Nieuws uit de Provincie. „Tijd is nog niet rijp voor één prot.-chr. partij. r Agrarische export bij oogst 1954 op peil. Wel samen optrekken bij verkiezing voor een Furopees parlement. Grote schade bi de P.T.T. Middelburgss carillon wordt beter dan voor de oorlog* Wetsontwerp voor herverkaveling van Schouwen-Duiveland. Tweeduizend koeien over de Oosterschelde gezet* Watersnood-postzegels vandaag verkrijgbaar* Moedige vissers uit Yerseke* Mr Beernink voor de C.~H. KamerkringverMiddelburg Zeeuwse lijn t zwaar beschadigd» Klokken worden in de Lange Jan opgehangen. Droeve plechtigheden te Goes en Bergen op Zoom» Middelburg. Goes. Dinsdag 10 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD PaghM S „Enige tyd geleden is door het comité, dat ijvert voor één prot. christelijke partjj (de C.V.P., Christelijke Volks Partij) een circulaire gezonden aan alle be sturen der A.R.- en C.H.-Kiesverenigingen en aan de Jongeren-organisaties, waarin wordt opgewekt om met elkaar contact te zoeken, omdat de tjjd ge komen is zich tot één partij te verenigen. Het hoofdbestuur van de C.H.U. heeft juist gisteren een circulaire tot haar aangesloten organisaties gericht, waarin geadviseerd wordt niet aan de oproep van de C.V.P. gevolg te geven", aldus verklaarde Zaterdagmiddag (81 Januari) Mr H. K. J. Beernink, voor de C.H.l'.-lid van de Tweede Kamer, tijdens een vergadering van de C.H.- Kamerkringvereniging Middelburg, ^velke in de „Prins van Oranje'' te Goes werd gehouden. Ook voor de A.R.P. voorzag hij weinig goeds; men heeft in deze partij met vrij grote moeilijkheden te kampen (Geref. Politiek Verbond, het weglopen der jongere kiezers naar de P.v.d.A.) en een partij die moeilijkheden heeft is nooit sterk. C. H. U. voert wel degelijk sociale politiek. Mr Beernink sprak over de komende gemeenteraadsverkiezingen, maar in de discussie kwamen vooral deze twee punten van algemeen politiek karakter naar voren: de samenwerking tussen anti-revolutionnairen en christelijk-his torischen en het sociale beleid van de C.H.U. Mr Beernink had in zijn rede gezegd, dat de tijd voor één christelijke partij nog niet rijp is; zo lang er in Neder land nog niet gelijk geoordeeld wordt over allerlei theologische problemen (en hij noemde de verschillende pro fessoren bij name), zo lang bestaat de zekerheid, dat bij een fusie tussen R.P. en C.H.U. onmiddellijk twee nieu we partijen zullen verrijzen, n.l. ener zijds van mensen, die persé niet met de Barthianen in één partij willen zitten en anderzijds van hen, die niet met de neo-calvinisten willen samengaan. Toen een der aanwezigen de vraag ■telde, wat door het hoofdbestuur nu eigenljjk gedaan wordt om de twee par tijen nader tot elkaar te brengen, ant woordde de heer Beernink, dat op het ogenblik alleen gewerkt wordt aan het leggen en onderhouden van contacten ten aanzien an de buitenlandse politiek. By de komende verkiezing voor een Europees parlement zullen de prot. chr, partijen dan ook één lijn trekken. Van het resultaat daarvan zal het afhangen of en hoe men verder zal handelen. Het sociale beleid. Met grote stelligheid verwierp Mr Beernink het verwijt, dat de C.H.U. te weinig oog zou hebben voor de be langen der arbeidersklasse. Met tal van voorbeelden bewees hij, dat de C.H.- Kamerleden herhaaldelijk op de bres hebben gestaan voor de sociale belan gen der arbeiders. Zo is door hen, op aandringen van de sociale adviesraad der C.H.U., al vele malen geijverd voor het vrijstellen van het eigen inkomen bij de toepassing van de noodwet ouder- domsvoorzienng. De richtlijnen voor de ouderdomsvoorziening waren trouwens al vóór de oorlog door C.H.-deskundi- gen opgesteld; en na de oorlog heeft men die draad weer opgevat. Dat dit al les echter niet tot het publiek door dringt is naar zijn mening te wijten aan het ontbreken van een christelijk historische pers. De gemeentepolitiek. In het begin van zijn rede gaf Mr Beernink een overzicht van de huidige stand van zaken in de diverse politieke partijen. Van de P.v.d.A. en de K.V.P. is grote activiteit te verwachten, de communisten zullen stellig verlies boe ken, de positie van de S.G.P. en de V.V.D. is onzeker, gezien het royement van ds van Dijk uit het hoofdbestuur van de S.G.P. om de heroprichting van de Vrijzinnige Democratische Bond door diegenen, die zich niet met het beleid van de V.V.D. kunnen verenigen. De P.T.T. heeft door de stormvloed van 1 Februari voor millioenen guldens schade geleden, aldus verklaarde de di recteur-generaal, de heer L. Neher. Op Zondagmorgen waren de verbindingen met Engeland, Frankrijk en België ge heel verbroken. Niet velen hebben dit kunnen merken. Het verkeer, ook het binnenland, waar de verliezen in telefoon- en telegraaf- centrales, apparaturen, toestellen en kabels groot is, werd hetzij langs draad en kabel, hetzij door de lucht, met tijdelijke voorzieningen hersteld. Er is in één week tfjds reeds veel hersteld. De amateurzenders, die tijdens de grootste nood in de rampgebieden en in Den .laag uitstekend en prijzens waardig werk hebben gedaan, kunnen thans tot rust komen, aldus de heer Neher. Alle plaatsen, waar mensen wo nen, zijn thans, zij het soms nog moei lijk, weer bereikbaar. Ongeveer dertig P.T.T.-kantoren werden door de stormvloed uitgescha keld. Ongeveer vijf leden van het P.T.T.- corps, het juiste getal staat nog niet vast, hebben het leven verloren. Het personeel in de noodgebieden heeft bijzonder veel persoonlijk initia tief aan de dag gelegd. De post is, hoe dan ook, bezorgd. Brieven van een vel letje papier met het poststempel noodgebiedwerden ongefrankeerd verstuurd. De postkantoorkassen werden gered. P.T.T.-personeel vestigde op zoldertjes boven het klotsende water noodkan- toren in. „Ik heb bijzonder veel waardering voor het verzette werk en het flinke optreden", aldus de heer Neher. de Ir den Hollander: Het zal nog maanden duren eer i Zeeuwse spoorlijn en de verbinding over de Moerdijk weer in orde zal zijn. Dit verklaarde de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander in een onderhoud te Goes. Ir den Hollander kwam zich op de hoogte stellen van de situatie op de Zeeuwse lijn. Tussen Rilland en Kruinin- gen zijn twee baanvakken ieder van 3,5 km zwaar beschadigd. Voor de herstel werkzaamheden zijn reeds aannemers ge vonden. Deze kunnen niet eerder begin nen of de dijkgaten moeten dicht zijn. De schade aan de Sloedam valt mee. Wellicht kan aan het eind van deze week e dienst Vlissingen—(,oes of Vlissingen -.vapelle hervat worden. Wat de C.H.U. betreft meende hij voor het in Zeeland bjj de Kamer verkiezing geleden verlies drie oorza ken te kunnen aanwijzen: de aantrek kingskracht van de P.v.d.A., de Midden- standspartjj en het nakaarten over de Indonesische kwestie. Wat men nu zal moeten doen om op 27 Mei, de dag van de gemeenteraads verkiezingen, meer succes te boeken? Allereerst zal men principiële mensen moeten aanwijzen, die in de gemeente raad een behoorlijk figuur kunnen slaan en hun raadslidmaatschap niet beschouwen als een erebaantje. Daarnaast zal men stevig aan huis bezoek moeten doen, zal men via de pers aandacht voor de vergaderingen moeten opwekken en vooral zullen de C.H.-gemeenteraadsIeden initiatieven moeten nemen, in overeenstemming met Het hiernaast afgedrukte ver slag van de rede van Mr Beer nink en de daarop volgende dis cussie in de C.H. -Kamerkring - vereniging Middelburg was be stemd voor de krant van Maan dag 2 Februari, de krant dus die de eerste berichten gaf over de rampen. In de afgelopen week hadden wij hiervoor geen ruimte en 'het leek ons ook minder ge wenst juist toen met dit verslag te komen. Desondanks willen wij het onze lezers niet onthouden, waarbij we moeten opmerken, dat we er niet zeker van zijn dat Mr Beernink nu, na wat er intussen gebeurd is, nog precies hetzelfde standpunt huldigt. en ter verwezenlijking van het C.H.- gemeenteprogramma. In het slot van z(jn rede stond lip by enkele punten uit het programma nader stil, waarbij hjj vooraljüle nadruk legde op het tweede lid van art. 89, waarin wordt aangedrongen op het zoeken van contact met de organisaties van de middenstand. Tal van punten waarop dat contact gewenst is somde hjj op en ten aanzien van de gemeentelijke be drijven als gas en electriciteit bepleitte hjj speciale bedrjjfstarieven. Vooral voor Zeeland achtte h(j activiteit ten aanzien van deze paragraaf ten zeerste ge wenst. De vergadering stond onder leiding van Mr W. F. E. baron van der Feltz, die in zijn openingswoord liet uitkomen, dat het gaat om een christelijke poli tiek en dat Christus daarvoor onze ge hele inzet vraagt. Nog enkele maanden en dan Wanneer het zachte winterweer blijft meewerken, dan komt over enkele maanden het carillon, de trots van iedere Middelburger, in de Lange Jan gereed. Zo nu en dan hoort men hoog boven de stad ijle klokkeklanken, maar dat is maar een voorspel. Dit duidt erop, dat hoog in de toren gewerkt wordt, hard gewerkt zelfs, want men zet alles op alles, om tijdens de feestelijkheden deze zomer, het carillon te laten weerklinken. Ende klank zal beter zijn, dan vroeger het geval was. Dat ligt niet zo zeer aan de klokken, dan wel aan de wijze, waarop ze worden opgehangen. Men werkt sinds enkele weken, kwestie van klank en niet van archi- dank zij het zachte winterweer, aan de installatie van het carillon. De grote klokken zijn al opgehangen en langzaam maar zeker gaan één voor één ook de kleine klokjes naar bo ven. Het is een hele karwei, maar ook wanneer men aandachtig naar de toren kijkt, ziet men van dit alles niets. NIETS TE ZIEN. Wanneer de grote klokken, die al langer in de toren hangen, hun zware geluid over de stad laten horen, kijkt men haast als vanzelf naar boven, doch ziet niets. Ook nu men zo nu en dan klanken opvangt van de klokken, die worden geïnstalleerd, werpt men een blik naar boven, doch ontwaart tussen de dichte steigers niets. Krjjgen we nu helemaal niets te zien van de klokken? Neen, misschien als de Lange Jan geheel gerestaureerd is, dat een scherp oog door een der galmgaten iets van de klokken kan ontdekken, maar veel zal dat niet z(jn. Vroeger immers hingen de klokken zichtbaar in de di verse gaten, maar dat wordt anders, Enerzijds zal dit zeker betreurd worden, want het is altijd een aardig gezicht de klokken in de toren te zien hangen. Waarom is hier afgewe ken, van wat vroeger bestond? De deskundigen, zo werd ons meege deeld, zijn van oordeel, dat de klok ken, zoals ze nu in een groot rek worden opgehangen, een harmoni scher geluid zullen laten horen, dan wanneer ze op zeer ongelijke afstand van de beiaardier, die ze moet bespe len, komen te hangen. Het is dus een REÜNIE BATALJON ZEELAND UITGESTELD. Naar aanleiding van de ramp, die on getwijfeld ook vele der oud-oorlogsvrij willigers van het bataljon Zeeland heeft getroffen, zal de jaarlijkse reünie, welke zou worden gehonden op Zaterdag 11 Februari a.s., tot nader order uitgesteld. Van degenen, die gedupeerd zijn ge worden, wordt gevraagd een kort be richt omtrent hun omstandigheden te sturen, aan de secretaris van het reunie- comité, de heer J. P. van Unnik, Pletterij straat 119 te 's Gravenhage,( tel. K 1700 770887). Alle anderen worden verzocht het be drag, dat zij voor deze reünie zouden hebben bestemd, over te maken op girore kening no. 5065778 ten name van genoem de secretaris. De oud-bataljonscomman dant, die. thans in Indonesië verblijft, heeft met een fors bedrag de eerste stoot tot deze inzameling gegeven. Het totaal van de bijdragen zal worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Haagse Zeeuwen voeren actie. De Vereniging van Zeeuwen in Den Haag „Zeelandia" heeft in samenwerking met de vereniging „Ons Brabant" een feest avond georganiseerd op Donderdag a.s. De baten van de avond komen ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De afde ling „Zang" van „Zeelandia" zal enkele liederen uitvoeren en voorts wordt opge voerd het toneelstuk in drie bedrijven „De grote race". Walchcrse busdiensten in de sneeuw. De busdiensten van de N.V. Stoom tram Walcheren hebben gisteren ern stige hinder ondervonden van de sneeuw. De vroege diensten vielen prac- tisch allen uit en later op de morgen had men op alle ljjnen met grote ver traging te kampen. Het uitvallen van de eerste diensten op de lijn GoesMidelburg had tot gevolg, dat vele reizigers die wegens het ontbreken van een treinverbinding op de busen zijn aangewezen, veel ongerief werd bezorgd. Bovendien heeft de dooiende sneeuw tot gevolg dat de toch al niet beste route door de Sloepolder nog moeilijker te berijden wordt, dan al het geval was. tectuur. Daarom hangen de klokken in de toekomst In de „kern" van de toren, zoals de bouwkundigen het uitdrukken. IN HET VOORJAAR. Natuurlijk heeft het werk door het winterse weer stagnatie ondervonden. De werklieden echter hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om dat gene, dat binnen in gereedheid kan worden gebracht, uit te voeren. Zo doende kon de achterstand tot een minimum worden beperkt. Desgevraagd is ons verzekerd, dat het streven van de gemeente: het carillon dit voorjaar gereed, wanneer zich geen tegenslagen voordoen, zal worden ver wezenlijkt. Zodra de klokken in het rek zijn opgehangen zullen de ijzerdraden worden gespannen en het klavier worden geïnstalleerd. De klanken, die men zo nu en dan hoort, betekenen, dat weer een klok is opgehangen. Zo dra een klok hangt, wordt ze getest op de klank en dat is het eerste be gin van wat er straks in een veelvoud aan klanken dagelijks over de Zeeuw se hoofdstad zal klinken. CHRISTELIJK JONGE MAN. NEN VERBOND STEUNT HET RAMPENFONDS. Het Bondsbestuur van het Christelijk Jon ge Mannen Verbond, dat op Hemelvaarts dag a.s. zijn eeuwfeest hoopt te vieren, heeft wegens de nationale ramp besloten de fi nanciële actie onder de leden, waarvan de opbrengst bedoeld was voor een fonds lei derstraining, niet stop te zetten, maar de op brengst te bestemmen voor hulp aan de zich in de overstroomde gebieden bevindende af delingen. De actie wordt doorgezet onder de naam C.J.M.V.-Noodfonds 1953. De jaarlijkse dankoffer-actie van het C.J.M.V. wordt bestemd voor het nationaal Rampen fonds. Het buitenhuis en vacantie-oord van het C.J.M.V., de Ernst Sillem Hoeve in Den Dolder, is ter beschikking gesteld van het centrale evacuatie-comité. Het bondsbestuur zal overwegen, in hoe verre het wenselijk is, het karakter van de eeuwfeest-bondsdagen aan te passen aan de ernst van dit rampjaar. Roode Kruis-helpstcrs aangehouden Verdacht van het plegen van onregel matigheden zijn drie helpsters in vaste dienst van de afdeling Schiedam van het Roode Kruis gearresteerd. Twee worden nog steeds door de politie vastgehouden, de derde is wegens tragische familieomstandig heden voorlopig op vrije voeten gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verdronkenen ter aarde besteld. Het massagraf op de algemene be graafplaats te Goes telt thans 42 over ledenen. Gisterenmiddag om drie uur zijn de stoffelijke resten bijgezet van A. Saaman, 49 jaar, zijn echtgenote, C. Saaman-Poelman, 47 jaar en hun zoon J. Saaman, oud 21 jaar, allen uit Krui- ningen, Spardamme. De sobere en droeve plechtigheid werd geleid door ds H. J. Ponsteen, Hervormd predikant te Wolphaarts- dijk, die de 42ste Psalm voorlas. Ds Ponsteen sprak over de vele vraagtekens, die in deze Psalm staan. De Psalm staat vol vragen, die wij nu ook stellen: Waarom?, wanneer? en waartoe? Het antwoord op deze vra gen is Jezus Christus. Ds Ponsteen plaatste de geschiedenis van de afge lopen dagen tegenover de Bijbelse ge schiedenis, de geschiedenis van Jezus Christus, Die de dood heeft overwon nen. „Hoop op God", zo zei de predi kant tot de nkele familieleden, die aan de groeve stonden van de fa. ilie Saaman, „Christus heeft de dood over wonnen". „God sterke U in deze da gen", zo besloot hij. Ds Ponsteen besloot deze plechtig heid met het bidden van het „Onze Vader". TE BERGEN OP ZOOM. Nadat op de Protestantse begraaf plaats te Bergen op Zoom eerst in alle stilte vier slachtoffers van de familie H' ge uit Stavenisse ter aarde waren besteld, werden Maandagmiddag we derom vjjf overledenen uit deze plaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Het waren de 80-jarige Jacob Stoel, de 56-jarue Jacobus Moerland, de 45- jarige Leendert Hage en voorts Cor nelia Mol, oud 16 jaar en Neeltje Corneliss- oud 13 jaar. In het Evangelisatie-gebouw werd een korte dienst gehouden door ds El- seman, die buiten tal van familieleden werd bijgewcoa'J d jr de burgemees ter van Bergen op Zoom Ir Peters, de Commissaris van Politie de heer van 't Hof en Inspecteur Jimkes. Als tekst had ds Elseman gekozen Ps. 93, die hij geheel voorlas en waar na hjj bemoedigende woorden tot de aanwezigen sprak. Na deze dienst volgde de teraardebestelling op de be graafplaats, waar vele belangstellen den de laatste eer bewezen. Ook hier leidde ds Elseman een korte dienst en besloot met het „Onze Vader". Aan de gro' ve werd niet ">ken. Directeur „Kinderzorg" neemt afscheid. Donderdagavond zal de directeur van „Kinderzorg" te Midelburg, de heer J. v. d. Windt, afscheid nemen van zijn tegen woordige werkkring. Voor hen, die dit wen sen is "s avonds van 8 tot 9 uur gelegen heid hem en zijn echtgenote de hand te drukken in de gymnastiekzaal van de in richting. Zoals bekend is de heer v. d. Windt per 15 Februari a.s. benoemd tot ambtenaar voor de Kinderwetten te Alkmaar. 9 pCt van landbouwareaal ondergelopen. Minister Mansholt bereidt een wetsontwerp voor, waarbij de voor Walcheren na de oorlog afgekondigde herverkavelingswet ook van toepassing wordt verklaard op het eiland Schouwen-Duiveland. Dit houdt in, dat ook op dit eiland boeren op basis van vrijwilligheid elders een bedrijf zullen kunnen krijgen. In dit verband heeft minister Mans- holt de Noordoostpolder en de andere toekomstige Zuiderzeepolders genoemd, aldus verneemt „Het Vrije Volk". Ook de eilanden Overflakkee en Tholen komen voor herverkaveling in aanmerking. Voor Overflakkee moet men echter eerst nog beter op de hoogte zijn van de toestand en de gevolgen van de over spoeling. Voor Tholen, dat slechts ge deeltelijk ondergelopen is, ligt de moei lijkheid in het weinige enthousiasme van de bevolking voor ruilverkaveling. Vooral bij de boeren op het droge ge deelte zou men waarschijnlijk op grote tegenstand stuiten. De munster heelt in samenwerking met zijn collega's van Fi nanciën en Wederopbouw veertien bu reau's voor het getroffen gebied in het leven geroepen, die de herstelwerkzaam heden voor deze departementen coördi neren. In het buitenland zijn reeds grote bestellingen voor gips geplaatst voor het ontzilten en verbeteren van de bodem. Zo spoedig mogelijk zullen schaderege lingen aan het parlement worden voorge legd. Allereerst zal men bij het herstel de gebieden aanpakken die nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. De dienst voor het landbouwherstel, die na de oorlog in het leven werd ge roepen, draait alweer op volle toeren om de schade aan de landerijen en bedrijfs gebouwen te regelen en te herstellen. Het ondergelopen gebied omvat 9 pro cent van het totale Nederlandse land bouwareaal, 9,5 procent van het totale tuinbouwareaal, 3 procent van het wei land. Vooral tuinbouw en landbouw zijn van betekenis, want er is door de over stroming 24 procent van alle Nederlandse suikerbieten, 15 procent van alle inge zaaide wintertarwe, 9 procent van het aardappelareaal, 23 procent van het totale vlasoppervlak en 53 procent van het met uien beteelde areaal verloren gegaan. Zelfs al leveren enkele polders nog een oogst van zomergewassen dan toch blijft deze schade enorm. ER IS VOLDOENDE Voor moeilijkheden bij de voedselvoor ziening hoeft men echter absoluut niet te vrezen. Zowel voor mensen en dieren is er voldoende. In andere delen van het land zullen door verschuivingen in het bouwland de invloeden van de verminder de Zeeuwse en Zuidhollandse productie grotendeels teniet worden gedaan. Wat de veestapel betreft leefde er in het rampgebied 3,5 procent van het Neder landse rundvee, 2 procent van het totaal aantal varkens. Voor _vrees van verhoging der vlees- prijzen "voor de consument bestaat geen enkele reden, zei de minister. Al het slachtrijp vee van de getroffen eilanden gaat naar de slachthuizen. vjoes, vee-evacuatiecentrum. Druk werk aan de Zwaaihaven. Aan de nieuwe haven te Goes wordt thans hard gewerkt aan de evacuatie van het vee uit Schouwen en Duiveland. Gedurende de laatste drie dagen zijn niet minder dan 2000 runderen en 200 paarden gepasseerd op weg naar veiliger gebieden. De dieren worden vervoerd met aller lei schepen en scheepjes. Zelfs zagen we koebeesten arriveren op een platboom „Westlandertje", een laag vaartuigje, dat in het Westland gebruikt wordt voor het groentevervoer. Ook de Katwijkers, Ur- kers en Yersekenaren helpen mee. Voordat de dieren ter bestemder plaat se worden vervoerd, nl. naar Walcheren »n Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, worden ze onderzocht door de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland. Ze wor den ingespoten tegen T.B.C., tegen mond en klauwzeer en gewassen tegen schurft, Na zo „gesoigneerd" te zijn worden de dieren onderzocht op oormerken tenein de vast te stellen wie de eigenaar is. Dit is geen gemakkelijk werk, doch het is van groot belang. Van 's ochtends 7 tot middernacht zwoegen daar de mensen van het Prov. voedseleommissariaat, samen met die van de Gezondheidsdienst, de Stichting van de Landbouw, de Rijkslandbouw- en tuinbouwvoorlichtingsdienst. Het is hard werken, maar ze weten, dat ze zo een flinke steen bijdragen voor het herstel van Zeeland. De centrale keuken in het Schutters hof zorgt voor hun eten en drinken en aangezien dat ook goed is, houden ze het en bést uit daar aan de Kade in Goes. 25 jaar in overheidsdienst. Zaterdag j.l. herdacht de heer A. J. de Wit te Middelburg, thans werkzaam als technisch ambtenaar le klas bij de directie van de Wederopbouw en Volks huisvesting in de Prov. Zeeland te Mid delburg, het feit, dat hij 25 jaar in over- „Nood aanpakken - zegels plakken." Watersnood-postzegel van 10 cent met een toeslag van 10 cent is vanaf vandaag aan alle Nederlandse postkantoren te verkrijgen. Het is de gewone goud-oker-kleurige tien cents koninginne-zegel met zwarte opdruk „Water snood 1953 10 c 10". Het zegel is geldig tot eind December 1954 en zal waarschynhjk slechts tot eind Maart 1953 verkrijgbaar zijn. Men heeft het zegel met opzet uiterst sober gehouden. De totale opbrengst van de toeslag zal in het Nationaal Rampenfonds worden gestort. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, ver wacht een opbrengst van zeker een millioen gulden. Op de eerste dag van de uitgifte zal een door de landsdrukkerij vervaar digde enveloppe met het Zeeuwse wapen in kleuren aan de verzamelloketten verkrijgbaar zijn. Deze omslag kost vijftig cent plus 20 cent voor een zegel. Er zal een bijzonder stempel op worden gedrukt. „De nood aanpakken door zegels plakken" is het devies, dat het comité watersnoodpostzegel voert. Dit comité, onder presidium van de heren T. van Houwelingen en F. J. Hindriks, werd gevormd door de Stichtingen voor het Kind en Zomerzegels, P.T.T. en het Nat. Rampenfonds. Twe» rijdende postkantoren zullen de verkoop der zegels ter hand nemen. Dinsdagmorgen zal de Haagse burgemeester, mr F. M. A. Schokking het eerste rijdende kantoor op het plein te Den Haag openen. Voorts zat het comité, via bestaande organen, zakjes met vijf watersnood zegels voor één gulden te koop doen aanbieden. heidsdienst werkzaam was. De heer de Wit heeft bij diverse over heidsinstellingen zijn krachten gegeven. Jubileumviering „Achilles" uitgesteld. Het bestuur van de Middelburgse gym nastiekvereniging „Achilles" heeft besloten de viering van het 30-jarig bestaan, die be paald was op Zaterdag a.s., wegens de wa tersnood, uit te stellen tot een latere datum Twee keer per dag postverzending De directeur van het P. en T. kantoor te Goes maakt bekend, dat de postverzen ding naar Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen en de overige plaatsen buiten Zeeland op werkdagen twee keer plaats vindt, nl. om 15.30 en 21.30 uur. De correspondentie moet uiterlijk te 15 en 21 uur aan het postkantoor zijn bezorgd. De tijdstippen van lichting van de bij- brievenbussen worden aan deze tijden aangepast. Voor de overige delen van Zeeland vindt ook minstens twee keer per dag een postverzending plaats. Post voor geëvacueerden te Goes. De directie van het P. en T. kantoor te Goes maakt bekend dat de corres pondentie voor de geëvacueerden uit de plaatsen Kruiningen en Wolphaarts- dijk met ingang van heden kan worden afgehaald tussen 14 en 17 uur op het kantoor in het gebouw van de Breede Watering Bewesten Yerseke, recht te genover het Postkantoor, Grote Markt 3, Goes. AARDENBURG Evacué's uit Sohouwen en Duiveland. Te Aardenburg zijn in totaal 78 geëva cueerden aan een evacuatie-adres gehol pen. Enkele van de te Aardenburg ge- evacueerden zijn naar andere plaatsen in Nederland doorgereisd, nadat zij een nacht onderdak hadden gevonden. De te Aardenburg verblijvende geëvacueerden zijn afkomstig uit Nieuwerkerk, 34; Se- rooskerke, 13; Ouwerkerk, 3; Oosterland, 3; Eikerzee, 3; St. Philipsland, 5; Hoofd plaat, 7; Zierilczee, 3; Vlissingen, 1 en Wolphaartsdijk 6. De geëvacueerden werden te Aarden burg ontvangen in het opvangcentrum, dat was ingericht in de zaal van de Land- bouwhuishoudschool, waar hun koffie en dergelijke werd aangeboden. 2)ij werden bij particulieren liefderijk opgenomen en ontvingen op het gemeentehuis kleding, schoeisel en voedselpaketten. Sociëteit voor geëvacueerden. Op initia tief van de Geref. kerk en in overleg met burgemeester van Dongen en ds L. Blom van de Ned. Herv. Gemeente werd in het jeugdlokaal der Geref. kerk een sociëteit voor de geëvacueerden ingericht, waar zij verstrooiing kunnen vinden bij dam- en schaakbord en sjoelbak en waar zij via de radio berichten en mededelin gen kunnen opvangen. De lijsten van ge- evacueerden in andere plaatsen worden daar opgehangen en ook van de verlies- lijsten van het Roode Kruis kunnen zij daar kennis nemen. De Geref. kerk zorgt voor verversingen en zowel ds Ringnalda als ds Blom staan de geëvacueerden met raad terzijde. Lofwaardige daad. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Coöperatieve Room- Bovendien zal de overname prijs van baconvarkens door de regering als ge volg van de verlaging van de veevoeder graanprijs per 1 Maart nog met zeven cent per kilogram dalen. Dat heeft zijn invloed ook op de prijzen van het rund vlees. Het belangrijkste verlies voor de land bouw ligt in typische exportproducten als vlas, pootaardappelen en uien. Maar het is verheugend te zien met welke voortvarendheid van alle kanten het her stel reeds is aangepakt. Dit geeft de minister aanleiding te voorspellen, dat de Nederlandse agrarische export reeds bij de oogst van 1954 vrijwel op hetzelfde ni veau zal zijn teruggekeerd als voor de ramp. Een predikant van een kerkgenoot schap in Yerseke schrijft in een brief gedateerd 4 Februari, dat de vissers van dit dorp aan de Oosterschelde di rect des Zondagsmorgens op het eer ste noodsein in hun boten zijn ge sprongen en uit zijn gevaren. Onmid dellijk werden de boten naar de over stroomde gebieden gebracht en wer den de mensen die op de daken en in telegraafpalen zaten verlost uit hun benarde posities. Terwijl de storm voortwoedde en de golven met ont zettende kracht de dijken beukten en de vaartuigen bedreigden, hebben de mannen van Yerseke de strijd met de dood aangebonden en alles getrotseerd om maar te kunnen redden, 's Zondags werden honderden mensen gered uit de omgeving van Kruiningen. Anderen hebben onmiddellijk koers gezet naar de eilanden Tholen, Schouwen Duive land. Verscheidene geredden hebben de predikant op het hart gebonden toch vooral niet te vergeten de Yerse kenaren te vertellen hoe ontzaglijk dankbaar men is voor alles wat men gedaan heeft. Toen de storm nog voortraasde en van uit Holland nog geen enkele boot onderweg was, werd er in de wateren een strijd gestreden op leven en dood. In de haven van Yerseke hebben we de schepen zien binnenvaren, vol met vluchtelingen, gered door onze man nen. We zouden boekdelen kunnen schrijven en bladzijde na bladzijde kunnen vullen met verhalen van red ding ten koste van alles, aldus de pre dikant. boterfabriek te Aardenburg het besluit genomen om het zilveren jubileum, dat door deze vereniging dit jaar zal worden gehouden, niet feestelijk te gedenken. D« gelden welke voor de grootste feestvie ring destijds waren uitgetrokken zullen worden bestemd voor de slachtofferl van de watersnood en zullen aan hel Rampenfonds ter beschikking worden ge steld. Het betreft hier f5000. B1GGEKERKE Schoolvergadering. Deze week werd de ledenvergadering gehouden van de Chr. school I onder voorzitterschap van de heer Joh. Kodde. De penningmeester, de heer W. Geschiere, gaf een overzicht van de financiële toestand der school vereniging. In het bestuur werd al» nieuw bestuurslid gekozen de heer Jao. Simonse, terwijl de heer Abr. de Buck gekozen werd tot secretaris, daar de heer J. Dekker deze functie wegens verge vorderde leeftijd wenste neer te leggen. Het hoofd der school bracht verslag uit over het schoolleven in het afgelopen jaar. Hij vestigde de aandacht op het verlies van zo vele meelevende gezinnen naar de N.O.P. en wekte op om, wat we met hen verliezen aan liefde en offer vaardigheid voor de school, samen aan te vullen. BRESKENS Havenwerkzaamheden. In de haven zijn twee grote bokken gearriveerd om de op de haven geworpen schepen weer in het water te plaatsen. Tevens is nog een derde bok aangekomen om de pon* tonbrug, welke door de storm in het water is verdwenen, te lichten en weef op haar plaats te brengen. Inzameling en collecte. De alhier ge houden inzameling van goederen voor de getroffen gebieden heeft een enorme massa textiel, costuums, jassen, man tels, schoeisel enz. opgebracht. De te vens gehouden collecte bracht reeds f8100.— op. Solisten-concours uitgesteld. Het so listen-concours, dat Zaterdag j.l. te Breskens gehouden zou worden, is tot nader te bepalen tijd uitgesteld. KAMPERLAND Op hofstede terug. In de Oirustpolder zijn de versterkingen van de gaten al zo ver gevorderd, dat de zeedijk een nor maal watergetij kan afwachten. De land bouwers keren langzamerhand weer naar hun verlaten hofsteden terug. SINT ANNALAND Brand. Vrijdagavond om half tien wer den de bewoners van St. Annaland op geschrikt door het luiden van de klok. Algemeen was men van mening, dat d« toestand critieker geworden was, doch al spoedig bleek, dat er brand was uitge» broken in de schuur van de heer J. Ge luk, gelegen in het Suzannawegje. In deze schuur ligt namelijk hooi, dat door het binnenstromende water was nat ge worden en was gaan broeien. Door spoe dig ingrijpen kon erger worden voorko men. SLUISKIL Looddiefstal. De betonwerker T. uit Axel werd Donderdag bij het verlaten van de stikstoffenfabriek door de por tier „gesnapt". Hij bleek een hoeveel heid lood bij zich te hebben, die hij op de fabriek had gestolen. De oneerlijke arbeider werd op staande voet ont slagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2