AFSLUITING DER ZEEGATEN ZAL MOEILIJK, DOCH MOGELIJK ZIJN 37 millioen Schade van de watersnood beloopt een milliard Koningin Juliana bracht bezoek aan het geteisterde Zierikzee PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grootse en moedige rede van minister Algera Tal van maatregelen genomen om nieuwe ramp te voorkomen „Wie zal de hand des Heren keren?' Br komen helicopters voor het leger Beroep op de tegenwaarderekening zal noodzakelijk zijn Ook zij kwamen om in de golven Hulp in goederen en materiaal blijft aanhouden Heel Zweden werkt mee aan hulp-actie voor ons land Predikaat wad. burgemeester van Noordgouwe 1 bunder jet neergestort Tocht boven hel rampgebied Tal van dappere redders werden aan de Landsvrouwe voorgesteld Tijdelijke bootdienst Katseveer-Dordrecht Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte foordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2401 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 eent per mun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 12 FEBR. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en Ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.u., onder 17.49 u. Maan op 7.43 u., onder 17.15 u. Hoogwater Vrijdag 13 Februari: Vlissingen: 1.10 u. 1.94 m., 13.87 u. 2.12 m. Terneuzen: 1.38 u. 2.14 m., 14.05 u. 2.32 m. Wemel- dinge: 2.56 u. 1.61 m., 15.21 u. 1.82 m. Zierikzee: 2.39 u. 1.38 m., 15.10 u. 1.56 m. (Van onze parlementaire redacteurè) Hoewel de regering heeft besloten het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen voor haar rekening te nemen, hoopt minister Algera zo spoedig mogelijk bevoegdheden te delegeren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Daar dit een nationale ramp is, is een cen trale verantwoordingsplicht noodzakelijk. „Ik zal de verantwoordelijk heid voor het dijkherstel tegenover de volksvertegenwoordiging op mij nemen. Dat zeg ik niet uit zelfoverschatting, maar het is mijn plicht. In de komende noodwet zal daarom aan de minister van Verkeer en Waterstaat toezicht worden gegeven op de werkzaamheden van de waterschappen, die geen verantwoordingsplicht kennen", zo zei minis ter Algera. Zijn rede maakte grote indruk op de Kamer. De noodwet waarover in de rege ringsnota werd gesproken, zal uiter aard slechts voor een bepaalde tijd gelden. De regeling van de delegatie zal op dezelfde manier in werking treden als de wet. De bewindsman had grote waardering voor het werk van de waterschappen. Toch meende hij, dat de provinciale besturen moe ten nagaan of het niet mogelijk is, de organisatie van deze lichamen zo danig te veranderen, dat er grotere eenheden komen. Het creëren vaneen financiële verhouding tussen Rijk en waterschappen noemde hij van groot belang.. Grootse plannen. In November van het vorig jaar heeft de bewindsman reeds opdracht aan Rijkswaterstaat gegeven om het moeJHjke probleem van de afsluiting der zee-armen te bestuderen. Het werk is reeds begonnen. Er is echter alle aanleiding om nu een beroep te doen op enkele topdeskundigen om hun grote kennis in dienst van het vaderland te stellen. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir Maris, zal voorzitter van deze commissie zijn. Prof. Thijsse zal op verzoek van de minister binnenkort uit Amerika naar Nederland terug keren om zijn kraehten in te zetten. Hi is de grote man van Walcheren. Dit probleem zal een centraal punt in mijn beleid zijn, zo vervolgde mi nister Algera zijn zakelijke en moe dige rede. Het rapport van de com missie zal openbaar gemaakt worden omdat deze zaak in het openbaar be handeld dient te worden. Een uitvoering van dit gigantische plan zal tientallen jaren vergen. Daarom moeten er overbruggings maatregelen worden genomen. Minis ter Algera dacht aan het aanleggen van terpen, niet zo kostbaar, die als vluchtheuvels kunnen dienen. Het alarmeringssysteem zal verbeterd en het waarschuwingssysteem ge perfectioneerd worden. De eerste maatregelen daarvoor zijn reeds genomen. Ook wordt nagegaan of geen ver andering gebracht moet worden in Voor het Rampenfonds Het Rampenfonds beschikt thans over 34 millioen gulden. Een respec tabel bedrag, dat echter zal moeten blijven groeien. Daaraan doen geluk kig ook de Zeeuwen mee. Een resultaat om trots op te zijn, burgemeester van Zaamslag. De bur gerij bracht er f43.000 bijeen. De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Sluis bracht f 699.26 op. DE UITLEVERINGSKWESTIE. De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleverings verplichtingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland ge arresteerde Bredase vluchtelingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt prof. Bil- singer van de universiteit van Frei burg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het oberlandes- gericht in Dusseldorp heeft gegeven, De gearresteerde SS-man Faber zal alvorens de Duitse regering tot uit levering kan overgaan, voor het ge recht in Dusseldorp moeten verschij nen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluch teling zal moeten beslissen. De twee de gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan even wel nog niet vast. Binnendijk nabij Bruinisse wordt gedicht. Met de voorbereidingen tot het dichten van de gaten in de z.g. oude dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland op Sehouwen-Duive- land, heeft de Grontmij een aanvang gemaakt. Wanneer de gaten in deze binnendijk dicht zijn, vallen de 800 ha grote polder en het dorp Bruinisse droog. Dit dorp kwam niet onder water door het breken van de buitendijken doch door het breken van deze bin nendijk, waardoor het water, nadat het twaalf uur eerder de nabijgelegen polder Oosterland was binnenge stroomd, ook de polder Bruinisse blank zett^ de berichtgeving van het K.N.M.I. Het maakt thans bekend dat er hoog water of gevaarlijk hoogwater op komst is; dit laatste komt zelden voor en daarom maakt dit bericht niet voldoende indruk op de bevolking. Er wordt gedacht aan een nieuw crite rium bijv. zeer gevaarlijk hoog water of alarmerend hoog water. De beheerders van de buitendijken zijn waakzaam geweest en zfj konden de grote ramp niet keren. Op sommi ge plaatsen heeft men echter te veel vertrouwd op de binnendijken. Dat is begrijpelijk, want generaties lang heb ben zij het gehouden. Het is geble ken, dat in enkele gevallen de bevol king achter de binnendijken niet ge waarschuwd is. Daarom is het nood zakelijk, dat in het vervolg op ruime schaal gealarmeerd zal worden. Ernstig verschijnsel. Het feit, dat de dijken van binnen uit zijn aangetast, noemde minister Algera een ernstig verschijnsel. Over wogen wordt of om herhaling te voor komen, geen bijzondere voorzienin gen getroffen moeten worden. Deze ramp heeft aangetoond, dat de bin nendijken nog een belangrijke functie vervullen. Met goedkeuring van de provincies zijn in enkele gevallen sommige van deze dijken verlaagd of omgeploegd. C >k hieraan zal in de toekomst aan dacht moeten worden besteed. De samenwerking tussen Rijk en lagere publiekrechtelijke lichamen bij het hc stel van de dijken is voortreffelijk. Het Rijk beschikt gelukkig over 'n grote hoeveelheid rijshout, doch er zal voorzichtig en deskundig gehakt moe ten worden. Import en toepassing van andere materialen is mogelijk. Een goed woord, Al deze maatregelen en uitwerking van de vijf punten in de regerings nota, somde de minister op. De Kamer was er enthousiast over. Zij gaven aan het debat een concrete inhoud, maar de bewindsman deed dit niet, nadat hij eerst een uitvoerig overzicht had gegeven van de oorzaak van de ramp. Op aangrijpende wijze vertelde hij van het opkomende water. En zijn conclusie luidde: „Wie kan keren, de hand des Heren?" Kan de mens alle risico's vermijden? Kan hij de natuur kracht van wind en water keren?" De minister geloofde het niet, al was; hij ervan overtuigd, dat we in men selijke zin alles moeten doen om het zover te krijgen. Plotseling verschij nen er artikelen van ingenieurs, die zeggen deze ramp voorzien te hebben. Minister Algera hechtte er niet veel waarde aan, want deze publicisten hebben nooit de weg naar de overheid gezocht. Met een zekere gerustheid zag de bewindsman het komende springtij tegemoet. Wanneer er geen storm komt, zal het hoog water niets bij zonder zijn. Het zal zelfs lager kun nen zijn, dan reeds na 1 Februari is voorgekomen. Aantal doden in Oosterland— Sirjansland en Nieuwerkerk. De heer S. W. A. Laurense, burge meester van Oosterland en Sirjans land, heeft meegedeeld, dat in zijn ge meente ongeveer 60 tot 80 doden zul len zijn te betreuren. De burgemeester van Nieuwerkerk, de heer A. A. van Eeten, zei, dat hij het aantal doden op ongeveer 150 schatte. Minister-president Drees, die als eerste spreker sprak, schatte onder zeer sterk voorbehoud de totale kosten van de ramp op 1 milliard gulden, een bedrag, dat eensgezindheid van lange duur vergt, maar dat niet totaal ver nietigend is. Het kabinet zou juist gisteren de laatste hand hebben gelegd aan plannen in het kader van de werkgelegenheidspolitiek. Belasting maatregelen om het bedrijfsleven te ontwikkelen blijven echter noodzakelijk. Maar niet alle plannen kunnen doorgang vinden. De leden, zo vervolgde de heer Drees, die nu erg royaal willen zijn, moeten zich daarvan bewust zijn. Een concreet financieringsplan is nog niet opgesteld. Eerst moet de omvang van de buitenlandse hulp duidelijk zijn. Het staat vast, dat er een beroep op de tegenwaarderekening zal worden gedaan. Het Rampenfonds moet zelf weten, wat het doet. Het lenigt in de eerste plaats de directe nood als het echter een bepaalde tak van zorg wil beta len kan de regering dit uiteraard niet verbieden. Het is een particuliere or ganisatie en de verhouding tussen de taak van dit fonds en de staatstaak is nog niet geheel afgebakend. Op verzoek van het fonds zal de rijks accountantsdienst worden ingescha keld om de uitgaven te controleren. Het Rijk moet altijd handelen naar vaste regelen. Het Rampenfonds kan bijspringen en daarom is een blijven de offervaardigheid van de bevolking van groot belang. DE B.B In de toekomst zal de organisatie van de Bescherming Burgerbevolking van grote betekenis zijn. Moeilijk heden bij berichtgeving en alarmering behoren dan tot het verleden. Heli copters zullen in het Nederlandse de fensie-apparaat worden Ingeschakeld. Het is niet uitgesloten, dat wij er een aantal uit Amerika krijgen. De zeven voorzitters van de con structieve fracties ondertekenden een motie, ingediend door de heer Romme, waarin op treffende wijze dank werd vertolkt aan alle bevriende landen, die ons steun hebben verleend. De communisten, die zo gescholden had den op de Amerikaanse en Duitse hulp, stonden nu voor een moeilijke zaak. Voorstemmen? Niet graag. Het zou in strijd zijn met hun redevoerin gen. Tegenstemmen? Het zou een slechte mdruK maken op het volk. Zij kozen onder protest toch maar de eerste oplossing en zo ging deze bij zondere motie zonder hoofdelijke stemming onder de hamer van voor zitter Kortenhorst door. Gevangen Argentijnse officieren ontsnapt. Vijf Argentijnse officieren zijn Dinsdag uit een militaire gevangenis op het eiiand Martin Garcia, in de Rio de la Plata, uitgebroken en heb ben zwemmend de kust van Uruguay bereikt. Zij zwommen bijna vijf kilo meter. De officieren waren veroor deeld tot gevangenisstraffen van twee tot drie jaar wegens deelneming aan een militaire samenzwering in 1951. Vliegtuigen voor katoen. Vermoedelijk voor het eerst in de geschiedenis van de Engelse vliegtuigbouw zijn vliegtuigen verruild voor andere waar. Zeventig Gloster „Meteor"-straaljagers zullen aan Brazilië worden geleverd voor vier mil lioen pond sterling. Brazilië zal voor een waarde van dit bedrag aan Engeland ruwe katoen leveren. Dit is een hoeveel heid van circa 15.000 ton katoen. Zo kwam een eind aan dit his torische watersnooddebat, waarin de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat de hoofdrol op voor treffelijke wijze vervulde. Een wijze, die de indruk gaf, dat hij al zijn krachten zal inspannen om de dij ken zo snel mogelijk te dichten. De Tweede Kamer heeft besloten een tijdelijke watersnoodcommissie in te stellen. De eerste officiële lijst met de namen van inwoners van Stave- nisse, die bij de stormvloed van 1 Februari in de golven omkwa men, Iran thans worden gepubli ceerd. Deze lijst bevat 27 namen. De stoffelijke' overschotten van enkelen hunner zijn reeds aan de aarde toevertrouwd. Hier vol gen de namen: Pa. G. Riedijk, 62 jaar; Jaca. Moerland, 43 j.; J. van Bloppoel, 62 j.; Geertra. Da. van Dalen, 45 j.; Pa. Smits, 55 j.; Aa. D. Gaa lteer, 25 j.; Da. Brouw, 64 j.; Ca. Pa. van 't Veer, 31 j.; Ia. Ha. Hage, 53 j.; Te. Priem, 40 j.; Da. Ca. Wesdorp, 35 j.; Ge. Moerland, 60 j.; Jaca. Ia. Stoutjesdijk, 69 j.; Pa. Ja. Koeman, 47 j.; J. Stoel, 80 j.; Ca. Aa. Mol, 16 j.; L. Hage, 45 j.; Ne. Ca. van Zuien, 13 j.; J. M. Moerland, 56 j.; Ja. Luijk, 85 j.; Joha. Pa. Hage, 23 j.; Ha. Wes dorp, 63 j.; Aa. Pa. Quist, 61 j. Ook de eerste officiële lijst met 15 namen van mensen, die in Zierikzee zijn verdronken, staat thans vast. Hier zijn hun namen: Ja. Ca. Jansen, 41 j.; A. den Boer, 56 j.; Ja. Ka. v. d. Houten, 89 j.; La. de Graaf, 64 j.; J. J. Ringelberg, 72 j.; Ja. Bil, 82 j. H. Blankert, 75 j.; Sa. Verton, 70 j.; C. v. Beveren, 83 j.; Ta. van Strien, 78 j.; M. v. Beveren, 58 j.; Ja. v. Nieuwenhuijze, 59 j.; H. C. Gilden, 82 j.; J. A. Mat- thijsse, 73 j.; Ae. van der Meer, 75 De reeds enige dagen gepubli ceerde lijst met de namen van hen, die in Kortgene om het leven kwamen, kan thans met de volgende namen worden aange vuld: K. Janse, 71 j.; Sa. De. v. Boven, 46 j.; Je. de Looff, 65 j.; Ae. Jacobs, 29 j.; C. P. Nijsse, 5 j.; B. Dierikx, 6 j.; J. Verburg, 57 j.; Je. Pa. v. Hoorn, 67 j.; La. Platschorre, 83 j. De opgave uit de gemeente Wissenkerke vermeldt de naam van M. A. van der Maas, 75 j. In Vogelwaarde (Ossenisse) is verdronken de 13-jarige W. E. Voshaart. En aan deze sombere namenlijst moet tenslotte nog worden toegevoegd: Th. Kik, 45 j.; Ca. Ma. Kik-de Graaf, met twee kinderen, een dochtertje van ca. 3 en een zoontje van ca. 4 jaar, gewoond hebbende in Nieuwerkerk. Ontroerend medeleven Op „eigen initiatief", spontaan en goed georganiseerd, werkt geheel Zwe den mede aan de enorme hulpactie voor ons zwaar getroffen land. Volgens de jongste gegevens is aan geldelijke bijdragen een som van tien millioen Zweedse kronen in ruim een week bijeengebracht. „Een fantastisch, bedrag, waarvoor wij buitengewoon dankbaar zijn", aldus de Nederlandse grznnt te Stockholm, de heer E. Daniels. „Het Zweedse volk koestert veel sympathie voor Nederland, dat is in de afgelopen week ontroerend en duidelijk geble ken." De redenen hiervoor zullen ongetwijfeld velerlei zijn, maar de voor naamste reden, aldus de heer Daniëls, is toch wel het feit, dat de Zweden grote bewondering hebben voor de wijze, waarop ons land zich na de twee de wereldoorlog heeft weten te herstellen. De Zweedse Maatschappij voor han del en nijverheid heeft hulp op lange termijn toegezegd. De Zweedse pro ducenten, die bij deze maatschappij aangesloten zijn zullen eigen produc ten en zelf gefabriceerd materiaal af staan. Naast de hulp uit Zweden, blijft de hulp in goederen en materiaal uit de andere landen aanhouden. Dinsdag zijn twee wagons met diverse goede ren en fruit, die door een afdeling van het Italiaanse Rode Kruis zijn ingeza meld, naar Rotterdam verzonden. GROTE BEDRAGEN. Het Curagaose Rampenfonds heeft het Nederlandse Rampenfonds meege deeld, dat het een half millioen Ame rikaanse dollar ter beschikking heeft. Aruba en Bonaire hebben tezamen minstens 175.000 dollar ingezameld. Verwacht wordt, dat vandaag in bet geheel een bedrag van twee en een half millioen gulden opgebracht zal zijn. in Zwitserland is tot dusver een be drag van meer dan 3 millioen francs bijeengebracht. Bovendien heeft Zwit serland grote hoeveelheden dekens, lakens en kleren voor de drie landen ingezameld. Het Zwitserse Rode Kruis zal dezer dagen 1000 paar laarzen, 1000 waterdichte pakken en 2000 paar sok ken naar Nederland zenden. Tot dusver is in Frankrijk meer dan 15 millioen francs voor de getroffenen Naar wij vernemen is ds J. M. Ba- rendrecht, Ned. Herv. predikant te Noordgouwe, benoemd tot wnd. bur gemeester van deze gemeente. Na het vertrek van de burgemeester, de heer Z. Cornells, heeft de predikant de leiding in het dorp op zich genomen. Tijdens het bezoek van de minister van Binnenlandse Zaken, dr L. J. M. Beel en de Commissaris der Koningin, is de predikant beëdigd. Zondag morgen preekte ds Barendrecht in de herdenkingsdienst, waarbij hij na de dienst zijn toga uittrok, laarzen aan deed en met de aanwezige arbeiders het herstelwerk aanvatte. Piloot werd gedood. Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is een Thunderiet-straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gütersloh, gelegen ten Noorden van Paderborn (Duitsland), verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vlieger kreeg tijdens een oefe ning op geringe hoogte met motor storing te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze nood landing echter had een ongunstig ver-* loop. Toen men de Thunderjet "bereik te bleek de vlieger reeds te zijn over leden. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Slowaakse ministerie van Justitie opgeheven. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Justitie heeft in een bekendmaking medegedeeld, dat het Slowaakse „Com missariaat van Justitie", zoals het Slo waakse ministerie van Justitie werd genoemd, is opgeheven. Slowaakse aangelegenheden betref fende buitenlandse zaken, landsverdedi ging, buitenlandse handel en veiligheid worden thans centraal te Praag behan deld. „U zult allen toch wel een keertje moeten slapen", zo zei gister middag Koningin Juliana in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis, waar zij een bespreking had met deskundigen en autoriteiten over de noodtoestand op Schouwen en Duiveland. De burgemeester van Zierik zee, jhr mr J. Schuurbeque Boeye, had de Koningin juist verteld van de ingespannen arbeid van de dijkwerkers en de leiding gevende autoriteiten, die allen haast geen tijd hadden om te slapen.. Het was een sobere en ernstige conferentie van burgerlijke en binnen- en buitenlandse militaire autoriteiten, die daar in de raadzaal in tegen woordigheid van de Landsvrouwe werd gehouden. En in deze conferentie kwam duidelijk het soms wanhopige van de toestand naar voren. Uitvoerig liet Koningin Juliana zich over de noodtoestand inlichten, o.a. door ir A. B. J. de Koning van de Prov. Waterstaat, waarbij vooral de moeilijk heden van de evacuatie van de bevolking en het komende hoogwater ter sprake kwamen. De R.P. 4, de boot, waarmee Ko ningin Juliana uit Bergen op Zoom, in gezelschap van Haar secretaresse, mevr. Smit-Avis, en het lid van G.S., dr heer Philipse, te Zierikzee aan kwam, meerde omstreeks één uur langszij de mijnenveger „Schouwen". Na de erewacht van de mijnenveger geïnspecteerd te hebben, werd de Ko ningin op de wal begroet door de burgemeester van Zierikzee, jhr mr Schuurbeque Boeye, de wethouders R. Gerritsen, A. M. de Boer, de echt genote van de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, mevr. C. M. de Casembroot baronesse van de Feltz, en tal van andere autoriteiten. Kennelijk ontroerd door de enorme verwoesting door het water, bezich tigde de Landsvrouwe de getroffen havenwijk. Een kort bezoek bracht Zij aan het R.K. Ziekenhuis te Zierikze, waar de Koningin sprak met de moeder-over ste, zuster Elorentina. Zuster Floren- tina vertelde van de enorme presta ties, die de vorige week door het per soneel van het ziekenhuis zijn ge leverd en nog worden geleverd. „Ik wens U veel sterkte toe", waren de woorden waarmee Koningin Juliana afscheid nam van zuster Florentina. Langs de route naar het stadhuis hadden de bewoners van Zierikzee zich opgesteld, die weliswaar terneer geslagen en triest door alle rampen, maar toch blij hun Koningin begroet ten. Een schuchter „Leve de Konin gin" beantwoordde Koningin Juliana met een dankbare hooofdknik. STADHUIS. Tal van personen, die zich bij het reddingswerk de afgelopen dagen had den onderscheiden en leiding gevende personen werden in de trouwzaal van het stadhuis aan de Koningin voor gesteld. Zo spraken met Haar de com mandant van de Nederlandse maritie me strijdkrachten, kolonel van Wa ning, die in het bijzonder het reddings werk van de Iersekse en Urker vis sers prees, schipper Schot, die 400 a 500 mensen redde, dr C. M. v. Hoorn, leider van het Rode Kruis, de heer S. W. A. Laurense, burgemeester van Oosterland, de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk, ds Barendrecl.t, Ned. Herv. predikant te Noordgouwe en de oud-schipper van de reddingboot „Insulinde" te Oost- mahorn (Fr.), Mees Toxopeus, veearts van de Akker, die het redden van 7000 stuks vee organiseerde en tal van anderen, die hun leven waagden om het lot van anderen. Ook onderhield Koningin Juliana zich met de commandant van de Amerikaanse strijdkrachten, majoor George Worse, die eergisteren nau welijks aan de verdrinkingsdood ont snapte en de commandant van de Engelse marine, capt. Casement. Op straat praatte de Koningin nog met enkele inwoners van de getrof fen stad, die hun Vorstin vertelden, hoe zij have en goed en familieleden hadden verloren. Op het Sas steeg Koningin Juliana op per heli optère en zou volgens het reisplan Brouwershaven, St. Anna- land, Scherpenisse en St. Pliilipsland bezoeken, waar zij per auto naar Den Haag terugkeerde. in Nederland, België en Engeland bij eengebracht. De staatsraad van Waadtland (Zw. kanton) heeft een bedrag van 20.000 francs genoteerd voor de overstroom de landen. De Frov. Stoombootdiensten zullen met ingang van heden, in overleg met de R.T.M., een tijdelijke bootdienst openen tussen Katseveer en Dor drecht. De tarieven zijn overeenkom stig die van de R.T.M. De fa Krijger te Goes zal een busdienst naar Katse veer inleggen. De vertrektijden, die in verband met eb en vloed bij benadering wor den aangegeven, zijn als volgt vast gesteld: Katseveer vertrek 7 uur, aan komst Zijpe 9 uur en aankomst Dor drecht 12 uur. Terug uit Dordrecht 13 uur, aan komst Zijpe 16 uur en aankomst Katseveer 18 uur. De dienst wordt uitgevoerd met de „Willem I". De boot meert in Dor drecht aan de Handelskade, waar een vaste ligplaats wordt vrijgehouden. De aanlegplaats is slechts 10 min. lopen verwijderd van het station. Ieder half uur vertrekken uit Dordrecht de trei nen naar RotterdamDen Haag Amsterdam. Met deze dienst is dus een dagelijkse verbinding tot stand gebracht tussen Zeeland en het Wes ten van ons land. STATENVERGADERING OP 25 FEBRUARI. De buitengewone zitting van de Prov. Staten van Zeeland, die bepaald was op 25 Februari a.s., zal doorgaan. Het is te verwachten, dat de Commis saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in deze zitting een uiteenzetting zal geven van de ge volgen, die de watersnood voor Zee land heeft gehad en van de maatrege len, 'e tot het herstel van het Zeeuw se leven zijn en nog zullen worden getroffen. Het is de bedoeling o.m. aan de orde te stellen een voorstal van Ged. Staten tot aanvulling van het reglement voor de (calamiteuze) polders of waterschappen in Zeeland en van het bijzonder reglement op het bestuur van de Polder Walcheren. Deze aanvulling behelst het scheppen van de mogelijkheid tot het nemen van bijzondere maatregelen door de polder- en waterschapsbesturen inge val van door natuurrampen veroor zaakte of te duchten schade. Honderden arbeiders van buiten werken in Zeeland. Naar wij vernemen kan het aantal arbeiders, afkomstig van buiten Zee land, dat thans is tewerk gesteld bij het herstel der dijken in onze provin cie, worden gesteld op 850 tot 900 man. Deze mensen werken in hoofd zaak op Walcheren en in Noord- en Zuid-Beveland. Allen zijn onderge bracht in kampementen op Walche ren. De arbeiders zijn voornamelijk afkomstig uit de provincie Noord-Bra bant, terwijl ook uit Zuid-Holland (Den Haag b.v.) een aantal personen hier werkzaam is. Het is tot heden nog niet mogelijk ook werkkrachten van buiten Zeeland in te zetten op Schouwen en Duive land. Het vinden van onderdak (of het maken daarvan) voor deze men sen levert enorme moeilijkheden op. Niettemin wordt er hard aan gewerkt, want er zullen hier vele honderden arbeiders nodig zijn. Het is niet mogelijk enig overzicht te krijgen van het aantal Zeeuwse arbeiders, dat momenteel aan de dij ken werkt. Ket zullen er duizenden zijn. KINDERLEED. Dinsdagavond vonden voorbij gangers te Ritthem een jochie, dat tegen een muur, roerloos bij zijn kinderfietsje zat. Men stapte op het ventje toe en nam hem mee. Thuis gekomen bleek dat men te doen had met een zesjarig evacueetje uit Kruiningen. Hij was met zijn ouders in Souburg ondergebracht en bij het spelen de weg kwijtgeraakt. De omgeving was ook zo vreemd. Ge lukkig waren de in onrust verke rende ouders spoedig opgespoord en kon het ventje worden afge haald. Een brok kinderleed, waar van men ontroert! Daarbij mag het niet blijven: Heeft U al gezorgd, dat de dijken bij Kruiningen en el- dres spoedig worden gedicht en de kinderen straks weer in eigen ver trouwde omgeving kunnen spelen? Zo niet, het gironummer is: 17 „Beurzen open dijken dicht". U voorkomt daarmee ook veel kinder leed! DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Zwaar bewolkt met enige regen of sneeuw. Overwegend matige Noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1