Nieuws uit de Provincie. PUR0L BINNEN ENKELE DAGEN MEER EN BETER WATER VOOR MIDDELBURG Wordt de Middenstand uitgeschakeld hij- aanschaffing door gedupeerden? Een tweede noodverbinding bij de Sloedam Veerdienst door mist gestaakt Met een dukw ter kerke HATROZENSHAG Roode Kruis heeft in Middelburg onder hoogspanning gewerkt Stichting Watersnood Zeeland nu centraal orgaan voor materiële hulp aan door watersnood getroffenen Middelburgse Middenstandsorganisaties zijn ongerust over deze maatregelen Middelburg Goes. Ds v» d. Leek tc Kapeiie-Üiezeiiuye jumieert Mist over water KERK EN SCHOOL VEILINGBERICHTEN Donderdag 19 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Voorziening vanuit Zuid-Beveland Het is niet onmogelijk, dat Middelburg binnen enkele dagen meer en beter leidingwater zal krijgen. Het ligt nl. in de bedoeling ook deze stad van water uit Zuid-Beveland te voorzien, al zal de hoeveelheid voorlopig niet groot zijn. Ook dit water zal moeten worden gechloreerd en daarna worden gemengd met het Maaswater, dat door tankboten (die zullen blijven varen) wordt aangevoerd. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de door de Waterleidingmij. „Zuid-Beve land" bij de oude brug van Schore opgestelde inrichting water uit Ossendrecht in tankboten zal pompen, welke tankboten dan naar Middelburg zullen varen. Uiteraard is één en ander afhankelijk van de vraag, of de buisleidingen bij Kruiningen en Krabbendijke kunnen worden behouden. Illlllt] Doordat bij de Sloedam een tweede noodverbinding naasi de vernielde buis leiding kon worden geiegd kon de aan voer van water uit Zuia-Beveland van 27 kubieke meter per uur tot ongeveer 50 kubieke meter worden vernoogd. Dit water wordt naar Vlissingen getranspor teerd. Middelburg heeit daarvan nog niets ontvangen, uit heeit echter zijn bij zondere redeh. De waterieidingdesKundi- gen achten het nl. niet verantwoord in een buizennet, dat het grootste gedeelte van de dag geen water oevat, ongechlo- reerd water te brengen. Ai is de kwaliteit van het water uit Ossendrecht uitste kend, met het oog op ev. cnemische pro cessen, die zich in een leegstaand bui zennet voordoen, moet het water van chloor worden voorzien. Dit is tot heden niet mogelijk, omdat de daarvoor nood zakelijke apparatuur nog niet aanwezig is. Zeer binnenkort kan die worden ver wacht. MIDDELBURG—VLISSINGEN. In dit verband wordt het ook wat dui- deiyker, waarom Vlissingen meer water heeit dan Middelburg en waarom er geen sprake kon zijn van een gelijke verde ling van de armoede". De druk op de Vlissingse waterleiding is zo laag moge lijk. Er is dag en nacht water. Zou men nu hier ook tot rantsoenering overgaan in deze zin, dat slechts enkele uren kan worden getapt, dan zou men voor precies hetzelfde probleem met betrekking tot het buizennet komen te staan en zou ook hier aMiet water moeten worden gechlo reerd. Momenteel krijgt Vlissingen ong. 1200 kubieke meter water per dag (24 uur van 50 kubieke meter) uit Zuid-Beveland. Daarbij komt het water uit Dishoeck, ongeveer tSOO kubieke meter. Dit is al aan de hoge kant voor dit kleine water wingebied, dat bij sterkere onttrekking ernstig verziitingsgevaar loopt. De 1800 kubieke meter water in totaal is voor Vlissingen veel te weinig. Door de druk echter zo laag moge lijk te stellen zou het mogelijk zijn ong. 400 kubieke meter water naar Middel burg door te leveren. Gaat dit inderdaad door en lukt het ook via Veere wat tan&scnepen te laten binnenkomen, dan is het niet onmogelijk, dat over enke*e dagen Middelburg dag en nacht water heeft, maar dan precies zoals in Vlissin gen: met een zeer lage druk op de lei ding. HET OPJAAGSTATION. Over het werk aan het opjaagstation bij de Sloedam vernemen wij, dat hard wordt geprobeerd zo snel mogelijk de nooddijk rondom de reinwaterkelder ge reed te krijgen. Deze zal dan direct wor den leeggepompt, schoongemaakt en ge desinfecteerd. Aangezien de machines van het station geheel moeten worden na gezien, zullen speciale maatregelen ge troffen worden om het aangevoerde wa ter met de gewenste'kracht het Walcher- Tengevolge van de dichte mist is gis termorgen de veerdienst Vlissingen Breskens vanaf 8 uur tot omstreeks half twaalf gestagneerd. Tientallen auto's stonden te wachten. Toen de dienst werd hervat werden drie boten ingezet. De dienst HoedekenskerkeTerneu- zen stagneert de laatste tijd nog al eens aangezien de capaciteit 12 auto's te klein is en het in en uitladen te veel tijd in beslag neemt. De belangstelling van auto mobilisten voor dit veer is dan ook eigen lijk te groot. Ook hier zou een derde boot een oplossing betekenen. Haagse Zeeuwen offeren voor de watersnood. Zowel de vereniging „Zeelandia" als ,,Ons Brabant" hebben geofferd voor de slachtoffers van de watersnood. In Den Haag is door beide verenigingen samen een toneelavond gehouden, die werd geopend door de wnd voorzitter van Zeelandia" de heer de Smit. Er werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de slachtoffers der watersnood. Ook de voorzitter van „Ons Brabant" sprak een kort woord. O.m, werd gezamenlijk het Zeeuwse volkslied gezongen. Het koor van „Zee landia" zong „Loflied van Neptunus aan de zee" en „Zeeland, het land van de zee". Mevr. van Burgel zong „De Zurukzeese Toren". Door de gezamen lijke toneelverenigingen werd op ver dienstelijke wijze opgevoerd „De grote race". Aangezien de baten van deze avond nu reeds een bedrag van f 700 tot f 800 opleverden, is besloten nog een derge lijke avond te organiseren. De dukws van het leger hebben Zon dag op wel zeer bijzondere wijze dienst gedaan. Ds W. C. van Burgeier, de Ned. Herv. predikant van Kruiningen, ging in de dienst te Yerseke voor en tal van de niet-geëvacueerde Kruiningers wil den graag de kerkdienst bezoeken. Geen nood, de dukws bewezen ook hier goede diensten en prompt werden de kerkbezoekers uit Kruiningen naar Yerseke gebracht. De dukws bleven wachten tot na de dienst en vervoer den toen de kerkgangers weer terug naar hun dorp. se buizennet in te jagen. De beide nood- verbindingen zullen nog wel geruime tijd dienst moeten doen, want een gedeelte van het hoofdbuizennet is volledig weg gespoeld. Er is thans tussen de directeuren van de drie waterleidingmaatschap pijen een uitstekende samenwerking ontstaan, die, zoals prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning te 's-Gravenhage tijdens zijn besprekingen te Middelburg op Dinsdag j.l. verklaarde, erop lijkt, of het één groot bedrijf is. Spoedeisende vergadering „De Breede Watering bewesten Y erseke". Het waterschap „De Breede Wate ring bewesten Yerseke" zal Dinsdag a.s. te 2 uur ln de „Prins van Oranje" te Goes in spoedeisende vergadering bijeen komen. Enkele punten van behandeling zijn: Voorstellen van het bestuur tot defini tief herstel van de stormschade: Mach tiging aan het bestuur tot het aangaan van kasgeldleningen; verslag storm ramp van 1 Februari j.l. en een begro tingswijziging. Bevelandse middenstanders bijeen. Maandag j.l. vergaderde te Goes het bestuur van de Noord- en Zuid-Beveland- se plattelandsmiddenstandsverenigingen o.l.v. de heer P. G. v. d. Weele uit Co- lijnsplaat ten einde zich te beraden wat voor de gedupeerde middenstanders in het getroffen gebied kan worden gedaan. De ontzaglijke moeilijkheden waarvoor ook deze mensen komen te staan werden zeer uitvoerig besproken. Het bestuur was van de urgentie van onmiddellijke hulp zodanig overtuigd, dat zij meent, dat ten spoedigste een co mité gevormd dient te worden om hun de helpende hand te bieden. Dit comité zal, aldus het bestuur, moe ten bestaan uit vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, van de on derscheidene middenstandsverenigingen te Goes en van de plattelands-midden- standvereniging van Noord- en Zuid-Be veland. L>111111 DE DIEREN- ZAAL Toen de zandloper was uitgelopen wandelde Alpha Omega naar een naburige zaal. Nieuwsgierig als ze zyn stapten Pieter en Ka- rolus er achteraan. „Ruikt het hier naar een beesten stal?" vroeg de wijze man. „Nee", antwoordde Pieter. „Juist, dat klopt. Maar tóch zijn al mijn dieren hier verzameld. Eenden, hon den en katten van hout op wielen en konijnen, olifanten en beren opgevuld met kapok en zeegras. Hier ziet U de reden van mijn succes. Deze beesten zijn reeds vijftien jaar bij my. Ik voedde ze met balletjes, ieder kreeg natuurlijk een an der soort, maar.en nu komt het, alle dieren zijn in leven gebleven. Geen enkele ziekte is voorgekomen, zelfs geen verkoudheid of misselijkheid waarmede het gezondste dier wel eens sukkelt!" Alpha Omega pakte voorzichtig een wollen konijntje uit zijn hok en legde het op tafel. „Dit beestje bijvoorbeeld", ver volgde hij, zijn boek raadplegend, ^krijgt iedere dag een wortelballetje, een loofballetje en een klaverballetje. Luister maar eens naar zijn hartje. Het klopt zo zuiver als een bromfiets". „Interessant", sprak Pieter. „Interessant", aapte Ka- rolus hem na. „Buitengewoon geleerd van U", hernam Pieter. „Inderdaad heb ik ook het gevoel, dat die rijst-met-krenten-balletjes mij zeer goed voldaan heb ben". „Meen je dat Pieter", vroeg Karolus zacht". „Ik rammel anders nog". „Juist, juist", begon Alpha weer. „Nu wordt het tijd, dat ik mijn dieren ga luchten". n Mededel- VAN ROSSEM S Biervliet» harmonie geeft concert in België t.b.v. Rampenfonds. De Koninklijke muziekvereniging „Har monie" uit Biervliet zal op 28 Februari a.s. een concert geven in Dour in het Zuiden van België. Men gaat op uitno diging van het comité, dat in Dour de inzameling van geld en goederen voor het Nederlandse Rampenfonds regelt. Alle onkosten worden door dit comité vergoed en de recette zal aan het Nationaal Ram penfonds ten goede komen. Duitse gave aan Zeeuwse athleten Tijdens een bespreking te Münsterover komende athletiekwedstrijden overhandigde de Münsterse voorzitter aan de heer Heupers uit Enschedé een pakket met nieuwe kleren en schoeisel voor getroffen Nederlandse athleten. De heer Heupers heeft het pakket rechtstreeks laten door zenden aan de Zeeuwse Districtsvoorzit ter, de heer F. A. Kolijn, ter verdeling onder getroffen Zeeuwse athleten. Ingezonden Mededeling (Adv) Winterhanden Wintervoeten Winteroren Hulpverleningswerk in tweede fase „Wij hebben thans wat betreft de materiële hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood de tweede fase bereikt. De eerste fase was het zuivere red dingswerk, waarin het Ned. Roode Kruis werkelijk zorgde voor alles dat maar nodig was. Nu de civiele instanties als bv. gemeentebesturen bet werk weer beter aan kunnen, kunnen wij ons geleidelijk terugtrekken. In het tweede sta dium, dat men het beste met verzorgingswerk kan aanduiden, zijn voor wat Zeeland aangaat, alle aanvragen om materiële hulp gecentraliseerd bij de dezer dagen opgerichte Stichting Watersnood Zeeland op de Dam 51 te Middelburg", aldus verklaarde mr J. A. Heyse, Kringcommissaris van het Roode Kruis in Zee land, ln antwoord op vragen, die wij hem stelden omtrent het werk, dat het Roode Kruis in de afgelopen weken heeft verricht. Brief aan de Commissaris der Koningin De vereniging „Handelsbelang" te Middelburg en de Middelburgse Midden standscentrale hebben zich met een brief tot de Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot gericht, waarin zij hun ongerustheid uitspreken over het feit, dat bij de aanschaffing van goederen door de getroffenen, de plaatse lijke middenstanders zouden worden uitgeschakeld. Zij doen een beroep op de Commissaris om zijn invloed aan te wenden, dat de verhouding tussen de mid denstand en de klant bij de hulpverlening niet zal worden verbroken. Het komt de besturen der organisaties voor, dat een zeer ernstige fout w.ordt gemaakt, indien de gedupeerden de her- aanschaf van hun meubilair en andere goederen zouden verkrijgen buiten de eigen winkelier om. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat de in de rampgebie den gevestigde gedupeerde winkeliers nóg eens werden benadeeld. Daarbij komt nog, dat het in het be lang van de getrofienen moet worden ge acht, dat zij bij de aankoop van goede ren gebruik kunnen maken van de ser vice, die ze gewoon zijn van de eigen winkelier te ontvangen. Het ligt voor de hand, dat de leverancier bij het bedienen van zijn eigen vaste relaties veel waarde zal hechten aan een tevreden klant en er minder gevaar bestaat, dat de klant iets in de handen gestopt krijgt. ONGERUST. Verwezen wordt naar de regeling, zo als die door de Overheid is getroffen voor het herstel van de oorlogsschade, waar bij de gedupeerden in de gelegenheid werden gesteld alles via de winkelier naar eigen keuze aan te schaffen. Men is' er echter niet gerust op, dat de afwikkeling van de rampschade op gelijke wijze zal geschieden. Allerlei symptomen, zo zeggen de midden standsorganisaties, wijzen er op, dat er een neiging bestaat, de vaste relaties tussen de gedupeerde klanten en de eigen leveranciers te verbreken. Als voorbeeld hiervan wordt genoemd, het feit, dat het herstel van de door de ramp beschadigde machines waar schijnlijk zal worden onttrokken aan het vrije bedrijf en dit door een soort overheidsbedrijf zal gebeuren. Voorts kwam ons ter ore, dat in Zie rikzee de bevoorrading der bewoners met kruidenierswaren niet zou gebeuren via de plaatselijke kruideniers, maar door de overheid, waarbij deze middenstanders werden ingeschakeld. Het is zonder meer duidelijk, zo wordt besloten, dat een der gelijke gang van zaken min of meer fu nest zal worden voor bet Zeeuwse be drijfsleven in het algemeen en voor de handeldrijvende middenstand in het bij zonder. En dat is heel wat geweest! Er is dag en nacht onder hoogspanning gewerkt, door Roode Kruismensen, maar niet min der door vele tientallen vrijwilligers en vrijwilligsters. Als die laatsten niet had den geholpen, had mr Heyse werkelijk met de handen in het haar gezeten. Het begon ai die eerste Maandag na de stormvloed. Uit Friesland arriveerden 25 vrachtauto's met goederen en ook van andere kanten begon de goederenstroom reeds te vloeien. Het bleken nog maar de eerste druppels te zijn, want de enorme voorraden, die de volgende dagen binnen kwamen, gaven steeds duidelijker een in druk van de grote offervaardigheid der mensen. Scheepsladingen en vrachtwa gens vol met goederen uit binnen- en bui tenland werden naar Middelburg en naar andere Zeeuwse gemeenten gedirigeerd. Toen was het grote probleem: sorteren en dat zó snel te doen, dat aan de aan vragen, die binnenkwamen, direct kon worden voldaan. De heer Heyse heeft niets dan lof voor de dames en heren (de schooljeugd niet te vergeten), die hun nachtrust vaak opofferden en hun werk lieten rusten om bij dit werk te helpen. Zij kwamen uit alle rangen en standen van de bevolking. ACHT DEPOTS. Het liep al spoedig zó met de aanvoer van goederen, dat acht depóts in ge bruik moesten worden genomen. De eers te week was alles bij bet Roode Kruis, waarvan de staf in de Gortstraat zetelde, geconcentreerd, dus zowel de ontvangst der goederen als de uitgifte daarvan. Dit bleek niet langer vol te houden en in een bespreking werd overeenstemming be reikt omtrent een nieuwe regeling, die inhield, dat de uitgifte gedelegeerd werd aan een speciale commissie van dames, die onder de bezielende en deskundige leiding van mevrouw de Jong-Bikker haar „operatiebasis" koos in het gebouw Lange Giststraat 23. Langzamerhand kwam er wat meer te kening in de situatie, omdat de inhoud der depóts kon worden gerubriceerd voor wat de soort van kledingstukken betreft. Het werd toen zo, dat alle aanvragen, die werden ontvangen, door het Roode Kruis op juistheid werden onderzocht en na accoordbevinding werden doorgegeven aan de centrale in de Giststraat. Een andere belangrijke verlichting van het werk van het Roode Kruis was de overname der uitgifte aan individuele évacué's op Walcheren door de gemeen- Met twee maten gemeten. G. van B., visser te Arnemuiden had ln November 1952 suikerbieten gerooid samen met zijn broer. Aangezien het landwerk geen dagelijks werk is voor een visser, viel dit karweitje niet mee. Hjj zou 24 cent per vierkante roede verdienen. Aan het einde van de avond zag hij wel, dat de verdiensten niet zo groot waren. Toen de week om was had hij er genoeg van. De landbouwer mat met een meetlat op hoeveel roeden hij had gerooid en betaalde hem uit. Nu had ver., om toch wat te verdienen, voor alle zekerheid een stuk van de meetlat afgezaagd, om zodoende een groter aantal roeden te krijgen. Oor spronkelijk gelukte dtjj doch wat later bleek, dat de landbouwer toch wel een heel kort meetlatje had gekregen. Heij vertelaarde, dat hij geen behoor lijk daggeld kon halen en daarom het latje maar wat Ingekort had. f30 of 15 dagen hechtenis. Offsetdrukmachine voor de gemeente. B. en W. hebben de raad, die Dinsdag 3 Maart a.s. weer zal vergaderen, om een crediet van f 7500,verzocht voor de aanschaf van een offsetdrukmachine met de daarbij behorende benodigdheden en een schrijfmachine. In hun voorstel zeggen zij, dat bedoelde machine, in tegenstelling tot een cyclo- stylmachine, die momenteel wordt ge bruikt, in staat is modellen te leveren met een levensduur, welke ongeveer ge lijk is aan die van drukwerk, terwijl ge bruik van beter papier goed beschrijfbare modellen en formulieren waarborgt. De belangrijkste voordelen zijn; grote pa pier- en inktbesparing. Uiteindelijk be tekent aanschaf van de machine bespa ring op de post drukwerkkosten. B. en W. wensen de aanschaffingskos. ten in een periode van 10 jaar ten laste van de gewone dienst, te brengen. Voor 1953 wordt wegens rente en afschrijving een bedrag van f 1000,geraamd. Geëvacueerde man verdronken. Uit het Kleine Vestje heeft de po litie gisterochtend het stoffelijk over schot opgehaald van de ongeveer zes tigjarige landbouwer de M. uit Elle- woutsdijk, die met zijn echtgenote ge- evacueerd was bij tandarts B. De heer R. Zuidema stelt vragen. Het A.R.-raadslid de heer R. Zuidema heeft aan de burgemeester schriftelijk verzocht mee te delen of het juist is, dat in tegenstelling met wat in sommige an dere gemeenten plaats vond, in Goes de werkzaamheden betreffende de evacuatie van de door de stormramp getroffen per sonen en wat verder met deze ramp ver band houdt, niet werden uitgevoerd door of namens 't gemeentebestuur, maar door de organisatie Bescherming Bevolking. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, verzoekt de heer Zuidema de burgemeester de raad in te lichten over de resultaten van het optreden van deze organisatie. Naar wij nader vernemen, zal de bur gemeester in de eerstvolgende raadsver gadering een overzicht geven van de ge nomen maatregelen. AXEL Rijkspostspaarbank. Gedurende Ja nuari 1953 werd op het postkantoor te Axel en bijkantoren op spaarbankboek jes Ingelegd voor een bedrag van f 71.788,54 en terugbetaald f 41.219,34. Het aantal inleggingen bedroeg 710, het aantal terugbetalingen 171. BRUINISSE Mosselexport hervat. Begin deze week is de mosselexport van Waddenmosselen hervat. De leverantie moet geschieden via het aan- en verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom. De verwa tering moet geschieden te Yerseke. .AELISKERKE Melkcontröle. In de jaarvergadering van de Melkcentralevereniging gaf de heer Stroo, hoofdcontroleur der Melk- centraleverenigingen een uitvoerige uit eenzetting (fan de melkcontröle. Wegens het vertrek van de voorzitter, de heer L. Matthijsse naar de Noord Oost Polder werd als bestuurslid gekozen de heer J. Pleijte. HULST Raadsagenda. In de morgen te hou den raadszitting komen o.m. de volgen de punten ln behandeling. Vaststelling diverse begrotingen; voorstel tot de bouw van twee dienst woningen aan de Glacis weg; Idem óm B. en W. te machtigen plannen te doen ontwerpen voor de bouw van acht mid denstandswoningen aan het Jansenius- plein en 30-40 woningwet-woningen aan de Glacisweg of in plan Noord-Oost. OUD-VOSSEMEER Dukw verpletterde spiegelruit. Een dukw, die in de Raadhuisstraat draai de, seed achteruit tegen de woning van de lieer Guiljam, met het gevolg, dat een grote spiegelruit werd vernield, een deur met kozijn het begaf en een muur werd ingedeukt. ST. ANNALAND Wie mist zijn vaarzen? Sedert 1 Febru ari zijn bij de heer J. C. Moerland. Oude- landpolder B 19 te St. Annaland 3 ong. 2 jarige vaarzen opgestald. Oormerken; 5695. Z.A. 41319. Z.A. 41320. Z.A. Eige naars van deze dieren kunnen zich zo spoedig mogelijk tot de heer Moerland wenden om inüchtingen. Ze gelieven dan hun T.B.C.-schetsen mede te brengen. YERSEKE Paarden op hol.'Een span paarden van de eher M. v. d. Jagt sloeg op hol, ren den door de hekken van de neren J. J. de Koeyer en J. Boone en kwamen daar na. tot stilstand. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, wei werden de paarden verwond. De materiële scha- ae is aanzienlijk, ZOUTESPUl Jaarvergadering Chr. school. In de jaar vergadering van de Chr. school gaf de secretaris, de heer K. Dieleman een over zicht van het schoolleven in 1952. De he ren R. Boeye en J. Riemens-Koster wer- uen ais bestuursleden herkozen. Voor J. Dieleman-van Doeseiaar werd de heer J. Pijpelink gekozen. Aan hei emd van de vergadering zette het hoold der school het doel en nut van de op Sept. te openen Chr. B.L.O.-school te Terneuzen uiteen. telijke dienst van de Maatschappelijke Zorg te Middelburg, welke instanne kan putten uit de voorraden van het Roode Kruis. DEENSE HULP. Enorme steun voor de verzending der goederen Is verleend door de Denen, die met vijf grote vrachtwagens de expeditie op zich namen. De mannen behoorden tot de Deense Civil Defence, de burger lijke verdediging, en waren volkomen self-supporting. Alleen voor zit- en slaap gelegenheid moest worden gezorgd. Zü kwamen net op het goede ogenblik. Mr Heyse had het hoofdbestuur m Den Haag al opgebeld met de mededeling, dat hij geen wagens meer had om de goede ren weg te brengen. Toen werd hem ver teld, dat er juist 17 Deense vrachtauto's voor de stoep stonden, vol met goederen die door de Deense regering waren ge schonken. De Denen mochten hier voor lopig blijven om bij de hulpverlening te worden ingezet. Korte tijd later konden vijf wagens in Middelburg aan het werk gaan. Tien dagen hebben zij hier gere den. Gisteren vertrokken er drie en Za terdag gaan de laatste twee weg. Het Prov. Bestuur heeft thans aan alle Zeeuwse burgemeesters een circulaire ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat in het vervolg alle aanvragen om materiële hulpverlening voor de slachtoffers aan de Stichting Watersnood Zeeland dienen te worden gericht. De dringende nood is thans gelenigd, maar er zal, wanneer straks gebieden gaan droogvallen, nog enorm veel werk aan de winkel komen om de getroffenen aan linnengoed, huis raad enz. te helpen. Vandaag herdenkt ds j. v. d. Leek, Ge- ref. predikant te Kapeiie-Biezelinge de dag waarop hij 25 jaar geleden te Zalt- bommel in het predikambt werd beves tigd. Hij was toen 29 jaar en vervulde het ambt in deze gemeente tot Juli 1931. Zijn volgende gemeente was Badhoeve dorp, waar hij het Woord zesuen jaar be diende. In April 194Ï nam hij het beroep aan naar Kapelle-Biezelinge. In zijn ruime studeerkamer aan de Biezelingsestraat, waar we een kort bab beltje met hem maakten heeft hij eens zijn gedachten laten gaan over de afge lopen kwart-eeuw. In die 25 jaar heeft hij precies 3000 preken gemaakt. Hoewel het hem in Kapelle uitstekend bevalt, denkt hij toch nog vaak terug aan Badhoevedorp. Want daar, aan de rand van Amsterdam, stond hij midden in het volle leven van een forensendorp. „Het was daar vooral evangelisatiewerk, dat verricht moest worden", vertelde hij. Met grote vreugde mocht hij zijn gemeente daar zien groeien van 500 tot ruim 1000 leden. Hier in Kapelle, waar de kerk 450 leden telt, gaat alles veel kalmer, doch met de vele évacué's is er ook voor ds v. d. Leek weer meer werk gekomen. Pratend over zijn werk vertelde de pre dikant, die ook consulent is te Wemeldin- ge, ons dat zijn liefde ook, we mogen haast wel zeggen vooral, uitgaat naar het ziekenbezoek. „Ik ben niet van plan hier weg te gaan", aldus ds v. d. Leek, „maar als men mij zou roepen om het ambt van ziekenhuispredikant te vervullen, zou ik dit geloof ik toch wel doen". Dat zijn liefde hier naar uitgaat büjkt trouwens ook uit het door hem geschreven boek „Loutering", verschenen bij van Botten- burg in Amsterdam. Andere publicaties zijn o.m. het boek „In het Huis mijns Gods" en bijdragen in „De Bazuin" en „Philippus". Ook in het politieke leven heeft ds v. d. Leek een rol gespeeld. In Zaltbommel was hij voorzitter van de kiesvereniging en in Badhoevedorp sec retaris. Thans vervult hij geen bestuurs functies meer. Het jubileum wordt vandaag in be scheiden kring herdacht. Een maand gevangenisstraf voor kooplustige matroos. Verschillende malen had de matroos J. W„ wonende te Vlissingen, goederen op afbetaling gekocht. Voordat hij echter had afl>etaald, had hij de goe deren verkocht en het restant wat hij nog moest betalen, niet betaald. Hij verliet vrouw en kinderen en Vlissin gen en ging op ©en sleepboot varen. In Almelo werd hij van boord gehaald en bekende de goederen verkocht te heb ben omdat hij ln geldnood verkeerde. By verstek werd hij veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Op de voorplecht van het bootje, dat ons die lange haven van Zierikzee heeft uitgebracht en ons zal afleveren aan de Provinciale boot naar Katse- veer, staat een van de oude knechts. Zijn ogen doorboren de mist, die als een laag watten over het water ligt en als de hoorn, diep en doordringend, zijn geluid over het water heeft ge schreeuwd, legt hij zijn hand achter het oor, luisterend naar anttuoord. Om acht uur zijn we uit Zierikzee vertrokken, een aantal pasagiers, wat lading en een aantal postzakken, die de verbinding tussen dit eiland en de buitenwereld vormen. Nu is het bijna een uur later; drie. kwartier hebben we bij .de haveningang gelegen, nu eens mat naar links varend, dan weer wat naar rechts, steeds maar turend zodat de ogen pijn gaan doen, steeds maar luisterend of er geen antwoord komt op onze hoornstoten Zojuist kwam er plotseling een schim uit de mist opdagen, nauwelijks 20 meter bij ons vandaan. De provin ciale boot? Nee, een vrachtboot, die de. haveningang naar Zierikzee zocht. Niet ongevaarlijk, nu we daarvoor lig gen! Over en weer wordt er geroepen. Onze uitkijk vraagt of ze de provin ciale boot niet gezien hebben een schouderophalen is het antwoord. Er is niets te. zien. Niets te zienBeneden ons kolkt het water rond de haveningang. Daar in is alles te zien. Daarin vindt men terug het leed, dat in de afgelopen we ken geleden is. Grote brokken hout, palen, luiken, stukken van een schuur ze kolken rond, nu eens verder weg drijvend, dan ons weer naderend. Zijn ze niet het symbool van het huise lijk leven, dat de mens beschermend rond zich opbouwt tegen de hardheid van buiten. Met één slag heeft het wa ter die intimiteit uiteengereten. Daar in vindt men grote balen stro, pakken hooi, appels, peren, uien symbool van het menselijk werken en zwoegen voor het dagelijks brood. Nu drijven ze daar rond, als. een bespoting van al dat menselijk geploeter. Met één slag heeft het water ze immers te pakken gekregen. Het kijken naar dit steeds maar be wegende water met zijn lugubere in houd, doet pijn. Pijn aan de ogen, die vermoeid raken en pijn ook aan het hart, dat al zo moe. is door die name loos grote ellende Uit de mist komt plotseling een ant woord op onze signalen. Luisterend rekken allen de hals. Komt het hier vandaan, daarvandaan? Het is zo mis leidend. Maar als van de grote boot regelmatig belsignalen gegeven wor den, komt er ook in ons schuitje vaart en beweging. En dan is er ineens op twintig, aertig meter voor ons het licht van de boot en direct daarna de schim. Het wachten in de mist is ten einde. In het water drijft nog al dat wrak hout, die appels en perendie uien het kijken daarnaar doet het hart pijn» Maar aan de horizon is het licht, het licht van de boot die ons naar huis brengt. God gaf de smart maar ook het licht. Wie de troost hieruit vatten kan, die vatte het! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Charlois, S. G. J. Goverts te Katwijk aan de Rijn. Benoemd tot vic. te IJsselmonde, P. D. de Bruyn, cand. te Rotterdam-Z.j tot vic. te Rotterdam (Vreewijk), J. L. Maris, cand. te Rotterdam-Z. Bedankt voor Ameide en Tienhoven, L. Trouwborst te Monster. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum, J. van der Zan den, cand. te Groningen; te Veenen- daal, vac. W. C. v. d. Brink, J. Over- duin te Amsterdam; te Godlinze, J. van der Zanden, cand. te Groningen; te Hoogeveen, als missionair predikant voor Soemba, M. v. d. Werff te Amers- foort. Aangenomen naar Veenendaal, J. Overduin te Amsterdam; naar Nükerk, vac. G. Morsink, W. Griffioen te Kra- lingscheveer; de benoeming tot zieken huispredikant te Hoogeveen, W. Faber a.s. em. pred. aldaar. De Classis Leiden heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Wessel, cand. te Leiden. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Leiden, D. Biesma te Am sterdam-O. en C. v. d. Weele te Har derwijk. Bedankt voor Arnhem, J. M. Visser te Enschede. GOES, 18 Febr. '53. Spruiten 30 49; Rode kool 12—17; Gr. Savoye kool 18—23; Witte kool 9—12; Uien stek 7—13; Idem afw. 15—16; Prei 48. Gele Savoye kool 14—15; Kroten 121 Knolselderij 10, alle3 per 100 kg. Knol selderij 8—11 per 100 stuk».

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2