Herstelwerk in Zeeland zal tot komende winter duren 1352 slachtoffers Evacuatie van Schouwen en Duiveland vrijwel voltooid GEDEELTELIJKE EVACUATIE VAN KRABBENDIJKE Verliezen in Kruiningen groter dan werd vermoed Schouwen-Duiveland is voorlopig onbewoonbaar Machtige inzet van mensen en materiaal De Prins sprak tot ons yplk Veriof voor militairen Op het zwaar geteisterde Tholen geen direct gevaar r'ranse soldaten deden prachtig werk Dodenlijst van Kruiningen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rijkswaterstaat verklaart Toestand op Noord-Beveland valt mee Radio vertolkt medeleven van geheel Ëuropa Negen uur loon voor slachtoffers van watersnood Nog nieuwe dijkdoorbraken Nieuwlandepolder en Maagspolder dreigden onder te lopen Bij Ellewoutsdijk wordt slag geleverd Evacuatie in Zeeland verloopt vlot Twee ministers bezochten Krabbendijke Aantal slachtoffers wordt op minstens zestig geschat Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ÏO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2896 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 6 FEBR. 1958 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuioema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.11 u., onder 17.38 u. Maan op 2.30 u., onder 10.28 u. Hoogwater Zaterdag 7 Februari» Vlissingen: 6.48 u. 1.47 m., 19.23 u. 1.48 m. Terneuzen: 7.14 u. 1.68 «n., 19.47 u. 1.71 m. Wemeldinge» 8.22 u. 1.34 m., 20.53 u. 1.44 m, Zierikzee: 8.01 u. 1.13 m* 20.84 u. 1.24 m. Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijkste van de problemen geacht, welke door de overstroming in Zeeland geschapen zijn. Misschien wel het moeilijkste van alle proble men bij het dichten van de dijkbreuken en het gehele herstel van de waterkering, zo deelde ir A. G. Maris, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is hersteld. Dat herstel zal van lange duur *ün en vele maanden vergen. De heer Maris zei, dat we gelukkig zullen In, als zulks voor het volgend winterseizoen het geval zijn. Er zijn luchtverkenningen boven Schouwen-Duiveland uitgevoerd, maar men kan daarvan op het ogenblik nog «een details geven. Kleinere gaten zijn reeds onder handen genomen. Er zijn echter vele zeer grote en moeilijke ga ten. Voor het dichten daarvan zul len aannemers worden ingeschakeld. Het zal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De water kering van Schouwen-Duiveland moet in één keer worden hersteld. Eerst daarna kan men de bevolking laten terugkomen. WALCHEREN Met betrekking tot Walcheren deel de de directeur-generaal van de rijks waterstaat mede, dat hier weinig op merkelijke beschadigingen werden vastgesteld. De beschadiging van de Westkap- pelse zeedijk wordt door de provincie hersteld, teneinde verdere vernieling te voorkomen. De prise d'eau van Middelburg in de duinen heeft zeewater gekregen. Deze wordt leeggepompt, zodat het zout wa ter spoedig zal verdwenen zijn. De gaten in de dijken langs het Veerse Gat zullen binnenkort weer worden gesloten. De beschadigingen zijn niet van ernstige aard. Zodra de ze dijken zijn hersteld kan ook de spoorweg weer voor het gebruik ge reed gemaakt worden. In het herstel van de beschadigin gen bij Vlissingen is voor een belang rijk deel voorzien. Deze zijn over twee weken dicht. Door de spoorwegen wor den voorbereidingen getroffen om di rect na het herstel van de waterkering het herstel van de spoorlijn ter hand te nemen. De spoorweg over de Sloe- dam is niet beschadigd. Er is water gekomen tussen de Midden- en Oost- shiis van Hansweert. Het buitenhoofd van de middensluis is ondergelopen, terwijl de pompmuur van de Oost- sluis voorover komt. Het is niet uit gesloten, dat hier nog moeilijkheden ontstaan. Aan de aannemers van de werken aan de sluizen van Veere en Vlissin gen is opgedragen de herstelwerken krachtig voort te zetten, opdat het Ka naal door Walcheren weer bruikbaar wordt. ZUID-BEVELAND. Er is een verkenningsploeg met aan nemers naar Oost Zuid-Beveland ge weest, opdat de werkzaamheden in dit vak spoedig kunnen worden aange pakt en weg en spoorweg worden her steld. De gaten, welke er In dit dijk vak zijn geslagen, noemde ir. Maris zeer belangrijk. De gaten zijn hier on telbaar en vaak zeer groot. Het betreft hier de verbinding van Zuid-Beveland mat het vasteland. Het zal naar de me ning van ir. Maris lang duren alvo rens alles is hersteld. Op een vraag zei hjj, dat het herstel van Walcheren lang duurde, maar hij hoopte, dat het herstel hier een kortere periode zal vragen. Daar er hier een eb en vloed beweging van anderhalve meter is, is het verkeer over de weg en de spoor weg thans onmogelijk. Het werk aan de Nieuw Neuzenpol- der in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door aannemers uitgevoerd. Er is hier een grote dijkbreuk. Met deze aanne mers is ook een overeenkomst geslo ten voor het herstel aan de overzijde, op Zuid-Beveland. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De overige beschadigingen en gaten in Zeeuwseh-Vlaanderen geven geen bijzondere moeilijkheden. Ir. Maris kon niet zeggen, wanneer het werk gereed zou zijn. Maar men is aan het werk en zal slagen. De verkenningen gaven overigens de indruk, dat de andere beschadigingen niet gevaarlijk zijn. Van de 3300 H.A., welke in Zeeuwsch Vlaanderen waren overstroomd, zijn er reeds 2500 H.A. van het buitenwa- Onder auspiciën van Radio Lausanne (Zwitserland) werd Donderdagavond een radio-uitzending gegeven, waarin talrijke landen hun medeleven met het lot van Nederland tot uitdrukking brachten en de volkeren opwekten om snel en doeltreffend hulp te verlenen Aan deze uitzending werkten mede Zwitserland, Oostenrijk, West-Duits- land, België Frankrijk, Monte Carlo, Italië, Saarland, Luxemburg, Engeland en Nederland. In de uitzending werd tevens, o.a. door de hoogste autoritei ten van de onderscheidene landen, me degedeeld, welke hulp al onderweg is. Pissarev blijft voorlopig in de gevangenis. De rechtbank heeft de gevangenhou ding van de Russische journalist Pissarev verdacht van spionnage, wederom met 80 dagen verlengd. ter afgesloten. Men heeft hier het wa ter reeds geloosd of kan het lozen. Met uitzondering van het gat in de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder kan men in de orde van grootte over Z. Vlaanderen zeggen, dat het hier alle maal kleine stukken betreft. NOORD-BEVELAND. Het schijnt, dat in Noord-Beveland de situatie niet zo somber Is als men zich aanvankelijk had voorgesteld. Van het gedeelte van Zuid-Beveland, gren zende aan Noord-Beveland, kan het zelfde worden gezegd. Het herstel werk kan hier misschien door de Hei de Maatschappij worden uitgevoerd, omdat het hier droog grondwerk be treft. De aannemers zijn voorlopig in geschakeld. THOLEN. Tholen en Sint Philipsland zijn er ernstig aan toe, zo deelde ir. Maris mee. Er staat hier een zeer groot werk te wachten. Op het ogenblik kunnen nog geen gedetailleerde gegevens wor den verstrekt. De burgemeester van Tholen werd aangeraden de slaperdijk rond de kom van zijn gemeente te maken. Voor het grote werk zal een aannemers-maat schappij worden ingeschakeld. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1352. Na Donderdagmiddag 1 uur kwamen «it de volgende plaatsen meldingen van slacht offers binnen. Halsteren 2; Tiengemeten 2; Middelharnis 17; Nieuwe Tonge 12. Volgens berichten, die ons Donderdagavond bereikten zijn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren; in Nieuwe-Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal doden thans op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 van het vee omgeko men. Het bestuur van de Stichting voor de Arbeid heeft voorgesteld, dat deze week alle werknemers een uur loon of salaris zullen storten in het Ram penfonds en dat de werkgevers een gelijk bedrag daarbij zullen voegen. Voorts wil de Stichting alle werkne mers acht uur laten overwerken, waar bij de werkgevers een gelijk bedrag aan deze acht uur loon zullen storten, De bakkersgezellen in Nederland be sloten reeds deze week 10 procent van hun loon af te staan, waarbij de pa troons een gelijk bedrag zullen voegen, Acht honderd man Amerikaanse en Britse troepen hebben met amphibie- vaartuigen een laatste grote verken ningstocht over het ondergelopen deel van Schouwen en Duiveland gemaakt. Levende wezens werden in de over stroomde gebieden niet meer aange troffen. Toen zij Donderdagnamiddag terugkeerden te Zierikzee en te Brai- nisse brachten zij de stoffelijke over schotten van 30 slachoffers mee. Twin tig werden begraven bij de vluchtha- ven te Bruinisse, tien anderen on der wie vier kinderen werden te Zierikzee ter aarde besteld. Het detachement van de K.M.A. te Breda, dat met de ontruimingsdienst op Schouwen en Duiveland was belast, trok Donderdag terug op Yerseke. Enkele honderden dijkwerkers ar beiden nu nog op het eiland aan enke le binnendijken. Men wil trachten al thans het Oostelijk deel van het eiland voor verdere overstromingen te vrij waren. De hulpactie Zo omvangrijk is de hulpverlening, die in binnen- en buitenland georga niseerd wordt voor de redding en de verzorging van de watersnoodslacht offers in Nederland, dat we moeten volstaan met enkele grepen uit de tal rijke berichten. Behalve een paar duizend schepen, waren Donderdag in actie niet minder dan 250 vliegtuigen van vijf nationa liteiten. De vliegtuigen dropten ge neesmiddelen, rubberpakken, voedsel, zandzakken enz. Engeland bood nog aan 162 rubberboten te zenden met een gezamenlijke capaciteit van 5000 personen. In de Chassée-kazerne te Breda zijn 1800 man Amerikaanse hulptroepen geconcentreerd. Het Amerikaanse leger zond 1300 auto's uit Duitsland; uit Milaan ver trok een vliegtuig met levensmiddelen en babyvoedsel. Uit Zwitserland is een colonne Rode Kruis-auto's onderweg. Een Zwitsers vliegtuig arriveerde van ochtend vroeg met 500 dekens en 450 lakens. Drie grote fabrieken in Dort mund houden vier speciale groepen arbeiders voor dijkwerken gereed om op een eerste oproep naar Nederland te vertrekken. Zij zullen volkomen voor zichzelf kunnen zorgen. De rege ring van Luxemburg zond 2000 wollen dekens. Op de Nederlandse Antillen is reeds meer dan een millioen gulden bijeen gebracht. Nadat boeren uit de omgeving van Kampen 120 stuks vee hadden beschik baar gesteld voor de geteisterde gebie den, nebben de boeren uit de stad Kampen een vergadering gehouden, waarin besloten werd 44 stuks vee af te staan, benevens 17.500 kg. hooi. Het totaal aantal stuks vee door de boeren uit de gemeente Kampen beschikbaar gesteld, bedraagt thans 176. De waarde' wordt geschat op f 130.000. Op de bij eenkomst van stadshoeren werd met een nog f 840 gecollecteerd. De evacuatie van Schouwen en Dui veland verloopt thans zeer snel en zij zal vandaag voor het grootste deel vol tooid zijn. Alleen in het hoge Weste lijke duingebied zijn de bewoners nog aanwezig. Tragisch was, dat de bin nendijk bij Noordgouwe 't Donderdag toch nog begeven heeft. Ook de dijk ten Noordoosten van Zonnemaire hield het niet en ten Oosten van Brouwersha ven werd een nieuwe dijkdoorbraak geconstateerd. Daardoor is het over stroomde gebied nog meer uitgebreid. Prins Bernhard heeft Donderdag avond voor beide Hilversumse zenders een toespraak gehouden tot het Ne derlandse volk, waarin hij verklaarde, dat zeer veel hulp nodig zal zijn voor de slachtoffers van de overstromings ramp, die Nederland heeft getroffen. Er is afgezien van een nationale in zameling, nu er reeds spontaan aller- wege collectes worden georganiseerd en inzamelingen worden gehouden. Overstelpend is reeds de stroom van giften, die binnenkomt bij het Natio naal Rampenfonds. Maandagavond was er twee millioen, Dinsdagavond drie millioen, Woensdagavond zeven mil lioen en Donderdagavond reeds meer dan 11 millioen gulden binnen. Toch is dit bedrag, aldus Prins Bern hard, nog maar een klein deel van het totaal, dat nodig zal zijn. De Prins besloot met de woorden: „Het Natio naal Rampenfonds rekent op U!" Opvangcentrum in Ossendrecht Donderdag zijn alle ouden van dagen, zieken, vrouwen en kinderen, die in Krabbendjjke verbleven, geëvacueerd. Men 1b tot deze maatregel overgegaan omdat de Nieuwlandse binnendijk ter hoogte van de hoek tussen de Pieters- polder en de Nieuwlandepolder In zeer slechte conditie verkeert en Donderdag morgen vroeg, bij hoog tij, dreigde door te breken. De dijk kon echter nog ge- honden worden. Wel vloeide het water er over heen. In de nacht van Woensdag op Don derdag hebben militairen en burgers hard gewerkt aan de versterking van het bewuste dijkvak. Vroeg in de och tend werd de toestand kritiek geacht. Als de dijk het begeeft, lopen de Nieuwlandse polder en de Maagspol der onder en wordt ook de Nieuw Krabbendjjke polder, waarin Krabben- dijke ligt, bedreigd. Het gemeentebe stuur nam contact op met de Rijkswa terstaat. De situatie werd gevaarlijk genoemd en geadviseerd werd tot ge deeltelijke evacuatie over te gaan. Zoals bekend bevinden zich in Krab bendjjke evacué's uit Rilland, Waarde en het zwaar getroffen Oostdijk. De bejaarden, zieken, vrouwen en kinde ren onder hen moesten dus opnieuw vertrekken en met hen ook dezelfde groepen inwoners van Krabbendijke. In Ossendrecht is een opvangcentrum ingericht. Aanvankelijk werd overwogen de evacuatie met behulp van schepen te doen geschieden, doch hierop is men teruggekomen. De lange dijk bij Ril land is zeer stuk gereden, maar de Genie was hard in touw aan verster king van het wegdek. Men zou probe- De chef Marine-staf, de chef Generale staf en de chef Luchtmacht staf hebben medegedeeld, dat, zodra de toestand is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie, aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden, een buitengewoon verlof met familiebezoek zal worden verleend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor na dere regelen worden vastgesteld. Driehonderd man verdedigen een zwakke dijk. Drie honderd man, die bij Ellewouts dijk een bijna wanhopige strijd voeren om een zwakke plek in de dijk te ver sterken, hebben Donderdag standgehou den, maar er was grote vrees. IJlings werd van verschillende zijden materiaal naar dit dijkgedeelte gediri geerd, zoals waterlaarzen voor de wer kers, een lichtagregaat om des nachts het werk te kunnen voortzetten, zandzakken enz. Donderdagavond te twaalf uur wa ren er geen verontrustende berichten uit Ellewoutsdijk en terwijl wij dit schrijven bestaat dus goede hoop, dat men het be wuste deel van de dijk heeft kunnen behouden. ren autobussen uit Brabant te laten komen. Mocht het onmogelijk blijken om deze over de djjk te laten rijden, dan zouden de mensen vla de Bathpol- der en over de ondergelopen rijksweg af te voeren zijn. Dit is bij laag water zeer wel mogelijk. Krabbendijke heeft momenteel de beschikking over twee duwks. Voorts zijn er enkele voertui gen met diesselmotoren, waarmee ook de bussen uit Brabant zijn uitgerust. Men zag de situatie Donderdagmorgen rustig onder ogén. In koortsachtig tempo werd gewerkt aan de ophoging van de dijk tussen de Nieuwlande- en de Maagspolder. Ge probeerd werd een damwand te ma ken. Van de Houthandel Alberts in M'burg werden 2000 m2 planken en 2000 palen ontvangen; draglines wer den toegezegd. „Doria Rijkers" op strekdam bij Zierikzee. Volgens bericht van Scheveningen Ra dio Is de reddingboot „Doris Rijkers" uit Den Helder, die deelneemt aan het red dingswerk in Zeeland, op de strekdam bij Zierikzee gelopen. Het bootje zit 300 meter ver op de strekdam. Pogingen om de reddingboot uit zijn benarde positie te bevrijden zijn mislukt tengevolge van de sterke ebstroom. Er is thans om sleep boothulp verzocht. •Een troosteloze aanblik biedt Ril- land-Bath. Met behulp van 'n boot trachten de bewoners nog wat te redden uit bun ondergelopen wo ningen. Op pag. 2 brengen wij nog een reeks foto's over de ramp, die Zeeland trof. Gistermiddag hebben de ministers Van Thiel en Zijlstra per dukw een be zoek gebracht aan de geïnundeerde ge bieden van Oost Zuid-Beveland. Zij konden komen tot Krabbendijke. De heer A. Schout, evacuatie-commissaris, die zich hierheen begaf om de minis ters te ontmoeten, slaagde er, ondanks verwoede pogingen, niet in contact met hen te krijgen. De evacuatiecommissaris deelde ons Donderdagavond laat over de ontrui ming het volgende mede: Uit Krabbendijke zijn nu ca. 2000 mensen afgevoerd (o.w. alle geëvacu- eerden uit Waarde) naar Eindhoven, omdat de omringende dijken précair zijn. De evacuatie van Schouwen-Dui- verland verloopt vlot. De mensen in de zak van Zuid-Beveland, aan wie drie maal werd verzocht de getroffen gebieden te verlaten, hebben tot he den geweigerd. In het algemeen ltan worden gezegd, dat allen, die in nood verkeerden, nu naar veiliger oorden Zijn overgebracht. De mogelijkheid be staat, dat in enkele plaatsen, waar ge- evacueerden zijn ondergebracht, nog afvoeringen nodig zijn om „opstoppin gen" te voorkomen. De enige verbinding over land met Zeeland over de dijken bij Yerseke, is verbroken: deze weg moest worden af gesloten, omdat de situatie van de dij ken levensgevaar opleverde, zeker voor het wat zwaardere verkeer. Stavenisse, oord van verschrikking Nu de evacuatie van Stavenisse, waar volgens enkele autoriteiten op Tholen, 339 inwoners zjjn verdronken, nagenoeg voltooid Is, Is de toestand ep het ejland gestabiliseerd. Weliswaar ziet de havendijk van St. Annaland eruit, alsof het dorp door een zwaar bombardement is getroffen en is de rampzalige situ atie in Stavenisse met geen pen te beschrijven, nieuwe gevaren bedreigen het ei land niet. De vorige nacht verwachtte men nog een dijkbreuk bjj Strïjenham, maar twee pelotons Franse troepen, die juist waren aangekomen, werden direct op de kritieke plaats ingezet en met behulp van 300 dijkwerkers, die bij nacht en ontjj ploeterden, wist men deze dijk te behouden. Verontrustend was gis teren nog, dat het water rondom Poortvliet steeg. De eerste plaats die we op Tholen gisteren bezochten was St. Annaland. Een vreselijk drama heeft zich hier af gespeeld. De Voorstraat, die op de ha ven uitloopt, is totaal geruïneerd. Het pla veisel is ongeveer urie meter uuge- schuurd door het kolkende water, dat zich in de straat had gestort nadat de vloedplanken als luciferhoutjes waren doorbroken. In deze straat was geen huis onbeschadigd en slechts enkele wo ningen zijn nog voor het verblijf ge schikt. Nog erger is het in de Klipperstraat waar drie huizen zijn weggevaagd. Geen steen van deze woningen is op elkaar ge- In de bemodderde gang van het gemeentebuis te Kruiningen, haalde de Rode Kruisman Klap zijn blocnootje te voorschijn, dat als onofficieel doden- en ver- mistenregister dienst doet. Dokter J. Nieuwenhuyze ging aan het tellen en ja, hij moest de mededelingen van anderen beamenKruiningen heeft reeds 58 doden en vermisten, mogelijk zal het aantal nog stijgen want in de uitgestrekte Kruiningen- en Nieuwlandpolders zijn verschillende boerderijen volkomen weg gevaagd en over het lot van de bewoners is veelal nog niets bekend. Bij laag water bewegen zich lange colonnes met auto's en bandenwagens langs de ondergelopen Rijksweg naar het dorp. Van vele nieuwe huizen zijn de voorgevels finaal weggevaagd en tussen de puinhopen Kruiningen telt zeker 100 verwoeste woningen ploe teren en sjouwen de bewoners om nog iets te kunnen bergen. Want straks zal het leven weer ver der gaan en bovendiener lopen individuen rond. die zich op ergerlij ke wijze aan de bezittingen van de getroffenen vergrijpen. Wie in het dorp met de mensen spreekt, kan hier van weerzinwekkende staaltjes horen. Een man, die Woensdag de gehele dag door het water waadde om de lij ken van omgekomen dorpelingen te bergen, moest bij de komst m zijn woning ervaren, dat er 130 a J 135 uit zijn dressoir was gestolen.... Vol verbittering vertellen de man nen, die in dagen niet uit de kleren zijn geweest, hoe des avonds verdach te personen trachten hun slag te slaan in de verlaten woningen. Er is een verbod uitgevaardigd om des avonds nè 7 uur op straat te komen en met een motorboot is getracht te patrouilleren, doch in de duisternis is dit laatste vrijwel ondoenlijk. Er is maar één oplossing, zeggen de mannen: de Zanddijk volkomen afsluiten. En terwijl onophoudelijk op het markt plein de wagens met de sehamelijke res ten van door het water verfomfaaide inboedels naar de drooggebleven Zand dijk trekken, blijft een kern van wer kers achter. Tractoren helaas zijn er voor dit werk nog te weinig sleuren de honderden verdronken koebeesten uit de schuren. Een kraanwagen brengt de cadavers op bandenwagens, om naar de Gekro te Hansweert te doen vervoe ren. Zo werkt men ook op Kruiningen verder als echte Zeeuwen, met een ver trouwen in de toekomst. In het overlijdensregister van de ge meente Kruiningen zijn thans reeds de volgende slachtoffers van de overstro mingsramp ingeschreven Willem Willeboer, 84 j.; Alb. v. d. Parel, 26 j.; Pieternelle v. d. Parel Roelse, 23 j.; Jac. Steven v. d. Parel, 17 d.; Pieternella Braam, 62 j.; Helena v. d. Hart, 84 j.; Jacobus Blok, 75 j.; Cornelia Cok, 74 j.; Marina Blok, 82 j.; Bastiaan Blok, 88 j.; Maria Adriana Jansen, 8 j.; Jacoba JansenBrandt, 34 j.; Pieter Jansen, 41 j. Voorts zijn er vijf slachtoffers uit Kruiningen te Yerseke ingeschreven, o.w. Johanna Danker, Wed. v. d. Boom gaardBrieve en Abraham Vroegop. MAANDAG NOTA OVER DE WATERSNOOD. De minister-president zal op 9 Febru ari aan de leden der Tweede Kamer een nota met betrekking tot de watersnood zenden. Dinsdag, 10 Februari a.s., zal deze no ta onmiddellijk na de bij de aanvang dier vergadering plaats hebbende verkiezing aan de orde komen. bleven. Het hout was met meer te vin den. Het lag voor een deel op de dijk. De enorme bietenkraan, die aan de ha ven stond, was honderd meter verder ge sleurd en had panelen van huizen mee genomen. Drie huizen aan de haven waren weggevaagd en het vierde huis was totaal opengereten. Achter het gapende gat stond een kinderledikantje. St. Annaland rond de haven. Het is een ravage! STAVENISSE Uit St. Annaland is gisteren een deta chement van de rijkspolitie uit Zwolle naar Stavenisse gegaan. Het verwoeste dorp ligt troosteloos verlaten. Met de Franse soldaten, die zo moedig de dijk bü Strijenham verdedigden heb ben we dit oord van verschrikking be zocht. Het was alsof de koude adem van de dood hier nog hing. De Fransen hebben de verdronken in woners geborgen. Later zijn de stoffelijke overschotten op het eiland begraven. ST. MAARTENSDIJK. Het wegdek van de Kaaistraat in St. Maartensdijk is weggespoeld. Ook in dit dorp hielden de vloedplanken het niet in de nacht van Zaterdag op Zondag. Vier inwoners hebben het leven gelaten toen de wilde golven vrij spel kregen in deze straat. Twee café's zijn weggezogen. Gistermiddag zijn er zes mensen be graven. Het waren onbekenden. De kis ten waren, van blank hout. Aan het mas sagraf werd niet gesproken. De klokken konden niet geluid worden. In de haven is gisteren een schip met 20.000 zandzak ken aangekomen. De stad Tholen is gespaard gebleven, maar te Poortvliet is het gevaar groot geweest. De plaats ligt geheel geïsoleerd en is niet te bereiken. Maar ook hier hebben de vliegtuigen van de luchtvloot goed werk gedaan en ook hier hebben de Franse soldaten de helpende hand ge boden. Met man en macht wordt gewerkt om de gaten te dichten ten Zuiden van de plaats. DE BILT ZEGT: ENKELE BUIEN. Weersverwachtingen, geldig tot Vrij dagavond. Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Óverwegend matige wind, in. hoofdzaak tussen Noord en. Noord west. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1