O-*" de loupe Adjudant CHR. L0UISSE in hel zilver. Wilde stroom van vluchtelingen golft over West-Berlijn. Chi\~Hist* gemeentebestuurders spraken over het gewijzigde Gemeenteprogram* p|C,JKL0Nb „JCom jongens, geen flauwe kul" en dan gaan ze ook. Een tand, Ste Radio- Huurbeleid zonder beleid Het cijfer* De rentenier* „Al deze mensen brood en werk te geven gaat boven onze krachten." Problemen als tijdens de blokkade* Jubileum bij Goese politiecorps. Met de verkiezingen in het zici Veel toevoegingeu Waren noodzakelijk* FEUILLETON dat M U uxifóm $.al foengt <mi Vrijdag 30 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Van de Eerste Kamer, het college van senatoren immers, verwacht men ernst en zwaarwichtigheid, passend bij deze „oude heren". Nu is deze term „oude heren" fout, want er zit ten verschillende jongeren in en misschien komt het daarvan, dat van die zwaarwichtigheid soms ook weinig te bespeuren valt. Eerder kan men zeggen, dat men in de Eerste Kamer met heel wat jeugdiger vuur en élan uit de hoek kan komen, dan aan de andere zijde van het Binnenhof. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Mr Witte, heeft dat aan den lijve ervaren. De heren heb ben het beleid van zijn departement eens onder de loupe genomen en hun critiek is een glimlach en het over denken waard. Let eens op deze zin: „Ten aanzien van het huurbeleid moesten deze leden tot hun spijt con stateren, dat dit beleid nauwelijks de term „beleid" rechtvaardigt! Het heeft wel eens de schijn, alsof het huur beleid bestaat uit de bepaling van een cijfer en dan zou het huidige huur beleid gekenmerkt worden door het cijfer 15 (de toegestane huurverho ging vergeleken bjj 1940). Een wijzi ging in het beleid zou niet anders betekenen dan het bepalen van een ander cijfer. Naar het oordeel van deze leden is zulks geheel onjuist!" En dan even verder: „Naar de op vatting van verscheidene andere leden is de koppeling van de loonpolitiek van de huren onjuist. Met evenveel recht zou men b.v. de kolenprijzen aan de loonpolitiek kunnen koppelen. Het huizenbezit en de huren dienen naar eigen karakter beoordeeld te worden en mogen geen sluitstuk in de loonpolitiek van de regering zijn!" Daar kan minister Witte het mee doen! Niemand zal willen ontkennen, dat er tussen lonen en huren een onlos makelijk verband bestaat. En als dat de enige factoren waren, die in deze materie een rol spelen, zou men voor het huidige beleid waardering kunnen hebben. Maar er is veel meer! Er is in de eerste plaats de chaos. U weet het zo goed als ik: de familie Jansen betaalt voor haar woning f 55 per maand huur; Pieterse aan de over kant woont in een vrijwel identiek huis, maar de huisbaas haalt bij hem maar f7.per week op; en meneer Gerritsen, een straat verder, verwoont f40.per maand in een huis, dat ook vrijwel niet afwijkt van de twee vo rige. Er is immers haast geen verschil in bouw op het ogenblik! En nu zwij gen we maar van de mensen, die in een degelijk huis van voor de oorlog wonen tegen huren, waar de nieuw- bouw-bewoners met afgunst naar kij ken. Dat de Eerste Kamer in dit huur beleid geen beleid meer kan vinden, is niet zo verwonderlijk! En als „andere leden" zeggen, dat het huizenbezit en de huren naar eigen karakter beoordeeld dienen te worden, dan hebben ze volkomen ge lijk. Onder deze chaos dient men radicaal een streep te zetten, want in deze tijd van „sociale rechtvaardig heid" is dit de grootste onrechtvaar digheid! Er zijn in dit land vele ouderen, die van een bescheiden kapitaaltje of van een lijfrente moeten leven. Sommigen van hen hebben hun geld belegd in huizenbezit Zij zijn op het ogenblik wel zeer de dupe wij hebben dit al eerder betoogd. Als zij het nood zakelijke onderhoud aan hun huizen laten verrichten hebben ze niet te eten en als ze het geld van de huur opeten is over enkele jaren hun be zit waardeloos. Dat is onrechtvaardigheid nummer één! Onrechtvaardigheid nummer twee ten opzichte van de rentenier dreigt. Als straks de huren omhoog gaan en dit zou gecompenseerd worden met loonsverhoging, waar moet deze groep burgers dan het geld vandaan halen? Zij hebben tot dusverre alle prijs verhogingen, waarvoor de groepen loontrekkenden door loonronden aan nun trek kwamen, zelf moeten zien op te vangen. Voor velen van hen zou deze huurverhoging wel eens te veel kunnen blijken. Gelukkig heeft minister Van de Kieft laten doorschemeren, dat men de compensatie voor huurverhoging niet zal zoeken in loonsverhoging doch in belastingverlaging. Het is te hopen, dat men niet voor de Belgische druk, die de komende huurverhoging een prachtige aanlei ding vinden om de lonen enigszins naar het Belgische niveau op te trek ken, bezwijkt! Noodroep aan het Westen. Langs de Brandenburger Tor, op de grens van de Russische en Britse sec tor passeren nu reeds meer dan duizend vluchtelingen per dag, die hun vrijheid in het Westen zoeken. Maar in West-Berlijn wacht slechts een kommervol bestaan. De stroom van Oostduitse vluchtelingen naar Berlijn blijft zodanige afmetingen aannemen, dat in de Westduitse pers steeds meer op inter nationale hulpverlening wordt aangedrongen. Het gaat hier niet lan ger om een Duits, doch veeleer om een Europees probleem. „Al deze mensen brood en werk te geven gaat boven onze krachten. Men moet in het Westen begrijpen, dat het hier gaat om een internationale taak, aan welker vervulling alle vrije volken moeten meewerken", zo schrijft het Hamburgse weekblad „Die Zeit". Tenslotte is het woninggebrek in West-Duitsland altijd nog nijpender dan in Berlijn en de mogelijkheid van het vinden van werk is beperkt doordat het aantal werklozen toch reeds 1.8 mil- lioen bedraagt. Het is dan ook begrij pelijk, dat men de stroom hier met grote zorgen ziet naderen. Tenslotte kan men de Oost-Duitse broeders vooreerst niet veel anders bieden dan een moeizaam bestaan. Het gevaar dat zich uit de nieuwe vluchtelingen een soort pariaklasse Om tot een interne Westduitse soli dariteit bij de behandeling van het pro bleem te komen zijn voor volgende week de ministers-presidenten van de negen Westduitse staten naar Bonn geroepen. De scherp geformuleerde klachten van het Westberlijnse stads bestuur over een onvoldoende hulp van de bondsrepubliek bij de afvoer van de vluchtelingen hebben hier kenne lijk indruk gemaakt. Een der eerste problemen waar voor men bij het opvangen van de vluchtelingenstroom staat is de vraag of het gebruikelijke onder zoek der om asyl vragenden in Berlijn dan wel in de vluchtelingen kampen in West-Duitsland zal moe ten plaats vinden. Dit is van belang aangezien slechts diegenen, die kunnen aantonen, dat zij met vervolging bedreigd worden, faci liteiten ais politiek vluchteling worden verleend. De overigen, en dat is bij de nu zo tot 1500 of 2000 man per dag ge groeide stroom wellicht de meerder heid, moeten op eigen gelegenheid onderkomen en werk zoeken. Het ge volg daarvan is, dat deze mensen geen kans zien om naar West-Duitsland te vluchten en zich in Berlijn ophopen. In het Westen dezer stad huizen nu reeds 200.000 van deze illegale vluchtelingen in alle mogelijke on waardige onderkomens en de meesten hebben geen regelmatige bestaansmid delen. Nu de stroom, die over West-Berlijn golft, zulke wilde vormen heeft aan genomen, gaan dan ook meer en meer stemmen op om het onderscheid tus sen politieke en andere vluchtelingen niet meer zo scherp te stellen. „Tegen over allen die in nood verkeren heb ben wij een taak", zo heeft de Evan gelische Bisschop van Berlijn, dr Dibe- lius, verklaard. Moeizaam bestaan. Het stadsbestuur van Berlijn wenst nu voortaan het politieke onderzoek der gevluchten in West-Duitsland te doen plaats hebben. Het gevolg daar van zou zijn, dat degenen, die niet op faciliteiten aanspraak kunnen maken hun weg in de Bondsrepubliek moeten zoeken. Zij hebben daar in elk geval een ruimer gebied, waarop zij zidh kunnen verspreiden. Dat wil niet zeg gen, dat hun vooruitzichten daar veel beter zijn dan in de ingesloten stad. gaat ontwikkelen, die voor rechtse ex tremistische beloften valbaar zou zijn wordt niet gering geacht. Een tweede bezwaar tegen het openen van de luchtsluizen tussen Berlijn en West-Duitsland ziet men hier in het feit, dat daardoor de stroom der vluchtelingen nog veel groter zou kunnen worden aange zien de mensen in Oost-Duitsland er een soort aanmoediging in zouden kunnen zien om hun huis en haard te verlaten. Tot nog toe heeft men de Russische bezetting nog niet veel zien onderne men om de stroom tegen te houden en velen leiden daaruit af, dat het de Russen niet onwelkom is een groot deel van de hun vijandige bevolking te zien afvloeien. Daar staat echter tegenover dat onder de vluchtelingen steeds meer jonge en tot werken instaat zijnde per sonen komen, hetgeep de Oostduitse machthebbers bij het daar toch reeds bestaande gebrek aan arbeidskrachten moeilijk zouden kunnen toejuichen. "Voor Berljjn zijn met dit al nu pro blemen ontstaan, die volgens de auto riteiten niet onderdoen voor die van de dagen der blokkade der stad. Hoezeer de meningen in Bonn en Berlijn verschillen over de hulpverle ning, die uit West-Duitsland aan de stad geboden zou kunnen worden, is uit de jongste uitingen van beide zijden gebleken. Volgens Bonns vertegenwoor diger in Berlijn zou de kleine luchtbrug voor vluchtelingen in capaciteit kunnen worden opgevoerd van 300 tot 700 per dag. Meer meent men in Bonn niet te kunnen bieden. „Wanneer de Bondsstaten ons vol doende onderkomens voor de vluchte lingen toezeggen dan vliegen wijzelf zonder moeite 6000 man per dag naar het Westen", aldus het antwoord dat de Westberlijnse burgemeester Reuter daarop gaf. Het woord is nu aan de hoofden der Westduitse staten die hun poorten voor de Oostduitsers zullen moeten open stellen. Ingezonden Mededeling (Adv.) HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Juisi bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw ge voelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rheu- matiek en lendenpijn op onverwachte ogenblikken In alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weer soepel en Uw gewrich ten weer lenig met de beroemde Akkei's Kloosterbalsem, waarvan al drie ge slachten zeggen: .Geen goud zo goed". ,De straf interesseert me niet. Voor een Dus trapte de rechercheur maar eens goed politieman geldt alleen maar de vraag: „Hoe maak ik er weer een goed mens van".... Dat is de mening van adjudant Chr. Louisse van het Goese politiecorps over een verdachte. Hjj is morgen 35 jaar in politiedienst. We maken een babbeltje over recherchewerk en over het verhoor. Over het laatste laat hij zich niet uit; dat is vakgeheim, maar ge kunt er zeker van zijn, dat hij uit een verdachte alles haalt. Niet met grote woorden, nee met een kwinkslag want hij erkent,, het recht om te ontkennen". De bureaulamp naast hem werpt de schaduw van zijn hoofd op een kast. Het is het profiel van een bulldog, ■maar dan van een gemoedelijke bull dog. Er is niet één lastige knaap in Goes, die op zijn „kom jongens, geen flauwe kul"niet het veld ruimde. Toen Commissaris van politie E. C. Wierts van Coehoorn hem in 1928 koos uit 150 sollicitanten, deed hij een geluk kige keus. Agent Louisse en na Januari 1949, „adjudant" Louisse geniet bij ieder een warme sympathie en die sympathie heeft een politieman nu eenmaal nodig om naar behoren zijn taak te kunnen ver vullen. En voor de jubilaris gold dat in het bijzonder, want hy werd opgeleid voor het recherchewerk en al is een re chercheur nog zo scherpzinnig en vol hardend, zonder zijn relaties en zonder het vertrouwen van de man-in-de-straat lukt het hem maar zelden een geval tot klaarheid te brengen. HET GEVAL MET DE TANDEM. Hoewel hij er zelf over zwijgt, herin neren we ons nog een gevalletje. Het ging over een vermiste tandem. Een ver huurder had het rijwiel uitgeleend en na veertien dagen nog niet terug ontvangen. Langs zijn neus weg informeerde toen de heer Louisse bij verscheidene fietsenma kers „of htm misschien een tandem te koop was aangeboden". Zo vernam hij, dat een van hen veertien dagen voordien een tandem had zien staan voor een café in het „Lange Weegje" te Kwadendamme. (Van onze Utrechtse correspondent). Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen heelt een commissie uit de Chr. Historische Unie onder voorzitterschap van Ermelo's burgemeester, de heer H. M. Martens, het Gemeenteprogram in studie genomen. Vele wijzigingen en aanvullingen bleken noodzakelijk en zo werd een nieuw concept aan het Unie- bestuur voorgelegd. Op de Woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging van C.H.-leden van gemeentebesturen, waar de heer Martens even eens de voorzittershamer hanteerde, werden deze wijzigingen voor het eerst aan de gemeentebestuurders voorgelegd. Het commissielid jhr mr L. E. de Geer van Oudegein, burgemeester van Vreeswijk, leidde het concept bij de vergadering in. Hierbij bleek, dat de beginselverkla ring in art. 1 slechts is aangepast bij de nieuwe redactie van het Beginselprogram. In het hoofdstuk Algemene Bepalingen stelt de commissie vrij veel aanvullingen voor. Zo wordt in het huidige program de gemeentelijke autonomie als een van zelfsprekend feit aanvaardt, doch het concept legt er de nadruk op, dat het de taak van de gemeentebesturen is om dit grote goed krachtig te handhaven. Ook financieel moet dit door de landsoverheid mogelijk worden gemaakt. In dit verband is ook de zinsnede toegevoegd, dat het politiewezen als onderdeel der gemeente lijke bestuurstaak zo geregeld dient te worden, dat aan de positie van de bur gemeester als gemeentelijk bestuursor gaan weer volkomen recht wordt gedaan. Nieuw is ook de opmerking, dat B. en W. niet moeten schuwen de raad mede delingen te doen over zaken van zelfbe stuur, als daaraan behoefte blijkt te be staan. De opwekking tot samenwerking van gemeenten is thans aangevuld met de zinsnede, dat dit belangrijk is om on nodige samenvoegingen van gemeenten te voorkomen. In het hoofdstuk Volkshuisvesting wordt in het concept speciale aandacht gevraagd voor de huisvesting van bejaar den, grote gezinnen en jonge mensen, die willen trouwen. De bouw van eigen wo ningen dient volgens een andere aanvul ling bevorderd te worden, eventueel door instelling van spaarkassen. Bij uitbrei dingsplannen dient zowel het behoud van natuurschoon als het belang van land bouw, middenstand en bedrijfsleven in het oog worden gehouden, terwijl aan streekplannen een schadevergoedings-re- geling gekoppeld moet worden. In het hoofdstuk Volksgezondheid is aan de uit particulier initiatief ontspro ten Instellingen, die van gemeentewege gesteund dienen te worden, toegevoegd: de bureaux voor beroepskeuze, bad- en zweminrichtingen, vormen van jeugd werk, spel- en recreatieterreinen. ONDERWIJS EN CULTUUR. Het concept heeft de hoofdstukken On derwijs en Cultuur samengevoegd en het kleuteronderwijs met het B.L.O. toege voegd aan de lijst van zaken, die krachtig bevorderd dienen te worden. Ook zijn ingevoegd de bevordering van de beoefe ning van folkflore en de bestudering van streektaal, gewestelijke of plaatselijke geschiedenis en heemkunde. In het nieuwe hoofdstuk Sociale Zorg (vroeger gesplitst in Armenzorg en Werk loosheidsbestrijding) wordt de gemeenten voorgehouden, dat zij een belangrijke taak hebben op het terrein der werk loosheidsbestrijding, ook nu sedert de Italië en een Balkanpact. De woordvoerder van het Italiaans ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag bevestigd, dat de vraag van deelneming van Italië aan een militair verdrag tussen Grieken land, Turkije en Zuid-Slavië pas. aan de orde kan komen nadat de hangen de politieke kwesties tussen Italië en Zuid-Slavië, met name de kwestie- i'riëst, geregeld zijn. 87 o— De mannen liepen zo snel mogelijk langs het Indianenspoor. Ze liepen achter elkaar. Niemand zei een woord. Er was iets in de atmosfeer, dat hen beangstigde, en de duisternis viel snel. De regen ging al spoedig over in een verblindende sneeuwjacht, die als naalden in de gezichten prikte. De flikkerende lantaarn vormde spook achtige schaduwen en verlichte glim mende, beijzelde takken. De mannen knoopten hun jassen dicht tot onder de kin en tornden met gebogen hoof den tegen de stormwind op. Ze kwamen in het duister niet hard vooruit. De drie mannen, die het bosje kenden, hepen om beurten voorop. In het moerassig terreintje, dat ze moes ten oversteken, waren de stammen, waarover ze hepen, spiegelglad. De door de ijzel zwaar geworden takken hingen laag en versperden de weg. Het water in het moeras glinsterde zwart in het licht van de lantaarn. „Een vreselijke nacht voor iemand, die zou verdwalen in de bossen", zei Westweer huiverend. En niemand gaf antwoord. Plotseling bleef een der Zeeuwen staan en zocht steun tegen een enor me ceder. „Ik kan geen stap verder", zei hij met een zwakke stem. „Dat moet", zei Van Eijk streng. „We kunnen hier niet blijven staan. Houd je positieven bij elkaar, kerel." „Even voorbij het moeras staat een Indianenhut", zei Anton. „We doen misschien goed, daar te schuilen." Ze worstelden verder en spoedig voelden ze weer vaste grond onder hun voeten. Anton hield de lantaren hoog boven zijn hoofd en zocht beide zijden van het pad af. Het was niet gemakkelijk de hut te ontdekken tussen de beijzelde laag hangende takken. Maar Anton vond hem en even later stapten de mannen binnen. Heerlijk droog was het daar. Hun kleren waren doorweekt en nu stijfbevroren en ze waren doodop. De Zeeuwen gingen meteen liggen. Van Eijk zocht vlug wat droge takjes uit de hoeken en sloeg met zijn vuurstenen een vuurtje aan midden op de aarden vloer. Hij had meer 'hout nodig en Anton ging naar buiten om hout te door Marian Schoolland haien, maar hij het de lantaren bij de deur titaan om niet te verdwalen. Spoedig brandde er een behaaglijk vuur, ondanks het natte hout, en de mannen gingen er omheen zitten om hun kleren te drogen. „Wonen julhe hier zo?" vroeg één der nieuwelingen. Hij hoestte en kuch te nu het vertrekje vol rook kwam te staan. Westveer, die ook al hoestte en zich de tranen uit de ogen veegde; lachte toch nog. „Ja zeker, u zult aan veel ongemakken gewend moeten ra ken. Maar onze huizen zijn beter dan deze hut, hoor. Wij hebben in ieder geval schoorstenen in plaats van een gat in het dak." Ze praatten lang. Maar eindelijk be sloten ze om te gaan slapen. Nu sloegen de zware takken tegen de hut. Van Eijk ging voor in het avondgebed en daarna wikkelde ieder zich in zijn de ken. Enige ogenblikken later snurkten de Zeeuwen tevreden. Anton, West- veer en Van Eijk werden af en toe wakker om hout op het vuur te doen. De zon stuurde fonkelend hcht door het baldakijn van In ijs gebeeldhouwde takken toen de mannen wakker wer den. De kerven op de bomen langs het Indianenspoor staken duidelijk af tegen de natte stammen en maanden hen tot spoed. Ze gingen op het eerste het beste boerderijtje af, dat ergens dicht bij het stadje Vriesland lag, en hoopten op een goed maal. Een vrouw deed de deur open nog eer ze aangeklopt hadden. „Zijn jullie ook mee aan het zoe ken?" vroeg ze gretig. „Hebben jullie hem gevonden?" „Aan het zoeken?" vroeg Van Eijk verbaasd. „O, weten jullie er dan niets van? Ik dacht al: die horen hier niet thuis. Maar kom toch maar binnen. Ik hoop te eigenlijk zo, dat jullie goed nieuws hadden." „Is er soms iemand verdwaald?" vroeg Westveer, toen ze de warme keuken binnen gingen. „Ja. Onze mannen zijn de hele nacht op zoek geweest. Het is die arme, oude Faber. En dan in zulk weer!" „Faber!" riep Anton, en de vrouw keerde zich naar hem toe. „Ja, oude Douwe Faber. Kent u hem?" Zonder op antwoord te wachten ver volgde ze: „Die arme ziel! Ze zijn hier verleden herfst komen wonen met hun drieën: zijn keurige dochter en tante Lucy, een vrolijk mens. Och, wat"heeft ze wat genaaid op haar naaimachine. En het meisje helpt haar erbij. Maar die arme stakker. Gisteren Is hij van huis gegaan en hij is niet teruggekomen. Ik hoorde, dat hij even een boek terug zou brengen naar de één of ander. Hij heeft het boek inderdaad afgegeven, maar hij (Wordt vervolgd.) aanvaarding van het huidige Program de arbeidsbemiddeling van Rijkswege wordt verzorgd. Een geheel nieuw begrip brengt de commissie naar voren in de artikelen, die handelen over het gemeentepersoneel. Hier wordt nL het pleit gevoerd voor medezeggenschap van dit personeel over personeelsaangelegenheden en wel in de beperkte vorm van mede-luisteren en mede-spreken. Ook wordt uitgesproken, dat gelijke arbeid in de stad en ten plat telands gelijk beloond behoort te worden. Voor het personeel, dat buiten de wer kingssfeer van de Ziektewet valt dient volgens het concept een ziektekostenrege ling te worden vastgesteld. LANDBOUW ENZ. Aan de zaken, die van gemeentewege bevorderd dienen te worden op het ter rein van Landbouw, Handel en Nijver heid zijn toegevoegd de punten ruilver kaveling, ontginning, afwatering, beschik baarstelling van industrieterreinen en be vordering van het vreemdelingenverkeer. „Bescherming van het Bedrijfsleven en Middenstand", zo heet het laatste hoofd stuk thans, waarbij de middenstand nu werd toegevoegd. Uitgesproken wordt, dat het gemeentebestuur een krachtige middenstand moet bevorderen, mede door contact te zoeken met de middenstands organisaties. Als een der nieuwe taken van het ge meentebestuur wordt ook genoemd de be vordering van de burgerzin. Op dit on derwerp ging mr J. M. Ravesloot, burge meester van Almelo, in de middagverga dering dieper in. WEER EEN CONFERENTIE. Zowel de inleider als sommige vragen stellers wezen op de noodzakelijkheid, dat op dit uiteraard summiere program een uitvoerige toelichting zal verschijnen. Ook moet het mogelijk zijn, dat na elke vierjaarlijkse periode wijzigingen worden aangebracht om het program op de hoog te van de tijd te houden. De secretaris, de heer B. J. Klumper te Zwolle, kon in zijn jaarverslag medede len, dat de vereniging thans 777 leden telt, dank zij een winst van 180 leden in het afgelopen jaar. De heer Klumper werd als bestuurslid herkozen, evenals de heren A. Hadderingh te Assen en mr. J. P. P. A. Lens te Hilversum. De voorzitter deelde nog mee, dat van 23 t.e.m. 25 Juli te Lunteren de traditionele C.H.-confe- rentie weer gehouden zal worden. Naast de heer H. W. Tilanus, die een kort slotwoord sprak, waren als gasten aanwezig de Tweede Kamerleden Jkvr. mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Tj. Krol. Ingezonden Mededeling (Adv.) »1 HIGH 1fl I 1 CLASS VI R G I NIAf^iC/ciGARETTES CLASS r= CIGARETTES ERFENIS VERDUISTERD. Overeenkomstig de eis van de pro cureur-generaal heeft het Haagse Ge rechtshof de Rotterdamse chauffeur C. A. V., die in hoger beroep had terecht gestaan wegens verduistering van een erfenis, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met bijzondere voor waarden, zomede aftrek van preven tieve hechtenis. Op de terechtzitting van 14 Januari is appellant in vrijheid gesteld. V., die een erfenis moest afwikkelen, moest een bedrag van f 15.000 aan de erfgenamen uitbetalen. In stede daar van stak hij de gelden in een automo bielzaakje, dat mis ging. De Rotterdamse rechtbank had de man veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftiji van drie jaar en aftrek van het voorarrest. naar het bewuste cafeetje, waar de waar din zich nog goed de twee vreemdelingen kon herinneren, die met de tandem waren gekomen. Het waren „Hollanders" ge weest. Nu spreekt geluk hier natuurlijk ook een woordje mee, maar de heer Louisse zat koud vijf minuten in de keuken of de vrouw kwam verteilen, „dat die men sen er weer waren, maar zonder tandem". „Rustig laten zitten", zei onze speurder „en waarschuw me maar als ze vertrek ken 1" Toen ze vertrokken toog hij er achter aan. Ze pikten het trammetje naar Goe» dat reed toen nog en net toen ze in Goes over wilden stappen op de trein naar Roosendaal pikte de rechercheur ze op zijn beurt even in de kraag. „Waar of ze die tandem gelaten hadden?" Ge willig zakten ze door de mand. De tan dem was in Den Haag verkocht. Na een telefoontje was het rijwiel weer terecht! CHR. LOUISSE .tegenstander van tam-tam. VERKNOCHT AAN GOES EN DE BODES I De heer Louisse heeft steeds in Goe» gewerkt en steeds met genoegen. Hij i» totaal aan het Goese publiek verknocht zegt hij. Met een onderbreking tussen October 1944 en December 1948, gedu rende welke tijd hij als hoofd voor Zuid- Beveland bij de P.R.A. was gedetacheerd, was de heer Louisse steeds agent van po litie. Op 1 Januari 1949 volgde zijn be noeming tot adjudant. Wie hem Dinsdags mocht zoeken, kan het beste terecht op het Kerkplein; niet alleen omdat daar vaak verkeersknopen zijn te ontwarren, doch ook en vooral omdat de bodes zijn warme sympathie ge nieten. „Ik ben zelf uit de handel voort gekomen", zegt hij „en daarom ben ik e* nog steeds aan verknocht. Bovendien zijn. de bodes van groot belang voor Goes? Hoewel de jubilaris een man is, die niet van „tam-tam" houdt en hjj het feest zelf liefst ongemerkt voorbij zou laten gaan, zal het hem op zijn jubileum toch zeker niet aan belangstelling ontbreken. ZATERDAG 31 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbeider» in de continubedrijven. 11.30 Pianoreci tal. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Radio- weedjournaal; 14.15 Roemeens orkest; 14.35 Fries programma. 15.00 Amateurs programma. 15.30 „Eerst denken dan doen", causerie; 15.45 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Va- ria; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Rege- jingsuitz.: „Zoekiicnt op de Westerse De- .ensie"; Nationaal programma: 19.00 Klok; 19.01 „Als je vijttien bent 20.00 Klok; 20.01 Nieuws en weerber.; 20.08 „Assepoes", muzieksprookje; 21.05 Gelukwens; 21.10 Ned. liederen en mu ziek; 21.45 Gevarieerd programma; 22.39 Drumband der Nat. Reserve; 22.50 „Ten Besluite", toespraak; VARA: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Kath. muziek uit Cahtornië; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lunch concert; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Koorzang; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.40 Harmonie orkest; 16.00 Tenor en orgel; 16.20 „De schoonheid van het Gregori aans; 16.50 Voor de jeugd; 17.50 Europese Schaatskampioenschappen; 18.00 Gev. mu ziek; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.23 Gram.; 18.30 Europese Schaatskampioen schappen; 18.40 Verslag partijraadsverga dering K.V.P.; 18.50 Nieuws; 19.00 Nat Programma, zie Hilversum I; 23.00 KROl Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.23 —24.00 Omroeporkest.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3