Noorse partisanen streden in het barre Noorden. West-Duitsland helpt bij dijkherstel Duitsers maakten de „verovering" pas na hun vlucht bekend. Bestel en betaal Nationaal Rampenfonds Pagina 5 Totale waarde der hulp 5 millioen Mark De overstromingen in Atjeh en Midden-Java Israël zoekt aansluiting bij Noord-Atlantisch Pact DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Na Groenlandstrijd op Spitsbergen. Strategische waarde -JJ morgen bij Uw boekhandel Met voorwoord van H.M. de Koningin. Meer dan honderd foto's uit het noodgebied en een kaart in zes kleuren van de overstroomde landsdelen. 96 pagina's. Gebonden. Groot formaat 19x251/2 cm. De prijs is f. 3.50. Door belangeloze samenwerking komt de gehele opbrengst ten goede aan het Snelle hulp is dubbele hulp. Onmiddellijke inschrijving en betaling zijn dringend gewenst. VAN MARKT Dinsdag 17 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Gratis bazalt en rijshout West-Duitsland zal ons land hulp gaan verlenen tot een waarde van vflï millioen mark. Dit is bekendgemaakt na de besprekingen, die Zaterdag te Den Haag z\jn gevoerd. Gratis zullen geleverd worden basalt en stortsteen, even als rijshout. West-Duitse steenzetters zullen beschikbaar worden gesteld om bjj de djjkenbouw te helpen. Allen hun verblijfkosten komen voor rekening van ons land. Vervoer geschiedt voorts gratis door een aantal autobusonder- nemingen. De Duitse regering stelt bouwmate rialen en technische hulpmiddelen, voor namelijk voertuigen, machines voor het bouwbedrijf, gereedschappen e.d. kosteloos ter beschikking van de Ne derlandse regering. Met de uitvoering van de hulpverlening ls aan Duitse zij de het ministerie van Economische Za ken belast, in overeenstemming met het Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken. Het Duitse ministerie van Economi sche Zaken zal de hulpactie uitvoeren volgens de wensen van de Nederlandse regering en In het bijzonder zorgen voor het bijeenbrengen van de gewenste ma terialen, voor het vervoer naar Neder land en voor de aflevering op een door de Nederlandse regering aan te wijzen plaats. Genoemd ministerie zal, bjj een nog aan te wijzen grensovergang, aan Duitse zijde een ultklaringskantoor In richten voor de materialen, die niet per spoor of schip vervoerd worden. Samen werking met de Duitse douane- en grenspolitie-autoriteiten wordt gega randeerd. Aan Nederlandse zijde zal een lnklarjngskantoor worden Ingericht. De Nederlandse regering zal zorgen dat de goederen door een nog nader aan te wijzen centrale ambtelijke Instantie worden overgenomen en ze naar eigen Inzicht doelmatig doen gebruiken. Het Duitse ministerie van economlsohe za ken zal bij de centrale Instantie een verbindingsman detacheren, die bij eventuele moeilijkheden met genoemd ministerie overleg zal plegen. 70 TOT 80 DODEN. De Indonesische minister van Sociale Zaken, die van een bezoek aan het over- stroomde gebied van Atjeh is terugge keerd, heeft verklaard, dat de overstro mingen daar aan 70 tot 80 mensen het leven heeft gekost. De schade bedraagt ruw geschat 20 millioen gulden. Grote overstromingen kwamen voor in Groot-Atjeh, Zuid-Atjeh en Atjeh Pidi. In Groot-Atjeh leed de regering grote verliezen aan de krachtcentrale in Kutaradja en aan de spoorwegen en ge wone wegen. De oorzaak van de over stromingen is gelegen in het samenval len van vloed met zware regens, die d. ie etmalen aanhielden. In Indrapura werden o.a. vele huizen, die op palen van 2 meter höog zijn gebouwd, door het water meegesleurd. Het water be reikte in sommige gebieden een hoogte van 5 m., in enkele plaatsen zelfs 9 meter. De minister van Landbouw, de heer Sardjan, zei in een interview met P. I. Aneta, dat de overstromingen in het Solose (Midden-Java) te wijten zijn aan de vernielingen van het bosareaal in de Japanse bezettingstijd en ten tijde van de strijd om de onafhankelijkheid. De ontboste arealen in Midden-Java, die nodig herbebost moeten worden bedra gen 500.000 hectare. De minister deelde mee, dat hij hiervoor een 10-jarenplan heeft opgesteld. Russen verbranden hun documenten. Functionarissen van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben Zondag verklaard, dat Russische diplo maten niet zonder een uitreisvergunning het land mogen verlaten, aangezien voor Israëlische diplomaten in Oost-Europa dezelfde bepaling geldt. Tot dusverre zijn dergelijke vergunningen nog niet ge vraagd door de Sowjet-Unie, die vorige week de diplomatieke betrekkingen met Israël heeft verbroken. Het personeel van de Russische legatie te Tel Aviv wacht nog op instructies uit Moskou over de datum van vertrek. De vrouwen van het gezelschap zijn over- febracht naar het Russische klooster te affa, dat, evenals het gezantschap, door een sterke politiemacht wordt bewaakt. Uit de schoorstenen van de legatie en van het hoofdkwartier van de Israëlische communistische partij stijgt rook omhoog, waaruit men concludeert dat documenten worden verbrand. Rechtsgeoriënteerde partijen in Israël onderzoeken thans de mogelijkheid, op welke wijze het land aansluiting bij het Noordatlantische verdrag kan zoeken, nu de breuk met Rusland definitief is. Egyptisch hoteleigenaar fotogra feerde stukken van buitenlandse delegatie. Naar het Egytische blad „Al Misri" meldt, is de eigenaar van een der voor naamste hotels van Egypte op heterdaad betrapt bij het fotograferen van docu menten van een buitenlandse delegatie, die onlangs in Egypte was aangekomen. Bij een onderzoek in de brandkast zou de Egyptische contra-spionnagedienst veertig fotocopieën van documenten, behorende aan een buitenlandse delegatie die in het zelfde hotel verbleef, hebben ontdekt, al dus het blad. Het onderzoek duurt voort. Duits bedieningspersoneel worclt ter beschikking gesteld voor voertuigen en vaartuigen, diesellocomotieven, bagger molens, walsen met rupsbanden e.d. Het loon van deze vaklieden zal het Duitse ministerie van Economische Za ken voor zijn rekening nemen. Eventu ele lu Nederlandse munt te betalen bij het loon komende kosten zullen door de Nederlandse regering worden be taald. Poging tot roofmoord in Amsterdam De Amsterdamse politie heeft Za terdagavond de 48-jarige Hilversumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en grendel ge zet. Om ongeveer zeven uur Is avonds kwam een bewoner van de Herman Gorterstraat te Amsterdam, 'die een aantal slagerijen in de hoofdstad be zit, thuis. Zoals gewoonlijk had hij een klein koffertje bij zich, waarin de op brengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag -bevond. Plotseling sprong een man later bleek het de Hilver summer te zijn toe en trachtte het koffertje met geld uit handen van de slagerspatroon te rukken. Deze liet echter niet los, integendeel, greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn 17-jarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aanvaller zo lang in bedwang, dat zij hem aan de in middels gealarmeerde agenten van de radio autodienst konden overgeven. Tegenover de politie heeft de Hil versummer, die werkloos is, verklaard, dat hij van de gewoonten van zijn slachtoffer op de hoogte was. Hij heeft Zaterdag een auto gehuurd en toen de slagerspatroon voor de deur van zijn woning stond heeft hij zijn poging ge daan. OEFENING MET ATOOM WAPENS IN ENGELAND, De nieuwe chef van de generale staf van het Bitse imperium, gene raai Sir John Harding, heeft Maan dag meegedeeld, dat vertegenwoordi gers van de legers der gemenebest landen komende zomer in Engeland een oefening voor hoge officieren zul len bijwonen, waar de toepassing van atoomwapens voor de strijd te land en ln de lucht zal worden bestudeerd. De toepassing van atoomwapens noemde sir John als eerste van een drietal vraagstukken, waar hij bij zondere belangstelling voor heeft. De andere waren de ontwikkeling van geleide projectielen van allerlei soort en de kwestie van het vervoer door de lucht, met o.a. hefschroefvliegtui- gen, teneinde een strategische en tac tische beweeglijkheid aan de grond strijdkracht ente geven. Deze proble men worden door -het gehele leger in tensief bestudeerd, aldus de generaal Voor een militair gerechtshof te Casablanca staan acht Marokkanen terecht, die er van worden beschul digd de z.g. „Pinkster-moorden" (in 1951) te hebben bedreven. De open bare aanklager heeft tegen vier ver dachten de doodstraf en tegen de vier anderen gevangenisstraffen van één tot vijf jaar geëist. COÖRDINATIE VAN HET BESTUUR OP SCHOUWEN-DUIVELAND, Namens het ministerie van Binnen landse Zaken komen vandaag naar Zierikzee mr dr Mes, lid van Gedepu teerde Staten, en mr Tellegen, oud griffier van de Provinciale Staten van Zeeland, met drie ambtenaren van de provinciale griffie. Het doel van hun komst is de coördinatie van het be stuur over Schouwen en Duiveland. SLACHTOFFER TE WOLPHAARTSDIJK GEVONDEN, Gistermiddag is te Wolphaartsdijk het stoffelijk overschot van de twaalf jarige Marina Wilhelmina Klooster man, wonende te Wolphaartsdijk, ge vonden. De stoffelijke resten van het meisje, wier ouders vorige week reeds te Goes werden begraven, zijn inmiddels naar Goes vervoerd en zullen morgenmid dag te 3 uur ter aarde besteld worden. Officiële Pubiicatiën Het gemeentebestuur van Middel burg verzoekt hen, die geëvacueerden van de rampgebieden huisvesting ver lenen zich te melden op het gemeente huis Noordstraat, afdeling Bevolking. Men gelieve hij schriftelijke aanmel ding op te geven voor hoeveel perso nen men ruimte heeft met eventuele voorkeur voor geslacht en leeftijd. De Burgemeester, w.g. N. BOLKESTEIN. SL.OTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V-, GOES. BALLENFABRIEK Onze twee vrienden klau terden honderd drie en vijftig treden omlaag en drentelden vervolgens ach ter Omega aan een soort modern laboratorium in. Verschillende machines stonden te draaien, maar een levend wezen was niet te bespeuren. „Is U hier helemaal alleen vroeg Pieter. „Juist, helemaal alleen", antwoordde de blijkbaar erg wijze man. „Overigens bestaat mijn fabriek 25 jaar. U is mijn eerste klant. Ruikt U hier een etenslucht Pieter en Karolus schudden hun hoofden.. „Juist I En toch heb ik complete maaltijden voor vijf millioen mensen kant en klaar in huis. Inclusief soep vooraf en pudding en koffie toe. Maarik concentreer mijne heren, ik concentreerOmega wees trots naar een enorme kast, waarin een ontelbaar aantal geletterde laatjes. „Hier", sprak hij, „hier zit het in. Alle mogelijke gerechten terug gebracht tot simpele balletjes. Kleine, haast onoog lijke balletjes met hoge voedingswaarde. „A" tot en met „E" zijn voorgerechten, „F" tot en met „U" de diverse gangen en „V" tot en met „Z" allemaal zoge naamde toetjes. VerderopOmega wees op een groot aantal dozen, „verder op staan de calorieën". „Zijn dat ook balletjes vroeg Pieter. „Juist", sprak Alpha Omega. „Ik maak alleen maar balletjes. Kleine balletjes, maar houd ze ln de gaten". Kom, ik zal de tafel dekken". Zonder behoorlijke weerberichten uit de poolgebieden konden de Duitse piloten hun bombardementen op Engeland niet ten uitvoer brengen. Hoe noordelijker de Duitsers hun weerstations konden oprichten, des te beter zouden de berichten zijn. Dies koesterde het hoofd vain de Duitse geheime dienst, admiraal Canaris, grote belangstelling voor de poolstreken. Nadat hij tevergeefs gepoogd had op IJsland vaste voet aan wal te krijgen en ook de strijd om Groenland in een smadelijke nederlaag was geëindigd, had ad miraal Canaris het oog op Spitsbergen geslagen. Dit eiland was Noors terri toir. „Toevallig" op dezelfde dag, dat Duitslauds bondgenoot Italië capituleer de, schalden blijkbaar als pleister op de open wonde de Duitse zen ders de ene „Sondermeldung" na de andere de aether in: Duitse strijd krachten hadden de Noorse bezetting van het eiland Spitsbergen in de pan gehakt De nazi-propaganda had echter zoals gewoonlijk de wereld ver keerd ingelicht door bekend te maken, dat het eiland was „veroverd". In feite hadden de gebeurtenissen op Spitsbergen veel eerder plaats gehad Maar dat was alleen een enkele insider bekend! Nederland 1947 Dullarleuing 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 Grootboek 1946 3# K. Olie 1950 Cult. li. Ind. Bk Nat. Handelsbank Ned. Handel My A.K.L'. Beigh's Jurg. Berkei's I'atent Calvé Helft Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Glocil. Ho 6 cum. pref. wd. Unilever VV ilton- Fyenoord ftiiitou I lubt. 'liiton 11 rubr. to, pref. dtsche Petr. 95)4 95# 94)4 94# 95)4 96# 96 X 96# 95)4 93# 95)4. 95# 1 112 111# 54T4 54# 112)4 113# 158/, 158# 166% 165# 270 271# 103)4 102 123% 124 107 159# 159# 155 155# 197 196 213# 214 162 160# 138# 140 185# 183# 172 174# 239 175# 176 305 304# 294 294# Kon. Olie Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lyn Java Ch. Jap.lyn Kon. Paketvrt Ned. Sch. Unie Kon. Rot. Lloyd Kon. Boot Om meren's Sch.vrt St.v. Mij Nederl. H.V.A. Java Cult. N.I.S.Ui Vorstenlanden Deli Bat. My Deli My Senembah Müller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank 313# 311 Jé 313 310# 492 485L 93 93 94# 94L 98# 97B 66B 71 37B 37#B 100 100 43# 43# 141'/* 142# 117# 118 120# 120# 129# 129# 126 126# 138# 139# 159# 159 147# 147 103# 104# 44 44# 85# 85# 18# 18# 113 113# 82# 82# 76# 77# 172 173# 172 172 60# 61# Rotterd. Bank 162# 162 Twentsche Bank 170B Overzeese Gas 88# 88# Borneo Sumatra 109# 109# Am. Radiator 15# 16 Am. Smelting: 39# 40# Anaconda Copper 41# 42# Bethl. Steel 53# 88# 54 Chrysler 89# Ford Canada Hudson Motor 16# 15ex General Motors 66# 66# Intern. Nickel 44# 44# Rep. Steel 45# 46 Kcnnecott 77# 77# Stand. Brands 27# 27# North. Am. 23 23# U.S. Steel 40# 40# Cities Service 89# 89 Cont. Oil 57 Midcont. Oil 60# 61# Philips Oil 61# 62 Shell Union 69# 69# Tide Water 22# 22# Baltimore 27# 27 Miss. K. Texas 6 6# New York Centr. 23# 23# Pennsylvania 22# 22# Spitsbergen was destijds onbewoond en had voor de geallieerden geen stra tegische waarde, zodat het een klein kunstje was op dit onverdedigde eiland een landing uit te voeren. On-, middellijk na de Duitse inval in Rus land waren de laatste bewoners, die werkzaam waren in de enige kolen- groeve op het eiland, vertrokken. Rus sische soldaten waren hierna gekomen en nadat deze de kolengroeve en alles-- wat maar enigszins van militaire waarde zou kunnen zijn, hadden ver nietigd, waren zij weer vertrokken, Niettemin achtte de Duitse propaganda het gewenst op de dag van Italië's ca pitulatie 8 Sept. 1943 de massa der goedgelovige Duitsers in roemvolle termen bekend te maken, wat zich maanden daarvoor had afgespeeld. In Maart 1942 reeds waren Duitse troe pen vanuit Noorwegen naar het eiland overgestoken, waar zij ln het diepste geheim een vliegveld hadden aange legd. Toen dit gereed was, had het grootste deel van de Duitsers het eiland weer verlaten; slechts een klein geselecteerd garnizoen bleef achter. De geallieerden roken echter lont, doordat te dikwijls Duitse verkennings vliegtuigen werden gesignaleerd in een gebied, waar voorheen slechts spora disch een vliegtuig kwam. De Duitsers moesten dus ergens in het hoge Noor den een vliegveld hebben. Men besprak deze aangelegenheid in Londen met vertegenwoordigers van de vrije Noorse regering, waarna men overeen kwam, dat leden van de Noorse ondergrondse strijdkrachten een expeditie naar Spits bergen zonden ondernemen, Noren landden. Twe» en tachtig dappere Noren 30 op een gewapende viskotter en 52 op een dito ijsbreker trokken in Mei 1942 met de vrije Noorse vlag ln top naar Spitsbergen met het voorne men bezield de overheersers van het eiland te verdrijven. Zonder ongeluk ken landden zij op 13 Mei bij de IJsfjord. De Duitsers waren in geen velden of wegen te bekennen. Helaas waren de verzetsstrijders zoals ook in andere landen is voorgekomen niet voldoende uitgerust. De comman dant van de groep besloot het binnen land pas in te trekken, wanneer de weersomstandigheden gunstiger zou den zijn. Vier weken later was het zo ver en trokken de Noren via de Grönnfjord naar de vroegere neder zetting Barentszburg. Op zekere nacht werd de expeditie door een Messer- schmidt ontdekt. Nadat het vliegtuig, zonder tot de aanval te zijn overge gaan, weer was vertrokken, hielden de Noren krijgsraad. Zij besloten in ijltempo naar Barentszburg te trek ken, omdat een luchtaanval in het open veld funeste gevolgen zou heb ben. De commandant van het Duitse garnizoen stelde zich, nadat de pi loot rapport had uitgebracht, in verbinding met admiraal Canaris. Deze gaf ten antwoord, dat iedere niet-Duitser moest worden gedood, omdat hij alles op alles wilde zetten om het laatste meteorologische in stituut in de poolstreken te behou den. Zelfs Göring kwam er aan te pas en zond een telegram, dat hij zo nodig voor versterkingen zou zor gen, aangezien hij het weerkundige station niet kon missen. Duitsers vallen aan. Na deze telegrammen wist de Duitse commandant wat hem te doen stond. H(j liet er geen gras over groeien en zo gebeurde het, dat de Noren, nog voordat zij Barentszburg hadden be reikt, door vier zwaarbewapende Duitse bommenwerpers werden aange vallen. De verzetsstrijders verdedig den zich moedig, doch het vuur uit hun mitrailleurs had weinig uitwer king. Twaalf Noren sneuvelden; zes tien werden gewond! De Noorse par- tisanenleider besloot hierop naar de schepen terug te keren. De moeilijke tocht met de gewonden duurde drie dagen en nachten en nauwelijks op de schepen teruggekeerd, kwamen de Duitse vliegtuigen terug. Opnieuw moest de strijd worden aangebonden en hoewel één Duits vliegtuig werd neergeschoten,- sneuvelden opnieuw zes Noren en werden tien hunner ge wond. De ijsbreker was in brand ge schoten en het andere schip volkomen onklaar gemaakt. Deze gebeurtenis van eind Juni 1942 werd op 8 Sept. 1943 met veel Duitse bombarie aan het nazi-volk verkondigd! In de moeilijke situatie, waarin de Noren waren gekomen, was er voor hen geen andere keuze dat ten tweede male de tocht naar Barentszburg te ondernemen. Ditmaal lukte het! Na bovenmenselijke inspanning trokken de dappere kerels in de bouwvallige hut ten van het reeds lang verlaten oord. Zo goed en zo kwaad als het ging trachtten zij hun gewonde kameraden In ons blad heeft enige tijd geleden een bijzondere mede werker het een en ander ver teld over de stille strijd, die woedt op Spitsbergen, waar de Russen duizenden mensen als „mijnwerkers" heenzenden ten einde de hegemonie hier te ver werven. Niet voor het eerst blijkt hoe belangrijk Spitsbergen voor een oorlogvoering is. Bijgaand artikel leert ons, dat het ook tijdens de tweede wereldoorlog strategische waarde kreeg. te verzorgen. Vertwijfeld doorzochten de Noren de verlaten hutten en... met succes. Het bleek, dat de Russen eertijds over zoveel voorraden hadden beschikt, dat zij een deel hadden moe ten achterlaten. Een grote hoeveelheid kledingstukken en etenswaren werd gevondenVier en twintig uur na hun aankomst echter kondigde mo torgeronk de derde Duitse aanval aan Gelukkig wisten de Duitsers niet pre cies waar de Noren zich ophielden. Deze hadden ook voor de niet door hen in gebruik zijnde hutten sporen aangebracht en voorts in enkele daar van ter misleiding een vuurtje aan gelegd. Prompt namen de Duitsers de hutten, waaruit rook kronkelde, onder vuur. Zij verschoten zodoende veel munitie zonder resultaat. De volgende dag kwamen de Duitse vliegtuigen evenwel terug en begon nen systematisch hut voor hut onder vuur te nemen Redding nabij Juist had de Noorse commandant bevel gegeven het brandende hutten- dorp te verlaten om een ander onder komen te zoeken, of een vliegboot van de Royal Air Force verscheen. Met tranen in de ogen trachtten de Noren op allerhande manieren de En gelsman er van te overtuigen, dat hij met „goed volk" had te doen. Deze scheerde over de dansende Noren, zwaaide met de arm en verdween,-met de vleugels groetend, pijlsnel in zui delijke richting. De Ramp PUBLICATIE VAN DE VEREENIGING TER BEVORDERING VAN DE EELANGEN DES BOEKHANDELS Het duurde echter negen lange, bange dagen, waarin de Duitsers twau - maal hun luchtaanvallen herhaalden, voor dat opnieuw een Brits vliegtuig in zicht kwam. De piloot daalde; een korte onderhandeling volgde. Het vliegtuig nam zeven zwaar gewonden aan boord en liet wapens en levens middelen achter. „Nog even de tan den op elkaarso long" sprak de flegmatieke Brit en verdween. Drie dagen later kwam de redding. Een aantal mariniers landde op Spits bergen en werd door de verzwakte en vermoeide Noren met enthousias me begroet. Weer een dag later kwam een belangrijk contingent Noorse ver zetsstrijders de Britse mariniers ver sterken. Nu was de geallieerde strijd macht sterk genoeg om de Duitsers aan te vallen. Deze hadden echter ge constateerd, dat het „garnizoen" van Barentszburg versterking had gekre gen, toen zij een nieuwe aanval had den ondernomen en van alle kanten onder vuur waren genomen. De Duit sers hebben hierna Spitsbergen zosnel mogelijk verlaten, rijke voorraden en kostbare meteorologische instrumenten achterlatende. Een zware slag voor admiraal Canaris, die dit niet heeft kunnen verkroppen, want in September '43 probeerde hij nogmaals Spitsbergen te veroveren. De Duitsers werden .oen echter door Noorse, Britse en Amerikaanse troepen zo warm ont vangen, dat zij hun pogingen direct opgaven. Spitsbergen bleef in ge allieerde handen, vooral dank zij een groepje dappere Noren, dat in het barre Noorden van Europa de vrijheidsstrijd had gestreden...... Mr Keuning: EVACUATIE-BEyEL EEN JURIDISCH WANGEDROCHT. (Vervolg van pag. 1.) mens niet de verantwoording op zich zou durven nemen voor het advies om te blijven. Verschillende middenstan ders vroegen of het mogelijk zou zijn een of twee weken uitstel te krijgen om hun goederen in veiligheid te bren gen. Toen de heer de Jonge had ver klaard dat dit uitgesloten was, bleek dat verschillende winkeliers al een be- wijsje hadden, dat zij langer<mochten blijven. Uit het onmiddellijk gevolgd overleg mét B. en W. bleek dat dit juist was. Zondagmorgen had de heer de Jonge opnieuw een onderhoud met B. en W. Daarbij werd naar voren gebracht dat het niet billijk was de een wel en de ander geen uitstel te geven. Ook werd de mogelijkheid onderzocht om allen dit uitstel te geven met de mogelijk heid der afvoer van de goederen. Bepaald werd nog, dat bedrijfshoof- den, die hun gezinnen (waarvan de evacuatie normaal moet doorgaan) wil den wegbrengen, nog mochten terug keren. De heer de Jonge heeft onmid dellijk contact gezocht met de bevoeg de autoriteiten in Den Haag die hier mee accoord gingen. In de vergade ring, die Zondagmiddag werd gehou den werd de regeling met applaus be groet. Unaniem werd beloofd zich hieraan te houden. DOORLAATBEWIJZEN VOOR ZIERIKZEE INGETROKKEN. Naar wjj vernemen zijn met ingang van heden alle doorlaatbewijzen naar Zierikzee met uitzondering van die, welke door de Provinciale Griffie zijn afgegeven en ondertekend door of na mens de Commissaris der Koningin ingetrokken. Deze maatregel bleek noodzakelijk om te voorkomen, dat mensen die niet strikt een taak hebben in Zierikzee, daar toch heengaan. Vanzelfsprekend zal het uit economisch oogpunt nood zakelijke verkeer geen belemmering ondervinden. Degenen die naar Zierik zee willen gaan zullen ter Provinciale Griffie de redenen van het bezoek moeten opgeven. De politie heeft op dracht bij het betreden van de boot iedere passagier op het doorlaatbewijs te controleren. veiling GOES, 16 Februari. Spruiten 28—54: Rode kool 10—15; Savoye kool 1416- Uien (stek) 4-15; Prei 42-46; Ramma- nas 4; Knolselderij 12; Witlof 47. Alles per 100 kg. VEEMARKT. ROTTERDAM, 16 Februari. Aanvoer Vette koeien en ossen 853. Varkens 768. Vette koeien 2.82—2.92; 2.64—2 76 2.40—2.35. Varkens (lev. gew.) 1.88- 1.86: .84. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 16 Febr. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe - zonder vocht- conditie - 26.50—27.30 - op vochtconditie franco fabriek - tot f27.25. Voedergra- nen - stemmig was verdeeld: Zomergerst 30—31.50. grove daarboven Wintergerst 27.5028.50; Haver 22.5023. Rogge 22.50 26; Rogge 25.5026; Mais - geschoond - 33.50—34.50. Peulvruchten - goed prijs houdend - Groene erwten 40sa- kers 50-61; Bruine bonen 90. k"

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5