Tlorlam Nieuws uit de Provincie. Yerseke's export ligt stil en er dreigt werkloosheid. Oesters krijgen geen certificaat meer. Watervoorziening het grootste probleem in St* AnnalancL Schade aau Zeeuwse sport velden valt mee. In Arnemuiden komt het normale leven weer op gang De overstroming en de Landbouw* Slatogo" te Goes gaat niet door* Protestants België staat Kruiningen bij Zeeuwse Confectiefabrieken keren 9 pCt* dividend uit* Middelburg. 7 erneuzen. Gemeenteraden* Cootactavond Gercf. Kerk Kruiningen. Donderdag 12 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Waar ook over gesproken mag worden. ,,Ach ja, U moet denken: de oestercultuur is een zeer conjunctuur gevoelig bedrijf. Gaat het goed, dan hebben we hier welvaart, maar wanneer er de klad in komt is het hier niet best." We zitten tegen over Yerseke's burgemeester, de heer Willemsen, die met het over grote deel van zijn gemeentenaren nog al bezorgd is over het verbod om oesters te exporteren. Zo'n negentig procent van de bevolking van Yerseke is bij de visserij betrokken en wanneer het verbod niet spoe dig wordt opgeheven lopen er over een paar dagen verscheidenen man nen werkloos rond." Het exportverbod, dat de bewoners van Yerseke momenteel zoveel zorgen baart, is een gevolg van de overstro mingen, die het dorp overigens niet zo ontzettend veel schade hebben berok kend, hoewel de verwoestingen nu niet bepaald gering zijn. De dijk heelt het kunnen houden, maar veel loodsen wer den beschadigd. „Die schade kan wel op een paar ton worden geschat", zegt de burgemeester. „En wanneer U dan nog bedenkt hoe duur het materiaal is, zult U wel be grijpen dat dit verbod niet plezierig is". Het is nu een keer zo het Bactero- logisch Laboratorium te Bergen op Zoom heeft gezegd tegen „De Visserij op de Zeeuwse stromen" Laten we de export een poosje stil zetten en afwachten of het door de cadavers besmette water van de Oosterschelde ook gevaar voor de oesters oplevert. De oester-exporteurs in Yerseke hebben nu de koppen bij elkaar gesto ken en zij zijn tot de conclusie geko men dat voor besmetting niet gevreesd behoeft te worden. „Het bedrijf dreigt noodlijdend te worden", is op deze ver gadering gezegd, maar aan de andere kant vond men deze maatregel toch niet helemaal onverstandig. Men wist drom mels goed dat de oesters en mosselen direct de schuld krijgen wanneer er er gens een ziekte in België of Frankrijk zou uitbreken. En dan is het helemaal gedaan met de goede naam. Het exportverbod kan voor Yerseke „■en flinke klap betekenen. Een klap die men in Yerseke des te pijnlijker voelt, wanneer uit België het dringend ver zoek komt „Stuur ons toch oesters". Maar er zijn ook Belgen die zeggen „Meneer, w(j eten zelfs geen gekookte vis, laat staan oesters en mosselen". Over deze uitspraak zit men in Yerseke meer in. Of de vrees van deze Belg nu ge rechtvaardigd is, blijft een open vraag. De cadavers, die in de Schelde kunnen ronddrijven zijn een natuurlijke dood gestorven en wanneer dr Wagenaar uit Goes van de Gezondheidsdienst van Dieren het voor het zeggen had, zou hij de oesters onmiddellijk een certificae van gezondheid meegeven. Intussen zjjn de oesters die de Ro meinen, de befaamde lekkerbekken uit de oudheid al op hoge waarde schatten voor de Yersekenaren de gebakken peren, waarmee ze lelijk in de maag zitten. „Ja mijnheer", zegt een oude Yersekenaar, „bij schade door overstro mingen denken de mensen alleen maar aan kapotte huizen en ondergelopen polders, maar U ziet, dat er nog wel wat meer aan vast zit. We willen niet mop peren, maar ja, waarom zouden we er niet over praten Oproep Bescherming van Dieren afd. Zeeland-Noord. De Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren afd. Zeeland-Noord doet een dringend beroep op alle die renvrienden, zich te ontfermen over door het water verjaagde honden en poesen uit de noodgebieden, die tijdelijk in 't asyl zijn ondergebracht. Adres: Inspecteur M. de Jonge, Veer- se Singel 236, Middelburg, Tel. 3128. Wie wil zijn niet in gebruik zijnde mand afstaan aan het asyl Seisweg? Ook bruikbare kisten zijn welkom. Lofwaardig initiatief van Zeeuwse kunstenaars. Zeeuwse schilders, graphici en beeld houwers hebben gratis hun kunst werken beschikbaar gesteld om deze bij opbod te verkopen. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De verkoping zal a.s. Zaterdag plaats hebben in de kunstzaal van Van Benthem Jutting te Middel burg en zal door burgemeester mr dr N. Bolkestein worden ingeleid. Eén en ander is een coördinatie van initiatieven, genomen door mevrouw Jacobs te Vlissingen, de kunstschil ders Kimpe en Heymans en boekhan del van Benthem Jutting N.V. te Middelburg. Nog zeer veel nodig. Voor de dijken niet langer ongerust. In St. Annaland blijft het grootste pro bleem de watervoorziening, temeer nu 't aantal van 2600 inwoners bijna verdub beld is door militairen, die water hebben voor eten en drinken, maar evenals de in woners, niet voldoende om zich te wassen. Men zit er namelijk zonder waterlei ding. Dank zij de hulp uit Oud-Vosse- meer wordt er thans per dag 16000 liter water aangevoerd, wat evenwel voor rei niging onvoldoende is. Inmiddels gaat het aan de dijken in de goede richting en, zoals de waterbouw kundig ambtenaar, de heer J. D. Jagt, ons meedeelde geeft een normale weers gesteldheid, dus zelfs een harde Noord wester, geen reden meer tot ongerust heid. Aan het laatste buitengat is men inmiddels begonnen en hiermee hoopt men Zaterdag zover klaar te zijn, dat van een goede noodvoorziening kan wor den gesproken. Zodra dit is afgewerkt gaat men m de richting Stavenisse trach ten meer land terug te winnen. De weers omstandigheden zijn van dien aard, dat Ingezonden Mededeling (Adv.) VEER OUDE GENEVER ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! BOOTVERBINDING ROTTERDAM—BURGHSLUIS. De R.T.M. zal met ingang van Dins dag a..«. een 'tijdelijke bootdienst gaan onderhouden tussen Rotterdam en Burghsluis. De route zal lopen via Zfjpe en Zierikzee. Voorlopig zal al leen worden gevaren op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De vertrek tijden zullen nader worden bekend gemaakt. RECTIFICATIE. Niet in 's Heer-Arendskerke doch in 's Heer-Abtskerke bedroeg de opbrengst der collecte voor het Rampenfonds 7647,10. EXAMENS. Aan de Vrije Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen theologie ds G. P. Hartvelt te Bode graven en de heer r Klapwijk te Den Haag. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen godgeleerdheid, de heer J. H. Schel lingerhout te Alphen a. d. Rijn. Waar zijn B onze schepen GROTE VAART. AMERSKERK: 11 v. Adelaide n. Mei- ARNEDIJK: 10 v. New York te Rotterd. AVERDIJK: pass. 11 Vlissingen; bourne. BOSCHFONTEIN: pass. 11 Perim n. Aden D1EMERDIJK: 10 v. Vancouver ta Rot terdam. GROOTE KERK: 11 v. Beira te Dar es Salaam. IN apOERA. ten N. Minikoi n. Bela- wan. JAGERSFONTEIN: pass. 10 Kaap Blanco n. Teneriffe. LIEVE VuuOWEKERK: 10 te Karachi. LUTTERKERK: 11 v. Damman te Kuwait MAASDAM: 11 v. N. York te St. Thomas. MOjuENKERK: 11 te Antwerpen. MujldEkKeüK: 11 v. Suez n. Aden. NltzJ W AMSTERDAM: 10 v. New York n. Curagao. NoOKJJAiVi: 10 ten Z. Landsend. RIl/DEKKERK: 10 v. Londen n. Rotterd. SAiVXARINDA: 11 v. Port of Spain, naar Kaapstad. SUxjoTDIJK: 11 te Djeddah. VEEN DAM: 10 v. Halifax n. New York. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 10 Febr.; ALBERGEN v. Gent, WELLE v. Antwerpen. VertroKKeh 10 B'ebr.: a^bISOLA naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 10 Febr. "Wia^eMSTAD van Southampton; ALJA van jLiiverpool; DIANA V van Amsterd.; Mu^ENKeRK van Teneriife; 11 Febr. Lz^'ia van Lonaen; MICHEL SWEjN- DEzv van Viaaramgen; JOB1EN v. Kings- lyxin; aVERuIjK van Bremen. Gepasseerd van Antwerpen 10 Febr. MaxcAAT V van Gent naar Queenbrough. AVERDIJK naar Rotterdam; DIEMER- jüiOA naar idem; 11 Febr.: KRONEN- BuxtCH naar .tuibao van Gent; ALHENA naar Rotterdam; ARBO «s? Oskarham; EUROPA naar Londen in een Dinsdagavond gehouden ver gadering heeft het bestuur van het dis trict Zuid I van de K.N.V.B. zich on der voorzitterschap van de heer E. A. Wijdicks beraden over de situatie welke in West-Brabant en Zeeland door de overstromingen is ontstaan. Gebleken is dat de schade aan de sportvelden in het algemeen gesproken minder ernstig is dan gevreesd werd. Zierikzee en Burgh zijn natuurlijk voor de huidige competitie uitgeschakeld. Verder heeft het terrein van E.M.M. te Vlissingen nogal geleden van het tanken van vrachtauto's, terwijl het veld van Goes dienst deed als landingsterrein voor hefschroefvliegtuigen. Maar voor het overige is de situatie niet zo en de heer Imanse, lid van het districtsbe- stuur en voorzitter van de afdeling Zeeland deelt dit standpunt volkomen dat aan de instelling van een nood- competitie gedacht behoeft te worden. De heer Imanse ziet de toekomst opti mistisch in en meent dat de competitie binnen niet ai te lange tijd en met uit zondering van Zierikzee en Burgh zal kunnen worden hervat. Boulevards te Vlissingen voor een groot deel voorlopig hersteld. In Vlissingen is met man en macht gewerkt aan het herstel van de aan gerichte schade door de storm. De gaten bij het Wooldhuis, bij het Strandhotel en in de Boulevard Ban- kert zijn voorlopig gedicht. Thans Is men druk in de weer de stenen muur van de Boulevard de Ruyter te met selen. Ook de schade aan de djjk op het Eiland is voorlopig hersteld. Stationschef Vlissingen overgeplaatst naar Hengelo. De chef van het station der Ned. Spoorwegen te Vlissingen, de heer E. Lammertink, is met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Henge lo, waar hij bij de inspectie werkzaam zal zijn. De heer Lammertink was sedert October 1951 chef van het Vlissingse station. Zijn opvolger zal nader wor den aangewezen. de werkobjecten in modderpoelen zijn herschapen en in uiterst moeilijke om standigheden wordt gewerkt. Zoals ook in andere noodgebieden duurt de cadaververwerking te lang en is verbranding ter plaatse dringend no dig. Men is dankbaar voor aanbieding van alles, maar men moet er rekening mee houden ook de particuliere instanties dat er nergens anders tijd voor is dan voor de dijken, dus ook niet om de vele aanbiedingen te beantwoorden. Hopen- lyk houdt men die aanbiedingen op lan gere termijn vast, daar zeer veel nodig zal zijn. Afvoer van vee en producten van Schouwen en Duiveland. Minister Mansholt heeft de provin ciale voedselcommissaris van Zee land, ir. W. J. Dorst, op grond van het voedsel-voorzieningsbesluit, de bevoegdheid toegekend voor de af voer te beschikken over de op het eiland Schouwen en Duiveland aan wezige producten van land- en tuin bouw, bewerkt en onbewerkt, land bouwwerktuigen en landbouwgereed schappen alsmede vee en pluimvee. De Provinciale Voedselcommissaris van Zeeland kan op deze wijze bij de afvoer van vee en producten, waar mee op Schouwen en Duiveland moei lijkheden optreden, beter behulpzaam zjjn. Nog ongeveer 300 H.A. onder water Rode Kruiscolonne en vissers redden tientallen mensen op Schouwen IN ARNEMUIDEN heelt het leven geleidelijk aan zjjn oude rechten herno men. En Kleverskerke, tot voor kort een eiland in de grauwe binnenzee, is al weer bewoond. In de huizen hangen de gordijnen weer. Er heeft ongeveer 1506 ha van het Arnemuidense grondgebied onder water gestaan, maar gisteren was dit teruggelopen tot ongeveer 850 ha. Arnemuiden zelf heeft voor 30 pCt broei. Gelukkig kon brand door het uit onder gestaan, zo vertelde ons burge meester J. J. v. d. Bos. IJrie flinke pompen hebben dag en nacht doorge werkt om de laag gelegen gedeelten van de gemeente zo vlug mogelijk droog te krijgen. Dinsdag kwamen de School straat, de Spoorstraat, de Burgem. Langebeekestraat, met de Lionstraat en de Nieuwstraat droog. Er wordt nog doorgepompt om ook de riolen van het overtollige water vrij te maken. Een duiker, waardoor veel zeewater binnen stroomde, blijft voorlopig, zeker tot na de aanstaande springvloed, volgestopt. Practisch alle inwoners hebben hun spulletjes op de zolder in veiligheid kunnen brengen. Behalve de bewoners van de Lion- en de Nieuwstraat zijn allen uit hun huis geweest. Zij vonden onderdak bij familie en kennissen in de drooggebleven gedeelten. KLEVERSKERKE. Ook in Kleverskerke gaat het leven langzamerhand weer zijn gewone gang. Op de Zondag van de stormramp is de burgemeester er direct heen gegaan om de mensen dringend te adviseren hun woningen en boerderijen direct te ver laten. Bijna allen hebben aan deze op roep gevolg gegeven. Zij waren boven dien nog in staat het vee te redden. Het betrof in totaal 70 gezinnen. Met uitzondering van één landbouwer, die nog even wilde wachten, zijn allen te ruggekeerd, met hun veestapel. De brandweer van Arnemuiden heeft een zwaar werk gehad, met het redden der mensen van de ondergelopen boer derijen. Toen de laatste evacué met de (nieuwe) boot aan de dijk was afge zet, zonk het schip, dat bleek te zijn lekgeslagen. Men mag dus wel van ge luk spreken. Nog altijd staat er behoorlijk wat water in het Kleverskerkse gebied, maar in vergelijking met de eerste da gen betekent dat niet zoveel meer. In Veere konden grote hoeveelheden wa ter worden afgevoerd. VEE VERDRONKEN. In de Oranjepolder is practisch ai het vee verdronken. Ook 150 schapen vonden de dood in de golven. Van de veestapel op de boerderijen van de he ren Mesu en Steendijk is weinig meer over. De cadavers zijn alle reeds ge ruimd. De gemeente heeft daartoe zelf onmiddellijk het initiatief genomen. Reeds enkele malen is de brandweer uitgerukt voor het bestrijden van hooi- In deze kaart geven wij een overzicht van de huidige situatie van de land bouwgronden en de omvang van de overstroomde gebieden. Zoals de kaart aangeeft, is het totaal overstroomde gebied teruggelopen van 175.0010 ha naar 148.000 ha. Dit betekent, verdeeld over de drie provincies, dat in iedere provin cie dertig tot veertig procent van het oorspronkelijk geïnundeerde gebied thans is drooggevallen. Wat betreft de cultuurgronden blijkt, dat twintig procent bouwland, zes pro cent weidegronden en zeventien procent tuinbouwgronden van het gehele Ne derlandse areaal in het rampgebied lig gen. In de direct getroffen gemeenten valt bijna negen procent van de opper vlakte cultuurgrond van Nederland. Dit is dertien procent bouwland, vijf pro cent grasland en dertien procent tuin bouwgronden, waaronder acht procent boomgaarden. Wat de productie van de landbouw gebieden betreft, valt op te merken, dat ongeveer een derde van het tarwe- areaal, twee vijfde van het gerst-areaal, de helft van de peulvruchten-, vlas-, aardappelen- en bieten-arealen en bijna vier vijfde van het uien-areaal in de getroffen streek liggen. Ook hier zijn de cijfers voor de direct getroffen ge meenten iets lager. elkaar halen van het hooi worden voor komen. Druk is men nog bezig met het definitieve dichten der drie gaten in de dijk van de Oranjepolder. Dit is van belang, omdat de Poldersedijk, een binnendijk, waarin al enkele openingen waren ontstaan, behouden moet blij ven. UITSTEKEND WERK. De Roode Kruiscolonne van Arnemui den heeft uitstekend werk geleverd. Zij is, onder leiding van dokter van der Moer, met pen vijftal vissersschepen, bemand door Arnemuidenaars, die het water op hun duimpje kennen, naar Schouwen en Duiveland gevaren en 't is tr Tengevolge van de Nationale Waters noodramp is besloten de van 14 tot en met 17 Maart a.s. te houden Nationale Slagersvakwedstrjjd-tentoonstelling de „Slatogo" en de op 17 Maart ajs. te hou den Paasveetentoonstelling te Goes, geen doorgang te doen vinden. Vrijdag a.s. zal te Goes een auto arriveren met goederen die de Belgi sche protestanten onder leiding van ds Barkey-Wolf hebben ingezameld voor de getroffen bevolking van Kruiningen. De Belgische protestan ten willen namelijk zover dit in hun vermogen ligt, Kruiningen in oecu menisch verband bijstaan. De goede ren zullen in ontvangst genomen wor den door de Kruiningse predikanten W. C. van Burgeier en J. Koolstra. Het is de bedoeling deze goederen pas te verdelen als de Kruiningse be volking teruggekeerd zal zijn. De ouderverenigingen van de Open bare Lycea te Hoboken en Deurne bij Antwerpen hebben f 1000 toegezegd - aan de rector van het Goese Lyceum, Roode Kruismensen en schippers ge- teneinde de gedupeerde leerlingen van lukt tientallen mensen van de ver- deze school aan nieuwe schoolboeken drmkingsdood te redden. je helpen. Tegen de verwachting int Middelburgs bedrijf boekte goede resultaten* Met voldoening meldt de directie van de N.V. Zeeuwsche confectiefabriek te Middelburg, dat de behaalde bedrijfsresultaten gunstig afsteken bjj haar ver wachtingen 11a het eerste halfjaar, toen de resultaten hoewel niet verlies gevend weinig reden tot tevredenheid gaven. In het tweede halfjaar waren deze belangrjjk beter. Aan de vernieuwing van het machinepark is wederom grote aandacht besteed. Door nieuwe aanschaffingen is tevens de fabrieksoutil- Iage op peil gehouden. De export heeft de volle aandacht van de directie gehad. De voor dit doel be stemde productie kon vlot worden ver kocht. Voorts is gebleken, dat in de laatste jaren een groter gedeelte voor belastingen is gereserveerd, dan nood zakelijk was, waardoor aan de winst over 1952 minder voor vennootschaps belasting behoeft te worden onttrokken, aldus het verslag. Het streven van de Feestavond „Juliana" uitgesteld. Het bestuur van het Tamboers en Pijperscorps „Juliana" heeft besloten haar jaarlijkse feestavond, die bepaald was op Woensdag 18 Februari a.s., wegens de watersnood uit te stellen tot een latere datum. Ringdijk gelegd. Voor het gat in de dijk van de Nieuw Neuzenpolder is een ringdijk gelegd. Aan de werkzaamheden wordt met zes drag lines en een zandzuiger gewerkt. Men hoopt het water binnen één of twee da gen weg te hebben. Aan de Serlippens- oijk wordt niet meer gewerkt. De binnen dijk is versterkt en men is algemeen de mening toegedaan, dat de dijk het zal houden. Misbruik gemaakt van hulpverlening. Tegen C. H., wonende in de Nieuwe Diepstraat te Terneuzen werd gisteren proces verbaal opgemaakt wegens het misbruik maken van de hulpverlening door goederen aan te nemen, die bestemd wareu voor gedupeerden. B1GGEKERKE Raad. De raad van Biggekerke komt morgenmiddag in openbare vergadering bijeen. Er wordt o.m. behandeld een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een instructie voor de gemeente-ontvan ger; een voorstel tot het aanschaffen van drie brandblusapparaten. De Overste Ka- pitz zal pp deze vergadering een uiteen zetting geven van de te treffen maatrege len in het belang van de Bescherming Bevolking. HOEK Ongeval. Bij de herstelwerkzaamheden aan de zeedijk van de Nieuw-Neuzenpol- der kwam de werkman Joh. de Ritter alhier, zodanig te vallen, dat hij een been brak. Per ziexenauto werd hij naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. KAPELLE Veiling draait weer. Dinsdagmiddag om drie uur werd weer een fruitveiling ge houden. Verschillende kopers uit Holland waren gekomen, maar de handel was over het algemeen slap. Het fruit werd per boot naar Rotterdam vervoerd en hierna vindt het zyn weg per trein of auto. Volgende week zal weer worden geveild, maar er is nog geen definitieve bestlis- sing genomen of dit op Dinsdag of Woensdag zal zijn. NIEUW DORP „Onderling Belang" De kolenvereniging „Onderling Belahg" kwam in jaarverga dering bijeen, onder voorzitterschap van de heer C. Minderhoud. Na verslagen van secretaris en pen ningmeester werd met algemene stem men besloten om f65,te sturen aan het Nat. Rampenfonds. NW. EN ST. JOOSLAND Voor het Nat. Rampenfonds. Het dames comité, dat zich in deze gemeente belast heeft met de inzameling van gelden voor het Nat. Rampenfonds bracht een bedrag van f 10.823,25 bijeen. Bovendien werd nog een gift van f 1000,rechtstreeks via een Bank aan het Nat. Rampenfonds overgemaakt. De collecte in de Kerk bracht f935,op, zodat in totaal in deze gemeente werd geofferd f 12.758,25. Te vens werd nog een schenking van 2 run deren toegezegd. RILLAND-BATH Bijzondere kerkdienst. In de machine hal van „Middenhof" van de N.V. Mij. „De Bathpolders" werd Zondag een bij zonder kerkdienst gehouden voor de in woners van de Bathpolders en de daar aanwezige evacué's. Allereerst werd gesproken door de lo co-burgemeester, de heer D. Buteyn, die o.m. herdacht het verlies van burgemees ter de Goffau en de heer Cijsouw, water bouwkundig ambtenaar, die beiden in hun dienst het leven lieten. Voorts ook alle burgers die een zelfde lot ondergin gen. Daarna werd gesproken door ds C. den Engelse en ten slotte door de pater overste van het klooster der Capucynen. KOUDEKERKE. Uitvoerige discussie over subsidie aan „Pro Rege". In de raadsvergadering van Koudeker- ke memoreerde de voorzitter, burge- meeste J. L. Dregmans, de ramp, die een groot deel van ons land heeft getroffen. Hij riep op tot verootmoediging en dank baarheid, nu de gemeente Koudekerke nog gespaard bleef. De raad nam een mi nuut stilte in acht. Hierna hield de voorzitter de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede, waarin een over zicht werd gegeven van hetgeen in 1952 tot stand werd gebracht. De rede werd beantwoord door wethouder J. Jasperse. Aan de heren J. Aarnoutse en A. Osté werd een premie voor woningverbetering toegekend. Het oearag per ïeemng voor het ge woon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs werd voor het jaar 1953 vast gesteld op f42,In vergelijking met 1952 betekent dit een verhoging van niet .er dan f19, «oerset van B. en W. om afwijzend ie eeschikKcn op het verzoek van de Prot. Clir. Militaire Bond „Pro Rege" om een subsidie uit de gemeentekas ontlokte een min of meer uitvoerige discussie. Wethouder de Kroo, die een afwijkend standpunt innam, betoogde de wenselijk heid van subsidiëring van de militaire tehuizen, die in een behoefte voorzien. Weliswaar is allereerst de centrale over heid geroepen hier een initiatief te ne men, doch spreker meende, dat nu deze overheid tekort schoot, de gemeenten een taak hebben. De heer van Sparrentak sprak in gelijke geest. Ook de heer Ova was van oordeel, dat subsidiëring nood zakelijk was. De heer Vos daarentegen meende, dat hier een taak ligt voor par ticulieren en kerken. De heer van Spar rentak bestreed de opvatting van de heer Vos. Nadat het voorstel van B. en W. nog nader door de voorzitter was toegelicht, kwam het voorstel van de heer de Kroo om het verzoek in te willigen in stem ming. Het kon echter niet de vereiste meerderheid behalen, want het werd verworpen met de stemmen van de heren Vos, Jasperse, Christiaansen en Flipse te gen. Van de heer K. Wielemaker werd weer een terrein aan de duinen gehuurd met bestemming als parkeerplaats voor auto's. De heer Christiaansen informeerde naar de mogelijkheid van aansluiting van de Middelburgsestraat aan het waterleiding net. De voorzitter antwoordde, dat door B. en W. ernstige pogingen in het werk gesteld zijn tot dit doel te geraken. directie blijft er op gericht, een zekere continuïteit te betrachten in de divi dendpolitiek. In verband met de omstandigheden is het haar daarom aangenaam een on veranderd dividend van 9 pCt te kun nen handhaven, terwijl practisch alle open en stille reserves onaangetast bljj- ven. De exploitatierekening wijst een be drag aan van f 143.711 (f262.912). Na afschrijvingen, reservering voor belas ting en dotatie aan het pensioenfonds resteert 'n winst van f58.514 (f86.873). Behalve het dividend wordt op de op- richtersbewijzen f110 (onv.) betaald. De vooruitzichten voor 1953 zijn niet ongunstig. Het bedrijf is de eerste vijf maanden volledig bezet, maar ook nu geldt weer dat het uitvoeren van deze opdrachten afhankelijk is van een ge regelde aanvoer van de tijdig bestelde grondstoffen. ZAAMSLAG. Raad neemt afscheid van de heer A. J. de Visser. In zijn openingswoord in de raads vergadering van Maandag wees de voorzitter op het bijzondere karakter van deze raadsvergadering. In de eer ste plaats dank aan God, omdat wij nog zijn bespaard gebleven. God ge- denke allen die getroffen en die na het leed mochten helpen, met kracht en wijsheid om te dragen en te hel pen. Laten allen, die in nood verke ren hun toevlucht nemen tot de Hee- re, die helpen kan. God sprak tot ons en dan zien wij zwijgend op naar Hem, die helpen kan en wil. In het bijzon der sprak hij een woord van deelne ming voor de fam. van Alten, die een kind moesten missen in de stroom. Op het verzoek van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" om subsidie voor ver zorging van de oprichting en exploi tatie van 44 Prot. Chr. Mil. tehuizen in Nederland, werd besloten een sub sidie te verlenen van f25 per jaar- Gekozen werd uit het dubbeltal J. S. de Ridder en G. v. d. Waa tot lid van de commissie Advies Woonruimte- wet 1947 de heer J. S. de Ridder. Hier op werd de vergadering enkele ogen blikken gesloten om de commissie van onderzoek, de geloofsbrieven van de heer J. J. van Ham, die benoemd is als lid van de raad in-de plaats van wethouder de Visser, te onderzoeken. De heer F. de Koeijer deelde mede dat geen bezwaar bestond, in deze be noeming waarop de voorzitter mede deelde dat de heer J. J. van Ham in de volgende raadsvergadering zal wor den beëdigd. Het voorstel van B. en W. tot aan- Dinsdagavond hebben leden van de Geref. Kerk van Kruiningen, die te Goes geëvacueerd zijn, een contact avond gehouden in de consistorie van de Geref. Kerk te Goes. Nadat alle bezoekers eerst door Ds en Mevr. Koolstra persoonlijk begroet waren, werd gezongen Ps. 277, en ging Ds Koolstra voor in gebed. Daar na sprak hij een woord van inkeer, troost en bemoediging. De omgeko men leden van de kerkelijke en bur gerlijke gemeente werden herdacht, en ook werd uiting gegeven aan het hartelijk meeleven met de nagelaten betrekkingen. Vervolgens sprak Ds Flinterman van Goes een woord van welkom tot de Kruiningse leden, die nu tijdelijk leden van Goes zyn, en lichtte hen in over catechisaties en verenigingsle ven. Onder het gebruik van een paar lekkere kopjes koffie konden de men sen verschillende vragen stellen, en onderling met elkaar spreken. Ds Van Heiningen uit Wolfaarts- dijk, die ook met zijn vrouw aanwe zig was, sloot na het zingen van Ps. 42 5 deze bijeenkomst met dankge bed. Daar gebleken is, dat minder leden van de Kruiningse gemeente in Goes geëvacueerd zijn dan oorspi onkelijk gedacht werd, is besloten Zaterdag middag 21 Februari, half drie, weer een contactmiddag te beleggen in de bijgebouwen van de Geref. Kerk te Kapelle, waar dan ook verschillende zaken aangaande het kerkelijk leven besproken zullen worden. De bedoe ling is, dat dan alle leden, waar ze dan ook geëvacueerd zijn, indien mo gelijk, zullen komen. koop van een perceel grond in de Polderstraat groot plm. 14000 vierk. meter voor de prijs van f 1 per vierk. meter werd door de raad aangenomen. In verband met de betaling van di verse aangelegenheden betreffende de watersnood verzoeken B. en W. een crediet te verlenen van f 10000. Tegen over de uitgaven is een memoriepost te ramen wegens terugontvangst van derden van voorgeschoten gelden. Dit werd door de raad voor accoord aangenomen. Na de raadsvergadering richtte de voorzitter zich tot de heer A. J. de Visser, die heeft gemeend voor zijn functie te moeten bedanken. „Omdat het hier een kwestie van het geweten gold", aldus de heer Trimpe, „staan we voor een feit, waaraan niets kan worden veranderd. Er zijn ook geen pogingen gedaan om hierin verande ring te brengen, hoe gaarne wij ook hadden gewild, dat de heer de Visser als raadslid en wethouder in de raad bleef." „Uw werk mijnheer de Visser", zo ging hij verder, „hebben wij zeer ge waardeerd. U bent altijd open en eer lijk voor de belangen van de gemeente opgekomen." Burgemeester Trimpe dankte hem hartelijk voor al hetgeen de heer de Visser in het belang der gemeente heeft gedaan. Wethouder Koster sprak een woord van afscheid namens de gehele raad en wenste de heer de Visser het beste toe. Namens de A.R. fractie sprak de heer C. A. de Kraker en dankte voor de goede samenwerking. Hierop richt te de heer de Visser een woord van dank tot alle sprekers.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2