REGERINGSVERKLARING t NOG GEEN OVERZICHT, MAAR ZEELAND HET ZWAARST GETROFFEN EEN INFERNAAL GEWELD VERNIETIGDE OOSTDljK Talloze schepen kruisten voor Ouwerkerk Laatste nieuws De verkeersdiensten in de provincie Zeeland Aangrijpend blijk van medeleven Belastingfaciliteiten voor de slachtoffers en bij schenkingen H Spookbeeld van menselijke ellende Wat de Prinses deed was groots Nachtelijke dropping boven Middelburg Friesland zond kleding en voedsel Overweldigend is de ïulp uit bet buitenland Maximumprijzen voor aardappelen P.T.T. doet wat mogelijk is Schip met levens- WEK DE GAL IN UW LEVER QP Oproep voor familie van militairen Zaandam stuurt coaster met 500 ton goederen Geldelijke hulp voor slachtoffers DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Woensdag 4 Februari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te verkre gen. Meer in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwaarst getroffen gebieden opnieuw de provincie Zeeland is; het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd wordt, dat dit aantal nog met enige honderden zai stijgen". Zo uegon de regeringsverklaring, welke premier dr. W. Drees Dinsdagmiddag in de tweede uamer heett atgeiegd. Op aangrijpende wijze gaf de Nederlandse volks vertegenwoordiging blijk van medeleven met de ontzettende ramp, welke ons land trof. oplegt een driedelig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstel len". Een voorstel van dr. Kortenhorst om thans geen beraadslaging over de rege ringsverklaring te houden, werd met 80 tegen 6 stemmen (C.P.N.) aangenomen. Het historisch gebeuren in de Tweede Kamer, die 10 Februari weer bijeen zal komen, werd vereeuwigd door persfoto grafen, film- en televisieoperateurs, die op stille wijze hun werk deden. Zowel in de Tweede, als in de Eerste Kamer, waar dr. Beel de regeringsverklaring af legde, werd deze onder doodse stilte aan gehoord. Oorlogsherstel kreeg ernstige slag Na een overzicht van de ramp te heb ben gegeven, zei dr. Drees <^m., dat tien- duiicaaen hectaren van onze vrucht baarste grona door het water geteisterd zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Verontrustend noemde de pre mier net, dat het geteisterde gebied zich nog steeds uitbreidt, tengevolge van het bij elk getij opstuwende water. Aan het na de oorlog bereikte herstel is een ern stige slag toegebracht De evacuatie is nog steeds niet vol tooid, zo vervolgde de premier, en naar schatting zullen in totaal ongeveer 50.000 personen van elders ondergebracht moe ten worden. De regering doet een drin gend beroep op allen om indien enigs zins mogelijk slachtoffers op te nemen. BELASTINGFACILIXuiaEN De regering heeft besloten voor gitten aan het Nationaal Rampenfonds, waar van Prins Bernhard tdie vandaag uit New York terugkeert) het voorzitter schap heeft aanvaard, belastingfacilitei ten toe te staan. Schenkingen zullen worden afgetrokken van het inkomen of de winst voor inkomstenbelasting, loon belasting en vennootschapsbelasting. Goe deren, geschonken uit bedrijfsvoorraden, zijn vrij van omzetbelasting. Voorts is terstond aan de Ontvangers opgedragen verzoek om uitstel van belas ting van getroffenen op ruime schaal in te willigen. Het Rijk, aldus dr. Drees, zal te huip moeten komen om te voorzien in de Kosten, welke de waterschappen en annere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken en waterkeringen, wegen, e.d. te dragen krijgen. Aan slachtoffers zullen nooduitkerin- gen worden gedaan. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en be- drijtsïnrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de pri vaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden, aldus dr. Drees, die de verwachting uitsprak, dat mede geput zal kunnen worden uit de te genwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Dr. Drees herinnerde tenslotte aan de Meidagen van 1940. „Het is weer een harde strijd, maar er is gelukkig -een diepgaand onderscheid; het is geen strijd onder mensen, maar tegen de natuurele menten". BINDENDE PLICHT. Tevoren had de voorzitter van de Twee- ,,'niév past slechts een diep beieven van het Goddelijk gebod, zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod, dat feen plaats laat voor willen of niet wil- en, maar dat elkeen de bindende plicht t «t sn* Met behulp van z.g. ducks werden de bewoners uit de door het water be dreigde huizen in Raamsdonckveer geëvacueerd. Vier doden, twee vermisten Oostdijk bestaat bijna niet meer. Het razende water heeft deze buurtschap, die gedeeltelijk tot de gemeente Krabbendijke en gedeeltelijk aan Kruiningen behoort, grotendeels geslecht. De meeste huizen zijn onder het Infernaal geweld ineenge stort of bestaan nog slecht* uit griezelige fragmenten. Het gehucht, dat bereikbaar is van de Nieuwlandse binnendijk, die het gehouden heeft, is thans alleen nog maar een onbeschrijflijke chaos van puin, hont en stro, waarin de vroegere bewo ners gistermiddag met de handen zaten te wroeten, zoekend naar restanten van hun huisraad. Oostdijk is een gruwelijke nachtmerrie, een spookbeeld van vernie ling, dood verderf en menselijke ellende, bij het aanschouwen waarvan men slechts huiveren kan. (Vervolg van pag. 1) liggen, maar we zagen niets. Op de Oosterschelde voor Ouwer kerk kruisten talloze vissersschepen, die de geïsoleerden op de dorpen wil den helpen. Het was hard voor deze vissers, die dag en nacht in de weer waren geweest, om te horen dat er feen kleine boten voorradig waren, oor het gat in de dijk lag de mijnen veger „Walcheren". Twee sloepen had deze mijnenveger. Maar de comman dant kon deze sloepen niet beschik baar stellen. Hij had opdracht gekre gen om naar Rotterdam te gaan. Woest waren de vissers. Zij wisten dat op het eiland nog 1700 mensen verlost moesten worden. Dan naar Zierikzee om daar hulp aan te bieden. Maar wel dra werd men gepraaid en hoorden de vissers dat ook zij in deze stad niet ge bruikt konden worden. Er waren reeds téveel schepen OÜWERKERK. Zó was ongeveer het beeld van de reddingspogingen in de nabijheid van Ouwerkerk; Catalinavliegboten scheer den laag over het verdronken land en wierpen voedsel en boten neer. Motor- vlets met drie, vier sloepen achter zich evacueren de bewoners uit de kern van het dorp. En voor het gat in de dijk kruisen tal van schepen zinloos heen en weer. NIEUWERKERK. Gistermiddag zijn de eersten uit Nieuwerkerk verlost. De verhalen die deze mensen vertelden, tartten de wildste geruchten. Van de huizen is slechts een derde gedeelte blijven staan. Verreweg het grootste deel is weggevaagd. Vijfhonderd mensen worden vermist. Het zijn geen officiële cijfers! Het aantal doden in Oosterland is moeilijk te schatten. Wel is zeker, dat uit deze plaats de tijdingen vreselijk zullen zijn. Ook hier zijn veel huizen weggeslagen. De evacuatie is slechts gedeeltelijk begonnen. Bij Brouwers haven zijn drie lijken gevonden en bij Capelle zijn ook drie lijken gevonden. Dit zijn officiële cijfers, die niet be palend zijn voor de feitelijke toestand. Te Dreischor, Noordgouwe en Kerk- wt-rve schijnt de toestand niet zo ern stig te zijn als in het Oosten van het eiland. In geen geval zullen in deze plaatsen niet zoveel slachtoffers te zijn beti°uren. In Kerkwerve had men uren tevoren het onheil zien aanko men en voor de vloed het dorp be reikte was een groot gedeelte van de bewoners naar Zierikzee gevlucht. Ook is de ramp ongekend groot ge weest rond Burghsluis en Serooskerke. Tot nu toe is het niet gelukt enigszins betrouwbare gegevens over de streek te verzamelen. De koeiencadavers en de paarden- lijken liggen langs de dijk, die in koortsachtig tempo versterkt wordt om verdere overstroming van de pol ders aan de andere zijde te voorko men. Onder aan de dijk steken de restanten van wat ééns kapitale hof steden waren boven het water uit. Gevels zijn compleet weggerukt of er zijn enorme bressen in geslagen, grote schuren zijn ingestort, rondom is er een moeras van stro, planken, brok stukken van schuurtjes, huisraad. De bewoners pogen met behulp van klei ne vlotten nog wat meubels in veilig heid te brengen. Op een eilandje van stro zit, omgeven door wrakhout, een gans. Hij zit er onbewegelijk, al twee lanff .T I-.,. •iT.l. op üe overspoelde erven. Maar deze verschrikking is nog niets vergeleken bij de aanblik, die Oostdijk biedt. Mannen, vrouwen, kinderen scharrelen tussen het puin, dat over woekerd is door drijfnat stro en be strooid met uien, appelen, maiskolven en een ondefinieerbare rommel en zoeken naar hun bezittingen. Ja, wat bezitten zij nog? Een jong meisje vindt enkele theekopjes, die zo waar nog heel zijn en die zij afspoelt in wat modderwater, een vrouw komt trots aandragen met enkele weckflessen, die niet sneuvelden. Zomaar midden in de moddervloed, die eens een straat was, prijkt een naaimachine of wat daar nog voor door moet gaan. Er worden nog bedden ontdekt en matrassen en wat doorweekt beddegoed. Een ver roeste kinderpo is op een stuk ruïne geplaatst, die gaat dadelijk óók mee, wanneer de wagens komen. Een stoel staat zielig verlaten in een modder plas. Alle bomen hebben sluiers gekregen Twee-en-zeventig jaar is Prinses Wiihelmina, doch deze leeftijd der sterken weerhield haar niet om van de vroege morgen tot laat in de middag vluchtelingen te bezoeken op Noord- Beveland, Schouwen en Tholen. Dins dag maakte zij een tocht, die haar be geleiders met diep respect vervulde voor deze wilskrachtige, sterke figuur, die met een enkel woord wist te troos ten, die niet ontzag tegen gevaarlijke klimmerijen over loopplanken en tal loze schepen, over bemodderde wegen en kapot-gereden binnendijken. Wij maakten aan boord van 't marechaus see-vaartuig 13 deze tocht van Kortgene af naar Zierikzee en Stavenisse mee door de met de cadavers en vernield huis raad bezaaide Oosterschelde en langs de kokende watervallen in de Zierikzeese haven en uit eigen ervaring mogen wij het zeggen; wat de prinses deed was groots, in Zierikzee was alleen een be stelwagen beschikbaar, doch dat gaf niet, de prinses ging naast de verbouwe reerde cnauffeur zitten en de Commissa ris der Koningin, jhr. mi'. A. F. C. de Casembroot en de particulier secretares se van de prinses, klommen achter in. Op het Havenplein, dat zoveel mogelijk ont ruimd werd gehouden voor het dalen van helicopteres, was de bevolking bij het zien van de hoge gast niet te houden en men drong rond de grijze vrouw heen. Opgekropte gevoelens barstten los, mannen cn vrouwen schreiden als kinde ren en drukten woordeloos de hand van de prinses. Zacht zei zij: „Ik kan niet an ders zeggen dan mijn innige, innige deel neming:" Ontroerend waren ook die korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeer de met tientallen vluchtelingen. Onmid dellijk verscheen Hare Koninklijke Hoogneid, wind en regen trotserend, aan dek. De vluchtelingen zagen haar; de mannen rukten de noofddeksels af, een vrouw riep schor: „Prinses, dank je kon niets meer zeggen.maar iedereen voelde, dat deze woorden welsprekender waren dan menige redevoering. i Stavenisse ging de prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Zij dankte ieder, die de reis met de 13 had meegemaakt, in het bijzonder de bemanning. ÜSSVl?? Z'i heen' Stü en waardig. Een nobele Vrouw, van wie men zeg gen mag, dat zij door al het leed van een innerlijke ontferming bewogen was... van stro- en vlasslierten. De garage van het dorp bestaat nog slechts uit een dak, dat in het midden gedragen wordt door een brok muur en een trap. Aan de overzijde waadt boer Sinke door het puin van wat zijn mooie boerenbedrijfje was. Tussen de rommel zien we een onbeschadigd ge bleven kindertractortje; de échte landbouwwerktuigen zijn verdronken. Sinke maakt een vermoeide indruk. „Ik heb geen beesten meer, ik heb niets meer", roept hij hevig bewogen uit. Moeizaam vertelt hij dan, hoe hij en zijn gezin aan de dood zijn ont snapt. Men was op het dak gevlucht, het dak, dat aan de ene kant steunde op een muur, aan de andere zijde op 1-wi. umnoraaiuelQ stemmend is het, dat de ramp van Oostdijk zo weinig slachtoffers heeft geëist: vier mensen zijn verdronken en twee worden vermist. Honderd woningen zijn verwoest. In de afgelopen nacht te half een verscheen een Dakotavliegtuig boven Middelburg om 30 paar rubberhand schoenen uit te werpen, die gebruikt worden bij het verwijderen van cada vers. Het gemeentebestuur, dat tevo ren gewaarschuwd was, had maatre gelen genomen en talrijke auto's en autobussen zodanig rond de markt ge plaatst, dat het licht van de koplam pen op het centrum viel. Bovendien waren op de hoeken van de markt strovuren ontstoken. Een schijnwer per was gericht op de Lange Jan. Het afgeworpen pakket kwam even wel niet op de Markt terecht, maar op het Plein 1940. Overweldigend is het aanbod van buitenlandse hulp en ontroerend zijn de betuigingen van sympathie, die Ne derland in deze dagen van rampspoed ontvangt. Vele regeringen en staats hoofden lieten telegrafisch hun mede gevoel blijken en daarnaast werden grote hoeveelheden materiaal afge zonden, geldelijke en andere hulp toe gezegd en het aanbod gedaan om eva- cué's tijdelijk onder dak te brengen. Zwitserland bracht in een actie van enkele uren reeds 450.000 franks bij een. In Frankrijk is de inzameling van kleding en levensmiddelen in volle gang. Dinsdagavond bevonden' dertig Zweedse vrachtauto's met kleding en levensmiddelen zich reeds in Dene marken op weg naar Nederland. Vrij dag zendt de Zweedse organisatie „Redt de Kinderen" een grote partij melkpoeder en babyvoedsel af. In Stockholm is een speciale inzameling gaande voor de bevriende stad Zierik zee. De Paus schonk een bedrag van 30.000 gulden voor het Nationaal Ram penfonds en gaf opdracht een inzame ling te organiseren. Uit Duitsland arriveerden 10 mo torboten voor de hulpverlening. Een geneesmiddelenbedrijf te Frankfort zond geneesmiddelen ter waarde van f 25.000. Uit tal van landen kwamen militaire eenheden voor de hulpver lening. De Nederlanders in Indonesië zijn bezig gelden in te zamelen.Op de Nederlandse Antillen heeft men reeds 400.000 gulden bijeengebracht en er komt nog meer. Dat alles is overwel digend. Besluiten we met te vermel den, dat een Amerikaan, die te Am sterdam uit een K.L.M.-vliegtuig stap te op de eerste K.L.M.-employé toe schoot, die hij ontdekte en hem een cheque in de hand drukte voor de watersnoodslachtoffers. GEZIN DREEF OP DAk SCHELDE IN. Tjjdens de ramp in de Kruininger pol der is het gezin Brand, dat zijn toevlucht had gezocht op het dak van zijn woning, op waarlijk wonderbaarlijke wijze aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Het dak werd van de woning, die dicht bij de veerhaven stond, geslagen en dreel, ter wijl de familie zich er dodelijk beangst aan vast klemde, door het dijkgat de Wester-Scüeide op. Wonder boven won der werd het echter weer landwaarts ge stuwd en het strandde bij Waarde. De familie kon veilig aan land komen! Ingezonden Mededeling (Adv.) is zo vaak het begin van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en wel op de meest krachtdadige wijzei akker-s abdijsiroop is en blijjt hel kindermiddel bij uitstek, dal wegens zijn geneeskrachtige en slijmoplossen- de werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt.Gebruik steeds HELICOPTERES BEREIKTEN BRUI- NISSE EN OOSTERLAND De vijftien op Woensdrecht gestation- neerde helicopteres hebben gisteren hon derden mensen uit hun benarde positie kunnen bevrijden. Na de alaimerende be richten over üe zeer ernstige toestand te Bruinisse en Oosterland zijn de toestel len daarheen gedirigeerd. Zy hebben er vele mensen gered en naar uitwijkplaat sen overgebracht. Dinsdagavona zijn zij op Woensdrecht teruggekeerd. Vandaag bij het krieken van de dag zullen zij opnieuw opstijgen met medicamenten, voedsel en dekens. De „Austers" van de Koninklijke Lucht macht zijn op het strand van Scliouwen- Duiveland geland. Zij hebben dekens ge bracht en zijn teruggekeerd met vluchte lingen. Voor aardappelen zijn maximum prijzen vastgesteld, met het doel prijsopdrijving te voorkomen. Met ingang van heden, 4 Februari, gel den deze maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maxi mumprijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbrui kers. doch ook hotels, restaurants en zie kenhuizen worden gerekend, bedraagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg. en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg. extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duidelijke aanduiding, betreffen de de verkoopprijs en de soort der aard appelen naar de onderscheiding zand- en kleiaardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grosseirs 2,75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg. Bovendien geldt een exportverbod voor aardappelen, óók voor die waarvoor afieveringscontracten zijn gesloten. Uit gezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzendingsdocumenten vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Gisteravond arriveerde in Middelburg een colonne met 25 trucks met opleggers en trailers met aanhangwagens uit Fries land, geladen met levensmiddelen en goederen. Alles was in een aantal Frie se gemeenten, w.o. Leeuwarden en Sneek ingezameld. Maandagnacht om 2 uur was men ver trokken uit Heerenveen. waar de colon ne was samengesteld. De Wegenwacht begeleidde het geheel en de Rijkspolitie ging mee tot de Belgische grens. Door België werd de colonne begeleid door de vlaanaerbh SmmErgte.„jumd. vollting de mannen onthaalde op koffie en brood. Een van de auto's is in Den Bosch achtergebleven wegens pech. Via Breskens en Vlissingen, arriveerde men in Middelburg waar op de Herengracht de stoet werd geparkeerd. Twee maai moest de veerboot varen voor alles was overgezet In Middelburg ontving een ontroerde mevr. de Casembroot de mannen en bracht hen dank. Eén der chauffeurs zei, dat men dankbaar was, dit voor het ge troffen gebied te kunnen doen. Gisteravond laat vertrokken 15 wagens naar Goes, waar men de goederen nodig had. De rest bleef In Middelburg en zal vandaag verder worden gedirigeerd. VOOR GETROFFEN GEBIE DEN; £3 MILLÏOEN EN 250.000 DOLLAR. Aangenomen mag worden dat gister avond bij het Nationaal Rampenfonds in totaal reeds een bedrag van rond f 3.000.090 was binnengekomen. De liga van het Internationale Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat de Ro dekruisverenigingen in elf landen in to taal 250.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor hulp aan Engeland en Ne derland. De dienst P.T.T. heeft al het mogelijke gedaan om de postale en telecommunica- tie-verbindingen te herstellen, waarbij vooral de mobilofoons van enorme bete kenis zijn. De kabels hebben het hard te verduren gehad; de schade is nog niet te overzien. Van Roosendaal uit vertrekt 's morgens een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Vandaar wordt de post met de boten Terneuzen-Hoedekenskerke en Breskens Vlissingen verzonden naar Walcheren en Zuid-Beveland. Plannen voor twee maal-daagse verbinding met dit gebied, zijn opgezet. Van Bergen op Zoom uit wordt de post voor Tholen en Schouwen-Duiveland ge reed gehouden om te worden overge bracht. mlAAoion oP7nnkpn OPVARENDEN GERED. Naar wij vernemen is in de haven van Zierikzee gistermiddag na door een an der vaartuig te zijn geramd de „Vlissin gen 20" gezonken. Het schip was geladen met levensmid delen en 'n bemanning van zes koppen in het stadje aangekomen. De helft van de goederen ging verloren. De schipper de heer De Nooijer, alsmede de vijf ande re opvarenden konden zich redden. Onder hen bevond zich drs. M. C. Ver burg de directeur van het E.T.I. in Zee land. (Ingez. mededeling, adv.) IJ snit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft, raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPELLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Per boot en per autobus Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste verkeersdiensten, zoals die thans worden uitgevoerd en wel aller eerst de bootdiensten: VlissingenBreskens; Normale dienstuit voering. HoedekenskerkeTerneuzen: Alleen per sonenvervoer; in ieder geval gedurende de daguren. Vermoedelijk niet vóór zons opkomst en na zonsondergang. FerkpolderKruiningen: Gestaakt. Veere—Kamperland: Normale dienst uitvoering. KortgeneVVolfaartsdjjk: Gestaakt. Katse VeerZierikzee: Geprobeerd wordt vanaf 's namiddags enkele vaarten overdag volgens dienstregeling te ma ken. Hierop kan eenter met worden ge rekend aangezien de boot zonodig ingezet kan worden voor evaeuatiedoeieinden. ZjjpeAnna Jacoba: Gestaakt. WemeldingeBergen op Zoom: Per beurtschip wordt gevaren. Dienstregeling als volgt. Vandaag: vertrek Wemeidmge 14.00, aankomst ö.o.Z. 16.00, Donderdag vertrex wemeidinge 15.00 uur. Vertrek Bergen op Zoom uur. Vrijdag vertrek vVemeiamge 15 uur, vertrek B.oz. s uur; zateraag vertrek Bergen op Zoom 10.00 uur. Maandag vertrek Wemeldinge 9 uur, vertrek B.o.Z. 9 urn-, vertrek Bergen op Zoom 14.00, Dmsdag vertrek Wemeldinge iO.OO uur, vertrek Bergen op Zoom 15.00 uur; Woensdag vertrek Wemeldinge U.Oo uur, vertrek Bergen op Zoom 15.00 uur. AUX OBUSDIENSTEN. Op Walcheren: Alles normaal behalve. Middelburg— veere, gaat niet door naar Vrouwenpolder. Stadsdienst Vlissingen rijdt alleen op aankomende en vertrekkende bootdiens ten. MiddelburgGoes rijdt vanaf Dinsdag 12 uur volgens dienstregeling met dien verstande dat komende van Goes langs Arnemuiden wordt gereden, doch gaande in de richting Goes moeten reizigers voor of komende van Arnemuiden in Nieuw en St. Joosland in- of uitstappen. Op de spitsuren worden extra ritten Middel burgArnemuiden' v.v. gereden. Op Zuid-Bevcland: Alle normaal be halve: GoesEllewoutsdijkBaarland— Oudelande (nog gestaakt). Alle diensten beoosten kanaal door Z.-Beveland zijn gestaakt. GoesKatseveer en Goes— Wolphaartsdijkse veer (gestaakt). Op Noord-Beveland: ingaande vandaag zal worden gereden van Kamperland en Wissenkerke naar Colijnsplaat en Kats. Een dienstregeling is er nog niet. Hier aan wordt gewerkt. Op Schouwen en Duiveland; Alle diensten gestaakt. Op Tholen: Alle diensten gestaakt. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Alle dien sten normaal met uitzondering op het tra ject Graauw (PaailPerkpolderhaven v.v. welke gestaakt is. West-Zeeuwsch-Vlaanderen: Normaal volgens dienstregeling (ook naar en van België). Tijdelijke nieuwe dienst: Breskens Breda over Antwerpen. Op deze lijn wordt de volgende dienst regeling in acht genomen: Vertrek Bres kens 7.30 en 13.30 uur; IJzendijke 7.50 en 13.50 uur; Sluiskil 8.20 en 14.20 uur; Axel 8.30 en 14.30 uur; Hulst 8.45 en 14.45 uur; Breda aankomst 11.00 en 17.00 uur. Uit Breda wordt vertrokken om 11.30 en 17.30 uur en in Breskens is de aan komst 15.00 en 21.00 uur. In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de getrof fen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de Sectie Welzijnszorg Min. van Oor log, Den Haag, telefoon K 1700553356. Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandanten in Korea, Nieuw- Guinea, Suriname en de Ned. Antillen doorgegeven ter mededeling aan de be trokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de ge troffen gebieden, die verwanten, dienend bjj de Koninklijke Marine, buiten Neder land, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen zich daarvoor wenden tot het bureau personeelspubli- citeit van de Kon. Marine, Den Haag, telefoon K 1700—183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zon der kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel. PRACHTIG INITIATIEF. In Zaandam is Zaterdag een coaster van 500 ton te water gelaten, die ge bouwd was voor rekening van een Noor se opdrachtgever. Het schip lag nog nut teloos in Zaandam en de werf zag dat met lede ogen aan. Een enkel telefoon tje naar de Noorse rederij was voldoende om vrije beschikking te krijgen over het schip ten dienste van de hulpverlening. Zaandam heeft toen een prachtig be sluit genomen. Men besloot de coaster vol met levensmiddelen en kleding naar Zeeland te zenden. Alle grote bedrijven in Zaandam stel len hun wagenpark voor de inzameling beschikbaar. De gemeente Zaandam kocht voor f 200.000 levensmiddelen. De havenarbeiders besloten het schip gratis te laden. Enkele uren later stonden de vracht auto's reeds twee rijen dik voor het schip om gelost te worden. De kleding is het beste van het beste, de levensmiddelen zijn van prima kwali teit. Dinsdagavond zou het schip, de Stong, om 11 uur uit Zaandam vertrek ken, Woensdagmorgen komt het in Vlis singen aan en daar zal de inhoud worden overgedragen aan het provinciaal- en het gemeentelijk bestuur, om verstrekt te worden waar de goederen het meest van node zijn. Twee leden van het Zaandamse ge meentebestuur. de heren Voorthuizen en Kigver uevincfen zich aan boord. De minister van maatschappelijk werk heeft alle burgemeesters en wethouders gemachtigd slachtoffers van de overstro ming, voor zover deze niet of onvoldoen de in staat zijn om in hun eigen levens onderhoud te voorzien, voorlopig een uit kering ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe te ken nen, overeenkomstig de regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers (1940—1945). De hoofden van de bureaux van het be trokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlich ting dienen. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. MINISTEk MANSHOLT NAAR ZEELAND? Naar wij vernemen zal minister S. L. Mansholt vandaag in Bergen op Zoom aankomen. Hij zal daar een con ferentie hebben met een aantal Zeeuw se autoriteiten, die in gezelschap van de directeur-generaal van de land bouw ir. A. W. v. d. Plassche, de direc teur van de cultuurtechnische dienst ir. F. P. Mesu e.a. een tocht langs de getroffen gebieden hebben gemaakt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de mi nister na deze conferentie eveneens naar Zeeland zal gaan. VEILINGBERICHTEN EIERMARKT. GOES, 3 Febr. Verse kipeieren f 2.23 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder berekend. Nagekomen Advertentiën Tandarts Smit Middelburg. PRAKTIJK HERVAT. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. 95/8 94# 954 954 95 11154 5313 106B 1564 1654 164/ 271/ 272 94/ 94 95/ 95/ 95 107 156/ Ned. 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962-64 cum. Grootboek 1946 3/ K. Olie '50 111/ C. H. Ind. Bk. 52/ Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A. K. U. Bergh's Jurg. Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr, Philips' Gloeil. Do. 6 cum. pref. wd. 139/ 139/ Unilever Wil ton - Fij enoord Biliton Ie rubr. Biliton He rubr, Dordtsche Petr. Dito prfif. 101 119 107/ 153/ 157 189 209 100 120 108 153/ 158/ 186 209/ 161/ 1604 183 1664 183/ 166 236 173 173 294/ 2914 30*4 501/ Kon. Olie Dito onderaand. Meteara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.lijn Kón. Boot Kon. Paketvaart Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch/ 314/ 314/ 313/ 312/ 493/ 87/ 91 98/ 63/ 28/ 94/ 42 138 121 86B 92- 98/ 634 28 95/ 41B 1374 121 Stoomv. Mij, Ned. 147 138/ 138 120/ 119/ 126/ 126 329/ 129 157/ 1574 H. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Müller Co. Senembah Amsterd. Bank Escompto Bank 96/ 44 82/ 194 3.12 81/ 171/ 73/ 168/ 60/ 147/ 43/ 83/ 20 111/ 81 171/ 74/ 169 60/ Roterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatte Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada Gen. Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U. S. Steel North Am. Cities Service Cont. Oil Philips Oil Midcont. Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. 159/ 160 1664 166 87)4 87<A 106H 106J4 15)4 42 43J4 5654 9154 66 67}4 17 45)4 79)4 47)4 27)4 42)4 23)4 9214 59 61)4 63)4 70 23 6!4 24)4 15)4 41)4 55)4 66B 68)4 17)4 45)4 19 47)4 27)4 42)4 32)4 92)4 61)4 63)4 69)4 22)4 27)4 24)4

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2