VAL DA Nieuws uit de Provincie. BENELUX VOORUITZICHTEN STEEDS ONZEKERDER. Leiders voelen zich nog steeds veilig. De veehouderij op Schouwen en Duiveland. Ons tournée met Alfred van Sprang* Zware wedstrijd voor Kloetinge L Dc heer Joh. Verijzer gehuldigd. C.J.V. F. hield jaarvergadering. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Middelburg. Vlissingen 7 erneuzen. KERK Wordt U gekweld GEMEENTERADEN Goede verbeteringen in Groede. VEILINGBERICHTEN Vrijdag 30 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina X Voorzitter K. v. K. voor Z.-Vlaanderen, Belgische lonen dienen aangepast aan die der overige W.-Eoropese landen. In de Donderdagmiddag te Terneuzen gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen heeft de voor- sitter, ir C. A. L. Horstmann, in zijn jaarrede een uitvoerige en critische passage gewijd aan de verwezenlijking der Benelux-gedachte, waarbij Z. Vlaanderen zo bijzonder geïnteresseerd is. Hij betreurde te moeten consta teren, dat de vooruitzichten te dien aanzien steeds vager worden. In het afgelopen jaar is de Nederlandse export toegenomen en de Belgische ver minderd, terwijl het loonpeil is gehandhaafd. Thans gaan er in België stemmen op de bereikte'accoorden te wijzigen, waarbij België zou verlangen dat Nederland zijn loonpeil zou verhogen. Spr. meende hier een ernstige waar schuwing te moeten laten horen. De Nederlandse producten kosten meestal minder dan de Belgische, omdat onze Industrie beter is geoutilleerd en ons loonpijl lager ligt. Aanpassing aan Belgische lonen zou voor onze export catastrofale gevol gen hebben en een grote terugslag op de Belgische export naar ons land betekenen. Ook de efficiency is een belangrijke factor: uit de cijfers blijkt duidelijk, dat Nederland aanmerkelijk meer produceerde met minder ar beiders. De helft van ons nationaal inkomen is afhankelijk van het internationaal goederenvervoer en wij dienen dus onze positie op de wereldmarkt te behouden ook in 't belang van België en Luxemburg. De enige oplossing is: verlaging van hun productie-kosten en aanpas sing van het Belgische loonpeil aan dat der overige Westeuropese landen. Toen enige jaren geleden de Ned. markt werd overstroomd met Belgi sche goederen, heeft Nederland zelf niet overwogen om een stap terug te doen op de lange weg der Benelux. Het past thans België niet een derge lijke stap voor te stellen wanneer wij allen het scheppen van één markt primair stellen tot verhoging van onze gemeenschappelijke welvaart. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD. Met grote voldoening gewaagde ir Horstmann van het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan Z.-Vlaanderen in Oct. '52. „Indien alle autoriteiten met dezelfde belangstelling onze vraagstukken wilden bestuderen, had den wij geen reden tot klagen", aldus spreker. Ir Horstmann wees ook op de alg. ontwikkeling van het grootste deel onzer bevolking, die z.i. onvoldoende is. Terwijl er steeds meer vrije tijd beschikbaar I nt, wordt deze niet ef ficiënt gebruikt ~n wordt het ontwik kelingspeil der arbeiders niet ver hoogd, hetgeen o.a. blijkt uit de radio programma's. De oplossing kan wor den gevonden in een uitbreiding der leerplicht en er dient een ernstig be roep op de regering te worden ge daan om de ontwikkeling meer dan tot dusver te bevorderen. T.a.v. de drukkende belasting van het bedrijfsleven werd weer door vele organisaties stelling genomen omdat dit van primair belang is voor onze volkswelvaart. Bij voortduring wer den tariefsverhogingen geconstateerd, zoals bij Spoorwegen, electriciteits- bedrjjven en P.T.T. Ondanks een winst van 32 millioen in '51, wordt voor laatstgenoemde dienst weer een ver hoging over de hele linie aangekon digd. DE HAVEN VAN TERNECZEN. Ir Horstmann vond het wenselijk, dat de betreffende studie-commissie meer voortgang maakte met het pro bleem der Terneuzense haven. Hij vo 1 het hoogst ongewenst, dat over deze kwestie steeds wordt gedelibereerd achter gesloten deuren. Wat de plannen voor het kanaal TerneuzenGent aangaat merkte spr. op, dat deze via de politieke sfeer in het kielzog van het Moerdijkkanaal z'jn gekomen, terwijl de investering van het eerste tweemaal zoveel kost als het tweede. De handelspolitiek der leide landen speelt hier de hoofdrol. VERKEERSPROBLEMEN. Met genoegen constateerde spr., dat de Éérste Kamer op de bres staat voor de handhaving der huidige veertarie- ven op de Westerschelde en hoopte, dat de plannen tot verbetering de aanlegsteigers voor de veerboten spoe dig werkelijkheid zullen worden. Een nachtbootdienst KruiningenPerk- polder heeft geen zin, als er geen vlasvervoer is. T.a.v. de Braakman-wegen vroeg spr. zich af, waarm Ged. Staten steeds vasthouden aan de Noord weg, terw de overgrote meerderheid der Z. Vlaamse burgemeesters, de Stichting v. d. Landbouw en de Kamer van Koophandel zich met nadruk hebben uitgesproken voor de Middenweg. Hij FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLATEN betreurde, dat nog geen schijn van uitvoering is gegeven aan de verbe tering van de Blikstraat, een schakel in de verbinding PerkpolderSluiskil West-Z.-Vlaanderen. TOESTAND VAN HET BEDRIJFSLEVEN. De toestand van vele Z.-Vlaanmse bedrijfstakken en bedrijven was over '52 gunstig te noemen, o.a. voor de beetwortelsuikerindustrie, de land bouw, de binnenscheepvaart, de hore ca en de cokesfabriek. In de textiel sector trad een lichte verbetering in, terwijl de vlas-industrie een ongun stig jaar had door de sterke prijsdaling en ook de klompenindustrie nog steeds met grote moeilijkheden te kampen heeft. Veel kan er nog verbeterd worden In de voortgezette vergadering van de C.M.M.C. te Bruinisse heeft de rykszuivelconsulent, ir Harmren, ge sproken over de positie van de vee houderij op Schouwen en Duiveland. Vooral na de oorlog, zo betoogde ir Harmsen, is de veehouderij op Schouwen en Duiveland een belang rijk sluitstuk geworden voor de akker bouw. Gerekend naar de oppervlakte weiland is op Schouwen en Duiveland sprake van een dichte veebezetting. Dit is geen wonder, want sinds 1947 is de veestapel op het eiland verdub beld. Dit heeft problemen met zich meegebracht. Voor wat de voeding van het vee betreft kan er nog heel wat verbeterd worden. Doelmatige be mesting en goede bestrijding van het onkruid kunnen veel bijdragen tot verbetering van het weiland. Ook het voederbietenareaal is nog niet al te groot. De stalinrichting laat nog veel te wensen over. De oude stallen hebben over het algemeen een slechte ven tilatie en zijn veel te klein. Zon en licht zijn voor het melkvee van groot belang. Ir Harmsen deelde nog mee, dat de beste koe van 2—2% jaar in Zeeland 6600 kg melk met 236 kg vet in 341 dagen leverde en de slechtste koe slechts 2600 kg melk met 91 kg vet. De toegangskaarten voor de sa menkomst te OOSTBURG op Don derdagmiddag 5 Februari waren tot gisteren gereserveerd voor de leden van de CR.TJ1., afd. West Zeeuws- Vlaanderen en enkele barer neven organisaties. Er is nog een beperkt aantal kaarten over, die vanaf he den voor een ieder verkrijgbaar zjjn aan de volgende adressen: Mevr. de Kraker-Mookhoek, Dorpsstraat 4, Breskens; Mevr. RienksHooge- doorn, Lange Heerenstraat 17, Schoondjjke; Mevr. CatsmanRoose, Nieuwstraat 27, Oostburg; Mevr. KolffHoogedoorn, Marktstraat 18, Aardenburg. Daar het aantal kaar ten zeer beperkt is raden wü aan om zich spoedig van een toegangs kaart te voorzien. De kaartenvoorraad van de sa menkomst te Axel slinkt ziender ogen. Voor de inwoners van Terneu zen zij nog opgemerkt, dat op de dagen, waarop deze samenkomst kon worden gehouden, geen geschikte zaal in Terneuzen vrij was. En daar om viel de keuze op Axell Kaarten voor Zierikzee kunnen ook gekocht worden bij D. Joppe, Poststraat; Boekh. W. de Vries, Melkmarkt; J. P. Brouwer, Lange Nobelstraat. Allen te Zierikzee. Ook kaartverkoop uitstekend. Ook hier in Schouwen- en Duiveland loopt de is het geraden spoedig te bestellen. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Als men bedenkt, dat Wemeldinge vorige week een 30 achterstand tegen Krabbendijke wist om te werken in een 33 gelijke stand en het er op momen ten nog raar voor Krabbendijke heeft uitgezien en dat Kloetinge tegen Arne- muiden een voorsprong van 20 heeft gehad en dat V.C.K. voor de verrassing van de dag in de eerste klasse zorgde, dan zou men licht geneigd ziin om morgen weer derge.jke situaties te verwachten. Toch geven we V.C.K., dat bij Krabbendijke op bezoek gaat, niet veel kans. Het zal Wemeldinge niet gelukken Nieuwdorp de voet dwars te zetten en daar zal wel voor opgepast worden ook. Het begint er raar voor Wemeldinge uit ts zien. Kapelle zal Arnemuiden niet veel in de weg leggen, zodat Arnemuiden voorlopig de tweede plaats wel zal behouden. Rilland kan de volledige buit wel mee naar Zuid-Beveland brengen. Kloetinge krijgt het morgen zwaar te ver duren en we durven er ons niet aan te wagen hun een overwinning te voor spellen. Voorlopig rekenen we er op, dat de punten In Noord-Beveland blijven. 2e Klasse A: Het zou al te gek worden een nederlaag brengen, evenals Oostka- indien het ongeslagen Wolfaartsdijk eenf eerste punt zou verliezen tegen de hek kensluiters van Kamperland. Yerseke III kan zijn positie weer enigszins verbeteren door de beide punten thuis te houden. Veere en Kats kunnen voor een spannen de middag zorgen in hun strijd om de 2e plaats, waarbij wij Kats de beste pa pieren geven. Serooskerke en 's-H. Hen- drikskinderen zijn elkander in deze com petitie nog niets ontlopen en een gelijk spel is hier heel goed mogelijk. 2e Klasse B: R.C.S. V kan weer dich ter bij de leiders-plaats komen door de Meeuwen een nederlaag te bezorgen. E. M.M. IV en Middelburg VI hebben nog maar enkele wedstrijden gespeeld en hét wordt hoog tijd dat zij er nu eens een begin meemaken. Wolfaartsdijk zal het tegen Serooskerke wel niet verder dan Overvloed van advertenties nood zaakt ons het Zeeuwsch Week end niet in ons blad van heden, Vrijdag, op te nemen, maar het te verschuiven naar morgen. Onze postabonnee's maken wij er in dit verband nogmaals op at tent, dat zij Zaterdags hun krant (in oranje bandje) kunnen af halen aan de postkantoren of -agentschappen, zodat zij het „Weekend" niet op Maandag be hoeven te ontvangen. Overleden: C. W. Osté, geb. de Voogd, 66 j., Ritthem; J. M. Fenijn, geb. Zonnevylle, Breskens; P. B. Behage, 92 j., Middelburg; J. P. v. Stappen, geb. Stouten, Oosterland; H. Dekker, geb. Simonse, 61 j., Vlissingen; J. de Man, 64 j., Oostburg; A. Claeys, 61 j., IJzen- dijke. 35 jaar voorzitter der A.R. Kiesvereniging Kruiningen. In een feestelgke vergadering heeft de A.R. Kiesvereniging te Kruiningen Woensdagavond haar voorzitter, de heer Joh. Vergzer, gehuldigd ter ge legenheid van het feit, dat hjj 35 jaar lang deze functie heeft vervuld. De voorzitter van het Provinciaal Comité Zeeland, de heer A. Schout uit Vlissingen, was de eerste die het woord voerde. „Wat in 35 jaar niet veranderde", was het thema van zijn toespraak. Hij tekende de strijd in die 35 jaar: eerst tegen het liberalis me, later tegen het socialisme; maar wat gebleven is, is de strijd voor de beginselen met Gods Woord als richt snoer. De heer R. Zuidema uit Goes maak te een woordspeling op de naam van de jubilaris„Als het waar is, dat Stalin zo genoemd werd omdat hij een man van staal is dan mogen wij de heer Verijzer wel van ijzer noemen, omdat hij met ijzeren volharding zijn werkzaamheden in zijn voorzitters functie heeft vervuld!" Namens de Centrale Goes bood hij het boek „Geen vergeefs woord" aan. De secretaris van de Kruiningse Kiesvereniging overhandigde het boekwerk „Bezinning en uitzicht" van Dr. Bruins Slot, de heer B. Cok bood namens de Arjos het boek „Het Cal vinisme nu" van Prof. Dr. Brillenburg Wurth aan. Laatste spreker was de heer Chr. Maas uit Krabbendijke, die de jubi laris hulde bracht voor diens stand vastige houding, ook tegenover de lokkende roep van het socialisme. De heer Verijzer bracht dank aan alle sprekers en eindigde met een op wekkend woord voor allen die de A.R.-beginselen willen belijden en uitdragen. ingezonden Mededeling (Adv BIJ GRIEP PAST! LLES voorzoo VALDAMILD De ring Goes en Omstreken van het C.J.F.V. heeft in de „Prins van Oranje' te Goes een zeer geslaagde ringvergade- ring gehouden. Na opening door de presidente, mevr. I. Jebbink-Paap te Kapelle, sprak mevr. Bijl-Fiets over: „De verhouding tussen jongens en meisjes". Dit referaat werd met grote belangstelling gevolgd en een goede bespreking volgde hierop. Na de pauze verzorgde de meisjesver- eniging van Kapelle een mode-show. Daar zagen de dames de kleding die zij kunnen dragen op verschillende tijden en bij verschillende gelegenheden. Dit tot in de puntjes verzorgde programmapunt viel bijzonder in de smaak. Aan het eind van de avond werd door de M.V. uit Goes opgevoerd 't lekenspel „Arjo data" slotkoersen amsterdamsche effectenbeurs medegedeeld door de amsterdamsche bank n.v., goes. Nederland 1947 94% 94% Dollarlening 1947 94% 94% Invest. Certif. 95% 95% Ned. 1962/64 cum 95% 95% Grootboek 1946 94% 95 3% K. Olie 1950 112% 111% Cult. H. Ind. Bk 51% 52% N'at. Handelsbank 106% 107 Ned. Handel Mij 156% 157 A.K.U. 161% 16176 Bergh's Jurg. 268% 270 Berkel's Patent 101% 101% Calvé Delft 119 119 Centrale Suiker Fokker 107% 108% Gelder Zonen 154 154% Kon. Hoogovens 159% 159% Ned. Ford 186' 187% Ned. Kabelfabr. 211 212 Philips' Gloeil. 162% 162% Do 6 cum. pref. wd. 137 138% Wilton-Fijenoord 168% 169% Unilever 182% 182 Biliton I rubr. 235% 235% Biliton II rubr. 173 173 Dordtsche Petr. 297% 296% Dito Pref. 306% 306% Kon. Olie Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Ruber Bandar Ruber Deli Bat. Rubber Ker.deng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Jav. Ch, Japlijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Deli Bat. Mij 317% 317% 316% - 504% 502% 86% 87 85% 87 97 98 63B 64 27% 27% 92% - 41%B 42% 133 136 119% - 138% 138% 117 119% 125% 125% 128% 128% 108 112 Ommeren's Sch.vrt 156% 156% St.v. Mij. Ned, H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli My Senembah Müller Co Amsterd. Bank Escompto Bank 147 146% 95% 96% 44% 45% 84% 85% 19% 20% 76% 80% 75% 76% 171% 170% 168% 168% 62% 61 Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internat io Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service Cont. Oil North. Am. Midcont, Oil Fhilips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Ceatr. 159)4 159)4 fiO 166% (Ka/ 07 105 107)4 1554 1554 41 41 42)4 42)4 55)4 55 90 90)4 651. 67 67 17 17 45)4 45)4 77 }4 77)4 47)4 4754 2JÜ 27 42)5 4254 92 'A 58)4 92 2254 62:4 6354 6O54 61 67)4 6854 22)4 23J4 22 28)4 m m Vergadering V.U.-medewerksfers. In een vergadering van medewerk sters aan de vrouwenactie van de V.U., gehouden in het jeugdgebouw en belegd om de resultaten van de busjesactie te bespreken, heeft de heer J. Kalisvaart te Bergsenhoek gesproken over het werk van de V.U. Eén en ander werd met lichtbeelden toegelicht. In de vacature, die ontstaan was door het vertrek van mevrouw v. d. Zwaan, werden benoemd de dames Speelman, van Bennekom en van Wijck. Geslaagd. Voor het door de Nederlandse asso ciatie voor Praktijkexamens gehouden examen Moderne Bedrijfsadministra tie slaagde de heer J. A. Poerstamper, alhier. Aanrijding. Op de hoek IrislaanAnjelierenlaan heeft Woensdag een aanrijding plaats ge vonden tussen een personenauto, bestuurd door de heer P. te Middelburg en een bromfietsrijder de heer K. uit Vlissingen. Belde voertuigen liepen materiële schade op. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de eerlang te openen Chr. B.L.O.-school te Ter neuzen is benoemd mej. H. Simonse te Rotterdam. AAGTEKERKE Jaarvergadering Groene Kruis. In de jaarvergadering van het Groene Kruis bracht de heer P. Wisse verslag uit van de Provinciale vergadering. De begroting werd vastgesteld op f500. De aftredende bestuursleden, de heren A. Verhage en P. de Visser Cz. werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de Provinciale ver gadering werd gekozen de heer Joh. Dekker. GR1 jPSKERKE Jaarvergadering C.J.B.T.B. In de jaar vergadering van de afdeling Grüpskerke van de C.J.B.T.B. heeft de heer A. Ge- schiere Jzn., lid van de Grondkamer in Zeeland, gesproken over „Onze pachtwet- geving". Na de geschiedenis van de pachtwet te hebben belicht, gaf spr. aan de hand van enkele artikels van het pachtbesluit de vergadering vele belang rijke adviezen over de veel voorkomende zaken, die de landbouwer betreffen. KAPELLE Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. Op de maandelijkse samenkomst van de afdeling Kapelle-Biezelinge van de bond van Plattelandsvrouwen, heeft mej. Draaisma, van de voedingsraad gesproken over „De slachttijd op het platteland". Bovendien werd over dit onderwerp een film vertoond. De leiding op deze samen komst berustte bij mevr. G. van Suyle- kom-Lindenbergh. KATS B.B. In een vergadering, die onder lei ding estond van burgem. A. A. Schuit, heeft de heer Pilaar te Goes uitvoerig gesproken over de bescherming burger bevolking. De opkomst was gering. KRABBENDIJKE Benoeming. De heer L. Hordijk, hoofd van de school met de Bijbel, alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd in gelijke functie te Over- sehie. „De strijd naar drie zijden". Voor de S.G.P. kiesvereniging sprak onder grote belangstelling de heer D. Kod de, burgemeester van Zoutelande over „De strijd naar drie zijden". Van de gelegenheid vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Verenigingsgebouw. Een dezer dagen is de fa. Joh. van Strien, alhier, be gonnen met de bouw van een vereni gingslokaal achter het café van de heer Sinke. Van de kant van de plaatselijke verenigingen is hiervoor veel belangstelling. Naar Canada. Morgen hoopt de fa milie SchrijverMaas uit de Wilhel- minastraat naar Canada te vertrek ken. Een zoon uit deze familie is reeds hierheen vertrokken. NISSE „Eendracht maakt macht". Uit het verslag van de penningmeester in de jaarvergadering van de landbouw- vereniging „Eendracht maakt macht", bleek, dat de ontvangsten in het af gelopen jaar 31088,25 en de uitgaven 30960.85 waren. In totaal waren 1743 balen kunstmest aangekocht. De af tredende bestuursleden, de heren W. Minnaard en A. Braamse, werden herkozen. OOSTKAPELLE Vergadering A.R, Kiesvereniging. In de vergadering van de A.R. kiesver eniging werd door de heer Wiersinga het vrouwenkiesrecht besproken. De voorzitter, de heer A. L. Louws, nam wegens vertrek naar Frankrijk af scheid van de vereniging en bedankte de aanwezigen voor de samenwerking, die hij steeds had ondervonden. Het raadslid, de heer C. Wondergem, bracht de vertrekkende dank voor 't vele werk, dat deze voor de vereni ging gedaan heeft. RILLAND-BA TH Plattelandsvrouwen. Een dezer dagen heeft de afdeling Rilland van de Bond van Plattelandsvrouwen een gezellige avond gehouden, waarop mevrouw Noome van Krabbendijke een film heeft vertoond over Noorwegen en IJsland. De belangstelling was groot. RITTHEM Vergadering O.L.O. In de jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging voor Chr. Lager Onderwijs werd in de plaats van de heer A. Boogaard tot bestuurslid gekozen de heer J. de Lange. Tot lid van de kascommissie werd de heer W. Cevaal Az. gekozen, de heer W. J. Cevaal Pzn. werd her kozen. In zijn openingswoord had de voorzitter, de heer A. Breel, zijn spijt er over uitgesproken, dat er zo weinig leden aanwezig waren. SINT ANN ALAND Filmavond. Woensdag 28 Jan. gaf de Coöperatieve Landbouwver. „Eiland Tho- len" G.A. des avonds om 7 uur een film avond in de zaal van de heer lm. Rijn berg op de Haven te Sint Annaland. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Corns. J. J. Kooyman in het bij zonder welkom Ir Bierma van de afde ling Landbouwwerktuigen van het Cen traal Bureau, de heer J. Gideonse, land- bouwleraar met zijn leerlingen en de heer Nieuwenhuize. Naast de technische films over landbouwwerktuigen en mo torolie werden ook nog enige actuele films vertoond, benevens de film: „De Gouden Ploeg", een film, vervaardigd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Centraal Bureau. Een en ander werd afgewisseld door een causerie van Ir Bier- ma over de verschillende landbouw werktuigen en over de melkmachine. Aan het einde van elke causerie was er nog gelegenheid, om vragen te stellen. VROUWENPOLDER „Het Varkensfonds''. In de jaarver gadering van de vereniging „Het Var kensfonds" werd de heer Jac. Polder man als penningmeester herkozen. De spekprijzen blijven onveranderd. De telling zal weer in Mei geschieden. WEMELDINGE Jaarvergadering C.H.TJ. Dinsdagavond had in de Chr. school alhier de jaar vergadering van de C.H.U. plaats, on der voorzitterschap van de heer A. Veerhoek. In de bestuursverkiezing werden de beide af tredenden Jns. Ruissen en J. Veerhoek herkozen. In verband met de a.s. Gemeenteraadsver kiezing zal in Maart de candidaatstel- ling plaats hebben. De rondvraag le verde een bespreking over de winkel sluiting op. V/OLPH AARTSDIJK 50 jaar getrouwd. Woensdag vierde het echtpaar P. PlatteeuwKievit on der grote belangstelling zijn 50-jarig huwelijksfeest. Vele vlaggen in de Dorpsstraat vertolkten de blijdschap der buurtvereniging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lienden, H. v. d. Lin den te Rhenen. Geref. Kerk. Beroepen te Borger, W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Zwartsluis, H. W. Noordman, cand. te Kampen; te Hil versum, H. D. van Herksen te Onnen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Hilversum, M. Baan te Dordrecht. Geref. Gemeente. Beroepen te Veenendaal, D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. EXAMENS LANDBOUWHOGESCHOOL. Geslaagd voor het Prop. examen: W. M. Markusse te Kapelle. Voor het cand. examen Tuinbouw: W. A. Diele- man te Zaamslag. Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruik regelmatig Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 In een spoedeisende raadsvergade ring van de gemeente Groede werd medegedeeld, dat de gemeente f18000 rijkssubsidie ontvangt voor het aan leggen van een nieuwe riolering, ver nieuwing van straten door de hele gemeente, het electriciteitsnet en het gemeentelijk uitbreidingsplan. De heer M. W. Jongsma, die twin tig jaar gemeente-arts is, had met in gang van 1 Januari jj. als zodanig eervol ontslag aangevraagd, i.v.m. zijn vertrek naar Zutphen. Onder dank betuiging voor de hem bewezen dien sten werd gunstig op zijn verzoek beschikt. In een volgende raadsverga dering zal een voorstel worden inge diend voor een opvolger als ge meente-arts. De rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd vastgesteld op f40.000.—. Het erediet voor woningverbetering met behulp van het Terlingenfonds en de D.U.W. werd wegens de grote belangstelling van f 6500.gebracht op f 8000.- In principe werd besloten tot de aanleg van een nieuwe riolering met zuiveringsinstallatie, volledige herbe strating van de kom der gemeente en een verkabeling van het electriciteits net, in de kom van de gemeente, waardoor de gemeente 23 lantaarns krijgt met om de vier 'unpen een lamp, die gedurende de gehele nacht zal branden. Door deze verbetering is de ge meente verplicht om ongeveer 1000 vierk. meter grond van de heer Westende en 750 vierk. meter grond van de heer Brakman aan te kopen. Besloten werd, indien het prijzen- bureau hiermee accoord kan gaan, deze grond aan te kopen tegen f0.75 per vierk. meter. Om tot uitvoering van al deze wer ken over te kunnen gaan is het no dig, dat de gemeente een voldoende kasoverschot bezit. Besloten werd daarom een kasgeldlening ven 1100 duiaend Mn te gaan. 's-GRAVENPOLDER. Aan bouw van postkantoor wordt binnenkort begonnen. In de eerste raadsvergadering in 1953 van 's-Gravenpolder gaf de voorzitter een kort overzicht van de gebeurtenissen en problemen in het afgelopen jaar. Hij herinnerde aan de geringe bouwbedrijvigheid wegens het ontbreken van bouwvolume. Thans is het zo ver dat ook binnen kort tot bouw van een postkantoor zal kunnen worden overgegaan. Ook werd het wegenprobleem naar voren gebracht, hier is altijd de Lan- geweg nog een hinderpaal. Wethouder de Schipper voegde en kele opmerkingen hieraan toe en wees vooral op de Langeweg, die hij nog gaarne in deze zittingsperiode van de raad zag verbeterd. Besloten werd aan de Z.L.M. een jaarlijkse subsidie te verlenen in de stichtings- en exploitatiekosten van de lagere landbouwschool te Oude- lande. Verder werd subsidie verleend aan het Roode Kruis, de Mil. Bond „Pro Rege" en de Rijkskweekschool. Als laatste verzoek werd behandeld een verzoek van de stichting „Ons Dorpsleven" om een jaarlijks subsidie van 300. Na ampele bespreking werd met 5 stemmen voor en 1 tegen be sloten het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Alle leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd. De begroting 1953 en de slotwijzi- ging der begroting 1951 van het B.A. werden goedgekeurd. Een premie voor woningverbetering werd verleend aan J. Westveer, L. Hoekman en mej. N. de Visser te 's- Gravenpolder en Wed. A. Westveer- Heijboer te Vlissingen. Bij de rondvraag kwam de beerput ter sprake, de hoge waterstand van de polder, waardoor het onmogelijk is aan te sluiten op de riolering in de Schuitweg. Lente In Zeeland. Onze correspon dente te Zoutelande deelde ons mede, dat in haar tuin de sneeuwklokjes reeds bloeien. pelle dat tegen het toch ook niet be paald sterke V.S.C. niet tot een goed einde zal kunnen brengen. V„C.K. III kan zijn punten-aantal vergroten door Veere met lege handen naar huis te sturen. 2e Klasse C: Het ongeslagen Arnemui den II behoeft van Wemeldinge weinig kwaads te verwachten. De reserves van Riliandia zullen het tegen Mevo zwaar der te verduren krijgen dan hun eerste elftal en in ieder geval goed op hun tel len moeten passen. Ofschoon Nieuwdorp en Krabbendijke elkander niet ver ont lopen verwachten we toch een kleine overwinning voor de gasten. Integenstel- ling tot hun eerste elftallen zullen het de reserves van Kloetinge en de Colpl. Boys beslist anders vergaan, n.l. dat het hier een Kloetingse overwinning gaat worden. 2e Klasse D: Driewegen zal het tegen Spui wei niet tot een overwinning weten te brengen. Hoek geven we morgen, ge zien de laatste prestaties, de beste kan sen in de wedstrijd tegen S.V.D. I. 2e Klasse E. De Tern. Boys II kunnen op A.Z.V.V. een royale zege behalen in tegenstelling tot hun rivalen van Drie wegen, die het tegen Spui niet zo ge makkelijk zullen krijgen. Zaamslag zal zich de Beren wei van het lijf kunnen houden, terwijl Hoek II zijn tegenstan ders van S.V.D. nog vaster op de ondersta plaats kan nagelen. W edstrij d-programma. Ie Klasse: Mevo IRiliandia I; Wemel dinge INieuwdorp I; Krabbendijke I V.C.K. I; Kapelle IArnemuiden 1; Col pl. Boys I—Kloetinge. 2e Klasse A: Yerseke III's-H. Arends- kerke II; Serooskerke I's-H. Hendriks kinderen I; Veere IKats I; Bevelanders IWolfaartsdijk I. 2e Klasse B: E.M.M. IVMiddelburg VI; Wolfaartsdijk II—Serooskerke II; V.C.K. III—Veere II; Oostkapelle I—V. S.C. I; R.C.S. V—Meeuwen 2e Klasse C: Mevo IIRiliandia II; Nieuwdorp H—Krabbendijke II; Arne muiden IIWemeldinge II; Kloetinge II Colpl. Boys II. 2e Klasse D: Driewegen ISpui I; Hoek I—S.V.D. I. 2e Klasse E: Tern. Boys IIA.Z.V.V. II; Zaamslag IIBeren I; Spui IIDriewe gen II; S.V.D. II—Hoek II. JUNIOREN. Groep BI: E.M.M. IWalcheren I; Middelburg IBreskens I; Zeelandia I— Oostburg I; Vlissingen IZeeuwen I; Schoondgke IR.C.S. I. Groep BH: Middelburg IIMiddelburg III; Zeelandia IIVlissingen III; Vlissin gen IIZeeuwen II; R.C.S. IIDom burg I. DAMMEN. Middelburg II—Vlissingen II. In de eerste klasse van de Zeeuwse Dambond kreeg Middelburg II in eigen huis een 614 nederlaag te slikken van Vlissingen II. De uitsla gen waren: C. P. de VosG. Luwema 02; A. CornelisseG. v. d. Voorde 20; A. WalravenP. van Belzen 02; H. MesH. de Vlieger 02; J. v. d. BergeC. Franke 11; M. Reynhout P. van Oorschot 02; P. Vendeviele C. M. van Poelje 11; P. de Kam J. Koster 20; W. Semeijn—J. Rijkse 2; H. OvertveldR. van Dalen 02. BE VORDERINGEN BIJ PROV. STOOMBOOT - DIENSTEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari '53 bevorderd: tot kapitein de stuurlieden: J. van Roseveit, P. Geschiere, J. C. van Klinken, C. A. van Klinken, J. Heems kerk; tot stuurman de stuurman-aflos sers: J. Sutin, A. W. Versluijs, A. J. Griep, J. P. Arens, V. B. Martens, V. J. de Vries, W. Roth; tot stuurman- aflossers de matrozen: J. de Vroe, P. A. de Klerk, J. J. Paardekoper, J. van Haneghem, P. Maas, J. J. de Roos, L. Viergever, J. L. v. d. Velden, C. van Fraayenhove, M. Schets, E. J. Klaas- sen, W. Jacobusse, C. P. Kuyk, E. van Zweeden, F. de Bruyn, J. P. de Kort, J. van Koeveringe, P. A. Pieters, A. Oppeneer; tot hulpmachinist le klas se de hulpmachinisten 2e klasse: M. Wijgman en P. Kortekaas; tot hulp- machinist 2e klasse de olielied en: A. Stück en B. M. Bek. Muzikale wandeling te Middelburg, Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix heeft de Kon. Ver. „Uit het Volk, Voor het Volk" te Middelburg gemeend een muzikale wandeling te moeten orga niseren. Daartoe trekt 's middags om half vier het Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" door een aantal straten van de stad. Het corps zal de volgende rou te afleggen: Singelstraat, Koepoort straat, Molenwater, Koepoort, Noord singel, Park van Nieuwenhove, Mei doornlaan, Rozenstraat, Zaeh. Jansen- straat, Veersesingel, Koepoort, Molen water, N.Z. Ziekenhuis, Klein Vlaan deren, Volderij laagte, Herengracht, Kromme Weele, Vlasmarkt, Lange en Korte Delft, Dam, Molenstraat, Singel straat. Men wordt vriendelijk verzocht de vlaggen uit te steken. In Graauw vierde Donderdag, in in tieme kring, de weduwe J. C. de Ko ning-Vreeken haar 101ste verjaardag. Zij werd gefeliciteerd door burgemees ter J. F. Schlüter en secretaris H. W. Balmijn. ST. ANNALAND, 29 Januari Uien middel 25.8125.71; bonken 24.20; drielingen 35.50; picklers 39.49. Aanvoer 25 ton. SCHERPENISSE, 29 Januari. Uien middel 25.71; bonken 24; drie lingen 35.50; picklers 39.09. Aanvoer 15 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2