HEEL HET RADERWERK STAAT STIL... Herinneringen aan de woelige dagen van de beruchte spoorwegstaking. Kassier overvallen en op stoel vastgebonden. De Europese vliegvelden* Gerechtigheid als leidend beginsel bij het Chr* sociaal handelen* Een tand, Se Radio- GROTE SLAVENHANDEL IN AFRIKA? «Vliegende Hollander" ver voert een lading schone schijn. PLEEGZUSTER BL0EDWIJH1 Dief zocht tevergeefs naar geld van Sociale Instellingen van de Staatsmijnen. 7 weede kaderschool-cuvsus C. N. V. besloten. FEUILLETON Vrouwen kosten f 400 en mannen f 800. Dinsdag 27 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 1903 - 29 Januari - 1953 HET WAREN woelige dagen en weken, waarmee het jaar 1903 in ons land zijn intree deed. De ouderen onder ons, zij, die in staat zijn 'n halve eeuw terug te zien zullen zeker nog levendige herinnerin gen hebben bewaard aan de angstige spanning, de hevige opwinding en de rode dreiging, waarmee de beruchte spoorwegstaking gepaard ging. De officiële documenten, die op dit belangrijke gebeuren betrekking hebben, zijn verzameld in enkele boeken, die de „Actestukken der Samenzwering" heten en van een samenzwering kon zeker gesproken worden. Een samenzwering van allen, die de revolutionnaire vanen volgden en van velen, die door hen werden meegesleept. Een samen zwering, die niet de eigen lotsverbetering, maar de omverwerping van het gezag tot doel had en die door velen in htm hart werd gezien als de mogelijke dageraad van een nieuwe tijd. Met des te meer felheid werd deze actie gevoerd, omdat het ministerie-Kuyper aan het bewind was, dat gehaat werd door allen, die zich socialist noemden en dat van geen wijken wist. Er zouden enkele kranten vol te schrijven zjjn over de geschiedenis van de Spoorwegstaking eu alles, wat daarmee samenhing. In enkele grote ljjnen slechts willen we dit gebeuren na, na een halve eeuw, nog eens be zien. Er vallen ook in onze dagen nog enkele waardevolle lessen uit te trek ken. Toen het jaar 1903 begon, heerste er al een poos onrust in de Amster damse vervoersbedrijven. Er dreigde een bui, die elk ogenblik kon los breken, De syndicalistische leer van het „besmet verklaren" van werk of goederen begon opgeld te doen en natuurlijk leidde dat steeds tot moei lijkheden. De vraag om verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden, die zeker ook leefde en vooral onder het spoorwegpersoneel, kwam daar door op de achtergrond. Op 8 Januari leidde een dergelijke kwestie tot een staking bij het be kende bedrijf van Müller en in de ogen van de „spoorwegjongens" was dit bedrijf nu besmet. De spoorweg mensen waren destijds georganiseerd in de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel en in drie categorale bonden, terwijl juist een fusie werd overwogen. De voorzitter van de Vereniging, de militante Jan Oude geest, was de hoofdfiguur, ook in het stakingsdrama. Op 29 Januari schreef deze Oudegeest nog in een artikel „staken zal de eerste 25 jaar natuur lijk ons strijdmiddel niet zijn Een wonderlijke zinsnede, als we zien, dat op deze dag de spoorweg mensen juist in staking gingen H.IJ.S.M. capituleert Op die datum weigerde een ran geerder van de (particuliere) Hol'.. IJzeren Spoorwegmaatschappij n.l. op het rangeerterrein in de Amster damse „Rietlanden" een wagon te stellen voor het „besmette" Vriese- veem en toen de man met ontslag werd bedreigd, verklaarden zijn col lega's zich solidair. Die avond werd tijdens een rumoerige vergadering in „Plancius" onder leiding van Oude geest besloten (met 702 tegen 31 stemmen en 28 blanco) dat de stakers zouden blijven staken, dat de anderen op het eerste sein van de Ned. Ver eniging zouden volgen, dat de lonen aan de stakers moesten worden door betaald en dat de directie geen be- Het vervoer door de lucht in Europa concentreert zich voor een belangrijk deel in Londen en Parijs. Het eerste kaartje toont aan, dat Londen de meeste passagiers vervoerd, gevolgd door Parijs. Daarna volgen Kopenha gen en Amsterdam. Achter Amsterdam zien wij dan in verhouding van hun belangrijkheid Zurich, Brussel en Stockholm. Het vliegveld van Londen staat dus zoals wij zien op de eerste plaats. Het vervoert bijna driemaal zoveel passagiers als Amsterdam. Ons Schiphol daarentegen vervoert weer ruim de helft passagiers meer dan Brussel. Naast het reizigersvervoer is het vrachtvervoer ook een zeer be langrijke factor in de luchtvaart. Ook hierin kunnen wij de Europese lucht havens een rangschikking geven. Vol gens de belangrijkheid van de vlieg velden volgens het vrachtvervoer, blijkt uit het onderste kaartje, dat de meeste vracht in Europa uit Parijs wordt verzonden. Deze stad komt dan ook op de eerste plaats. Hierna komt Londen. Amsterdam komt als derde belangrijkste vlieghaven uit de Euro pese bus. Hierna zien wij weer in be langrijkheid gerangschikt, Kopenha gen, Brussel, Zürich en Stockholm. Amsterdam neemt dus in Europa een gunstige plaats in voor het luchtver keer. Schiphol vervoert meer dan twee maal zoveel vracht dan Brussel en bijna viermaal zoveel als Stockholm Parijs staat ongeveer éénmaal zo be langrijk als Amsterdam genoteerd. De „worgwetten" van Kuyper zijn nimmer ge wijzigd, ook niet in tijden van socialistisch bewind l smette arbeid meer zou laten ver richten. De directie was welwillend, maar moest er op wijzen dat haar concessie haar verplichtte alle aangeboden goe deren te vervoeren. Van deze bepa ling zou zij de regering echter ont heffing vragen. Hierna greep de sta king snel om zich heen en op de 31ste Januari werkte in Amsterdam haast geen personeelslid meer en tijdens een avondvergadering werd in vele andere plaatsen eveneens de staking geproclameerd. Tijdens die vergadering kwam te lefonisch het bericht binnen, dat de H.IJ.S.M. van de minister van Wa terstaat „onder de gegeven omstan digheden" haar vrijheid van particu liere maatschappij had teruggekregen en dat zij nu alle eisen van de Ver eniging inwilligde. Een volledige ca pitulatie dus. Maar de stakers hadden er de smaak van te pakken gekregen en wilden nu de actie voortzetten tot de lonen waren verbeterd. Met grote moeite kon het bestuur het besluit tot opheffing der staking er door krijgen. In een manifest werd wel gezegd, dat weer gestaakt zou worden, als de re gering zou trachten een wettelijk sta kingsverbod te verkrijgen. Heel het raderwerk Deze uitslag maakte natuurlijk een geweldige indruk. Nu was de waar heid van het „Gans het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil" bewezen en zowel Domela Nieuwenhuis als Troelstra zongen in de rode pers het lied der overwin ning. Maar de regering zat niet stil. Het nationaal belang was door de staking geschaad, er dreigde een toestand van anarchie te ontstaan. Dergelijke dingen mochten zich niet herhalen en daarom werden met spoed drie wetsontwerpen ingediend. Hierin werd staking door spoorwegpersoneel strafbaar gesteld en een enquêtecommissie ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de arbeids voorwaarden en rechtsverhoudingen in het spoorwegbedrijf. Voorts werd beslo ten 15.000 verlofgangers onder de wa penen te roepen. De minister-president Kuyper legde een krachtige verklaring af, waarin hjj tot uitdrukking bracht, dat niemand reactie wilde, maar dat revolutie niet getolereerd kon worden. Comité's in actie. Tegen de z.g. „worgwetten" van Kuyper werd onmiddellijk hevig ge ageerd. Op 20 Februari werd onder leiding van Oudegeest een „Comité van Verweer" in het leven geroepen, dat de arbeiders opzweepte tot de „strijd voor de vrijheid". Het ant woord van de Chr. arbeiders bleef niet uit. Patrimonium, de Chr. Nati onale Werkmansbond, het Chr. Ar beidssecretariaat en de bond Maarten Luther richtten een „Comité van Verdediging" op en lieten een in stoere taal gesteld manifest versprei den, waarin alle revolutionnaire actie veroordeeld werd en waarin werd uitgesproken dat „de strijd voor het recht en de belangen der arbeiders moet worden gevoerd naar de begin selen van Gods Woord". Het waren rumoerige en span ningsvolle dagen tot de wetten van 2 tot 4 April in de Tweede Kamer behandeld en aangenomen werden. Toen brak de rode vloedgolf los. Troelstra en Oudegeest wilden geen nieuwe staking, maar zoals het al tijd gaat bij woelingende meest radicale raddraaiers gaven de toon aan en in het Comité van Verweer moesten de sociaal-democraten de vaan strijken voor de syndicalisten en vrije socialisten. Troelstra werd zelfs voor verrader gescholden. Het slot van het lied was, dat tegen 6 April een staking werd geproclameerd nu een zuiver politieke staking dus, rechtstreeks tegen de overheid gericht voor alle spoorwegarbeiders en voor de transportarbeiders in Amsterdam, Rotterdam, Zaandam en Dordrecht. Mislukt! Maar.deze staking werd een grote mislukking en het Comité bleek zijn invloed zeer te hebben overschat. Zelfs in Amsterdam staakten slechts 2000 arbeiders en de hele staking moest noodgedwongen op 9 April al worden afgelast. Dat rood avontuur had gewichtige gevolgen. De socialistische vakbewe ging was ontredderd. Op 11 en 12 April volgde wat Troelstra beschreef als „de hel" voor de leiders, die door hun verbitterde volgelingen ter ver antwoording werden geroepen. Steeds meer bonden scheidden zich af van het syndicalistische Ned. Arbeids secretariaat en zo gaf de staking mee de stoot tot de oprichting van het N.V.V. op 1 Januari 1906. De Chr. vakbeweging werd door heel dit ge beuren versterkt, daar ook toen reeds gebleken was, dat vele „neutrale" bonden in wezen de socialistische lei ding volgden. De spoorwegmaatschappijen ont sloegen 2000 stakers, nadat de Chr. organisaties blijk hadden gegeven hun Christenplicht te verstaan door te pleiten voor een barmhartige houding tegenover vele verdwaasden. Dat de nieuwe wettelijke bepalin gen de naam „worgwetten" niet ver dienden, blijkt wel uit het feit dat ze nimmer gewijzigd zijn, ook niet in tijden van socialistisch bewind. En de minister-president bewees ook, dat hij zich bewust was van de belangrijke steun, die de regering in moeilijke ogenblikken had gekregen van de Chr. uafcbeuieging. In een te legram bracht hij deze organisaties dank, enkele voormannen werden ge ridderd en ds Talma werd voorzitter van de Enquêtecommissie. Zo liep nu juist een halve eeuw geleden de eerste grootscheepse aanval van de revolutie op ons staatsbestel dood, dank zij het pal staan van de regering-Kuyper, maar mede dank zij de krachtige houding van de toen nog vaak voor „rood" uitgemaakte pioniers van de jonge Chr. sociale beweging. Een „Vliegende Hollander" van de K.L.M. zal Donderdag a.s. een dertig tal kunstig nagemaakte attributen van de Engelse kroningsplechtigheid n.l. kroningtroon, steen van Scone, robijn van de zwarte prins een onderdeel van de Kroon van het Imperium Cunningham diamant, die deel uit maakt van de scepter, koh-i-noor dia mant, die voorkomt in de kroon van de koningin-moeder, en 25 kronen van Engelse monarchen van Willem de Veroveraar tot Charles 2 van New- York via Amsterdam naar Londen vliegen, waar ze in de nacht van 30 op 31 Januari zullen arriveren. De lucht vaartmaatschappij heejt voor de uit voering van dit transport vanzelfspre- kend geen extra bewakingsmaatrege len getroffen, want geen van de attri buten is echt. Het zijn kunstig ver vaardigde imitaties op ware grootte, die o.a. dienen voor het repeteren van verscheidene onderdelen van de plech tigheid. Ze zijn in Amerika tentoongesteld, waar vele duizenden op deze wijze een voorproefje hebben gekregen van de luister en pracht, die in Juni de kro ning van H.M. Koningin Elisabeth zal omringen. (Ingez. mededeling, adv.) Herstellend na ziekte? versterkt U met Hij was Zondag even op het kantoor Zondagmiddag is de secretaris van het Fonds voor Sociale Instellingen der staatsmijnen, de heer if., in z(jn kantoor aan de Stationsstraat te Heerlen, door een onbekende man overvallen en op zjjn bureaustoel vastgebonden. De onbe kende ontnam hem zijn sleutels, waarmee hij twee brandkasten opende zon der evenwel geld te vinden. Ook bet forceren van een kluis in het kantoor van de gemeentelijke Volkscredietbank van Heerlen, zich bevindende in het zelfde voormalige schoolgebouw, had de brutale inbreker niets opgeleverd. Zon der geld heeft de man het hazenpad gekozen. Dc „Van Linschoten" te water gelaten. Als eerste van dit jaar is Zaterdagmor gen met goed gevolg van een der hellin gen van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, het enkelschroef vracht- en pas sagiersschip „Van Linschoten" voor re kening van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, te water gelaten door me vrouw W. H. Baronesse Collot d'Escury- Hooft, echtgenote van de president van de Nederlandse Handelmaatschappij. Toen de heer D. Zondag het kan toor waar hij toevallig even moest zijn achter zich dicht had gedaan, ontdekte hij, dat achter de deur een man stond met een breekijzer in de hand. Op het bureau lagen verscheidene inbrekers- werktuigen. De man met het breek ijzer maakte korte metten met D. Hij dwong hem in zijn bureaustoel te gaan zitten, bond hem daarna vast aan de verwarming en ontnam hem zijn sleu telbos. Daaraan bleek onder andere de sleutel te zitten van een brandkast in het kantoor van D„ zodat de inbre ker zich de moeite kon besparen, om die met zijn breekijzer te bewerken. De dief vond echter in de bewuste brand kast geen geld, wel lag er een enve loppe in, waarop stond geschreven „re servesleutel brandkast boekhouding". Met deze sleutel opende de inbreker vervolgens de zich in een aangrenzen de kamer bevindende brandkast van de kassier van bovengemeld 'fonds, maar ook deze kast bevatte geen geld. De man gaf daarna zijn pogingen om zich te verrijken met het geld van de So ciale Instellingen der Staatsmijnen maar op, en verdween met achterlating van zijn gereedschappen. Het onderzoek van de politie wees later uit, dat de inbreker voordat hij door D. werd gestoord in zijn bezig heden, ook aan het werk was geweest in het kantoor van de gemeentelijke Volkscredietbank van Heerlen, zich eveneens bevindend in hetzelfde ge bouw aan de Stationsstraat. In het kantoor van deze bank had de man de deur van de kluis geforceerd. De brandkast in die kluis had hij echter niet open kunnen krijgen. De inbreker was het gebouw binnen gekomen door een raam aan de achterkant. ZUID-AFRIKA „SCHREEUWT' OM GESCHOOLDE ARBEIDERS. Sir Kenneth Huigh, die een fabriek ter waarde van tien millioen gulden opricht te Vereeniging (Transvaal) heeft onlangs de aandacht gevestigd op het tekort aan geschoolde arbeidskrachten in de Unie van Zuid-Afrika. „Iedere industrieel die geld in dit land wil besteden, stuit op dit probleem lang voordat hij de kans krijgt ook maar een fractie van een mil lioen te besteden. Het is een feit, dat de industriële ontwikkeling onberekenbaar vertraagd wordt door het gebrek aan ge schoolde arbeiders. De handwerkslieden, die dit jaar uit Nederland zullen komen, betekenen slechts een druppel op een gloeiende plaat. Heel wat meer scheeps ladingen van dergelijke mensen zijn no dig", aldus de industrieel. SCHEPPING GODS. „Hebben die oude pioniers het mis ge had, als zij vasthielden aan de medede ling van de gerechtigheid in de openba ring Gods?" zo vroeg spr. zich af. Hij be antwoordde deze vraag ontkennend. God spreekt de eis der gerechtigheid Zijn schepping in, want die schepping heeft, dank zij Zijn genade, ook onder de zonde haar structuur behouden en zij is door Christus gegrepen. Daarom blijft het de taak van de Chr. vakbeweging om te zoeken en te vinden en in het sociale leven te concretiseren die gerechtigheid, die voor God en mensen kan bestaan. TELEURSTELLEND. Na het uitreiken der diploma's (vier leerlingen zakten voor het examen) deelde prof. De Gaay Fort man mee, dat op 1 Februari de derde cursus aan de Kaderschool zal begin nen, waarvoor 34 leerlingen zijn in geschreven. Gezien het feit, dat de thans beëindigde cursus met 50 stu denten begon, zal hiervan wel een zeer klein aantal overblijven. Spreker acht het dan ook teleurstellend, dat in een zo grote beweging als het C.N.V. de belangstelling voor de ka dervorming niet groter is en hij sprak de wens uit, dat de betekenis hieraan meer zal worden ingezien. Openbare les van Ds M. de Goede, (Van onze Utrechtse correspondent). De tweede cursus aan de Kaderschool van het Chr. Nationaal Vakverbond werd Zaterdag te Utrecht besloten met een openbare les van ds M. de Goede, Geref. predikant te Amsterdam en do cent in de sociale ethiek aan de school. Ds de Goede sprak hier over het begrip „gerechtigheid", dat thans in het centrum van de discussie staat, zoals ook op de Chr. Sociale conferentie is gebleken. Aan 15 studenten werd daarna door de reetor prof. mr W. F. de Gaay Fortman, het getuigschrift uitgereikt als bekroning op een studieperiode van twee en een half jaar. Ds de Goede schetste, hoe de pioniers van de Chr. Sociale beweging er van uit gingen, dat het mogelijk is door de open baring Gods zicht te krijgen op de God delijke gerechtigheid en haar eisen. Zo trachtten zij, met vallen en opstaan, deze gerechtigheid te verwezenlijken in het dagelijks leven, ook op sociaal terrein. Voor hen was het daarom heel gewoon van „beginselen" te spreken. Dat waren immers vaststaande richtsnoeren ter con cretisering van deze gerechtigheid voor mensen, die hadden leren bidden: „Uw Koninkrijk kome". Deze geloofsvisie is in later jaren van binnen uit hevig aangevochten door de dialectische theologie, die krachtens haar grondopvatting dit religieuze thema niet verdraagt. Immers, bij alle verschil tus sen de dialectici blijft de grondtrek over, dat er een absolute tegenstelling is tuSsen God en de schepping met als consequen tie, dat het onmogelijk is, dat er iets van Gods wereld zou inkomen in de onze. Het Koninkrijk Gods is niet in deze wereld, doch er zijn slechts tekenen, die er heen wijzen als op een toekomstige zaak; de gerechtigheid van dat Konink rijk en daarom nooit gevat worden in concrete geboden of „beginselen", die aansluiten op het geschapene zelf. Wij leven niet onder het Gebod van het Ko ninkrijk, maar onder de in de schepping vastliggende ordeningen. Staande in de gebrokenheid van dit aardse vlak kunnen we slechts opzien naar die andere wereld om dan van ogenblik tot ogenblik een actuele beslissing te nemen. Zo leidt deze opvatting dus tot een verandering van de verhouding zonde-genade in een tragi sche tweespalt en zo kan de mens zijn beslissingen niet meer nemen in liefde. 84 o— Diezelfde week gingen Bertus en Liesbet en de kinderen in de stad wor- nen en lieten de boerderij aan de jongelui Anton installeerde zich met een bed, een stoel en een tafel in. Dirk Verhorsts hut, die hij had overgeno men met het land er omheen. Hij wil de dicht bij zijn werk zijn. Soms over nachtte hij er, want hij werkte van zonsopgang totdat het donker werd. Hij kon met alle genoegen bij Jacob en Neeltje eten. Maar 'Zondags was hij niet thuis; en het gebeurde op een Maandagmor gen toen hij op de terugweg was, dat hij de hoofdstraat inkeek naar Meyers huis en daar een wagen met een span ossen voor de deur zag staan. Hij had eigenlijk allang gevoeld, dat hij Mina wel enige uitleg schuldig was. Al we kenlang, na Anna's aankomst, had hij haar gemeden. Natuurlijk vroeg Mina zich af waarom. En nu stapte hij im pulsief de straat in. Er was blijkbaar iets gaande. Man nen sjouwden dozen en kisten op de wagen. Was de familie Meyers aan het verhuizen? Het leek erop. Vrouw Meyers stond op de stoep de mannen aanwijzingen te geven bij het opladen. Ze keerde zich enigszins geschrokken om bij Antons „Goede morgen!" „Zo", zei ze en nam hem van hoofd tot voeten op. „We hebben jou ook in lang niet gezien." Anton knikte maar en wist niet wat hij zeggen zou. „Mina is binnen", vervolgde vrouw Meyers. „We zijn aan het verhuizen, zo je ziet. Weer naar Kalamazoo. We hebben vader eindelijk duidelijk kun nen maken, dat hij zijn werk daar evengoed kan doen als hier, en veel meer kan verdienen. En wij krijgen het er gemakkelijker." Anton knikte weer. „Ik ga even naar Mina toe", zei hij. Toen hij binnenging hoorde hij Mina's stem. Ze gaf aanwijzingen aan één der mannen. „Nee, je moet dit eerst mee nemen. Ik heb je immers gezegd, dat dat M li w-ifaett yat door Marian Schoolland dat breekbaar is en het laatste opgela den moet worden." Toen ze Anton in het vizier kreeg, keek ze hem recht aan zonder een glifnlach. „Je bent net op tijd om ons goede reis te wensen", zei ze. „Zie je wel, dat moeder en ik onze zin krijgen. We gaan terug naar de stad. Dit is geen oord om te wonen." „Dan ben ik blij voor jou", zei An ton. Ze glimlachte flauwtjes. „Dat is nog al glad. Hoe jij tevreden bent met het bestaan van een boerenkinkel gaat mij boven de pet. Hier is geen kans om vooruit te komen. Geef mij de stad maar". Anton haalde de schouders op. „En je vader dan? Het zal wel wennen, denk ik." Mina haalde op haar beurt de schou ders op. „Dat zal wel. Hij zal het in ieder geval een vooruitgang vinden als wij hem niet meer voortdurend om de oren zaniken over verhuizen." - Ze draaide zich om om de mannen aan wijzingen te geven en Anton wachtte. Toen ze hem weer aankeek stak hij de hand uit. „Ik hoop, dat jullie allemaal geluk kig zullen zijn", zei hij met een lichte nadruk op allemaal. „Dank je", zei Mina en gaf hem even een hand. „Dat zijn we tenminste van plan." Vrouw Meyers was druk bezig, toen Anton de deur uitkwam en dus nam. hij alleen in het voorbijgaan even de pet af. Ziezodat was achter de rug. Hij voelde zich opgelucht. De oogst was best. Het bleek, dat de grond opmerkelijk vruchtbaar was. Maar 't inhalen van de opbrengst was 'n vervelend en langdurig werk. Als het niet te hard waaide, kon er buiten ge dorst worden. Ze legden de tarwe op een blok hout of een gladde stronk en sloegen er op totdat het kaf losge laten had. Stond er wat wind, dan moest het binnen worden gedaan. Na het dorsen werd het graan steeds maar weer overgegoten van de ene houten kom in de andere, opdat het kaf weg geblazen zou worden door de wind. Jacob had heel wat tarwe verbouwd. Anton trof Neeltje eens juist toen ze bezig was het gouden graan van de ene kom in de andere te gieten en hjj werd getroffen door haar sierlijke fi guurtje. Zijn verlangen naar Anna werd heviger. Hij werkte harder. Eindelijk was de oogst binnen. De mais was opgeslagen in kisten en de aardappels waren ingekuild. Anton pakte een paar dingen in, zei ieder een vaarwel en zette de stap erin naar Kalamazoo. (Wordt vervolgd). bienqt oni WOENSDAG 28 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.: VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ac- cordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Commen taar; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 „De weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Metropole orkest; 17.50 Regeringsuitz,: Mevr. D. T. van He- mert tot Dingshof-Coldewey: „Een huis vrouw uit Surabaja vertelt"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Mil. reportage; 18.30 R.V.U.: Dr A. Saalborn: „Studies in vergelijkende literatuurge schiedenis: Joodse en Christelijke my stiek"; 19.00 „Het Welvaartsplan van het N.V.V.", causerie; 19.15 Gram.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 „Zo zijn we niet getrouwd", hoorsp.; 21.35 Dansmuziek; 22.00 Cabaret; 22.30 „Regen maken als wetenschappelijk beroep", causerie; 22.45 Pianoduo; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Orgelspel; 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.00 „Het Goede Geld", hoorspel; 12.10 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Alle-Dag-Kerkd.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interk. Thuisfront; 13.20 Amusementsmu ziek; 13.45 Kamermuziek;; 14.15 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Jeugdcon cert; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Mil. causerie; 18.00 Harpenensemble; 18.30 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven", causerie', 18.45 Geestelijke liede ren; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Deens Mil. orkest; 21.15 „Jezus Christus en de Wereldreligies", causerie; 21.35 Lichte muziek; 22.00 Viool, cello en clavecimbel; 22.30 Intern. Evang. Com mentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Om- roepork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.} 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 15.40 Altvioolrecital; 16.00 Gev. muziek; 16.55 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.58 Boekbespr.; 18.00 Zang en piano; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorspel; 20.50 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 —23.00 Nieuws. Het Britse genootschap voor bescher- voor vrouwelijke 400 gulden betaalden. ming van inboorlingen tegen slavernij is verontrust over recente berichten in de Britse pers, volgens welke maandelijks 5.000 slaven uit Afrika naar Arabië wor den verscheept via de Rode Zee. Het Labourparlementslid Sorensen zal de volgende maand de Britse regering vragen of het waar is, dat inboorlingen uit Oeganda in Oost-Afrika en Kameroen in West-Afrika nog steeds door slaven handelaars naar Arabië worden verkocht. Het genootschap heeft op het stellen van deze vraag aangedrongen. Voor de oor log patrouilleerden Britse oorlogsschepen in de Rode Zee om het overbrengen van slaven naar Arabië te onderdrukken, doch in de oorlog konden hiervoor geen schepen beschikbaar worden gesteld. Het genootschap hoopt van de Britse regering te vernemen, dat deze patrouille vaarten na de oorlog weer zijn ingesteld. In 1947 werd uit Zuid-Afrika gemeld, dat Ara Dieren voor mannelijke slaven 800 en In 1949 verklaarde een Britse afgevaar digde op een bijeenkomst van de Veren. Naties, dat de koloniale mogendheden de slavernij zo goed als onderdrukt hadden, in het byzonder in gebieden waar de slavernij veelvuldig voorkwam. AMERIKA HEEFT VEEL TE VEEL BOTER. Doordat de Amerikanen wegens de ho ge boterprijs meer margarine zijn gaan gebruiken en de boerprductie deze win ter tot dusverre bovendien onverwacht hoog is geweest, is er in de Verenigde Staten een enorm boteroverschot ont staan. De nieuwe regering van het land ziet zich gesteld voor het netelige pro bleem, hoe dit overschot van de hand moet worden gedaan. Ingevolge de wetten, die voorschrijven, dat de regering de prijzen der landbouw producten op een bepaald niveau moet steunen, is de regering verplicht alle productie-overschotten op te kopen ten einde te verhinderen, dat de prijzen da len beneden het aan de producenten ge garandeerde niveau. Sedert het begin van de vorige maand koopt de regering ge- niiddeld ongeveer één millioen pounds Overtollige jpoter per dag. Reeds liggen 41 millioen pounds in de koelhuizen van de staat opgeslagen en sommige autoriteiten verwachten, dat deze voorraad na het zo merseizoen zal zijn gestegen tot ongeveer 200 millioen pounds. Dreigende pokken-epidemie in Korea. In Korea dreigt een pokken-epidemie uit te breken. Er zijn 34 gevallen van pokken gemeld en 12 personen zijn reeds aan deze ziekte overleden. De Zuidkoreaanse regering heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse „Civil Service command' om grote hoeveelhe den entstof te zenden.' De voorraad ent stof van de Zuidkoreaanse autoriteiten, voldoende voor slechts 100.000 personen, ig reeds verbruikt. In Hirosjima is het nog gevaarlijk. Professor Hagiwara van de hogeschool van Hirosjima heeft verklaard, dat er nog steeds, ruim zeven jaar na het uit werpen van een Amerikaanse atoombom op de stad, in een gebied rondom het centrum van de ontploffing, met een straal van tenminste zevenhonderd meter, voorwerpen worden aangetroffen, die sporen van radio-activiteit vertonen en daardoor gevaarlijk zqn voor mensen. President-directeur van Nederl. Spoorwegen onderscheiden, In de vergauering van het Centraal Campagne Comité voor het Ned. Rode Kruis, die Zaterdagmiddag te Amsterdam werd gehouden, heeft de voorzitter, ir F. C. C. Baron van Tuyle van Zuylen het Kruis van Verdienste verleend aan ir F. Q. den Hollander, pres.-directeur van de Ned. Spoorwegen, onder wiens energieke leiding net Centraaf Caftipagne Comité jaarlijks de propaganda en inza melingsactie voert ten Denoeve van het Rode Kruiswerk in ons land. Brutale dief. In de kamer waar een bewoner van een perceel in de Sportlaan te 's Graven- nage lag te slapen, neeft een dief uit een broekzak een portemonnaie weggenomen. Uit een aangrenzende kamer stal hij uit een colbertjasje een portefeuille met f 625,De dader is aan de achterzijde, door het inslaan van een ruitje binnen kunnen komen en heeft door de voordeur het huis verlaten. Kon, Militaire Academie te Breda, De herdenkingsfeesten ter gelegenheid van het 125 jarig bestaan van de K.M.A. te Breda, zuilen, naar wij vernemen, 20, 21 en 22 Juli a.s. te Breda gehouden wor den. De gouverneur van deze academie heeft bereids tal van commissies inge steld om de feestelijkheden voor te be reiden. Twee Egyptische officieren vrijgelaten. Twee van de 25 officieren, die tien da gen geleden op beschuldiging van samen zwering tegen het regiem van generaal Naguib werden gearresteerd, zijn vrijge laten. Het was duidelijk, dat zijn onschul dig waren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3