de loupe DERMA Voor meisjes is er interessant en belang rijk werk te doen bij de luchtmacht. Vluchtelingen maken Duitse eenheids kwestie actueel. Nieuwe besprekingen over het Oostenrijks Vredesverdrag* Op eigen benen. Geneesmiddelen. Vrouwen doen sommige dingen nu eenmaal beter dan mannen Vragen over H* W*.v* d. Vaart Smit* Rusland handhaaft oude bezwaren. Conflict tussen Adenauer en Ernst Reuter* FEUILLETON firn tand, - jJoiideitffeg 29 januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Omimr Wie zwaar ziek is geweest, weet welk een intense vrautfde het geelt als men voor het eerst weer uit bed raag en men de eerste, altijd wankele ftnppen kan doen naar cs,i stoei, die is klaargezet. Sn als men voor het serst weer, aangekleed er. wel, een klein wandelingetje in de buitenlucht mag maken. Diezelfde intense vreugde mag op het ogenblik het Nederlandse volk gevoelende regering heeft aan de Amerikaanse regering meegedeeld, dat ons land het op dit 'ogenblik bui ten economische hulp kan stellen. Onze economische positie is weer dusdanig, dat wij op eigen benen kunnen staan en niet meer aan de arm van een ander behoeven te lo pen. De gevoelens van dankbaarheid dienen hierbij tweeërlei te zijn. Er mag dankbaarheid zijn om dit- herstel, n-aar zeker ook verdient Amerika o,.ze bijzondere dank. Want aan de krachtige steun van dat land is ons herstel toch voor een groot deel te danken. Zonder Amerikaanse steun zou Europa vermoedelijk aan de oor logswonden zijn bezweken; zou dit werelddeel ten prooi zijn gevallen aan het communisme en zouden wij nu, als in Ocst-Duitsland, de „zege ningen" van dat régime aan den lijve ervaren. Op een bijeenkomst van de Belgisch-Nederlandse vereniging te Antwerpen heeft onze minister van Buitenland^ Zaken, Mr. Luns, het alc-us geformuleerd „In onze landen hoort men dik wijls uitgesproken en soms bittere osrttiek op Amerika's buitenlands beleid. Ik meen er goed aan te doen erop te v/ijzen, dat bij al de fouten die de laatste jaren gemaakt zijn, ook door Amerika, op het terrein van de buitenlandse politiek, de Ver. Staten voor wat de grote lijnen en de voornaamste problemen aan gaat over het algemeen een wijze, heilzame en vooruitziende politiek hebben gevoerd. Het zal Amerika altijd tot eer strekken dat het, door de conceptie van het idee van rechtstreekse economische bijstand aan Europa en door de genereuze uitvoering ervan, door het bouwen van een sterke militaire alliantie in de Noord-Atlantische Verdrags organisatie, alsmede door de voort durende krachtige steun aan de Ver. Naties en haar beginselen, het rasterwerk heeft gevlochten en de fundamenten heeft gelegd van een gebouw, onder welks dak eerbied voor het individu, vrijheid en wel vaart tenslotte nog een veilig onder komen zullen vinden". Maar ook al kan de patiënt dan weer op eigen benen staan, gezond is hij nog niet. Om zijn plaats in het maatschappelijk leven weer te kunnen vervullen, om weer volwaardig mens onder de mensen te kunnen zijn, moet hij aansterken. En daarvoor zijn geneesmiddelen nodig. Met ons land is het niet anders. Nederland mag er dan financieel- economisch een stuk op vooruitgegaan zijn, speciaal in de laatste anderhalf jaar, gezond is onze positie zeker nog niet te noemen. Eén van de ergste symptomen is nog het tekort aan dol lars. Hoe gunstig onze handelsbalans in totaal ook mag wezen, we moeten uit Amerika nog steeds aanzienlijk meer zaken invoeren, dan dat we naar de dollargebieden kunnen expor teren. Nederland zelf heeft in dit verband gewezen op de z.g. „offshore-orders", Amerikaanse orders die in het buiten land worden geplaatst ten behoeve van de Noordatlantische defensie. Daar zijn millioenen mee gemoeid en net is terecht dat onze regering ver zoekt het hare van die millioenen mee te krijgen. Het zal zeker onze indus triële productie ten goede komen. Maar is dat een afdoende genees middel? Naar ons gevoelen niet. De militaire krachttoer van deze jaren is noodzakelijk, maar ieder weldenkend mens hoopt, dat daaraan een spoedig einde zal komen. En dan zou ook deze dollarstroom weer ten einde zijn. Voor het uiteindelijk herstel van de patiënt is dan ook een ander middel nodig: normaal verkeer van goederen en diensten. Zonder protectie en zon der tarief muren. Hoe stroef juist dat normale handelsverkeer momenteel loopt, kunnen onze zuivelhandelaren het beste vertellen. Als daarin veran dering komt, als eindelijk het inzicht doorbreekt dat een gezonde economie voorwaarde is voor een gezonde we reld, dan is een algehele genezing van de patiënt nog maar een kwestie van tijd. V MÏLVA" (Van één onzer verslaggevers). In de „ops-room" van het Luchtmacht-navigatiestation wordt zwijgend maar druk gewerkt. Meisjes in uniform zitten rond een enorme tafel, waarop een in sectoren verdeelde kaart van Nederland is geschilderd. Allen dragen zij een koptelefoon en de berichten, die hierdoor bij hen binnen komen, worden bliksemsnel „vertaald" in de vorm van blokjes en pijltjes, die op de kaart neergezet of -oerschouen worden. Van deze kaart kan de gevechtsleiding onmiddellijk aflezen, waar zich vliegtuigen boven ons land bevinden, hoeveel er zijn, of het eigen of vijandelijke toestellen zijn en hoe hoog ze vliegen. Het oog van de radar heeft al deze toestellen bespeurd er. de bedieners van de radar-apparaten hebben deze meisjes aan de tafel de vereiste gegevens verstrekt. Achter een glazen scherm, het „vertical screen", zit een ander meis je, dat met gekleurde pijlen en drie hoeken aangeeft, hoe het staat met de eigen jagers, die door de gevechts leiding zijn uitgestuurd om vijande lijke toestellen te onderscheppen. Op dit scherm zien we vriend en vijand elkaar steeds dichter naderen. Als de twee tekens vervangen worden door één kruis, betekent dit, dat het tref fen heeft plaatsgevonden. Onzichtbaar achter een groot bord met beweegbare plaatjes is een meis je druk bezig om de „inventaris" bij te houden van de eigen toestellen. Zoveel secties op die basis en zo veel op die. Zo veel gereed om onmiddel lijk op te stijgen, enz. enz. Al dit inspannende werk gebeurt snel en geruisloos. Nu Is dit nog maar een Imitatie ops-room in de oude Alexanderkazerne te Den Haag en van werkelijke aanvallers is geen sprake. Maar de ervaringen in de jongste oorlog hebben toch wel geleerd, dat vrouwen, ook als het bittere ernst is, dit werk veel beter doen dan mannen. „Ze zijn sneller, soepeler, nauw keuriger en ze hebben meer uit houdingsvermogen", zo vertelt Commodore-vlieger J. H. van Gies- sen ons. En deze verklaring van de sous-chef van de Luchtmachtstaf wordt nog eens bevestigd door de majoor-waarnemer A. J. M. Groot: „Mannen lopen elkaar steeds in de weg bjj die tafel. Ze botsen tegen elkaar en maken ruzie. Bij de vrouwen is daarvan geen sprake. Bovendien kan een vrouw 11 „plots" op de kaart brengen tegen een man 8". ONDER DE IAi- dient om de meisjes bij te brengen, dat het dragen van een uniform hen niet moet verleiden het specifiek- vrouwelijke ook maar enigszins te laten varen. De Milva's worden in speciale vrou wenkampen onder vrouwelijke leiding gehuisvest. Iedere week is in de oplei ding een uur voor de geestelijke ver zorging ingelast en de vrouwen kunnen ten allen tyde by legerpredikant of aal moezenier terecht. Er is geen verschil tussen een func tie bij de Milva en werk in een zie kenhuis, bij de K.L.M. of bij een gro te instelling, waar de meisjes ook in tern zijn. Alleen is vrijwel nergens de selectie zo streng en het toezicht zo afdoende als in dienst. De huisvesting is prima en het sa laris behoorlijk. Dit varieert van bru to 95 per maand (na aftrek voor voeding en huisvesting netto 60) voor een soldaat I van 20 jaar tot on geveer 600 voor een officier van hogere rang met een aantal dienst jaren. Het aanvangssalaris voor offi cieren is 289 per maand. Ingezonden Mededeling (Adv.) De Westdultse autoriteiten hebben een bedrag van één. millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de invoer van slachtafval uit Nederland. Voorts kunnen nog rum en arak uit Nederland worden ingevoerd voor een bedrag van 300.000 D.M. De Franse regering heeft, naar te Pa rijs wordt vernomen, toegestaan, dat voor 31 Maart a.s. 100.000 ton aardappelen uit Nederland worden ingevoerd. Dinsdagmiddag is op de algemene be graafplaats te Dordrecht ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer G. de Klerk, in leven lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland voor de 'H.U. Maar het reeds zwaar geknauwde zelfbewustzijn van de mannen in ons gezelschap krijgt definitief de dood steek, als de echtgenote van de be kende majoor-vlieger Van Arkel van geboorte een Engelse iets gaat vertellen over haar jarenlange erva ring bij de Britse WAAF (vrouwen corps van de R.A.F.) tijdens de jong ste oorlog. „Soms, als er bommen vielen en de kogels ons om de oren floten, gingen de meisjes in de ops-room rustig door met plotten, terwijl de mannen van angst onder de tafel waren gekro pen". „Ik ga straks met een minderwaar digheidscomplex naar huis", verzucht een officier en hij vertolkt veler ge dachten. In ieder geval is het dus heel be grijpelijk, dat de Luchtmacht vrou wen nodig heeft en dat de afdeling Luchtmacht van de Milva daarom het belangrijkste onderdeel van dit vrou wencorps zal worden. De Milva heeft 800 meisjes in vaste dienst nodig, die in verschillende rangen geplaatst zul len worden in en om de ops-rooms van het Gevechtsleidingscentrum en van de verschillende navigatie-stati- ons. Dan moeten er nog eens 800 meisjes zijn, die een deel van hun vrije tijd aan de Luchtmacht willen afstaan en die bij het korps Lucht wachtdienst geplaatst zullen worden. De wervingsactie voor deze 1600 jon ge vrouwen is op het ogenblik al in volle gang. STRENGE SELECTIE. Het lijkt maar een kleinigheid om dit aantal bijeen te brengen, maar het is niet zo eenvoudig. Er is n.l. een zeer strenge selectie door het Cen traal Selectie Orgaan voor de Vrou- wencorpsen, dat uitgaat van de grote Nederlandse vrouwenorganisaties. Hier wordt gelet op de karakterei genschappen van de adspiranten, op hun morele peil en in de plaats hun ner inwoning worden uitvoerige in formaties ingewonnen. Door dit systeem, dat uniek is in de Westerse wereld, hoopt men onze Milva en Marva op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Het vooroordeel van veel ouders tegen de vrouwencorpsen in hun nieuwe gedaante Is dan ook ongegrond. Is een meisje aangenomen, dan be gint de opleiding. Na een basis-oplei ding van 7 weken volgt de opleiding tot de taak, waarvoor men aangewe zen is. Hiernaast kan dan nog een opleiding voor een onderofficiers- of officiersrang worden gevolgd. Dit geldt niet voor de reserve-Milva's, want die behoeven per week slechts enkele uren te oefenen en zij kunnen geen rang behalen. Om Milva te kunnen worden moet het meisje 18 tot 35 jaar oud zijn en na de lagere school nog enkele jaren Mulo-onderwijs of iets dergelijks hebben genoten. Voor opleiding tot onderofficier is het Mulo-diploma vereist en voor de officiers-opleiding (min. leeftijd 24 jaar) het einddiplo ma H.B.S. A (Luchtwachtdienst) of B (operationele functies). Na de opleiding wacht de Lucht- wacht-Milva's een interessante werk kring als radarbediener, telexiste, of ficier-gevechtleidster, officier-kamp commandante e.d. BEZWAREN. Mevr. majoor A. Halbesma, de commandante van de Milva, ging nog even in op verschillende bezwaren, die door sommige ouders tegen dit corps gekoesterd worden. Voorop staat, dat de meisjes geen wapens dragen, want de vrouwencorpsen in onze weermacht blijven non-combat tant. Er wordt geëxcerceerd, maar dit moet niet als „dril-oefening" worden gezien, doch als gezonde lichaamsbe weging, terwijl ook de discipline op deze wijze bevorderd wordt. On langs is het vak „persoonlijk voorko men en optreden" ingevoerd, dat ANNO 169O ï>-r WAT LEVERT LEVERT IS GOED' "ISÜEEBEeaB ia»rauTi» Maar huisvesting en salaris zijn niet het belangrijkste. Het belang rijkste is de team-geest in het corps, die ontstaat als de leden we ten, dat zij een onmisbare functie vervullen in dienst van hun vader land. Dat ook zij hun krachten ge ven voor de handhaving van onze onafhankelijkheid. Dan zal een corps groeien, dat kan concurreren met de beroemde Britse WAAF uit de jongste oorlog en dan zal de slagzin van commodore Van Giessen waarheid worden: „Vrouwen in de Luchtmacht betekent grotere vei ligheid voor de mannen in de lucht". Liftend of zwaar geboeid? Het Tweede Kamerlid Scheps heeft aan de minister van Justitie de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de gedetineerde H. W. van der Vaart Smit, verblijvende in het kamp Bergveen, omstreeks half Juli 1952 vrij gekregen heeft om zich naar het academisch ziekenhuis te Groningen te begeven 2. Heeft de gedetineerde deze reis zon der enige begeleiding gemaakt en is deze gang van zaken overeenkomstig gelden de regelen? 3. Heeft de gedetineerde deze reis, of een deel van deze reis, liftende gemaakt en heeft hij de aldus uitgespaarde gelden aan de commandant van het kamp Berg veen afgedragen? 4. Is deze gedetineerde twee dagen na deze reis met twee dagen celstraf ge straft „wegens onregelmatig vervoer" 5. Is het voorts juist, dat de gedeti neerde „onder zware bewaking geboeid" naar Den Haag is overgebracht en al daar in een cel (geïsoleerd) is opgesloten? 6. Welke oorzaken hebben tot de uit het voorafgaande blijkende tegenstrijdige handelwijze geleid Ziekenhuis voor f 62.000. benadeeld. De door de Vlaardingse politie gearres teerde oud-administrateur van het alge meen ziekenhuis aldaar, W. G. van H„ die wordt verdacht van het plegen van malversaties ten nadele van genoemd ziekenhuis, is Maandag voor de officier van Justitie te Rotterdam geleid en opge sloten in het huis van bewaring aldaar. Van H. heeft bekend een bedrag van f62.000 ten nadele van het ziekenhuis te hebben verduisterd. Nota van het Kremlin. Het officiële Sowjet-Russische persbu reau „Tass" beeft gisteren gemeld, dat de Sowjet-llnie bereid is de besprekingen met Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk te hervat ten, indien de Westerse mogendheden be reid zijn bun gezamenlijk voorstel voor een verkort Oostenrijks Vredesverdrag terug te nemen. Dit is medegedeeld in Dinsdag aan de betrokken Westerse rege ringen toegezonden Russische nota's. De drie grote Westerse mogendheden hebben de Sowjet-Unie in Maart 1952 in gelijkluidende nota's voorgesteld bespre kingen te openen over een ontwerp voor een verkort Oostenrijks Vredesverdrag, omdat in de reeds geruime tijd gehouden beraadslagingen over een volledig Vre desverdrag geen overeenstemming kon worden bereikt. De Sowjet-Unie had hiertegen bezwaar gemaakt, omdat in dit ontwerp niet ge sproken werd over „denazificatie". Be perking der bewapening en democratise ring van Oostenrijk. Zij herhaalde deze bezwaren in haar nota's van Dinsdag j.l. De Sowj et-Russische regering ver klaart in haar nota's dat het sluiten van een verkort Vredesverdrag met Oosten rijk in strijd zou zijn met de op de con ferentie van Potsdam genomen beslis...a- gen en met andere door de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten m.b.t. Oostenrijk gesloten overeen komsten. Voorts wordt gezegd, dat het ontwerp voor een verkort vredesverdrag niet voorziet in besluiten, welke er toe zouden kunnen bijdragen een waarlijk onafhan kelijk en democratisch Oostenrijk te doen herleven. Volgens het Kremlin verzekert het ont werp niet de toekenning van democra tische rechten en vrijheden aan het Oos tenrijkse volk, waaraan wordt toege voegd: „Het zet de deuren in Oostenrijk wijd open voor het herstel van een fascis tisch bewind en het gebruik maken van een dergelijk bewind voor verwezenlij king der agressieve plannen van het Noord-Atlantische Blok". De K.N.A.C. heeft bij de wegbeheerders aangedrongen op het uniform aanbrengen van een in de lengterichting van de weg ononderbroken streep bij bv. onverzichte- Ujke bochten en bij de top van hellingen, alsmede van een onderbroken witte lijn, z.g. streeplijn, als geleiding van het ver keer. De kampen zijn vol, nü de fabrieken. (Van de A.N.P.-correspondent). BONN De nog steeds toenemende stroom van Oostduitsers, die van de vele Berlijnse mazen in het IJzeren Gordijn gebruik maken om naar het Westen te vluchten, begint nu ook in Bonn politie ke uitwerking te krijgen. Er zijn span- ningen ontstaan tussen de Bondsregering en het Westberlijnse stadsbestuur en eens te meer is het oude thema van de hereni ging van de beide helften van Duitsland op de voorgrond der politieke discussies geplaatst. In West-Berlijn roept men om meer fi nanciële hulp voor de door vluchtelingen overstroomde stad en om een snellere afvoer dezer mensen naar de Bondsrepu bliek. Sedert maanden bestaat er een spe ciale vliegdienst, die de vluchtelingen over de honderd kilometer brede strook Russisch gebied tussen Berlijn en Helm- stedt tilt, maar deze dienst is te beperkt. In het afgelopen jaar vluchten 120.000 mensen uit Oost-Duitsland naar Berlijn, op het laatst in een tempo van 15.000 per maand. In de maand Januari is dit tem po gestegen tot 19.000 en men verwacht dat de uittocht in de komende drie maan den zal aanhouden. Het gevolg is, dat alle inderhaast ingerichte noodverblijven in het Westen der geplaagde stad overvol zijn. Daarnaast leven in West-Berlijn nog vele duizenden mensen, die het Sowj et- gebied ontvlucht zijn doch zich niet als politiek vluchteling hebben aangemeld. Hun aantal wordt geschat op 160.000 tot 200.000. Berlijn zelf, dat met zijn 300.000 werk lozen ook in normale doen van de hulp der Bondsrepubliek afhankelijk was, kan het nu niet meer aan. Het beklaagt zich over onvoldoende hulp en thans is een open conflict ontstaan tussen Bondskan selier Adenauer en de socialistische bur gemeester van Berlijn, Ernst Reuter. Algemeen ziet de Duitse pers in het oogluiken der Russen bij de massavlucht een aanwijzing, dat de Oostduitse staat nu nog hechter bij het Oostelijke blok zal worden aangesloten. Daarbij past ook de uitschakeling van al die politieke figuren in de Sowjet-zöne, die tegenstand tegen Ingezonden Mededeling (Adv.) SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. 86 „Nee, ik weet het niet meer", ver volgde dominee. „Maar ik zal probe ren er achter te komen. Morgen hoop ik dominee Van der Meulen te ont moeten en binnenkort zal ik zowel Ypma als Bolks spreken. Ik zal vragen of een van hen Faber in zijn gemeente heeft." Anton ging naar huis met een nieuwe voorraad moed. De volgende ochtend was het kil en er zat veel vochtigheid in de lucht. Vader, die binnenkwam na het voe ren van de kippen, voorspelde sneeuw. En toen werd er op de deur geklopt. Een jongen met een boodschap van dominee of Anton wilde komen. Er zou een groep mannen op pad zijn om land te bezien en ze wilden een jonge man mee hebben. Dat was net een karweitje voor An ton, wist dominee. Hij ging met de jongen mee, die hem naar twee pas aangekomen Zeeuwen bracht, die met twee doorgewinterde immigranten, Van Eijk en Westveer, stonden te wachten. Van Raalte stond met hen te praten en gaf hun nog advies en deed enkele voorstellen. Hij zei, dat ieder een deken moest meenemen en gaf Anton een lantaarn. Er bestond altijd het gevaar, dat de duisternis hem zou overvallen. Hij kon zelf niet mee, daar ander werk hem wachtte. Het schatten van land is niet zo ge makkelijk. Maar het groepje ging wel gemoed op pad, het oosten in. Anton liep voorop en sloeg na een poosje links af om een Indianenpad te volgen. Het Indianenpad was nauwelijks te vinden. Alleen enkele inkervingen in de schors van de bomen gaven het aan. De beide stevig gebouwde Zeeu wen schudden het hoofd toen ze ach ter hun gidsen aanliepen. Struikgewas en boomstronken be moeilijkten het lopen. Wat een land! Enigszins bevreesd keken ze om zich dat 9Jb U irnjyen $al door Marian Schoolland heen in het nauwlijks doordringbare woud zonder paden, dat hen aan alle kanten insloot. Het moeras was nog erger. Daar moesten ze zich in het evenwicht hou den op gemakkelijk omrollende boomstammen, wilden ze niet tot hun knieën in het stinkende zwarte water zakken. Daarna klommen ze over heu vels, die tenminste droog waren, ze gingen voort over een dik tapijt van naalden, dat door de jaren gelegd was door de hoge, blanke pijnbomen. Hier en daar bleven ze staan om de grond te beproeven door hem met een schop of een bijl om te wroeten. De gidsen waren nog niet zo vertrouwd met de groeiplaatsen van de inheemse bomen om te weten op welke grond ze stonden, maar ze kregen langza merhand wel in de gaten, dat ze on der beuken diepe, rijke en goed wa- terdoorlatende grond konden verwach ten, onder pijnbomen droge, onvrucht bare grond en vochtige grond onder essen. „We zijn vlak bij Rabbers", zei An ton na een poosje. „Een kop gloeiende koffie zou er best invallen". Daar was ieder het mee eens, want de atmosfeer was onaangenaam voch tig. Jan Rabbers verwelkomde zijn gas ten hartelijk en riep Zijn dochter om koffie te zetten. Dat zou even duren en in die tijd wilde Rabbers hun be slist zijn bedrijf laten zien. Hij nam iedere gelegenheid te baat om naar financiële steun te vissen, en werke lijk, met Antons hulp haalde hij één der Zeeuwen over zijn overgespaarde dollars in de molen te beleggen, want dat was een beste onderneming. Maar toen hadden ze al de koffie op en wuifde Jan hen verheugd na. Ze waren nogal ver van huis ge gaan, en de korte dag was bijna voor bij, toen de Zeeuwen eindelijk hun keuze lieten vallen op 'n aantrekke lijk terrein. Toen waren ze klaar om naar Holland terug te keren. Maar Van Dijk keek onderzoekend naar de lucht. De zon was weggekro pen achter een zware, donkere wol kenbank, die snel op kwam zetten. .,Ik geloof, dat we beter naar Vries land kunnen gaan", stelde hij voor. .Het zou onverantwoord zijn van avond naar Holland terug te gaan in het duister met storm op til." Anton vond het uitstekend. „Zelfs naar Vriesland is het ver genoeg", zei hij, luisterend naar het gerommel van donder in de verte en hij ving op zijn hand de eerste regendruppels op. zulk een koers zouden kunnen bieden. Dat de kansen op een hereniging van Duitsland met dat al niet beter worden, is te Bonn de algemene overtuiging. De critiek is opgedoken, dat men de bewe ring der Bondsregering, als zou de op neming van Duitsland in de E.V.G. de Duitse eenheid kunnen bevorderen, niet langer ernstig kan nemen. Minister Ja kob Kaiser, die in Bonn de alduitse za ken behartigt, heeft het nodig geoordeeld in deze omstandigheden nog eens met nadruk te verklaren, dat de Duitsers het vraagstuk van hun eenheid niet in het vergeetboek der politiek kunnen laten schrijven. Hij was daarbij voorafgegaan door de president van de Westduitse Bondsraad, de vertegenwoordiging der Lander, Reinhold Maier, die zijn pleidooi voor een Duitse hereniging echter liet vergezeld gaan van bijzonder scherpe critiek op de houding van de Bondsrege ring in dit vraagstuk. ENGELAND EN DE E.V.G. Naar een woordvoerder van het Engel se ministerie van Buitenlandse Zaken Dinsdag heeft medegedeeld, wordt over leg gepleegd over de vorm van de betrek king van Engeland met de Europese Ver dedigingsgemeenschap tussen de commis sie van de zes landen van de E.V.G., dia op het ogenblik de bijzonderheden van de gemeenschap uitwerkt en de Britse waar nemer bij de commissie, vice-luchtmaar- schalk Merer. Ook de Britse minister van Defensie, Earl Alexander, stelt zich dik wijls in verbinding met zijn Franse ambt genoot Pleven in verband met de E.V.G. Se Radio- faienqt oni VRIJDAG 30 JANUARI 1953. HILVERSUM 1 (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenw.; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.25 Voordracht; 11.45 Vocaal Dubbel- kwartet; AVRO: 12.00 Musette orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Sport en prognose; 12.43 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. of gram.; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Strijktrio; 14.50 Boekbespr.; 15.10 Orgel concert; 15.30 Gram.; VARA; 16.00 Lichte muziek; 16.20 Voor de jeugd; 16.50 Pro menade orkest; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Achter de horizon", hoorspel; 19.00 Kin derkoor; 19.15 „Het volle pond", cause rie; VPRO: „Vreugde en verdriet", cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Bas en piano; 20.30 „Be nelux", causerie; 20.40 „Aanpassing", causerie; VARA: 21.00 „De Rode Roos voorop", klankbeeld; 22.00 Buitenl. week overzicht; 22.15 Strijkorkest en soliste; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Metropole orkest; 10.25 Kamerkoor; 10.40 Concert gebouworkest; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerorkest en solist; 12.00 Angelus; 12.03 Politiekapel (12.3012.33 Lana- en tuinbouwmed.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Amusementsmuziek; 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Promenade ork. en solisten; 14.50 Gram.; 15.00 Schoolra dio; 15.30 Sopraan en piano; 16.00 Voor da zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17.35 Piano en hammondorgel; 18.00 Mil. causerie; 18.10 Gram.; 13.30 Amusementsmuziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.: „Ver klaring en Toelichting"; 19.30 Gram.; 20,25 De gewone man.; 20.30 „Om de toe komst van Nederland", klankbeeld; 20.50 Brabants orkest; 22.05 „Mijn zoon wordt man", causerie; 22.20 Gram.; 22.30 Sport; 22.45 „Ik geloof in ene Heilige, Katholie ke Kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Electrisch orgelspel; 14.00 School radio; 15.30 Gram.; 16.00 Voordracht en muziek; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.10 Causerie; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Symphonie orkest en solist; 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 Intern. Ra dio Universiteit; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. NCRV TELEVISIE-UITZENDING. 20.00 1. „Don Pasquale", opera; 2. Weer berichten; 3. Dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3