Zwitsaletten Nieuws uit de Provincie. de loupe Zeeuwsvlaams Nieuws. E. D. G. Verdrag eist menige wijziging in de Nederlandse wetgeving. r JEUK; Een tand, 2.EEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onze Vorstinnen. Onze kranc. Herinnering. Belangrijk ontwerp voor de Tweede Kamer Defensieverdrag moet zoveel mogelijk in N.A.V.O. opgaan. Telefoonkabels uitgevallen. Ooit last van Zunrbranden? BESTRIJD DIE GRIEP! Gemeenteraden. Goes. T holen, :D.DJ9. ua tiadia FEUILLETON anó Woensdag 4 Februari 1953 Onder Het leed, dat in onze dagen geleden wordt, de ontberingen en doodsnood van duizenden (of zijn het er honderd duizenden?), de droefheid en rouw van hen, die soms hun dierbaarsten voor hun ogen zagen verdrinken voor dit alles zijn geen woorden en geen pen kan dat beschrijven. Slechts God in de hemel weet, wat er in al deze har ten is omgegaan en nog omgaat. Toch is in al dit leed het menselijk meeleven, de menselijke hulp en de menselijke troost, als een lichtstraal. We heboen dat kunnen zien tijdens de tocht die Prm. i Wilhelmina, onze oude vorstin, u. ue geteisterde gebieden in onze provincie maakte. Als zij met de mensen sprak lichtten meestal die done, wannopige gezichten even op, kwam er misschien weer even wat hoop in deze verslagen harten. En zo zaï net ongetwijield ook geweest zijn tijuens de oezoeuen die Koningin Ju liana heelt gebracht aan andere, even zwaar geteisterde gebieden. Dit werk, dat waarschijnlijk het zwaarste is van alle hulpverleningswerk, wordt door onze vorstinnen op prach tige wijze verricht. Onvervaard drin gen zij overal door waar zij menen dat een taak voor hen ligt. Wij hebben daar de diepste bewondering voor en in haar eren wij allen, de geestelijkheid en hen die op andere wijze het vertrouwen der bevolking hebben, voor hun zegen rijk werk. Want zo ooit dan hebben wij nu behoefte aan mannen en vrouwen, die uit een krachtig en levend Godsver trouwen hun medemensen kunnen op beuren. En die uit de diepste overtuiging met anderen kunnen bidden: „Troost allen, die in nood en smart, „Tot U verheffen 't angstig hart, „Maak ons in tegenspoeden stil. „Hoor ons, o God, om Jezus wil! De kranten die U in deze dagen ont vangt, zijn noodkranten, zowel wat vorm en omvang als inhoud betreft. Allereerst is daar de omstandigheid, dat wij gastvrijheid verlenen aan de „Prov. Zeeuwse CourantZoals bekend is deze courant in Vlissingen gevestigd en haar apparatuur heeft zeer ernstige schade opgelopen tengevolge van het water. Onze persen draaien dus thans ook de „P. Z. C." en om dit mogelijk te maken is er een nauwe samenwerking tussen de beide redacties. Dit brengt echter ook met zich mee, dat wjj zeer zuinig moeten zijn met pa pier, daar de beide kranten alleen op onze voorraad teren; terwijl we niet weten, wanneer we die voorraad kun nen aanvullen. En uiteraard zijn onze kranten ook wat de inhoud betreft noodkranten. Alle mensen, die beide redacties beschikbaar hebben, zijn op pad om zoveel mogelijk een waarheidsgetrouw beeld te geven van wat zich afspeelt. De communica tiemiddelen zijn echter beperkt, zodat het lang niet altijd lukt alle geruchten te verifiëren en alle berichten op hun juiste waarde te taxeren. Ook kan het voorkomen, dat reeds oudere berichten, die nu pas bij ons binnenkomen en die wij nog opnamen zoveel als ons nog nut tig lijkt, al lang door de feiten blijken te zijn achterhaald zonder dat wij dat weten. Gezien dit alles vragen wij van U allen de nodige clementie bij de beoor deling van onze bladen. Wij zijn blij, dat wij nog kunnen verschijnen, omdat wij weten van hoe groot belang juist op dit ogenblik een krant is. Deze verschaft tenminste enige zekerheid en onze kerheid is dikwijls een groter marte ling dan hoe droeve waarheid ook. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat U Uw bijdragen voor het Nationaal Rampenfonds ook op de giro rekening van ons blad kunt storten. Dat nummer is: 274289. Let wel: wie snel helpt helpt dubbel! De regering heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende Verdrag tot oprich ting van de Europese Defensie Gemeenschap met de van dat Verdrag deel uit makende protocollen. Dit Verdrag omvat verder de overeenkomst betreffende do rechtspositie van de Europese defensiestrijdkrachten en het handelspolitieke en fiscale regiem der Europese Defensie Gemeenschap, het Verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittanië en Noord-Ierland en de aan de Euro pese Defensie Gemeenschap deelnemende staten. Voorts het protocol bü het Noord-Atlantisch Verdrag nopens de bijstandsverplichtingen van de staten die partij zijn bij het Noord-Atlantisch Verdrag, ten opzichte van de aan de Europese Defensie Gemeenschap deelnemende staten. De regering heeft, behalve een toe- staatshoofden der deelnemende staten wat Slachtoffers en schade in België. In Brussel is vandaag officieel bekend gemaakt, dat de verliezen aan mensen levens tengevolge van de storm en de daarmede gepaard gaande overstromin gen tot dusver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op meer dan een half milliard Belgische francs geraamd. Maten of nummers bij kleding voegen. Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden inge meid. Het is de bedoeling, dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelyk versneld, De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. iicnung op ae stuKKen een algemene in leiding gesenreven waarin worat gezegd: De waarde, die de Nederlandse rege ring aan de Noord-Atlantiscne verhou- umgen necni, neouen naar aoen aandrin gen op zo ver mogeiyit doorgevoerde in- iiasbijng van de ^urapese .oeiensie ».xe- meeiibunap in de N.^.v.U. noewei op neming van de JüonasrepuuueK in uc. iXOoru-.A.uantiscn Veroonu, waaraoor veie vraagstukken vereenvoudigd zouuen zgu, vooralsnog op legenstanu siuu, is neg niogcnjü geuieneju Europese iiexensie vxeiueciiscuap en XM.A.V.O. te Kopperen uoor ne eerate umnea hei kader van de vweeae te veranneren. Plaatsing van ae Europese Deiensie- strjjafaaexnen oneer Noord-Atiantiscn Uppexoevei, nevweik zeil. aan iMOora- .fiuanuscne strategiscne politieke lei ding onderworpen is, aismeae uitbrei ding van de iNoord-rUianuscne Ainan- tie-uepanngen 101 de uoiiasrepuoiieK, is van spreKende betekenis, aauienwez- king van ae raaen van beide oiganisa- nes Kan bezwaren van net met aanwe zig zyn van ae EonasrepuDiieK in ae in.a.v.U. in aanziennjKe mate onder vangen. Vveisiagen van de gemeenscnap vereist een juriuisciie vormgeving, ore euicienie werKzaamneid en pa^senae veraeung van mvJLoea onaer ae ueememenae staten ver zekert. Vertrouwt, aat onaanks ae moei lijke vragen, aie toepassing aer nieuwe oegmseien zal aoen rijzen, ue organisatie ue proef van ae pracujK zal kunnen aoor- staan en aat ae ge tronen regelingen ook iseaerrana een recnunatig aanaeei in ae zeggenscnap toeueaeien. mep en wij a zai ae vaemeensciiap moe ten ingrijpen en naar werKing spreiaen in neb oestaan der volkeren aie zij ver- oinat: nconomiscn uoor ae materieel voor- zj._sung cue zij te verzorgen en ae bezol- usgxiig aie zij uit t£ Keren neen, tinan- creei door ae grootte van het aeei der nauonaie inkomsten, dat zij moet opeisen, en op net terrein der menseiyke oetreK- Kingcn aoor net samenbrengen van dui- zenutallen verscnniena van nationaliteit. z,ij zai bij net bevorderen van eenneia ae verscneiaenneia, aie zy ontmoet, niet uit het oog mogen verliezen, zien van ae perken van naar ruime aroeiasveia die nen bewust te olijven en oeiangen moeten ontzien welker uenaragmg naar niet is toevertrouwd. Zy zai een oefenplaats Kunnen en moeten worden van veraraag- zaamneia en miianeia van oordeel gaanae tot begrip en waardering voor nationale gewooiibun en eigen aara. rn venangen naar intensivering van internationale samenwerKing staat i\e- aerianu dij geen mogenaneia achter. jDunaenng van Kiacnten oescnouwt ook ae nuiaige regering ais een eis der ty- uen, weiks vervuiling Kostoare mogeljjiv- heaen opent. Zy aeiiKt by deze uit- spraaK aan stoxieiijKe vooruelen en aan passing aan poiiueke nooawenaigneid, aoen ook aan winst m culturele en more le waarden, die voor een aoor staats grenzen minder gescheiaen mensneia be- reiKbaar is. In deze geest streeit zy meae naar verdieping van de IN oord-Atlanti sche samenleving en benadert zy het probleem der zogenaamae Europese poli tieke gemeenschap. DG i'itc,fijyiJtjiJjüc,. lie preamouie geeit m net kort en in algemene termen de denkbeelden weer, welke ten grondslag he o oen geiegen aan de totstanoKoming van net verdrag. Als voornaamste doelstelling noemt de tweede alinea ae handnaving van üe vre de, waartoe de deememenae staten met name willen bij aragen door de verdedi ging van West-uuropa te verzekeren te gen iedere aanval, uen en ander zai ge schieden in samenwerking met de andere vrije volken en met organisaties welke dezelfde doeleinden nastreven. In dit ver band wordt naar het Handvest van de Verenigde Naties verwezen, hetwelk im mers het reent op nationale of collectieve zelfverdedinging in geval een gewapende aanval erkent en bovendien de mogelijk heid openlaat van regionale regelingen of organen ter handhaving van de interna tionale vrede en veiligheid. In de volgende alinea's verklaren de naar hun mening de beste wijze is om net gestelde doei te bereiken en met wei- Ke waarden en belangen aaaroy rekening z.ai moeten worden genouaen. Als voornaamste middel tot een snel en uoeitrefiend bereiken van dit doei worat genoemd een zo volledig mogéMke integratie van het personeel en mate rieel aer nationale strydkracnten in een öupranationele Europese organisatie.De staatsnooiaen spreKen ae overtuigmg uit, aat aeze integratie van Krachten, gepaara gaande aan ae opstelling van een ge- meenscnappeiyKe oegroung en bewape- mngsprogramma, een zo rationeel en eco nomisch mogeiyk gebruiK aer nationaie nuxpbronnen zal bewerkstelligen, zuaus zai net gecombineerde militaire poten tieel de deelnemende staten tot ontwik keling kunnen woraen gebracht zonaer aat aaaroy scnaue worat toegebracht aan de sociale vooruitgang pinnen de staten zeive. De inwerkingtreding van het verdrag en van de overige acten zal op menig punt wyzigmg in ae iNedenanase wet geving teu gevolge hebben. Ten deie zal aeze wyzigmg rechtstreeks uit het verarag voortvloeien, ten dele legt net verarag uitarukKeiyk aan üe nationale autoriteiten ae verplichting op oepaaiae maatregelen van wetge venae aara te nemen, terwyi voor nog een an- aer gedeelte zodanige maatregelen, hoe wel niet uitdrukkelijk in het verdrag voorzien, niettemin nodig zuilen zyn om aan de verplichtingen weike net verarag upiegc, te Kunnen voldoen. iteeüs thans Kan eenter worden voor zien» dat voor veie van de te zijner tyu vereiste wettelijKe regeimgen de voor het tot stand komen van een wet noödzake- iyke procedure te tijdrovend zal zijn. vvil immers de overgang van de nationaie naar de supranationale strijdkrachten zonder schaae voor derzelver organisatie en militaire waarde verlopen, dan zal het nodig zijn, dat vele der voor die over gang noodzakelijke maatregelen op zëer Korte termijn worden genomen. Voorts zal de gehele procedure van overgang in nauw overleg met organen van de E.D.G. moeten worden uitgevoerd en zal Neder land dien tengevolge niet altijd eenzydig de vereiste maatregelen kunnen ontwer pen. Een en ander brengt mede, dat het veelal onmogelijk zal zijn, tijdig de nodi ge voorzieningen ter goedkeuring aan de ötaten-Generaal voor te leggen. In verband met een en ander meent de regering de bevoegdheid te moeten vra gen om, indien dit om redenen van spoed geboden is, by het vaststellen van alge mene maatregelen van bestuur voor de uitvoering van het verdrag noodzakelijk zyn, zo nodig af te wyken van de gelden de wetten. Zy beoogt hiermee geenszins aan de beslissingsbevoegdheid van de wetgever afbreuk te doen. Deze algemene maatregelen van bestuur zullen immers onverwyld aan de Staten-Generaal die nen te worden voorgelegd. Intrekking of verwerping van een in dit verband door de regering gedaan voorstel zai herzie ning van de algemene maatregelen ten gevolge hebben. Ten einde evenwel een onder omstan digheden onaanvaardbaar vacuum bij de de uitvoering van bij de wet goedgekeur de verdragen te vermijden, is een tijdvak van drie maanden voorzien, waarin de algemene maatregel van bestuur in over eenstemming met de uitspraak van de Staten-Generaal zal moeten worden her zien. Uiteraard zal de regering van de hier bij gevraagde bevoegdheid slechts dan gebruik maken, indien dit gebruik door de omstandigheden wordt vereist. In alle andere gevallen zal de normale proce dure worden gevolgd. De telefoonverbindingen in een eilanden-provincie als Zeeland zijn uiteraard bijzonder kwets baar, vooral wanneer het om de kabels tussen de eilanden gaat. De storm van j.l. Zondagnacht heeft dit opnieuw bewezen. Van de drie kabels, die bij Hoe- dekenskerke door de Wester- Schelde naar de overkant zijn ge legd, is er slechts één de klein ste in tact gebleven. Vandaar dat het telefoonverkeer met Z. Vlaanderen uitermate gehandi capt is. Ook van de kabels naar Schou- wen-Duiveland (2 over Colijns- plaat, 1 over Sint Philipsland en 1 van Rotterdam naar Zierikzee) is er maar één over. Maar ook de ze kabel kan geen dienst meer doen, want het station te Colijns- plaat functionneert niet meer. Ingezonden Mededeling (Adv.) Geen glas, geen water, geen nar* smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op do tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ingezonden Mededeling (Adv.) met do snol en ia il loos werkende: n Z W/TSAL preparaat/ KATTENDIJKE. Maandagavond vergaderde de raad der gemeente onder voorzitterschap van bur gemeester A. Schipper. Aan de heer Van de Ende werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de OJL. school te Wilhelminadorp met in gang van 1 April. Op twee verzoeken om subsidie voor de bouw van 5 woningen met steun van het Terlingenfonds werd gunstig beschikt. NIEUW" EN ST. JOOSLAND. Openstelling kappers* en tabakszaken. De gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester E. S. K. J. Graaf van Randwijck, die mededeelde, dat de nieuwe eerste ambtenaar ter secretarie nog niet in de gemeente kan wonen, aan gezien zijn voorganger nog geen woning heeft in zijn nieuwe standplaats en dit nog geruime tijd kan duren. De ophaal dienst huisvuil werd gegund aan de heer J. Kodde. Voor uitzending gedurende zes weken van een kind naar een kinder herstellingsoord werd een subsidie toe gekend van f 0.52,5 per dag. De militaire bond „Pro Rege" krijgt een subsidie van f 25,De verordeningen ingevolge de Winkelsluitingswet voor kappers- en ta bakszaken werden gewijzigd en zullen opnieuw ter goedkeuring aan de Kroon worden voorgelegd. Bij de rondvraag kwamen div. kwesties met betrekking tot de wegen en riolering ter sprake, waar aan B. en W. hun aandacht zullen schen ken. Motorrijder reed op auto. Maandagmiddag om half één reed de motorrijder Van O. uit Souburg in volle vaart in de Paul Krugerstraat te Vlissin gen op een stilstaande auto. Van O. kwam te vallen en liep een gebroken been en verwondingen in het gelaat op. Hij werd naar „Bethesda" overgebracht. Hengstenkeuring afgelast. Het bestuur van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", afde ling Zeeland, brengt ter kennis, dat de gevolgen van de watersnoodramp in onze provincie zo ernstig zijn, dat be sloten is de centrale hengstenpremie- keuring, welke op 12 Februari a.s. te Goes zou plaats vinden, niet te houden. Kerkelijke verkiezing. In de Chr. Geref. Kerk, alhier, is als ouderling gekozen in de vacature-Jac. Baay Pz., de heer Abr. Kot Az. De heer D. Schot werd als ouderling herkozen. Jaarfeest „Nieuw leven". Op het jaarfeest van de meisjesclub „Nieuw Leven gehouden in de zaal van de heer van Boven, alhier, heeft mej. Ko. de Vos de afgevaardigden van de zusterverenigingen in 't bijzonder een hartelijk welkom toegeroepen. Mej. Janny Potter Sd. hield een mooie in leiding over de vijf wijze en de vijf dwaze maagden. De avond werd verder gevuld met zang met begeleiding van een orgel, dat bespeeld werd door me vrouw Verkammen, verschillende to neelstukjes, voordrachten en een ta bleau. De afgevaardigden van de zus terverenigingen spraken gelukwensen uit. Niet krabben. De Helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele ■econden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN" HUIDAANDOENINGEN Jaarvergadering Schietvereniging. In de jaarvergadering van de schietvereni ging „Domburg", die onder leiding stond van de heer P. J. Elout werden de be stuursleden, mevr. P. de Pagter en de heer L. Schoe herkozen. De penningmees ter meldde een tekort van f244,48. Er is echter een grote voorraad patronen, zo dat dit tekort geheel gedekt is. Het ma- teriaalfonds steeg tot 1239,45. Het leden tal bedraagt thans 19. Ook dit jaar zal deelgenomen worden aan wedstrijden van de Kon. vereniging Ned. Scherpschutters. -öccjlRKh Vergadering „Vrederust1Vrijdagavond hield de afdeling „Vrederust" haar jaar vergadering in de consistorie der Geref. Kerk. De voorzitter, ds C. van Nes open de deze vergadering op de gebruikelijke wijze en las het gedeelte uit Mattheus 8, dar handelt over de uitwerping van de bezetenen. Op duidelijke Wijze zette hij uiteen welke bedoeling de Heere hiermee had. Daarna volgden jaarverslag en finan cieel overzicht. De drie aftredende be stuursleden werden herkozen. Als afge vaardigden naar de jaarvergadering wer den benoemd de heren J. Poppe en A. Maljaars als primi en J. van Sparrentak en M. Riemens als secundi. NIEUWVLIET Jubileum J. V. en M. V. De J. V. „Ti- motheus" en de M. V. „Unice" hebben vorige week resp. hun 60 en 25 jarig be staan gevierd in het verenigingsgebouw. De avond stond onder leiding van de voorzitter der J. V-, de heer G. de Jager. Er werden een toneelstuk en verschillen de schetsjes opgevoerd. O.- EN W.-öOUBURG Vrederustavond. In de zaal Rehoboth werd door de afdeling Souburg van de Stichting „Vrederust" een propaganda- avond gehouden. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de aid. de heer A. de Koning. Door de geestelijke verzorger van „Vrederust", dr J. F. v. de Berg werd aan de hand van lantaarn plaatjes een causerie gehouden over het leven en werken van verplegend perso neel en patiënten. De avond, waar goede belangstelling voor was, werd afgewis seld door vioolspel van mej. Verstrenge. ■i Modadeb" WONDEN SCHRAMMEN KLOVEN Radio-Moskou heeft, onder aanhaling van een communique van het Zweeds democratisch persbureau bericht, dat de Verenigde Staten en Zweden een ge heime militaire overeenkomst hebben gesloten. Een Amerikaanse „B-50'' bommen werper is Vrijdag bij het opstijgen van een basis in de staat Georgia omlaag gestort en in brand gevlogen. Vier der zeven inzittenden zijn gedood, terwijl de drie anderen werden gewond. Tengevolge van de mist, waarin Lon den een week voor Kerstmis 1952 was gehuld, zijn 2484 personen overLden, In sommige gevallen duurde het 10 dagen voor overledenen konden worden begra ven. 91 o— Al was dominee Wyckhoff een be jaard en deftig man, toch was hij har telijk tegen iedereen en deed alsof hij thuis was. De kinderen luchtten hun gebrekkig Engels tegen hem en hij luisterde met oprechte belangstelling. Het werd een gezellige maaltijd. Maar Van Raalte had geen geduld. Hij wilde zijn gast alles laten zien en dan moesten ze vroeg op pad. Vandaag i (10 11 „6 zouden ze „de stad" zelf bekijken met n aat yJtc u w-^en een paar boerderijen in de omtrek. Er H mannen aan zag komen en riep aan Anna, dat er bezoekers waren. Anna verscheen in de deur en no> digde hen binnen. Maar de anderen bleven liever buiten. Ze wilden graag even rondkijken op 't land, de koe, de varkens en de kippen bewonderen en onder de bedrijven door even praten. Voor ze weggingen vroeg dominee Wyckhoff echter nieuwsgierig naar b»t dool van dat halve vat. stonden al tweehonderd vijf en dertig huizen langs de rechte straten en de bevolking was de duizend al gepas seerd. Van Raalte had alle reden om trots te zijn op deze groei in twee jaar tijd, niettegenstaande de verschrikkelijke ontberingen. Het werd een heerlijke dag! Overal werden ze hartelijk verwelkomd en ze waren gedwongen in het oneindige kop pen koffie te drinken. Van Raalte moest tenslotte wel lachend opmerken, dat het veel hartelijker zou zijn hun geen koffie aan te bieden, dan hun alweer dat teken van gastvrijheid voor te zet ten. De boerderijtjes met het pas uitge sproten groen, waren een lust voor het oog, ook al slingerden de meeste rijen gewassen links en rechts om boom stronken heen. Anton was vandaag niet aan het werk op het land. 72 von den hem naast het huis, dat van Dirk Verhorst geweest was, bezig met zaag en hamer een houten vat te bewerken. Hij had het vat in de lengte doormid den gezaagd, en werkte de rand van de éne helft af met nette takjes, die hij er op bond met soepel wilgenrijs. Hij ging rechtop staan toen hij de beide door Marian Schoolland „vvai maant u uaar toen?" vroeg hij. Van Raalte moest lachen. Hij had wel vaker zulke vaten gezien waar aan nooit zorg genoeg kon worden be steed. Het halve vat zou uiteindelijk op een houten voetstuk gezet worden, waarin hst l.een en weer kon schom melen. Hij liet het echter aan Anton over om het uit te leggen. En Anton zei met een glimlach: „Dat wordt een wieg, dominee!" Maar er was nog veel meer te zien. De volgende dag nam v. Raalte z'n logé mee naar het meer om hem te wijzen op de mogelijkheid een goede haven aan te leggen voor schepen, die van Chicago of andere havens aan het Michiganmeer zouden komen. De re gering had juist bouwkundigen gezon den om onderzoekingen te doen met het oog op de eventuele aanleg van een kanaal. De kolonisten hadden het zelf al geprobeerd, maar hun herhaal de moedige pogingen waren op een mislukking uitgelopen; de wind en de golven brachten steeds weer het zand terug met een kracht, die de kolonisten niet de baas konden. Ze moesten ook naar de looierij en naar de werkplaats waar potas werd gemaakt uit de as van hout. Wyckhoff stond voortdurend ver baasd te kijken naar die reusachtige bomen: eiken, ahorns, beuken, noten bomen, kastanjes en verschillende naaldbomen. En juist in die tijd geur den de wouden naar de fijne, witte bloesem van de wilde kers. „Jullie hebben hier een wereldje voor jullie zelf", zei hij. „Een pracht wereld, heel anders dan ons gejaagde, geldzuchtige leven in de stad. Jullie gemeenschap doet me denken aan de eerste christengemeente, waar men ook alle dingen gemeen had en in eikaars vreugden en zorgen deelde". Op deze prachtige zomermorgen leek het leven hier ideaal, een leven uit Gods hand. Hij wist wel, dat er armoe de heerste maar dat leek van onder geschikt belang in deze betoverende n.tuur en onder de invloed van Van Raalte's enthousiasme. De geestelijke rijkdom scheen belangrijker te zijn dan de materiële armoede. Maandagmorgen 4 Juni 1849 kwa men de predikanten en ouderlingen der naburige kerken in de kolonie sa men in het huis van Van Raalte voor een bespreking met dominee Wyck hoff. Van der Meulen n Zeeland, Bolks van Overijssel, Ypma van Vriesland, en ouderlingen uit Graaf schap en Groningenze zagen al len uit naar deze ontmoeting met de dominee, die de kerken in het Oosten vertegenwoordigde. Het groepje ko lonisten, dat zo lang verstoken was geweest van contact met andere gelo vigen was opgetogen over deze band met de zusterkerken in Amerika. En dominee Wyckhoff bewonderde van zijn kant de volhardende Nederlan ders, die de wildernis van Michigan hadden aangedurfd. (Wordt vervolgd.) Triest is het beeld van de over stroomde landen en wegen, tries ter nog is het lot der bewoners, Deze foto is gemaakt in de om geving van Raamsdonkveer, maar men zou er ook de naam van vele andere plaatsen ondier kunnen zetten. Want waar het water heer en meester is, daar vervagen de verschillen. AXEL Gouden jubileum. De heer D. A. v. d. Berge te Axel herdacht Zaterdag het feit. dat hij 50 jaar in dienst was van de aannemersfirma P. A. van Hoeve en Zn. te Axel. De heer v. d. Berge trad als vijftien jarige in dienst van deze firma en vierde tegelijk met zijn jubileum zijn 65ste ver jaardag. Dit heugelijke feit werd herdacht met toespraken en een diner. Namens zijn firma ontving de jubilaris een envoloppe met inhoud. BRESKENS Vismijn. Aanvoer 2431 Januari. 185.976 haring 0.370.23 39.451 kg schardijn 0.37 0.29; 442 kg wijting 0.35—0.22; 92 kg poon 0.18—0.19; 96 kg schol 0.460.36; 40 kg schar 0.730.35; 6 kg tarbot 1.75. OOSTBURG Leerlingenavond Chr. Nat. U.L.O. In het gebouw „Pro Rege" hebben de leer lingen van de Chr. Nat. school een leer lingenavond georganiseerd, waarop ds H. C. P. M. Wiebosch, Ned. Herv. predikant te Biervliet een openingswoord heeft ge sproken en o.m. wees op het belang van het Chr. onderwijs. Het hoofd der school leidde het onderwerp „Huiswerk" in, waarin hij wees op de noodzaak hiervan en de ouders medewerking vroeg. Onder leiding van een onderwijzer werden ver schillende liederen gezongen. Verder werd er nog gedeclameerd en een toneel stukje opgevoerd. Ds J. B. van Mechelen, lONUERDAG 5 Februari 1953. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7 00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenw.; 9.15 Sionsliederen; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Waterst.; 9.35 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconc.; 11.30 Pianotrio; 12.00 Zang en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Hammondorgelspel; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. of gram.; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.00 ,,Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel; 14.40 Sopraan en piano; 15.00 Voor dé zieken; 16.00 Gram.; 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's"; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Prof. ir J. F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportprobl.; 18.25 Reportage of gram.; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Gesproken brief uit Lon den; 19.05 Discogram; 19.40 Rondetafel- oarlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroep orkest en solist; 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel; 22.30 Gram.; 22.50 „De vrouw- in gezin, maatschappij en Staat", cause rie; 23.00 Nieuws; 23.15 Snort actualitei ten23.30—24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) KRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmed.); 12.55 „100 jaar Krom staf"; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Gram.; 13.35 Sopraan en piano; NCRV: 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Ka mermuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Cel lo en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 „De Zeeuwse Humor", cau serie; 18.00 Strijkkwartet; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 ,Xevensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. pro gramma.: 21.45 „Vragen aan voorbijgan gers"; 22.15 Gram.; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.OS.-ber.: 77 14—24.00 Clavecimbelrecital. BRUSSEL (Vlaan.s 324 m.i 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.33 Gram.' 12.50 Koer sen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Or- kestconcert; 16.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws; 19.40 Causerie: 19.50 Gram.; 20.00 Klank beeld; 20.20 Verzoekprogr.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Gram.: 22.00 Nieuws; 22.15 Pianorecital; 22.5523.00 Nieuws. Geref. predikant, alhier, sprak een slot woord en eindigde met dankzegging, waarna staande twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. SLUIS Het nieuwe oigel. Reeds geruime tijd koestert men in Ned. Herv. leringen te Sluis plannen voor een nieuw orgel. Thans is een definitieve opdracht voor de bouw van een orgel verstrekt. De bouw geschiedt door de firma H. W. Flentrop.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3