"Oorlam VAN NELLE nwnfi&t, one Voorlopige voorschotten voor gedupeerden* Chefarine 4 BEWOGEN VERGADERING VAN DE EERSTE KAMER. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Coördenatie van ramp bestrijding. De militaire bijstandregeling. FEUILLETON £m tand, dat M U uMjfyen, yat „Moge zij allen in de uren van de nood de sterke hand Gods hebben ervaren." Militair verdronken» Prins Bernhard te New York* tnaaA oak ïliet aii&m, Donderdag 5 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Gemeenteraad van Vlissingen. Pagina 4 B. en W. kregen blanco crediet In een ernstige stemming kwam Dins dagmiddag de gemeenteraad van Vlissin gen bijeen om aan B. en W. een blanco crediet te verlenen voor het treffen van de nodige maatregelen na de ramp van Zondag j.l. De eensgezindheid van de bevolking werd gesymboliseerd in het feit, dat de raadsleden ditmaal niet fractie-gewys bij een zaten, maar willekeurig gegroepeerd zaten aan de groene tafel. De burgemeester mr B. Kolff wees op het internationale karakter van de wa tersnood-ramp en verzocht enkele minu ten stilte ter herdenking van de slacht offers. Daarna gaf hij een kort overzicht van wat te Vlissingen gebeurde. De twee hoofdfeiten zijn geweest het onderlopen van de binnenstad en het ver nielen van de boulevards en de zeewe ring. Om half twee werd ingezien, dat het ■water de binnenstad zou overstromen en werd alarm gemaakt. De waterkering aan de Vissers- en Koopmanshaven was berekend op een uiterste waterstand van 4,25 meter tin 1906 werd als hoogste wa terstand 3,92 m. waargenomen). Zaterdag nacht j.l. werd een peil van 4,55 meter bereikt, waarbij dan nog het effect van de golfslag gevoegd moet worden. HULPVERLENING. Te half zeven des morgens werd het eerste beroep op de bevolking gedaan om met spaden en schoppen naar de boule vards te komen, opdat men de gaten in de zeewering provisorisch zou kunnen dichten. Geleidelijk kwamen grote groepen in gezetenen hulp bieden. Reeds Zondagmorgen kwam een tele gram binnen van 't comité „Leiden helpt Vlissingen", dat daarna textiel tot een waarde van 10.000 gulden afzond om de getroffenen in Vlispingen te voorzien van onderklediog en beddegoed. Ook kwam een aanzienlijke gift bin nen van de Zweden-Amerikalijn. Spreker memoreerde hef bezoek van H.xv.H. Prinses Wilhelmina, wier belang stelling en medeleven weer bleek. Wat de gas voorziening betreft moest de burgemeester mededelen, dat deze nog tenminste een week zal stagneren. HET NOODHERSTEL. Wethouder M. A. van Popering gaf een overzicht van de activiteit, die ontplooid werd voor het noodherstel van de zee wering. Het plan bestaat, het gat in de Boule vard Evertsen bij het Wooldhuis te dich ten en de rijbaan in orde te brengen. Over het herstel van het badstrand zal nog beraadslaagd worden. Het dichten van het gat bij de Leeuwentrap is een kwestie van zandaanvoer. De Rijkswater staat zal voor zand zorgen afkomstig van zandzuigers in het Veerse Gat. De ravage bij het haventje van Meijer zal door de Polder Walcheren worden be handeld. De zware bres bij de Gevangentoren zal zo spoedig mogelijk definitief worden hersteld. Ook het gat in de Boulevard De Ruyter bij het flatgebouw zal ineens definitief worden hersteld. EVACUATIE, Wethouder W. Poppe verstrekte gege vens over de hulpverlening aan de bewo ners in de ondergelopen binnenstad. De Marine stelde direct vier vletten en twee jollen beschikbaar. Met een kraan van ngezonden Mededeling (Adv.) Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag.... Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Minister Algera naar getroffen gebieden. De minister van Vorkeer en Water staat, mr J. Algera, is Woensdagoch tend aan boord van de „Jan Blanken" het directievaartuig van de Rijks waterstaat uit Dordrecht naar de ge troffen gebieden vertrokken. Minister Algera wordt vergezeld door de di recteur-generaal van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, ir A. H. Fabius, hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat, de heer J. Schilthuis, voorzitter van de permanente commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer c mr A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer. „De Schelde" werden de boten in de on dergelopen straten gezet. Te half elf des morgens waren vijftien vaartuigen in het ondergelopen stadsdeel beschikbaar. Het blok Grote Markt— Slijkstraat werd geheel geëvacueerd. Wethouder L. P. van Oorschot sprak woorden van lof voor hen, die meewerk ten om de hulpkrachten Zondag te voor zien van brood en koffie. Met behulp van een Roode Kruis-ploeg werd in de Bone- dijkeschool een tijdelijk evacuatiecen trum ingericht, waar circa 100 personen onderdak vonden. De dienst van Sociale Zaken verstrekt thans waar mogelijk en nodig financiële en stoffelijke hulp. Ook de gedupeerde winkeliers en middenstanders kunnen voorlopige voorschotten krijgen. Om in het getroffen stadsdeel te voorzien in de behoefte aan warm eten zal door mili tairen op verschillende punten warm voedsel worden uitgereikt. DENK AAN ANDEREN Zowel de burgemeester als de wethou der legden er de nadruk op, dat Vlissin gen hoewel ernstig getroffen toch nog in staat is hulp te bieden aan gebie den waar de bevolking nog zwaarder ge leden heeft. Met name zou men een aantal evacué's kunnen ontvangen. Leden van alle raadsfracties zwaaiden daarna lof toe aan B. en W. voor de wij ze, waarop de organisatie van de hulp verlening direct na de ramp ter hand was genomen. Bij de discussie kwam nog naar voren, dat men niet in het wilde weg naar an dere gebieden moet trekken om daar hulp te gaan verlenen. Wat de vissersvloot be treft diende gewacht te worden op een organisatorische opdracht. Twee schepen zijn thans met zo'n opdracht naar Tho- len. Een derde ging op' eigen risico naar Zierikzee maar er zijn daar al te veel schepen. (Ingez. mededeling, adv.) Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. 'n 4lje doet wonderen! Onder voorzitterschap van de minister van B. Zaken is 'n coördinatie-commis sie „Watersnood 1953" ingesteld, wel ke de nodige coördinatie in de leiding bij de bestrijding van de ramp en bij de latere verzorging van de getroffe nen zal verzekeren. In de provincie heeft de Commissaris der Koningin de opperste leiding bij de onmiddellijke be strijding van de ramp. Deze stelt vast wat gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan moet wor den, ware over te laten aan instanties, die daarvoor zijn aangewezen. Evacua ties worden geregeld door de prov. eva cuatie-commissarissen en de centrale evacuatiecommissie. Zijn de geëvacu- eerden eenmaal in de definitieve vlucht oorden, dan is de verdere verzorging zaak van het ministerie van maat schappelijk werk, met inschakeling van de provinciale opbouworganen. Besloten is verder het bijeenbrengen der bijeen- gezamelde goederen op te dragen aan het Rode Kruis, terwijl het nationaal rampenfonds de centrale inzameling van gelden regelt. De commandant 3e militaire afdeling in Den Bosch bericht aan civiele auto riteiten in Brabant en Zeeland, die bij stand wensen, dat nu 18 uur op 8 Fe bruari de navolgende regeling geldt: a) Civiele aanvragen richten tot Den Bosch, telef. 8181. b) Evacuatie-aanvragen richten tot Den Bosch, telef. 8343. c) Militaire bijstand richten tot Den Bosch, telef. 5741 of 5743. De noodgebieden voor wat Zeeland betreft zijn als volgt ingedeeld: Zeeuwsch-Vlaanderen: commandant kap. Haersma Buma te Terneuzen. Noord-Beveland, Zuid-Beveland ten Westen van het kanaal Hansweert Wemeldinge: commandant majoor Pot- teboom in Middelburg. Tholen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal Hansweert- Wemeldinge commandant luit. kol. Plno in Bergen op Zoom. Steenbergen, Fijnaart, Dinteloord, Willemstad, Oud-Tholen, Sint Philips- land, Schouwen-Duiveland: comman dant kol. Anthonie in het gemeentehuis te Steenbergen. 92. o— Er viel veel te bespreken en er ont spon zich een levendig gesprek, maar Van Raalte riep tenslotte de vergade ring tot de orde. Op de hem eigen, een voudige wijze vroeg hij een zegen. Daar na gaf hij in enkele woorden uiting aan aller dankbaarheid voor de vele dien sten, die dominee Wijckoff hun reeds verleend had en gaf hem het woord. Wyckoff legde de vergadering drie vraagstukken voor. Het eerste betrof belijdenis en leer. Tot aller vreugde bleek, dat de kerken van1 de classis Holland zo noemden zich de geza menlijke kerken van de kolonie daar in volkomen overeenstemden met de broeders in het oosten, afstammelin gen van de immigranten uit de zeven tiende eeuw. De tweede kwestie was de belang rijkste: wensten de nieuwe kerken in de kolonie zich te verenigen met de Dutch Reformed Church van Amerika? Op die vraag volgde een zwijgen. De andere predikanten wachtten op Van Raalte. Deze vraag was van het groot ste gewicht. Daar ze zo kort geleden de banden doorgesneden hadden met de staatskerk in Nederland, vanwege haar vrijzinnige neigingen en haar misbruik van macht, aarzelden ze zich opnieuw te binden. De ellende van de laatste ja ren lag nog vers in het geheugen. Aan de andere kant leek volslagen afzonde ring in geen geval wenselijk en seete- vorming doet schade. Waarom zouden broeders in het geloof van elkaar ge scheiden blijven? Ten slotte nam Van Raalte het woord. „In onze afzondering voelen wij sterk de noodzaak van de gemeenschap der heiligen. We verfoeien een secte- geest. We hebben elkander nodig. Wij voelen ons één met alle kinderen van God, waar ter wereld we die ook mo gen aantreffen. En hoeveel te meer met kerken welker belijdenis liturgie en kerkorde dezelfde zijn als de onze, en die met ons de strijd om de waarheid strijden. We hebben vanaf ons eerste contact met u gevoeld, dat we één zijn met u Broeder Ypma knikt toestemmend, maar toch voelt hij zich gedrongen er enkele woorden aan toe te voegen: „En toch moeten we erkennen dat velen van ons sidderen bij de gedachte aan een nieuwe vereniging met een synode, wan neer we terugdenken aan de ellende, door Marian Schoolland waaraan we zo kort geleden ontvlucht zijn. Broeder Wyckoff zal het ons niet kwalijk kunnen nemen als wij aarzelen, en als wij menen, dat deze vraag van alle kanten bekeken moet worden." Wyckoff begrijpt het volkomen. Vol hartelijk medeleven antwoordt hij: „Broeders, wij denken er niet aan jullie te brengen onder het juk van mensen. Dat zij verre van ons. U behoudt uw vrijheid. En mocht er een tijd komen dat uw geestelijk welzijn bevorderd zou worden door een scheiding, dan zullen wij met broederlijke genegenheid af scheid van u nemen." En dus werd de beslissing omtrent deze vraag uitgesteld. Maar er was een band van verwantschap en broeder schap gelegd, die naderhand leidde tot de vereniging met de kerken van het oosten. Het derde vraagstuk had betrekking op het materiële welzijn. Wijckoff vroeg uit naam van de synode of de kolonie hulp behoefde. Die vraag leek nauwe lijks nodig. Hij had met eigen ogen de armoede gezien onder de kolonisten. Geen van de mannen, die op de verga dering gekomen waren, bezat een paard, hoewel ze lange afstanden moesten af leggen om goederen te halen en ook om kerkdiensten te kunnen houden. Geld was erg schaars. En wat kleren en huisraad betrofhij was zelf in de huizen geweest en hij wist dus hoe het er voor stond. Van Raalte ging weer staan. Plech tig verklaarde hij: „We zijn uit de ver drukking en de ellende in deze wilder nis gekomen, en we vertrouwen, dat we in staat zullen zijn de moeilijkheden, die we hier aantreffen, het hoofd te bieden. God heeft ons de afgelopen twee jaar wonderlijk geholpen. Maar alleen iemand die het zelf heeft meegemaakt, kan zich een voorstelling vormen van de geweldige omvang van onze taak. We zijn beland in een wildernis met een paar duizend onontwikkelde mensen, die er geen voorstelling van hebben wat er moet gebeuren; de meesten van ons bezitten niets, en we krijgen geen hulp noch als leden van een kerk, noch als burgers van een land. Het is niet te vermijden, dat de belangen van kerk en school in onze kolonie er onder lijden. We hebben er geen behoefte aan onze noden op te sommen. Maar het heeft ons pijn gedaan, dat de kerk van Jezus Christus in Amerika onze noden heeft genegeerd hoewel we kwamen als vluchtelingen, uw havens binnenvielen en door uw steden reisden en erkend werden als volgelingen van dezelfde Banier des Kruises." (Wordt vervolgd). Ook do Eerste Kamer kwam bjjeen. De voorzitter, mr Jonkman, sprak een gevoelvol woord over de grote ramp welke ons volk heeft getroffen. Van de zware verliezen In de 2e wereldoorlog geleden, begon ons herstel op gang te komen. Wederom moet op grote schaal en met offervaardigheid hulp worden geboden aan wie van huis en werk verdreven zjjn. Opnieuw zal in de geteisterde gebieden de wederopbouw moeten worden ondernomen. Na-, tionaal is de ramp echter ook in deze zin, dat ons volk altijd watersnood met eensgezindheid en volharding bestrijdt. Ook uit deze ramp zullen wij hoe zwaar die ons ook treft lering trekken voor de toekomst. Hem schoot daar bij te binnen hoe den Doolaard tegen het einde van zijn „Het verjaagde wa ter schrijft over „de stoutmoedige droom van de Nederlandse waterbouw kunde: voor het jaar 2050 alle Nederlandse zeegaten, behalve de Schelde af te dammen". Hij gaf de regering de verzekering, dat ook deze Kamer bereid is mee te werken aan wat aan hulp, herstel en aan vernieuwing geboden zal blijken. Do voorzitter gaf hierna het woord aan minister Beel. Deze bracht dank voor de gelegen heid hem geboden om namens de rege ring ook in deze vergadering een ver klaring af te leggen, nu ons volk in diepe rouw is gedompeld door de ont zaglijke ramp, welke Nederland heeft getroffen. Met grote erkentelijkheid neemt de regering kennis van uw ver zekering dat deze Kamer bereid zal zijn haar ten volle te schragen in de zware taak, waarvoor zij zich ziet ge steld. Zij wist zich trouwens hiervan bij voorbaat overtuigd. Nog steeds dra gen land en volk de lidtekenen van de beproevingen, in ooi'log en bezetting ondergaan. Te midden van onze arbeid, gewijd aan de geestelijke sociale en economische reconstructie worden wij thans opnieuw getroffen door een cata strophe, waarvan wij de omvang nog steeds niet volledig vermogen te over zien. Hierna gaf hij een overzicht van de tot heden bekende toestand en de door de regering genomen maatrege len. Na die uiteenzetting zei minister Beel, dat het hem een behoefte is hier uiting te geven aan de gevoelens van grote dank en bewondering, welke iedereen moeten vervullen, die in de gelegenheid is geweest in deze dagen de hulpverlening, waar ook ter hand genomen, gade te slaan. Van alle kan ten kwam hulp opdagen. Iedereen deed wat de hand te doen vond en zo is gered wat gered kon worden en leed verzacht waar het maar mogelijk was. Ons land is eerder door grote watersnoden getroffen, maar ik geloof niet, dat ooit bereidheid om te helpen zo spontaan en zo algemeen is geweest. De gemeenschappelijk door stane oorlog en bezetting en de nieu we dreigingen waaronder wij gebukt gaan zal dit gevoel van verbondenheid en van behoefte aan eendracht hebben doen groeien en nu ons volk door deze ZEER OUDE GEN EVER ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CC - AMSTERDAM Twee man vermist. Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Fe bruari de dpi. soldaat E. Kasan, legernr 260724240 van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van ver drinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr 310501440 afkomstig uit Delft. Ambulance aangeboden. De Volkswagenfabrieken hebben door bemiddeling van hun Nederland se vertegenwoordiger aan de Neder landse regering een volkswagen ambulance aangeboden. De ambulance zal onmiddellijk in de noodgebieden worden ingezet. onverwachte natuurramp is getroffen, is dit op zo prachtige wijze tot uiting gekomen. Door het geweld der wateren zijn meer dan honderden dochters en zonen van ons volk meegesleurd en hebben hun levens gelaten. Tiendui zenden zijn van hun haardsteden ver dreven. Mogen zij allen in de uren van de nood de sterke hand Gods hebben ervaren en Zijn genade deelachtig zijn geworden. Zegene Hij allen, die nog steeds in nood verkeren, en verlene Hij aan ons gemeenschappelijk pogen Zijn onmisbare steun. Moge ons volk, Hem indachtig, onder het bezielend voorbeeld van onze geëerbiedigde Vorstinne en van de leden van ons Vorstenhuis de volle inzet van zijn beste krach ten in grootste offervaardigheid blijven geven opdat Nederland spoe dig weer herrijze. Terugkeer in Nederland. Maandagavond heeft Prins Bern- hard de historische tentoonstelling, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van New York als gemeen te in het Museum of Art en het mu seum van de stad geopend. Deze ten- toonstelling bestaat hoofdzakelijk uit kunstwerken en historische documen ten, verzameld door het gemeentelijk museum van Den Haag en uitgeleend door de Nederlandse regering. Nadat de directeur van het gemeen telijk museum te Den Haag, dr Wij senbeek, een historisch overzicht van de collectie had gegeven, verzekerde New York's burgemeester, de heer Impelliteri, de Prins, dat Nederland kan rekenen op de diepe sympathie van het Amerikaanse volk. „Ik wil, dat gij en Koningin Juliana weten, dat U op onze vrienschap kunt rekenen en zo no dig op de generositeit van ons allen. De New Yorkse bevolking deelt in het leed van de ramp, waarbij Uw land voor een groot gedeelte is overstroomd." Prins Bernhard verklaarde zich diep getroffen door de woorden van de burgemeester, in het bijzonder nu Nederland zo diep getroffen is. Zeer gaarne zou hij de gevoelens van New Yorks bevolking overbrengen aan de Koningin en de bevolking. Onder de enkele honderden aan wezigen bevonden zich de Nederlandse ambassadeurs van Royen en von Balluseck, alsmede de Nederlandse Consul-Generaal de Vos van Steen- wijk. Gistermorge.i arriv erde de Prins te half acht op het vliegveld Schip hol, waar hij werd verwelkomd door H. M. de Koningin. SPECIALE WATERSNOOD POSTZEGEL. Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten wor den, verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. Op 1 Februari 1953 overleed plotseling op noodlottige wijze onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA TOUWER in de leeftijd van 57 jaar. Haar diepbedroefde Kinderen en Kleinkin deren. Zoutelande: J. v. d. VREUGDE. N. v. d. VREUGDE- KOK. Goes: H. C. v. d. VREUGDE. J. T. v. d. VREUGDE— EYKE. Krabbendijke: A. MINNAAR. M. MINNAAR- SCHRIJVER. Ermelo: J. MINNAAR en Verloofde. Kloetinge: J. WAVERIJN. J. H. WAVERIjtf— MINNAAR. Den Helder: J. MINNAAR. Krabbendijke: C. MINNAAR. Krabbendijke, 3 Februari 1953. De begrafenis heeft plaats gehad op Woens dag 4 Febr. om 12.45 uur op de algemene be graafplaats te Krabben dijke. Bij de ontstellende ramp, die ons Dorp Zondagmorgen 1 Fe bruari heeft getroffen, werden van ons weg genomen onze geliefde en zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder DINA CAAN, Weduwe van D. van Damme, in de ouderdom van ruim 75 jaar, en onze inniggeliefde Zuster en Tante ADRIANA VAN DAMME, op de leeftijd van ruim 51 jaar. Namens de diep bedroefde familie: J. A. VAN DAMME. Wolphaartsdijk, 3 Februari 1953. Condoleantieadres: Nieuwstraat 20, Goes. De begrafenis heeft plaats gehad op Woens dag 4 Februari, op de Algemene Begraafplaats te Goes. het verlangen om van de inhoud dadelijk kennis te nemen! ZEEDWSCIIDAGBL1D.... kersvers van de pers! W. J. L. de Groof en G. Boneschanscher DIERENARTSEN, tijdelijk gevestigd: Patijnweg 16, Goes, Tel. K 1100 2330, ten huize van Dr G. Wagenaar. SINTERKLAAS TERUG? „De VéGé-kruidenier lijkt wel op Sinterklaas", schrijft Mevr. Jans. „Bij de bood schappen krijg ik altijd geldzegels cadeau!" Uitvoering Zangvereniging „De Lofstem" te Aagtekerke is tot nader order UITGESTELD. de oplage bepaalt de publiciteitswaarde van een blad,

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4