r J Sett land, In Veere is de ergste schade al hersteld* Dijk tussen Veere en V rouwenpolder groeit weer* Jk breng er vijf mee Herstel der Vlissingse boulevards vordert uitstekend* Strand van Oostkapelle een onge lofelijke chaos* Werk aan Westkappelse zeedijk gaat ononderbroken door* Oranjezon wordt leeggepompt Het had veel erger kunnen zijn", zeggen de Ritthemers* FEUILLETON Vijftig hulpploegen staan gereed. Donderdag 12 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Walcheren herstelt zich van de slagen Balans ziet er niet onverdeeld gunstig uit. ln de damwand van de kade is een lelijke scheur ontstaan. VEERE'S BURGEMEESTER, jhr I. F. den Beer Poortugael, was druk met zijn wethouders aan het confereren. Maar een paar minuten konden er toch wel af om een verslaggever in te lichten omtrent de toestand in Veere. De balans is opgemaakt. Zij ziet er niet onverdeeld gunstig uit, maar het had veel erger gekund! De schade aan gemeentelijke eigendommen is gering, maar de stroppen, die vele particulieren hebben opgelopen, lopen met elkaar in de tienduizenden. Slagers zagen hun vleesmachines onder water lopen, middenstanders kregen veel schade aan hun waren en winkel inventaris en huismoeders bemerkten, dat stofzuigers en naaimachines onder het water verdwenen. Maar dat is tenslotte het ergste niet. Het ergste is, dat het water twee slachtoffers heeft gemaakt, een oud echtpaar.... Twee huizen zijn totaal vernietigd, genomen. Aan het begin van de toe drie andere woningen zijn, hoewel zwaar beschadigd, wellicht nog te herstellen. Het huis van de heer Schippers heeft het zwaar te verduren gehad, de houten woning van mijnmeester Everaers is rijp voor afbraak. De mensen ,die zonder huis kwamen te zitten, konden vlug en gemakkelijk onder dak worden ge bracht. De straten in Veere Liggen er weer goed bij. Met man en macht is, zodra het water verdwenen was, aan het her stel begonnen door aannemer Geldof van Serooskerke met zijn personeel. Het was een hele opgave, want geen steen lag meer op zijn plaats. Grote partijen stenen zijn verdwenenmaar nu is iedere straat, behalve de Capelle- straat, die er wel zeer zwaar aan toe is en waar karrevrachten zand in ge reden zijn, goed begaanbaa, iS KADE. De ernstige sc-neur in ae damwand van de kade, op het lage gedeelte, ver vult het gemeentbestuur momenteel wel met de grootste zorg. Het gevaar lijke gedeelte is met touwen afgezet en het zware verkeer wordt er angstvallig geweerd. De Rijkswaterstaatsmensen hebben de zaak al serieus bekeken en zij vermoeden, dat de kade hier door het water is ondergraven, welke me ning bevestigd wordt door het feit, dat de kelders der huizen aan de kade on der water zijn gelopen. Voorlopig kan er weinig aan gedaan worden: men moet de zaak even met rust laten en in de gaten houden, waarna door ge regelde onderzoekingen straks blijken zal wat er precies gebeuren moet. Het geen nu geschiedt, is maar provisorisch. Ter beveiliging van de huizen aaa de kade en om te voorkomen, dat bjj een volgende vloed het water de fundamen ten verder zou ondergraven, gaat de Rijkswaterstaat een dambekisting van blei maken op de kade, waar die het meest wordt bedreigd. De hoogte zal dan in totaal 4 meter plus N.A.P. zijn. Tegen het giertij van 16 Februari a.s. worden nog meer speciale maatregelen Midden in de blubber. In de blubber van het al aardig op gevulde gat in en achter de dijk tus sen Veere en Vrouwenpolder staan de gehele dag manen in lieslaarzen te zwoegen. Vrachtauto's brengen met de regelmaat van de klok grote happen klei, gewonnen uit een braakliggend stuk grond verderop, naar het punt, waar de bewoners van Vrouwenpol der tot en met Vrijdag dag en nacht een verbeten gevecht hebben geleverd om de dijk te behouden en het water een halt toe te roepen. Sinds enkele dagen zijn de aanne mers Geldof uit Serooskerke en Dek ker uit Veere met ongeveer 30 man bezig het gat (24 meter lang en 3 me ter onder het maaiveld) verder op te vullen. De eerste stoot werd opgevan gen door een slordige 15000 zandzak ken. De glooiing zat er gelukkig nog voor een groot gedeelte in. Wat ver dween, wordt nu aangevuld. Dinsdag was de nieuwe dijk al gedeeltelijk op goede hoogte. De Kattenpolder achter het gat staat al geruime tijd droog. Door het doorsteken van een dam is het gelukt het water spoedig te spuien. Het Molenpoldertje staat nog onder water, maar het is mogelijk de ge bouwen te bereiken. De Bierdijk, een eind terug, die de achterliggende pol der tegen de zee moet verdedigen, heeft het gehouden. Dat was echter op het nippertje, want op sommige plaat sen is het dijkslichaam voor meer dan de helft weggeslagen. gangsstraten vanaf de kade naar het stadje, o.m. naar de Markt, zullen barri cades van zandzakken worden opgewor pen. Daarmede zal de zaak zó worden geblokkeerd, dat men een waterstand kan afwachten, die 75 cm hoger dan normaal is. OPERATIEBASIS. Het is sedert het begin van de vorige week in Veere buitengewoon druk ge weest met gaande en komende schepen. Veere was en is n.l. operatiebasis of doorvoerhaven voor de noodgebieden. Tientallen schepen, w.o. de eigen vissers vloot, de reddingsboten, het betonnings- vaartuig, en vele schepen uit andere plaatsen hebben grote voorraden levens middelen, goederen en materialen (met het nodige personeel) naar Noord-Beve land en naar Schouwen en Duiveland gebracht. Dinsdag was in de Schotse Huizen nog een groep dames bezig met het sorteren van goederen, die een schip voor de getroffenen had aangevoerd. De stijlvolle kamers van het huis waren tot de nok gevuld. Een radio-telefonisch gesprek van een dijkwerker uit Slie- drecht, die op Goeree-Over- flakkee aan de dijken werkt, met zijn vrouw: „Ben jij daar Ali?" „Ja Bram". „Alles goed?" „Jawel". „Ik kom thuis. Ik breng er vijf mee". „Wat vijf?" „Vijf evacué's". „Goed. hoor Bram. Hoe oud zijn ze?" „Vijf jaar tot vijf maanden". Zulke gezinnen heeft Neder land. (Het Vrije Volk). EVACUE'S IN EIGEN MILIEU. Als onderdeel van het Rijksevacuatie- centrum voor Noord-Brabant is een com missie ingesteld ter behartiging van de kerkelijke aangelegenheden van de eva cuatie. Deze commissie wordt gevormd door vertegenwoordigers van de Herv., Geref. en Katholieke gezindten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is, om de men sen te huisvesten in eigen sfeer en milieu, zijn bij de nu tot stand gekomen evacua ties enkele correcties noodzakelijk geble ken. Men probeert thans niet alleen zo veel mogelijk de protestantse gezinnen bij protestanten onder te brengen, doch men zal tevens trachten om gezinnen, die in een niet eigen milieu zijn gehuisvest te plaatsen in een meer voor hen passen de omgeving. „Flying Boxcar" neergestort. Een transportvliegtuig van het type „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht is Dinsdag in de omgeving van Bitburg in het Eifelgebergte neerge stort. Alle vijf Inzittenden kwamen om het leven. Metselaars aan de rand van de afgrond. Straatmakers zijn volop in actie. MANNETJE NAAST MANNETJE staan de metselaars, gehuld in oliejas- sen, aan het uiterste randje van de Vlissingse boulevard, te metselen aan de muur, die over ettelijke tientallen meters in de beruchte stormnacht fi naal werd weggeslagen. Een afgrond van vele meters gaapt aan hun zijde, de wind komt met sterke vlagen op hen af,' maar van dat alles trekken zij zich niets aan. Zij zijn gekomen om te metselen en daarmee basta. Voor iemand met hoogtevrees is het om van te rillen, zo'n basaltglooiing met brok ken steen erop vlak naast zich te we ten, maar voor deze mannen lijkt het dagelijks werk. Intussen verrijst de muur van met selsteen, naast de lagere betonnen muur, die helemaal gereed is, ziender ogen. Het water heeft hier op een fan tastische manier huisgehouden. De boulevard, bestaande uit een zes me ter hoge gemetselde muur van 1.20 meter dikte boven de grond en een even diepe fundering van 1.50 meter dikte, bovendien bekroond door een gemetselde zware balustrade, die bijna een meter hoog is, is op enkele plaat sen gewoon in stukken gebroken door de hoge vloed en de enorme golfslag, Grote klompen steen werden weer te ruggezogen en met geweld tegen de boulevardmuur geslagen. Maar wie de ravage van de eerste dagen vergelijkt met de toestand op dit ogenblik ziet (gelukkig) een hemelsbrêed verschil. Met man en macht wordt gewerkt om voor de komende stormvloed de zaak voor elkaar te hebben. VOOR HET WOOLDHUIS. Dat is ook het geval aan de andere punten op de boulevard, waar vernie lingen werden aangericht. Het grote gat b.v. van 65 meter breed bij het Wooldhuis is helemaal dicht. Dinsdag waren de straatmakers al bezig om, zodra een stuk van de boulevard op hoogte was, de stenen aan te bren gen. De noodvulling van de zandzakken heeft een zwaar kleilichaam op zich gekregen; over een paar dagen zal van het gebeurde weinig meer te zien zijn! Vlissingen is hier wel door het oog van een naald gekropen. De boulevard was n.l. tot drie meter voor het Wooldhuis volkomen verdwenen. Gelukkig heeft men, met schier bovenmenselijke krachtsinspanning de zaak weten te redden en gelukkig is het fundament van het gebouw niet ondermijnd. Op het badstrand liggen grote hopen puin van de boulevard en de glooiing, die met drie tractors daarheen zijn ge sleept om ruimte te hebben voor het leggen van klei- of zandzakken. Een merkwaardig gezicht: landbouwtrac- tors op het strand. Ook het grote gat bij het z.g. Ha ventje van Meijer is ver dicht. Enor me hoeveelheden zand en klei zjjn hier van de boulevard zelf onder het wegdek uit en aan de binnenzijde van de boulevard weggespoeld. Vlak naast de leeuwentrap, die gespaard bleef, is het gat, waardoor het zeewater in stromen de Badhuisweg op stroomde, goeddeels gedicht. Bunker zal afstorten, levensgevaarlijk." Burgemeester Sprenger luidt de noodklok. „BUNKER ZAL AFSTORTEN. LE- duinbeplanting, nu er dagen lang zout VENSGEVAARLIJK!" staat met koei en van letters op de enorme bunker, die jarenlang, als een herinnering aan Duitse dwinglandij, op de duinen aan het eind van de Duinweg van Oost kapelle heeft gestaan. De man, die deze woorden erop heeft gekalkt, zal waarschijnlijk nooit vermoed hebben, dat zijn voorspelling op de le Februari 1953 werkelijkheid zou worden en ze ker niet, dat dit door een zó woeden de zee zou gebeuren. Nu ligt het enorme gevaarte, aan de achterzijde als een strohalm afgeknapt, met de kop in het zand. De rest hangt nog zo'n beetje tegen het duin. De dikke be plantingslaag zit er nog bovenop. Het gehele strand voor Oostkapelle is één ongelofelijke chaos van kapotte bunkers, losse betonblokken, steen klompen enz. Wie, met de grauwe Noordzee aan zijn éne zijde en de door de 30 tot 40 meter grote afslag steil oprijzende duinen aan zijn andere zij de, over het strand wandelt, krijgt een beklemmend gevoel. Hoe heeft het wa ter hier zijn vernielende werking ge daanOver een afstand van vele honderden me' irs. En hoe moet dit nog ooit goed komen? ALARM Burgemeester Sprenger van Oostka pelle luidt niet ten onrechte de nood klok. „Ais hier niet iets doeltreffends gebeurt en dan zo snel mogelijk, wordt de toestand onhoudbaar. Het strand houden we wel, maar wat doet de Ondanks sneeuw en regen Militairen en burgerarbeiders staan zij aan zij. Sneeuw noch regen kunnen de Westkappe- laars, de militairen en de andere werklieden, die aan de kapotte dijk tussen Westkapelle en Domburg werken, ervan weerhouden rustig door te werken. De oude armstoel, die met de voorkant naar de zee op de heel gebleven glooi ing is neergepoot, wacht tevergeefs op de man, die even een tukje wil doen. Het zou met dit weer ook niet bepaald gemakkelijk zijn in slaap te komen! Toen wij een bezoek aan de dijk brachten, waren militairen en burgerarbeiders druk bezig met vullen van kleizakken, die daarna via een transportband n het eat nan 300 m. lengte werden neergela ten. Van een gat kan men eigenlijk niet meer spreken, want de dijk is al aardig aan het groei en. De kruin, die geheel werd weggeslagen wordt nu weer tot een hoog te van 10 meter plus N.A.P. opgetrokken. Dit is provisorisch. Maar men wil voor de komen de springvloed geen enkel risico nemen en daarom moet de zaak zo snel mogelijk worden geconsolideerd. De dichting van het andere gat (of beter ge zegd de diverse gaten naast elkaar) is defini tief. De genie heeft hier een houten dam wand van 3 meter hoogt* gezet. Daar achter komt een klei- bekisting. Het geheel wordt afgedekt met te gels, die 70 kg wegen. Dit geschiedt over een lengte van 250 meter. De kruin krijgt een hoogte van 12 meter plus N.A.P. De C.O.A.K.-manschap- pen, die reeds vanaf Maandag 2 Februari hun beste krachten aan de dijkdichting hebben gegeven, worden van daag teruggenomen. Zij moeten de lessen weer gaan volgen. Ongeveer 30 man van het 3e Re. giment Genietroepen uit Wezep, die hier reeds enige tijd werken, kre gen steun van 140 ka meraden, die in het Jeugdcentrum te Dom burg zijn ondergebracht. Zij beschikken over 10 zgn. Diamond-cipper* van 4b tot S ton, BIJ ZOUTELANDE IS MEN DE TOESTAND MEESTER. In Zoutelande is men de toestand volkomen meester. Gelukkig heeft de stromvloed hier geen doorbraken ver oorzaakt. Op één punt, vlak voor de Dorpsstraat, scheelde het maar een haar. Daar nam het water een flinke hap uit de duinen, vlak naast een bunkertje. Het zand was hier al weg geslagen tot aan de laatste tegel van het wandelpad. Met enkele duizenden zandzakken kon men het hier redden. Daaroverheen zal een kleibedekking worden aangebracht. In de glooiing te gen de duinen zijn hier en daar wat basaltblokken weggeslagen. De glooi ing zelf, waarachter veel zand is weg gespoeld, is grotendeels hersteld. De duinafslag verderop en ook onder Biggekerke en Koudekerke is enorm. Bunkertjes zijn naar beneden komen glijden en de beplanting is op vele plaatsen verdwenen. Domburgs Toko nu één chaos van beton, steen en planken. Het Domburgse badstrand ligt er zielig bij. Zover 't oog naar links en naar rechts reikt, vertonen de duinen steile hellingen. Bij de overgang naar het strand is het één chaos van stukken beton, stenen en planken met daartus sendoor allerlei materialen, die eertijds tot het inwendige van de moderne toko hebben behoord. Het zware betonnen dak van deze toko is doormidden geknapt en ligt dwars over het strand. Werk lieden waren bezig brokken beton kapot te kloppen en hout te verzamelen. De strandcabines zijn gesneuveld. De klinkerweg, die toegang gaf tot het strand, bestaat niet meer. Twee trappen hebben zijn juctie ouergenomen. En van die trappen moet men eerst een dikke laag puin over stappen om op het strand te ko men. De wandelweg over de duinen is uerdioenen: men kijkt in de diepte naast het overgebleven duin en ziet daar brokstukken van alles en nog wat liggen. Op het meest bedreigde punt is het duin met rijshout vastgelegd. Een villa staat nog maar enkele meters van de duinrand af. En het brede plateau voor het Strandhotel is een belachelijk klein plaatsje geworden Maar niettemin is de schilder in de waranda van het hotel al druk bezig met het schilderen van de stoeltjes. Dat wil dus zeggen, dat de Domburgers alles op alles zet ten om, als het badseizoen be gint, de gasten weer te kunnen ontvangen. Nieuwe strandstoelen moeten nog wel aangeschaft wor den, want in de geraamtes van stoelen, die her en der tegen het duin liggen, zal het zitten veel bezwaar opleveren. water heeft gestaan? Neem maar aan, dat vooral de houtopstanden ernstig hebben geleden en dat veel daarvan dood is. De wind krijgt dan nog meer vrij spel. Een dijkje of een zanddam als verdediging? Ik heb er weinig ver trouwen in. En laten we eerlijk zijn: de mensen komen naar de duinen en niet om op een soort van dijk te gaan zitten „De Duinweg, die aan de zeezijde weer meters is afgebrokkeld, heeft bij de vloed van 1 Februari 50 tot 80 cm. water gehad. Doordat de brandweer tijdig de sloten kon vrijmaken en en kele dammetjes kon doorsteken, is de zaak nog gered. De aanleg van een nooddijkje deed de rest. Maar ik geef u op een briefje, dat, wanneer bij het komende giertü het water maar tot tachtig procent van de stand op 1 Fe bruari zou komen, het over de Duin weg verder zal lopen. De sloten zullen het water dan niet meer kunnen ver werken. In ieder geval zullen wij een bewakingsdienst instellen. „GERUSTSTELLING". „Een hoge ambtenaar van Rijkswa terstaat mag dan wel spreken van „ge ruststelling" (ik weet niet of die gro ter wordt naar gelang je meer tracte- ment hebt), maar risisco's nemen wij niet. Weet u, dat zelfs de eendenkooi finaal onder water heeft gestaan? Dat was door de duinen komen binnen vloeien. Dinsdagmorgen na de storm vloeide het zoute water nog hard uit de duinen weg. En nu zijn er nog som mige duinpannen, waarin water staat. Nee, de situatie is hier, met vier gaten in de duinen, allerminst rooskleurig. Er zal op korte termijn iets moeten gebeuren." Ook spuien bij hoog water. Elke dag gaat er een reuze slok water de zee in uit het waterwinge bied te Oranjezon. Dag en nacht stort een grote pomp honderden kubieke meters zout water uit het waterleiding kanaal in de brede goot (die nu ver vangen is door een buisleiding), welke dwars door het ter plaatse lage duin naar het strand loopt. Het voordeel is, dat ook bij hoog water kan worden geloosd. Maar al gaat er veel uit, de watermassa, die nog in het kanaal en de duinen aanwezig is, is zó groot, dat de pomp voorlopig nog wel even in bedrijf zal moeten blijven. In het ka naal zelf is een betonbrug, die het water in een groot gedeelte van het wingebied tegenhield, gesloopt, zodat de aanvoer naar de pomp veel groter is geworden. De pomp, afkomstig uit Gelderland, kon, toen de goot er nog lag, maar op driekwart van haar capaciteit werken, omdat anders het water over de goot- rand zou heenstromen. Nu de buizen er liggen, kan 90 kub. meter per mi nuut worden afgevoerd. Ook de sleuf naar zee voert heel wat af. Toen het zeewater over de duinen heenkwam, duurde het niet lang, of het waterpeil in het wingebied was ongeveer twee meter gestegen. In het pompgebouw stond het twee meter hoog. De machinekamer kwam Dins dag droog. Het water was hier door da afvoergaten van de riolering, die bij machinebreuk het water naar buiten moeten lozen, binnengedrongen. Om erger te voorkomen is zo snel mo - lijk aan het einde van het waterici- dingkanaal een houten damwand ge slagen en zijn de afvoeropeningen in de machinekamer dicht gemetseld. Bij onderzoek is gebleken, dat het bronwater nog zoet is. Maar aangezien verwacht kan worden, dat het onttrek ken van dit zoete water 't zoute wa ter de gelegenheid zal geven nog ver der door te dringen, wordt het met rust gelaten. Bedreiging van drie zijden. Herstel van de zeedijken vlot goed. t* VAN DRIE PUNTEN UIT is Ritthem en daarmede de Zuidwatering tijdens en na de storm van 1 Februari ernstig bedreigd, n.l. van Fort de Ruyter, de Schone Waardin en Fort Rammekens. Maar de Ritthemers, geassisteerd door inwoners van andere gemeenten, zagen onmiddellijk het grote gevaar en zij hebben in een strijd, die dagen en nachten duurde, de kansen langzaam maar zeker in hun voordeel zien keren. Zij konden niet verhinderen, dat het water de rand van hun gemeente bereikte en een aantal huizen en boerde rijen onder water zette, maar, zo zeggen zij: „Het had veel erger kunnen zijn!" en burgemeester Daniëlse heeft zijn Zaanöamse collega dan ook medegedeeld, dat hij, hoewel zeer dankbaar voor de adoptie, toch van mening was, dat tal van andere plaatsen de geschonken goederen, die al in Vlis singen waren gearriveerd, beter konden gebruiken. Direct na de doorbraak bij Ramme- is hier de voet van de dijk blijven lig- kens trokken de Ritthemers erop af om te doen wat nodig was. Er is daar hard gepeesd. Later kwamen de D.U.W.- mensen. Helaas boterde het niet erg tussen beide groepen. De Ritthemers, die tenslotte voor hun eigen bestaan vochten, waren van mening, dat het werk niet mocht worden beschouwd als een soort van werkverruimingsobject en toen zij zich niet langer konden ver enigen met de naar hun mening trage manier van werken door de D.U.W.- mensen, trokken zij zich terug. De burge meester schreef een brief aan de Com missaris der Koningin, waarin hij de on prettige situatie uiteenzette. Zeer kort daarna arriveerde reeds een ploeg van 50 militairen. Dit aantal werd later op gevoerd tot 250 man van de Genie en de C.O.A.K. In de gaten verdwenen on geveer 20.000 zandzakken. Momenteel werken bij Rammekens nog 40 D.U.W.- mensen, die de zeeklei van de schorren halen en die over een smalspoor (er zijn twee locomotiefjes) in kipkarren naar het punt in kwestie brengen. Gelukkig 98. o— Onderweg naar huis kwam Jacob naast Anton lopen. „Misschien hoef ik de varkens nog niet te verkopen", zei hij kalm. En hij voegde er aan toe: „Anton, de Here voorziet in onze no den". „Ja", antwoordde Anton eenvoudig. „Het heeft lang geduurd eer ik dat kon beamen. Maar nu weet ik het". Neeltje en Anna, die samen achter aan kwamen en een wakend oog lieten gaan over de kinderen, maakten voort- varend plannen voor de volgende dag. Ze zouden ook gaan plukken. Moeder Liesbet had aangeboden om op Tïnekt te passen en tante Lucy zou bij Anna's kinderen blijven. Tussen de cranberrystruiken in het moeras klonk gezang en gelach die Maandagmorgen. Tegen de middag was het gezang vrijwel verstomd, want bes senplukken geeft rugpijn. Maar de ge zichten stonden nog vrolijk, ondanks de modder en het zweet. Anna wreef een grote bes op totdat hij glansde. Toen beet ze erin maar trok een vies gezicht. „Ba, wat zuur!" lachte ze. Maar Neeltje zei: „Niks hoor. Het zijn de zoetste bessen, die ik ooit gezien heb!" Na de tweede dag in de cranberry struiken was Anna doodop maar geluk kig, Er was weer een crisis achter de rug. Toen Anton laat terug kwam van de houtzaagmolen, waar hij naar toe was geweest om voorbereidingen te treffen voor het zagen van hout voor enkele houtfabrieken, waarmee hij ln relatie was gekomen, vond hij haar zit ten voor het vuur. De kinderen slie pen. Anton ging naast haar zitten en nam haar werkhanden ln de zijne. Sa men keken ze naar de dansende vlam men. „Wat zie je ln de vlammen, Anton?" vroeg Anna na een pooeje. Anton dacht even na en antwoord de! „Een welvarende stad aan een meer. Een houten huisje aan de rand van die stad „Een huis, zoals vader en moeder hadden in Nederland, maar dan niet van steen", vulde Anna aan met een glimlach. Anton knikte. „Compleet met een bloemen tuin. En dan zie ik een dame met grijs haar die niets anders te doen heeft dan te spelen met haar kleinkinderen Ze keken elkaar aan en lachten. Anna keek weer ln het vuur. „Het dat $Jk U luifaen $al door Marhut Schoolland zal niet alleen een keurige stad zijn met parken vol bloemen", zei ze, maar er zullen mooie kerken staan en de be woners zullen de Here dienen." „En de kinderen zullen er naar school gaan", vervolgde Anton. „Do minee doet alles wat hij kan voor scho len met de Bijbel." „Eens zal zijn droom waarheid wor den", zei Anna, „precies zoals hij het zioh in Nederland al heeft voorgesteld". Maar Anton schudde het hoofd. „Dat was niet zomaar een droom, Anna. Dat was een visioen; en ik geloof werke lijk, dat het een van God gezonden vi sioen was." Anna knikte. „Je hebt gelijk. Maar wat een geloof was er voor nodig om dat visioen waar te maken! Niet al leen dominee had een sterk geloof. Ook de gewone mensen, ik denk aan je moeder en vaderEn ook aan jou." Anton schudde opnieuw het hoofd. „Ik niet", zei hij. „Je weet niet hoe na ik er soms aan toe was om de kolo nie in de steek te laten." „Maar j* hebt het niet gedaan." „Ne*. Door Gods genade en Van Raaltes bemoedigend voorbeeld, heb ik het hier volgehouden." Jaren zijn voorbijgegaanhon derd jaren. Hadden de vlammen een volslagen beeld gegeven van de grote beweging, geleid door Bertus van Raalte, dan hadden Anna en Anton zich de ogen uitgewreven van verbazing en ze hadden het niet geloofd. De droom- stad is werkelijkheid geworden: Hol land met zijn menigte straten met keurige huizen, zijn vrolijke bloemen tuinen, zijn christelijke scholen, zelfs een middelbare school en een semina rium. En in de omtrek staan welvaren de boerderijen, waar fruit en graan worden verbouwd. Duizenden immi granten, die Van Raalte volgden, ves tigden zich in omliggende steden. Over al bouwden ze standvastig voort op de voornaamste grondslag: de dienst van God op ieder levensterrein. Het vlakbij gelegen Grand Rapids heeft niet alleen zijn talrijke kerken, die Zondag aan Zondag vol zijn met afstammelingen van de Nederlandse immigranten; het heeft ook zijn christelijke scholen, een prachtige middelbare school, een aca demie en een seminarium, en een Bij belinstituut, Er is een christelijk tehuis voor bejaarden, een christelijk ge sticht voor geestelijk gekrenkten en een tehuis voor kinderen. Er zijn chris telijke uitgevers en christelijke zaken lieden in alle takken van bedrijf. Bo vendien vindt men onder de nakome lingen van de pioniers onderwijzers, artsen, juristen, predikanten en zen delingen, die uitgezworven zijn naar Oosten en Westen, Noorden en Zui den. Maar -het allerbelangrijkste zijn de duizenden „gewone mensen", die met hun handen hun brood moeten verdie nen net als hun voorouders, die blij moedig en royaal hun gaven voor alle werk voor Gods koninkrijk, wier ge beden iedere dag opstijgen naar Gods troon, en wier vreugde 'tis als christe nen te leven, dankbaar voor de ver lossing in Christus, hun geschonken door hun God. Het geloof der vaderen leeft voort EINDE. gen. Zelfs de perkoenpaaltjes staan er nog. DE SCHONE WAARDIN. In de zeedijk bij de Schone Waardin ontstonden drie openingen, die 't water vrijelijk toegang gaven tot het achter liggende poldertje, dat geheel vol liep. De Slaperdijk, die enkele jaren gele den door de Polder Walcheren werd opgehoogd, maar geen beschoeiing bezit, hield -het gelukkig. De opening bij de weg werd zo vlug mogelijk met een houten damwand afgesloten. Het derde gevaarlijke punt lag b)j Fort de Ruyter. Hier hebben de eerste dagen, met name de 200-Schelde-men- sen, uitstekend werk verricht. Met zandzakken wisten zij uitbreiding van het gat te voorkomen en langzamer hand weer iets op te bouwen, dat op een dijk geleek. Enkele draglines wier pen er daarna klei op. Het gat is zo goed als dicht. DIJK GESPLETEN. Wat op het ogenblik nog ernstigs zorgen baart is de afslag van de zeedijk aan de binnenkant, practisch over de gehele lengte van de Schone Waardin tot Vlissingen. De dijk is op vele plaat sen volkomen gespleten en heeft zeer stelle kanten. Het rijwielpad bovenop de dijk is op meer dan één plaats vol komen verdwenen. Deze toestand kan niet gehandhaafd blijven. Wat er pre cies zal gebeuren is nog niet bekend, maar het is niet onmogelijk, dat een zandzuiger het nodige zand zal aanvoe ren voor het opwerpen van een dam achter het dijkslichaam vanaf Ramme kens. Als dit mocht doorgaan, Is het gevaar voor een verder verval van de dijk bezworen. Het noodherstel aan landbouw werktuigen. Vijftig technische hulpploegen staan gereed of zijn reeds uitgerukt om hulp te gaan verlenen bij het nood- herstel van niet minder dan vijf dui zend tractoren en duizenden andere landbouwmachines, waaronder zeer vele kostbare maaidorsers. Het centrum van deze hulpverlening is het Bureau Inspectie Oogstvoorziening, Ginnekenweg 44, Breda. Met alle moge lijk middelen zullen de kostbare machines uit het water worden gehaald. Daarbij zal o.m. assistentie worden verleend door de genie en de Italiaanse brandweerlie den, die pas in Nederland zijn gearri veerd. De genie zal daarbij o.m. gebruik maken van speciaal geconstrueerde vlot ten. Eigenaren zullen er goed aan doen, de machines schoon te maken en deze zo doende voor bederf te vrijwaren. Boven dien zijn speciale maatregelen genomen in verband met de grote aantallen machi nes die op het droge zullen worden ge bracht. De berging van de landbouwwerktui gen zal, voor zover de eigenaren zulks zeil niet kunnen doen, geschieden door de plaatselijke bureauhouder van de Pro vinciale V oedselcommissarifl.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3