MA-B jTRO-i WZEN ZWITSAL Kiesreglement van minister Lehr zou niet democratisch zijn. Misdadige smokkelpraktijken aan de Zeeuwsvlaamse grens SIROOP Hoest Uw Kind....? Socialisten zijn tegen het combineren van lijsten. MATROZÉNSHAG Militair verdrag tussen de Vietminh, China en Rusland* Het uitmoorden van Oradour* Beieren voelen nog steeds niet voor de Pruisen* Geheime kerkelijke activiteit in de Sowjet-Unie 1 Koningin Juliana bezocht ouden van dagen te Arnhem* In Indonesië worden boeken verbrand* Ernstige griep in Oostenrijk* Harde strijd van de douaniers. Belgisch complot met Nederlandse hand langers rust pantserwagens uit* en veiling Donderdag 29 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina f Nieuwe strijd in de Duitse Bondsdag. Duitsers, die vergeten mochten hebben, dat zij dit jaar een nieuwe Bondsdag zuilen moeten kiezen, zijn daar de laatste dagen op twee wijzen aan herinnerd: De regering heeft voorstellen ingediend tot verlaging der belastingen en tot wijziging van het kiesreglement. Zo weinig bezwaren er bij de zitte nde Bondsdag zullen bestaan tegen het eerste, zoveel echter zullen tegen het tweede worden ingebracht. Sedert een half jaar wordt over het kiesreglement nu reeds gestreden. Bij het langdurige politieke gevecht om een nieuwe Kieswet zijn tal van voorstellen gedaan, doch in feite heb ben slechts twee fronten tegenover el kaar gestaan. De voorstanders van de huidige re geringscoalitie tussen Ohristelijken, Li beralen en Duitse partij hebben gestre den voor de mogelijkheid om de lijsten van deze partijen te verbinden om zo doende een dreigende socialistische winst aan directe zetels te voorkonden. De socialisten hebben zich hiertegen krachtig verzet. De regering heeft tenslotte een door dr Robert Lehr, de minister van Bin nenlandse Zaken, ontworpen regeling aanvaard die de lijstverbindingen toe laat en het beginsel van de evenredige verdeling nog slechts voor de helft der zetels wil handhaven. Nog voordat het ontwerp bij de Bondsdag is ingediend is er een hevige storm tegen opgestoken, niet alleen van de zijde der socialisten, doch ook van de „Duitse kiezersvereniging", een boven partijdige organisatie die zich de bevordering der democratische ge dachte ten doel stelt. Volgens de „kie zersvereniging" is een campagne tegen het ontwerp begonnen onder het motto, dat dit systeem de verkiezingen tot een overbodige procedure zou ma ken. De voorgestelde Kieswet zou volgens de organisatie, waarin ook leden der re geringscoalitie een leidende rol spelen, de pjjler wegrukken onder de parlemen taire democratische orde. De socialisten spreken van een onfatsoenlijke Kieswet waardoor de kiezer zelf tenslotte niet meer in staat zou zijn te beoordelen welke partij en welke candidaat hij door zijn stem zou steunen. Het ontwerp biedt de regerings partijen de mogelijkheid om haar stemmen te verenigen, terwijl zij toch met afzonderlijke lijsten voor de kiezers treden. Daartoe is een uiterst gecompliceerd systeem uitge dacht, waarbij de kiezer verzocht wordt niet op één, doch op twee lijs ten te stemmen. De tweede stem geldt dan wanneer de eigenlijke fa voriet van de kiezer geen kans maakt. Ook in de regeringspartijen zijn de meningen over zulk een procedure nog zeer verdeeld en het is daarom nog lang niet zeker, dat de Bondsdag haar zal aanvaarden. Bovendien drei gen de socialisten een klacht in te die nen bij het staatsgerecht indien het ontwerp wet zou worden. KJV.B. ONTEVREDEN OVER DE MELKPRIJSVERHOGING. Het bestuur van de Nederlandse Katho- ueke Arbeidersbeweging heeft zich met een schrijven gericht tot de Raad van Ministers over de melkprjjsverhoging, die in het bestuur een punt van bespre king heeft uitgemaakt Wij mogen U niet verhelen, aldus de brief, dat daarbij ernstige misnoegen werd uitgesproken over deze maatregel en bovendien over de wijze waarop deze is tot stand gekomen. „Naar ons gevoelen wordt op deze wijze de mogelijkheid van een min of meer natuurlijk terugdringen van het U bekend 5 pet consumptie offer bemoeilijkt. Daarnaast moet het ons van het hart, dat de omstandigheid, dat ter zake deze maatregel vooraf niet het zo zeer gewenste overleg althans met de vakbeweging heeft plaats gevonden, ons onaangenaam heeft getroffen. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat het op deze wijze doorvoeren van prijsverhogende maatregelen, in het jong ste verleden reeds meer is geschied. Voorts werd in ons bestuur er de aan dacht op gevestigd, dat met name de gro te gezinnen door deze prijsverhoging op nieuw in niet onbelangrijke mate worden gedupeerd. HOE DE EERSTE BONDS DAG WERD GEKOZEN. De eerste Bondsdag werd ge kozen volgens een voorlopige Kieswet. Deze Kieswet hield in, dat 60 pet. van de leden van de Bondsdag direct werd gekozen in de kiesdistricten. De resterende veertig procent van de leden kwam in de Bondsdag volgens het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging, zoals dit ook in ons land geldt. Hun namen kwamen dan voor op landelijke lijsten. De bedoeling van deze voorlo pige Kieswet was, om de kiezers door de rechtstreekse keuze te animeren en tóch het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging te handhaven. Want bjj de verde ling van de lijstzetels over de partijen werden de direct ver worven stemmen afgetrokken. J) DIE JUFFROUW SPEELT VALS I Na verloop van enige tijd was Karolus de situatie weer meester. Hij bedacht zich plotseling, dat hij iets kon, wat die concertbezoe kers niet konden, nl. vlie gen. Daarom ging hij rus tig op een pilaar zitten uit blazen. De portier gelastte hem met zware stem de zaal te verlaten, maar Ka rolus trok zijn snavel op en draaide minachtend zijn staart naar hem toe. De rust in de zaal keerde weer. De woedende dirigent wierp nog een paar dodende blikken naar de kraai, keer de zich met een ruk om en begon voor de tweede maal met het concertstuk. Nu pas zag Karolus vanaf zijn hoge zitplaats een tamelijk gezette juffrouw op het podium staan. Ze had een zilveren lange jurk aan met rode sterren, haar wangen waren zó dik, dat ze moeite had er over heen te kijken. Plots kreeg ze van de dirigent een teken. Ze zette de viool tegen één van haar onderkinnen en begon te spelen. Reeds bij de eerste tonen uit de viool sperde Karolus zijn ogen wijd open. Onmiddellijk herkende hij de muziek. Met zijn kop een beetje schuin luisterde hij aandachtig verder, maar begon daarna ongeduldig op de kleine ruimte heen en weer te drentelen. Ja, de juffrouw speelde het vioolconcert van Pierrewieto. Het concert, dat Pieter zo prachtig samen met Doremie had vertolkt in de muziekschool. Alleen speelde de juffrouw af en toe vals, verschrikkelijk vals en dat kon Karolus niet uitstaan. „Waar is Pieter?" dacht het beest, „zou hij het ook horen?" Oei, daar kwamen weer een paar van die valse noten. Ka rolus kon het niet meer uithouden. „Ik moet Pieter en Doremie vinden", mij merde hij, „en die juffrouw moet er mee uitscheiden". '■Ti Mededel- *5»/ïv De Raad voor de Soheepvaart te Am sterdam zal Donderdag 5 Februari een onderzoek instellen naar de ramp van de „Faustus". De „Faustus", een Panamees schip, verging in de mond van de Nieuwe Wa terweg. Hulp in twee fasen. „Het Communistische Chinese leger zal slechts In Indo-Chin» daadwerkelijk in grijpen, als de Vietmlnh verslagen Is en zich op de laatste posten teruggetrokken heeft", aldus luidt volgens Pham le Bong, een vroegere financiële adviseur van de Vietminh, de voornaamste militaire clau sule van een militair verdrag tussen Chi na en de Vietminh. Pham le Bong, die zich wegens zijn vijandige gezindheid tegen het commu nisme bij Bao Daj, het Vietnamese staats hoofd, gevoegd heeft, heeft gezegd, dat 21 Maart 1951 een accoord gesloten is tussen de Vietminh, China en de Sowjet- Unie, volgens hetwelk in twee fasen hulp aan de Vietminh gegeven zal worden. De eerste fase zou militaire hulp omvatten, zoals het sturen van militaire leiders en het opleiden en uitrusten van troepen. Voorts zouden industriemachines gezon den worden. De tweede' fase de rechtstreekse mi litaire hulp zou slechts intreden als de Vietminh in feite verslagen zou worden. Reeds sinds 1948 hebben zich bij de regering der Vietminh, Chinese en Sow- jetrussische raadgevers bevonden. Ieder kwartaal werden in de militaire distric ten een vijftigtal jongelieden allen le den van de communistische partij uit gekozen voor de opleiding als vlieger op vliegcentra In communistisch China. Pham le Bong, die een zeer bekende figuur in Vietnam is, heeft het gebied der Vietminh in 1951 verlaten. Waar zijn onza schapen GROTE VAART. AAGTEKERK: 28 v. Antwerpen te Rot terdam. ARENDSKERK: 28 te Kabek. AXELDIJK: 26 v. Hauston te Galveston. DALERDIJK: 27 te Los Angeles. DUIVENDIJK: 27 van Willemstad te Cristobal. GAASTEKKERK: 27 v. Beira naar Lo- renco Marques. GROOTE BEEK: 27 v. Start Print naar Halifax. INDKAPOERA: 28 v. Genua n. Livorno. TAGERSFONTEIN: 27 v. Port Elizabeth naar Kaapstad. LAURENBKERK: 28 te Suez. LEKKERKERK: 29 v. Bombay te Totu- corin verw. LEOPOL^oKERK: 28 v. Bandaskapur n, Bushire. LOr-iiEivKERK: 27 van Madras n. Alep- py- MnrtSDAM: 27 bij Crooked eil. NIEUW AMSTERDAM: 27 v. Barbados n. Trinidad. WATEKMaN 27 van Rotterdam n. Pu- san. Wn^iERDAM; 27 v. R'dam naar New York. ZUi. ERKRUIS: 27 v. Kaapstad n. Am sterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangenomen 27 Jan.: MARIA PARODI van Antwerpen. MONTARDIZIO van Antwerpen. MADJOS II van Goole. BOUNTY v. Antwerpen. 28 Jan.: HOUT MAN van Antwerpen. Vertronken 27 Jan.: PAVONIS naar Schotland. MARIA PARODI naar New Yor.;. 28 Jan.: MOTARDIZIO naar Gala- mata. Gepasseerd naar Antwerpen 27 Jan.: VLIER van Lissabon. HORST van Osten- de naar Gent. HINDE van zee naar Gent. ESSO BRUsSEL van Aruba. WILLY van Calais. MALATYA van Rotterdam. PR. WILLEM V van Rotterdam. 28 Jan.: KEYZER van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 27 Jan.: ALHKNA naar Rotterdam. sPORA naar Rotterdam. SUMATRA naar Londen. 28 Jan.: MUDO naar Aabenraa. LEEMANS naar Aberdin. TARA naar Rotterdam. 4.BBEr.Ex,xv naar Rotterdam. AAGTE KERK. naar Rotterdam. Sombere reeks van aanklachten. In het proces Oradour is Dinsdag het getuigenverhoor voortgezet. Ontroerend waren de getuigenissen, die werden ge daan. De landbouwer Jean Courivaud vertel de snikkend, hoe hij het verminkte lijk van zjjn zoontje had gevonden tussen stapels lijken in de ruïne van de door de SS-ers in brand gestoken kerk van Ora dour. De 21 beklaagden, zeven Duitsers en 14 Elzassers, hoorden deze verklaring met gebogen hoofd aan. Marguerite Senon zeide, dat zij haar vader, grootouders, ooms, tantes en ne ven bij het bloedbad van 10 Juni 1944 had verloren. „Het was voor mij heel moeilijk om acht jaar te wach ten, voordat deze zaak werd geopend. Ik spreek zonder haatgevoelens, in het bij zonder tegenover de Elzassers, van wie enigen een heldhaftige houding hebben getoond en tegen het Hitler-dom hebben gestreden". Mevrouw Marcelie Lambaud, de vrouw van een landbouwer, deelde mee, dat zij 17 leden van haar familie bij de massa moord had verloren, onder wie een kleine jongen, wiens stoffelijk overschot in een biecntstoel in de kerk was gevonden. Een volgende getuige, de landbouwer Justin Dathoux, vertelde dat hij op de avond van de 10e Juni S.S.-ers luid zin gend uit Oradour had zien komen, bela den met fietsen, kledingstukken en ande re geroofde goederen. De schoolmeester Henri Bouty uit het nabijgelegen Nieul verklaarde, dat de S.S.-ers de school had den gevorderd. Na hun vertrek had Bou ty twee fietsen van inwoners van Ora dour, dood pluimvee, lege flessen en gra naten gevonden. Gaston Laroudie, een slager uit Nieul, zei, dat hij op die bewuste avond ook S.S.-ers ingekwartierd had gekregen. „Zij dronken de hele nacht", zo vertelde hij, „en ze hadden een soepblik vol bankbil jetten". Raadsleden van Kortgene bezich tigden „nieuwe woning". De raad van Kortgene kwam gister avond onder voorzitterschap van bur gemeester A. A. Schuit in openbare vergadering bijeen. Aan de Ned. Mi litaire Bond „Pro Rege" werd f 25 sub sidie toegekend. Een perceel, gelegen aan de Weststraat te Kortgene werd aan de heer L. Vogelaar te Kortgene verkocht voor f 5 per vierkante meter. Afwijzend werd beschikt op verzoeken van diverse verenigingen tot het mo gen gebruik maken van localiteiten der nieuwe O.L.-school te Colijnsplaat. Aan de heer I. Stel werd eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de Ulo-school te Kortgene, i.v.m. zijn be noeming tot hoofd der Ulo-school te Kruiningen. Eveneens werd eervol ontslag verleend aan de heer M. J. van Hee te Colijnsplaat als lid van de advies-commissie woonruimtewet. In zijn plaats werd benoemd de heer A. A. Hoogerheide te Colijnsplaat. Voor de raausvergadering aanving, hebben de gemeenteraadsleden met hun echt genotes en 'het gemeentepewmeel het nieuwe gemeentehuis bezichtigd. Onderzoek tegen oliemaat schappijen drie maanden uitgesteld. De regering Eisenhower heeft Dinsdag het door een Grand jury in te stellen on derzoek wegens beweerde vorming van een wereldmonopolie door oliemaatschap pijen drie maanden uitgesteld, teneinde Herbert Brownell in staat te stellen de zaak verder te bestuderen. Op verzoek van de regering heeft de districtsrechter Kirkland een besluit ondertekend tot uit stel van het onderzoek. Leonard Emmer- glick, die namens de regering optreedt, deelde aan de rechter mede, dat Bröwnell met de belanghebbende ministeries be sprekingen zou voeren, in het bijzonder over het vraagstuk der nationale veilig heid. WERD BRITSE ZAAK GELASTIGDE TE MADRID IN 1944 VERMOORD Vragen In het Lagerhuis. In het Britse Lagerhuis is gisteren een vraag van het Labour-lid dr King behandeld inzake de dood van de Britse zaakgelastigde te Madrid Ar thur Yencken, die in 1944 bjj een vlieg tuigongeluk om het leven kwam. Dr King stelde zijn vraag naar aan leiding van een publicatie in het te Oost-Berlijn in de Engelse taal ver schijnende weekblad waaruit zou blij ken, dat Yencken's vliegtuig veronge lukt is door het toedoen van een ze kere dr Panhorst, die een functionaris van het West-Duitse ministerie van Economische Zaken wordt genoemd, en een zekere commandant Moreno. Het toestel, waarmee Yencken op weg was van Madrid naar Barcelona, vloog tegen een heuvel. Ook de piloot, de escadrilleleider Caldwell, toenter tijd tweede luchtvaartattaché bij de Britse ambassade te Madrid, kwam om het leven. Indertijd is niet aan de mogelijkheid van misdrijf gedacht. Nog voordat in Bonn beslissingen zijn genomen over de wijze, waarop de Bondsrepubliek aan de Westelijke verdediging zal gaan bijdragen, zijn in het federalistisch gezinde land Beieren stemmen opgegaan, die zeg gen, dat een Europees Leger naast Duitse ook Beierse contingenten zal moeten tellen. De Beieren, die niet eens zwartbont vee wensen te houden omdat dat te Pruissisch aandoet, heb ben reeds enige tijd geleden laten verluiden, dat zij het allesbehalve prettig zouden vinden onder Pruis- sische officieren te moeten dienen. Zij hebben nu de gevolmachtigde voor de veiligheid, Theodor Blank, met hun bezwaren bestormd. De perschef van de vrijheidsbond voor Duits-Russische vriendschap, Wetrof heeft te West-Berlljn medegedeeld, dat ondanks scherpe vervolging, tienduizen den geestelijken van de Russisch-ortho- doxe kerk, onder wie vele bisschoppen, in de Sowjet-Unie een soort ondergrondse kerkelijke activiteit ontplooien. De geheime kerk wijst, aldus Wetrof, als onpersoonlijke tegenstander van het Communistische regiem iedere concessie aan de Sowjetregering af. Op allerhande wijzen, zelfs als arbei ders in fabrieken en op Kolchozen, zou den deze priesters hun werkzaamheden verrichten. (Dat is wat anders dan ds Hugo van Dalen te Colijnsplaat eens vertelde na zijn bezoek aan Rusland). KERK EN SCHOOL Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwe Tonge, J. T. Doornenbal te Oenen; te Oost Vlie land voor bijstand in het pastoraat, J. H. Chr. Israël, a.s. em. pred. te Vaals. Geref. Kerk. Beroepen te Castricum en te Heer Hugowaard, J. Banga, cand. te Noord- bergum; te Nijkerk, 3e pred. pi. vac. G, Morsink, W. Griffioen te Kralingse- veer. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Bruchterveld, Z. G. van Oenen, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Oude Kerk a.d. Amstel, A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam en K. G. van Smeden, cand. te Utrecht Noord. Beroepen te Oud-Beyerland, D. Hen stra te Broek op Langendijk. Geref. Gem. Beroepen te Leiden, W. de Wit te Moerkapelle. Oecumenische hulp aan Berlijnse gemeente. De Haagse Oecumenische Raad van Kerken heeft aan de kerkeraden en besturen van de gemeenten, die een afgevaardigde hebben benoemd in de Oecumenische Raad voorgesteld, ge zamenlijk als Haagse gemeenten een gedeelte van de financiën bijeen te brengen, die nodig zijn voor het voort zetten van het werk van de Neder landse gemeente te Berlijn. Deze ge meente, die geleid wordt door mej. Da Ruys, is samengesteld uit leden van verschillende kerken. Omdat mej. Da Ruys tevens de opdracht heeft, de oecumenische contacten te onderhou den met de kerk van Duitsland, zowel in het Westen als in het Oosten, is het te begrijpen dat deze arbeid veel ex tra onkosten met zich meebrengt. De eerste kop soep. Opening van tehuis „Huis en haard". Koningin Juliana heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Arnhem, waar zij de verzorging van de ouden van dagen in de practijk kon aan schouwen. Onze Vorstin bracht een bezoek aan de verschillende tehuizen voor de ouden van dagen, 's Morgens werd het nieuwe tehuis van de stich ting „Huis en Haard" aan de Utrechtse weg officieel door haar geopend. Tijdens de bijeenkomst en vóór de officiële opening, werd het woord gevoerd door mr F. J. F. M. van Thiel, minister van maatschappelijk werk. De staatssecretaris voor de volks gezondheid, dr P. Muntendam, zeide in een korte toespraak, dat de gemid delde levensduur van de Nederlander omstreeks 1840 ongeveer 37 jaar be droeg en nu de 70 jaar is gepasseerd. Het aantal bejaarden d.w.z. de 65- jarigen en ouderen bedroeg bij de laatste volkstelling in 1947 bijna 750.000 terwijl men nu reeds de 850.000 is gepasseerd. Hier betreedt men een nieuw terrein van de genees kunde maar gelukkig kan geconsta teerd worden, dat ons land op dit punt niet ten achter blijft. Koningin Juliana verrichtte daarna de openingsdaad door n.I. de eerste kop soep in te schenken. Zij onthulde een kleine herinneringsplaquette en ook tekende de vorstelijke bezoekster het gastenboek. Daarna maakte zij vergezeld door de voornaamste genodigden een rond gang door het gebouw waar zij zich een kort openblik onderhield met de bewoners. In het K.E.M.A.-gebouw werd de lunch gebruikt, aangeboden door het bestuur van de K.E.M.A. 's Middags werd de Kohlmann-stich- ting bezocht, waar H. M. haar hand tekening plaatste onder een herinne ringsoorkonde. De Vorstin bezichtigde e -n flatwoning bij de stichting, die bewoond wordt door de oudste inwo ner, de 88-jarige heer P. C. Looyaard. Pastoor C. J. A. Venings leidde daar na H. M. rond in de St. Walburgis- kerk, die in de Septemberdagen van „Drie Gasthuizen" vormde het mo ment waarop Koningin Juliana zich naar de Koningskamer begaf. Hier werd H. M. opgewacht door de nieu we gebruikster van de Koningskamer, mevrouw de weduwe J. Kalma-Wien- tjes uit Epe, die in gezelschap was van de voorzitster van het hoofd bestuur van de Vereniging „Tessel- schadeArbeid Adelt", J, Baronesse de Vos van Steenwijk-van Royen. De Koningin overhandigde de sleutel van de Koningskamer, haar ter hand ge steld door de voorzitter van de „Drie Gasthuizen", aan mevrouw Kalma en bezichtigde met haar de nieuwe kamer. Koningin Juliana vertrok om vier uur weer uit Arnhem. Op een te Soerabaja gehouden perscon ferentie heeft de algemene secretaris van de afdeling Oost-Java van de Pemuda Rakjat, de heer Sadik, medegedeeld, dat besloten is alle boeken, die een „kolo niaal" karakter hebben, zoals geschiede nisboeken over Nederlands-Indië, ro mans van Bram van Dam enz. te verbran den, omdat ze naar het oordeel van de afdeling schadelijk zijn voor de Indone sische jeugd. Ingezonden Mededeling (Adv.) Talm niet langer, grijp dadelijk in! 1944 nagenoeg geheel werd verwoest [Om kinderhoest te bestrijden is er:| in de slag om Arnhem doch inmid dels geheel hersteld is. Over de Singels ging het na het bezoek aan de Kohlmann-stichting vervolgens naar „Vreedenhoff" aan de Velperweg. Het verblijf was hier slechts kort. Hoogtepunt van het bezoek aan de De griepepidemie die in Europa heerst, heeft zich in Oostenrijk krachtig doen gelden. In de provincie Salzburg nam het aantal ernstige gevallen in de ziekenhui zen toe van 20 tot 100. Onder de Amerikaanse militairen die gelegerd zijn in Salzburg, heerst even eens griep. Uit de berichten uit het Oostenrijkse deel van Tirol blijkt, dat de griep ook daar het karakter van een epidemie heeft aangenomen. In Innsbruck is een patiënt overleden. In totaal zijn er twee duizend grieppatiënten in deze stad. De Zeeuwsvlaamse douanediensten hebben een verscherpte controle op de Belgische grenswegen ingesteld. Verschillende pantserwagens zullen worden ingeschakeld in de strijd tegen de doldrieste pantser smokkelaars, die Zondagavond onder Westdorpe op een pantserwagen van de douane inreden. De douane-recherche stelt een uitgebreid onderzoek in naar de herkomst van de zware met smokkelvee geladen gevechtswagen, die waarschijnlijk door een Belgisch complot met Ne derlandse handlangers wordt gefinancierd. „Wij hebben grote bewondering voor de onverschrokken douanemannen, die in Westdorpe een hevige botsing riskeerden om de Belgische pantserwagen buit te maken.", zegt men op de inspectie van de douane. „Dergelijke smokkelpraktij ken zijn echter een misdadig spel, dat niets meer met de zogenaamde sportivi teit in de strijd tussen smokkelaar en douane te maken heeft. Het is een poging tot doodslag. Op deze wijze lopen de le vens van opsporingsambtenaren gevaar". Hoewel de douanediensten hun tactiek nog niet prijsgeven, staat wel vast, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een goed waar schuwingssysteem noodzakelijk is om de smokkelwagens tijdig te kunnen opvan gen. Da vijf-tons pantserwagen, waar schijnlijk een White-gevechtswagen, die Zondagavond in een doldrieste rit over de Belgische grens ontsnapte, is reeds meermalen in het grensgebied gesigna leerd. Tot nog toe is de zwaargepantserde smokkelwagen echter de dans ontspron gen. In het afgelopen jaar hebben de Zeeuws-Vlaamse douanemannen in sa menwerking met marechaussee en politie vijf pantserwagens buit gemaakt. Ver schillende van deze wagens zijn nu door de douane in gebruik genomen om de smokkelaars met hun eigen wapenen te bestrijden. Ook in het Brabantse grens gebied opereren nog enkele pantsersmok- kelwagens. Een er van staat in de om geving van Arendonk. Zü is waarschijn lijk door enkele veehandelaren gekocht. Ver in de minderheid. In de strijd tegen de smokkel is de douane ver in de minderheid. In de af gelopen jaren zün de douanen sterk in gekrompen. Volgens een globale raming staan thans nog 3000 douane-ambtenaren aan de Belgische en Duitse grens tegen over 100.000 beroeps- en gelegenheids- smokkelaars. Deze 3000 mannen zijn nog in ploegen ingedeeld die afwisselend dienst doen. Ook bij controle op de doorlaatposten hebben zij het erg druk. Om een grens goed af te sluiten zouden zeven douane mannen per kilometer nodig zijn. Ook de opheffing van een verboden strook voor vee speelt de smokkelaar in de kaart. Gezien de onderbezetting van de dou anediensten aan de grens is de afgesla gen hoeveelheid smokkelwaar nog altijd zeer groot. Sinds 1947 is de smokkel op België en Duitsland sterk teruggelopen, maar in de afgelopen maanden is het aantal kruimelsmokkelaars toegenomen. Dit kan waarschijnlijk worden verklaard uit de hoge werkloosheidscijfers in vele grensgemeenten. Veie werklozen, die met hun gezin in behoeftige omstandigheden leven, willen er op deze wijze -een cent bij verdienen. Ook in politiekringen wordt wel verband gelegd tussen de werkloos heidscijfers en de vele kleine diefstallen en stroperspraktijken. VAN MARKT KAPELLE, 28 Jan. Export veiling: Appelen: Jonathan BC 27; I grof 28,40 —28.60; I 18.90—19.40; II 8.30; Goud- reinette I grof 20.9021.70; I 15.10 16.20; II 6.30; Zure Bellefleur 1 grof 17.10; I 8.50; II 3.20; Golden Delecious A 45.40; BC 37.10; I grof 43.10; I 30.85; II 10.85. Peren: Doyenne du Comice I grof 4040.20; I 43.10. Verpakt fruit: Appelen: Golden Delecious AA 5455; A 51—53; B 46; C 37—38. Kleine vei ling: Appelen: Goudreinette 1016; fabr. 79; Jonathan K 1220; fabr. 6 10; Zure Bellefleur 3—10; Golden Deleicious K 1825; fabr. 714; Zoete Ermgaard 1238; Wintercheer 624; Hollandszoet 1219; Pomme de Oran ge 1019; Laxton Superbe 524; Zoe te Hollaert 515. Peren: Saint Remy 5^9.50; Pondspeer 37; Gieser Wilde man 521; Kleipeer 39.50; Doyenne du Comice 1625; Conference 513; Brederode 9; Jos. de Malines 313; Winter Rietpeer 48; Comtesse de Paris 313. Groenten: Rodekool 58; Spruitkool 1526; Boerekool 1113; Savoye kool 6; Witte kool 4.505; Breekpeen 8; Uien (stek) 6; Koolra pen 0.50; Prei 23. Alles per 100 kg. ST. MAARTENSDIJK, 26 Jan. Gewone uien 26.1025.70;. bonken 23.50; drielin gen 35.20; picklers 39.30; stek 2.50. Aan voer 30 ton. NAGEKOMEN ADVER1 EN I IE Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader LEENDERT VERMEULE, in de ouderdom van 78 jaar. Dat hij ruste in Vrede. Uit aller naam, M. VERMEULE. Wemeldinge, 27 Januari 1953. De begrafenis zal plaats vinden op Zaterdag 31 Januari, 12 uur vanuit Huize Vrede Best.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5