Evacuatie-commissaxiaat Zeeland werkt onder hoogspanning Stroomvoorziening weer vrij normaal Kortgene was Woensdag weer droog Gevaar op Tholen bezworen? Helicoptere bracht redding ita bange nacht Er komt wat meer lijn in Van Schouwen en Tholen werden reeds velen afgevoerd VV es t Zeeuwsch - V laanderen nog met uuuen yevaar Auto met Belgische militairen over de kop J Getroffen Nederlanders naar Amerika Noorse coaster in Vlissingen gelost H.M.D.T. en Schouwburg steunen Nat Rampenfonds ^ezin te Kerkwerve P.Z.EM. deelt mede: Grote hulp van buiten Walcherse dorpen helpen Vlissingen herstelt zich DE BEURS NOTEERDE GISTEREN 17% m Evacuatie op Schouwen Donderdag 5 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagin» 2 Op de Frov. Griffie te Middelburg hebben w\j gistermiddag een kort gesprek kunnen voeren met de heer A. Schout, de evacuatiecommissaris voor Zeeland, die sinds Zondagnacht met zijn medewerkers, onder wie de heer S. J. G. van Leeu wen, inspecteur hoofd van het bureau in Zeeland van het departement voor Maat schappelijk Werk, onder voortdurende hoogspanning aan het werk is om te trachten de evacuatie van rond 10.000 Zeeuwen op de eilanden Schouwen-Dui- veland en Tholen in goede banen te leiden. Gelukkig begint er nu in dit werk wat meer lijn te komen, omdat er, soms nog op ae vreemdste manieren, weer contact mogelijK is met alle eilanden. In het be gin was het volkomen onmogelijk enig overzicht te verkrijgen van de geïsoleer de piaatsen, maai- uesonoanks werd een organisatie uit ue grond gestampt om op het eerste sem te xunnen ingrijpen. Het aantal vaartuigen voor de aivuer der be volking was gisteren ruimscnoots vol doende. En in net algemeen mag worden gezegd, dat de toestand, waarin de gee- vacueerden verkeren, redeujk is. zeer velen zijn apatmscn, andereu neouen een zenuwscnok gekregen, maar de lichame lijke conditie valt mee. NAAR UTRECHT. De bewoners van kcnouwen-Duive- lanu wornen grotenueeis naar de provin cie Utrecht georacnt. uit gescmedt onuer leiding van regérihgsinstamies, omdat re geling van deze zaak op provinciaal ge bied niet meer mogelijk is. mensen uit Z. Beveiand, aie daar weg moesten, zijn voor 't grootste gedeelte naar west z,eeuwsch- Viaaiideren geevacueerd. Walcheren krijgt geen vluchtelingen met het oog op de precaire voorziening met leidingwa ter. ue bevolking van miewoucsoijK is naar Unawegen en Uvez.anue gediri geerd, omuat de mannelijke bevolking beschikbaar moet blijven voor de arbeid aan net herstel der dijken. Op vele piaavsen is net. zeer moeilijk gemeken ue mensen, ook al verkeerueu zij m de grootste nouu, te oewegen nun onuergeioycn nuizen te veruiten. <ueiuk- kig zagen ïater veien van nen toch in, dat au uujven geiyk zou staan met de dood. JJe inwoners van iNoora-tteveiana bleven liever in ae aroog gebleven dor pen Wissekerke, uoiunspiaat en Hamper- land, waar veien uy lamiiieleden onaer- dak nebben gevonden. waü'mu ouoblSVERACHTING In de loop van gisteren zijn in Wemel- dmge en rerseite ïeeds veien uit Zierik zee aangekomen met boten van de vis sersvloot uit Yerseke en niet te vergeten uit Urk. De schippers hebben vaak met ware doodsverachting de mensen gered. 0.m. bij Uuwerkerk zijn zij door de dijk^ gaten gevaren om de m nood verkeren- den te naien. De zieken en gewonden zijn naar diverse ziekenhuizen overgebracht, terwijl ook „Der Hoede" bij Kouaekerke een aantal zieken heeft opgenomen. Men verzoekt ons mede te delen, dat aue evacuatie-aangelegenneuen menen te lopen over het bureau Hoepoortstraat 6 te Midaeiburg, telefoon H n*u/20lö. Ue neer ocaoin *s bereikbaar ter Frov. Grif- ne, L«(txu, icicxoon H 1US0/Ü716. JttLÜKCj 1 ïhLi VAIN JÜÜ JLJIJH 151J VV üS 1 KAJfüDDÜ. Hard wuiut er gewerkt acui ue dijk tussen westkapene en uomourg. Over een grote lengie is net water over ue dijk heeugekomen, waardoor ue krum ernstig hee-u geieuen. op een plaats is een groot gat gelagen, men is uaar uoenue met zakken net gat voor verdere uitnolling te vrijwaren, iviet vrachtauto s worden grote noeveemeden grouu en pum aange voerd, waardoor een weg tot in net gat worat aangelegd, uaarua kan met ue dichting wuraen Degonnen. Het gat is be langrijk dieper dan dij de xMOvemoer- Stonii op ue zeilde piaats ontstond, op anuere plaatsen zijn kiemere gaten ont staan. De uijkwerkers geholpen door mi litairen, die kieizakken vunen, doen al het mogelijke de dijk weerde^ve^ vanai net land de duinen bekijkt, dat er niets aan de hand is. Homt men op het strand, dan blijkt hoe de zee tot aan de kruinen der lagere duinen zand heeft weggehaald. Vanai de duinen bij Zoute- lanue heeft men een uitzicht over de rij naar Vaikenisse en Houdekerke. Duidelijk is te zien hoe hoog de zee tegen de dui nen werd opgejaagd, daarbij ruïneus te werk gaande. V OOx^xCuutj OpiiJLAiiOxhC. Vvest-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door de grote nood in net in oorden van Zee- lanu enigszms aan de aandacht is ont snapt, is wei rustig, maar geenszins bui ten gevaar, zo verklaarde ons mr. H. Hoekzema, burgemeester van Oostburg, De dijken, aldus de burgemeester, zijn zeer zwaar beschadigd en eisen in ver band met de weer toenemende wind en het aangekoiidigue springtij de volle aan dacht. Hoewel uit wesc-Zieeuwscn-Vlaan deren de benemen optimistisch zijn moet met een doorbraak nog aiujd rekening worden genouden. Wat de niet getroflen gemeenten aangaat, hier wordt met man en maent ingezameld, kleding en geld stromen de centra bmnen. JLn Oostburg werd met minder dan oüüü bijeenge bracht. oosinurg maakt zien op om vlucn- teiixigen te ontvangen, er zijn er ongeveer 40 üearriveeru, maar er kunnen er veel meer geoorgen women. De Belgische mi litairen, me in Ooscburg zijn ingekwar tierd werken op het ogenblik aan de kust volgens een roulatiesysteem, zodat men onwillekeurig ae inuruk krijgt, dat met alien aan net werk zijn gezet. De burge meester oesioot mei uank te brengen aan de enst- en Spintusiaoriek te Brugge, die löüu Kg. gist leveme voor Zeeland en aan de oisuaoriek in ueiit, die eveneens me dewerkte uoor penmenme te verstrekken. Het centraar opvangcentrum voor geëva- cueeraen in het rvomngm Wilhennina Lyceum onaer leiding van de heer A. Huomorst araait op voiie toeren en ook het plaatselijk centrum in net gemeente huis verzet veel werk. UIT BRESKENS. Uit Breskens meldde men ons, dat het de veerdienst met vnssmgen ae genële dag met twee boten is onuernouuen. Er heerst op het veer een buitengewone drukte, uoor net veie transport, uat via Zeeuwsen-Vlaanderen Zeeiand binnen komt uit ueigie maar ook un het Noor den van i\euci'iaiiu. woensaag passeerden 5 b-ssen mei evacues uit i\uord Zeeiand naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Er passeerde ook een convooi vrachtwagens met mate rialen uit Groningen naar Walche ren. in Breskens en omgevmg worut nard gevvoikt aan het nerstei van de dijken. yoon de polder Breskens aneen werden in ae loop van de dag do.Ouu zandzakken aangevoerd. Up bchoondijke worden nog voortdurend zakken gevuld voor de zee wering bij nooiapiaat, waar de toestand nog steeds met zonder gevaar kan wor dt .n genoemd. Vei vuciauieii&k naai' /jCCidiltX j^e A\eu. spoorwegen nebben in samen- werkmg met Van uend en uoos een ver binding tot stand georacnt voor het ver voer van stukgoederen van en naar Zeeuwsen-Viaanaeren, Walcheren en westenjk Zuid-Beveiand. Voor deze verbinding kunnen alleen de volgende goederen ter vervoer worden aangenomen; 1. levensmiddelen voor mens en dier; 2. geneesmiddelen; 3. le vensbehoeften, w.o. te verstaan: textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook bat terijen, pompen, motoren, lichtagregaten en onderdelen daarvoor voor onmiddel lijke hulpverlening; 4. zendingen bestemd voor of afkomstig van het Jtiode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellin gen tot hulpverlening. Vijf Belgische militairen van het 8e genie-regiment, dat in Oostburg is in gekwartierd, werden vrij ernstig ge wond, toen Woensdag een vrachtwa gen over de kop sloeg op de smalle dijk van Hoofdplaat naar Biervliet. De militairen werden ter verpleging in 't Sint Anthonius-ziekenhuis te Oost burg opgenomen. Zoals bekend, is dit onderdeel van het Belgische leger voornamelijk ingezet voor versterking van de zeewering bij Hoofdplaat. Sint Nicolaas wil Sint-gemeenten helpen. De burgemeester van St. Ni colaas in België heeft de burge meesters van St. Philipsland, St. Maartensdijk, St. Annaland, St. Laurens en Scherpenisse ver zocht zich met hem in verbin ding te stellen. De bewoners van St. Nicolaas hebben voor eva- cué's uit deze gemeenten onder dak aangeboden. Zoals bekend, hebben burge meesters van een aantal Sint- gemeenten vorig jaar ter gele genheid van het Sinterklaasfeest een bezoek aan St. Nicolaas ge bracht. De gemeenteraad van het plaatsje Zee land in de Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale vergade ring eenstemmig besloten president Ei- sennower telegrafisch te verzoeken 'een onbeperkt aantal door de watersnood ge troffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Ver. Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. In alle delen van de Ver. Staten wordt spontaan gereageerd op de oproepen tot hulp, die zijn gepubliceerd in de Ameri kaanse pers en door de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse con sulaten onder hoogspanning om de toe vloed van pakjes en geldbedragen, vari ërend van vijf tot duizenden dollars, te verwerken. Het consulaat te New York ziet er uit als een pakhuis. Van het'eiland Tholen komen thans bemoedigende berichten. Er wordt hard gewerkt aan de versterking van de dijken en men meent dat op meer dan één punt het gevaar nu wel be zworen is. Toch zouden bij een niéu we storm natuurlijk weer grote geva ren ontstaan, vooral op de sinds de noodlotsnacht verzwakte plaatsen. Uit Sint Maartensdijk wordt gemeld, dat in deze gemeente in de Buitenpol der vier mensen zijn verdronken. In Poortvliet zijn geen mensenlevens te betreuren. Verschillende wegen o.a. die van Tholen over Poortvliet naar Scherpe nisse komen bij laag water nu ge deeltelijk vrij. Woensdag arriveerde in de buiten haven te Vlissingen het Noorse kust vaartuig „Stong" met voedsel en kle ding uit Zaandam. De coaster zou uit Zaandam naar Antwerpen vertrekken, maar aan een verzoek om mede te werken aan het lenigen van de nood, werd direct gehoor gegeven en zo werd gistermorgen aan de kade van de Vlissingse buitenhaven gemeerd. Met hulp van Zeevaartscholieren is het schip 's middags gelost en uit het ruim kwam o.m. 800 pakken met kleding, 250 stormlampen, 6000 kg. margarine en vet, 4800 busjes gecon denseerde melk, 750 spaden, vier dozen met peniciline, petroleum, dekkleden, meel, suiker, zout, koffie, erwten, brui ne bonen en veekoeken. Deze voorraad is opgeslagen in een loods aan de ha ven. Er zal thans worden nagegaan welke gebieden er gebrek hebben aan be paalde levensmiddelen of hulpwerktui gen. Wanneer deze verdeling is opge maakt, zal voedsel en kleding met dek schuiten en "vissersvaartuigen naar de noodgebieden Schouwen en Tholen worden overgebracht. Dit zal waar schijnlijk eerst over enige dagen het geval zijn. Het bestuur van Het Middelburgs Di lettanten-Toneel besloot in een spoed vergadering de gehele netto-opbrengst van de op 11, 12 en 13 Februari a.s. in de Schouwburg te geven voorstellingen van „Frieda" te bestemmen voor het Natio naal Rampenfonds. Het halve bedrag dei- jaarlijkse donaties zal, ter berekening van deze opbrengst, bij de ontvangsten worden gevoegd. Voorts werd besloten in de pauze een collecte te houden voor de getroffen ge bieden. De directie der N.V. De Middelburgsche Schouwburg staat aLle plaatsbesprekings- gelden van „Frieda", alsmede 50 van de zaalhuur af. De plaatsbespreking blijft ongewijzigd vastgesteld op Zaterdagmiddag a.s. in de bovenzaal van de Schouwburg. Indien daartoe belangstelling mocht be staan zal overwogen worden voor hetzelf de doel een 4e voorstelling van „Frieda" te geven. ^^ai^r^jldr^êrvê een nuls in- slaagde een helicoptere er in vijf mensen, die zich hier in doodsangst op de zolder ophielden, door een dakvenster in veiligheid te brengen. De geredden zijn de landbouwer Leenden de Boer, diens vrouw en dochter en twee zusters. ue neer ue Boer vertelde na zijn won derlijke redding, hoe hy nadat het water zijn Doerderij had bereikt in allerijl naai de woning van zijn zusters was gevlucht, omdat dit huis hoger lag. Zondagmiddag moesten de vijf bewoners van net tijde lijk veilige huis echter naar de zolder viuchteti, rondom zagen zij toen ai nieis meer dan een onmetenjke watervlakte. Op de zolder had eeu der zusters een spn-uusDrander opgesteld waardoor het niogeujk was aaruappelen te koken en ook was voor drinkwater gezorgd. Toen ue eerste voorzieningen voor een verblijf van verscneiaene oagen waren getroüen, mngen ae viucntehngen een faken uit net raam en wacntten op hulp, een seiner eindeloze tijdEven leek net, alsof de nuip spoedig zou komen, toen een dei- zusters de piloot van 'n passerend vlieg tuig wenkte. Zij dacht, dat het noodsein was opgemerkt, maar de piloot gooide al leen maar iets naar beneden. Het kwam m hel water terecht en het vliegtuig ver volgde zijn tocht, toen brak de lange nacnt aan. Het huis, dat voortdurend nog verder in het water kwam te staan, begon te scheuren en te schudden, de bewoners zochten hun bedden op, waar zij wakkei en in dooasangst op de morgen wacht ten. Toen oegon het te dagen Maan dagmorgen in de vroegte hoorden de vluchtelingen een geluid en als in een droom, met geiovenae aan een mogelij ke kans op redding, zagen zij plotseling een helicoptere voor het dakvenster han gen. Er werd een lus neergelaten en spoedig hierna konden een aer zusters dl Neeitje den Boer in het toestel wor- uen genesen. Een half uur later werden Uen Boer en zyn vrouw gered, de an dere zuster alleen en biddend achterla tend. Toen tenslotte zonder ongelukken ook de tweede zuster was gered, stuur den de vliegeniers, hun namen kwam de heer Den Boer nimmer te weten, op een andere boerderij aan, omdat zij daar een vlag hadden ontdekt. Zij slaagden er in derdaad in de boerenzoon Kees de Boot van het_ dak van zijn boerderij te red den. Hij had zich reeds heergelegd bij een dood in het kolkende water, maar verstijfd en uitgeput slaagde hij er in een vlag te zwaaien toen de helicoptère in zicht kwam. Zes mensen van Schou wen werden gered, het zijn er echter in de laatste dagen zeer velen geweest, dank zij onversaagde redders die 24 uur van nëff diêTuèfzo'' gêïükkTg waren gestadig blijft stijgen Ook uit Duivendijke werd een redding gemeld, die aan een boerengezin (man, vrouw en drie zeer jonge kinderen) maar op het nippertje uitkomst heeft gebracht. Tot Dinsdagmorgen hadden de slachtoffers zich aan het dak van hun in gestorte woning vastgeklemd, toen pas konden zij worden gered door een roei boot, die hen naar Kerkwerve bracht, Het zesjarig zoontje van de boer had toen van de Maandagnacht af tussen twee balken van het dak bekneld gezeten, zonder dat zijn vader hem aanvankelijk kon helpen. Toen de boot opdoemde was het huis geheel ingestort. Omtrent de electriciteitsvoorziening van Zeeland deelde de directie van de P.Z.EJV1. Woensdag het volgende mede: De centrales te Vlissingen en Westdorpe hebben onafgebroken gewerkt, zonder moellykneden te hebben van water of storm. Ook de 50 K.V.-iyn Roosendaal Goes is in tact en levert stroom van Bra bant naar Zeeland. De steden Miudelburg en Terneuzen zjjn onaigebroken van stroom voorzien geweest. Goes is siecnts voor een uur van eiectriciteit verstoken geweest. Vlissingen heeit tijdens de stormnacht gedeeltelijk zonder stroom gezeten. HET PLATTELAND. Op Walcheren zit alleen een klem ge deelte van Arnemuiden nog zonuer stroom. Dit staat nog onder water, doen zal vermoedelijk binnen enkele dagen droog komen en dan meteen electricueit krijgen. net pompstation te Oranjezon komt binnenkort weer in bedrtji; mer zijn al lerlei eiectnscne installaties onder water gekomen, doen thans weer beanjiskiaar. Op Zuid-Beveianu zat in Woiiaaiisdijk dezer dagen de stroomvoorziening weer op gang worden georacnt. in de zak zijn Eilewoutsdijk, Ouuelanae en Baarland van stroom verstoken, uaar m Oudeianoe de hoogspanningsvoorziemng intact is, zal vermoedelijk nier bmnen i of 2 oagen weer met de stroomvoorziening woraen begonnen. Voor de rest is de zak van Zuid-Bevelano weer in staat stroom te verbruiken. Ten oosten van de Zanddijk is alles nog onder water, doch Krabben- Ducks in Middelburg aangekomen. Gisteravond, zijn op de Markt in Mid delburg vijl ducks gearriveerd, die van daag voor de hulpverlening zjjn ingezet. Ue amphibievoeuuigen zijn afkomstig uit de Belgische oadplaats Bianken- berghe. Zij aoen 's zomers dienst bij het vervoer van toeristen op net strand en in zee voor de badplaats. De Belgische Demanningen zijn in Mid delburg ondergebracht en zuilen heden morgen instructies ontvangen, waar ze met de voertuigen heen moeten. Ook op de Walcherse dorpen wordt, waar het water schade heeft aange richt, met alle macht aan het herstel gewerkt. Bovendien wordt overal veel gedaan voor hulpverlening. Zo heeft Oostkapelle de gemeente Burgh op Schouwen geadopteerd. In Westkapelle is, nadat Dinsdag reeds voedsel was in gezameld, gisteren kleding en geld ge collecteerd. Ook in Souburg werd Woensdag een inzameling gehouden. Uit Zoutelande werden vele goederen naar Middelburg verzonden. Een collecte bracht 2509,25 op. Langs de kust voor Zoutelande is veel duin weggesla- T)e vrote bunker, die bii de offici- strand terechtgekomen, evenall de tankversperring. In Vrouwenpolder is nog een lyk aangespoeld. Er is daar veel vee om gekomen. Nog enkele lage delen van de gemeente staan onder water, o.a. bij de molen. Dag en nacht wordt aan de dijk gewerkt. In Koudekerke is alles normaal. In het rust- en verplegingt huis Der Boede kwamen 36 evacué's aan, voornamelijk uir Wolfaartsdijk, Kruiningen en Hansweert. Een aantal is in Koudekerke opgenomen, anderen worden naar Zeeuwsch-Vlaanderen af gevoerd. Actie van V.V.V. in Domburg. De Vereniging voor Vreemdelingen- I verkeer in DomDurg heelt gisteravond besloten de wandeibouievard langs de duinen, die ernstig geleden heett, te herstellen. Tijdens de vergadering werd voor dit doel voor f 1100 ingete kend. Men zal bovendien een groot scheepse actie gaan voeren. Met algemene stemmen werd het plan tot het inrichten van het recrea tie-terrein „Eldorado" goedgekeurd. Zorg voor nieuwe storm Geersdijk ligt in een binnenzee Zeeuwse hulpactie komt op gang. In zeer vele niet getroffen Zeeuwse ge meenten is de hulpactie voor de door de wate-snood getronenen begonnen. Het eerste resultaat werd gisteren gemeld uit de gemeente Meliskerke op Walche ren, waar niet minder dan f 4923.— dat is meer dan f 30.— per gezin, werd inge zameld. Bovendien werden er goederen opgenaaid, die vier grote vrachtwagens vulden. W estdorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen bracht ruim f 3000.— bijeen en een zaal vol goederen. In Hulst wordt een depót ingericht, waarin alles uit de omliggende gemeenten wordt gesorteerd en van waaruit de goederen naar de plaatsen, waar de behoefte bestaat, gezonden zul len worden. Het herstel van Vlissingen vordert gestaag. Het stadscentrum herkrijgt weer langzaamaan het vroegere aan zien. Voor enkele zaken, waar grote spiegelruiten werden vernield, arri veerden nieuwe ruiten. De reinigings dienst werkt nog op volle toeren. Ook het herstel van de gaten in de boulevard gaat door. Men ondervindt daarbij echter wel eens hinder van jeugdige nieuwsgierigen, die de arbei ders soms danig in de weg lopen. Naar wij vernemen, zal de gasvoor- ziening binnen enkele dagen weer in orde zyn. De beschadigde delen van de installatie worden thans bij de Kon. Mij. „De Schelde" gereviseerd. De Prov. Stoombootdiensten hebben Woensdag een zeer grote verkeers stroom te verwerken gekregen. Er moest met twee boten worden geva ren Veel bekijks trok het landen en opstijgen van een helicopter op het marineterrein, voor het brengen van medicamenten en het afhalen van een luchtfotograaf. In de ochtenduren werd weer een groot aantal zakken gedropt op het voormalige vliegveld bij Souburg. Kortgene was Woensdag voor het grootste gedeelte weer droog. De stra ten waren bedekt met een dikke mod derlaag. Zo lang het laag water dit toelie was men op vele plaatsen in de weer om nog wat huisraad in veilig heid te brengen. Het was thans moge lijk 'n goede indruk te verkrijgen van de enorme materiële schade in de kom van de gemeente. Vooral de woningen langs de dijk, waarover men het dorp van Wissekerke af kan bereiken, heb ben zeer te lijden gehad. Aan de ene zijde van deze dijk zijn zij weggespoeld, in puin veranderd of onherstelbaar beschadigd. Hoe zeer het water hier heeft huisgehouden, toont een grote houten schuur, die van de fundamenten werd losgerukt en nu onderste boven tegen de ruïnes van een woning leunt. Het dorp Geersdjjk was ook bij laag water niet bereikbaar. De kerk, de huizen in de kom en de boerderijen liggen in de uitgestrekte binnenzee, die als gevolg van de krachtige wind Woensdagmiddag flinke koppen ver toonde. De inwoners van Kortgene, Geers dijk en Fats zijn ondergebracht in Kamperland, Wissekerke en Colijns- plaat. Zij maken het goed en aan le vensmiddelen is op het eiland geen ge brek. Aan de versterking van binnen dijken en wegen wordt nog steeds hard gewerkt; een aantal militairen, onder wie manschappen van de C.O.A.K. in Middelburg, werd naar N.-Beveland gedirigeerd en de jongens hebben al op tal van plaatsen laten zien, dat hun handen niet verkeerd staan. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn Woensdag ter aarde besteld. De adjunct-inspec teur van de Middelburgse politie, de heer A. Polderman, maakte fo to's van twee doden, die niet ge ïdentificeerd k(i.d_., wotden. Deze cversc'.-otten van bejaarde mer.sen waren respectievelijk in Kats en in Colijnsplaat opgebaard en zijn in middels begraven. In Kortgene werden Woensdag nog weer twee lijken gevonden. Deze slachtoffers konden worden herkend en zijn ook reeds te ruste gelegd. De veerboot „Noord-Beveland" maak te Woensdagmiddag om half vier de laatste reis van deze dag naar Katsche- veer. Men kon de dienst niet langer onderhouden, omdat er geen geleide- lichten meer zijn. Ook de dienst Vee- reKamperland v.v. werd in de loop van de middag weer gestaakt. Burgemeester J. J. v. d. Maas van Wissekerke vertelde ons Woensdag middag, dat de toestand op dat mo ment geen directe zorg meer baarde, maar dat een nieuwe storm de situatie wederom op diverse plaatsen précair zou maken. Op Noord-Beveland keek men gisteren dan ook met enige zorg naar de lucht.... Vernietiging Cadavers De provinciale destructie-inspecteur in Hansweert heeft de gemeentebesturen verzocht erop toe te zien, dat geen cada vers worden begraven. De cadavers die nen te worden vervoerd naar Hansweert of de dichtstbijzijnde haven. OOK MIDDELBURGS MANNENKOOR STEUNT GETROFFENEN. Ten bate van het nationaal rampenfonds zal het Middelburgs Mannenkoor op Za terdag 7 Februari a.s. om 9 uur een klein concert geven in de Nieuwe Kerk. De toe gang tot het concert is vrij, doch er zal een collecte worden gehouden. Motorschip „Spes" met vletten naar Bruinisse. Uit Zaandam zal zo spoedig moge lijk het 166 ton metende motorschip „Spes" vertrekken met aan boord 15 vletten uit de Zaandamse haven en meer dan 15 buitenboordmotoren, be schikbaar gesteld door de plaatselijke zeilvereniging. De „Spes" arriveerde iw4ejQflu^.mJ£ae(j§,da^met hout uit de havenarbeiders spontaan vrijwillig gelost. Aan dit werk hielpen dezelfde mensen die ook de „Stong" voor Vlis singen belangeloos hadden geladen. Nadat de „Spes" was schoongemaakt, werden bedden aan boord gebracht evenals brandstof en mondvoorraad voor verschillende dagen. Het ligt in de bedoeling de „Spes" naar Bruinisse te dirigeren, waar het schip als moe derschip voor de vletten zal dienen. De „Spes" heeft 30 man bedienend personeel aan boord, die aan de eva' cuatie en redding zullen deelnemen. dijke heeft weer stroom. Yerseke is niet gestoord geweest. Hansweert-Oost is nog overstroomd, doch het transformator station van Rijkswaterstaat op de dijk neeft stroom. In Noord-Beveland is Kortgene en om geving stroomloos, doch men hoopt hier toch de vrijkomende huizen binnenkort van eiectriciteit te kunnen voorzien, waarmee dan ook een doorverbinding kan worden gemaakt om Kats en Colijns plaat weer te kunnen aansluiten. Kam perland en Wissenkerke hebben steeds stroom gtsiad. Zierikzee Kan men gelukkig nog van licht voorzien. Ook het ziekenhuis lieeft sinds enkele dagen weer stroom. Ver moedelijk Kan heuen ook Brouwershaven weer eiectriciteit krijgen. De Westelijke punt van benouwen iBurgn, Haamstede, Kenesse) is droog en bewoond. Hier is eenter nog geen eiectrische energie heen te brengen, daar de kabel vanal Zierik zee onderbroken is, althans de tussenlig gende schakelstations nog onder water staan. Gepoogd wordt deze hoek te voor zien van een zwaar noodagregaat. Da rest van het eiland kan men niet voor zien van stroom. Uank zy de zorgen van de Provinciale Noordbraoantsche Electriciteits-Maat- schappij zai heden weer stroom wornen gegeven naar de stad 'Tholen en Oud-Vos- semeer, terwijl misschien ook St. Anna land hiervan zal Kunnen profiteren. De rest van 't eiland is in dit opzicnt nog pro blematisch. Op dezelfde wijze zal vandaag ook stroom Kunnen worden gegeven in de richting van St. Philipsland lot aan de watertoren, zodat het aldaar zich bevin dende aardappelkoelhuis, waar momen teel 30.UUU mud is opgeslagen, weer kan doorwerken ei. deze voedselvoorraad be houden blijft. Over zeeuwsch-Vlaanderen valt bijna uitsluitend goed nieuws te berichten. Een enkel transiormatorstation is buiten ge bruik. De stroomvoorziening van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen is weer normaal. HULP VAN BUITEN. De P.Z.E.M. maakt met dankbaarheid gewag van ontelbare aanbiedingen van nulp van buiten. Allerlei instanties heb ben zich ingespannen de stroomvoorzie ning weer op gang te helpen brengen. Tal van bedrijven zonden machine-onderde len, materialen, brandstoffen, enz. Andere hulp, in de vorm van monteurs en materiaal, staat reeds gereed om te komen, zodra dit nodig en gewenst is. Doch het zal duidelijk zyn, dat deze hulp, welke natuurlijk enorm wordt gewaar deerd, slechts geleidelijk kan worden in gezet, omdat thans vele stations en kabels nog onbereikbaar zyn. Kom in Eilewoutsdijk weer droog In Eilewoutsdijk, dat geheel is over stroomd, is de kom van de gemeente droog gekomen. Tot nu toe zijn er drie slachtoffers, o.w. het echtpaar Johan- nusMol. De ouden van dagen en pa tiënten zijn gisteren naar Heinkens- zand overgebracht, in totaal 71. Deze evacuatie is vrijwillig verzorgd door E.H.B.O. en Rode Kruis Goes. Het vee vanuit de omtrek werd naar het cen trum van het dorp gebracht. In de Everingedijk zijn gaten ge slagen van 120 e" 00 100 man. De binnendijk zit vol met galen. Via een noodbrug van 200 meter lengte en 80 cm. breed te werden de geëvacueerden vanuit het dorp naar elders vervoerd. Een Nederlands vliegtuig heeft zandzakken gedropd. Middelburg nog steeds zonder water. Op alle mogelijke manieren wordt ge tracht de watervoorziening van Middel burg in orde te brengen. De Polder Wal cheren heeft op verzoek van het gemeen tebestuur onmiddellijk 'n dragline en een grote pomp, die een capaciteit heeft van 90 m3 per minuut, beschikbaar gesteld. De dragline heeft in het waterwingebied van Oranjezon een kanaaltje gegraven en de pomp voert over de duinen even eens het zoute water uit 't waterleiding kanaal af. Afgewacht moet nog worden, hoe ernstig het water is verzilt en daarom is nog absoluut niet te zeg gen, hoe lang het zal duren, voordat het gebied weer water zal kunnen leveren. Of en zo ja wanneer water uit Ossen- drecht de stad zai bereiken is ook nog niet bekend. Het buizennet op de Sloe- dam moet geheel intact zijn gebleven, maar de leiding door de bij Arnemuiden ondergelopen polders heeft enkele lekken opgelopen. Aan 't herstel daarvan wordt nu gewerkt. Ook het opjaagstation moet nog geheel worden gerepareerd. Naar wy tenslotte vernamen zal waar schijnlijk vandaag een grote tanker met leidingwater in Middelburg arriveren. Geref. kerk van Westkapelle in het goud. Gisteravond herdacht de Geref. Kerk te Westkapelle haar 50-jarig bestaan. De plaatselijke predikant, ds. J. G. Pontier, sprak naar aanleiding van Openbaringen 3 vers 11: „Houdt wat gij hebt, opdat niemand Uw kroon ont- neme". Ouderling C. Lous gaf een in teressant overzicht over de afgelopen 50 jaar. De oud-predikant ds. J. E. Visser was door omstandigheden ver hinderd aanwezig te zijn. Hervormde kerk Koudekerke Zaterdag in gebruik. De gerestaureerde Nederlands Her vormde kerk te Koudekerke zal op Za terdag 7 Februari te 8 uur ingewijd worden. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Neda 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962-64 cum. Grootboek 1946 zy% K. Olie '50 C. H. Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A. K. U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do. 6 cum. pref, Unilever Wiltón - Fij enoord Biliton I rubr. Biliton He rubr. Dordtsche Petr. Dito prefa 95 'A 95J4 Kon. Olie 94 >/t 94*4 Dito onderaand. 95J4 95*4 Moeara Enim 95J1 96 A'dam Rubber 95 95 Bandar Rubber 111J4 112 Deli Bat. Rubber 53B 54 54 Kendeng Lemboe 106B 107 Oost Java Rubber 156)1 157*4 De Oostkust lto'a 167*4 Serbadjadi 272 273 Holl. Am. lyn 100 99 Java China Jap.lijn 120 120 Kon. Boot Kon. Paketvaart 108 108 Kcm. Rott. Lloyd 153/, 155 Ned. Sch. Unit 1S8J4 159*4 Ommeren'* Sch.v, 186 189*4 Stoomv. Mij. Ned. 209/ 206 H. V. A. 160/ 162*4 Java Cult. wd. N. I. S. U. 139J4 139*4 Vorstenlanden iszy» 186*4 Deli Bat. Mij. 166 16754 Deli My. 236 238 Senembah 173 173*4 Müller Co. 294*4 296 Amsterd. Bank 101*4 Escompto Bank 314*4 317*4 Roterd. Bank 160 161 312*4 316*4 Twentsche Bank 166 167 Overzeese Gas 87*4 87*4 86B 87*4 Borneo Sumatra 106*4 106*4 92 92*4L Internatio 98*4 63*4 98*4 Am. Radjator 15*4 15*4 64*4 Am. Smelting 41*4 41*4 28*4 28*4 Anaconda Copper 43*4 95*4 Bethl. Steel 55*4 55*4 4<1B 41*4 Chrysler 137*4 139*4 Ford Canada 66B 65*4B 121 121*4 Gen. Motors 68*4 68*4 138 139*4 120J4 Hudson Motor 17*4 119*4 Intern. Nickel 45*4 45*4 126 127*4 Kennecott 79 80 129 130*4 Rep. Steel 47*4 47*4 157*4 158*4 Stand, Brands 27*4 27*4 147*4 148B U. S. Steel 42*4 42 97J4 North. Am. 22*4 23*4 43*! 44*4 Cities Service 92*4 93 83*4 84 Cont. Oil 59*4 20 20*4 Midcont. Oil 63*4 63*4 111*4 113*4 Philips OU 61*4 61*4 81 81*4 Shell Union 69*4 69*4 74*4 75}4 Tide Water 22*4 22*4 171*4 172 Baltimore 27*4 169 170 Miss. K. Texae 6 60*4 61*4 New York Centv( 24*4 (Vervolg van pag. 1) De evacuatie van de zwaar getrof fen dorpen is Woensdag natuurlijk met kracht voortgezet en vooral doordat in sommige gevallen direct kon worden gereageerd op een radio-oproep van 'n burgemeester, konden op deze wijze tal van mensenlevens gered worden. Zo was bijvoorbeeld de coaster „Ou derzorg" op weg van Rotterdam naar Zierikzee, toen de dringende oproep van burgemeester Van Citters van Burgh voor de bewoners van Burgh- sluis door de aether klonk. Onmiddel lijk werd het reisdoel gewijzigd. Voor Zierikzee lagen immers al zoveel sche pen te wachten tot zij de overvolle haven zouden kunnen binnenvaren cn daar in Burghsluis was dringend hulp nodig. En inderdaad slaagde de bemanning van de „Ouderzorg", tezamen met die van een andere coaster, de „Vertrou wen", er in ongeveer 60 personen, die reeds naar het naburige Haamstede waren geëvacueerd, aan boord te ne men om ze naar veiliger oorden te brengen. Hier werden ook twee kin dertjes gered, die nog de Oranje-sjerp droegen, waarmede ze Zaterdag de verjaardag van Prinses Beatrix had den gevierd. In Haamstede heeft men onder lei ding van burgemeester Roëll een uit stekende evacuatie-organisatie opge bouwd. Grote stromen vluchtelingen uit de omliggende dorpen werden op voor beeldige wijze opgevangen en vanuit deze gemeente stijgen telkens weer helieoptères op om tientallen mensen, die zich in de omgeving van Ooster- land nog steeds op daken en in bomen bevinden, te redden. Het eerste con tact met Holland werd in Haamstede gelegd met behulp van de radiozender van de Zaterdag voor de kust van Schouwen vastgelopen Finse vracht boot „Bore VI". TE LAAT. Zowel jhr Roëll, als zijn collega van Renesse, mr C. F. Lunsingh Tonckens, gaven tegenover een A.N.P.-verslag- gever uiting aan hun verwondering over het feit, dat het zolang heeft ge duurd voor een vliegtuig boven Wes ten-Schouwen verscheen om de situa tie te verkennen. Men had uit het uit blijven van berichten toch wel sneller kunnen concluderen, dat de toestand hier hoogst ernstig was, aldus deze burgemeesters. Medegedeeld kan nog worden, dat het dorp Renesse, dat vrij hoog ligt, goeddeels gespaard is gebleven. In Scharendyke heeft de politie en kele plunderaars gearresteerd. In Drel- schor zouden 15 doden, in Seroosker- ke eveneens 15 en in Oosterland 60 doden te betreuren zyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2