Leerling-stuurman „Klipfontein" weer th uis in Uit dt uu&heid oum 't Militaire hulpverlening wordt vandaag beëindigd Minister Staf: „Voor de soldaat was dit werk een plicht" PLEEGZUSTE! BE0EDWI1K Amerikaanse vliegtuigen schoten op Russen Limburgse wou de auto Dr C. Tazelaar plotseling overleden Eén dode bij spoorweg ongeluk te Gouda 23 doden, 42 gewonden 21 doden, 80 gewonden Een vreemde terugreis Minstens 22 doden en 45 gewonden De ramp in Perzië kostte 950 mensen het leven Informatiebureau van Rode Kruis verzet bergen werk Ia Zeeland spoelden afgelopen weekeinde nog 40 stoffelijke overschotten aan Dinsdag 1 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 „In de nood leer je je vrienden kennen" „In de nood leer je je vrienden kennen". Aan de hand van dit schema hebben de Minister van Qorlog en van Marine en de Staatssecretarissen van Oorlog en Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman en mr F. J. Kranenburg een overzicht gegeven van de hulp die het militaire apparaat bij de wa tersnood heeft verleend. Tevoren had de minister reeds aan de militaire attaché's van de betrokken landen en aan de militaire commandanten van buitenlandse onderdelen zijn erkentelijkheid overgebracht voor het werk dat hun troepen in deze ver richt hebben. De minister noemde dit „burenhulp" in de ware zin des woords. Burenhulp die geheel ongevraagd verleend werd en die vaak reeds op gang was voordat daar officieel kennis van was gegeven. Zo waren Zondagmiddag al Belgische militairen over de grens gekomen en di rect aan het werk geslagen, zonder dat officiële instanties wisten dat ze er wa ren. „Het grootste compliment dat ik de buitenlanders maken kan is, dat ze net zo hard gewerkt hebben als de Neder landse militairen", zo zeide ir. Staf. Ze hebben geleefd in slecht weer, ge slapen in schuren, op stro en soms in de buitenlucht, ze hebben zich moeten behel pen met eten en met alles, maar ze heb ben gewerkt als tijgers en leeuwen". „De meesten wilden eigenlijk de 17de Februari niet weg. Ze hebben in deze deze dagen hart voor de zaak gekregen en voor mij is het een belevenis geweest hun officieren te ontmoeten en te zien hoe volledig ze met de gehele situatie op de hoogte zijn". De minister >nd het tyd, de werk- z amheden thans over te dragen aan andere instanties, ook al omdat zich nu soms al de situatie voor doet, dat de moeilijkste objecten aan de militai ren worden overgelaten. Dit moge dan de eerste twee weken nodig zijn ge weest, thans is het tijd weer terug te gaan tot de normale vredesbevelvoe ring. In deze dagen is gebleken wat men met de krijgsmacht kan doen en de minister noemde dit zeer hoopgevend. Het grote voordeel van de militaire hulpverlening geweest, dat men direct operationeel kon werken, ook als er burgers ingeschakeld werden. Ir. Staf knoopte hieraan de op merking vast, dat thans wel de noodzaak gebleken is van een gewestelijke gecen traliseerde bevelvoering voor het civiele apparaat. Wat van de militaire hulpverlening na de 17e nog zal blijven zijn waterzuive ringsinstallaties, een aantal ducks en wat zoeklichten. De helicopters zullen weer vertrekken, doch als ze nodig zijn kunnen ze binnen twee uur weer terug zijn. „FRANSE DIJK" OP THOLEN De Franse genisten hebben hun grote waarde bewezen. De dijk tussen Halsteren en Steenbergen is practisch alleen door de Fransen aangelegd e-i in de wandeling heet deze dijk dan thans ook de „Franse dijk". Tussen Tholen en het vaste land fun geert thans door het water een militaire busdienst met vrachtwagens. De opbrengst daarvan komt ten goede aan het Natio naal Rampenfonds. Destijds is gemeld, dat twee onderoffi cieren wegens plichtsverzuim bij de ramp gedegradeerd zijn. Bij dit zelfde onderdeel zijn echter twee andere onderofficieren ter plaatse bevorderd voor hun uitstekend werk. „Een verzoek van de radio om een mi litaire avond te organiseren hebben wij afgewezen", aldus de minister. „Wij gaan geen eigen lof bezingen, voor de soldaat was dit werk een plicht en hij is er trots op dat hij het heeft kunnen doen". De buitenlandse troepen zullen onoffici eel in de gelegenheid worden gesteld om nog wat meer van Nederland te zien en dan zullen zij bemerken, dat dit land ook nog iets anders heeft dan water, modder, sneeuw, regen en kou. Ingezonden Mededeling (Adv.) ZENUWVERSTERKEND en BLOEDVORMEND is Ter bescherming van Japan. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat twee Amerikaanse straaljagers het vuur openden op twee jagers van Russische makelij van het ty pe L.A. 11, boven Hokkaido in het Noor den van Japan. De Amerikaanse toestel len troffen een der andere vliegtuigen in de vleugels en in de romp. Het geraakte vliegtuig vloog weg in de richting van de door de Russen bezette Koerillen. Generaal Otto Weyland, bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, heeft verklaard, dat de Amerikaanse vliegers de aanval staak ten om schending van Russisch gebied te vermijden. Het onderscheppen van de vliegtuigen geschiedde in de buurt van Nemuro, nadat communistische vliegtul gen door middel van radar waren opge merkt. In de bekendmaking van de Ameri kaanse luchtmacht wordt verder gezegd, dat de vliegers, die bij de onderschepping betrokken waren, deel uitmaken van de Amerikaanse strijdmacht voor de verde diging van Japan." Zij voerden een ge bruikelijke patrouillevlucht uit. De vreemde vliegtuigen stoorden zich niet aan een verzoek om te landen waarop het voorste Amerikaanse vliegtuig het vuur opende, aldus de bekendmaking. De rebus van Prinses Beatrix. In alle stilte (gezien de watersnood) is dezer'dagen onder leiding van nota ris Abma en ten kantore van de Ne derlandse Handel Maatschappij te Am sterdam de trekking gehouden van de door Prinses Beatrix ontworpen en ge tekende rebusprijsvraag ten bate van het Erenefonds voor oud-verpleegsters. De hoofdprijs, een Fiat automobiel, viel ten deel aan mevrouw G. Ver meulen- - Jentjens te IJsselsteyn (L.). Alle 1029 prijzen, waaronder 15 brom fietsen, zullen de winnaars franco wor den toegezonden. De vele duizenden briefkaarten gaan nu naar het hoofd postkantoor te Amsterdam, waar de opbrengst der extra frankeringen zal worden vastgesteld. Naar schatting zal, dank zij de prijsvraag ruim honderd duizend gulden in de kas van het ere- fonds voor oud-verpleegsters kunnen worden gestort. Herinneringsbord „Watersnood 1953". Een ingezetene van Coevorden heeft een herinneringsbord ontworpen en ge schilderd naar aanleiding van de waters nood. Een wandbord, dat door zijn sym boliek en de woorden „heldhaftig- vastberaden-barmhartig" vertolkt, dat Nederland ook deze ramp weer te bo ven zal komen Door middel van kaar ten met de afbeelding van het bord hoopt men bestellingen op het bord te krijgen. De borden worden geheel gra tis in handwerk vervaardigd en de ba ten zijn volgens de vervaardiger be stemd voor het Nationale Rampen- fouds. In zijn woning te Amsterdam is gisteren op 61-jarige leeftijd plotseling overleden dr Chr. Tazelaar, rector van het Gereformeerd Gymnasium te Am sterdam. Dr Christiaan Tazelaar, die op 23 Augustus 1891 te Weesp werd geboren, doorliep het Gereformeerd Gymnasium in de hoofdstad, waarvan hij in 1946 tot rector werd genoemd. Na het behalen van de doctorale graad aan. de S.U. te Amsterdam werd hij benoemd tot leraar aan de Christe lijke H.B.S. B te Amsterdam. Herdenking aan de V.U. De rector-magnificus van de Vrije Universiteit, prof. G. J. Sizoo, heeft Maandagmorgen te Amsterdam de reeks interfacultaire voordrachten in geleid en in zijn rede de nagedachtenis geëerd van dr C. Tazelaar. Nu onze universiteit op de dag na dit overlijden in interfacultair verband bijeen is, aldus prof. Sizoo, meen ik niet te mogen nalaten enige ogenblik ken aan zijn nagedachtenis te wijden. Dr Tazelaar was in de kring der universiteit en in het met haar ver bonden deel van het Nederlandse volk een bekende en hooggeschatte figuur. Jarenlang was hij ln Gereformeerde kring een gezaghebbende kenner en al gemeen erkende criticus der moderne Nederlandse letterkunde. Door zijn pu blicaties op dit gebied heeft hij in be langrijke mate bijgedragen tot de let terkundige ontwikkeling van deze kring, en tot bevordering daarin van een evenwichtige ethisch-litteraire be oordeling van het Nederlandse boek. Als rector van het Gereformeerd gymnasium is hij ook voor vele leer lingen van onze universiteit een vader lijke vriend en opvoeder geweest. Als docent in de didactiek der Nederlandse taal nam hij in het corps der docenten een bescheiden plaats in. Ook deze functie heeft hfj niettemin vervuld met de grote toewijding en nauwgezetheid, die al zijn arbeid heeft gekenmerkt. Zijn leerlingen zullen hierom met grote waardering aan z(jn onderwijs terug denken en daarvan bjj de uitoefening van hun leraarsfunctie de vruchten plukken. De nagedachtenis van dr Ta zelaar zal ook binnen de kring van de Vrije Universiteit in eerbiedige herin nering blijven. Diesel op locomotief. Aanzienlijke materiele schade Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf is de dieseltrein van Alphen a. d. Rijn naar Gouda bij 't binnen komen in Gouda in botsing gekomen met 'n rangeerlocomotief. De loco motief drong ongeveer 5 m, 't trein stel binnen, waardoor de bestuurder, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, zo ernstig werd gewond, dat hij en kele uren later overleed. De 56-jari- ge Th. H. de Jong uit Gouda, die naast de bestuurder zat, werd ge wond. Achter de bestuurscabine was een tweede klas-compartiment, waarin zich vrijwel geen reizigers bevonden; dit is oorzaak geworden van het geringe aantal slachtoffers. De heer de Jong viel door de schok op de grond, de bestuurder viel over hem heen; beiden raakten bekneld. Toen zij werden be vrijd bleek de heer Griffioen er zeer ernstig aan toe te zijn, terwijl de heer de Jong, behalve dat hij enkele sne den in het gezicht had opgelopen, klaagde over pijn in borst en rug. De bestuurder bezweek enkele uren later aan zijn verwondingen. De materiële schade bleek vrij aan zienlijk. Onmiddellijk werd een bus dienst ingelegd tussen Alphen en Gou da. De verbinding Utrecht-Den Haag- Rotterdam was nauwelijks gestagneerd, daar deze over andere sporen loopt. Onmiddellijk na het ongeval was de burgemeester van Waddinxveen, de heer A. Warnaar, ter plaatse. Later arriveerde ook ir den Hollander, pre sident-directeur van de Spoorwegen. Het Parket uit Rotterdam stelde ter plaatse een onderzoek in. Trein ontspoord in Argentinië. Bfj Comodore Rivadavia, aan de baai van Sint Georges (Argentinië) 1.600 km ten Zuiden van Buenos Aaires, is Zondag een trein ontspoord. 23 personen kwamen om het leven en 42 werden gewond. De trein stortte in een ravijn van vijftig m. diepte. De rijtuigen lagen voor het me rendeel ondersteboven. Het spoorwegongeluk in Italië. Het spoorwegongeluk bij Benevento in Italië, waarbij volgens de laatste gege vens 21 personen zijn gedood en 80 ge wond, is het gevolg van het weigeren der remmen. Dit is verklaard door de machinist en de stoker van de trein, die wegens verwondingen in een ziekenhuis zijn opgenomen. Gemeld wordt nog, dat een kind van zestien maanden ongedeerd onder de brokstukken werd aangetroffen, naast de lijken van de ouders. Ontploffing in Tokio. In Tokio heeft zich Zaterdag een zware ontploffing voorgedaan in een vuurwerk fabriek. 22 arbeiders zijn om het leven gekomen en 45 gewond. 450 huizen zijn verwoest of beschadigd. Door vlammen van de brandende fabriek geraakten vele houten uizen in de omgeving in brand. De fabriek was een van de grootste kruitfabrieken in het Oostelijk deel van Japan. Er werden losse patronen gemaakt voor het kleine Japanse leger. De Sjah van Perzië heeft Zondag per vliegtuig een bezoek gebracht aan het geteisterde Toeroet, waar ongeveer 950 personen zijn omgekomen tengevolge van de aardbeving, die zich Donderdag in dit gebied heeft voorgedaan. De vorst onderhield zich met de weini ge overlevenden en zegde alle mogelijke steün toe. Het Amerikaanse Roode Kruis heeft reeds 10.000 dollar voor hulp aan de ge troffenen geschonken. Ko Bazen hoorde in Golf i van Biscaje van overstroming Met de „Zuiderkruis" zijn Zaterdag de elf leden van de bemanning van de „Klipfontein" in Amsterdam gearriveerd. Onder hen bevond zich de leerlingstuur man Ko Bazen uit Goes. Zondagavond keerde hij terug in de ouderlijke wohing aan de Heernisseweg. Hij was precies drie maanden weg geweest. De „Zuiderkruis" is op 26 Januari uit Kaapstad vertrokken en zou oorspronke lijk op 13 Februari in Amsterdam zijn aangekomen. Door de storm, die zulke vreselijke gevolgen voor Zuid-West-Ne derland heeft gehad, heeft het schip een dag oponthoud gehad. Dat was geen pret tige dag voor de leerling-stuurman Ko Bazen, want, terwijl de „Zuiderkruis" met een slakkegang van 5 mijl per uur in de Golf van Biscaje tegen de storm vocht, zat hij in spanning over het lot van zijn ouders. Via de radio hoorde hij n.l. over de overstromingen. Gisteren heeft hij ons het een en ander verteld over de ondergang van de „Klip fontein" bij Mozambique op 8 Januari. „Het was kwart over een. Ik liep net beneden in een dienstgang om wat touw werk te halen, toen de eerste schok kwam. Het was een vreselijk kabaal. Ik rende gelijk naar het voorschip. Daar stond "de stuurman en gaf orders om di rect de ruimen te peilen. Nou ruim 1 was droog en in 2 stond 3 meter water en ruim 3 stond al helemaal onder". „Dat ha len we wel", zei de stuurman, maar de lading drukte de zware waterdichte schot ten volkomen kapot. Ze bogen door als papier. Het ging gepaard met een gewel dig gekraak terwijl we ook de machines hoorden verschuiven. Er was geen paniek. De eerste sloep met passagiers ging om 2 uur van boord en de laatste leden van de bemanning om 4 uur. Nou en tegen half vijf was het gebeurd", besloot hij laconiek zijn ver- h3De thuiskomst was uiteraard natuurlijk ook vreemd. Ko moest vanaf Amsterdam over Utrecht naar Dordrecht reizen om vandaar via Bergen op Zoom en Antwer pen en Breskens naar Goes te komen. Hu wacht nu nog op vergoeding voor de ver- lorengegane kleding. „En dan gaan w,® weer varen", zei hij, want de moed heelt hij niet verloren. HULP VAN LANDBOUWERS. De landbouwers op het eiland van Dordrecht hebben besloten dit jaar extra vroeg ln te zaaien om zodoende mankracht en tractoren vrij te krijgen, die in dienst van hun door watersnood getroffen collega's kunnen worden ge steld. Zij zullen ook zaal- en pootgoed ter beschikking van de gedupeerde be drijven óp het Dordtse eiland stellen. Men onderzoekt voorts de mogelijkheid verloren gegaan vee te vervangen. Be sloten is nu al dat jongens en meisjes van niet getroffen gebieden ln het voorjaar de zorg op zich gaan nemen voor een opfokkalfje, dat, als het pink geworden is, zal worden aangeboden aar, boerenzonen en -dochters, wier ouders verhezen aan vee hebben gele den. De hulpactie geschiedt onder aus piciën van de Hollandse Mij voor land bouw en de Chr. Boeren- en Tuinders- bond, Aan boord van hun schip, de „Bloemfontein Castle" in het King George V dok te Londen vond Woensdag een plecchtigheid plaats waarbij aan de Kapitein van het schip en de leden der bemanning een blijvende herinnering werd uitgereikt voor hun aandeel in de redding van de passagiers en bemanning van de Klip fontein" welke op 8 Januari j.l. zonk. De onderscheidingen werden uitgereikt door de Directeur van do Holland Afrika lijn, de heer S. J. Mook. Onze foto toont van links naar rechts na de uitreiking van de geschenken de heren R. J. W. Wynter, purser; de heer G. W, Kilmister, le Radio Officiert de heer A. A. Freer, Chief Officer; de heer S. J. Mook en Kapitein A, P, Ferguson, O.B.E. Nog 300 personen als vermist opgegeven Het informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis te 's Gravenhage heeft in de afgelopen twee weken bergen werk verzet. Onmiddellijk na de ramp toog het bureau aan bet werk en reeds op 4 Februari kon de eerste lijst van slacht offers van de watersnood worden gepubliceerd, zij bet met enig voorbehoud. In de eerste dagen waren de dodenlijsten ongecontroleerd. Thans, nu de situatie enigszins overzichtelijk is geworden, worden op de dodenlijsten slechts de na men gepubliceerd, waarvan vaststaat, dat deze zijn omgekomen. Westduits motorschip door Volkspolitie beschoten. Het Westduitse motorschip „March- land" dat op weg was van Hamburg naar Berlijn, is in Oost-Duitsland door de volkspolitie beschoten en in beslag ge nomen. De kapitein liep verwondingen °PHet incident deed zich voor op de Elbe bij Wittemberg, waar de Oostduitsers een nieuwe controlepost hadden gevestigd. De kapitein, die hiervan niet op de hoogte was, was de post zonder stoppen gepas seerd. GROTE BRAND TE SAIGON. Duizenden mensen zijn dakloos ge worden door een grote brand, welke Zaterdagmorgen in een Zuidelijke ach terbuurt van Saigon heeft gewoed. Het vuur laaide hoog op hoven de op elkan der gedrongen krotwoningen en de mensen liepen radeloos en jammerend door de straten, onmachtig toeziend hoe hun schamele bezit in korte tijd door het voortrazende vuur werd verslon den. Het informatiebureau, dat is gevestigd in de Jan Evertsenstraat 2 in Den Haag, heeft tot nu toe tien dodenlijsten gepu bliceerd, waarop de namen voorkomen van ongeveer 650 mensen. Het Roode Kruis heeft in verband met de omstan digheden, waaronder de gegevens van deze lijsten werden verzameld, evenwel niet de volledige garantie van betrouw baarheid kunnen geven. Thans worden slechts die namen van personen gepubli ceerd, waarvan positief bekend is dat deze om het leven zijn gekomen. In de afgelopen week kwamen bij het informatiebureau ongeveer 30.000 aanvra gen binnen om inlichtingen betreffende inwoners van de rampgebieden. Voorts kwamen nog binnen ongeveer 300 tele grafische aanvragen uit het buitenland en ruim 400 telexaanvragen uit Indone sië. In ongeveer 3700 gevallen kon het in formatiebureau de gevraagde inlichtingen verschaffen. Het informatiebureau beschikt thans nog over de namen van ongeveer 300 per sonen, die als vermist zijn opgegeven en waarvan nog geen positieve mededelin gen zijn ontvangen, dat zij zijn omgeko men. Deze namen werden nog niet in de verüeslijsten gepubliceerd. Het informatiebureau ontvangt regel matig berichten over aangespoelde lijken, die onmiddellijk door de politie worden begraven. Afgelopen weekeinde werden op verscheidene plaatsen in Zeeland in totaal 40 lijken geborgen, die zijn aangespoeld. Enkele waren gekleed in nachtgewaad. Evenals in andere dergelijke voorko mende gevallen, werden deze lijken ge- „Gereformeerden, wat nu?", door Ds G. Toornvliet en Dr H. Weste rink. Uitgave H. Kok N.V., Kam pen, 1952. Wie wel eens een debatavond heeft mee gemaakt, weet, hoe het daar toegaat: er zijn twee debaters en er is iemand, die de leiding heeft en min of meer als scheidsrechter fun geert. Op deze scheidsrechter rust de deli cate taak, om, na het debat en na gehouden repliek en dupliek een woord te spreken, waarin bepaalde positieve elementen in de beweringen van beide kampvechters zoveel mogelijk naar voren worden gebracht. Een dergelijk woord wil dan wel eens dienst doen als de bekende olie op de golven. Dit beeld kwam mij voor de geest, toen ik het boek van de Leidse predikanten Toornvliet en Westerink gelezen had. Eerst verscheen „Gereformeerden, waar heen?" van Mr Bouman en Thijs Booy. Daarna „Gereformeerden, waarom?", ge schreven door Prof. Zuidema en enige an deren, die in dit boek de heren Bouman en Booy van niets minder dan eerroof t.o.v. de Gereformeerde Kerken beschuldigen. En thans dit derde boek, dat reeds in z'n titel wil doen uitkomen, dat z'n verschijnen ver band houdt met het gevoerde debat tus sen „Waarheen?" en „Waarom?" en dat in deze titel tot uitdrukking brengt de over tuiging, dat we met het debat tussen Bou- man-Booy en Zuidema c.s. niet veel verder zijn gekomen. De verdienste van Toornvliet en Weste rink is, dat ze geluisterd hebben naar de klachten van Bouman en Booy en -met verwerping van de onmiskenbare excessen de opbouwende critiek trachten op te sporen, die „Waarheen?" bevat. Met hetzelfde geduld hebben de schrij vers geluisterd naar de stemmen van Prof. Zuidema en de zijnen. Ook bij de analyse van „Waarom? hebben ze zich door een bos exclamaties heengeworsteld, totdat ze in dit boek die gedachten vonden, die voor de opbouw en voortdurende reformatie van het Gereformeerde leven van betekenis zijn. Toornvliet en Westerink zijn het allesbe halve eens met „Waarheen?" en staan in menig opzicht aan de kant van „Waarom?", maar zij nemen het Zuidema c.s. ernstig kwalijk, dat zij op de vragen van Bouman- Booy niet of te weinig zijn ingegaan. Mijns inziens terecht. In het tweede gedeelte van het boek bie den de schrijvers een positieve ontwikke ling van hun eigen gedachten. Hier wordt het Koninkrijk Gods centraal gesteld. Het pleit wördt gevoerd voor een hernieuwd belijden, waarin het Koninkrijk Gods een zeer belangrijke plaats zal moeten innemen. De rechte, schriftuurlijke visie op het Ko ninkrijk Gods bewaart zowel voor onder schatting als voor overschatting van het ker kelijk instituut. Vele vragen, zoals ze vooral door „Waar heen?" aan de orde werden gesteld, krijgen hier een antwoord, dat misschien niet ieder wereldheerschappij aan als normen van een democratische maatschappij. Hij be schrijft het gezag dat het rooms-katho- licisme aan rooms en onrooms wil op leggen op politiek, sociaal, medisch en natuurwetenschappelijk terrein. Het boek is 2eer goed gedocumenteerd en het is van belang, dat ieder die Rome wil leren kennen, dit boek grondig be studeert. Vooral zij, die met rooms- katholieken in coleges en besturen zit ten, mogen dit boek wel eens aandach tig lezen. v. B. overtuigt ,maar dan toch een aanknopings punt biedt voor een dieper gesprek. De lust bekruipt mij om veel te gaan ci teren. Maar ik moet volstaan met een gene rale indruk. Welnu, de auteurs draaien niet om de kwesties heen door het lanceren van stichtelijke algemeenheden en algemene stichtelijkheden, maar ze gaan er op in en ze werpen, vanuit hun Gereformeerd belij den, een vaak verrassend licht op de ver houding der verschillende kerken, de oecu menische beweging, de evangelisatie, het huwelijksleven, de cultuur ik noem slechts enkele van de vragen, die worden aangesneden. Ook zij nog dankbaar genoteerd, dat de schrijvers voortdurend respect vragen voor de ander" in de kerk en zich een verkeerde vijand betonen van alles wat maar zweemt naar het zich vastleggen op één mens of één groep. Een goed boek! Toen het werd aange kondigd, zeiden we tot onszelf met enige wrevel: „AI weer een boek, dat begint met: „Gereformeerden Nu we het gelezen hebben, geloven we, dat het in een behoefte voorziet. Maar het moet nu maar voorlopig het laatste zijn van dit genre. R. A. F. „Vaticaan en Vrijheid", door Paul Blanshard, Uitgave Ruijs te A'dam. Hier hebben wij een beschrijving voor ons van de rooms-katholieke kerk als machtsapparaat. Blanshard toetst hier het streven van deze kerk naar „De Wekker", door Ina Bou dierBakker. Uitgave van P. N. vah Kampen en Zoon N.V. te A'dam. Dit boekje van Mevr. BoudierBak ker bevat een drietal verhalen n.l. „Als de hoge vloed komt", „Riket" en „Bauwbaard". Zeer trof mij de in tuïtieve kennis van de vrouwenziel, die Mevr. Boudier in hoge mate blijkt te bezitten. Dat een vrouw van 78 jaar in staat is zó te schrijven" dat haar wer ken nog steeds gelezen en herdrukt worden, bewijst het duidelijk wat een voorname plaats zij onder de Neder landse schrijvers en schrijfsters in neemt. „De Wekker" is maar een klein boekje, maar het munt uit door gedach- tenschoonheid en helderheid van taal en stijl. Het verdient door veien gele zen te worden. v. B. „De gouden kroon van Beieren", door Samuel Goudsmit. Uitgave N.V, de Arbeiderspers te A'dam. Dit hoek verplaatst ons naar de 14e eeuw, de tijd van „de zwarte dood" en van de geeselprocessen der flagellanten, die de aanleiding vormden tot grote jodenprogroms. Hoofdpersoon is een Joods meisje, „Ricia" geheten, die uit Tiel naar Den Bosch vlucht, maar die in Den Bosch bijna om het leven komt op de grote brandstapel op de Vughter- heide. (Zoals bekend werden alle Jood se inwoners van Den Bosch op de Vughterheide levend verbrand). Zij vlucht naar Duitsland en maakt daar de grote lening mede, die de hertogin van Beieren afsuit, waarvoor ze als pand haar gouden kroon aan de Joden geven zal, dus als geldschieters optre den. Het Joodse leven wordt hier met ken nershand beschreven. Dr Wanhoop, de geestelijke en zedelijke verwarring dier dagen worden zeer juist gekenschetst, maarde schrijver laat al te duide lijk merken dat hij van de God der Christenen niets moet hebben. Hier en daar ontbreekt zelfs de spot niet. Dit is jammer, daar dit onderwerp zeker ver dient om in romanvorm beschreven te worden, maar dan zó, dat wij schrik ken over de diepte van menselijke boosheid en bijgeloof toch trachten te begrijpen vanuit de historie dier da gen: de donkere Middeleeuwen. Het boek leest niet gemakkelijk, daar de zinnen ontzaglijk lang zijn en toch gedrongen van bouw, waardoor het vaak moeilijk valt de schrijver te vol gen. Dat Samuel Goudsmit letterkun dige gaven heeft, valt niet te ontkennen. Ik hoop meer van hem te lezen, maarminder scherp en minder bitter. fotografeerd en werd een persoonsbe» schrijving samengesteld. Identificatie ln dergelijke omstandigheden kan niet gel schiedfen. Aan de hand van de foto's pert soonsbeschrijvingen en andere bijzonder- heden wil men later de slachtoffers, onmiddellijk werden begraven, gaan iden tificeren. Men hoopt daarmee een aan vang te kunnen maken wanneer het aan tal aanvragen bij het Informatiebureau vermindert. Dr Drees bezocht Rode Kruis- opslagplaats. De minister-president heeft Zater dagmiddag met mevrouw Drees een bezoek gebracht aan de grote opslag plaats van het Nederlandse Rood® Kruis ln de Houtrusthallen te Den Haag. Voortdurend worden daar goe deren gesorteerd naar aard en grootte waarbij talrijke vrijwilligers een weinig dankbare, maar uitermate nuttige taak verrichten. De minister-president liet zich uitvoerig voorlichten over de kwa liteit der zendingen en over de distri butie der goederen. DE GERUCHTEN OMTRENTi EISLER. Een Amerikaanse woordvoerder te Berlijn heeft Maandag een bericht te gengesproken van het socialistische Westberiynse blad „Telegraf", dat agenten van de Amerikaanse veilig heidsdienst in West-Berlijn naar Elsler, het voormalige hoofd van de Oost- Duitse voorlichting, zoeken. „Wij heb ben geen reden om aan te nemen, dat Eisler naar West-Berlijn is gevlucht"| aldus de woordvoerder. ONBEKEND WERK VAN CORELLI GEVONDEN. Bij naspeuringen naar oude muziek heeft de Nederlandse violist Willem Nos- ke in de nationale bibliotheek te Wenen een in oud-handschrift bewaarde missa- choralis aangetroffen van Corelli. Tot dusver kende men geen enkele vocale compositie van deze grote Italiaanse vio list en componist. Maandagavond zijn voor de N.C.R.V.-microfoon een viertal delen uit deze mis voor de eerste maal uitgevoerd, als onderdeel van een her denkingsprogramma dat door Noske werd samengesteld ter gelegenheid van het feit; dat het driehonderd jaar is geleden, dat Corelli te Fusignano werd geboren. „Tolle Lege" (Neem en lees). Verzamelde aphorismen van wij len prof. dr K. Schilder. Uitg. Oosterbaon Le Cointre N.V., Goes. De samensteller van dit boekje deed daarmee wel een zeer interessant werk. Wü hebben met steeds stijgende ver- en bewondering van dit werk kennis genomen daarbij telkens weer ontdekt welk een grote geestelijke denkkracht achter deze aphorismen schuil gaat. Inderdaad, zoals ln het „Ter Inleiding" wordt gezegd, deze aphorismen „zijn kleine vonken, ge nomen van een groot vuur". En ze doen werelden van gedachten open gaan. 't Is een boekje om telkens bij de hand te hebben. En om dan een enkele „bondige uitspraak" op zich te laten inwerken. Het verrijkt in ruime mate de geest en het noopt tot denken. De uitgeefster deed met deze uitgave een goed werk. Watersnood-gramofoonplaat met rede van Koningin. Er verschijnt een eenzijdige 25 cm langspeelplaat voor de gramofoon met de radiorede, die H.M. de Koningin op de nationale gedenkdag, Zondag 8 Februari j.l. heeft uitgesproken. De gehele opbrengst zonder enige af trek komt ten goede aan het Rampen fonds. Dit plan wordt door de gezamen lijke gramofoonplaten-industrie met spoed uitgewerkt. Verlof werd verkregen do rede van de Vorstin, omlijst door orgel spel en besloten met de declamatie van enkele regels uit het Wilhelmus. Deze uitgave van de gezamenlijke Nederlandse gramofoonplatenindustrie wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt f 7.50, welk bedrag geheel wordt afgedragen aan het Nationaal Rampen fonds. De kosten van de opname, met ma teriaal en van het persen der platen wor den door de importeurs gedragen, labels en hoezen zijn belangeloos ter beschik king gesteld. Ernstig autobusongeluk op de Philippijnen. Een autobus, die op weg was van Hocos naar Manilla, is op ongeveer 250 kilometer van laatstgenoemde stad in een diepe ravijn gereden, vermoedelijk omdat de chauffeur in slaap was ge vallen. Het voertuig vloog onmiddellijk in brand. 23 personen werden levend verbrand, terwijl 28 inzittenden ern stige verwondingen opliepen. De chauffeur heeft gepoogd zelf moord te plegen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4