de loupe Vreugde en dankbaarheid in Molenaarsgraaf Finn ra3 UdÓA bxJtvi. Ondanks waterschade en ongerief Nederlands fruitdroogbedrijf steekt Californië naar de kroon Elzas overweegt belastingstaking ZEEUWSCH DAGBLAD Volledig Simpel Terug op eigen heem Overal De gezondheidstoestand van Koning Boudewijn Bedrijfje in Didam komt op gang Burgemeesters leggen hun werk neer; Franse regering in moeilijk parket Vluchten boven de noodgebieden FEUILLETON Be Radio. Dinsdag 1 Februari 1953 Pagina 3 Onder De communisten dienden vorige week in de Kamer een motie in, waar in op integrale dus volledige schade loosstelling van de slachtoffers van de ramp werd aangedrongen. De motie werd verworpen met slechts de stem men vaq de communisten voor! Wil dit zeggen, dat de Kamerleden tegen volledige schadeloosstelling zijn? Allermanst! Maar in de eerste plaats wilde men zich niet achter het com munistische propagandakarretje laten spannen. Want hoeveel tam-tam zou den de heren niet gemaakt hebben als hun motie zou zijn aangenomen! Dan zouden zij pas de ware voorvechters voor de getroffenen geweest zijn! En gezien het misselijke gedoe, dat door deze heren bij al de rampspoed is ten toon gespreid, ware dit te veer eer ge weest. In de tweede plaats werd deze motie afgestemd, omdat het op dat ongelblik nog veel te vroeg was (en ook nu nog is!) om de regering aan een dergelijke uitspraak te binden. Nog is bij bena dering niet te zeggen, hoe groot de totale schade zal zijn. Het bedrag van een milliard, dat dr Drees noemde, was slechts om de orde van grootte te bepalen het kan best enkele hon derden millioenen meer zijn! En even min is -.1 te zeggen op welke wijze men dit financiële gat zal stoppen. Nog al tijd stromen de giften naar het Ram penfonds en hoeveel nog uit het bui tenland zal komen is evenmin zelfs maar te schatten. Maar vast staat wel dat al deze vrijwillige bijdragen slechts een fractie zullen zijn van het gehele bedrag dat nodig is. Hoe overbrugt men nu het verschil? Zo lang men het principiële antwoord op deze vraag nog niet heeft gevonden en dr Drees vroeg clementie te dien opzichte, want dit probleem is niet zo eenvoudig en men de regering niet de handen bin den door van haar volledige schade vergoeding te eisen. Dat dit op zichzelf zeer wenselijk is, is een tweede. Van ganser harte hopen wij, dat de regering de middelen zal kunnen vinden zowel voor een volledig herstel van de dijken en duinen (en in de toekomst voor het afdammen van de zee-armen als dit mogelijk is) als voor een volledige schadeloosstelling van de slachtoffers. Het zou een van de weinige lichtpunten zijn in de duis ternis, waarin zovelen op dit ogenblik leven. De heer Welter deed tijdens het Ka merdebat een voorstel, dat wel wat miskend werd. Hij wilde een aparte boekhouding instellen, waarin alles wat op de ramp betrekking heeft zou worden geboekt. De noodzakelijke uit gaven dus als ook de inkomsten. Dr Drees bleek hiervoor weinik te voelen: hij wilde het doen boeken onder de buitengewone dienst I, de dienst dus voor bijzondere, aflopende uitgaven, die tot dusverre werd gebruikt voor alles wat nog met de oorlog samen hangt. „Het geld moet er toch komen" zei hij, „dus waarvoor zouden we dan een bijzondere boekhouding aanleg gen!" Natuurlijk is dit laatste juist, maar in het voorstel-Welter schuilt toch iets aantrekkelijks. Het Nederlandse volk zal de last moeten dragen, die door de ramp op zijn schouders is gelegd. En daartoe is ieder bereid. Er is welhaast geen Nederlander die daarvoor geen extra-belasting in welke vorm ook zal willen dragen. Maardan wil hij ook zeker weten dat dat geld voor de ramp besteed wordt en niet verdwijnt 11 die schatkist, waarin ook zijn ge wone belastingpenningen verdwijnen. Het voorstel-Welter haakt in bij de gewoonte die in vele huishoudens ge volgd wordt: een potje voor de huur, een potje voor de kleding, een potje voor de vacatie, enz., enz. En zo gauw het salaris binnenkomt wordt het over die potjes verdeeld. Erg simpel? Och ja maar vele mensen hebben in dat systeem vertrouwen en daarom schuilt er iets goeds in de gedachte van de heer Weiter! (Van onze Utrechtse correspondent.) Op de weg tussen Ottoland en Molenaarsgraaf liggen hier en daar wat doorweekte zakken met zand: een herinnering aan de wanhopige strijd, die hier werd gevoerd om het water tegen te houden. Die strijd werd verloren, want het Westelijk deel van de Alblassemvnard Is nog steeds overdekt met 100 millioen kubieke meter water. Maar toch is het ergste leed hier al weer geleden. De gaten In de dijken van Noord en Merwede zijn hersteld en dag en nacht werken gemalen, hulp gemalen en pompinstaliatie3 om het land weer droog te krijgen. Gisteren spoelde het water hier nog over de weg, vandaag staat het al weer enkele centimeters beneden de kruin. De grootste gaten in het wegdek zijn provisorisch gerepareerd met zandzakken en ijze ren platen en over deze weg trekken thans dagelijks de bewoners van Mole naarsgraaf en omgeving terug naar hun eigen heem. AAN HET WERK. Wie de derde kolom van pagina 4 -an dit blad leest, moet wel huiveren, edere Nederlandse krant staat nog vol ;et berichten over onze ramp in- ussen is Donderdag Perzië door een rdbeving geteisterd, waarbij om- reeks 1000 doden te betreuren zijn. i Gouda had een spoorwegongeluk laats waarbij de bestuurder het leven et uit Italië is het bericht van een reinongeluk gekomen met meer dan doden en vele gewonden en uit Ar- lentnic kwam een gelijkbericht: ook lier heeft het getal van slachtoffers de 20 overschreden. En Tokio treurt im een minstens zo groot aantal do den! Huiveringwekkend! Zij die geloven aan een „fatum", een toevallige sa menloop van omstandigheden, kunnen naar de oorzaken gaan zoeken en daar mee tevreden zijn. De Christen echter, die weet dat op deze aarde niets bij geval gebeurt, voelt hierin Gods slaan de hand over een zondige wereld. Een zondig ewereld dat is maar niet -iets abstracts, dat zijn U en ik en alle anderen met ons! Het gebed tot God, dat veelvuldig moet opklinken, zal Burgemeester Brouwer zit achter een met paperassen beladen bureau in een bovenvertrek van het gemeentehuis in Molenaarsgraaf. Een lies met een gor geldrank en een doos pillen staan vlak bfj de hand, want door oververmoeidheid en door het schreeuwen tegen het alles- overstemmende gebulder van de wind is hij zijn stem bijna geheel kwijt, Al leen met een hees gefluister kan hij nog aanwijzingen geven aan de in- en uit lopende ambtenaren en politiemensen. Deze burgemeester zwaait de scepter over drie verdronken gemeenten, Mo lenaarsgraaf, Brandwijk en Wijngaar den, en de noden en zorgen van hon derden worden op zijn bureau gedepo neerd. Dagenlang waren de burgemeester en zijn ambtenaren in het gemeentehuis met de in de Ned. Hervormde pastorie ingekwartierde mannen van de reserve- Rijkspolitie de enige levende wezens in de wijde omtrek. Alleen hier brandden 's avonds een paar lichtjes en hier steeg de blauwe rook op uit de schoorsteen. Verder was er niets als een drassige dijkkruin en de ondergelopen huizen met zwarte vensters als blinde ogen. Als een eiland lag de dorpskern in de wijde watervlakte, waarboven de boom kruinen hun kale takken uitstrekten naar de donkere lucht. Het geklots van het water tegen de dijk en het droef geestig gehuil van de wind waren de enige geluiden, die de stilte in dit uit gestorven oord verbraken. Maar nu zijn de huizen op dijkniveau allen weer droog en de weg is weer be gaanbaar. Onmiddellijk werd het pa rool uitgegeven: „Ambachtsmensen en winkeliers kunnen terugkeren, met hun vrouw maar zonder de kinderen". De bakker en de kruidenier, de timmerman en de metselaar moeten immers eerst hun werk hervat hebben, voor de an deren kunnen komen. En de kinderen kunnen beter nog in veiliger oorden blijven. Zo komen dan terug, de pioniers, die het dorp voor de anderen weer be woonbaar moeten maken. Ze komen van Nieuwpoort en van Schoonhoven en van nog verder weg. Bij de Vuilen- dam passeren ze de politiewacht, die hun have en goed ai die dagen heeft beschermd tegen rondzwervend gespuis en even later zien ze huis en hof weer terug. Dat is een blij moment, vooral wanneer blijkt dat het inderhaast naar de zolder gebrachte meubelen nog in goede staat verkeert en dat de water schade beneden nogal meevalt. Onmiddellijk worden de handen uit de mouwen gestoken. De vrouwen trek ken aan het werk met emmers en dweilen, de bakker stookt zijn oven droog, dokter Burggraaf vaart van zijn huisdeur naar de weg om instructies te geven voor de bouw van een noodbrug, waarlangs de patiënten hem weer zul len kunnen bereiken. Het leven keert terug in dit verdronken land. Koning Boudewijn van België, die Donderdag te Antibes is teruggekeerd om zijn verblijf om gezondheidsredenen aan de Rivièra voort te zetten, mag op medisch advies zijn villa enige da gen nie verlaten, zo hebben leden van zijn gevolg meegedeeld. Er werden geen verdere bijzonderheden verstrekt, doch men neemt aan, dat de vorst nog lijdt aan de gevolgen van een recente griep aanval. De koning, die samen met zijn va der, koning Leopold, en zijn stiefmoe der, de prinses van Rethy, aan de Ri vièra verblijft, heeft sinds Donderdag zijn villa niet verlaten. Hij onderbrak vorige week Zater dag zijn vacantia om een bezoek te brengen aan de overstroomde gebie den in België, nadat vele Belgische bladen critiek op hem hadden, dat hij zijn land had verlaten in een tijd, dat vele van zijn onderdanen leden onder de gevolgen der overstromingen. K.N.A.C. stelt richtlijnen voor verdronken auto's beschikbaar. De technische dienst van de K.N. A.C. heeft zeer uitvoerige richtlijnen samengesteld voor de behandeling en het herstellen van personenautomo bielen, welke in de noodgebieden waterschade hebben opgelopen. Daar in zijn reeds de ervaringen verwerkt, welke deze dienst heeft verkregen bij de behandeling van schadegeval len ten aanzien van verdronken auto's in de eerste dagen na de ramp. Deze richtlijnen worden toegezonden aan de leden der K.N.A.C., garage houders en gemeentebesturen in de getroffen gebieden en zijn bovendien op aanvrage gratis verkrijgbaar bij het Secretari'aat der K.N.A.C., Sophialaan 4, te 's-Gravenhage en het Agentschap van genoemde club te Breda, Verkeers- huis, Stationsplein aldaar. Namens 2300 Amerikaanse predi kanten is aan president Eisenhower een petitie gezonden, waarin de pre sident verzocht wordt clementie te betrachten t.a.v. het echtpaar Rosen berg door de doodstraf tegen hen te wijzigen in levenslange gevangenis straf. Kruidenier P. Timmer staat al gauw weer achter de toonbank om de eer ste klanten te helpen. De voorraad in zijn huif bleek in goede staat te ver keren. maar in het pakhuis onder aan de dijk drijft de bleekpoeder en het aardappelmeel rond in een plas van azijn en chloorwater. Zijn buurman Stam, staat voor hetzelfde feit maar voorlopig kunnen de huisvrouwen in leder geval geholpen worden en er zal wel spoedig nieuwe voorraad worden aangevoerd. Sterrenburg van de watermolen huist in zijn eentje op de eerste verdieping van zijn woning, waarin nog een me ter water staat. Hij heeft er al handig heid in gekregen om van de zevende tree van de trap op de tafel in het portaal en van die tafel in zijn boot te stappen, als hij 's morgens naar zijn molen vaart aan het andere eind van het erf. Die molen kan jammer ge noeg nog niet helpen bij het leegmalen van de Molenaargraafse polder, want het grote tandrad, dat het scheprad aan het draaien moet brengen heeft dagen lang onder water gestaan. Bij de eerste pogingen om de molen op gang te brengen, sprongen de houten zo over. „Veel vee kon worden gered, de huizen hier in de buurt staan alle maal nog overeind en velen hebben een groot deel van hun inboedel op zolder in veiligheid kunnen brengen. Als ik de verhalen lees over Goeree en Schouwen moet ik zeggen, dat wij nog niets hebben meegemaakt", zo zegt hij. Hij is dankbaar, dat Palthe in Almelo de gemeente Molenaars graaf heeft geadopteerd en dat daar door het overwerk en een bijdrage van de directie reeds f 15.000 bijeen werd gebracht. Het zwaartepunt van de hulpverlening zal echter gelegd moe ten worden in de gebieden, waar haast geen huis meer overeind staat en waar geen koe meer in leven is. Want eer het zo ver is, dat ook die gebieden de schoorstenen van de her bouwde boederijen weer roken en de boer weer zijn koeien bijeen drijft op melkenstijd, zal het leven in de Waard zijn normale loop al lang weer hebben hervat. Dan zal die donkere Februari- nacht alleen nog als een boze droom voortleven in de herinnering van de mensen in Brandwijk en Molenaars graaf. Dan zal slechts een nieuw ver haal zijn toegevoegd aan de vele, die hier op winteravonden aan de haard worden verteld over het water, dat al le eeuwen door kwam, verdreven werd en weer terug kwam. Alleen in de huizen, waar de oude erfvijand iemand wegsleurde uit de familiekring, zullen nog wonden schrijnen, als zelfs de littekens in de dijken al weer lang verdwenen zijn. In één minuut patates-frites Dat uit Californië het beste gedroogde fruit komt, is verleden tjjd sinds het moment, dat de heer J. F. Even te Didam het „geheim" heeft weten te ontsluie ren. Na de bevrijding zon hij op middelen om zijn personeel ook in de herfst en winter, als er in het pluimveebedrjjf weinig te beleven valt, aan het werk te hou den. Zijn belangstelling werd toen gewekt door de idee van een Wage- nings hoogleraar om fruit te drogen en vol gens zijn principe werd een proefinstallatie op gezet. Vele pogingen moesten echter worden gedaan, voor en aleer hij er In 1947/'48 in slaagde een gedroogd product te krijgen, dat de renommé van Cali fornië naar de kroon stak en zelfs overtrof. De productie startte aanvankelijk met loon- drogen van appels, maar al vrij gauw ging de heer Even werken voor eigen rekening en zocht hij voldoende afzet. Die is er gekomen: in tien dagen was men eind September verleden jaar reeds uitverkocht. Eind November 1952 konden er weer orders worden aangenomen, met als resultaat dat men tot midden Februari uit verkocht is. De orders van eind Januari dit jaar lopen tot half Maart en dan is het voor wat de appels be treft waarschijnlijk af gelopen. In circa 37 we ken is er dan plm. 500 ton aan gedroogd fruit afgeleverd. Heel ge makkelijk kan echter de productie verdrie voudigd worden, naar de heer Even ons ver telde. „Waar het mij om gaat", zegt hij ver der, „is het vooroordeel van het publiek tegen het inlands product weg te nemen. Bovendien bespaart het grote som men aan deviezen, om dat import uit Califor nië dollars kost". Voor de toekomst heeft „difrudo", zoals het fruitdroogbedrijf heet, nog meer op het program. Het drogen van peren start in de tweede helft van Juli. Met het drogen van uien had de heer Even in April willen begin nen. Aan dit voorne men heeft hij echter geen gevolg kunnen ge ven, omdat een der voornaamste „leveran ciers" van uien, Zee land, door de waters noodramp is uitgescha keld. Een nieuw product heeft hij inmiddels ge vonden met het drogen van aardappels. De mo gelijkheden (voor het leger, zowel als voor cafetaria's e.d.) met de volgens zijn methode gedroogde aardappelen zijn legio. Het product behoeft slechts een mi nuut in frituurvet te worden gehouden en men heeft patates- frites. Ten gunste van de veroordeelden Duizenden Elzassers zijn Zondag SCtixg tc uiwigcii) öjjivugcrr uc iiuutcu •11 t tanden in stukken en er wordt nu met 111 kerken en bij oorlogsmonumenten bijeengekomen als protest tegen de vonnissen, uitgesproken tegen 12 El zassers wegens hun aandeel in het uitmoorden van het Franse plaatsje Oradour in de laatste wereldoorlog. Zij kregen gevangenisstraffen van vijf tot acht jaar. man en macht gewerkt om de zaak weer in orde te krijgen. Aart Aantjes was een van de eerste boeren, die konden terugkeren. Zijn huis is droog, maar als hij vanuit de stal zijn erf wil opstappen, komt hij in het water terecht. Voorlopig heeft hij nog geen tijd om aan het wegge spoelde hooi en de andere schadepos ten te denken. Hij doet de laatste da gen het werk van een detective, want zijn'30 kc i moeten weer terug in de stal en "at gaat niet zo gemakke lijk In Wijngaarden is veel vee verdron ken, maar hier had men nog gelegen heid om het weg te drijven naar vei liger plaatsen. Met een kudde van 500 stuks zijn Aantjes' koeien de polder u'lgevoerd en daarna links en rechts ondergebracht. H^t is nu maar de vraag: Waar? Na veel speuren vond hij de meeste v~es'. m terug. Gisteren kwamen er nog zes behouden thuis, maar zes ande; V.„n tot dusver spoorloos. DANKBAAR. Zo heeft '^reen zijn moeilijkheden, zijn schade en zijn ongerief. Maar het herstelwerk wordt toch over het alge meen opgewekt -i in een dankbare stemming verricht. „Als we naar an dere rampgebieden kijken, moeten we blij zijn dat wij al terug zijn en dat' het in de Waard allemaal nog zo be trekkelijk goed is afgelopen" is een geluid, dat we overal horen. Ook burgemeester Brouwer denkt er Met uitzondering van de communisten doen vertegenwoordigers van alle politie ke partijen in de Elzas aan de protest actie mee. Parlementsleden en senatoren hebben een snelle beslissing van de rege ring verzocht. De burgemeesters van het departement Boven-Rijn zijn een admini stratieve staking begonnen. Parlements leden uit de Elzas hebben maatregelen be sproken om pressie op de regering uit te oefenen. Zij overwogen ongehoorzaam heid aan regeringsbesluiten en ontslag aanvrage als volksvertegenwoordiger. Ook de mogelijkheid van een belasting staking is overwogen. Dit zou ernstige moeilijkheden voor de staatskas betekenen, daar de Elzas veel aan belasting opbrengt Alle carnavalsfeestelijkheden in de Elzas zijn afgelast. De autoriteiten hebben de bevolking verzocht de komende vier da gen te wijden aan rouwdiensten en her denking. TUSSEN TWEE VUREN. De omvang van de protestactie Is een kwade verrassing voor de Franse rege ring, die in een moeilijk parket is geko men, want als zij de Elzassers hun zin geeft, wektzij de ontevredenheid van de familieleden van de slachtoffers van Ora- Ingezonden Mededeling (Adv.) Van: „luchtjes" gesproken... Baby wedijvert met Moeder'a keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. ^°°1 MENSO1 EEN N£us dour en andere delen van het volk. De eerste tegenactie is er trouwens al: in Rijssel is op een vergadering van voor malige verzetslieden handhaving van de vonnissen geëist. Leonard Keim, communistisch lid van de Straatsburgse gemeenteraad, is uit de par tij getreden en heeft deelgenomen aan de protestactie. Aan Keim is indertijd ver zocht getuigenis af te' leggen in het pro- ces-Oradour ten gunste van de beschul digde Elzassers. Aangenomen wordt dat hij daarvoor geen toestemming van zijn partij heeft gekregen. De Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft spoedige behande ling door de regering beloofd van een amnestieverzoek ten gunste van de ver oordeelde Elzassers, die door de Duit sers zijn gedwongen bij de Waffen- S.S. dienst te nemen. Dit verzoek is in de vorm van een wetsontwerp inge diend door de vroegere minister Pierre Pfimlin. Deze zal aan het hoofd van een delegatie parlementsleden Dindag een bespreking over de kwestie met premier Mayer en minister Pleven voe ren. BOEKHOUDER VERDUISTERDE f 18.000 De directie van een Hilversumse rij- wielfabriek kreeg argwaan tegen haar boekhouder, de 29-jarige P. B. uit Bussum, die enkele dagen verlof had gekregen wegens gezinsomstandighe den, maar zich daarna niet meer liet zien. De man was ook nergens te vin den. Een onderzoek in de boeken wees uit, dat B. door het vervalsen van cheques, de bankrekening der fabriek ten eigen voordele ruim f18.000 lichter had gemaakt. In enkele maanden tijds had hij dit bedrag weten te verduis teren en thans is hjj voortvluchtig. Ver moedelijk zit hij in het buitenland. Vluchten boven de noodgebieden ge. durende de periode van 14 Februari 's avonds 7 uur tot 15 Februari 's avonds 7 uur werden voornamelijk ge maakt van Gilze Rijen uit. Van deze vliegbasis werden door Nederlandse vliegtuigen 25 verkenningsvluchten ge maakt, terwijl buitenlandse helicopters goederen en personen vervoerden naar Zierikzee. Een Amerikaanse vliegboot steeg op ter controle van de radiover bindingen. De activiteit van Woens- dreoht uit bepaalde zich tot een vlucht van twee Amerikaanse generaals per helicopter boven de geteisterde gebie den. De op Woensdrecht geplaatste fok ker S 11 en Austervliegtuigen, alsmede de beschikbare buitenlandse helicopters stonden de gehele dag gereed wegens het springgetij. Het aantal beschikbare vliegtuigen op Valkenburg, Gilze Rijen en Woensdrecht tezamen bedroeg op 15 Februari om 7 uur 's avonds 86 stuks, waarvan 16 helicopters. GEEN NIEUWE OVERSTRO MINGEN IN ENGELAND. Uit alle Engelse kuststreken zijn be richten ontvangen, dat de herstelde zee weringen het hebben gehouden. Voor de eerstkomende uren, waarin de vloed zijn hoogste stand zal bereiken, worden geen stormen voorspeld. De Belgische zeeweringen hielden het. Ook langs de Belgische kust heeft het springtij in de nacht van Zondag op Maandag geen schade aangericht. daarom in de eerste plaats een per soonlijke schuldbelijdenis en een drin gende bede om vergeving moeten zjjn. Opdat God de aarde niet sla om onzer zonden wille! Ze doet de ramen wijd open en laat de heerlijke frisse morgenlucht naar binnen stromen, als straks de kamer klaar is en het bed opgemaakt, zal ze het raam weer sluiten en zet ze de verwarming aan. Als ze klaar is over ziet Z6 de kamer en vindt alles keurig in orde, daar de patiënte een oudere dame is, zal ze nog even een kruik maken. Ze kijkt, door de gang lopend, even op de klok en ziet dat het bijna kwart voor tien is. Vlug de kruik in het bed en dan naar beneden naar de portier om „haar nieuweling" met de brancard op te halen. Als ze bijna bij de uitgang komt ziet ze de portier juist binnenkomen en als deze haar ziet loopt hij op haar toe en zegt, dat de auto met mevrouw Hartman vóór staat. De beide broeders hebben de zieke al uit de auto op een brancard naar binnen gebracht en kan zij deze dus over en met de lift mee naar boven nemen. In de lift maakt ze het gezicht van de zieke een beetje vrij en als ze een paar zachte bruine ogen ontdekt, knikt ze haar patiënte vriendelijk toe. Even stel len ze zich hartelijk aan elkaar voor en gelijk is er het zeker weten bij zuster Nel, dat haar nieuweling en zij de beste maatjes zullen worden. De deuren dicht, drukt ze op het eerste verdieping knopje en zacht glijdt de lift naar boven. „Zo, 'k zal U vlug in bed stoppen", zegt ze hartelijk, „want U zult wel moe zijn". Nu dat was mevrouw ook, want ze had die nacht zo goed als niet ge slapen omdat ze naar het ziekenhuis moest. Al heel spoedig lag ze behage- Hjk in het verwarmde bed en na een glas warme melk gedronken te hebben viel ze in een verkwikkende slaap. Eerst de anderen en haar baby gehol pen en dan voor het middageten zor gen, dat is op de klas veel meer werk als op haar eigen zaal, op de kl^s krij gen de patiënten nog al eens iets aparts. Na de warme maaltij d, eerst het rust- en daarna 't bezoekuur. Het laatst ging ze vóór 't bezoek bij me vrouw Hartman het bed goed leggen en opruimen. „Zo mevrouwtje", zegt Nel, „iju kunt U Uw bezoek ontvangen". Maar mevrouw zei niets en leek een beetje down. „U krijgt toch wel bezoek?" vraagt Nel. En toen vertelde mevrouw dat er die middag niemand zou kunnen komen, haar beide getrouwde zoons konden geen vrij van kantoor krijgen en haar schoondochters waren te druk met hun gezin. „Heeft U geen eigen dochter?" vraagt Nel. Mevrouw vertelt haar, dat ze geen dochter heeft, ze heeft drie zoons, de derde heeft een baan op een rubber plantage in Indonesië en haar man is overleden. „Vindt U het misschien prettig als ik het bezoekuur bij U doorbreng, dan kom ik U wat voorlezen?" Mevrouw, die Nel een vriendelijke zuster vindt, lijkt dit erg gezellig toe. Eerst gaat ze nog even naar haar baby zien doch die slaapt rustig, nu nog even een boek van haar kamer halen. Als ze door de gang gaat, stroomt het bezoek al naar binnen en verspreidt zich in allerlei richtingen. Als ze even later bij mevrouw terug komt ziet ze dat deze gehuild heeft. Ze doet of ze er geen erg in heeft en zegt: „zo, nu heeft U ook bezoek". Maar mevrouw begrijpt niet dat dit jonge meisje haar vrije uur, dat ze toch heus zélf wel voor ontspanning nodig heeft, zonder meer voor haar geeft. Maar zuster Nel heeft veel men senkennis en heeft de zaak van me vrouw Hartman reeds door, dit moe dertje hunkert naar liefde en nu ge looft ze, dat zij vandaag op de klas moest werken om met deze naar liefde hunkerende moeder in contact te ko men en dat dit nu haar kans is om haar te geven, wat ze laar tweede moeder te kort heeft gedaan, om daar na de voldoening te moger. smaken, geen wroeging meer te hebben. Ze gaat met het boek op haar schoot naast haar zitten, doch het boek blijft dicht. Deze twee tot elkaar gebrachte mensen hebben alleen maar behoefte met elkaar te spreken van hart tot hart en het is Nel alsof ze deze moeder al jaren kent. Eerst begint mevrouw en vertelt, dat ze na de dood van haar man zich hopeloos verdrietig en alleen voelt, dat haar jongste zoon 2 jaar voordat haar man stierf ai naar In donesië is gegaan en dat haar beide oudste zoons reeds jaren getrouwd zijn en een gezin hebben. Ze komt niet vaak bij haar zoons en zij ook niet bij haar, dit ligt niet aan de zoons maar aan de schoondochters, het is of ze ja loers zijn als de zoons hartelijk voor moeder, zijn en daarom heeft deze moeder zich zoveel mogelijk op de achtergrond gehouden, maar haar le ven is daardoor zo eenzaam geworden. Ze vertelt zuster Nel hoe erg ze er te genop had gezien voor observatie naar het ziekenhuis te moeten gaan, maar zei er tevens bij; dat het haar door de hartelijkheid van Nel zo is meegeval len, ze voelt zich zo vertrouwt met de zuster dat ze héél haar hart voor haar uitstort. (Wordt vervolgd.) C.J.M.V, helpt afdelingen in noodgebieden. Het bondsbestuur van het Christelijk Jonge Mannen Verbond, dat in Mei zijn eeuwfeest hoopt te vieren, heeft besloten de financiële actie onder de leden, waar van de opbrengst bedoeld was voor een fonds leidertraining, niet stop te zetten, maar de opbrengst te bestemmen voor hulp aan de zich in de overstroomde ge bieden bevindende afdelingen. De actie wordt krachtig doorgezet on der de naam „C.J-M.V.-noodfonds 1953". De jaarlijkse dankofferactie van het C.J. M.V., de Ernst Sillemhoeve in Den Dol- der, is ter beschikking gesteld van het centrale evacuatie-comité, evenals het C.J.M.V.-jeugdcentrum te Arnhem. Het bondsbestuur zal overwegen, in hoeverre het wenselijk is, het karakter van de eeuwfeest-bondsdagen aan te passen aan de ernst van dit rampjaar. Sneltrein in Indonesië overvallen. Een bende van 250 man heeft de snel trein Bandung—Bandj ar overvallen, na dat de rails op deskundige wijze door de bende was losgemaakt. De buit bestond uit 40.000 rupiah aan contanten en voorts de sieraden van de reizigers. Deskundi gen schatten, dat de stremming van de spoorlijn ongeveer in een week kan wor den opgeheven. (fJienql ani ..OENSDAG ló FEBRUARI 1953. HILVERSUM I 1402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Waters!.; 9.40 Orgelcon cert; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Gev. muziek; 13.45 Lichte muziek; 14.00 „De weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.; 17.50 Rege- ringsuitz.: Jeugduitz.: M. C. Capelle: „Co- cospalmen en cocosnoten in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 „Kunst, niet te betalen", discussie; 19.20 Gram.; VPRO; 19.30 Voor de jeugd; VA RA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commen taar; 20.15 Gev. muziek; 20.45 „Staten- lozen", hoorspel; 21.30 „Les Troyens a Carthage", opera (acte H.); 22.15 „Eb, vloed en springtij", causerie; 22.30 Gev. muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Soc. nieuws in Esperanto; 23.20 Orgelspel; 23.4524.00 Gram. HILVERSUM li (29d nu NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gew. mu ziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.00 „Het kind van Europa", hoorspel; 12.00 Pianoduo; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Klassieke muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Pro test. Interk. Thuisfront; 13.20 Gram.; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Ka- merork,; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgeispel; 17.59 Mil. cause rie; 18.00 Viool, clavecimbel en cello; 18.30 Spectrum van het Chr. u rganisaue- en Verenigingsleven; 18.45 geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel; 21.00 Lijdensoverd.; 21.30 Pianorecital; 22.00 Gram.; 22.30 Intern. Evang. commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avoudoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 12.00 Om roeporkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gram.; 16.U0 Omroepork.; 16.50 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Muz.-litterair progr.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws en persoverz.; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorspel; 21.10 Gram.; 21.30 Omroepork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Muzi- kaal-litterair progr.; 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3