Noodzakelijke hulp ter leniging van eerste nood thans verleend Leger des Heils werkt met 25 teams in Zeeuwse noodgebieden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Directeur van het JSiationaal Rampenfonds verklaart: Verdere hulpverlening na terugkeer der geëvacueerden 38 millioen Prins Bernhard bezocht Tholen Staatslening? Veerdiensten in Zeeland komen langzaam op gang Rosenbergs worden Maandag terechtgesteld. Van Schouwen vertrekken nog wat vrijwillige evacué's TWEEDE KAMER KON NIET TOT ZAKEN DOEN KOMEN Met zware melkbussen langs glibberige dijken Zes jaar wegens poging tot moord* Koffie, koek, kaas en soep voor de mannen, die werken aan de dijken Dijkgat bij St. Maartensdijk werd op tijd* gedicht St, muting ongave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen«gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu 6: Korte "ioordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2402 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 13 FEBR. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruisingen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.5S u., onder 17.51 u. Maan op 8.01 u., onder 18.48 u. Hoogwater Zaterdag 14 Februari: Vlissingen: 1.56 u. 2.14 m., 14.22 u. 2.29 m. Terneuzen: 2.27 u. 2.33 m., 14.50 u. 2.48 m. Wemeldinge: з.49 u. 1.74 m., 16.11 u. 1.93 m. Zierikzee: 3.34 u. 1.48 m., 16.01 1.66 m. De hulp, welke onmiddellijk noodzakelijk was, is door het Nationaal Rampenfonds geboden en dagelijks wordt nog onderzocht of, waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzakelijk is. Over het algemeen blijkt echter, dat de eerste nood gelenigd is en dat directe verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is te achten. De geredden, die op hun haardsteden zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzakelijke kleding en voeding, terwijl de geëvacueerden een liefdevolle behandeling genieten in hun tijdelijk verblijf. Dit verklaarde luit.-generaal b.d. P. Alons als directeur van het Nationaal Rampenfonds, gistermiddag tijdens een eerste persconferentie over de hulpverlening. Hij wees erop, dat de taak? van het fonds bestaat uit het lenigen van de nood en vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levens onderhoud, kleding, schoeisel, dek king en huisraad. EERSTE HULP. De directeur vertelde, dat aan het Rode Kruis ter leniging van de eerste hulp een bedrag is verstrekt van een millioen gulden, Het Rooms-Katholiek Huisvestingcomité heeft' een bedrag van f 200.000.toegewezen gekregen. Hieruit werden bekostigd voeding en verzorging van geredden en geëva cueerden, aanschaffing van butagas, rubber laarzen ad., evenals trans port van redders, geredden en levens middelen. Ook de verzorging en trans port van hulpcolonnes en dijkwerkers werd hieruit betaald. DE TOEKOMST. Hulpverlening in de vorm van ver dere verstrekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpverlening zal eerst in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren. Hiermee zullen zeer grote bedragen gemoeid zijn. Ter voorbereiding van de door het fonds te vergoeden schade zjjn in het leven geroepen een commissie ter be studering van de schadevergoeding aan huisraad, een commissie voor maatschappelijk werk en een commis sie ter onderzoek van alle uitgaven, waarvoor geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen wor den aangegeven. Generaal Alons acht- VOOR HET RAMPENFONDS. Tot gisteravond is bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 38 mil lioen binnengekomen. Zowel door H. M. de Koningin als door Prinses Wilhelmina, is medegedeeld, zijn be gin vorige week belangrijke giften geschonken. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft een half millioen beschikbaar gesteld. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit schonk een ton. Arbeiders en directie van de Kón. Mij „De Schelde" te Vlissingen besloten het loon voor een snipperdag te offeren. Dit bedrag is door de directie verdubbeld, waardoor f 98.000.kan worden overgemaakt. O.- en W.-Souburg heeft het gepres teerd om f 26.108 bijeen te brengen, terwijl een landbouwer een jonge koe ter beschikking van een getroffen collega stelde. Koudekerke heeft f 12.339.65 bijeen gebracht en giften worden op de gemeentesecretarie nog altijd aangenomen. In Biggekerke bracht de collecte f7102.op. Te Lewedorp bracht men f4242.bijeen, W.O. een gift van f 1000.In de Geref. Kerk in deze gemeente werd f 427.gecollecteerd, in de Herv. Kerk f 1500.Tenslotte Biervliet, waar in de Herv. Kerk f 1360.werd ingezameld. De kleuters van de Chr. Kleuterschool keerden hun spaarpot ten om en brachten f 63.bijeen. Goed gedaan, jongelui, wellicht volgen andere kleuterscholen jullie voorbeeld! Ook gisteren heeft Z.K. H. Prins Bernhard, zoals steeds tot nu toe In een Amerikaanse helicopter, een be zoek gebracht aan een groot aantal plaatsen in- bet getroffen gebied. Hij landde onder meer te Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, St. Annaiand, Nieuw-Vossemeer, Oolt- gensplaat, Klundert en Moerdijk. De Prins heeft dit bezoek voorna melijk besteed aan een oriëntatie om trent de vorderingen die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks vanwege de komende springvloed. Op vele plaatsen heeft hij het werk be zichtigd van het burger- en militair personeel, waarbij hij tegelijkertijd de Franse, Belgische en Amerikaanse militairen bij him hulpactie bezig zag. In Klundert, waar Zl K. H. zich tijdens het langdurige verblijf uitvoe rig liet voorlichten over de stand van zaken, had hij nog contact met de Italiaanse brandweerlieden, die hier behulpzaam zijn bij het versterken .van de dijken. De Prins prefereert voor zijn toch ten naar het rampgebied een helicop- tèr van Amerikaanse makelij, omdat deze is uitgerust met de z.g. skids, waardoor het toestel op zeer beperk te ruimten kan landen, hetgeen met de Nederlandse en Engelse hefschroef- vliegtuigen, die weliswaar groter zijn, doch landen op wielen, niet het geval .3. Het feit, dat de P-rins op zovele plaatsen kan landen en opstijgen is te danken aan het Amerikaanse toestel net de skids. te het niet gewenst aan giften beper kende voorwaarden te verbinden. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat degenen, die thans reeds naar hun haardsteden kunnen terugkeren, in afwachting van een algemene rege ling, voorschotten via de rampschade- bureaux zullen kunnen krijgen. Hulp voor bedrijfsschade wordt niet door het Rampenfonds gegeven, dit is een overheidszaak. lis SrHS: :'r In financiële kringen houdt men ernstig met de mogelijkheid reke ning, dat er binnenkort een staats lening wordt uitgeschreven. In ver band met de gunstige positie van de kapitaalmarkt en de daling van de rentevoet was een dergelijke lening reeds lang een punt van overweging. Onder de bestaande omstandig heden zou de rentevoet van zulk een lening zelfs lager kunnen zijn dan die van het 3 type, dat inmiddels reeds tot omtrent de pariestand is gestegen. OP DRIE LIJNEN WORDT NORMAAL GEVAREN Extra bootdiensten voor verbinding met overig Nederland Onmiddellijk na de ramp waren alle verbindingen over water tussen de verschillende Zeeuwse eilanden volkomen verbroken. Het was die eerste dag onmogelijk te zeggen, hoe het stond met de Prov. vloot en met da aanlegsteigers. Geleidelijk aan hebben de Provinciale autoriteiten daarin wat meer inzicht gekregen. Met de grootste voortvarendheid is getracht weer zo snel mogelijk verbindingen tot stand te brengen. Dat die op enorme moeilijkheden stuitte behoeft geen betoog. Nu er wat meer lijn gekomen is in de situatie is het mogelijk een over zicht te geven van de diensten, die thans worden onderhouden. Men moet daarbij bedenken, dat er iedere dag wijzigingen nodig kunnen zijn. Sedert vanmorgen kan op drie lijnen weer normaal worden gevaren volgens de dienstregeling. DRIE NORMALE DIENSTEN. - Deze lijnen zijn "VlissingenBres-- kens, VeereKamperland en Terneu zenHoedekenskerke. Voor Zierikzee Katseveer geldt een beperkte dienst regeling. De Prov. boot vaart vanaf Katseveer tot op de rede van Zierik zee, waar de passagiers moeten over stappen op een kleiner schip, momen teel een boot van „De Schelde". In verband met de stroom door de ga ten in de kanaaldijk van Zierikzee en het tij moet er rekening mee worden gehouden, dat er vaarten kunnen ver vallen. TWEE DIENSTEN UITGEVALLEN. De dienst KortgeneWolfaartsdijk is gestaakt. Dit is ook het geval tus sen Kruiningen en Perkpolder. Op dit ogenblik valt nog niet te zeggen, wanneer op deze lijn weer verbinding mogelijk zal zijn. Dit zal pas het ge val kunnen zijn, wanneer de grote gaten in de dijk van de Kruninger- polder zullen zijn gedicht. Daarvoor zal het toch niet mogelijk zijn de veerhaven van Kruiningen droog te bereiken. De diensten tussen Zijpe en Anna- Jacobapoider kunnen tengevolge van het tij onregelmatig worden onder houden. EXTRA-DIENSTEN. Behalve de normale diensten wor den er thans ook vier extra-diensten gevaren, zowel in als naar buiten de provincie. In de allereerste plaats vaart er een schip tussen Kortgene en Katseveer, momenteel alleen over dag. Zodra de steigerverlichting te Kortgene in orde is (er wordt hard aan gewerkt), zal het mogelijk zijn des morgens vroegere en des avonds latere vaarten in te leggen. Tussen Wemeldinge en Bergen op Zoom v.v. vaart reeds enige tijd een beurtschip. Van de nieuwe dienst KartseyeerDordrecht v.v. publiceer den wij gisteren de tijden van aan- EXPEDITEUR ONDER BRANDKAST. De 45-jarige expediteur A. B. de H. uit 's-Gravenhage geraakte dezer da gen bij expeditie-werkzaamheden in een perceel aan het Noordeinde onder een brandkast. Hij is in het ziekenhuis Noordwal aan de gevolgen overleden. komst en vertrek. Deze verbinding zal waarschijnlijk maar van zeer tij delijke aard zijn. De R.T.M. is er n.l. op berekend met ingang van de vol gende week vanaf Numansdorp weer met trams te gaan rijden op Rotter dam. Dit betekent, dat het schip dan van Katseveer naar Numansdorp zal gaan varen. Tenslotte publiceren wij de dienstregeling uiteraard voorlo pig van de diensten, die de R.T.M. tussen Burghsluis en Rotterdam onder houdt. Op Dinsdag, Donderdag en Zater dag kan men uit Burghsluis om 8 uur weg. In Zierikzee vertrekt de boot om 10, in Zijpe om 14 en in Dor drecht om 18 uur. Aankomst te Rot terdam 19 uur. Op Maandag, Woensdag en Vrjjdag vaart het schip uit Rotterdam om 9 uur weg, vertrek Dordrecht 10, aan komst Zijpe 14, Zierikzee circa 16 en Burghsluis circa 18 uur. Nieuwe dienst. Voorts kan worden meegedeeld, dat zeer spoedig een veerdienst kan worden ingelegd tussen Yerseke en Bergen op Zoom v.v. Hier wordt niet op tijd gevaren. Een schip van „De Schelde" zal hier dienst doen. De regeling luidt: Vertrek Yerseke 8.40 uur, 12.40 uur en 16 uur. Ver trek Bergen op Zoom 10.30 uur, 14.30 uur en 17.30 uur. Ongeveer 40 passagiers kunnen worden mee genomen. Gratie geweigerd, President Eisenhower heeft ge weigerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zijn ter dood ver oordeeld. De terechtstellingsdatum is thans definitief bepaald op 16 Febr. a.s. In een door het Witte Huis uitge geven verklaring zegt de president o.m.: „De aard van de misdaad, waar aan de Rosenbergs schuldig zijn be vonden, is veel ernstiger dan het do den van een medeburger: het gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschul dige burgers ten gevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven". Een zorgvuldige bestudering van de zaak had Eisenhower de overtuiging gegeven, dat aan de Rosenbergs „vol ledig recht is geschied". SNEEUWSTORM IN NOORD ENGELAND EN WALES. Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noordoosten zijn in Noord-Enge- land en Wales verscheidene dorpen af gesneden. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergelaten. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 an dere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaat sen drie meter hoog ligt. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland verwacht. Oester- en mosselpercelen weer bevisbaar. Het verbod, de oester- en mossel percelen in de Oosterschelde te bevis sen, wordt met ingang van Zaterdag 14 Februari opgeheven. De opheffing van dit verbod is geschied na overleg met de Geneeskundige inspecteur voor Volksgezondheid in Zeeland. Tevens is de individuele export naar Engeland met ingang van 14 Februari vrijgegeven. Evacué's uit een tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden een „koninklijk" onderkomen in Paleis „Het Loo", dat voor het herbergen van vluchtelingen nit de rampgebieden door H. M. Koningin Juliana gedeelte lijk beschikbaar werd gesteld. De foto toont de aankomst van één der bussen, die de bejaarde lieden vervoerden, aan -de rechtervleugel van bet Paleis. Toestand op Tholen stationnair Terugkeer op grote schaal voorlopig nog niet te verwachten Enkele dagen geleden is de evacuatie van het grootste gedeelte der be volking in de Zeeuwse rampgebieden gereed gekomen. De situatie is nu heel wat overzichtelijker geworden, ai kan b.v. nog niet precies worden gezegd, hoeveel mensen van Schouwen en Duiveland buiten de provincie vertoeven. Men moet met schattingen volstaan. De laatste dagen worden nog personen afgevoerd nit Schouwen en Duiveland, die bij nader inzien toch maar besloten hebben te evacueren. Dit aantal is echter niet groot meer. De evacuatie-commissaris voor Zee land, de heer A. Schout, vertelde ons, dat deze mensen komen uit de droog- gebleven of drooggevallen dorpsker nen op het eiland. De meesten gaan naar familieleden in of buiten de pro vincie. In de meeste gevallen hebben deze familieleden de achtergeblevenen kunnen bewegen toch weg te gaan en Esperanto op het lesrooster der lagere school? (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer kon na het lan ge reces en de bewogen debatten over de watersnood gisteren maar moeilijk op gang komen. Geen enkel wets ontwerp werd afgehandeld. Zo kon de nieuwe Stoomwet de eindstreep niet bereiken, omdat de heer Beer- nink (C.H.) stemming vroeg over het artikel, dat bepaalde, dat ondernemers de verplichte keuring van stoomketels zelf moeten betalen. Het ontwerp om de kosteloze in enting te vergemakkelijken - ge meenten met meer dan 50.000 inwo ners, moeten daartoe minstens een maal per maand de gelegenheid bie den en kleinere gemeenten minstens eenmaal per drie maanden lokte uiteraard heftige critiek uit van ds Zandt (S.G.P.). Pincipiële en practi- sche bezwaren tegen de inenting bracht hij naar voren. Een amendement, om doktoren te dwingen opgave te doen van ziekte gevallen, die een gevolg zijn van de inenting werd ontoelaatbaar ver klaard, omdat het ver buiten de strek king van het wetsontwerp ging. Tot vanmiddag krqgt ds Zandt de gelegen heid het amendement te veranderen in een motie. Er stond ook nog een wijziging van de lager onderwijswet op de agenda. De voornaamste bepalingen waren: een gelijkstelling van de verlofrege ling tussen ambtenaren en onderwij zers en het geven van een wettelijke basis aan het smartegeld. Ook wordt het mogelijk gemaakt, dat op de lagere school Esperanto wordt gegeven. Daarover waren de meningen wel zeer verdeeld, hetgeen heden wel zal blij ken. Dan komen er verschillende amendementen aan de orde. In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp gister ochtend wegens poging tot moord op de 45-jarige Evangelisatieleider J. Z. van V. door het Amsterdams Gerechts hof veroordeeld tot 6 jaar met aftrek. (Tegen hem was veertien dagen gele den 7 jaar geëist). Verdachte had de Evangelisatielei der, die tevens houthandelaar is, in diens kantoor op een houtwerf in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwondingen toegebracht, waarvan het slachtoffer inmiddels is genezen. De aanleiding tot dit optreden was 't feit, dat de houthan delaar bijzonder sterke invloed had ver kregen over de vrouw en de dochter van verdachte, die zich bij de Evan gelisatie-groep hadden aangesloten. Dit leidde tot een algehele breuk in het gezin van verdachte De verdachte was nog nimmer eer der veroordeeld. TWEEMAAL PER DAG gaat kapitein P. Vons uit Hengelo, waar hij bevelvoerend officier van het Leger des Heils is, op zijn laarzen een tocht van zo'n anderhalve kilometer maken onderlangs en op de dijk, die de scheidslijn vormt tussen Walcheren en het noordelijke Sloe. Als de arheiders, die aan het dichten van de gaten werken, zijn bekende Legerpet, met stormband, zien verschijnen, weten zij het al: koffie of soep! En zoals kapi tein Vons met zijn staf hier de in modder en water ploeterende werkers van lafenis voorziet, zo zijn andere officieren van het Leger des Heils op nog ongeveer 25 punten in Zeeland bezig. „Wij zitten hier nog in het fluweel in vergelijking met andere colonnes", zegt de kapitein. Op een dijk in Zuid-Beveland b.v. staat een houten keet, waar het Leger zorgt voor hete koffie en soep, die met een roeiboot naar de plaats van bestemming moet worden gebracht. Dat is een tochtje van drie kwartier door de sterke stroom De operatiebasis van het team, waarvan kapitein Vons de leiding heeft, is de gratis beschikbaar gestel de toneelzaal van Café v. d. Dries in Lewedorp. Twee vrouwelijke cadet ten van de kweekschool van het Leger uit Amsterdam zijn van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de kapi tein in de weer om voor de man nen aan de dijk te zorgen. Er werken er daar nu ongeveer 400 en 's mor gens krijgen zij koffie, met een dub bele snee ontbijtkoek, voorzien van een flinke laag boter, en een lekkere homp kaas. 's Middags komt de erw tensoep met kluif of vlees. De man nen weten dat al goed en zij laten het zich met dit gure weer best smaken! Het Legerteam voorziet ook een ploeg spoorwegarbeiders en een groepje waterstaatsmensen van kof fie (met bijbehoren) en soep. Twee maal daags rijdt een vrachtauto naar het eindpunt van de Sloedam. Een paar sterke mannen dragen de zware melkbussen met hete inhoud naar het laatste puntje, waar arbei ders werken. En Jopie v. d. Dries glibbert dapper mee door de modder. Zij heeft zich als een uitstekende „opschepster" ontpopt! WAARDERING. De eerste dagen moest ook des nachts worden uitgerukt om de wer kers van het nodige te voorzien. Dat viel helemaal niet mee, maar onge lukken zjjn er niet gebeurd. De laat ste dagen is 120 liter koffie en een dito hoeveelheid soep nodig. Hoe dit alles op prijs wordt gesteld illustreer de kapitein Vons met een klein voor beeld. Toen op zekere keer warm drinken naar de spoorwegarbeiders werd gebracht, stelde er één voor een collecte te houden voor het Rampen fonds. In een paar minuten was er meer dan veertien gulden binnen! Kapitein Vons had nooit kunnen denken, dat hij in deze moeilijke om standigheden nog eens naar Zeeland zou terugkeren. Twintig maanden was hij, voor zijn overplaatsing naar Hen gelo, bevelvoerend officier van het corps Middelburg, Direct na het be kend worden van de ramp kwam hij weer naar Zeeland. Reeds op Zondag middag 1 Februari waren alle man nelijke cadetten van de kweekschool uitgerukt om hulp te bieden in Dor drecht. De dames volgden spoedig en momenteel zijn 31 teams in de ge troffen gebieden werkzaam op onge veer dezelfde wijze, aangepast aan de omstandigheden, als hier in Lewedorp; EERST MET EIGEN VOORRADEN. De eerste dagen werd met eigen voorraden gewerkt, maar nu er wat meer coördinatie gekomen is in de hulpverlening, worden de voedings middelen door het Rode Kruis ter beschikking gesteld. Alle instructies vr-r de inzet van colonnes worden vanuit het hoofdkwartier van het Leger gegeven. De commandant in Nederland heeft reeds een uitgebreide tocht langs alle eentra gemaakt. Behalve als fouragecentrum heeft Lewedorp ook dienst gedaan als een centraal aanvoerpunt van goederen voor geëvacueerden in de gehele om geving. Veel goederen werden hier heen gebracht. Zij werden op aan vraag naar de évacué's in de omlig gende gemeenten gebracht. Ook een groep Duitse technici, die op door tocht waren naar de dijken, kon van voedsel en de noodzakelij kste kle dingstukken worden voorzien. Momenteel is nog een kleine voor raad aanwezig om op eerste aanvraag te worden verzonden. „Wat wij doen is typisch Leger- werk. In omstandigheden als deze hebben wij nog nooit moeten werken. Maar Y~' Leger helpt daar, waar nood is. In de strenge winter van 1929 kookten wij soep voor de armen. In de tijd van de grote werkloosheid hielpen wij ook. Wij staan klaar voor ieder, die steun nodig heeft. En daar mee doen wij niet anders dan onze plicht en het vervullen van onze op dracht!" zo zei kapitein Vons. geen onnodige risico's te nemen. Daar door zijn zij van inzicht veranderd. Voor de afvoer van deze evacué's va ren geen speciale boten meer. Zij rei zen met de schepen van de Prov. Stoombootdiensten of de R.T.M. en vinden verder hun weg zelf wel. ZIERIKZEE. Ook in Zierikzee, waar momenteel niet meer op een verplichte evacuatie wordt aangedrongen, hebben enkele honderden mensen toch maar besloten weg te gaan, omdat het verblijf in deze stad^ momenteel niet direct aan genaam is. Wanneer zij eenmaal ver trokken zijn, betekent dat voor Zierik zee een aanmerkelijke verlichting van. de moeilijkheden. Zeer velen zullen echter achterblijven, omdat verwacht wordt, dat Zierikzee straks een „stad van werkers" zal worden voor het her stel der dijken, hetgeen o.m. voor de zakenlieden tot gevolg zal hebben, dat zij hier weer een bestaan zullen heb ben. Aan re-evacuatie op grote schaal valt de eerste tijd niet te denken. Er keren naar de getroffen plaatsen wel wat mensen terug, maar dit betreft uitsluitend hen, die daar nodig zijn voor het herstelwerk aan de dijken. Een algemene terugkeer zal pas plaats vinden, wanneer de burgemeesters van de plaatsen van herkomst en de in specteur van de Volksgezondheid daartoe machtiging zullen verlenen en de gelegenheid zuilen openstellen. Tot zolang zullen de geëvacueerden dus in hun tegenwoordige verblijfplaats moe ten wachten. Toekomst van de W. Adriaan- polder onzeker. Behalve de Stadspolder bij Kort gene, de Oud-Kortgenepolder, de Westpolder, de Willempolder, de Wil lem- Adi iaanpolder, de Geersdijkpol- der, de WillempoMer, de Annapolder, de Katspolder, de Onrustpolder en de Oostpolder, lopen thans de andere polders op N.-Beveland ook schade op. Op gedeelten van deze laatste pol ders staat water, daar de afwatering bij Kortgene en ten Zuiden vanGeers- dijk slecht fungeert. De waterleiding van de polders op het eiland is voor een groot deel buiten werking. Met man en macht is men er op Noord-Beveland reeds in geslaagd en kele binnendijken te dichten, zodat gedeelten van de ondergelopen pol ders weer droog liggen. De dijk van de Willem-Adriaan- polder is voor een groot gedeelte weggeslagen. Het herstel van deze dijk zal, naar men voorlopig schat, een millioen kosten. Er gaan zelfs stemmen op, dat men alleen de bin nendijk van deze polder wil verster ken en de polder aan het water wil prijsgeven, totdat het drie-eilanden- plan zijn beslag heeft gekregen. Een beslissing heeft men echter nog niet genomen. Gisternacht is op Tholen weer een dijk doorgebroken, de zgn. „Eerste Dijk", een binnendijk, bij de gemeen te St. Maartensdijk. Direct na de ont dekking werd gistermorgen vroeg met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en ver sterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp waarin thans nog tweeduizend men sen huizen. De dichting geschiedde nog op tijd, want het water stroomde door het gat reeds de poider binnen. DE BILT ZEGT: Kond weer. Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Mati ge Noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1