Bonnema „ST. FEUX QUADE SATERDACH luidde rampen in voor Noord-Beveland. Grote sluis te Veere over enkele maanden gereed. KRUIS W O ORD-PUZZLE DE GEMEENSCHAPSRAAD, Van 1530 tot 1598 lag het eiland overspoeld door de zee. Na drie jaar hard werken Aan de electrische installatie wordt nog gewerkt S war tkranz-mens leefde 1*000*000 jaar geleden*" Waarom niet meer woningen voor kleinere gemeenten? Loongrens Ziektewet etc* verhoogd tot 5025*-* Neem ter bestrijding van de krachtig werkende novum in het gemeentelijk bestuursapparaat* Belangwekkend artikel van Middelburgs adjunct-archivist LUCIOR El EMERGO Zaterdag 31 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 Nog enkele maanden en de grote sluis te Veere, waaraan begin Maart juist drie jaar is gewerkt, zal in gebruik kunnen worden geno men, De bouwwerkzaamheden zijn gereed en de arbeiders zijn alleen nog bezig met het egaliseren van het terrein bij de grote sluis. Ook de electrische installatie, het hart van deze sluizen, zal wanneer zich geen tegenslagen voordoen, spoedig voltooid zijn. Nog is het er rustig; zo nu en dan pas seert een schip de kleine sluizen. Van grote bedrijvigheid, zoals voor de oorlog het ge val was. is nog geen sprake. De kleine sluizen blijven dienst doen voor de' kleine schepen, komen er veel kleine vaartuigen tegelijk, dan zullen ze gezamenlijk in de grote sluis worden geschut. Gemoderniseerd. Uiterlijk gezien is er weinig veranderd, Maar als straks de grote sluisdeuren hun werk doen. zal het verschil pas merkbaar zijn. De sluiswachters zullen niet meer hun uiterste krachten moeten inspannen om de deuren open of dicht te draaien. Die tijd is voorbij. Straks zal de sluiswachter als een kapi tein op zijn schip uitkijken vanuit het scha kelhuisje. Door eenvoudige handelingen op het schakelbord zal de waterstand in de sluiskolk geregeld kunnen worden en door een druk-op-de-knop zullen de deuren open of dicht zwaaien. Alles gaat snel en de practijk zal uitwijzen dat veel tijd bespaard wordt met dit moderne systeem. De water stand in de sluiskolk werd vroeger geregeld via riolen in de muren. In deze riolen waren schuiven aangebracht. De sluisdeuren zijn echter met schuiven uitgerust, die ook weer automatisch worden bediend vanuit het schakelhuisje en de waterstand regelen. Op deze wijze kan dus één enkele sluiswachter de schepen door de grote sluis loodsen. Kabels leggen. Aan weerszijden van de sluisdeuren zijn twee kelders gemaakt, waar de motoren zijn geplaatst, waarmee alles wordt geregeld. Deze electromotoren staan reeds op hun plaatsen; nu moet nog het schakelhuisje ge ïnstalleerd worden. Het transformatorhuis je is in aanbouw. Tenslotte moeten de ka bels nog worden gelegd, waarmee het ge heel van stroom wordt voorzien. Wanneer deze werkzaamheden over enkele maanden gereed zijn, kan het werk als voltooid worden beschouwd en beschikt Veere weer over het slulzen- paar, dat in 1870 in gebruik werd ge nomen, mèt een gemoderniseerde nieu we sluis. Enorme karwei. Bijna drie jaar heeft het echter geduurd voor het buitenhoofd van de grote sluis ge heel was vernieuwd. Dat in die tijd een grote karwei is uitgevoerd spreekt wel van zelf. Enkele cijfers illustreren dit uitstekend. Er is 8000 kub. m. gesloopt voor men met het herstel kon beginnen. Er moest 5000 kub. m. beton worden gestort, waarvan 2000 kub. m. onder water. Ruim 1 millioen kg stalen damplanken moesten bij de werk zaamheden worden gebruikt. Een half mil lioen kg. bewapeningsstaal voor het beton werd verbruikt. Merkwaardige ontdekking in Zuid-Afrika. Volgens de directeur van het Trans- vaal-museum te Pretoria heeft de vondst van de heer J. T. Robinson, die onlangs een onderkaak, een mensachtige boven kaak ol snuit van een menselijk wezen met een paar tanden, het eind van een spaakbeen en een paar afzonderlijke tan den heeft ontdekt, nieuw licht op de .evolutie" geworpen. Robinson heeft deze menselijke overblijfselen moeten uitkap pen uit een rots te Swartkranz, waar dr Robert Broom reeds eerder de Zuidafri- kaanse mens, de „Telanthropus capensis" op het spoor is gekomen door het vinden van een onderkaak met enige tanden. Deze overblijfselen zouden behoren tot een primitief type van de mens, waar schijnlijk de vroegste mens op aarde die tot nog toe bekend is. „Hij heeft mogelijk 250.000 tot 500.000 jaren eerder geleefd dan de zg. Java- en Pekingmens, van wiens overblijfselen fossielen gevonden zijn", vertelde de di recteur van het museum. Het kan zijn dat de „Swartkranz-mens" 1 millioen ja ren geleden heeft geleefd. Een geoloog en een chemicus onderzoeken op het ogenblik staaltjes van de aardlagen waar in de vondst is aangetroffen, om de ouderdom te bepalen. Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland. Op Zaterdag 14 Februari a.s. zal in het gebouw voor K. en W. te Utrecht de al gemene vergadering worden gehouden van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Nederland. Tijdens deze vergade ring zal dr H. G. W. van de Wielen te Bakkeveen een inleiding houden over „Wat kunnen onze jongeren sociaal en cultureel presteren". De herstelwerkzaamheden aan de sluis te Veere naderen hun voltooiing. Vermoedelijk zal men deze moderne installatie in het begin van de zomer in ge bruik kunnen nemen. De sluis heeft een doorvaart van 20 m. Zodoende kunnen ook grote schepen gemakkelijk worden ge schut. De doorvaart is breder dan het kanaal door Zuid-Beveland. Wanneer echter de sluis over enige maanden, vermoedelijk begin van de zomer als alles meeloopt kan het ook eerder zijn in bedrijf wordt gesteld, zal dit voorlopig al leen voor Middelburg van betekenis zijn. daar van een doorvaart naar Vlissingen binnen afzienbare tijd nog niets komen kan. Pas als de sluizen bij Vlissingen, naar men aanneemt eind van dit jaar, geheel gereed zijn gekomen, zal er, aangenomen dat de nieuwe Keersluisbrug in de loop van dit jaar kan worden geplaatst, weer van een doorgaand scheepvaartver keer Vlissingen—Veere sprake kunnen zijn. Minder bouwvolume gewenst voor overbevolkte gebieden. Verscheidene leden van de Eerste Kamer hebben de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting in lichtingen gevraagd over de normen, die gelden voor de verdeling van het bouwcontingent over de provinciën en de gemeenten. Omdat vooral in kleinere gemeenten meer behoefte kan bestaan aan premiebouw dan het toegewezen bouwvolume toestaat, vinden deze leden het wel gewenst, dat de betreffende normen soepel worden toegepast. Andere leden van de Eerste Kamer wijzen er op, dat er een zekere on gerijmdheid schuilt in de toewijzing van woningen aan de verschillende gemeenten. Zo worden in de reeds overbevolkte gemeenten in bepaalde gedeelten van Groningen en Friesland veel woningen gebouwd. Het gevolg is dat in deze gemeenten de Eerste Kamerleden noemden o.a. Vlagtwed- de, Bellingwolde en Achtkarspelen de werkloosheid toeneemt door een sterke toename van de bevolking. De gemeenten aan de Noordkust van Groningen daarentegen krijgen veel minder woningen toegewezen, terwij! juist dit gebied veel werkkrachten aantrekt door de landaanwinwerk- zaamheden. Deze opmerkingen werden gemaakt in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake het hoofdstuk van de Rijksbegroting, dat handelt over het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. K.V.P. PARTIJRAAD WORDT POLITIEK ORGAAN. De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. heeft in zijn openingswoord van de Partijraadsvergadering te Utrecht gezegd, dat het de bedoeling is, van de Partijraad uitsluitend een politiek orgaan te maken, dat zich niet zoals tot nu toe het geval was met partij-organisatorische kwesties zal bezighouden. Dat laatste is aan de Bestuurs raad, die een deel van de Partijraad is, voorbehouden. De bestuursraad zal bestaan uit de afgevaardigden van de kringen en het Partijbestuur. De Partijraad omvat deze afgevaardigden, het bestuur en dertig leden door het bestuur aan te wijzen, waarbij ook voor het regionale element een redelijke plaats zal worden ingeruimd. Op deze wijze meent het Partijbestuur een politiek orgaan te creëren, dat op hoog niveau politieke vraagstukken kan bespreken. Dat dus een klankbord kan zijn voor wat er in het ka tholieke volksdeel leeft en dat bepaalde ver langens, alsmede critlek, kenbaar kan maken. Horizontaal: 1. Wat voorhanden is; 8. Individu; 13. Familielid; 14. Bedrag der belasting; 15. Bekende afkorting; 16. Ge bogen; 18. Zwemvogel; 20. Stand; 22. Ge meente in Zeeland; 24. Algemeen ruil middel; 26. Schor; 27. Vriendin (Fx-.); 30. Drietenige struis; 32. Voorzetsel; 33. Nat te, weke aarde; 35. Vaartuig; 37. Foei; 38. Verstand; 40. Redenaar in een verga dering; 41. Metaalhoudende delfstof; 43. Ontkenning (Eng.); 45. Honingbij; 47. Ge meente in Zeeland; 49. Als 15 hor.; 50. Hemellichaam; 52. Wederzijds; 55. Buis vormig ingewand; 57. Muzieknoot; 58. Als 35 hor.; 59. Voedsel; 60. Familielid; 62. Einde; 64. Toestel om de beweging van iets te doen vertragen; 66. Patroon; 68. Vervoermiddel; 70. Oorlogsgod; 72. Gem. in Limburg; 75. Houten of metalen wig; 77. Huisdierj 78. Voorvoegsel; 79. Dorpje in de Overijselse gem. Gramsbergen; 80. Voorzetsel; 82. Telwoord; 83. Meer dan de geëiste maat; 84. Doorgang op een bo venhuis. Verticaal: 1. Telwoord; 2. Niet gesloten; 3. Heeft een schip; 4. Rivier in Zwitser land; 5. Juffrouw; 6. Snede; 7. Klap; 8. Insectenetend zoogdier; 9. Oude benaming voor liter; 10. Lidwoord (Fr.); 11. Denk beeld; 12. Oud man; 17. Bijwoord; 19. Lusthof; 21. Talent; 23. Vijlwerktuig; 25. Iedere; 26. Zeer warm; 28. Hetzelfde; 29. Door redenering overhalen; 31. Dapper heid; 34. De 12 machtige goden der Ger manen; 36. Palmboom (Java)39. Meis jesnaam; 42. Als 38 hor.; 44. Voorteken (Lat.); 46. Waterketel (Vlaams); 48 als 8 vert.; 49. Meisjesnaam; 51. Putemmer- tje; 53. Als 5 vert.; 54. Als 45 hor.; 56. Tegen; 57. Houten hand-egge; 61. Slot woord (Lat.); 63. De gezegde dag; 65. Vuurspuwende berg op Sicilië; 67. Hoek- pijler; 69. Hoepel; 71. Dorp bij Wagenin- gen; 73. Opening; 74. Jongensnaam; 76. Voor; 78. Voorzetsel; 81. Bijwoord. OPLOSSING PUZZLE VAN DONDERDAG 22 JANUARI: Horizontaal: 1. Kort; 5. Taks; 9. Olie; 11. Part; 12. Pit; 13. Rif; 15. Kar; 16. Na tie; 20. Sop; 22. Marne; 26. Erie; 27. Sak; 29. Rot; 31. Moot; 32. Een; 33. Staketsel; 35. Ere; 36. N.S.; 37. Stap; 38. Egel; 39. Sn.; 40. Haan; 41. Es; 43. Kam; 44. Bal; 45. K.P.; 46. Waal; 48. Ra; 50; Brui; 52. Pils; 53. N.S.; 55. Ore; 57. Onderling; 60. Bel; 61. Eind; 63. Ten; 64. End; 65. Sado; 66. Ratel; 68. Mik; 70. Baret; 71. Met; 73. Gal; 74. Rel; 75. Enig; 77. Mode; 78. Rank; 79. Reet. Verticaal: 1. Kopie; 2. Olie; 3. Rit; 4. Te; 5. T.P.; 6. Aak; 7. Kram; 8. Stram; Ingezonden Mededeling (Adv) 10. Ris; 14. Fort; 16. Neen; 17.Ares; 18. Tin; 19. Kaap; 21. Pose; 23. Roe; 24. Nors; 25. Eten; 27. Standpunt; 28. K.K.; 30. Te genwind; 33. Sta; 34. Les; 37. Sam; 40. Ham; 42. Hal; 44. Bas; 45. K.R.O.; 47. Alg.; 48. Roer; 49. Aria; 51. Idem; 52. Pink; 53. Nede; 54. Slot; 56. Ent; 58. Enig; 59. Le; 60. Bar; 62. Demer; 65. Salet; 67. Lena; 69. Kan; 70. Bede; 72. Tin; 74. Roe; 76. G.K.; 77. Mi'. OPLOSSING PUZZLE VAN ZATERDAG 24 JANUARI: Inkeer; Kruimel; Zegening; Legende; Hengsel; Athene; Naaste; Duivel; Hen- drink; Atelier; Violier; Elastiek; Nau tiek. De zin luidt: Ik zal handhaven. De loongrens van f4925,— geldende voor de verplichte verzekering volgens de ziekte- en invaliditeitswet wordt ver hoogd tot f5025,—, zo is de Tweede Ka mer in een betreffend ontwerp van wet voorgesteld. Ook de loongrens voor ver plichte opneming in het ziekenfonds wordt verhoogd tot f5025, Bij het in werking treden van de werk loosheidswet is bepaald, dat alle werkne- mex'S, die volgens deze wet verzekerd zouden zijn een bijslag op het loon zou den ki-ijgen van 2 pet. Derhalve leek het de minister juist, dat ook de genoemde loongrenzen met 2 pet. verhoogd zouden worden. Unieke visvangst van Scheveningse loggers. De vangstberichten van de Noordzee waren buitengewoon goed. Het is zeer op merkelijk dat op dit tijdstip, waarop andere jaren de gehele haringvloot reeds is opge legd, nog zoveel haring boven water wordt gehaald. Deskundigen noemen het een uni cum voor Scheveningen, dat zo laat in de tijd nog haring wordt gevangen. Doorgaans sluit het visseizoen omstreeks Kerstmis. Het initiatief is alleen van Scheveningen uitge gaan en de rederijen die dit zo laat hebben aangedurfd, zijn ruimschoots beloond en hebben prachtige resultaten geboekt. Alleen Scheveningse loggers oefenen nog de haring visserij uit. De loggers vissen op het 70 mijl W.N.W. van de Waterweg (vrijwel recht t jenover Hoek van Holland). Ingezonden Mededeliro> t-n, i oGRIEP-CACHETS 'n z wi tsa l preparaat HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Als Utrechts uitbreidingsplannen doorgang vinden. Kleine gemeenten sneller dan de stad bereid agrarische grond prijs te geven. De uitbreidingsplannen van de gemeente Utrecht hebben al heel wat stot doen oplaaien: het betreffende wetsvoorstel is door de leden der Tweede Kamer zeer breedvoerig beschouwd en thans heeft minister Beel er weer een uitge breide memorie van antwoord over geschreven. Deze belangstelling Is voor een deel hieraan te danken, dat als inzet van deze strjjd voor een groter of kleiner Utrecht de kwestie van de bestuursvorm van de grote stad geldt. In zjjn antwoord aan de Tweede Kamer heeft de minister thans dan ook een novum in de gemeentelijke bestuurswetgeving voorgesteld. Behalve de Utrechtse gemeenteraad zal speciaal voor Zuilen een z.g. gemeenschapsraad in het leven worden geroepen. Deze raad zal op dezelfde wijze schapsraad in het leven worden geroepen. Deze raad zal op dezelfde wij zé worden gekozen als een gemeenteraad maar zal slechts een adviserende stem hebben met wellicht ln sommige gevallen een uitvoerende taak. Op het ogenblik is het z.g. Nieuw- Zuilen, hoewel gemeentelijk behorend tot het landelijk dorpje Oud-Zuilen met een lief, pittoresk gemeentehuisje, een centrum van industrie, voor een deel zelfs zware industrie. Dit Zuilens deel is geheel aan Utrecht vastgebouwd en de mensen die er werken behoren ty pisch tot de grote stad, ook al vormen zij een aparte wijk met wel heel eigen belangen. Als het parlement zich thans met de voorstellen van de minister kan vereni- Er is wel geen provincie in ons vaderland, waar een zo grimmige strijd tegen het water is gevoerd als Zeeland. Een strijd, die al vele eeuwen duurt en die naar menselijke berekening wel nooit zal eindigen. Wie zich erin verdiept, ziet, als in een film, bij stormweer de zee op de dijken beuken en die vernielen. Hij maakt in de geest de onbeschrijfelijke ellende mee van de eenvoudige mensen, die hun bezittingen in het water zien verdwijnen en van wie er velen het leven latenMaar hij leest ooit van de moeizaam gemaakte plannen om het verloren land weer aan het water, die grote vijand der Zeeuwen, te ontrukken. En hij verheugt zich om de overwinnin gen, die, soms na tientallen van jaren, worden behaald. Een uitstekend gedocumenteerd en zeer instructief artikel over een be langrijke episode in Zeelands geschiedenis van de strijd tegen de zee is ge publiceerd door de heer M. P. de Bruin, adjunct-archivist op het Rijksarchief te Middelburg, in het Decembernummer 1952 van het blad O.T.AJB., het orgaan Technische Ambtenaren Rijkswaterstaat. Het draagt tot titel „De ondergang cn gedeeltelijke herwinning van het eiland Noord-Beveland". Het bevat drie hoofdstukken, n.l. de ondergang (1530'32), de bedijking van de Oud-Noord- Bevelandpolder (1598), de stichting van Colijnsplaat en de bedijking van de Nieuw-Noord-Bevelandpoider (1616) Niet voor niets wordt de 5e No vember van het jaar 1530 de „Sint Felix quade Saterdach" genoemd. Op die dag heerste er een geweldige storm uit het Noordwesten, die tot gevolg had, dat in Holland, Zeeland, Brabant en Vlaanderen tal van lan derijen onder water liepen. Voor Noord-Beveland was het wel een zeer zwarte dag. De kroniekschrijver vertelt sober, dat „Noordtbeveland brack eerstmael inne omtrent ter Loe over Wissenkercke ende 's ander- daeehs brack die sluys te Boomvliet tussen Emelisse ende Cortghene in, soodat 't landt binnen drie dagen ghe- heel ende al in 't water stont". Verwaarlozing De heer de Bruin concludeert uit de talrijke documenten, die te zijner beschikking stonden, dat de gevolgen van de watervloed, hoewel het spring tij was en er een vliegende storm heerste, toch ook voor een deel aan eigen schuld te wijten waren. In de voorafgaande tijden was er n.l. te weinig aan de zeeweringen gebeurd en moest van een zekere verwaarlo zing gesproken worden. Er waren, zo zegt hij, dijkgraven, die het ambt als een erebaantje beschouwden en nooit aan de dijk kwamen. Het kwam zelfs voor, dat een dijkgraafschap werd gepacht zonder dat pacht moest worden betaald, omdat er geen ge gadigden waren „overmits de quade dijekaighe" Evacué's moesten terugkeren. Al heel spoedig na de ramp worden maatregelen getroffen om de gevol gen van de vloed zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Er verschijnt een keizerlijk decreet, dat allen, die voor de inundatie in Zeeland woonachtig waren, maar evacueerden, terug moeten komen, terwijl niemand mag vertrekken en iedereen aan het dijk herstel moet medewerken. Een ande re ordonnantie heeft betrekking op de verdiensten. De veerlieden, die blijkbaar misbruik maken van de noodtoestand door meer geld te vra gen, krijgen te horen, dat zij niet meer mogen rekenen van „elck hooft" dan een stuiver voor een mijl! De keizer benoemt enkele personen voor de inspectie der gebroken dijken en machtigt hen tot het heffen van een schelling van elk gemet, teneinde daarmede de dijken en sluizen te re pareren, terwijl zij, zeer modern, een s,prijs- en loonstop" instellen, hetgeen wel nodig blijkt te zijn om aan de praktijken van profiteurs een einde te maken. Het werk begint. Voor het herstel hebben de keizer en de graaf van Buren ieder een bedrag beschikbaar gesteld, terwijl ook nog enig geld werd ontvangen van de drie dijkgraven en van enige poorters. April 1531 is men aan de dijken bezig ten Westen van Kortgene. Ook aan de sluis ter Loe wordt gewerkt. Maar naar wens gaat het niet. Het geschot voor het her stel wordt niet op tijd betaald, de beta ling aan de arbeiders geschiedt niet ge regeld en de voedselvoorziening laat te wensen over. Als de rentmeester Heyn- rick van de Werve komt, lopen dijk werkers en schippers te hoop en eisen geld en levensmiddelen. De rentmeester kan zich slechts redden door in de kerk uit te wijken! De arbeiders krijgen dan geld, brood en kaas. Maar het werk schiet toch niét op en het gevolg is, dat vele ingezetenen van het eiland naar el ders, o.m. naar Veere vertrekken. Een nieuwe catastrofe. Bijna twee jaar na de „quade Sater dach" herhaalt zich de catastrofe. Op 2 November 1532 doet een Noord westerstorm de pas gemaakte dijken van Kortgene en de polder van Kats overstromen. In Kortgene verdrinken een aantal mensen op hun bed en in Kats komen meer dan 150 personen om het leven, als het water zelfs een veilig gedachte hoogte overstroomt... En dat betekent het einde van de po gingen om Noord-Beveland van het water te redden. Bijna 70 jaar zou het duren, voordat men opnieuw zou beginnen met pogingen tot herstel. Waarom niet eerder? De vraag waarom men Noord-Be veland niet eerder begon te bedijken, is niet moeilijk te beantwoorden, zo zegt de heer de Bruin. De overstro mingen in Zeeland door de vloeden van 1530 en 1570 hadden Zeeland ge ruïneerd. Daarbij kwam de slechte economische toestand tengevolge van de opstand tegen Spanje. Toen onze oorlogskansen keerden, begon men plannen te beramen om Noord-Beve land te herwinnen. In dit verband mget vooral worden genoemd het werk van Maria van Nassau, de administratrice van haar broer Philips Willem, die in Spanje gevangen zat, later haar echtgenoot Philips van Hohenlohe. Ontzaglijke moeilijkheden zijn te overwinnen voordat met de arbeid daadwerkelijk begonnen kan worden, maar voorjaar 1598 is het dan toch zo ver. Op 25 Juni schrijven dijkgraaf en gezwore nen aan Philips van Hohenlohe, dat over enige dagen „het lant is ge- verscht, mits het stoppen ofte cragen van den Vall binnen slants", waar mede waarschijnlijk, bedoeld is het leggen van de dijk door het kleine Faal (of Valkreek), de stroom, die de Colijnsplaat scheidde van Noord-Be veland. De dijken werden in het al gemeen in gedeelten van 20 strekken de roeden of minder aan meerdere aannemers aanbesteed. De dijkwer- kersploeg, die het eerst met haar ge deelte klaar kwam, kreeg een premie, maar de heren ontzagen zich niet daarbij allerlei rommel, b.v. lege ton nen, mee te gooien om de dijken snel op hoogte te brengen! Voorspoedig. Overigens moet de bedijking van de Oud-Noord-Bevelandpolder voorspoedig zijn gegaan, want op 9 Juli 1598 wordt aan de landmeters Simon en Cornells Janss. autorisatie verleend tot verde ling van de landen tussen Philips van Hohenlohe en de andere ambachtshe ren. Vooral mensen uit Schouwen, Dui- veland en Tholen blijken zich in de nieuwe polder gevestigd te hebben, hetgeen o.m. blijkt uit het dialect en de (vroegere) klederdracht. Met elan wordt de opbouw van het nieuwe dorp Colijnsplaat daarna aan gepakt. Het is, aldus de schrijver, een kenmerkend voorbeeld van de aanleg van een polderdorp eind 16e en ge durende de 17e eeuw. Het dorp Kats ontwikkelt zich maar langzaam. Ook aan de verfraaiing van het landschap wordt aandacht besteed, maar om an dere redenen dan tegenwoordig. In 1599 worden doorn- en elzenbosjes geplant „alles tot bergenisse van de partijsen ende ander wilt"! Reeds op 23 Mei 1599 wordt in Colijnsplaat de eerste predikatie gehouden door ds Adriaan Sebastiaansz. Boom van Nieuwerkerlc op Duiveland. In het zelfde jaar wordt een vaste veerdienst op Zierikzee ingesteld enwordt de vrouw van Aert Lodewijcx, Mar- griete Aerts, aangesteld tot „vroet- wijff op den dorpe van Colijnsplate". Maar nog zijn de moeilijkheden niet achter de rug. De haven van Colijns plaat verzandt, de schippers hebben kwade jaren, de structuur van de grond is de eerste tijd zeer slecht, de pachters hebben, het dientengevolge niet gemakkelijk en alsof dit alles nog niet genoeg is, teistert de pest de ingezetenen, waardoor velen sterven. Maar gelukkig komt de bevolking dit alles uiteindelijk te boven en in 1644 meldt Boxhom, dat „dese landen wel onder de vruchtbaarste gestelt wer. den". 1) Overdrukken van het artikel zijn voor ƒ2.25 te verkrijgen bij de schrijver, Hendrikstraat 17, Middel burg. gen, zal dit stuk Zuilen by Utrecht gevoegd worden met Ingang van 1 Ja nuari 1954. De te kiezen „gemeenschaps raad" zal dan een adviserend college worden van het Utrechtse gemeente bestuur (onverminderd natuurlek het feit, dat ook bewoners van deze wjjk in het stadsbestuur kunnen worden ge kozen). In bepaalde gevallen zal dit college ook toegang hebben tot de raadsvergaderingen en het zal zoveel als nodig is worden ingeschakeld b(j de uit voering van besluiten van B. en W. of van raadsbesluiten. AGRARISCHE BELANGEN. Een ander principieel punt, waarop de minister in zijn beschouwing dieper is ingegaan, is de vraag of agrarische belangen veiliger zijn in handen van kleine gemeenten dan in die van ste den. Het laatste lijkt voor de hand lig gend maar de conclusie van de minis ter is, dat het meestal juist andersom is. Hij wijst hier op de gemeente Bunnik, aan de grens van Utrecht, die in haar uitbreidingsplannen heel wat meer „kostbare cultuurgrond" aan woning bouw en industrievestiging wil opoffe ren, dan de gemeente Uti-echt ooit van plan is. Bij het streven naar industrialisatie is juist de kleine gemeente dikwijls snel ler geneigd cultuurgrond prijs te geven dan de grote stad. Ook de vraag of hoogbouw minder grond eist dan één-verdiepings-woningen wordt door de minister behandeld. Hij merkt op, dat hoogbouw allereerst bre dere straten eist; verder brengt het feit, dat men een groot aantal mensen op een kleine oppervlakte samenbrengt de noodzaak van meer recreatie-ruimte en meer groenbebouwing mee. En dan zijn er voor die bevolking meer scho len, kerken,* ziekenhuizen, enz. nodig, die ook de nodige ruimte vragen. Zijn conclusie is, dat het grondgebruik bij deze bouwsystemen weinig verschilt. WIJZIGINGEN. On enkele punten is de minister te ruggekomen op zijn oorspronkelijke voorstellen. Zo zal het doi-p Oost-Zui len niet bij Utrecht maar bij Maarsen gevoegd worden. De buurtschap Stei- nenburg blijft bij De Bilt en de buurt schap Vechten blijft bij Bunnik. Verder zijn en enkele kleine wijzigingen in het grensverloop tussen Uti'echt en Jut- phaas. Amerikaanse vliegtuigbouwplannen. Generaal James Doolittle, voormalig be velhebber van het Achtste Amerikaanse luchtvaartkorps, heeft in een artikel, gepu bliceerd in het tijdschrift „Planes" verklaard, dat Amerikaanse vliegtuigbouwers plannen uitwerken voor een vervoersvliegtuig, dat in vier uur over het Amerikaanse vasteland zal kunnen vliegen. Hij voegde hieraan toe, dat Amerikaanse militaire deskundigen het mogelijk achten dat in de toekomst vliegtuigen zullen wor den gebouwd, die 32.000 km. per uur zullen kunnen afleggen, hetgeen vijftien maal zo snel zou zijn als de omwentelings snelheid der aarde. „Planes" wordt uitgege ven door de Vereniging der 'Amerikaanse Vlic gtuigindustrie. DRIE VLIEGTUIGEN BOVEN BRITS COLUMBIA ZOEK. De Canadese luchtmacht heeft Donder dagavond bekend gemaakt dat een bommen werper van het type „Mitchell" met vijl personen aan boord ln het Westelijk deel van Brits Columbia wordt vermist Dit is het derde vliegtuig dat In de laatste paar dagen in Brits Columbia wordt vermist De andere zijn een „Dakota" van de Canadese luchtmacht met zeven personen aan boord en een verkeersvliegtuig van een Canadese luchtvaartmaatschappij met zes inzittenden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 6