal een redelijke veilig heid gewaarborgd. De gaten in de dij ken zijn op alle plaatsen gedicht. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat nu ook het werk is afgelopen. Bij Westkapelle b.v. kan nog niet gespro ken worden van een definitief herstel. Minstens het gehele jaar zullen hier nog allerlei voorzieningen moeten worden getroffen. Er wordt daar nog hard doorgewerkt. Het gat ten Noorden van Veere in de dijk naar Vrouwenpolder is defi nitief gedicht. De dijk is daar weer op de gewenste hoogte gebracht. Ook de zeedijk, die de Zuid watering beschermen moet, tussen Vlissingen en Rammekens, vertoont geen openingen meer. Het herstel van de buitenbekle ding en het buitenbeloop van de dijk vordert met de dag, zodat men hier met een zekere mate van gerustheid eventuele hoge waterstanden in de toekomst kan afwachten. Nu gebleken is, dat deze zeedijk bij de vloed van 1 Februari j.l. door het water werd overspoeld is men aan het onderzoeken, op welke wijze de dijk kan worden verhoogd en verzwaard. Deze is over bijna de gehele lengte aan het binnenbeloop ernstig beschadigd, met uitzondering van het gedeelte bij Rammekens, waar na de doorbraak in 1944 de nieuwe dijk werd gelegd. Eén der mogelijkheden, die thans wordt onderzocht, is het maken van een zand lichaam achter de dijk. Bij Oostkapelle is een dragline druk bezig met het afsluiten der geulen, waardoor het zeewater tijdens de springvloed naar binnen is gestroomd. Deze geulen worden geheel met zand opgevuld. Waar dat nodig is worden rijsschermen aangebracht. Omtrent de finitieve voorzieningen, b.v. in de vorm van strandhoofden, is nog geen beslis sing genomen. gIMi TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur.) Staatssecretaris van den Berge deelde gistermiddag op vragen van de heer v. d. Heuvel mee, dat de belastingfaciliteiten alleen gelden voor giften aan het Nationaal Rampenfonds. De bijzondere bepalingen kunnen ook gelden voor giften uit de bedrijfsmiddelen. Maar deze giften moeten dan ten goede komen aan het Ned. Roode Kruis. Giften voor bepaalde instellingen of voor getroffen familieleden kunnen dus niet worden afgetrokken. Wellicht is het echter mogelijk, dat bij adoptie dezelfde faciliteiten gegeven worden. De goederen moeten dan door het Roode Kruis administratief worden verwerkt. De staatssecretaris was het met de vragensteller eens, dat deze maatregel remmend kan werken op de offervaar digheid. Een administratie van alle gif ten is volgens hem niet uitvoerbaar. De regering zal overwegen of voor deze faciliteitenregeling een wet nodig is. Deze kan het voordeel hebben dat de kamer dan kan amenderen en even tueel de bepalingen kan verruimen. Verschillende sprekers drongen daar op aan. Verder is de Tweede Kamer voort gegaan met de behandeling van het ontslagrecht. Minister Donker vond de twee soorten rechtspleging niet gek. Het voordeel daarvan is, dat langs de weg van het vergunningsstelsel (Ge westelijke Arbeidsbureaux) de ontsla gen vlot afgehandeld kunnen worden. Daarnaast kan de rechter in enkele gevallen nog ingrijpen. Naar zijn me ning kan de rechterlijke macht op dit moment de behandeling van de ont slagregeling nog niet aan. Een groot deel van de Kamer wenste echter een rechterlijke controle. Minister Donker achtte dit nog niet mogelijk. Er ontspon zich nog een debat over de bedrijfsrechtspraak. De heer Stapel- LEIDEN ADOPTEERT VLISSINGN METTERDAAD. Te Vlissingen is gisteren weer een zending goederen uit Leiden aangeko men. Twee wethouders uit Leiden, de heren Jongeleen en Merke, dia waren meegekomen, werden op het stadhuis door burgemeester mr Kolff hartelijk toegesproken, die een diepe dank na mens de gehele bevolking overbracht. De heer Jongeleen deelde mee, dat de inzameling van goederen in zijn stad overweldigend was. Hjj schatte da waarde op ca. 8 ton. De aangekomen goederen, waaron der de sigarenkistjes met nuttige in houd werden dezelfde dag reeds uit gereikt. kamp (A.R.) zag deze in het verleng de liggen van de P.B.O. Een dergelijke rechtspraak kan niet verwezenlijkt worden zonder grondwetswijziging. En daarom vroeg hij de grondwetscommis sie dit probleem te laten bestuderen. Tot verwondering van velen toonde de socialistische minister zich niet enthou siast voor de bedrijfsrechtspraak. Ten slotte diende de heer van Rijckevorsel (K.V.P.)een motie in om het artikel over het beroep op de rechter bij on redelijke ontslagen niet in werking te doen treden voordat het B.B.A. hierop is aangepast. In diplomatieke kringen van de V.N. is men van oordeel, dat, indien de ISow. jet-Unie zioh niet tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal verzet, deze Canadese staatsman vrij wel zeker de opvolger van Die zal wor den. Woensdag deden in kringen van de V.N. geruchten de ronde, volgen» wel ke de Sowjet-Unle geen veto zou uit spreken tegen de benoeming van Pear son tot secretaris-generaal. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal staat op de agenda van de algemene vergade ring, die haar zitting Dinsdag onder voorzitterschap van Pearson zal her vatten. Als andere candldaten voor de post van secretaris-generaal worden ge noemd de Poolse minister van Buiten landse Zaken Skrzesewski, die door de Russen wordt gesteund, de Pers Nas- rollan Entezam en generaal Romulo uit de Philippijnen, Woensdagmorgen zijn door H.M. de Koningin op het paleis Soest ilijk de commandanten ontvangen van de buiten landse legereenheden, die hulp hebben verleend in de door de watrsnood getroffen gebieden. V.lai.r. op de voorste rfl: brigade-generaal R. R. Hendrix, commander American Relief Organization; Koningin Juliana; kolonel Chr. L. L. Robert commandant van het eerste regiment Franse genietroepen; Z.K.H. Prins Bernhard; luit.-kolonel P. E. Wood, commandant van de Engelse eenheid; luit.-kolonel P. L. Baetsle, de commandant van het Belgische eerste construc tiebataljon en luit.-generaal der artillerie D. C. Buurman van Vreeden. De strijd aan de laatste doorbraak te St. Annaland werd gisteren ge deeltelijk verloren. Met nog 'n kwartier respijt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed, die kwam opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volgeladen ijzeren zandboot, die voor het gat was gebracht om gemakkelijker de zandbakken er in te kunnen werpen, werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behouden op de dam. Met noodverlichting heeft men toch doorgezet en ook vannacht is daar in St. Annaland een zware strijd geleverd. De dag in St. Annaland was zo goed begonnen. In een gedeelte van het dorp kon men de kraan weer opendraaien en, dank zij de inspanning van de Wa terleidingmaatschappij Tholen, daaruit weer wat leidingwater tappen. De maatschappij heeft, om het zover te krijgen, buitengewone moeilijkheden moeten overwinnen. Met behulp van duikers werden breuken tussen St. Maartensdijk en Stavenisse opge spoord, waarna laatstgenoemde ge meente werd afgesloten en via een noodleiding de aanvoer naar St. Anna land moest worden geregeld. Uiteraard kan dit water slechts onder zeer ge ringe druk worden aangevoerd via een vijfduimsleidingbuis, waarom ook de watertransporten uit Oud-Vossemeer via de vrachtwagens nog dringend no dig zijn om in de eerste behoefte te voorzien. De gehele watervoorziening op het eiland Tholen, zo deelde de directeur van eerdergenoemde maatschappij, de heer I. F. J. van der Peijl, ons mede, hangt nog maar aan een 2tjden draad. Met nadruk verzocht hij er op te wij- BEZOEK VAN Dr GROENEVELT MEIJER. De directeur-generaal van de Mid denstand, dr W. L. Groenevelt Meijer, heeft gisteren, in gezelschap van ver tegenwoordigers van het bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, een bezoek gebracht aan Zierikzee. Daar werden besprekingen gevoerd met het provin ciaal en het gemeentebestuur, alsmede met een deputatie van de midden stand. Uiteraard werden opnieuw alle problemen, die met de evacuatie van de middenstanders samenhangen, se rieus bekeken. Tal van gegevens wer den aan dr Groenevelt Meijer ver strekt, die een rapport zal opstellen en dat aan de ministerraad zal voorleg gen. Daarna zullen besissingen wor den genomen over de mogelijkheden en de mate van verdere hulpverlening. Naar wij verder vernamen loopt de regeling, die het weekeinde voor de Zierikzeese middenstand is getroffen, tot heden goed. Diverse aantallen eva- cuatiekisten z^n reeds besteld. Aan alle middenstanders ln de ge ïnundeerde gebieden is nu verzocht zich in verbinding te stellen met het secretariaat van de Kamer, Seisdam 28 te Middelburg, tel. 3141, wanneer zij naar hun bedrijfspanden willen te rugkeren om nog goederen te redden en verdere orde op zaken te stellen. Zij zullen dan een qiroulaire ontvan gen met richtlijnen, boe hebben te handelen. De secretaris van de Kamer van Koophandel zal daarna aan het Prov. Bestuur advies geven omtrent het verstrekken aan deze middenstan ders van bewijzen om naar hun bedre ven te gaan. zen, dat vooralsnog voor consumptie het water goed gekookt dient te wor den. De tweede belangrijke gebeurtenis was de poging om bh laag tjj het laat ste buitendijksgat aan de St. Anna- landse zeedijk te dichten. Het proces te Oradour. De Franse nationale vergadering heeft Donderdag besloten met 344 tegen 206 stemmen amnestie te ver lenen aan de Elzassers, die in het proces Oradour zijn veroordeeld. Het betreft hier de 12 veroor deelde Elzassers, die tijdens de oorlog tot dienstneming in het Duit se leger waren gedwongen en be schuldigd waren van oorlogsmis daden. In Januari werd in on» land inge voerd voor een waarde van f 746 mil lioen, terwijl de uitvoer f709 millioen beliep. Het dekkingspercentage be droeg 95. Dagen te voren werden reeds voor bereidingen getroffen en de afgelopen nacht waren een paar honderd arbei ders bezig, de laajgte benodigde zand zakken te vullen. Om half twee gistermiddag is men be gonnen en nog werkt men daar. Er hangt veel van af. De verdedigingslijn van het eiland Tholen wordt dan be langrijk versterkt. Dit kan een bespa ring van veel werk betekenen. Onder leiding van de plaatselijke waterbouwkundige, met medewerking van de ambtenaren van de Provinciale en Rijkswaterstaat, met medewerking ook van eigen burgers en militairen, die nauw samenwerken, zijn thans ne gen gaten in binnen- en buitendijk van St. Annaland gedicht. Dan gaat men naar de tweede phase, namelijk landterugwinning in de richting Sta venisse. Radio-Warschau meldt, dat twee Po len, die ln 1951 naar West-Duitsland waren gevlucht en volgens de tenlaste legging in 1952 per valscherm uit een Amerikaans vliegtuig boven Polen wa ren neergelaten, ter door zijn veroor deeld door een militair tribunaal te Warschau. Buitengewoon verlof voor militairen die in de noodgebieden wonen. Aan militairen, die hun woonplaats hebben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden aldaar woonachtig zijn, zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof worden toegekend van vier dagen, dat voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal zal moeten worden opgeno men. Voor dit verlof zal tevens een maal vrij vervoer worden verstrekt. De bestaande regeling voor de be wegingsvrijheid wordt met ingang van Vrijdag 20 Februari weer van kracht. DE BILT ZEGT: Bewolkt Zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Bewolkt met plaatselijk enige nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. EEN KNAP STUKJE WERK. Bij Kruiningen is Woensdag avond een enorme prestatie gele verd door de veerboot „Willems dorp", die in de rampnacht door het gat ln de dijk was geslagen, weer in haar element, de Westerschelde, terug te brengen. Bijna een week heeft men daar bij Kruiningen ge zwoegd en geploeterd om de veer boot los te krijgen. Vele tegenslagen heeft men moeten slikken. Maar men heeft doorgezet. En het resul taat 1b geweest, dat de veerboot nu veilig in Hansweert ligt. Vandaag wordt de „Willems dorp" naar VUsBingen gesleept, waar de boot bjj „De Schelde" weer opgekalfaterd zal worden. Op het ogenblik kan men nog niet zeggen, hoe groot de schade ia. e Sr is heel wat Vindingrijkheid aan te pas gekomen, voordat men de „Wil lemsdorp" weer veilig in de Wester schelde had gebracht. Aanvankelijk vlotten de werkzaamheden niet erg en liepen alle pogingen op niets uit. Nu eens was het water niet hoog genoeg, dan stuitte men weer op een hoogte in het terrein en het slot was, dat in .het gat, waardoor de boot was gesla gen, een te sterke stroming stond. Maar er waren nog meer gaten in de dijk. EINDELIJK SUCCES. Woensdag heeft men eindelijk suc ces gehad. Zolderschuiten langszij hebben de veerboot „opgevloeid" en men zou haast zeggen over de onef fenheden „getild". Langzaam maar zeker stevende de veerboot met de zolderschuiten en een motorboot er voor naar een opening in dit geval dan de verlossende opening van de dijk. De stroming viel niet mee. Zo af en toe stokte het wel. Maar men klaarde het. Het is moeilijk te beschrijven hoe. Op het laatst scheen het nog mis te gaan. Maar nee, het lukte. Triomphe- rend dobberde de „Willemsdorp" weer op de Westerschelde. Alsof er niets ge beurd was. Maar ondertussen Een knap stukje werk was achter de rug. Bijker'g aannemersbedrijf te Gorcum kan zioh er op beroemen dit gepres teerd te hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1