Onze eerste foto's van de toestand in Zeeland. Veestapel op Schouwen en Tholen gedecimeerd Walcheren dicht zijn dijken ZEEUWSCH DAGBLAD a sm* - - - Afvoer levend vee en cadavers levert grote problemen op Ruw geschat 3 millioen schade in Vlissingen Ondanks eigen nood helpt Vlissingen mee Gevaar is geweken Gapende wonde in zeewering van Oostwatering spoedig geheeld Britten bereid tot samenwerking Nagekomen Advertentiën VrJjdag 6 Februari 1953 Pagina i» Mtf- tn* J c.\GHLSE FOTOGRAAF maakte boven Walcheren (leze indruk wen kende luchtopname; in doodsangst zya EEN KOE EN EEN PAARD werden eveneens door deze lotograai in bet water aangeu-oUen ergens op Walcheren, deze mensen op het "dak van hun hofstede geklommen en met een vlag seinen ze naar het toestel; help ons voor Gezien de brug, die nog boven water uitsteekt lopen de dieren vermoedelijk op een weg. Als zovele andere dieren zullen het te l.*»'tt 1st ze de dood niet ontkomen zfln DE JEUGD VAN ARNEMUIDEN heelt niet ondergedaan voor de mannen en iieeit by het herstel van de dijken met behulp van zandzakken prachtig werk gedaan. En zoals het in Arnemuiden la, zo is het ook na nog overal: in grote eensgezindheid pakt men aan. DE BEVOLKING VAN KRUININGEN heett haar zware tol aan het water betaald. In lange ryen trekken thans de voertuigen, waarop men nog tracht te redden, wat er te redden is uit de ondergelopen hulzen, naar veiliger oorden. Een wel heel triest beeld! Duizenden koeien omgekomen „Hoe lang het nog zal duren, voordat precies bekend zal zijn, hoeveel dieren bj] de overstromingen in Zeeland om het leven zijn gekomen, is niet te zeggen. Wel staat vast, dat de Zeeuwse veestapel op de eilanden Schouwen-Dniveland en Tholen is gedecimeerd. Het moeizame werk der laatste jaren om onze vee stapel weer op te bouwen en te veredelen Is ongedaan gemaakt. Het eerste werk Is thans de evacuatie van het vee, die volop aan de gang is. De afvoer van de duizenden cadavers kan echter nog grote zorgen geven". Dit vertelde ons gister middag de Rijksveeteelt- en Zuivelconsulent, ir. W. L. Harmsen, die reeds enige tochten door het overstroomde gebied heeft gemaakt. Onder groot voorbehoud voor de juistheid der cijfers deelde hij mede, dat rekening gehouden moet worden met een verlies van 7000 runderen op Schouwen en Duiveland. Gistermiddag was nog niet bekend, hoeveel vee nog In leven is in de overgebleven duinen van het eiland en op enkele noordelij ke dijken. Wanneer men weet, dat de Schouwense rundveestapel uit 10.600 stuks bestond, dan krijgt men enige indruk van de enorme schade. Bij Bruinisse en in Zierikzee zijn 600 tot 700 koeien bijeengedreven, terwijl zich op de dijk bewesten de Schelphoek een 200-tal runderen moet bevinden. Ook op de dijk bij Brouwershaven en Scharendijke is vee gezien. x»E AFVOER. Zoals gezegu ;s men druk doende met de afvoer van het levende vee. Gisteren waren daarvoor vier geschik te schepen, alle voorzien van een hijs- inrichting, in dienst. De koeien, die in Zierikzee onder leiding van twee as sistenten van de Rijkszuivelconsulent werden ingeladen, werden afgevoerd naar de Goese haven, waar zij met de hulp van het personeel van het Voed- selcommissariaat, de plaatselijke bu reauhouder en de Gezondheidsdienst Voor Dieren, werden uitgeladen. Zij werden daarna gedirigeerd naar een groot opvangbedrijf in de Poel, waar de dieren worden geregistreerd, ge schetst er ingespoten. Een speciale commissie taxeerde het vee op zijn ge bruikswaarde. Nu wordt het afgevoerd naar Walcheren en voorzover rodig naar Zeeuwsch-Vlaanderen, hetgeen Geld voor Rampenfonds in eigen zak gestoken. Door de Groninger recherche is ge arresteerd de 70-jarige D. J. Hij heeft het geld, dat hij ophaalde voor het Nationaal Kampenfonds, in eigen zak gestoken. Enkele Groningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor de Officier van Justitie wor den geleid. geschiedt in samenwerking met de bu reauhouders ter plaatse. De varkensstapel op Schouwen en Duiveland is practisch geheel vernie tigd. De schapen moeten eveneens alle zijn verdronken. De pluimveestapel moet volledig worden afgeschreven. Er zijn misschien nog maar een. 100 paarden over. THOLEN EN BEVELANDEN. De schatting van de verliezen, die de veestapel op Tholen heeft geleden, is nog moeilijker te geven. Maar men zal waarschijnlijk aan de veilige kant zijn, wanneer men het aantal verdron ken koeien stelt op 2000. Er waren hier 5000 runderen. Er zullen 500 tot 1000 koeien persé moeten worden af gevoerd. Waarschijnlijk zal dit naar Noord-Brabant zijn, maar vast staat dit nog niet. Volgens voorlopige ramingen hebben op de Bevelanden, vooral in de omge ving van Kruiningen, 1000 tot 1500 koeien de dood in het water gevonden. Ook vele bouwbedrijven zaten hier vol vee. De runderen, die moesten worden afgevoerd uit de getroffen streken, Bij een uiterst ruwe schatting van de schade, die in de Vlissingse binnen stad door de bewoners en de bedrijven werd geleden door de overstroming, is men tot een bedrag van meer dan 2'/i millioen gulden gekomen. Het r areren van de vernielde bou levards en de zeewering zal verschei dene honderd duizenden guldens kos ten. Men neemt aan, dat bij nauwge zette berekening deze bedragen nog zullen tegenvallen. Bovendien is er omvangrijke schade aan het paveisel en de trottoirs in de straten van Vlisingen. Alles bijeen zal men wel tot een schadebedrag van bo ven de drie millioen gulden komen. zijn verspreid over de drooggebleven bedrijven in Zuid-Beveland. De verliezen in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn gelukkig veel geringer, hoewel in de omgeving van Terneuzen. DE CADAVERS. Een zeer groot probleem is de af voer van de cadavers. Het destructie bedrijf te Hansweert is volkomen over belast. Het bedrijf in Son kan niets meer hebben en ook dat te Overschie kan geen uitkomst bieden. Er is nu contact opgenomen met het vernieti- gingsbedrijf te Purmerend, waarheen het dode vee zo snel mogelijk met sche pen moet worden vervoerd. en Busdienst N.S. tussen Bresken: Bergen op Zoom. Ingaande vandaag gaan de Ned. Spoorwegen een busdienst onderhou den tussen Breskens en Bergen op Zoom. De dienstregeling luidt als volgt: vertrek Breskens veer 8.30 en 10.30 uur, aankomst Bergen op Zoom station 12.15 en 14.15 uur, vertrek Ber gen op Zoom station 13.20 en 15.20 u., aankomst Breskens 17 en 19 uur. Bij de stations te Middelburg en Vlissingen en bij het veer te Breskens worden plaatsbewijzen afgegeven te gen de normale prijs. Op Belgisch grondgebied mag niet worden uitgestapt. Dropping van zandzakken voor Schouwen boven Veere. Donderdag hebben vliegtuigen .de gehele dag grote partijen zandzakken, bestemd voor Schouwen-Duiveland, boven Veere uitgeworpen. Hiertoe was een terrein met behulp van vlaggen uitgezet en vrachtauto's stonden ge reed om de zakken verder te vervoe ren. Er worden nu zwaardere pakket ten uitgeworpen, waarin zich 200 zak ken bevinden. Zandzakken voor de boulevard. Donderdagmiddag is op het voorma lige vliegveld bij Souburg door de luchtmacht weer een groot aantal zandzakken afgeworpen. Een deel er van is bestemd voor de gaten in de Vlissingse boulevard. Zaamslag vormt comité voor getroffenen. Onder leiding van de burgemeester is een comité gevormd voor een inza meling van gelden en goederen voor de door de watersnood getroffen ge bieden. In het comité hebben de vol gende heren zitting: Burgemeester H. D. Trimpe, voorzitter, wethouder A. Koster, vice-voorzitter, de gemeente secretaris J. W. Kuzee, secretaris, H. W. Houg, penningmeester e.a. Morgen zal in deze gemeente gecol lecteerd worden. Staande de vergadering hebben de aanwezige comité-leden ingetekend voor een bedrag van ruim f 3800. Het Watersnoodcomité te Vlissingen schrijft: Zaterdag a.s. zal in onze gemeente ten bate van het Zeeuwse Watersnood- Comité, dat nauw samenwerkt met het Nationale Rampenfonds, een geld-col- lecte, zowel op straat, als huis aan huis worden gehouden, teneinde de grote nood, ontstaan als gevolg van de ramp, welke ons land en in het bijzonder onze provtficie, heeft getroffen, mede te helpen lenigen. Ofschoon ook onze gemeente zwaar is getroffen, zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat andere gebieden hulp in allerlei vorm nog in veel meerdere mate nodig hebben. De offervaardigheid van de Vlissing se bevolking kennende, zijn wij er van doordrongen, dat allen zullen medehel pen, deze collecte te doen slagen en tot een groot succes te maken. Vlissingen is nooit achtergebleven en zal ook nu niet achterblijven. In de zwaarst getroffen gedeelten van de stad zal niet worden gecollecteerd. Zij die in verband met belastingaftrek hun gift per giro willen overmaken, kun nen dit doen door overschrijving op de girorekening van de Gemeente ontvanger van Vlissingen, no. 12692, onder vermelding: „Watersnood". MEDELEVEN VAN PRINSES SIBYLLA. H. K. H. Prinses Sibylla van Zweden heeft aan de burgemeester van Vlis singen telegrafisch blijk gegeven van haar groot medeleven voor de stad Vlissingen en haar bevolking bij de plaats gehad hebbende overstroming. Het gemeentebestuur heeft met grote waardering hiervan kennis genomen en de Prinses zijn hartelijk dank be tuigd. GRATIS COKES VOOR GEËVACUEERDEN TE GOES. Van Zaterdagmorgen 7 Februari af, kan in „de Prins van Oranje" door ge- evacueerde gezinshoofden een bon worden afgehaald voor gratis cokes. De beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland kunnen weer normaal worden gevaren. Er zijn extra schepen ingelegd. Bij het Rode Kruis in Den Haag zijn thans in totaal 50.000 aanvragen uit alle delen van het land binnengeko men om inlichtingen over familie in bedreigde gebieden. Walcheren heeft, wat het dichten van dijken betreft, een naam op te hou den. De kerels, die tussen Veere en Vrouwenpolder zwoegen om de grote wonde te helen, welke door de stortvloed in de zeewering is geslagen, werken in dit besef. Bij dag en bü nacht wordt geploeterd om de zich zo fraai tegen de hemel aftekenende lijn van de dijk, die thans onderbroken is, weer recht te trekken. En met prachtige resultaten: nog aan het eind van deze week hoopt men de grootste schade verholpen te hebben'. De razende zee heeft net op de plaats, waar de oude dijk aansluit op de nieuwe, niet ver van Veere's witte molen, een fikse hap uit de zeewering genomen. Het gat is dertig meter breed en was op een bepaalde plek 2V4 meter diep. Het water stortte zich op het achtergelegen land, waarin ook de in 1944 gevormde kreek ligt, maar Donderdagmiddag stond nog slechts de kleine Kattepolder blank. Hierin ligt één boerderij, die be woond werd door de familie Wagenaar. Natuurlijk werd het dijkbeloop ook aan de binnenzijde lelijk aangevreten. Onder de bijzonder energieke leiding van burgemeester De Kam van Vrou wenpolder en van de hoofdopzichter J. A. A. Mol van de Polder Walcheren, die 62 uur achtereen ln touw was, heb ben kort na de ramp 350 vrijwilligers uit de dorpen in de omtrek als leeuwen gewerkt om de zaak te consolideren. Tienduizend zandzakken, voor het me rendeel afkomstig uit Middelburg, vorm den de eerste bescherming. Toen het gevaar geweken was, is overgegaan op een ploegenstelsel. Drie ploegen van ongeveer 25 man, die in dienst staan van aannemers, lossen elkaar af. Er wordt 's nachts doorgewerkt. In de nabijheid is een kleiput gemaakt en vrachtauto's rijden af en aan om het benodigde ma teriaal voor de dijkbouw op de plaats van bestemming te brengen. De heer Mol vertelde ons, dat men de dijk Za terdag weer op hoogte hoopt te hebben. Ook daarna valt er natuurlijk nog wel het een en ander te verrichten, maar het zwaarste werk heeft men dan toch achter de rug. HET WATERWINGEBIED. In het waterwingebied Oranjezon werd het zoetwaterkanaal veranderd in een brede, roerige rivier van zout wa ter. Donderdag was men bezig een pomp met flinke capaciteit bedrijfsklaar te maken en er is in het duinterrein een kanaaltje gegraven, waardoor het water kan worden geloosd. Het Europese léger. Engeland heeft Donderdag medege deeld, dat het bereid is luchtmacht-es- quadrilles uit te wisselen met het toe komstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duiisland, Italië, Bel gië, Nederland, Luxemburg). Het voorstel is vervat in een Brits me morandum, dat deze week is overhan digd aan de leden van de tussentijdse commissie van de Europese Verdedi gingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gedetail leerde plannen genoemd voor samenwer king van de Britse strijdkrachten met het Europese leger en de hulp aan dit le ger in het stadium van formering. Doodstraueu geéist in proces-Oradour. De regeringscommissaris bij het mili taire tribunaal te Bordeaux heeft da doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren, die beschuldigd zijn in verband met het uit moorden van Oradour-sur-Glane door een afdeling van de S.S. in 1944. Zoali men weet worden de meeste beklaagden bij verstek veroordeeld, omdat ze onvind baar zijn. Deze eis geldt ook de aanwezi ge beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uitvoer den zijn dwangarbeidsstraffen geëist. Onder hen vallen de aanwezige beschul digden Bleschke, Frentzel, Pjeufer, Daab, Degenhardt en Boehme. Kapitein van „Faustus" was volkomen fout. De raad voor de scheepvaart te Am sterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding bij de Nieuwe Waterweg van de onder Pana mese vlag varende „Faustus" op 5 No vember van het vorige jaar. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer C. Moolenburgh, zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de Faustus grove schuld heeft aan de stranding. „Het is tragisch, dat dergelijke personen be last worden met de leiding van zeegaan de schepen", aldus de inspecteur-gene raal. DE JAARVERGADERING van de afdeling Walcheren van Bond van Nederlandse Schilderspatroons op Zaterdag a.s. N GAAT NIET DOOR. Dr. VOS te Wolfaartsdijk houdt spreekuur van 12 uur ten huize van Dr. ZONNEVULLE 's-Heer Arendskerke, telefoon K 1106—202.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2