Nieuws uii de Provincie. Onderzoek naar Zeeuwse voorvaderen loopt vlot op Tholen. Zeeuwsniisams Nieuws. Vingerpatronen zullen afkomst moeten bepalen. GEMEENTERADEN Schoolkinderen met zwarte vingertjes. Grote plannen in Vlissingen „Genezing op het gebed." Begroting 1953 aangenomen. Het gaat ou om de laatste kaarten van Tholen en Axel. J) Hengstenkeuring tc Goes, Middelburg. 7 erneuzen. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Donderdag 29 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Dit is Maria Labeur uit Tholen. Ze is op de Chr. Nationale School en werd in Kloetinge geboren. Ze was de eerste van al haar klasse- genootjes, die met spitse zwarte vingertjes naar de kraan liep om ijverig met schuurpoeder aan de slag te gaan. Haar ouden en die van honderden schoolkameraadjes hebben zich bereid verklaard mee te werken aan een heel bijzonder onderzoek. Door de afdeling Anthropologic van de Rijksuniversiteit wordt namelijk gespeurd, naar de oor sprong van het geslacht der Zeeuwen. De privaat-docent, dr J. Huizinga, die dit onderzoek leidt, wil nu van alle school kinderen vingerafdrukken hebben. Dit hun „vingerpatronen" kan hu dan na gaan, waar hun voorvaderen oorspronke lijk vandaan komen. Men weet eigenlijk nog steeds niet waar de stamvaderen der Zeeuwen van daan zijn gekomen. Natuurlijk, er is ge noeg over de historie geschreven en er is door ^oudheidkundig bodemonderzoek al heel wat aan het licht gebracht maar voldoende, nee, dat is het nog steeds niet. SCHEDELS METEN. Het onderzoek, dat nu op Tholen is be gonnen en dat ook in andere delen van Zeeland zal plaats vinden, is een voort zetting van een onderzoek, dat twee jaar geleden in WestKapelle is aangevangen met het meten van de schedels onder het karakteristieke scheve petje. Men neemt aan, dat de Zeeuwen gro tendeels afstammen van de Noormannen, iets waarop de Westkapellenaars vooral prat gaan. Hun voetbalclub heet niet voor niets de „Noormannen"!. Maar de wetenschap wil nu eenmaal zekerheid hebben. Uit de door de Anthropologische afde ling van de Rijksuniversiteit te Utrecht verrichtte opgravingen in geheel Zeeland kreeg men de indruk, dat de vertegen woordigers van het zg. „Nordisch ras" over het algemeen aan de kuststreken ge vonden worden. De bij de opgravingen gevonden skeletten dateerden echter uit de zestiende eeuw, zodat men naar meer duidelijke aanwijzingen zocht. En deze Mededeling (Adv.) 't Is of gij da vlam uitblaast zó prompt dooft xuurbranden op de maag - met één of twee Kennies. Het znerpendste branuen in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bq wijze van sluitstuk op hun maaitijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók. Zeevaartschool in het gond. In Vlissingen bestaan plannen om het vijftigjarig bestaan van de Zee vaartschool op grootse wijze te vieren. Men wil een grootscheepse tentoon stelling organiseren, die aansluit op de feesten, welke de Stichting Nieuw V.'alcheren in de zomer van dit jaar op het eiland denkt te houden. Het be stuur van het Vlissingse actiefonds, dat met deza plannen op tafel is gekomen, wil er een historische tentoonstelling van maken, die de naam zou kunnen dragen „Van boomstam tot Willem Ruys". Bovendien wil het actiefonds andere evenementen op touw zetten, zoals een feestelijke illuminatie van de stad en mogelijk 'n race voor versierde vissers boten van Breskens naar Vlissingen op de avond van de dag, waarop de Schel- debeker-wedstrijüen worden gezwom men. Bovendien wil men een poging wagen om de uitreiking van de De Ruyter-medaille m Vlissingen te doen p «ats vinden. uurgemeester mr B. Kolff, die de propagandavergadering van het actie fonds heeft bijgewoond, heeft zijn grote waardering uitgesproken voor de weg, die het fonds heeft ingesla gen. JTKLUTAANVOER OP VEILINGEN NEEMT TOE. De laaiste weken gaan de fruitaanvoe- ren op de Zuid-Bevelandse veilingen weer toenemen. Honderd ton per veiling dag is thans in Goes en Kapelle geen zeldzaamheid. Veel fruit, dat buiten de koelhuizen Wui bewaard, moet in verband met de ropuigsgraad nodig geruimd worden. Uit de koelhuizen wordt vrij veel Jonathan geruimd, omdat hierin bij sommige par- t j ,i Jonaihanbederf optreed. prijzen zfjn over net algemeen slap. Zowel van België als van Duitsland is er veel vraag naar Cox Orange. Deze appel is echter bijna op. Ook naar Jonathan is behoorlijk vraag en de laatste dagen komt er ook wat meer belangstelling voor de Goudreinette. De prijzen liggen ongeveer op netzelfde niveau als in het afgelopen najaar. ue handperen zijn voor het grootste deel geruimd. Stoofperen zijn heel slecht te kopen, de prijzen hiervoor zijn erg laag. ook meende te vinden in de vingerpatro nen! Het bleek namelijk, dat in Fries land, waar de zuiverste vertegenwoordi gers van het Nordische ras worden ge vonden, de vingerpatronen volkomen ver schillen van die uit Noord Brabant, waar het zg. „Alpinenras" meer is vertegen woordigd. Derhalve is men toen begon nen met de vingerafdrukken. Bovendien hebben de ouders van de Thoolse schoolkinderen een speciaal for mulier moeten invullen waarop de ge boorteplaats van vader en moeder en de wederzijdse grootouders op vermeld moesten worden. Over de medewerking van de ouders, zowel als van de autori teiten is dr Huizinga uiterst tevreden. Ze zal er zeker toe bijdragen, dat het onder zoek een succes wordt. Mevrouw Albronda sprak voor de N.C.V.B. la Zeeland. Dinsdagmiddag hield mevr. dr M. H. Albrondav. d. Nagel, presidente van de Ned. Chr. Vrouwenbond, een lezing te Middelburg voor de Zeeuwse afdelin gen. De afdelingen Middelburg en Grijpskerke hebben fs avonds dezelfde lezing beluisterd. Zij behandelde het te genwoordig veel besproken onderwerp: Genezing op het gebed''. Mevr. Albronda zei, dat ziek zjjn bij de mens behoort. Het lijden is steeds opnieuw een beproeving en neemt in iedere wereldbeschouwing een grote plaats in. Het verband tus sen gebed en genezing heeft dan ook ieders belangstelling. Zij merkte op, dat wat een eeuw geleden in de ge neeskunde een wonder zou zijn ge weest, nu heel gewoon is. Wat van daag voor onmogelijk wordt gehouden is volgende week mogelijk. Bij de vraag of de opwekkingsbij eenkomsten medisch en religieus ver antwoord zijn, stond zij lang stil. Ve le ziekten komen voort uit gebrek aan zelfbeheersing of begeerte. Geloof en Godsvertrouwen kunnen daar gene zing brengen. Dit ligt geheel op het terrein der psycho-sommatische ge neeskunde. Aan de hand van enkele teksten werd de religieuze verant woording bewezen. „Maar daarom mogen", zo vervolgde zij, „en moeten wij wel bidden om genezing. Als ons gebed maar een voorwaardelijk gebed is: niet mijn wil, maar Uw wil ge schiedde! Het gaat er om, onder alle omstandigheden, ziek of gezond, al tijd Gods opdrachten zuiver te ver vullen. Als wij daar de ogen voor willen openen, zien wij dagelijks wonderen. Is bet ook niet een won der, dat God ons wil opnemen in Zijn eeuwige heerlijkheid? Het is een voorrecht gezond te zijn en onze taak te vervullen tot ere Gods, maar het is ook een voorrecht ziek te zijn en de ziekte te aanvaarden tot ere Gods. Het laatste woord is: Jezus Christus is de Eerste, de Laatste en de Leven de!" zo besloot zij. Beide bijeenkomsten waren zeer druk bezocht. SINT LAURENS. De heer J. Reinhoud beëdigd. Na de Nieuwjaarsrede, die burge meester W. Baas in de raadsvergade ring van St. Laurens uitsprak en waarop wethouder P. Boon namens de raad antwoordde, werd besloten het subsidieverzoek van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" voor ken nisgeving aan te nemen. Van Ged. Staten was bericht inge komen, dat bouwvolume voor drie woningwetwoningen wordt verleend. De aftredende leden van de commis sie Woonruimtewet werden herbe noemd. Omtrent de onlangs voorgestelde wijzigingen der Winkelsluitingswet kwam bericht van de Kamer van Koophandel, dat geen termen aanwe zig zijn om het sluitingsuur des Za terdags op 7 uur te brengen. Het blijft dus 6 uur. De nieuw benoemde ambtenaar ter secretarie, de heer J. Reinhoud, die per 1 Februari in functie zal tre den, werd als gemeente-ontvanger en wnd. secretaris beëdigd. Bjj de rondvraag verzocht Mevr. v. d. Voorde (Gem. Belang) aan de lantaarn bij de oprit van het rijwiel pad te Brigdamme een nacbtbrander te doen aanbrengen. De heer J. Koole (C-H.) verzocht, als de waterleiding in Schellach wordt aangelegd, deze te leggen door de Golsteinseweg. Hierna werd afscheid genomen van de heer S. Simonse als gemeente ontvanger. De voorzitter en wethou der P. Boon spraken woorden van dank en waardering voor alles wat hij sedert 1919 als raadslid, wethou der, ambtenaar ter secretarie en ge meente-ontvanger, voor de gemeente had gedaan. De voorzitter bood hem namens het Gemeentebestuur een rooktafel met garnituur aan en na mens het gemeentepersoneel en oud burgemeester van 't Hof een scheer- étui. De heer Simonse dankte mede namens zjjn vrouw en dochter, die mede aanwezig waren, voor de fraaie cadeau x en woorden van afscheid. KERKWERVE. Raad benoemt gemeente-ontvanger. Burgemeester S. Francke vroeg in zijn nieuwjaarsrede, die hij in de raadsvergadering van Kerkwerve hield, bijzondere aandacht voor de woonruimtevoorziening, alsmede de water- en electriciteitsvoorziening ten behoeve van de landbouw. Voor de in dit jaar door de kring Schouwen en Duiveland te houden tentoonstelling van de Z.L.M. werd een bijdrage van vijf cent per inwo ner en een garantie van vijf cent per inwoner verleend. Aan de Ned. Mili taire Bond „Pro Rege" werd een sub sidie toegekend van 10 per jaar. Het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten werd bepaald op ƒ35.000. Aan het bestuur der Bjjz. lagere school werd een voorschot, ingevolge art. 101 der L.O. wet toegekend van ƒ3155.97. De verordening op de heffing van reinigingsrechten werd gewijzigd. De tarieven blijven echter gelijk. De begrotingen voor de dienst 1952 en 1953 werden gewijzigd. Aan de heer 3. Reinhoud werd met ingang van 1 Februari a-9., in verband met zijn benoeming als le ambtenaar ter secretarie en ontvanger der ge meente St. "Laurens, ee: vol ontslag ver leend. Ter voorziening in de daardoor ko mende vacature bevolen B. en W. voor benoeming aan de heer D. A. Hnntelaar, klerk le klasse ter secretarie te Bloe- mendaal en de heer F. 3. Elenbaas, 2e ambtenaar ter secretarie te Kloetinge. De heer D. A. Hnntelaar werd met al gemene stemmen benoemd tot ge meente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. Op een vraag van de heer M. de Jonge deelde de voorzitter mede, dat ook in 1953 weer subsidie zal worden gegeven aan het comité van Ouden van dagen en de Oranjevereniging. AXEL. In de onder presidium van loco-bUr- gemeester P. 3. van Bendegem gehou den raadszitting van Axel wees deze in zijn nieuwjaarsrede o.m. op de ge dwongen rustkuur van burgemeester D. 3. van Oeveren en hoopte mede namens de raad op het spoedig herstel van de burgemeester. Voorts memoreerde spre ker het snelle tempo, waarin de ge meente Axel zich ontwikkelt, waardoor vele problemen de aandacht vragen en waarom dan ook de rioleringswerken zeer urgent zijn. ALGEMENE BESCHOUWINGEN. De heer C. v. Bendegem (Arb.) was van mening, dat met de inzichten v,aiv alle bevolkingsgroepen rekening moest worden gehouden, hetgeen z.i. met de P.v.dA.-groep nimmer het geval is ge weest. Hij hoopte, dat de vertegen woordiging in de raad voortaan niet meer confessioneel, maar politiek ge oriënteerd zou zijn. Hij wees verder op het tekort op de begroting van f36.000 en op de verantwoordelijkheid der gemeenteraadsleden voor de finan ciële positie der gemeente. Hij vroeg een nood-oplossing voor het gemotori seerd verkeer in de Noordstraat, door het middengedeelte van deze straat tot bushalte te bestemmen; de luxe wa gens zouden dan maar elders in de stad moeten parkeren. Voorts bepleitte spr. uitbreiding van het recreatiege bied rondom de Kleine Kreek en vroeg bespoediging van de woning bouw, alhoewel Axel geen „betondorp" behoeft te worden. Het Burg. Armbe stuur zag hjj graag omgeschakeld in Maatschappelijke Zorg. Tenslotte werd de begroting aange nomen met de volgende cijfers; Ge wone dienst. Nadelige sloten f343.738,08; batige sloten f307.548,87; per resto f36.189,21. Kapitaaldienst: nadelige sloten f 636.308,41; batige slo ten f491.886,07; per resto f 1.449.442,34. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werden benoemd de heren J. M. Oggel en A. J. Fermont; tot voorman bij gemeentewerken de heer R. de Kraker; tot gemeentewerk man de heer L. v. Cadsand en tot on derwijzer aan de O.L. school de heer J. de Visser, per 1 Jan. 1953. De heer J. v. d. Berge werd benoemd tot marktmeester. Het voorstel van B. en W. tot op heffing van de verordening en de ver goedingsregeling der verplaatsingskos ten voor onderwijzers ontlokte een langdurige discussie. De voorzitter wees er op, dat deze verordening de gemeente geen verbe tering heeft gebracht en teveel kosten met zich brengt. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 84 stem men. RONDVRAAG. De heer Scheele vroeg via de me dewerking der betreffende instanties de aanleg van een rijwielpad naast de rijksweg AxelHulst, benevens een verlegging van de spoorweg-overgang bij de Armendijk. De heer de Feijter vroeg afgraving van de Armendijk tot Kijkuit en ega lisatie van de wallen achter de Oranje straat. Spr. had voorts grote waar dering voor de activiteit der Rijks- politiegroep Axel. De heer Pijpelink wees op de on houdbare toestand van de vuilnisbelt b|j Ronde Putten. r Dc tournee van Alfred van Sprang. Uit Tholen en Axel ontvingen wQ het verzoek nog meer kaarten te zenden, daar de voorraad was uitgeput. Gisteren hebben wig nu de laatste kaarten toegezonden aan de adressen, waar de toe gangsbewijzen gekocht kunnen worden. Het is dus zaak zo vlug mogelijk een kaart te kopen. De voorraad is dermate geslonken, dat het nu om de laatste kaarten gaat. Ook voor de middagvergaderingen te Middelburg en Goes bestaat grote belangstelling. De kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar op onze kantoren te Middelburg en Goes. In Zïerikzee is gisteren de kaart verkoop begonnen en wij zullen morgen, ten gerieve van onze le zers in Schouwen en Duiveland, opgeven hoe de stand van de ver koop Is. Onder gunstige weersomstandig heden werd gistermorgen te Goes op de Grote Markt de verplichte keuring gehouden voor hengsten. Zoals van onds was de belangstelling voor dit evenement groot. Hoewel er streng gekeurd werd, was men over de uit slag niet ontevreden. Goedgekeurde 3-jarigen: Carmona van Rustwat, eig. Gebr. J. A en L. J. Stoutjesdijk, C. G. Polderman te Tho len en Jac. A M. Geluk Antzn te Oud-Vossemeer; Peter van Kijkuit, eig. Jan Maljaars Jzn te Oostkapelle; Nico van de Schaapshoeve, eig. W. de Buck Zonen te Meliskerke; Dirk van Bovenhof, eig. A. J. v. d. Meulen- Becu, IJzendijke. Goedgekeurde 4-jarigen: Karei van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge (opgenomen in keurstam boek); Nico van Kasteelshof, eig. J. C. J. v. d. Velde te Kamperland en Mare. d'Hoore te Sluis; Burus van Aarden burg, eig. L. P. Hanse, Noordwelle; J. der Weduwen, Kerkwerve, C. Padmos te Eikerzee, A N. Steendijk AJzn te Nieuwerkerk en J. R. P. Berman te Dreischor (Zeeland); Willem van 't Schenge, N.V. Hofstede „Schenge" te Goes. Goedgekeurde 5-jarigen en oude ren: Nico II van Carolina van Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; Nico van Dorphoek van D. A. Timmerman te Kattendijke; Lambiek van St. Kruis van combinatie L. P. Hanse etc.; Evert van Brunswïjk van Gebr. Ver donk te Nieuwdorp (opgenomen in keurstamboek)Brutus van 'tHof, Nieuwland van E. Koppejan en P. Dingemanse en P. Wisse te Bigge- kerke; Nico van Ella van D. A. Tim merman te Kattendijke (goedgekeurd voor 4 jaar); Marquis van de Koe straat van J. Maljaars te Oostkapelle en I. de Buck te Grijpskerke; Marquis van Zuiddorpe van G. Jeronimus te Hoedekenskerke; Wilfried van A J. E. Temmerman te Hoofdplaat; Wainquer van Baron van Gebr. J. en C. Abber- mans te Zevenbergsehoek. Op 12 Februari zal in Goes de pro vinciale premiekeuring gehouden wor den van het „Nederlandse Trekpaard". N.C.L.B.vergadering te Goes. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Dinsdagavond onder grote belangstelling een propaganda-avond gehouden van de N.C.L.B. De voorzitter van het district Beveland, de heer J. Maas, sprak 'n ope ningswoord. Hierna werden énkele inte ressante films vertoond, die zeer in de smaak vielen. Het hoofaoestuurslid, de heer A v. d. Linde uit Zeist, sprak over het onder werp „Samen sterk". Het was een prin cipieel woord, waarin werd opgewekt om trouw te zijn aan de christelijke vakbe weging. Oud-burgemeester F. Wabeke ter aarde besteld. Gistermiddag werd te Wemeldinge op de algemene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen F. Wabeke Azn., de vroe gere burgemeester van Wemeldinge. Namens het gemeentebestuur sprak aan de groeve burgemeester C. N. F. van Sas, die de verdiensten van de overledene memoreerde. De heer A. Schipper Jzn., president kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, bracht in gedachten de 45-jarige ar beid van de gestorvene als kerkelijk ontvanger, in welke functie hij veel heeft verricht. De gemeente-secretaris, de heer Chr. Glerum, sprak namens de ge meente-ambtenaren en oud-gemeen te-ambtenaren en droeg daarna een gedicht voor. De zoon van de gestor vene, de heer A. J. Wabeke, bracht tenslotte de sprekers en verdere aan wezigen dank voor de betoonde be langstelling en deelneming, waarna ds J. C. van Ieperen deze korte doch treffende plechtigheid besloot met voorlezing van enkele tekstgedeelten uit 1 Corinthe 5 en het bidden van het Onze Vader, Onder de aanwezigen waren oud burgemeester Zandee van Kloetinge, burgemeester P. J. Dominicus van Borssele, notaris J. C. Kram van Ka pelle en de heer A. C. Burger, oud directeur van de Ned. Middenstands- bank te Goes. Nieuwe vaargeul gevormd in het Slaak. Vlak langs de Krammerplaat in het Noordelijk gedeelte van het Slaak, heeft zich thans weer een nieuwe geul gevormd, die zich nog voortdu rend verdiept en waar bjj gewoon laag water op de ondiepste plaats nog 28 dm water wordt gepeild. Deze nieuwe geul zal dezer dagen door het Loodswezen (Dienst Rijks- betonning) van betonning worden voorzien en wordt daardoor dus offi cieel vaarwater onder de naam Noor der Slaak. Enkele jaren geleden zat op de plaats waar thans de geul loopt, nog een gedeelte van 'n wrak, dat bij laag water goed te zien was. In afwachting van verdere ontwik keling van bedoeld vaarwater, loopt de officiële weg des nachts echter nog steeds om de Krammerplaat heen. De nieuwe geul loopt zodanig, dat men wel het nieuwe Vaarwater moet invaren, maar de grote droogte, waar nog slechts 1.50 meter water staat, wordt vermeden. Veertigjarig jubileum bij de Vitrite. De heer L. M. Soetens vierde Dins dag zjjn veertigjarig jubileum bij de N.V. De Vitrite Fabrieken te Middel burg en werd ter gelegenheid daar van door de directie, bedrijfsleiding en medewerkers, in aanwezigheid van zijn vrouw en dochter, gehuldigd. De directeur, ir J. P. Berdenisv. Berlekom, wenste de jubilaris geluk, releveerde zijn verdiensten voor de onderneming en dankte voor zijn toe wijding en plichtsbetrachting. Hij herinnerde aan het werk, dat door de heer Soetens op het pletterijbedrijf onder vaak moeilijke omstandigheden werd verricht. Dat de directie dit heeft gewaardeerd blijkt uit het feit, dat aan de jubilaris na de opheffing van de pletterij op het fitting-bedrijf een verantwoordelijke functie in het gereedschapsmagazijn werd toever trouwd. De directeur bood de jubi laris een enveloppe met inhoud aan, terwijl mevr. Soetens een fraai boe- quet anjers ter hand werd gesteld. Vervolgens voerden verschillende sprekers het woord, die allen wezen op de prettige samenwerking met de jubilaris. Namens de administratieve en technische beambten bood de heer Bernard hem een polshorloge aan, terwijl namens de collega's door de heer Snijders een fraai schilderij werd overhandigd. De heer Soetens sprak een dankwoord, waarna men nog eni ge tijd gezellig bijeen bleef. BAARLAND AJt. Kiesvereniging. In de jaarverga dering van de A.R. Kiesvereniging wer den de voorzitter en de penningmeester herkozen. De voorzitter leidde het onder werp „Wat heeft Groen van Prinsterer in onze tijd nog te zeggen", in. Twee nieu we leden traden toe. De vereniging telt thans 28 leden. BRU1N1SSE Vergadering Melkveehouders en slgj ters. In tegenwoordigheid van het voltal lig bestuur van de afdeling Duiveland van de G.M.M.C., de organisatie van de melkveehouders en slijters in Zeeland heeft de afdeling Bruimsse een vergade ring gehouden in hotel Storm. In deze vergadering heeft de heer C. Zee, advi seur van de G.M.M.C. en secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie het melkprijs- beleid toegelicht en de positie van de melkveehouders op Schouwen en Duive land behandeld. CO LI )l\ oi^LAA T Filmavond- N.C.L.B. Voor de afdeling Coiijnsplaat van de N.C.L.B. werden Maandag de door de bond opgenomen films „Naar de bollen", de landdagen te Goes en Rijs en enkele bijfilms, vertoond. Des middags waren voor de kinderen van de Bewaarschool en de leerlingen van de lagere scholen enkels films gedraaid. IJQMBU.RG Varkensfonds. In de vergadering van 't varkensfonds werden de bestuursleden, de heren J. Brand en G. de Pagter her kozen. Het batig slot over 1952 bedroeg f 225,74 Ook dit jaar zullen de varkens weer te gen vlekziekte ingeënt worden. Wanneer de zg. afval van een varken gekeurd wordt zal een vergoeding van f 10,wor den gegeven. Er zijn 45 varkenshouders aangesloten met te samen 77 varkens. Het fonds herdacht tevens zijn 50-jarig bestaan. DRIEWEGEN Oranjevereniging. In de jaarvergade ring van de Oranjevereniging werd een ontspanningsavond besproken. Besloten werd voor deze avond een film aan te vragen. De heren G. J. de Jager en J. Dobbelaar werden als bestuurslid herko zen. Terug uit Nieuw Guinea. Op 5 Februari a.s. zal in Den Helder met de „Boeroe" uit Nieuw Guinea terugkeren de matroos Ille klasse J. de Vos, alhier. Raadsvergadering. Morgen hoopt de raad in vergadering bijeen te komen. De voornaamste punten van de agenda zijn: Een aanvraag van een premie voor wo ningverbetering; wijziging gemeentebe groting 1952 en benoeming gemeente werkman. s-LrRA VEN POLDER Mororrjjder tegen boom. Een motorrij der, komende uit de richting Hoedekens kerke, slipte Dinsdagmiddag omstreeks half drie in een bocht onder de gemeen te 's-Gravenpoider en vloog met grote snelheid tegen een boom. Dit ingeluk liep goed af, want de mo torrijder liep geen enkel letsel op en kon zijn zwaar beschadigde motor zelf naar de motorsloper Hoekman brengen. KAPELLE Jaarvergadering Muziekvereniging. In de jaarvergadering van de muziekver. „Ons Genoegen" werden aftredende be stuursleden, de heren Johs. Schipper, L. Willeboer en Jos. Remijnse herkozen. Aangezien de rekening over 1952 een na delig saldo had van f489.77, werd beslo ten de contributie te verhogen. De jaar lijkse uitvoering werd vastgesteld op 26 en 27 Februari a.s. Dan zal „Ons Genoe gen" voor het eerst in de nieuwe uni formen uitkomen. Nadat besloten was op 2e Pinksterdag deel te nemen aan het muziekconcours, sloot de voorzitter P. de Puit deze geanimeerde vergadering. - KATTENDIJKE EJI.B.O.-collecte. Een collecte, gehou den voor de plaatselijke afdeling van de E.H-B.O. bracht te Kattendijke f37.61 en te Wilhelminadorp f71.33 op. KRABBENDIJKE Rectificatie. Naar men ons mededeelt, is het bericht, dat wij gisteren plaatsten betreffende de benoeming van de heer P. Krijnsen, dirigent van de muziekver eniging „Vooruit" te Waarde, als dirigent van de muziekvereniging „Concordia" on juist. De heer Krijnsen is naar het blijkt, één van sollicitanten, die het bestuur van .Concordia" heeft opgeroepen om te voor zien in de vacature, die zal ontstaan door het bedanken van de heer J. Rijnberg te Rilland, wegens drukke werkzaamheden. Men deelde ons verder nog mede, dat als de heer Krijnsen te Waarde benoemd zal worden als dirigent en deze functie aanvaardt, dit slechts tijdelijk zal zijn. RITTHEM Filmavond. Eén dezer dagen werd hier door het Rode Kruis de film „De geheim zinnige kogel van Dr Ehrlich" vertoond. De belangstelling was zeer gering. ST. LAURENS Jaarvergadering N.C.B. In de jaarver gadering van de afdeling St. Laurens oieek uit de jaarverslagen van de secre taris en de penningmeester ,resp. de he ren J. Willeboordse en J. Christiaanse, dat da afdeling 16 leden telt, er een kas saldo was van f136, terwijl via de afde ling aan vacantiebonnen werd uitbetaald tot een bedrag van f2740. De districtsbe stuurder de heer H. Koetsveld hield een causerie over: „De strijd voor sociale ge rechtigheid". De avond werd verder ge vuld met een spreek woordenwedstrijd ten bate van het T.B.C.-fonüs „Draagt Einanders Lasten". De aanwezige dames der leden verzorgden nog een ïmprovi- satiewedstrijd. ST. MAAKTEN SDI JK Een mooie gift. Een dezer dagen is be richt ontvangen, dat jonkvrouwe De Jong van Ellemeet, die in de Verenigde Sta ten woont, een bedrag van duizend dol lar (f3800) heeft geschonken voor het fonds, dat gevormd wordt voor de bouw van een wijkgebouw voor het Groene Kruis te St. Maartensdijk. Zij geeft daar mee uiting aan haar gevoelens van sym pathie voor deze gemeente, waarmede naar familie een bijzondere band heeft. VROUWENPOLDER Praatavond. De vereniging voor be drijfsvoorlichting Walcheren heeft Maan dag j.l. een praatavond belegd, waarvoor de belangstelling groot was. Er werd ook een film vertoond. ZOUTELANDE Postzegelautomaten. Begin deze week zijn alhier twee postzegelautomaten ge plaatst. De badgasten zullen hiervan ze ker veel gemak hebben. Nieuwe straatverlichting. De natriumverlichting in de Axelse- straat is thans ten dele gereed, n.l. vanaf de Moffenschans tot de Leeu wenlaan. Naar wij vernemen, is het de bedoeling deze verlichting uit te breiden via Axelsestraat-Axelsebrug- Schoolweg-Grenulaan. BIERVLIET Paard «p hol. Terwijl de landbouwer A. v. H. op de markt bezig was kunst mest te laden, schrok het voor de wagen staande paard van een passerende auto en sloeg op hol. De knecht van de land bouwer, P. V., die op de wagen zat, werd op de grond geslingerd. Het paard ver liet in galop het dorp en werd in do buurt van de Nieuwlandse molen opge vangen. De landbouwersknecht werd met een lichte hersenschudding en enkele ge kneusde ribben naar zijn woning ver voerd. NIEUW VLIET Jonge Kerk samenkomst. In een bijzon dere samenkomst van de Jonge Kerk al hier, hebben de Jong Hervormden van Cadzand het toneelstuk „De "Verloren Zoon" en het blijspel ^Aardappelen" op gevoerd. Ds J. van de Graaff van Nieuw- vliet sprak een slotwoord. SLUIS „De Volharding". In de vergadering van de varkensvereniging „De Volhar ding", bleek uit het verslag van de pen ningmeester, dat er een batig saldo in kas was van f 1741.44. In het afgelopen jaar is een bedrag van f458.86 uitgekeerd voor drie dode varkens. De aftredende bestuursleden, de heren H. Goderis, G. Verschoore en Ed. van Damme werden herkozen. Besloten werd om de uitkering voor gestorven of onteigende dieren, evenals vorig jaar weer vast te stellen op f 1.40 per kg. ZOUTtiSPUi Jaarvergadering Varkensvereniging. In de jaarvergadering van de varkensvereni ging „Eendracht maakt macht" bleek uit het jaarverslag van de secretaris, dat 114 varkens waren gekeurd. De penningmees ter meldde een batig saldo van f414,90. De aftredende leden, de heren C. Witte, P. van Fraeyenhove en A. Oppeneer wer den herkozen. B URGERLIJKE STAND WEMELDINGE. Geboren: Jacobus A., z. v. W. Nieuwdorp en A. Schouwenaar; Wilhelmina J., d. v. H. Oele en W. Fos- sen. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN Overleden; J. v. d. Vlak, geb. v. J. Zande, Nieuwerkerk. D. Hoebéé, 85 j.. Middelburg. T. Tisserand, 12 j., Middel burg. M. A. v. Oeveren, geb. Vogelaar, 63 j., Kortgene. Ondertrouwd: C. J. v. Westen en P. D. E. Struijk, OosterlandZierikzee. Geboren: Maria Jannetje, d. v. de fam. Lievensev. Strien, Nieuwerkerk. SLOTKOERSEN AMSTER AMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Dollarlening 1947 Nederland 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootbdek 1946 3# K. Olie 1950 112# Cult. H. Ind. Bk 50# Nat. Handelsbank 103 Ned. Handel Mij 157 A.K.U. Bergh's Jurg. Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven» Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. 136 Unilever 182 Wilton Fijenoord 169# Biliton I rubr. Biliton H rubr. Dordtsehe Petr. Dito prol 94# 95# 95# 95 161# 266 101# 119 107# 153 160 185# 210 162# 172 297 307# 94# 94# 95# 95# 94# 112# 51# 106# 156# 161# 268# 101# 119 107# 154 159# 186 211 162# 137 182# 168# 235# 173 297# 306# Dito, onderaand. 316 316# Kon. Olie 317# 317# Moeara Enirn 501 504# A'dam Rubber 84# 86# Bandar Rubber 86# 85# Deli Bat. Rubber 95 97 Kendeng Lemboe 63# 63B Oost Java Rubber 27# 27# De Oostkust 90 92# Serbadjadi 42# 41 #B Holl. Am. lyn 135# 133 Java China Jap.lijn 119# Kon. Boot 135 138# Kon. Paketvrt 117# 117 Kon. Rott. Lloyd 126# 125# Ned. Sch. Unie 128# 1128# Ommeren'» Sch.vrt 177 1156# St.v. Mij Ned. H.VJt. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij Senembah Müller Co Amsterd. Bank Escompto Bank 146 92# 43 82 19# 105# 76# 70 169 61# 147 95# 44# 84# 19# 108 76# 75# 171# 168# 62# Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Koersen niet doorgekomen Am. Radiator 15# Ara. Smelting 41# Anaconda Copper 42# Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am Cities Servic» Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baitinuue Misc K. Texas 159# 159^ 166# - 87# 89 102# 105 54# 90# 65L 67 17 45# 77# 47 27# 42# 22# 91# 59 62# 60 67# 22# 27# 6

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2