SCHOUWEN-DUIVELAND KAN IN DE HERFST DROOG ZIJN Operatie Weekend Toestand bij Riliand-Bath is zorgelijk EVACUATIE VAN ZIERIKZEE IS VOORLOPIG BEËINDIGD Waterbouwkundige strategen hebben een gigantisch plan gereed Prinses Marijke morgen 6 jaar WINKELIERS MOETEN VOOR 1 MAART VERTROKKEN ZIJN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een geweldig karwei Prins Bernhard bezocht Zeeland Yerseke was verrast Militairen namen afscheid van Krabbendijke Geregeld slaan gaten in de dijken Dramatische vergaderingen van winkeliers Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte S oordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2405 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13.cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 17 FEBR. 1953 Hooidredaeteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.50 u., onder 17.59 u. Maan op 9.04 u., onder u. Hoogwater Woensdag 18 Febr.t Vlissingen: 4.43 u. 2.27 m., 17.13 u. 2.23 m. Terneuzen: 5.16 u. 2.44 m., 17.44 u. 2.40 m. Wemeldinge: 6.40 u. 1.80 m., 19.04 u. 1.86 m. Zierikzee: 6.21 u. 1.64 m., 18.51 u. 1.61 m. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, dat ontveinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkhe den In. Daarmee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9000 ha. groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij de Burgsluis ten Oosten van de duinrand dus, zitten drie flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendijken van Zierikzee. Waterbouwkundige strategen hebben becijferd, dat eerst de gaten bij Burgsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzon der grote Schouwepolder loopt. Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij Westkapeile in 1945. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thans zinkstukken gemaakt. Ondertussen is een enorme baggermo len bezig Oostelijk van Zierikzee een werkhaven ie graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht be ginnen. Graafmachines en ander mate- reel stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de eni ge op Schouwen-Duiveland. Van Zie rikzee naar het Noorden loopt de oude Schouwse dijk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schou wen, Duiveland en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite in de laatste 14 dagen be houden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkersweel, waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzak ken deze dijk dicht te houden. STRATEGISCH PLAN. Nog is het gevaar voor de achterlig gende grote polders niet geweken. De ze polders staan dras door doorge- kweld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord geacht de bevolking te laten terugkomen. Slaagt De voorzorgsmaatregelen, die op Schouwen en Duiveland zijn genomen met het oog op het springtij, zün dank zij de gunstige weersomstandigheden niet nodig gebleken. Mede door een zwakke wind uit Oostelijke richting is er van een abnormaal hoge waterstand geen sprake. Operatie week-end is een naam van een aantal maatregelen die zijn geno men in samenwerking door de Neder landse en Britse marine, de Konink lijke Landmacht en de op Schouwen en Duiveland aanwezige Amerikaanse duckws, voor het geval dat de belang rijke van Zierikzee naar Brouwersha ven lopende Schouwense binnendijk tijdens het springtij in gevaar zou ko men. Een doorbraak van deze dijk, die vooral ook dank zjj het werk van Ne derlandse militairen bleef behouden, zou ernstige gevolgen voor geheel Dui veland hebben. Operatie week-end was voorbestemd in actie te komen na een codewoord dat eerst uitgaat aari de hand van weerberichten, die worden verkregen van het vliegveld Valken burg. Met radio uitgeruste jeeps staan gereed op de la kilometer lange dijk, waarop zoeklichten zijn gestationeerd. Dukws staan klaar buiten Zierikzee (waar het gevaar van instorten der huizen bij een sterke Noordwesten wind tijdens het springtij niet uitge sloten werd geacht), in Noord-Gou we, in Zonnemaire en Brouwersha ven. Deze operatie is verdeeld in drie stadia. „Blue-alarm" de Engelse be namingen zjjn noodzakelijk door de deelneming van Britten en Amerika nen dat wordt gegevens na ongun stige weerberichten. „Pink-alarm" na geruchten over dijkdoorbraken en na bevestiging daarvan, het „Red-alarm". Bij dit laatste stadium zouden de Brit se en Nederlandse marinevaartuigen in de haven van Zierikzee duizend men sen uit de stad aan boord nemen en het reddingswerk door de dukws be ginnen. Gat in de dijk bij Bruinisse gedicht. Het eerste gat in de oude dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Ooster- land, die doorbrak op Zondagavond 1 Februari 's avonds 5 uur, waardoor de Bruinisserpolder werd geïnundeerd, is dicht. Nog zes andere gaten in deze djjk moeten worden gedicht, eer be gonnen kan worden met het droogma- len van de polder Bruinisse. In de bui tendijk zijn geen gaten. Lijken opvarenden Duits schip gevonden. Vlaardingen tedegedeeld dat de stoffelijke resten van 6 jV r.1^e kapietein E. Rabenberg en ;e 44-jarige kok H. Steinhauser, van het Itoomschip „Ellen" dat 10 Dec. jj. door fle „Maasdam naby Vlaardingen werd »vervaren onder de gemeente Maassluis. OJn gevonden. Beide stoffelijke overschot- len zijn inmiddels op de algemene be graafplaat» te Maassluis ter aarde be- iteld. men er in de Oude Schouwse dijk te behouden en de drie grote polders Borren 20 ha, Zonnemaire 572 ha, Noord-Gouwe 565 ha en een tiental kleine poldertjes droog te krijgen, hulpgemalen zijn of worden daartoe door technici van werkspoor opge spoord dan is een belangrijke corri dor verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven, waardoor het ganse herstel werk zeer aanzienlijk verge makkelijkt zal worden. DE GATEN. Oostelijk van Zierikzee heeft de Gouwenerpolder een reeks gaten. De Vier Bannenpolder telt er twee in de Noordelijke en twee in de Zuidelijke zeedijken. De Ooster en Sirjanspolder tellen er één in het Noorden en twee in het Zuiden. In de Bruinisserpolder, die via een binnendijk van de Sirjans polder is overstroomd,-is herstel gaan de. Deze polder zal binnen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Behalve de ge- WALCHEREN HAD OOK GEEN LAST VAN DE SPRINGVLOED. Op Walcheren, waar met het nood- herstel aan de dijken goede vorderin gen zijn gemaakt, wachtte men met vertrouwen het eerste springtij na de stormramp van 1 Febr. af. Maar na tuurlijk was men op de dijken en ook op de kantoren van de rijks- en de provinciale waterstaat, van de polder Walcheren en van de provincie Zee land, als ook in de kazerne te Middel burg op zijn *Koëc!ë. Gelukkig waren alle voorzorgsmaatregelen overbodig. Dank zij de bijzonder gunstige wind leverde de springvloed geen enkel ge vaar op. Da hoogste waterstand, welke in Vlissingen bereikt werd, was een centimeter lager dan die volgens de getijtafel werd verwacht. SLACHTOFFERS VAN STAVENISSE BEGRAVEN. Te Bergen op Zoom op de Prot. Be graafplaats werden Zaterdag weer vier slachtoffers uit Stavenisse begraven. De stoffelijke resten van L. Potappel, ouderling der Oud Geref. Kerk, Hub. Goedegebure Jzn., Joh. van Oeveren- Potappel en Maria van Oeveren wer den aan de aarde toevertrouwd. De rouwdienst werd gehouden in het Evang. gebouw en werd geleid door de heer J. W. Slager. De heer Gebraad uit Tholen sprak Tiaar aanleiding van Ps. 116 15 Kos telijk is in de ogen des Heren de dood zijner gunstgenoten. Broeder Potappel is nu alle verdrukking te boven. Nu kan hij zijn Koning eeuwig groot ma ken. Daarna werden de slachtoffers bij gezet in het massagraf en sprak de heer Slager. Hij sprak over het voor recht dat Potappel ten deel is geval len. „De Here sterke de bedroefden en ondersteune hen", zo besloot hij. Onder de aanwezigen waren ook de heren D. Hage en A. Gunter uit St. Annaland. NEHROE PLEIT VOOR „DERDE GEBIED", Premier Nebroe beeft in een toespraak tot de „Raad der Indische Staten" het instellen van een derde „wereldgebied" voorgesteld, dat voor de vrede zou moe ten werken. Hij verwierp de voorstellen tot het in stellen van een derde blok of macht. „Door deze bewoordingen worden de vol ken afgeschrikt", zeide hij. Ook het door hem voorgestelde „derde gebied" zou zich niet met het Russische of Amerikaanse blok moeten verbinden. De staten, die een dergelijke verbinte nis niet wensten, zouden er deel van moe ten uitmaken. noemde gaten in het Oosten van het eiland heeft de Noordelijke dijk geen voltreffer van de stormvloed gekregen, Wel is overal aanzienlijke schade aan de dijkkruinen en glooiingen aange richt, zodat het waarschijnlijk jaren zal duren voordat de ganse bedijking van Schouwen-Duiveland weer volkomen betrouwbaar zal zijn. GELUK BIJ ONGELUK, Nu Landbouwherstel in de polders toch de verzilting zal moeten bestrij den en de gronden zullen moeten wor den bevrijd van reusachtige kreken en scheuren en zeer vele sloten en grep pels zullen moeten worden geschoond, staat nu reeds vrijwel vast, dat voor gestelde en reeds in gang zijnde ruil verkavelingen met voortvarendheid zullen worden uitgevoerd. Dit kan nu doorgaans tegelijk met het rehabilitati werk worden gedaan, waardoor aanzienlijke besparingen kunnen worden verkregen. Eén klein geluk bij een ongeluk, aldus deskun digen, die er zeker van zijn, dat de vooruitstrevende boerenbevolking van Schouwen en Duiveland aan deze ruil- verkavelingsplannen gaarne zal mee werken, De herstelwerken op Schou wen-Duiveland staan onder supervisie van Ir Slotboom, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat en de technische hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat, de heer S. W. Blok. Nederland behartigt Israëlische belangen in Sowjet-Unie. In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Is raël en de Sowjet-Unie heeft de Neder landse regering zich op verzoek van de regering van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sowjet-Unie te behartigen. Geheel onverwachts heeft Prins Bernhard gistermiddag een bezoek van een uur gebracht aan Yerseke Tot grote verbazing van de be- volking landde Z. K. H. omstreeks het middaguur op het havenplateau met een helicoptère, bestuurd door de piloot van de Prins, Gerben Sonderman, Toen de Yersekenaars nog maar nauwelijks van hun verbazing over dit plotselinge koninklijke bezoek be komen waren, stond hun een nieuwe verrassing te wachten. Prins Bern hard stapte op hen toe en vroeg naar hun belevenissen in de rampnacht. In gezelschap van de burgemeester, da heer A. C. Willemsen, en de heer Sonderman, wandelde de Prins naar het gemeentehuis, waar oesters wer den gegeten. Het zeebanket werd aan geboden door de N.V. P. Vlaming Zn. Na verloop van een uur verliet Z. K. H. per auto het dorp. Hij ging daarbij heel gemoedelijk naast de chauffeur, de heer P. van Stee, zit ten, die voor enkele ogenblikken tot koninklijk chauffeur was gepromo veerd. Bij zjjn vertrek werd Prins Bernhard door de bevolking hartelijk toegejuicht. Even onverwachts landde de helicop tère aan de Westkolkstraat te Terneu zen. Het bezoek duurde slechts 5 mi nuten. De Prins had een onderhoud met burgemeester mr P. H. W. F. Tel- legen en met de voorzitter van de wa terkering var, de Nieuw Neuzenpolder de heer H. P. Wolfert. Aan de burge- Gisteravond heeft de H.-compagnie van het 332ste Bat. „Johan Willem Fri- so" in het tijdelijk militaire tehuis af scheid genomen van de gemeente Krabbendijke. Vandaag vertrekken zij weer. Aan het afscheid was een ge zellige avond verbonden, die als motto droeg „Hoe bestaat het?" Burgemeester J. Vader heeft de manschappen toegesproken en hen nogmaals hartelijk dank gebracht voor al hetgeen zij voor zijn gemeente heb ben gedaan. Eveneens werd het woord gevoerd door de Dijkgraaf, de heer L. Th. Vogelaar en de wnd. dijkgraaf de heer H, Wolfert. Namens de compagnie heeft de le luit. Volkers de burgerij bedankt voor de prettige samenwerking. Aan alle militairen die in Krabbendijke hebben gewerkt zal nog een oorkonde worden gestuurd als een persoonlijk huldeblijk voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. RAMPENFONDS: 47,5 MILLIOEN. Gisteravond was een bedrag van 47.5 millioen gulden bij het Rampenfonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de. 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 5 Zi millioen gul den. De collecte voor het Nationaal Ram penfonds heeft in Kapelle-Biezelinge opgebracht f 29.080.63. In de Ned. Herv. kerken werd een collecte gehou den, welke opbracht in Kapelle f 6310.18 en in Biezelinge f 2500. De lijstcollecte in deze gemeente bracht f20.270.35 op. Te 's-Heer Arendskerke werd gecol lecteerd f 5615.50; te 's-Heer Hendriks kinderen f 1862 en te Nieuwdorp f4880.75. In de kerken te St. Laurens werd bijeengebracht f 1909. meester verzocht Z.K.H. de groeten aan de burgerij over te brenggen na mens de Koningin. Prins Bernhard in formeerde bij de heer Wolfert o.a. met grote belangstelling naar de voortgang van het werk en naar de catastrophe op 1 Februari. De heer Wolfert ant woordde dat de huidige gang van za ken een goed verloop heeft. De Prins prees het werk van de Landbouwvoor lichtingsdienst, daar alle landbouw werktuigen reeds zijn bewerkt met anti-róestmiddelen. De heer Wolfert zei ons verder dat de Landbouwvoorlichtingsdienst in Z. Vlaanderen regelmatig bijeenkomt met gedupeerde boeren om maatregelen te nemen. Gips voor de ontzilting en ver betering van de Nieuw Neuzenpolder is reeds besteld en onderweg, aldus de heer Wolfert. Verder bezocht Prins Bernhard Kloosterzande, Ossenisse, Hoofdplaat en Zonnemaire. Vier sterfgevallen tijdens bokswedstrijd. Uit het politierapport van Detroit blijkt dat tijdens de Woensdag j.l. ge houden wedstrijd om het wereldkam pioenschap weltergewicht tussen Kid Gavilan en Chack Davey vier toe schouwers aan .een beroerte zijn over leden. De mensen hadden zich teveel opgewonden. Busdienst Breda—Breskens uitgebreid. Met ingang van morgen heeft de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij N.V. de rechtstreekse verbin dingen tussen Breskens en Breda uit gebreid. Deze verbinding vormt thans de kortste weg om uit Noord-Brabant via Antwerpen, Zeeuwsch-Vlaanderen te bereiken. De Z.V.T.M. laat in sa menwerking met de B.B.A. te Breda dagelijks drie bussen rijden respectie velijk om 7.25 uur, 13.25 uur en 17.25 uur uit'Breskens. Uit Breda zijn de vertrekuren 9.45 uur, 11.45 uur en 17.45 uur. Deze bussen rijden vice versa van Breskens over Schoondijke, IJzendljke, Philippine, Sluiskil, Axel, Hulst, Ant werpen, Breda. De politie heeft gisteren in het ge bied van Fort Hall (Kenia) het vuur geopend op een groep gewapende Ki- koejoes, die geen gehoor gaven aan een bevel te blijven staan. Negen Ki- koejoes werden dodelijk getroffen. Eén werd gewond. De groep wordt door de politie achtervolgd. Morgen hoopt Prinses Marijke, de jongste dochter van Koningin Juliana en Prina Bernhard baar «esde verjaardag te vieren. (Foto Paal Haf). ZANDZAKKEN KUNNEN NIET VERVOERD WORDEN. Ir W. Kakebeeke, directeur van de N.V. Landbouw Maatschappij „De Bath- polders" te Rilland, die thans officieus optreedt als waarnemend burgemees ter van de gemeente Riliand-Bath, heeft medegedeeld, dat het herstel van de beschadigde en doorgebroken dijken alleen met hulp van militairen kan geschieden. De militairen, die thans nog in Riliand-Bath zijn geconcentreerd, hebben met grote geestdrift gewerkt. Indien er op welke wijze dan ook, een stagnatie in de herstelwerken komt, zal er een groot verlies van grond en materiaal optreden, aldus Ir Kakebeeke. De aannemer, die zwaar materiaal ter beschikking stelde, moest tot zijn spijt mededelen, dat daarmede niet veel kan worden aangevangen, daar de wegen sterk verzwakt zijn door de invloed van het water, voorzover zij niet absoluut geblokkeerd zijn door weggeslagen delen van het wegdek. De situatie is thans aldus: een gat is ontstaan in een hals van de polder. Het is mogelijk die hals af te sluiten, maar in verband met de verregaande afslag van de grond is het noodzake lijk dit zeer spoedig te doen. Daarvoor moet een dam worden gelegd in de ondergelopen polder. Het werken in de polder schept een transportprobleem. Voor het vervoer van zandzakken over zeer moeilijk terrein kan geen gebruik worden gemaakt van voer tuigen. De wegen zjjn te zwak ge worden om zware transporten te ver dragen. Met smalspoor is de nodige capaciteit niet te halen en het duurt 'te lang om deze aan te leggen. Voor boten staat er te weinig, en te korte tijd water. Er blijft niets anders over dan man kracht om de zandzakken op hun plaats te brengen. De te bouwen nooddijk beschermt niet alleen de spoorweg, de verkeers weg, het dorp Rilland, doch de polder De evacuatie van Zierikzee is thans voorlopig beëindigd. Gisteren zijn de laatste schepen „De Schelde" en „De Lely" met 'n groot aantal passagiers van de oude Zeeuwse stad weggevaren. Op het ogenblik zijn van de ruim 7000 inwoners nog ongeveer 3000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfvergunning hebben gekregen. Het ligt in de be doeling deze 3000 nog in de komende weken „uit te kammen", waarna men het gehele evacuatieschema zal hebben uitgevoerd. Zoals we reeds in het kort hebben gemeld mogen de middenstan ders in Zierikzee, die aanzegging tot evacuatie ontvingen, nog veertien n g M; dagen blijven om hun reed te maken. Op 1 Naar wij thans vernemen heeft de Nederlandse industrie opdracht gekre gen tot vervaardiging van 3000 z.g. evacuatiekisten van een halve kub. meter inhoud, waarin de goederen kunnen worden geborgen of om in Zierikzee te worden opgeslagen of om naar elders te worden verzonden. Per bedrijf kan ongeveer op twaalf kisten worden gerekend. Zodra er voldoende scheepslading is, zullen de kisten wor den afgevoerd. De kisten kunnen bin nen drie dagen worden geleverd. De regering heeft deze regeling goedge keurd. De organisatie is in handen van de K. v. K. voor de Zeeuwse Eilanden, die een tijdelijk bureau in Zierikzee heeft gevestigd ten kantore van fa. Toon de Rijke, tel. 104. oederen in te pakken en voor verzending ge- aart a.s. moeten zij de stad hebben verlaten. Gistermorgen is uit Middelburg een afschrift van het handelsregister naar Zierikzee overgebracht. Het grote voordeel is, dat men nu over de con crete gegevens beschikt, zodat een nieuwe registratie niet nodig is. Dat deze regeling tot stand is geko men is te danken aan de algemeen se cretaris van de Kamer de heer A. S. de Jonge, die in Zierikzee een zeer zware taak heeft gehad om de zaak in goede banen te leiden. EINDELIJK OPLOSSING. Hij mocht het genoegen smaken een voor allen aanvaardbare oplossing te vinden die in de gegeven omstandig heden de beste mag worden genoemd. Maar voordat het zover was, is er heel wat gebeurd. In enkele midden standsvergaderingen, die een waarlijk dramatisch karakter droegen hebben de winkeliers in bewogen en opstan dige bewoordingen htui critiek geuit op het evacuatie-bevel. Zaterdagmid dag kreeg de heer de Jonge het drin gende verzoek uit Zierikzee over te komen om te trachten een oplossing te vinden. Hij kwam er 'g avonds aan. Deze middag nog was er door meer dan 100 middenstanders een getekend adres verzonden aan de gemeenteraad, waarin enkele eisen werden gesteld. Dit adres moest voor kennisgeving worden aangenomen omdat niet de raad, maar minister Beel het bevel tot evacuatie had gegeven. BEWOGEN VERGADERING. In een vergadering die 's avonds werd gehouden heeft de heer de Jonge een dringend beroep gedaan op de middenstanders zich te beheersen en niet lichtvaardig in te gaan tegen een besluit Van de overheid. Hij gaf voorts een uitvoerige uiteenzetting van de schadevergoedingsregeling. Direct daarop verklaarde advocaat mr Keu- ning, dat het evacuatiebesluit staats rechtelijk onbestaanbaar en juridisch een monster was. De heer de Jonge verzocht onmiddellijk de vergadering te schorsen. Met mr Keuning begaf hij zich naar B. en W. om de situatie uit een te zetten. Teruggekeerd in de ver gadering heeft hij zeer op de onhoud bare toestand gewezen. Mr Keuning verklaarde toen, dat hij als jurist zijn standpunt handhaafde, maar dat hij als (Zie vervolg op pag 5). is dan voor 4/5 afgesloten. De waterwerking in het grote gat in de dijk is dan veel minder. Men heeft geprobeerd een zinkstuk in het gat te plaatsen, doch zinkstuk en schepen met ballast zijn de polder ingesleurd door de kracht van het water. Door de geprojecteerde nooddijk zal de kracht van het in of uitstromende water aanzienlijk worden gebroken. Alle militairen zullen thans worden teruggetrokken op twee bataljons na, die hier mogen blijven werken. Ir Ka kebeeke acht dit aantal te weinig. Op korte termijn moet die kade onmid dellijk gelegd worden en bij het eerst komende dode tijd worden gedicht. In dien dit niet geschiedt slaat de kade onherroepelijk uit elkaar, volgens ir. Kakebeeke. De vierde weg staat permanent on der water. Het is deze weg die opge hoogd zal worden tot dijk. Van de spuikom naar Bath wordt de dijk aan de binnenkant versterkt, Door eb en vloed schuurt de binnenzijde weg. Bij Bath is een gat in de dijk reeds ge dicht door de militairen. Bij een boer derij is een formidabel gat in de dijk geslagen. Deze dijk is verder zwaar beschadigd. Bij de derde weg is ook een gat in de dijk. De spoorlijn staat bij Kp. 10 ten Noorden van Rilland reeds permanent onder water door verzakking, die na de overstroming is opgetreden. Brand aan boord van Italiaanse tankboot. De 3580 ton metende Italiaanse tank boot „Drepanum" heeft gemeld, dat brand aan boord is uitgebroken. Het schip be vindt zich 45 mijl uit de kust van Zuid- West Engeland. De Britse torpedobootjager „Knaresbo- rough Castle" en een vliegtuig van het kustcommando der Britse luchtmacht zijn, na ontvangst van het S.O.S.-signaal van de „Drepanum", te hulp gesneld. De tankboot was met een lading olie producten uit Liverpool naar Rotterdam vertrokken. Zij had aanvankelijk gemeld stil te liggen met motorstoring en om hulp verzocht. Daarop kwam een tweede bericht, meldend dat brand was uitge broken. De Bilt zegt: WESTELIJKE WIND. Over het algemeen zwaar be wolkt met later hier en daar enige lichte neerslag. Zwakke tot matige Westelijke wind. Lichte dooi, maar in het Zuid-Oosten van het land in de ochtend plaatselijk mist en lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1