E Nieuws uit de Provincie. Chefarine M MIDDELBURGSE VLEESHAL IS EEN COMPLETE TEXTIELWINKEL Griep? Chefarine „4'* doel wonderen! Nood- of hulpsecretarieën in vele plaatsen Dagelijks worden 20 tot 30 gezinnen geholpen Brief van Kruiningens burgemeester De toestand op St. Philipsland Afsluiting der zeegaten binnen 15 jaar mogelijk? Oestercultuur van Yerseke dan ten dode opgeschreven Post verbinding en in Zeeland KRUIS W O ORD-PUZZLE Middelburg keerde evacuatievergoeding uit Geen terugkeer naar ontruimde gebieden Administratie is over 't algemeen weer intact Vlissingen Vlissinger aangehouden Aan de geëvacueerde abonnes op „Zeeuwsch Dagblad Woensdag 18 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Kleding en dekking voor evacué's op Walcheren De zorg voor uit het rampengebied geëvacueerden voorzover het kleding en dekking betreft is sinds het einde van de vorige week in Middelburg gecon centreerd. Vanuit de Vleeshal van het Stadhuis worden de évacué's in Mid delburg en alle Walcherse dorpen met uitzondering van Souburg en Rltthem en de stad Vlissingen, van het nodige voorzien. Het Roode Kruis verstrekt de goederen uit de zeven depots, die in de stad z\fn ingericht. Per dag worden 20 tot 30 gezinnen geholpen. Dat geschiedt met gulle hand, want er is ge noeg. De organisatie van deze individuele hulpverlening is in handen van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, die daarbij gebruik kan maken van vele vrijwilligsters. Op verzoek van het Roode Kruis heeft Maatschappelijke Zorg dit werk overgenomen, eerst alleen voor wat be treft de geëvacueerden In Middelburg, later ook voor die In de Walcherse dor pen. Het bestuur van de Ver. Oorlogs museum stelde de Vleeshal gedeeltelijk ter beschikking en daar is het nu een complete textiel-, schoenen- en kinder speelgoedwinkel. Middenin staat een éénmanstorpedo, die nu met allerlei da mes- en kinderkleding is bedekt. Rond om liggen op schragen de textielgoe- deren, keurig gesorteerd op stapels, variërend van babykleren tot werk pakken. De gehele dag zijn dames be zig met het helpen van klanten" en met het selecteren van goederen. HUISBEZOEK. Dageljjks krygt Maatschappelijke Zorg van Bureau Bevolking de namen en adressen door van de vluchtelingen uit de overstroomde gebieden, die voor lopig in Middelburg onderdak hebben gevonden. Er zjjn er nu ruim 2S0. Vijf dames, die voor dit doel zijn gevraagd, zoeken al deze mensen op en gaan eens rustig praten over wat zjj nodig heb ben. Dat wordt opgeschreven en door gegeven aan de dames In de Vleeshal, die de pakketten gereed maken. Kort krjjgen de évacué's het gevraag de netjes thuis bezorgd. Dit systeem blijkt voortreffelijk te werken. De mensen kunnen rustig na gaan waaraan zjj gebrek hebben en In de Vleeshal is het rustig. Natuurlijk komen er toch nog genoeg mensen om hun keuze te maken, vooral van de dorpen. De burgemeesters hebben eind vorige week bericht gekregen, dat zij de in hun gemeenten geëvacueerden konden opgeven en dat dezen een lijst konden inleveren van hetgeen zij be hoefden. Zodra deze lijsten zijn ontvan gen worden de zendingen in orde ge maakt en naar de dorpen gebracht. Wie niets krijgt, heeft dat meestal aan zich zelf te wijten. Vaak Is de oorzaak, dat de geëvacueerde zich niet ter gemeen tesecretarie heeft laten registreren. Gelukkig zijn er ook (al ls dat aantal niet zo groot), die niets nodig hebben, omdat zij voldoende hebben kunnen meenemen. TACHTIG GEZINNEN. Tot gistermorgen waren ongeveer 80 gezinnen op de boven omschreven wijze aan kleding en dekking geholpen. Daar onder waren gezinnen van 8 h 9 per sonen. Aan alle gezinnen is een Roode Kruis-levensmiddelenpakket door be middeling van Maatschappelijke Zorg verstrekt. Het ls de bedoeling, dat de dames-hulsbezoeksters haar visite na 14 dagen herhalen om te onderzoeken, of er soms nog andere of nieuwe wen sen zijn. Geliefde inwoners van de zo zwaar getroffen gemeente Kruiningen, Hoe gaarne was ik met u allen per soonlijk in contact gekomen, doch een griep-aanval, waarvan ik gelukkig her stellende ben, heeft mij dat tot heden verhinderd Langs deze weg een zeer hartelijke groet met stevige handdruk van mijn vrouw en mij. Diepe deernis vervult ons en ook u over onze geliefde doden, tengevolge van de ramp. God sterke de achter geblevenen. Wij zijn nu allen over de verschillende dorpen verstrooid. Het doet ons goed te vernemen, dat u allerwege hartelijkheid wordt betoond en hulp wordt verleend. Ik weet wel, dat u allen nog moeilijkheden zult hebben en met zorg vervuld zijt over have en goed, dat verloren is gegaan of dat nog niet in veiligheid kon wor den gebracht. Houdt echter goede moed en het hoofd naar boven. Vanaf de eerste uren van de ramp is onophoudelijk in mijn gedachten: „Niet klagen, maar dragen en vragen om kracht". Laten wij dit allen beleven, dan zal het gaan. Wij zullen niets onbeproefd laten om alles zó te kunnen maken, dat u t.z.t. met redelijkheid zult kunnen ge tuigen: „Ik had niet gedacht, dat alles nog zo goed voor elkaar zou komen' Dit zijn geen hoogdravende bewerin gen. Denkt u ook aan het grootse voor beeld van onze zeer geliefde Prinses Wilhelmina. Zij ontzag zich niet om op haar hoge leeftijd, twee dagen na de ramp in ons midden te zijn. Zij ver zocht mij de deelneming van Hare Majesteit onze Koningin en Haar over te brengen aan de families van de overleden slachtoffers en betoonde in nig medeleven met de grote nood van onze gemeente. Overigens hoop ik u later meer te kunnen vertellen. Met onze hooggeachte Commissaris der Koningin aan het hoofd komt on ze provincie en dus ook onze gemeente er weer bovenop. Als de dijk dicht is, kunnen we het herstel van onze gemeente met grote kracht aanpak ken. We treffen nu reeds de voorbe reidingen daarvoor. Dank aan zovelen voor de velerlei hulp. De vissers en schippers van Yer- seke en V/emeldinge hebben met inzet van eigen leven het grootste deel on zer inwoners van de dood gered op de rampzalige Zondag 1 Februari. Nog veel meer personen, instanties enz. moet ik bedanken, doch kan dit nu op deze wijze niet doen. Ik zou dan bijna de gehele krant in beslag nemen. Daarop hoop ik echter later te kunnen terug komen. Geliefdeinwoners, nu is gebleken hoe een sterke band er is tussen u en ons. Wij houden vol en in gedachten zijn wit steeds bij elkaar. M. VOGELAAÏ Burgemeester var i Kruiningen. Ook dan zal weer getracht worden aan de verzoeken te voldoen. Is er in de Vleeshal van een bepaald artikel niet voldoende, dan wordt de voorraad uit de Roode Krulsdepots aangevuld. MET VERSTAND! Er is door sommige mensen enige cri- tiek geuit op deze wijze van werken, die te ambtelijk en te weinig „gemoeds- werk" zou zijn. Oi. is dit verwijt niet op zijn plaats. Wanneer men geeft, moet dat 66k met verstand gebeuren! Een nauwkeurige registratie is nood zakelijk, opdat men later kan weten, dat het geven verantwoord ls geweest. Enook hier moet, helaas, worden gewaakt tegen profiteurs, die er geluk kig niet veel zijn, maar die er tooh tus sen doorlopen. Er zou overigens al heel wat gewonnen zijn, als nu langzamer hand eens een einde kwam aan de in cidentele hulpverlening van Instellingen, die dit natuurlijk goed bedoelen, maar oorzaak kunnen zijn, dat mensen, die daarop uit zijn, zich twee- of driedub bel ln de kleren steken. ARBEIDERS AAN DE DIJKEN. Het bljjkt, dat sommige arbeiders, die aan het herstel van de dijken wer ken, zich rechtstreeks tot het Roode Kruis of Maatschappelijke Zorg heb ben gewend met een verzoek om kle ding, laarzen enz. Dit is niet de goede weg. Genoemde^ instellingen kunnen moeilijk deze mensen Individueel gaan helpen. Dat moet collectief geschieden door de werklelding, die een lijst met het verlangde bij het Rode Kruis kan indienen. Wij kregen de verzekering, dat deze lijst dan ook wordt gehono reerd. Op St. Philipsland zijn de aannemings maatschappijen thans bezig de vier grote gaten in de dijk te dichten en de drie beschadigingen te herstellen. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zijn hangt van twee factoren af. In de eerste plaats het weer, dat de laatste dagen zeer gunstig is geweest en voorts van de werkwilligheid van de arbeiders op dit eiland. Daarnaast brengt de aanvoer van zand en kiel nog zijn speciale moei lijkheden mee. Over de werkwilligheid zijn de me ningen verdeeld. De eilandbewoners zeggen: „Wij doen wat we kunnen!" De aannemers wijzen er van hun kant op, dat Zondag j.l. van de 300 arbeiders er slechts 100 aanwezig waren. De 200 af wezigen beriepen zich op hun kerke lijke verplichtingen. In het gunstigste geval rekenen de aannemers er op, dat de kistdammen er binnen twee weken op hoogwater hoogte zitten. Een week daarna kunnen de polders worden drooggemalen. Daar na komt de afwerking aan de beurt, wat maanden zal duren. „We zijn niet bang voor brede gaten, maar wèl voor diepe", vertelde een der ingenieurs. Het in- en uitgaand tij schuurt de gaten steeds verder uit. Daarom heeft men eerst de kistdammen opgeworpen tot laagwaterstand, waardoor het water er overheen kan stromen. Dukws zijn bij het transport vrijwel onontbeerlijk en één der aannemingsmaatschappijen 'heeft zich reeds zo'n voertuig aange schaft. DE TREIN VLISSINGEN-GOES Sinds Maandag rijdt er weer een trein tussen Vlissingen en Goes. Vooralsnog moet de dienstregeling beperkt blijven tot een drietal treinen in beide richtingen per dag. Wat de verbindingen betreft is de treinenloop allerongelukkigst. In Vlis singen wordt geen behoorlijke aanslui ting op de boot verkregen en in Goes zijn de bussen ook vertrokken als de trein daar aankomt. Bovendien stoppen maar enkele treinen in Souburg en niet alle, zoals eerst was meegedeeld. De uurdienst op Arnemuiden blijft voorlopig gehandhaaft. De snelheid van de trein kan nog niet worden opgevoerd, vooral niet tussen de Sloedam en Arne muiden, waar wegens het herstelwerk stapvoets gereden dient te worden. Voor de houders van abonnementen van N.S. zijn maatregelen genomen. Zij kunnen zo wel van de busdienst van de Stoomtram Walcheren als van de trein gebruik ma ken. Pro/. Ir Th. Thysse terug in ons land Prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig labora torium te Delft, is gistermorgen met zijn echtgenote per vliegtuig uit Amerika in ons land teruggekeerd. Naar bekend had de regering hem dringend verzocht zijn gastcolleges aan de universiteit te Michigan te onderbreken, omdat men hem bij de besperkingen over de oplossing, in verband met de watersnood in Zeeland, niet wilde missen. Ineezonden Mededeling (adv). Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n Zftje doet wonderen Hieronder volgt een overzicht van de postverbindingen in de noodgebieden, zo als die op 16 Februari te 12 uur waren. Schouwen en Duiveland: Via Goes en het veer Katseveer—Zie- rikzee wordt 2 keer per dag post aange bracht. Alle verbindingen met overige kanto ren, voorzover bereikbaar, 1 keer per dag. Ellemeet, Duivendijke, Kerkwerve, Dreischor, Noordwelle, Serooskerke, 's Heerjansland, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk zijn onbereikbaar (geheel geëvacueerd). Enkele overgebleven bewoners van Scharendijke ontvangen hun post van Renesse uit. Van Zierikzee verbinding over NoordgouweZonnemaire naar Brouwershaven, verder per boot naar Renesse, vandaar per voorhanden ver voermiddel naar Burgh. Tholen; Van Bergen op Zoom 2 keer per dag verbinding. (Postauto Bergen op Zoom Halsteren. Halsteren—Tholen per boot). Met Stavenisse geen verbinding (geëva cueerd) Van Tholen per particuliere auto (rondrit) 2 keer per dag verbinding met de overige kantoren. Noord-Beveland: Kortgene onbereikbaar (wordt gedeel telijk van Wissenkerke uit besteld). Via MiddelburgVeereKamperland, overige kantoren 2 keer per dag bereik baar. (Correspondentie zenden aan Middel burg—Passé). Zuid-Beveland: Via TerneuzenHoedekenskerkeGoes wordt post aangebracht. Van Goes 1 keer per dag verbinding met Kruiningen en 2 keer per dag met Krabbendijke en Waarde. Met Oudelande en Wolphaartsdijk geen verbinding. EUewoutsdijk wordt bereikt via. Drie wegen en Baarland via Kwadendamme. Van Bergen op Zoom per auto naar Rilland. De post voor Krabbendijke gaat via Goes. Post voor niet genoemde plaatsen in het rampgebied wordt via de normale kantoren bereikt. M n I Horizontaal: 1. Stad in Engeland; 4. Tekengereedschap; 7. Wijnmaat; 9. Ka rakter; 10. Gem. in N. Holland bij Volen- dam; 12. De fijnste vederen; 13. Gem. in Drente; 14. Deel van de onderarm; 15. Nevens; 18. Vrucht; 20. Jongensnaam; 23. Familielid; 25. Blaashoorn; 26. Hetzelfde; 27. Edel; 29. Lage houten bank ais slaap plaats; 31. Achterdeel van de hals; 32. Bezonnenheid; 37. Rekening; 39. Hemel geest; 40. Rom. keizer; 41. Tegenstelling van breed; 42. Slotwoord van liturgische gebeden; 43. Invorderen van gelden; 44. Oplopende vlakte; 45. Aandeelhebber. Verticaal: 1. Stad in Z. Holland; 2. Paar denvlieg; 3. Korter; 4. Gekleurde plaat; 5. Trede; 6. Soldatenrugtas; 8. Gem. in Overijssel; 9. Meisjesnaam; 11. Bezinksel; 16. Bloem; 17. Stok met voettrede; 18. Adellijke titel; 19. Hoofddeksel; 21. Niet dezelfde; 22. Merk radiotoestel; 23. Voor zetsel; 24. Biersoort; 28. Havenstad in Noorwegen; 29. Prachtig feestmaal; 30. Onbep. voorn.woord; 33. Middag; 34. Opbeuring; 35. Witte suiker; 36. Kruipend dier; 38. Rivier in N. Brabant; 40. Ont kenning. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. Sterk; 5. Zwaar; 9. Naaldwijk; 11. E.v.; 13. Pa; 14. Dan; 15. Eg; 16. Een; 18. S.S.; 20. Eng; 21. Keer; 22. Tg.; 24. Vete; 25. Re; 26. Karei; 28. Egaal; 29. Te; 30. Riem; 32. La; 33. Pose; 35. Oer; 37. G.K.; 39. Mot; 40. En: 41. Vim; 43. Ra; 45. La; 46. Pelikaan; 48. Terra; 49. Trede. Verticaal: 1. Steek; 2. En; 3. Rap; 4. Kaas; 5. Zwak; 6'. Wijn; 7. A.K.; 8. Reg- ge; 10. d.d.; 12. Veertien; 15. Entresol; 17. Nee; 19. Staal; 20. Ee; 23. Graag; 24. V.L.; 26. Kg.; 27. El; 28. Em; 29. Tom; 30. Roest; 31. Er; 34. Etage; 36. Lila; 36. Krat; 41. Ver; 42. Mi; 44. Aar; 46. Pr.; 47. Ne. „Ik ben een van diegenen, die een groot voorstander is van het in studie nemen van het afsluiten der zeegaten in Zeeland", vertelde ir Thijsse na zijn aankomst op Schiphol. „Dit idee is af komstig van dr ir J. van Veen, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat. Ir F. P. Mesu, directeur van de cultuur technische dienst te Utrecht, is de eer ste man geweest, die op de belangrijke economische aspecten van een derge-, lijke afsluiting heeft gewezen. Wij zou den om zo te zeggen, indien het plan wordt uitgevoerd, van een Zuidelijk IJsselmeer kunnen spreken. Sinds Juli 1951 zijn wij reeds bezig te bestuderen, wat er aan vast zit en sinds enige maan den geschiedt dit onderzoek op last van het ministerie van Waterstaat". ZEER KOSTBAAR, Prof. Thysse zeide voorts, dat de af sluiting van deze zeegaten sinds kort technisch mogelijk ls, hoewel de uit voering van dit gigantische werk veel moeilijker en in financieel opzicht veel kostbaarder zou zijn, dan destijds het geval was bij de Zuiderzee. Daar had het water slechts een maxi mum diepte van ongeveer elf meter, in Zeeland is deze op sommige plaatsen veertig meter. Doch behalve op de technische moei lijkheden, moet men thans in de eerste plaats letten op de economische con sequenties, die een afsluiting zou heb ben voor de scheepvaartwegen van Rot terdam en Antwerpen. Er moet reke ning mee worden gehouden, dat bijv. de oestercultuur in Yerseke ten dode zou zijn opgeschreven, omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen. Wat de technische moeilijkheden aangaat, achtte de Nederlandse geleerde een van de haken en ogen: de afvoer van de rivieren bij hoge vloed, alsmede de af voer van het ijs. Hij geloofde, dat, wanneer men er de middelen voor óver heeft, een afsluiting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zou kunnen z(jn. „Als ik erg optimis tisch ben, dan zou ik zeggen: twee jaar Vier mille uitbetaald. De Dienst voor de Maatschappelijke Zorg te Middelburg heeft gedurende de afgelopen veertien dagen voor een be drag van bijna f 4000 aan z.g. evacuatie vergoedingen uitbetaald. De officiële regeling der vergoedin gen voor huisvesting en/of voeding van évacué's hebben wij reeds gepubliceerd. Het blijkt echter, dat er bij sommigen nog wat onzekerheid bestaat omtrent één en ander. Het is zo, dat zij, die ge- evacueerden huisvesting óf voeding ver strekken, desgewenst daarvoor een ver goeding kunnen ontvangen, wanneer de geëvacueerden dit zelf niet kunnen be kostigen. In gevallen, waarin de vrouw en de kinderen zijn geëvacueerd, maar de man elders werkt, doch normaal verdient, wordt geen tegemoetkoming verleend. Indien het loon van de man echter niet hoog genoeg is om de kos ten van een gesplitst gezin te dragen, kan een vergoeding worden verleend. Alle aanvragen en verzoeken moeten /orden gericht aan het gemeentebe stuur, afd. sociale zaken. studie en tien jaren voor de bouw, doch het zal wel veel langer worden, voor het zover is." „In het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen niet in staat om de normaal voorkomende vloeden "te ke ren, want zij hadden ieder jaar over stromingen. Na de hevige overstromin gen in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord-Holland zijn de dijken echter zo solide gemaakt, dat de zee onder alle omstandigheden, die volgens de ge trouwe waarnemingen konden voorko men, gekeerd zou worden. De laatste tijd had Waterstaat zich eigenlijk reeds ten doel gesteld de dijken paraat te ma ken voor stormen, zoals wij er juist een hebben meegemaakt." Commissaris der Koningin moet beslissen. Aangezien verschillende geëvacu eerden reeds thans blijvend naar de ontruimde gebieden blijken te willen terugkeren, wordt er met nadruk op gewezen, dat de beslissing over terug keer van de bevolking naar deze ge bieden uitsluitend is voorbehouden aan de Commissaris der Koningin in de betrokken provincie. Aan ieder geval van mogelijke terugkeer naar een gemeente of ge deelte van een gemeente zal door de Commissaris der Koningin algemene bekendheid worden gegeven, na ad vies en in overleg met de betrokken burgemeesters. Zolang de algemene bekendmaking van de Commissaris der Koningin niet heeft plaats gevonden, is wederbevol- king van de ontruimde gebieden niet toegestaan. Bestuursapparaat van vele plaatsen ontwricht Tengevolge van de ramp, die onze provincie heeft getroffen, zijn ook tal van gemeente-secretarieën in net ongerede geraakt. Het gevolg daarvan was, dat zo spoedig mogelijk ln dezelfde of in andere gemeenten nood- of hulpsecretarieën moesten worden gevestigd. Nu deze voorlopige vestigingen zich wat meer heb ben geconsolideerd, geven wij hieronder een overzicht. Bewoners van de ge noemde plaatsen kunnen hieruit onmiddellijk zien tot welk adres zij zich heb ben te wenden, wanneer zij inlichtingen wensen. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Het adres van de secretarie van Brouwersha ven is ongewijzigd. De administratie is geheel intact. De gemeente Bruinisse, waar de administratie eveneens intact is gebleven, heeft een noodsecretarie inge richt in de Oudestraat 20. Contact is mo gelijk via een veldtelefoon van de P.T.T. te St. Philipsland. De secretarie van Burgh, met een onbeschadigde admini stratie, zetelt nog op hetzelfüe adres. De gemeente Dreischor heeft als noodadres; Utrecht, Oudenoord 63 bis a, tel. K 3400- 13869. Bevolkingsregister en burgelijke stand zijn intact gebleven. De secretarie- en van Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle en Serooskerke (S.) hebben een noodonderkomen gevonden in het ge meentehuis van Renesse, waar ook het adres van laatsgenoemde gemeente is. Haamstedes secretarie-adres is ongewij zigd, evenals dat van Kerkwerve, nl. Oude Haven D 498 te Zierikzee. De nood- secretarie van Nieuwerkerk is gevestigd te Zierikzee, Appelmarkt 910. Noord- gouwe is ongewijzigd en Ouwerkerks hulpsecretarie is te vinden in het stad huis van Bergen op Zoom. Ook in adres sen van de secretarieën van Zierikzee en Zonnemaire is geen verandering geko men. ZUID-BEVELAND. In Zuid-Beveland hebben zich heel wat wijzigingen voor gedaan. Het adres van Baarlanés gemeen tesecretarie veranderde niet, slechts het telefoonnummer onderging verandering en is nu K 1194-274. Het adres van de burgemeester is: Dorpstraat A 25. De ad- geen veranderingen. Burgemeester Vader Rode Kruisgoederen gestolen. Door de politie te Vlissingen is ge arresteerd de 47-jarlge Vlissinger J., die verdacht wordt goederen gestolen te hebben welke door het Roode Kruis waren Ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood. Bij hem werden gevonden enige pan talons, een regenjas, een windjack, een reisdeken en enige andere kleine goe deren. Hp is voor de Officier van Justitie geleid en in het Huis van Bewaring in gesloten. Op het strand gelopen. Voorts is tegen enige personen pro ces-verbaal opgemaakt, die het door de burgemeester uitgevaardigde verbod tot het betreden van het strand en de hoofden hadden overtreden. CO LI JNSPLAA T Export van uien. De kustvaarder „Jo" uit Nieuw-Buinen liep alhier de haven binnen voor het inladen van een lading uien bestemd voor de export naar Enge land. KAMPERLAND Inlichtingenbureau, Het inlichtingenbu reau en een regelingscommissie, waarin tien personen zitting hebben, zijn geves tigd in café Wirtz. De Stichting voor Maatschappelijk hulpbetoon houdt zitting in het gemeentegebouw. O.- EN W.-SOUBURG Wie volgt. De buurtvereniging Ritthem- sestraat besloot haar jaarfeest niet te houden. Het daarvoor beschikbare bedrag f 100,zal geschonken worden aan het Nationaal Rampenfonds. SLUISKIL Bravo scouts. Onder het motto: „Mou wen omhoog, ons land moet droog", heeft ook alhier de welpen-horde van de Ned. Padvinderij zeer spontaan haar plicht ge daan voor het Rampenfonds. Vol goede moed zijn deze kranige welpen er Zater dag op uitgetrokken om hun diensten aan te bieden. Voor een heitje deden ze een karweitje. Natuurlijk waren ze 's avonds erg vermoeid van dat boodschappen doen, fietsen schoonmaken, hout hakken enz., maar dat deed niets ter zake, want ze verzamelden in Sluiskil met het aanbie den van hun diensten f90,461 ZOUTELANDE Watersnoodzegels. Door de hoogste klas sen der Chr. school werden 1504 postze gels verkocht, voor 'n waarde van f 300,80. MELISKERKE D.E.L.-correspondentschap. In een ge zamenlijke vergadering van de Chr. Bouwvakarbeiders en Chr. Metaalbewer kers van de plaatsen Zoutelande en Me- liskerke is men vorige week overgegaan tot het oprichten van een afdeling van „Draagt Elkanders Lasten". De heer P. Brasser te Zoutelande werd met algemene stemmen als correspondent gekozen. Di rect na de oprichting werd een bedrag overgedragen aan de correspondent. Van Zoldertrap gevallen. De vrouw van de heer J. Sturm had het ongeluk van de zoldertrap te vallen. Zij liep hierbij een hoofdwonde op en moest na dokters be handeling het bed houden. WESTKAPELLE Aanbesteding gemeentehuis. De aanbe steding van het gemeentehuis gaat niet door en is nu vastgesteld op Dinsdagmor gen a.s. Schepen te Colijnsplaat weer in hun element. Begin deze week is een aanvang ge maakt met de schepen, welke tijdens de storm op de kade waren geworpen, we der ln de haven te zetten, Begonnen werd met het m.s. „Altijd wat" uit Hardinxveld, welks achterste helft op de kade zat en de voorste helft over de haven hing. Daar dit schip met het vlak op een meerpaal zat, was een lek ontstaan, zodat dit eerst gedicht moest worden; verder had het ook schade aan het roer en de schroef opgelopen. Als tweede schip volgde de „Lead" uit St. Maartensdijk, die geen lekkage had opgelopen. In betrekkelijk zeer korte tijd was deze karwei gebeurd. Het derde schip de „Nooit gedacht II" uit Wassenaar zat ongeveer 20 m op de kade. De werkzaamheden werden verricht door de drijvende bok „Liber ty" van Koelmans bergingsbedrijf te Rotterdam, Voor het anders zo stille Colijnsplaat waren deze werkzaamhe den Iets heel bijzonders, zodat velen, aangelokt door het schone Februari weer, een kijkje op de haven gingen nemen. 2000e WONING IN VLISSINGEN GEREED. Ter herinnering aan het sedert No vember 1944 tot stand komen van de 2000ste nieuwgebouwde woning ln Vlis singen, de 500e nieuwgebouwde woning voor de woningbouwvereniging „Goed Wonen", te Vlissingen, benevens het tot stand komen van de 1000e woning van deze vereniging, zal door de bur gemeester van deze gemeente, mr B. Kolff, een gedenksteen onthuld worden. Deze steen ls aangebracht ln de voor gevel van de woning Bonedijkstraat 200, aldaar. WEG OVER DE SLOEDAM DROOG. De Rijksweg via de Sloedam is weer gelieel drooggevallen, doch het zal nog wel even duren voor het verkeer weer van de weg gebruik kan maken. Het wegdek in de bocht bij het monument voor de gevallen Franse troepen heeft ernstig te lijden gehad en zal opnieuw bestraat moeten worden. Hieraan kan momenteel nog niet wor den begonnen, aangezien aan beide zij den van de weg nog water staat. Wel zakt het waterpeil regelmatig, waardoor o.m. ook Arnemuiden geheel droog is ge komen en de bewoners in de ondergelo pen buurten hebben hun huizen weer kunnen betrekken. Enkele polders in de omgeving zijn ook weer watervrij. Zoutelandse C.J.M.V. zal getroffen vereniging adopteren. Tijdens de laatste vergadering van de C.J.M.V. te Zoutelande hebben de le den besloten in overleg met het Bonds- bestuur een getroffen C.J.M.V. te adop teren. Door het Bondsbestuur is n.l. aan de afdelingen verzocht de mogelijk heid van adoptie te bezien. De Zoute landse C.J.M.V.-ers hebben tijdens de vergadering reeds f 200 bijeengebracht om getroffen vrienden te helpen. geen veranderingen. Burgemeester Vader verblijft nu; Dorpsstraat 1, tel. 14. D» noodsecretarie van Kruiningen is geves tigd in Hansweert, Hoofdstraat 4, tel. 66. Burgemeester Vogelaar woont: Markt 9, tel. 1. De administratie is gedeeltelijk ge red. Het bevolkingsregister is nat, even als het kiezersrogister, terwijl het regis ter van de burgerlijke stand gedeeltelijk nat is. Alles wordt in Wemeldinge ge droogd. Oudelande: geen wijziging, alleen een ander telefoonnummer, nl. K 1100- 3454. Ook hier is de administratie niet beschadigd. Wat Ellewoutsdijk betreft is alleen het telefoonnummer veranderd, het is: K 1100-3396. Administratie is in tact. De hulpsecretarie van Rilland-Bath is gevestigd op C 2, telefonisch te berei ken onder Woensdrecht no. 20. De waar nemend burgemeester woont op no. C 3. De gemeente Waarde heeft een nood secretarie gevestigd in het gemeentehuls van Krabbendijke. Het adres van de sec retaris van Wolphaartsdijk onderging geen wijziging. Telefonisch is zij bereik baar via een noodpost: K 1100-3372. De administratie ls in orde, maar het oud- agchief is nat en wordt gedroogd bij de N.V. Samson. NOORD-BEVELAND. Op Noord-Beve land bleef de situatie in Wissenkerke on gewijzigd. Het adres van de noodsecreta rie van Kortgene is: Gymnastieklokaal o.l. scnool te Colijnsplaat, tel. K 1199-226 van 17 tot 9 uur en K 1199-242 verdere uren. Het bevolkingsregister is nat, maar wordt gedroogd en is bruikbaar. Tenslotte Sint Philipsland. De nood secretarie is gevestigd: Oostdijk 24, tel. 2. Bevolkingsregister en burgerlijke stand zijn intact, de overige administratie is goeddeels gered. THOLEN. Op het eiland Tholen kwam er geen wijziging in de secretarie-adres sen, met uitzondering van Stavenisse, welke gemeente een noodsecretarie heeft gevestigd in Tholens stadhuis, tel. 72. Burgemeester Verburg' is in Stavenisse per mobilifOon te bereiken. AANBESTEDING Landbouwschuur te Zoutelande. Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg werd aanbe steed het bouwen van een landbouw schuur met veestaling voor de heer C. van Sluijs te Zoutelande. De uitslag was: Gebrs. Boogaard, Grijpskerke f 14.625, J. Olieslager, Middelburg f 15.000,Ver. Westkapelse Aannemers, Westkapelle f 15. 300,Fa A. Janse Zn, Zoutelande f15.404,J. Walraven, St. Laurens f15. 900,J. Huijsman, Vlissingen f 16.648, Fa C. van Noppen Zn, Koudekerke f16.900,Fa J. Dingemanse Zn, Zou telande f 16.950, Officiële Publication Kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 3 Maart 1953 des voormiddags van 9—10 uur, ge legenheid bestaat tot kosteloze inenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor inen ting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en geboor tedata de kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt meegebracht. Middelburg, 16 Februari 1953. Reeds honderden abonné's, die moesten evacueren, gaven aan de admini stratie van „Zeeuwsch Dagblad" hun evacuatie-adres op. Wij stellen dat zeer op prijs, want nu kunnen wij „Zeeuwsch Dagblad" aan hun nieuwe adres bezorgen. Zij, die zulks nog niet deden, verzoeken wij dringend om spoedig hun nieuwe adres aan onze administratie op te geven. Dit kan ge schieden door gebruikmaking van een kaart voor opgave van adreswijziging, welke voor Z cent per stuk op elk Postkantoor verkrijgbaar is. Indien de krant op het nieuwe adres per post moet worden bezorgd, wor den geen extra kosten in rekening gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2