101 reductie zeeuwsch ö&qbL&ö Voor AL Uw drukwerk Nationaal Rampenfonds Bestel en betaal Auto-Mij Zeeland n.v. juist nu Oosterbaan Le Cointre N.V. - Goes KABOUTERS Rubberlaarzen W. J. L. de Groot 6. Boneschanscher nette Dienstbode Winkeljuffrouw morgen bij Uw boekhandel Met voorwoord van H.M. de Koningin. Meer dan honderd foto's uit het noodgebied en een kaart in zes kleuren van de overstroomde landsdelen. 96 pagina's. Gebonden. Groot formaat 19x251/z cm. De prijs is f. 3.50. Door belangeloze samenwerking komt de gehele opbrengst ten goede aan het Snelle hulp is dubbele hulp. Onmiddellijke inschrijving en betaling zijn dringend gewenst. Hulp aan de getroffen gezinnen! Aansluiting op Prov. Bootdienst Katseveer-Dordrecht Psychiatrische Inrichting „Vrederust" Leerling-V erpleegsters Machines en Metalen voorwerpen FIRMA LE COQ Zn PLOUVIER'S Schoenhandel Bejaarden uit Zierikzee „logeren in Paleis Het Loo* Scholen in rampgebied moeten onmiddellijk opgebouwd Storm van verontwaar diging in de Elzas Buitenlandse hulp steeds groter l Van Holland dag'in Detroit tot tulpen verkoop in Lissabon Canadees landbouwer biedt grond aan Geen onverwachte stappen in het verre Oosten Emmer* en bezemploegen trekken rampgemeenten in Ontmoetingscentra een succes Maandag 15 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Voor de vele blijken van belangstelling ons betoond tijdens de xiekte en de be wijzen van deelneming, na het overlijden van onze In nig geliefde Man en Vader GERARD JAN SIMONSE, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, Wed. M. P. SIMONSE— - V LINDE. C. W. SIM'. Goes, Februari 19o3. Allen die sich in verbin ding willen stellen met J. W. SLAGER, ouderling der Oud Ger. Gem. van Stave- nisse, kunnen dit schriftelijk doen aan het onderstaande adres. J. W. SLAGER, p/a C. M. Kleppe, West- kerke 448, Scherpenisse. Praktijk van en Dierenartsen thans gevestigd Patijnweg 4, Goes. Tel. 3398. Het Zeehospitium „Zonne veld" te Oostkapelle vraagt per 18 Maart of 1 April a.s. een liefst inwonend. Aanmelden bij de Directrice. „De Kleine Bazar" vraagt nette uit Goes of allernaaste om geving. Schriftelijke aanmel ding met verlangd salaris, Wijngaardstraat 18, Goes. De Ramp PUBLICATIE VAN DE VEREENIGING TER BEVORDERING VAN Dl BELANGEN DIS BOEKHANDELS Gêdurende deze maand geven wij aan de gedupeerden op alle SCHOENEN, KOUSEN en SOKKEN Tijdelijk Zondagsdienst op het traject HansweertGoes ingaande 15 Februari 1953. Hansweert v. 9.15 13.15 18.15 uur Schore v. 9.19 13.19 18.19 uur Biezelinge v. 9.25 13.25 18.25 uur Kapelle v. 9.27 13.27 18.27 uur Kloetinge v. 9.36 13.36 18.36 uur Goes a. 9.40 13.40 18.40 uur Goes v. 9.55 13.55 18.55 uur Kloetinge v. 9.59 13.59 18.59 uur Kapelle v. 10.08 14.08 19.08 uur Biezelinge v. 10.10 14.10 19.10 uur Schore v. 10.16 14.16 19.16 uur Hansweert a. 10.20 14.20 19.20 uur DE DIRECTIE. Plaatst Uw familieberichten en advertenties in ons dagblad. Het wordt door geheel onze provincie gelezen N.V. STOOMTRAM WALCHEREN. Met ingang van Zondag 15 Februari werd de tijdelijke dienstregeling op de lijn MiddelburgGoes v.v. als volgt gewijzigd: Middelburg (Markt) v. 5.45, 7.00 en 8.00, 9.00 en ver volgens ieder uur t/m 23 uur. Aankomst te Goes plm. 50 minuten na vertrek uit Middelburg. Goes (Station N.S.) v. 6.00, 7.00, 8.00, 9.00 en vervol gens ieder uur t/m 23 uur. Aankomst te Middelburg plm. 50 minuten na vertrek uit Goes. De bus vertrek Middelburg 5.45 uur sluit te Goes aan cp de busdienst GoesKatseveer. Aankomst Katseveer 8.55 uur. Voor reizigers uit Vlissingen werd dagelijks een extra dienst ingelast. Vertrek vlissingen (Badhuis) 5.20 uur. Aankomst Middelburg 5.40 uur. Deze dienst rijdt via West-Souburg. NB. Op Zondag vervallen de vetgedrukte busdiensten. Gedurende de stremming van de weg via de Sloedam rijden de bussen van Middelburg naar Goes niet via Arnemuiden, van Goes naar Middelburg is dit wel het geval. te BERGEN OP ZOOM. Geplaatst kunnen worden van positief Christelijke beginselen, om opgeleid te worden voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Aanvangssalaris f 625,(n„ar leeftijd). Dit salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot ƒ2250,—. Alles met volledige huisvesting, genees kundige behandeling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt o- binnen kort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen vragen bij de 'eneesheer-directeur. 'M bewijst het dagblad wat het waard is Abonneert U nu dadelijk Abonnementsprijs I 5.45 per kwartaal of f 1.85 per maand of 44 cent per week Abonnementen worden gaarne genoteerd door ons hoofdkantoor Lange Vorststr. 90, Goes, onze bijkantoren of agentschappen Laat Uw welke door zeewater zijn aangetast door ons zandstralen en metaliseren Wij geven daarop langdurige garantie. Ook belasten wij ons eventueel met het schilderen daarvan. Zanditraal- en Metaliseerbedrijf Wijngaardstraat 24 GOES - Telef. 2020 De administratie van „Zeeuwseh Dagblad" belast zich ook gaarne met het plaatsen Uwer berichten en ad vertenties in alle dag- en weekbladen, zonder enige prijsverhoging. ALLEENVERKOOP voor onze in enige landen reeds met prima resultaat ingevoerde nieuwe speciaalartikelen AANGEBODEN. Constante, hoge bron van inkomsten. Kennis van artikel en kapitaal niet noodzakelijk. Brie ven onder K.H. 8721, Westdeutsche Anzeigen- Gesellschaft, Sehildergasse 3234, Köln a. Rh. (Duitsland). TE KOOP GEVRAAGD. Een kunstmoeder (klein model) JAC. FLIPSI, Kou- dekerkseweg 12, Biggekerke. Vertrouwd werkpaard. MESU, Bosweg, Veere. DIVERSEN. Ons evacuatie adres is, Cor- nelis Everdijkstraat 2, Goes. M. J. BUSTRAAN-DE KEIJ- ZER. Yliet att&m. de oplage bepaalt de publiciteitswaarde van een blad, tnaaA o-o-k het verlangen om van de inhoud dadelijk kennis te nemen! Leden der beide Ver. Coöp. Suikerfabrieken U.A. Aangesl. Coöp. Suikerfabrieken „Dinteloord" te Roosendaal en Zevenbergen, die als gevolg van de watersnood zijn geëva cueerd, worden verzocht ten spoedigste hun nieuwe adres op te geven teneinde het moge lijk te maken verdere voorschotten op de ge leverde beetwortelen aan hen te betalen. Op gave dient centraal te geschieden aan de Ver. Coöp. Suikerfabrieken te Stampersgat. Volop voorradig voor Heren, Dames en Kinderen. NIEUW: RUBBER DAMES WERKLAARZEN, een extra stevige kwaliteit rubberlaar*, ae*r geschikt voor het schoonmaken van door water' overstroomde woningen enz. Ganzepoortstraat 21, Goes. Plaatst Uw familieberichten en advertenties in ons dagblad. Het wordt door geheel onze provincie gelezen. it In de avond van hun leven „Goedenmorgen, gijn dit de dames en heren, die een poosje bij ons komen logeren?" Met deze hartelijke woorden zijn de bejaarden van „Ons Huis" uit Zierikzee Woensdagmorgentoen de bus voor het paleis Het Loo in Apeldoorn stopte, verwelkomd. Even later wandelden ze door de gangen van het witte paleis. Herman Krom, die tachtig is, en dertien lotgenoten. Zij zullen wel nooit gedroomd hebben, dat ze de vermoeide leden nog eens in een paleis zouden strekken. Het zou hun ook lief zijn geweest, als het nooit zou zijn gebeurd. Nu het toch het geval is, zijn ze oprecht dank baar, dat H.M. Koningin Juliana hen zo gastvrij in haar paleis ontving. Roode Kruis zond 10 wiegjes Een kleine dertig evacué's zijn nu het paleis, dat koning-stadhouder Willem III liet bouwen, aangekomen. Na dagen van zware zorg zijn ze ein delijk beland op een plaats, waar de herinneringen aan 'de vreselijke ramp, die hen in de avond van het leven trof, wel niet zullen worden uitgewist, maar waar ze toch rust kunnen vinden voor het geschokt gemoed. Dinsdagavond, toen de duisternis zich reeds over het blanke paleis had uitgespreid, zijn de eerste evacué's ge arriveerd. Alleenstaanden en enkele echtparen. Woensdag tegen het mid daguur zijn veertien evacué's aange komen, die in „Ons Huis" in Zierikzee de laatste levensjaren sloten. Hun di rectrice, mej. M. J. Wartena, verge zelde hen. Een heerlijke baklucht vulde de gangen van het paleis en dus vielen ze juist met de neus in de boter. De koks, voorlopig beschikbaar gesteld door de Koningin hadden voor een kostelijke maaltijd gezorgd. Het valt uiteraard niet mee om op de oude dagvanhuisenhaard te wor den verdreven, doch voor de oudjes, die zich, in het paleis hadden genes teld, zijn er ook weer redenen tot dankbaarheid. Niet in de laatste plaats ornaat uit de kring van „Ons Huis" niemand in het water is omgekomen. Van alle zijden is hulp komen op dagen. De Apeldoorvse hoteliers zorg den voor 100 bedden. Er kunnen dus nog meer gasten komen. Het Rode Kruis doet ook in het paleis wat moge lijk is om het de mensen zo goed mo gelijk naar de zin te maken. TIEN WIEGJES. Dut het uit Den Haag tien wiegjes zond, is ook een bljjk van goede wil. Het Rode Kruis kan het tenslotte ook niet helpen, dat in het paleis alleen ouden van dagen zjjn gekomen De intendant van het paleis, ir S. G. van Geuns is een Zeeuw van geboorte. Dat treft dus. „Ik heb geen tolk no dig", zegt hij. Eén verjaardag is al gevierd. Me vrouw L. J. Stouten—Blom werd Dins dag 81 jaar. Daarom prijkte op de ta fel een extra bloemetje. De accomodatie in het paleis, waar van speciaal de oostvleugel beschik baar is gesteld, laat vanzelfsprekend niets te wensen over. De oudjes heb- i ruime slaapkamers, kunnen ge bruik maken van de badkamer, hebben een eetzaal ter beschikking en in geval van ziekte afzonderlijke zie kenkamers. Als ze in de kleine eet zaal zijn, zien ze door het raam in het koninklijk park een beeldhouwwerk, dat door de vrouwen van Nederland na de watersnood van 1861 aan Koning Willem III werd aangeboden als een blijk van waardering voor zijn hartelijk medeleven. Wanneer de evacué's dit verhaal horen, zullen hun 'herinnerin gen wel op bijzondere wijze uitgaan naar de dagen, die nauwelijks voorbij zijn, doch tevens naar H.M. de Ko ningin, H.K.H. Prinses Wilhelmina en Z.K.H. Prins Bernhard, die op zulke ontroerende wijze hun verbondenheid met de getroffenen hebben getoond. De minister van Onderwijs heeft een schrijven gericht tot de hoofdinspec teurs zowel van het lager onderwijs, van de onderwijzersopleiding als van het buitengewoon lager onderwijs, als mede aan de bouwkundig hoofdinspec teur van het lager onderwijs, de inspec teurs van het lager onderwijs in het door overstroming getroffen gebied en de schoolopzieners van het kleuteron derwijs in dit gebied, waarin hun wordt verzocht de stukken betreffende res tauratie of herbouw van scholen in het door de overstroming getroffen gebied met voorrang boven alle andere te be handelen. Het voor de uitvoering van genoemde werken vereiste bouwvolume zal de minister zo spoedig mogelijk be schikbaar stellen. 50.000 BELGEN GETROFFEN DOOR DE WATERSNOOD. Prins Frederlk de Merode, voorzitter van het Roode Kruis In België, heeft Vrijdagavond over de watersnood in België onder meer medegedeeld, dat naar schatting 10.300 gezinnen, teza men ongeveer 50.000 personen, getrof fen zijn. 49 plaatsen, hadden van de wa tersnood te lijden; tn twintig is de scha de echter slechts gering'. Officieren en bemanning van het Britse M.S. „Bloemfontein" (17.8000 ton) zijn gisteren te Londen geëerd wegens het redden van passagiers en bemanning van het Nederlandse schip „Klipfontein" (10. 500 ton), dat vorige maand bij Mozam bique is gezonken. Het proces-Oradour. Alle veroordeelden in hoger beroep De veertien Elzassers, die tezamen met zee Duitsers te Bordeaux veroor deeld /.ijii wegens hun aandeel in de uitmoording van het Franse dorp Ora- dour-sur-Glane in Juni 1944, hebben te gen hun vonnis beroep aangetekend. Onder hen bevindt zich sergeant Geor ge Boos, een van de twee Elzassers die indertijd vrjjwiliig dienst hebben geno men bij het Duitse leger en tegen wie de doodstraf is uitgesproken. Ook de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, die eenzelfde vonnis tegen zich hoorde uit spreken, is in hoger beroep gegaan. De vonnissen tegen de Elzassers, die Indertijd bij het Duitse leger waren in gelijfd, hebben een storm van veront waardiging lnde Elzas veroorzaakt. Parlementaire afgevaardigden en burge meesters van de grote steden in dit ge bied bespraken te Colmar, wat men zal doen. Kerkklokken werden geluld als protest tegen de uitspraak. Er is een actie begonnen om geld in te zamelen voor de gezinnen van de veroordeelden. Men ls van mening, dat de betrokken twaalf Elzassers hadden moeten wor den vrijgesproken en dat de ware schul digen de commandant van de S.S.- dlvisie „Das Reich", generaal Lammer- ding, en het hoofd van de compagnie, die de slachting aanrichtte, kapitein Kahn moeten worden opgespoord en veroordeeld. (Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Inmiddels meegedeeld, dat de Britse autoriteiten nog geen be slissing hebben genomen over het Franse verzoek om uitlevering van generaal Laanmerdtng, die in Düssel- dorf in de Britse zone van Duitsland zou wonen). De prefecten in de Elzas zijn op hun standplaats teruggekeerd, - nadat zij te Parijs met de regering overleg hadden gepleegd over de maatregelen om de orde ln hun gebied te handhaven. Men vreest voor demonstraties. In de nationale vergadering heeft de Gaullistische afgevaardigden te Straats burg, Kaufmann, om een debat over de vonnissen verzocht, die hij „schandelijk en onwaardig voor het land" noemde. 1500 DODEN DOOR AARDBEVING IN PERZIË. Het aantal slachtoffers van de aard beving, die Perzië heeft geteisterd, is volgens een telefonische mededeling ge stegen tot 1500. Er zouden zeven dor pen verwoest zijn. Het aantal daklozen wordt op 3500 geschat. Drie dorpen zijn zwaar gehavend. Van het stadje Toeroet zouden slechts 500 inwoners de ramp overleefd hebben. Het meren deel ls echter gewond. De buitenlandse hulp voor de door de watersnood getroffen gebieden blijft bin nenstromen. Vandaag wordt in Detroit pen „Hollanddaggehouden. In deze Amerikaanse stad js een uitgebreide nuipactie begonnen,- H.M. de Koningin heeft door bemiddeling van haar ambas sadeur te Wasmngton Detroit haar war me dank betuigd. Ook in Braznie is het Koode Kruis een steunactie begonnen. Een Canadese land bouwer, George Moiecey, heeft het te Vancouver gevestigde fonds voor hulp aan Nederland medegedeeld, dat hij aan getroffen Nederlandse gezinnen, die naar Canada zouden willen emigreren, stukken land van 20 acres in eigendom wil geven. Het bedoelde land ligt nabij Nunaimo op het eiland Vancouver. Het Nederlandse Hampenfonds te Lon den heeft thans een rond bedrag geboekt 'van twintigduizend Pond Sterling. De Franse nationale dienst voor Burgerbe scherming heeft Zaterdag nog drie hef- schroefvnegtuigen ter beschikking ge steld. Het Nederlandse gezantschap te Madrid ontving tot dusver een müiioen Peseta's. Bovendien kon de K.L.M. weer twee ton dekens en kleding, die op haar kantoren te Madrid wareh bezorgd, naar Nederland overbrengen. Tenslotte zijn uit Spanje sinaasappelen en citroenen op weg naar ons land en een zending bana nen, die geschonken zijn door kwekers op de Canarisehe eilanden. In Lissabon hebben ieden van de Nederlandse kolo nie, in Zeeuws costuum gestoken, tulpen verkocht op een liefdadigheidsfeest. Van het warme Zuiden naar het koele Noorden is het maar een stap. In Noor- Foster Dulles stelt congres gerust. Uit Washington wordt vernomen dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaker, John Foster Dulles, le den van de senaatscommissie voor bui tenlandse aangelegenheden Vrijdagoch tend heeft verzekerd, dat de Ver. Sta ten eerst het congres en hun bondge noten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens senatoren, die de bijeen komst der commissie bijwoonden, zou Foster Dulles gezegd hebben, dat pre sident Eisenhower er niet naar streeft een blokkade van de Chinese kust in te stellen. Toen de K.L.M. hoorde van het Brit se verzoek aan diverse Europese lan den om met spoed tien millioen zand zakken te zenden, heeft zij direct aan de Britse diplomatieke vertegenwoordi gingen in die landen doen weten, dat zij bereid is die zakken, voorzover er vrachtruimte vrij is, gratis te vervoe ren. De K.L.H. wil hiermee haar waar dering uiten voor de hulp, die Neder land van Engeland heeft ontvangen. wegen bracht men tot dusverre drie mil lioen kronen in geld bijeen en 775.000 kronen in goederen. In Zweden verza melde men tot dusverre vóór een waarde van acht millioen gulden aan geld en goederen. Daar waren bijv. de vijf kro nen bij van de vijfjarige Bïrger Ramne- brink die hij van zijn grootvader had ge kregen voor sneeuwruimen.En zo zou men door kunnen gaan en kunnen vertellen over Joego-Slavië, dat 10.000 Pond Sterling heeft afgestaan aan het Rampenfonds. Voor dit bedrag kan men ook materialen bestellen, zoals hout, ce ment en pre-fabricated woningen Overal ter wereld ontvangen de Neder landse ambassades brieven met aanbie dingen van mensen, die graag willen ko men helpen. Onderzocht wordt of de mo gelijkheid bestaat deze vrijwilligers in hun vacanties naar ons land te laten ko men. Lev Mekhlis (gehate Russische Jood) overleden. Radio-Moskou meldde Vrijdagavond het overlijden van Lev Zaharowitsj Mekhlis, een der twee Joodse leden van het centrale comité der Sowjet- Russische communistische partij. Ver klaard werd dat Mekhlis „na een lang durige ziekte van ernstige aard" is overleden. Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie voor staatstoezicht. Als reden werd zijn slechte gezondheid opgegeven. Hij was een der meest ge hate mannen in de Sowjet-Unie. Hij was buiten Stalins zwager Kaganovitsj, de enige Jood, die nog èen hoge par tijfunctie vervulde. Dit dankt hij aan de persoonlijke gunst van Stalin, die h;j in 1937, bij de zuivering onder de officieren an het rode leger, verwierf. Mekhlis krijgt een staatsbegrafenis, die door een regeringscommissie zal worden geregeld. Hij wordt begraven onder het rode plein, tégenover de 'muren van het Kremlin. Maatschappelijk werk in Zuid-Holland tt „Groot zal de behoefte aan hulp zijn", aldus de stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, nadat de verdre ven gezinnen naar huis zjjn terugge keerd. Allereerst zal er een bewoon baar huis moeten zjjn". Daarom worden thans, blijkens mededelingen van mevr. mr Ch. A. de Ruyter-De Zeeuw, lid van Ged. Staten, jónge meisjes en vrouwen vrijwillig gerecruteerd door de Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening en in ploegen, onder strenge leiding naar de droogvallende gebieden gestuurd, ten einde de woningen aldaar si-l oon te ma ken. In overleg met het Ministerie voor Maatschappelijk Werk zijn in diverse gemeenten .werksters geplaatst. Gebleken is, dat zowel aan maat schappelijke zorg als aan gezinshulp grote behoefte bestaat. Er leven onder de evacué's uit de aard der zaak vele vragen; er zijn tal van behoeften en soms ook huisvestingsproblemen. Een en ander dient te worden beantwoord en opgelost. Het plaatsen van gezins hulp geschiedt zoveel mogelijk in sa- wenwerking met instellingen op dat ge bied. Voor de hulpverlening in droogval lende gebieden moeten zowel manne lijke als vrouwelijke krachten gerecru teerd worden. De dikke sliblagen op de vloeren in de huizen zullen door man nen moeten worden weggewerkt, maar het verdere schoonmaken zal door vrouwen dienen te geschieden. Tal van „Emmer- en Bezemploegen" (de aan melding hiervoor i.s zeer groot), zullen dus de rampgebieden intrekken om grote schoonmaak te houden. Vrouwe lijke vrijwilligers zullen dit werk ook doen in gemeenten, die gedeeltelijk droog staan, doch waar de bevolking om veiligheidsredenen werd geëvacu eerd. Dit zijn allemaal krachten, die voeding, kleding en onderdak, als ook een rijksdaalder zakgeld in de week krijgen. Zij zullen om de tien tot veer tien dagen afgelost worden. Deze groe pen zullen later ook weer gebruikt wor den om de terugkerende evacués te assisteren. Een groot probleem vormt nog de kleding, die naar de .smaak van de vluchtelingen uit Goeree-Overflakkee zwart behoort te zijn. Men komt aan sdhoeisel en kleding, voorts speciale grote maten te kort. De ontmoetingscentra voor evacué's blijken een succes te zijn. Vele vrouwen vragen om bezigheid. Men wil hen met breipakketten aan de slag helpen. Fruitveilingen in Goes en Kapelle, De veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes en „Kapelle-Biezelinge en Omge ving" te Kapelle zullen met ingang van deze week iedere Dinsdag een veiling van groenten en fruit houden. In Goes wordt deze gehouden om half één en in Kapelle om 2 uur. Men is tot deze regeling gekomen, op dat de kopers uit Holland geen twee da gen achter elkaar de moeilijke reis naar Zeeland zouden moeten maken. Er is nog heel veel fruit en voor ver schillende partijen Goudreinetten begint het tijd te worden om ze te ruimen. Het vervoer van uit Zeeland kan plaats vin den per boot of ook per auto via Vi - singenBreskens. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagden voor het doctoraal-examen ge neeskunde, de heren W. J. Moggre te Schoondijke en M. P. Verheye te IJzen- dijke.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4