de loupe LnJBM L1Lii..Ë.l1.: li IJMdlItJtldfc: UII Nieuws uit de Provincie. iNare dagen Evacuatie van Schouwen bijna voltooid* Weer dertien slachtoffers te Goes begraven* „Barmhartigheid zonder boten/' Enkele vragen» Achter een bureau» Moedige redding» Vlissingen. Goes. ^cqïdi^ GRiEPPOEDER De toestand op Noord-JÖeveland» FEUILLETON £eti tcuid, .mi dat M U imfeen yxt Hebt Gij ook al rheumatiek DE BEURS NOTEERDE GISTEREN m Vrijdag 6 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Onder Onder deze titel heeft de heer A. H. Lunshof een groot artikel geschreven in het dagblad „De Telegraaf', waar uit wü hieronder een klein gedeelte overnemen. „Wij hebben de doden willen kle den. Er ligt goed genoeg om alle doden met wol te bedekkan. Wij hebben alleen verzuimd hun bijtijds boten te sturen. In een land, dat in elke straat een eigenaar van boten kent. Nogmaals, het is geen critiek, want niemand is aansprakelijk. Dat is het juist. Met een oorlogsdreiging op handen, met een oorlog achter ons, hadden wij al zes jaar geleden een centrale post moeten instellen, die, als de noodtoestand is afgekon digd, over alle machtsmiddelen van de staat beschikt. Die vorderen kan, die alles in één hand houdt en die kan organiseren. Nu zijn wij onze kop kwijt geraakt, net als in de eer ste oorlogsdagen. Met „wij" is let terlijk „wij" bedoeld. Het is niet een of andere geheimzinnige overheids instantie die gefaald heeft, wy heb ben gefaald. Barmhartigheid: 10, hulde aan onze vrouwen, moeders, kinderen, soldaten. Lokale verzets- kracht van dorpen en kleine ge meenschappen: 10. Organisatie: 1. Te laat, te ondoordacht, te veel, te weinig, vele koppen met verbeten lippen, geen kop". Ook het dagblad „Trouw" komt met „enkele vragen", die „een antwoord eisen omdat het ontstellende dodencij fer daarom roept". Het blad knoopt aan bij een zin uit de Engelse „Daily Telegraph" van Maandagmorgen (dus Zondagnacht gedrukt) waarin gezegd wordt: „Als eerste waarnemer vanuit de lucht van de gehele situatie kan ik vaststellen, dat het een chaotische toe- «tand is, die veel erger is dan zelfs de autoriteiten zich bewust zijn. Er zijn honderden dijkdoorbraken." Trouw schrijft dan: „Wij vragen ons af of er Zondag morgen niemand van regeringswege in een vliegtuig is gaan zitten om een algemeen overzicht van de ramp te krijgen. Het tragische geval van Schouwen b.v., een eiland dat het ergste getroffen is, is eigenlijk pas Woensdag goed tot de publieke opi nie doorgedrongen. Doeltreffende hulpverlening begint met een goed inzicht in de omvang van de ramp." En even verder schrijft men: „Daarnaast komt de vraag of wel van meet af alle beschikbare hulp krachten en reddingsmiddelen op de juiste wijze zijn aangewend. Het is tamelijk duidelijk, dat de organisa tie van de redding eigenlijk pas Maandag goed ter hand genomen is. De Urker botters b.v. zijn pas Maan dagmiddag op weg gegaan. Als er een minister in een vliegtuig was gaan zitten, zou hij tot de conclusie moeten zijn gekomen, dat die bot ters terstond nodig waren. En dan hadden ze 24 uur eerder kunnen vertrekken." De schrijvers van deze en andere artikelen (want we vinden er meer zo in onze vaderlandse pers) moeten het ons niet kwalijk nemen, dat we dit alles met „kletspraat" kwalifice ren, geschreven in een makkelijke bureaustoel achter een net bureau in een stad, waar het leven zijn normale gang gaat. Zij, die hier in Zeeland van het begin van die Zondagnacht tot de loop van Maandag, toen de storm enigszins in kracht afnam, het drama hebben bijgewoond, kunnen hierover slechts de schouders ophalen. Wat had meneer Lunshof eigenlijk met die boten willen beginnen? Wij waren Zondagmorgen vroeg bij Krui- ningen en daar was schreeuwend ge brek aan boten, inderdaad. Met roei bootjes uit Yerseke deed men wat men kon en de vissers verdienen alle hul de. Maar kent de heer Lunshof de kracht van het water als dat kokend binnenspoelt door een gat in de dijk, opgezweept door een orkaan? Wat had U met Uw bootjes willen doen, die iedere straat dan wel zou bezitten? De mensen spoelden weg, meneer Luns hof, voor onze ogen. En daaraan had den geen boten wat kunnen verande' In de nacht van 3 op 4 Februari is op Schouwen Duivéland een aantal men sen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optreden van een re- serve-kapitein-vlieger van de lucht macht, die met een sportvliegtuig drie rubberboten afwierp tijdens een moeilij ke vlucht in het duister. Deze reserve-of ficier, de heer J. Hoekstra die zich thans niet in actieve dienst bevindt, stel de zich met zijn Fairchild-vliegtuig be schikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan bekend was, dat zij tot de z-g. noodadressen behoorden. Hij voerde drie rubberboten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op Schouwen-Duive- land heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de men sen op het dak en de reddingboten, die in de nabijheid in het water terecht kwamen. Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trek ken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te verwij deren. Dezelfde vlieger heeft reeds vóór dit nachtelijk avontuur daadwerkelijk en vrijwillig aan het reddingswerk uit de lucht deelgenomen en is ook thans nog op dit gebied actief. Toestand in de omgeving van Kamperland. De Onrustpolder nabij Kamperland is voor een vierde gedeelte onder wa ter gelopen. De gaten in de zeedijk van deze polder zijn momenteel zover gestopt, dat bij zeer gunstig weer geen water meer binnenloopt. Het wa ter is thans aan het zakken. De zee dijk van de Anno Frisopolder is bij de inlegdijk doorgebroken. Het vee is in veiligheid gebracht. Op het sportterrein en in de omge ving daarvan werden Maandag en Dinsdag door vliegtuigen voedselpak ketten, rubberboten en zandzakken af geworpen. Het voedsel werd onder de geëvacueerden verdeeld. In de Mariapolder is een lijk van een vrouw aangespoeld. Aan de kust langs Kamperland spoelen cadavers van verschillende dieren aan, die met tractors bijeen gereden en later per schip afgevoerd worden. KNUFFELEN Het is de gewoonie, dat in een orkeststuk van drie delen pas geklapt wordt, als het helemaal uit is. Het was dan ook muisstil in de zaal. Maar de dikke violis te stak haar bewondering voor Heter niet onder stoelen of banken. Met een fors zwaaigebaar wierp ze haar viool tussen de or kestleden en waggelde op de jongen toe. „Mein prima boy!" hoorde Pieter haar tussen haar dikke wangen zeggen. „Was fantastisch heh»-jij gespield dat! Wie is jou Vatie en Muttie dan wel? Ik moet tranen laten om die mooie gespiel van jou". Pietér voelde een be nauwd gevoel in zijn keel opkomen. De dame naderde hem steeds meer. Hij kreeg het idee alsof een stoomwals hem zou verpletteren. ,;Kom toch aan mijn harte- ke", hoorde Pieter nu vlakbij zeggen. „Laat me jou knufknufknuf felen doenEr was geen uitweg meer. Plots zag Pieter niets anders itan rode sterren in de zilveren lucht om zich heen en daarbij voelde hij twee dikke mol lige armen, die hem iedere beweging beletten. Beurtelings drukte de dame haar gevulde wang tegen Pieter's linker en rechter oor. De dirigent had zich op zijn knieën laten vallen en zat gemoedelijk naast Doremie onder de vleugel. „Ik ben een prutser 1" sprak hij. „Ik ben zelfs altijd een prutser geweest. Ik heb te hoog gegrepen. Een draaiorgel was goed voor mij geweest. Blijf asjeblieft stil zitten!" „Ik zit stil!" antwoordde Doremie beleefd. „Niet waar, je draait langzaam om me heen 1" „Nietes 1" verdedigde Doremie zich. „Dan ben ik draaierig" concludeerde de dirigent. „Ik voel me trouwens erg naar. Breng me naar buiten want ik ben zo'n verschrikkelijke prutser1" „Ja prutsereheh.. ja meneer", sprak Doremie en hij tilde de dirigent op en bracht hem naar de gang. GROTE OFFERVAARDIGHEID, i In de gemeente Meliskerke heeft de inzameling voor de slachtoffers een groot bedrag opgeleverd. Er moeten nog i enkele bijdragen binnenkomen, maar nu staat reeds vast. dat in deze gemeente, die ruim 700 zielen telt circa f7.per hoofd, of f30,per gezin gegeven zal worden. Rijssen adopteerde Oosterland. De gemeenteraad van Rijssen (Ov.) heeft besloten de gemeente Ooster land evenals na de bevrijding te adop teren. Souburg buiten gevaar. De burgemeester van de gemeente Sou burg heeft de bewoners laten weten, dat Souburg als buiten gevaar mag worden beschouwd. De toestand in Zeeland Huisvesting van Zierikzee is verschrikkelijk. Van de situatie in Zeeland werd ons de volgende ruwe schets gegeven; Schonwen-Duiveland staat voor vier-vijfde deel onder water, Noord-Beveland voor de helft. St Philips land geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid- Beveland voor een achtste deel. In Zeeuwsch-Vlaanderen staat weinig water meer. Bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen staan bij Terne azen, Breskens, Ossenisse, en enkele andere plaatsen nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schou wen. De evacuatie van dit eiland is bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewo ners van Schouwen-Dulveland zijnge ëvacueerd naar veiliger oorden. Op 'Dui véland heeft men alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Het zelfde gaat men thans doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achtergeble ven om behulpzaam te zijn bij de her stelwerkzaamheden die allerwege reeds zijn. aangevangen. In Zierikzee, Renes- se, Bruintsse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aan wezig. De evacuatie is geschied vanuit Bruinlsse, Zierikzee en Bunghsluls. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Go- rinohem naar Utrecht verder zullen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn gedeeltelijk geëvacueerd. SLACHTOFFERS. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vermoedelijk te betreuren in het middendeel van het eiland Schouwen- Dulveland. Het gebied achter de Wes telijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaat sen staat het water 22.5 m hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zeker heid bestaat, acht men het waarschijn lijk, dat zich tn en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen hon derden doden moeten worden geborgen. Men heeft op Schouwen-Dulveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulp krachten aan de open geslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn praetisch de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebie den te herstellen. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen ge werkt aan het dichtmaken van de dij ken. De verwoesting in Zierikzee is ver- schdikkelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal wegge vaagd. De Hoofdpoortstraat, de Nieu we Boogertstraat en de Venkelstraat bieden de meest troosteloze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. On der andere is het antieke Vrijpoortje en het aangrenzende uit 1753 daterende pand de „Witte Zwaan" geheel inge stort. De bevolking van Zierikzee is verzameld in de kommen van de ge meente, die praetisch geheel is droog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter water. De gas en watervoorziening zijn uitgevallen ep een gedeelte van Zierikzee moet het ook zonder electriciteit stellen. Drinkwater wordt aangevoerd. Voedsel is uit eigen voorraden voldoende aanwezig. Men is bijzonder enthousiast en dankbaar voor de droppings die zijn geschied. Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie, die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood is getroffen is bepaald onjuist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha grootte polder Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een oppervlakte heeft van 100 hectaren. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Eerste slachtoffer van watersnood teraardebesteld. Woensdagmiddag is op de Noorderbe graafplaats het stoffelijk overschot van het eerste slachtoffer van de overstro mingsramp in Vlissingen de heer F. de Jonge ter aarde besteld. Deze begrafenis werd slechts bijgewoond door enkele fa milieleden; aan de groeve werd niet ge sproken. De twee andere slachtoffers zullen van daag worden begraven. Brandweer van Vlissingen van standplaats veranderd. Door de belangrijke schade welke de brandweergarage te Vlissingen heeft op gelopen, heeft de brandweer zich genood zaakt gezien zijn wagens in een ander gebouw onder te brengen. De wagens zijn nu gestationneerd in garage De Muynck aan de Paul Krugerstraat. Men verzoekt ons met klem er de aan dacht op te vestigen, dat de brandweer voorlopig alleen te hereiken is onder nnmmer 2003 in Vlissingen. Inspecteur Oogstvoorziening kwam Op het drassige terrein achter het Chr. Lyceum landde gistermorgen een heli copter, waarin de heer Schuilenburg, in specteur van de Oogstvoorziening, een oriëntatievlucht boven Zeeland maakte. Hij landde in Goes om de heer Aartsen, de hoofdopzichter van de Ned. Heidemij mee te kunnen nemen. Het toestel ver dween daarna naar Oud-Vossemeer. Wat waardevol is op zolder! De bewoners van Kattendijke en Kloe- tinge zijn nog zo verstandig om datgene wat waarde heeft, plus een hoeveelheid levensmiddelen op de bovenverdieping in gereedheid te zetten. Weliswaar is er geen direct gevaar voor dijkdoorbraak, maar de waterkeringen zijn nu eenmaal verzwakt en een tweede storm zou ern stige gevolgen kunnen hebben. Voor Goes, dat achter dezelfde dijken ligt, ver dient dit voorbeeld ook zeker aanbeve ling. AAGTEKERKE Jaarvergadering Varkensfonds. In de jaarvergadering van het varkensfonds „Helpt Elkander" werd het 15 jarig be staan der vereniging gevierd. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er zich in het afgelopen jaar geen on gelukken voorgedaan hebben. De voor zitter, de heer P. Boone, werd herkozen. De inenting werd verplicht gesteld. De vereniging telt thans 39 leden. HOEK Inzameling. Te Hoek is een comité op gericht, dat een inzameling houdt voor de slachtoffers. KRUIN1NGEN Apeldoorn adopteert Kruiningen. De door de radio aangevraagde bespreking (Ingez. mededeling, adv.) 7 cent per poeder tussen de burgemeesters van Apeldoorn en Kruiningen heeft gisteren in hotel „De Korenbeurs plaats gevonden. Apel doorn heeft nu Kruiningen geadopteerd en men heeft overlegd op welke wijze men hulp zal kunnen verschaffen. Na de bespreking heeft men een bezoek ge bracht aan het getroffen dorp. YERSEKE Raadsvergadering. Vrijdagavond komt de gemeenteraad van Yerseke in open bare vergadering bijeen. ZOUTELANDE Rampenfonds. De collecte voor het Rampenfonds heeft alhier opgebracht f2559,25. Tevens zijn er goederen opge haald en verzonden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Verdrijf de periodieke pijnen ren dat lome, lusteloze gevoel.* ^direct en afdoend meteenpaarj RUST TERUGGEKEERD. Uit Hoek wordt gemeld, dat de toe stand rond de Nieuw Neuzenpolder thans stabiel is. In de Noordhoek van de pol der vlak bij Terneuzen zijn door het wa ter twee huizen ingestort. Van de familie S. kwam een kind in het water om. Het lijkje is thans gevonden. Ook spoelen nogal wat cadavers van koeien aan. Bij het werken voor het behoud van de twee de dijk der Nieuw Neuzenpolder over leed de bejaarde heer de B. aan een hartverlamming. Nog steeds is men in Kortgene met alle macht bezig zoveel mogelijk te redden. Het water heeft er minstens drie meter hoog gestaan en Dinsdag waren 25 stof felijke overschotten geborgen. Aan de Torendijk zijn 30 huizen minstens totaal weggevaagd en van een groot aantal an dere huizen zijn de daken afgerukt of muren vernield. Het is welhaast zeker, dat zich nog tal van slachtoffers onder de puinhopen bevinden. Er is zeer veel vee verdronken en de cadavers drijven tus sen de huizen rond. De busverbinding is in zoverre her steld, dat een dienst wordt onderhouden tussen Colijnsplaat, Wissekerke en Kam perland. Een postverbinding is tot stand gebracht via Veere. In de Mariapolder bij Kamperland spoelde dezer dagen het lijk aan van een vrouw. Ook hier zijn veel cadavers aan gespoeld, die verzameld werden en later per schip afgevoerd. De gaten in de zee dijk van de Onrustpolder bij Kamper land zijn zover gedicht, dat bij gunstig weer geen water meer binnenkomt. Het water is aan het zakken. Ook boven Kam perland wierpen vliegtuigen voedselpa- ketten, rubberboten en zandzakken af. Axel zamelt in voor de getroffenen, In Axel is thans een grootscheepse in zameling aan de gang. In sommige stra ten was de opbrengst in geld al meer dan f 1000,— DIENSTEN P.T.T. IN MIDDELBURG. De directeur van het P.T.T.-kantoor in Middelburg deelt ons mede; Er hebben in Middelburg voorlopig en tot nader order twee postbestellingen plaats op werkdagen. Voor de eerste postverzen ding van Middelburg uit is de laatste bus lichting aan het hoofdpostkantoor vast gesteld op 4 uur v.m„ voor de tweede verzending op 13.30 uur. Voor het aanbieden van telegrammen is het kantoor te Middelburg voorlopig dag en nacht opengesteld. Sobere plechtigheid. Wolfaartsdijkse predikanten spraken woorden van troost Opnieuw hebben we gistermiddag op de Goese begraafplaats gestaan, waar 13 slachtoffers van de watersnood, at komstig uit Kruiningen, Wolphaartsdijk en Ouwerkerk ter aarde werden be steld. Op de dodenakkers sprak Ds G. van Heiningen, Geref. predikant. Hij wees er op, dat de dood niet het einde bete kent, doch dat er een gelukkiger toe komst wacht. De toekomst is Jezus Christus, die niet alleen is gekomen voor de rechtvaardigen, maar vooral voor de zondaren. Hebben wij, zo vroeg de predikant, niet teveel op de dijken vertrouwd en te weinig op God? Men zal de aardse goederen moeten los laten en zich wenden tot God, bij Wie alleen troost te vinden is. 93 En daaraan had ook een rondvlie gende minister niets kunnen verande ren, meneer Bruins Slot. Want wij wisten op Zondag al, dat Schouwen- Duivéland er waarschijnlijk het ergste aan toe was, omdat er inderdaad een rapport was van een vliegenier, die getracht had de omvang van de ramp vast te stellen. Maar wat hielp het dat wij dat wisten? Laat op de Maan dag en Dinsdag pas beter was het mo gelijk aan hulpverlening te gaan den ken. Toen konden de vissers proberen iets te doen. En al was dan de hele Urker vissersvloot Zondagmorgen uit gevaren het had aan deze ramp niets veranderd! Wij weten hier ook wei dat er het een en ander mankeerde en nog man keert aan de hulpverlening. Maar wat n die eerste 48 uur gepresteerd is, Er viel een gespannen stilte toen Van Raalte was uitgesproken. Dat waren harde woorden, uitgesproken met de vrijmoedigheid, die Van Raalte ken merkte. Want de nood was werkelijk hoog gestegen in die twee jaar, en eni ge hulp van welgestelde broeders in Christus zou veel lijden hebben kun nen verzachten. Enkelen net als Wyckhoff, hadden gedaan wat ze kon den. En dus wendde Van Raalte zich met een glimlach tot zijn gast en vervolgde: „Beste broeder Wyckhoff, we zijn dank baar, van ganser harte dankbaar, en we zullen de broederlijke liefde niet vergeten, waarmee sommige christe nen ons hebben verwelkomd en gehol pen, toen wij als vreemdelingen aan kwamen in dit land, als verloren scha pen opeengedrongen in de loodsen van uw havens. Nee, dat zullen we nooit vergeten en we zullen ervoor zorgen, dat ook onze kinderen dat niet ver geten. En God, die de vreemdelingen behoedt, zal u lonen. We zijn ervan verzekerd, dat de ker ken in het Oosten, levend in vrede en welvaart, de dure plicht hebben hulp te verlenen aan de leden van Christus' lichaam, die hier onder Gods voorzie nig bestel aankomen, met zich dra gend de Banier van het Kruis, opdat zij niet in wanhoop bezwijken onder de last, die ze te dragen krijgen. We voe len ons zelfs gedrongen er bij de kerken in het Oosten op aan te dringen alle door Marian Schoolland grenst aan het wonderbaarlijke. En critiek op deze wijze Is naar ons ge voelen ten zeerste misplaatst. Straks, als er een beter overzicht mogelijk is en alle gegevens geverifi eerd kunnen worden, is het misschien mogelijk over een en ander te discus sieren en van gedachten te verschil len. Waarbij dan altijd nog bedacht moet worden, dat nakaarten gemak kelijk is en dat de beste stuurlui meestal aan de wal staanl middelen, die hun ten dienste staan, aan te wenden voor de verbreiding van het Evangelie onder de immigranten, van wie velen, vervreemd van God, en de Dag des Heren verwaarlozend, drei gen terug te vallen in het ongeloof, en zo eerder een bedreiging dan een ze gen voor de Verenigde Staten dreigen te worden. Maar we zijn dankbaar voor de hel pende hand, die ons is aangeboden. Het doet ons als vreemdelingen in een vreemd land goed de hand van vriend schap te voelen, temeer daar verach ting ons deel was in ons eigen vader land". De vergadering werd voortgezet in een geest van wederzijds begrip en openhartigheid. En toen de tijd geko men was om afscheid te nemen, was er van weerskanten begrip en waar dering gegroeid, die een jaar later ge volgd werd door de kerkelijke vereni ging. Reeds vroeg de volgende ochtend galoppeerde een jongen te paard tot voor de deur van de pastorie van Van Raalte. „Dokter Van Nuys heeft me gestuurd met dit paard voor dominee Wyckhoff'. Dat was een verrassing, want de predikant uit het Oosten was niet zo gewend grote afstanden te voet af te leggen als 'de kolonisten. De kinderen van dominee Van Raalte omringden het paard, en streelden het de kop en de flanken. Wat zouden ze er graag even op rijden! Stel je voor, dat vader eens zo'n paard had! Wyckhoff beklom het paard en do minee Van Raalte liep voor hem uit langs het pad. Natuurlijk moesten ze de molen van Rabbers bezien, met Rab- bers praten en koffie drinken in zijn keurige hut. Rabbers' aanstekelijke op gewektheid maakte op de bezoeker de indruk van de ware christelijke blijd schap. Toen naar Groningen, dat uit een dertig huizen bestond. Van daar door de bossen naar Zeeland. Er woonden reeds honderdvijfenzeventig gezinnen in het stadje. Dominee Van der Meu- len bereidde zijn gasten een hartelijk welkom. Vol trots liet hij nun het kerkje zien van geschaafde ceder- stammen: de grootste en mooiste kerk van de hele kolonie. Van Raalte moest toegeven dat zijn kerk het niet haalde bfj deze, maar hij wilde niet jaloers zijn. ,En een klok in de toren!" merkte Wyckhoff bewonderend op. Van der Meulen glimlachte. „De klok dient niet alleen om ons naar de kerk te roepen. Ze dient ook om hulp in te roepen wanneer er iemand verdwaald is in het bos, of wanneer er een ramp is, bö brand b.v." (Wordt vervolgd). SLUIS HEEFT NOG PLAATS VOOR EVACUE'S. Woensdagmiddag kwamen te Sluis de eerste bussen met circa zestig geëvacu eerden uit Nieuwerkerk en Oosterland aan. In hotel Sanders-de Paauw werden zij spoedig voorzien van koffie en thee. Het gemeentebestuur liet de slachtoffers naar hun tijdelijke verblijfplaatsen rij den. De plaatselijke E.H.B.O. was volle dig uitgerust aanwezig, maar behoefde weinig hulp te bieden. Bij het transport waren ouden van dagen zowel als enkele babies. Het aantal beschikbare plaatsen in Sluis overtreft verre dat van de thans ondergebrachte vluchtelingen. INGEBRUIKNAME KERK KOUDEKERKE UITGESTELD. De officiële ingebruikname van de Hervormde kerk te Koudekerke, welke was vastgesteld op Zaterdag 7 Februari a.s„ is tot nader order uitgesteld. Op Zondag 8 Februari des morgens om 10 uur zal wel in de kerk een dienst worden gehouden, waarin voorgaat ds Van Dijl. Na deze dienst zal de president-kerk voogd het gerestaureerde kerkgebouw aan de kerkeraad overdragen. Ds H. J. Ponsteen, Ned. Herv. predi kant te Wolphaartsdijk sprak de be- grafenislïturgïe uit en besloot de een voudige, maar ontroerende plechtigheid,, met het Onze Vader. De familieleden van de slachtoffers maakten tenslotte een gang langs de graven. Op alle kis ten lag een eenvoudig bloemstuk. Dertien slachtoffers van de wa tersnood zijn gisteren te Goes be graven. Eén hunner, een vrouw, is nog niet geïdentificeerd. De namen van de overigen zijn: C. Tramper, geboren 1885. D. Schipper, geboren 1876, beiden uit Wolphaartsdijk. Mevrouw C. Visser-Blok. J. Blok, 75 jaar. A. v. d. Parel, 26 jaar. Mevrouw v. d. Parel-Roelse, 23 jaar. J. S. v. d. Parel, 17 dagen. Mevrouw S. v. d. Boomgaard- Brieve. W. Willeboer, 84 jaar. Mevrouw C. Blok-Cok, 74 jaar, allen uit Kruiningen. H. J. van Dairane, 40 tot 45 jaar. Johnie van Damme, 10 of 11 jaar, beiden uit Ouwerkerk. Ingezonden Mededeling (Adv.) Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatlsche aandoeningen kent weet hoe een groot deel van zijn teven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"# Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef»' seis doordringen, voelt U, hoe een heef- lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrljfmlddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Ned. 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962-64 cum. Grootboek 1946 3% K. Olie '50 C. H. Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A. K. U. Bergh's Jurg. Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfahr. Do. 6 pet. cum. pre Philips' Gloeil. Unilever Wilton - Fijenoord Biliton Ie rubr. Biliton He rubr. Dordtsche Pgtr. Dito pref. 95% 95% 94% 95% 95% 96 95% 95 95% 112 112 54% 54% 107 108 157% 158 167% 166% 273 274% 99 100% 120 122 108 107% 155 157 159% 158% 189% 190 206 208% wd. 162% 162% 139% 139% 186% 185 167% 169 238 239% 173% 174 296 298% 304% Kon. Olie Dito onderaand. Moeara £nim A'd'arn Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendcng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi 31754 313%ex 316% 312%ex - 497%B 87% 86% 92%L 92 97% 64% 64%B 28% 28% 41% 41% Java China Jap.lijn 121% Hall. Am. lijn 139% 139 Kon. Boot 139% 139 Kon, Paketvaart 120% 119% Kon. Rott. Lloyd 127% 127% Ned. Sch. Unie 130% 129% Ommeren's Sch.v. 158% 158% Stooniv. Mij. Ned. 148B 148% II. V. A. Java Cult. N. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Müller Co. Amsterd. Bank Eicompto Bank 97% 44% 97% 44% 20% 20% 113% 114% 81% 81% 75% 75% 172 172% 170 171% 61% 60% Rotterd. Bank 161 161% Twentsche Bank 167 168 Overzeese Gas 87% 87% Borneo Sufnatra 106% 106% Internatio Am. Radiator 15% 15% Am. Smelting 41% 41% Anaconda Copper 43% 43% Bethl. Steel 55% 55% Chrysler Ford Canada 65%B 66B Gen. Motors 68% 68% Hudson Motor 17% 17% Intern. Nickel 45% 45% Kennecott 80 79% Rep. Steel 47% 47% Stand. Brands 27% 27% U. S. Steel 42 42 North Am. 23% 23% Cities Service 93 92% Midcont. Oil 63% 62% Cont. Oil 59% 59 Philips Oil 61% 61 Shell Union 69% 69% Baltimore 27% Miss. K. Texas 6 Tide Water 22% 23 New York Centr, 24% 24%

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3