Herstel Silo te Middelburg kost twee ton. (r Wat Zeeland krijgt aan silo-ruimte. Noord-Bevelands initiatief Voor de komende oogst in gebruik. J Koudekerke beeft een „Gemeenteblad". Moeilijkheden bij scheepswer „Zeeland". Oud burgemeester van Wemeldinge overleden. Uit Zzttcuid'b óitdm Fruittecltschool te Wilhelminadorp leverde 41 geslaagden af Allen slaagden. Kolendampvergiftiging in kerk te Hoek. Middelburg Vlissingen. Een schepje doet wonderen! ÉHt Goes. Raad benoemt gemeente ontvanger. SCHEEPSTIJDINGEN Dinsdag 27 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zeeland zal in de naaste toe komst beschikken over ongeveer 15.000 ton siloruimte, waarvan in Axel 2000 ton, in Kortgene 2000 ton, in Hulst en Sas van Gent sa men 4000 ton en in de nog te bouwen silo's in Wemeldinge 2000, Breskens 2500 en Middel burg 2000. Aan de rand van Middelburg staat langs het kanaal als een reusachtige stenen kolos, de tijdens de oorlogsdagen van 1944 uitgebrande silo van de voor malige meelfabriek. Een troosteloos uitziende ruïne, die echter, vóór de ko mende oogst weer een bestemming zal hebben gevonden. Ondernemende land bouwers op Noord-Beveland hebben de hoofden bjjeen gestoken en gesticht de „Coöperatieve Opslag- en Bewerkingsvereniging Middelburg G.A.", ge vestigd te Kortgene. Zjj hebben voor f 20.000 de restanten van de silo ge kocht en gaan het gebouw nu weer in gebruik stellen. Daarmee -zal de silo ruimte in Zeeland vermeerderen tot ongeveer 15.000 ton totaal. Reeds enkele jaren heeft de „Silo-' vereniging Noord-Beveland" het oog gehad op dit gebouw, waar, zo rede neerde men, zeker gebruik van zal worden gemaakt. De houthandel Al berts te Middelburg had destijds echter optie op het terrein rond de silo ver kregen en stelde er geen prijs op, dat anderen toegang tot het gebouw had den. Toen deze houthandel echter geen prijs meer op het terrein stelde, achtte men in Noord-Beveland het tijdstip gekomen om opnieuw een kans te wa gen. Jammer genoeg bleken toen de ijzeren trekstangen tussen de muren verdwenen te zijn hetgeen de waarde van het gebouw zeker met f 10.000 verminderde. Een deskundig onder zoek wees echter uit, dat het gebouw weer goed bruikbaar is te maken. De kosten schat men op f200.000. Toen het plan in de vergadering van de „Silovereniging Noord-Beveland" werd besproken achtten de leden het beter een aparte vereniging in het le ven te roepen en zo is nn de „Silover eniging Middelburg" ontstaan waaraan medewerking verlenen de Coöp. Land- bouwvereniging „Eiland Walcheren" en h„„ „Centraal Bureau" te Rotterdam. Ieder van hen zal een aantal aandelen voor zijn rekening nemen. Aan de architect Chr. deHeer te Rotterdam is opdracht gegeven de restauratie ter hand te nemen, waarbij hij wordt bijgestaan door de techni sche dienst van het C. B. te Rotter dam. Op het bestaande gebouw, dat 20 m. hoog is, komt een opbouw met omloop. Het gebouw bestaat uit 16 bewaarcellen met een elevatortoren en een trappenhuis. De totale inhoud is 2000 ton. 63 JAAR GELEDEN GEBOUWD, In 1890 werd het gebouw gezet door de fa. Kakebeeke te Goes. Volgens een 92-jarige Middelburger, die destijds nog bij de bouw geeft geholpen, zijn de muren 60 tot 70 cm. dik en door en door gemetseld. Het gebouw is onder heid met palen en bezit een hardste- Het gemeentebestuur van Koude kerke heeft een uitstekend initiatief genomen. Er is voor het eerst een Gemeentebladuitgegeven, dat de bewoners gaat voorlichten over alles wat er in het dorp gebeurt en, wat nog voornamer is, op deze wijze de gemeenschapszin zal proberen aan te kweken. Eenvoudig van opzet, (het blad wordt gestencild), kan het bij zonder goede diensten bewijzen en krijgen de dorpsbewoners een beter inzicht in de gemeentelijke huishou ding. In het eerste nummer schrijft de burgemeester, de heer J. L. Dreg mans, een „ten geleide" en wordt voorts al meteen een actueel probleem aangesneden door de jonge en kundi ge gemeentesecretaris, de heer L. A. van Splunder. Hij schrijft op popu- laire wijze over „Hoe worden de eind jes aan elkaar geknoopt?" Het ligt in de bedoeling, zo wordt nog mede gedeeld, dat het blad regelmatig bij dragen zal bevatten van leden van het gemeentebestuur en het gemeen- tepersoneel. Dit Koudekerkse initia tief verdient zeer zeker navolging Directeur, de heer G. A. Schouwink, werd ontslagen. Bij het op gang brengen van de N.V. Scheepswerf „Zeeland" te Hansweert hebben zich niet ver», wachte moeilijkheden voorgedaan tengevolge waarvan besloten is aan de oprichter van dit bedrijf, de heer G. A. Schouwink uit Hilversum, die tevens geruime tijd enig lid was van de raad van beheer, met ingang van 31 Maart a.s. ontslag te ver lenen. Dit besluit is genomen op een ver gadering van aandeelhouders, welke ook werd bijgewoond door vertegen woordigers van het Provinciaal Be stuur van Zeeland, van het gemeente bestuur van Kruiningen, waartoe Hansweert behoort, en van het De partement van Economische Zaken. Men besloot op deze vergadering eveneens, steun te verlenen aan po gingen om dit bedrijf voor de provin cie Zeeland te behouden. Op Woensdag 28 Mei van het vo rige jaar deelde de heer Schouwink in de gemeenteraad van Kruiningen mede, dat deze scheepswerf in Hans weert zou worden gevestigd en dat reeds orders voor vijf flinke schepen waren verkregen. Uiteraard werd deze mededeling in Hansweert met grote vreugde begroet. Op 8 Augustus van het vorige jaar werd bekend, dat de eerste opdracht officieel zou zijn ontvangen, n.l. de bouw van een zee sleepboot voor Pakistan. Begin Octo ber zou met deze bouw worden be gonnen. In September werkten reeds 60 man personeel op de werf en toen werd medegedeeld, dat half November op volle kracht zou worden gewerkt. Op 5 December werd bericht, dat de scheepswerf, die de naam „Zeeland" had gekregen, bijna gereed was om met de bouw van de Pakistaanse sleepboot te beginnen, maar daarna werd de toezegging weer naar Febru ari 1953 verschoven. Intussen is een financiële reorgani satie nodig gebleken, welke een ge volg zou zijn van het feit, dat de ini tiatiefnemer niet in staat is gebleken zijn financiële toezeggingen waar te maken. nen trap. Later verkocht de fa. Ka kebeeke de silo aan de Vereniging van Nederlandse Bakkerijen. De initiatiefnemers zijn niet bang, dat de silo geen emplooi zal vinden. Allereerst is er op Walcheren nergens een goed geoutilleerde opslag en voorts wil men deze silo ter beschikking stel len voor de pariculiere handel en om liggende coöperaties. De ligging is uitstekend, n.L slechts veertien meter vanaf het water en eveneens vlak bij de spoorlijn. Voor de Middelburgers zal het een genoegdoe ning zijn, dat zij hun silo weer in be drijf zullen zien komen, zij het dan ook, dat het initiatief van Noord-Be veland moest uitgaan. Ingezonden Mededeling (Adv 1 VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID Op 90-jarige leeftijd is te Wemel dinge overleden de oud-burgemeester van Wemeldinge, de heer F. Wabeke Azn. De begrafenis van wijlen de oud burgemeester heeft Woensdag te We meldinge plaats. F o o r t W a b e k e Azn., die de leef tijd der zeer sterken bereikte, was Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Bij K.B. van 16 December no. 28 werd hij benoemd tot burgemeester van Wemeldinge. 24 December 1902 werd hij geïnstalleerd. Deze instal latie betekende voor de overledene 't begin van een drukke, maar vooral zegenrijke ambtsperiode. Veel heeft wijlen de heer Wabeke voor i. emel- dinge gedaan en veel kwam onder zijn leiding tot stand. Als 'n echte burger vader stond hij aan het hoofd van zijn gemeente en geen moeite was voor hem te veel om iets te doen voor de inwoners van Wemeldinge. Dat hij op de handen werd gedragen door de be volking bleek bij zijn 25-jarig ambts jubileum, toen de inwoners van We meldinge voor hun burgemeester een monument oprichtten. „Dankbaar We meldinge. Aan zijn burgemeester Wa beke" staat er op. Onder leiding van wijlen burgemees ter Wabeke werd de openbare lagere school te Wemeldinge gebouwd. Thans is in dit gebouw de kleuterschool ge huisvest. Verder kwam tijdens zijn ambtsperiode onder meer de Wemel- dingse gasfabriek tot stand (later over gegaan naar het Goese gasbedrijf) en was hij mede-oprichter van de locaal- spoorweg van Goes naar Wemeldinge, die later weer is opgeheven. Dat ook buiten Zeeland de ver diensten van de heer Wabeke werden erkend bleek uit het feit, dat hij bij K.B. van 22 Augustus werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij K.B. van 21 November 1932 werd wijlen de heer Wabeke eervol ontslag verleend als burgemeester van We meldinge. Dit ontslag ging 15 Decem ber 1932 in. De heer Wabeke bekleedde tal van openbare functies. Zo was hij be stuurslid van de Coöperatieve Boeren leenbank, ontvanger van de Hervorm de kerkvoogdij, bestuurslid van de V.R. Kiesvereniging en lid van het bestuur van de Chr. school. Ingezonden Mededeling (adv Leerlingen bereikten goede resultaten Gistermiddag had in de „Prins van Oranje" te Goes de eindles plaats van de Fruitteeltschool te Wilhelmina dorp. Ir W. van Soest, de rykstuinbouw- consulent, gaf namens de docenten een overz'cht van het afgelopen cur- sisjaar, waaruit bleek, dat de leerlin gen goed hadden gewerkt en dat de resultaten beter waren dan het jaar tevoren. Dat de school steeds meer aan een behoefte voldoet bleek uit het feit, dat zich in het najaar niet minder dan 57 leerlingen aanmeldden, waarvan 41 leerlingen werden toegelaten. Het was dan ook nodig, dat lessen werden gegeven in de Landbouwwinterschool te Goes. Aan allen werd gisteren het diploma uitgereikt. De „inauguratie" hield dit jaar de heer E. Slabbekoorn, die duidelijk uit eenzette hoe het vervoer van de voe dingsstoffen door de plant plaats heeft. Verder hield de nu oud-leerling van de Hoeve uit Zaamslag eveneens een „causerie" over de bodemgesteldheid en aanplanting. Tevoren had de heer de Wilde nog een reeks vragen op zijn leerlingen afgevuurd, die zich niet van de wijs lieten brengen. Alle vragen werden prompt beantwoord. De heer van Oosten stelde hierna zijn vragen, die voor de leerlingen niet bijzonder veel moeilijkheden op leverden. De namen van de geslaagden naar volgorde van waardering zijn: J. H. Visser, Wilhelminadorp; M. J. de Leeuw, Wemeldinge; L. J. Fierloos, 's-Gravenpolder; A. Burger, Kapelle; C. H. Meijaard, Wemeldinge; A. Joos- se, Kapelle; W. Nieuwdorp, Bieze- linge; J. Zuidhof, Kwadendamme; A. Janse, Wilhelminadorp; C. H. Wis- kerke, Nieuwdorp; C. Joziasse, 's-Gra- venpolder; I. Ruissen, Kattendijke; C, J. Traas, Baarland; C. Wiskerke, 's-H. Arendskerke; P. Boogert, 's-Graven polder; M. Moelker, Nieuwdorp; E. A. Slabbekoorn, Zaamslag; C. de Blaey, Wolfaartsdijk; H. C. Collot d'Escury, Crepy (Fr.); W. Slabbekoorn, Kapelle; J. A. Vogelaar, Krabbendijke; M. Burger, Terneuzen; Jac. Braam, Lewe- dorp; M. van Baaien, Heinkenszand; C. van Baaien, Heinkenszand; A. Nijsse, Kapelle; A. van Hoeve, Sluis kil; J. L. Verbeen, Ovezande; J. de Jonge, Kloetinge; J. M. Eversdijk, Kapelle; L. Verbeek, 's-Gravenpolder; C. A. van Malland, Goes; A. v. d. Meule, Biezelinge; J. Waterman, Waar de; M. Raas, 's-Heer Arendskerke; M. D. Schwartz, Krabbendijke; J. P. Schrier, Waarde; D. Lokerse, 's-Heer Arendskerke; W. Wiskerke, Lewedorp J. Schipper, Heinkenszand; A. van Kerkvoort, Zaamslag. Aan J. H. Visser, M. J. de Leeuw, L. J. Fierloos, A. Burger, C. H. Mey- a„rd en J. Zuidhof werd een boek werk uitgereikt. Kerkgangers werden onwel. Zondagmorgen werd tijdens de kerkdienst in de Geref. Kerk (on- derh. art. 31 K.O.) een jongetje onwel en even later overkwam dit ook andere kerkgangers. De dienst werd onmiddellijk beëindigd. Dok ter Hofstee constateerde, dat er sprake was van kolendampvergifti ging. Een 15-tal personen, mannen zowel als vrouwen, werd bewuste loos. Enkelen moesten bij de dok ter worden binnengedragen. Ze kwamen gelukkig spoedig weer bi en een en ander had voor niemand ernstige gevolgen. Wel moesten enige kerkgangers met een taxi naar huis worden gebracht. Velen, die eerst niets hadden gemerkt, kregen het te kwaad, toen ze bui ten kwamen. Er kon de gehele dag geen dienst meer worden gehou den, daar de gassen nog niet ge heel uit het gebouw weggetrokken waren. Jaarvergadering afd. Walcheren N.V.S. Onder aandachtig gehoor van de aanwezigen heeft dokter L. J. Brongers, internist te Middelburg, werktentoonstelhng werden gedaan en C.B.P.B. TE GOES BIJEEN. De C.B.P.B. afd. Zuid-Beveland kwam Zaterdag te Goes in vergadering bijeen o.l.v. mej. T. Geelhoed te Nieuwdorp. De hoofdschotel was een korte modeshow, die vooraf gegaan was door een causerie over „De Nieuwe Voorjaarsmode" en waar de vele aanwezigen op aangename en leerzame wijze bijgebracht werd, hoe de kleding te dragen, te garneren, com bineren en daarbij steeds de juiste kleur te kiezen, wat staat en niet staat, voor elke kleur of type. Vele nieuwe kleuren en stofjes en des sins gingen nadien van hand tot hand, met een leuk avondjaponnetje, dat met enkele kleine veranderingen en tule om getoverd was in een jurk voor bruids meisjes werd deze show en causerie be sloten. De Firma die dit alles toonde cn de jonge mannequin hadden 'n welgemeend applhus van de vele aanwezigen in ont vangst te nemen. Verder vertelde een der leden over haar reis naar Oostenrijk, toegelicht met foto's. Ook de ontwikkelingsweek van 37 Maart, die te Birkhoven wordt gehou den, werd nader toegelicht en besproken. Ook enkele mededelingen over de Hand- Zaterdag voor de afdeling Walcheren van de Ned. Vereniging van Suiker zieken (N.V.S.) een causerie gehou den over „Problemen betreffende de suikerziekte". Verschillende onder werpen, o.a. het vinden van een pas sende werkkring, de kwakzalverij, leefwijze e.d. betreffende deze ziekte werden door de spreker behandeld. Deze jaarvergadering, gehouden in het Schuttershof te Middelburg, stond onder leiding van de voorzitter, de heer L. Janse de Jonge, die in zijn openingsrede een kort overzicht gaf van de doelstellingen der vereniging. Uit het jaarverslag der secretaris bleek, dat de afdeling momenteel 134 leden telt. De kaspositie, zo bleek uit het ver slag van de penningmeesteresse, blijft zorg baren. De rekening vermeldde een batig saldo van ƒ27.88. De pen ningmeesteresse, mevr. Brandenburg- Knop, werd herkozen. nadat het C.B.P.B.-lied gezongen was, werd door de presidente deze leerzame middag gesloten. C.J.M.V. jongensleiders bijeen. Zaterdagmiddag werd in het Vrij Evangelisch Verenigingsgebouw te Goes een ringvergadering gehouden van de C.J.M.V. jongensleiders op de Bevelanden en Tholen. De leiding berustte bij de vice-voor- zitter de heer M. Schouten. Het ver bond heeft voorgesteld om op 2e Pinksterdag bijeenkomsten voor de jongens "te beleggen i.v.m. het eeuw feest" van het C.J.M.V. Verder sprak in deze vergadering, de districtssecretaris voor het Zuiden, de heer M. J. Bijleveld, over „De hou ding van de leider tegenover zijn jon gens". Een leerzaam referaat, waarop een goede en uitvoerige bespreking volgde. Nieuwe postzegelautomaten. Naar de P.T.T. meedeelt, zijn thans postzegelautomaten geplaatst op de hoek SeissingelSeisweg. Er zijn twee automaten geplaatst, n.ï. voor postzegels van 2 en 10 cent. Ongetwij feld voorziet deze service van de P.T.T. in een behoefte. Het ligt verder in de bedoeling op de hoek Zach. JansenstraatJac. Catsstraat (Nieuw Middelburg) eveneens automaten te plaatsen. Afdeling Ned. Roode Kruis bestaat 30 jaar. Zaterdag vierde de transportcolonne- vereniging van de afdeling Vlissingen van het Roode Kruis haar 30-jarig be staan. Ter gelegenheid hiervan werden een 6-tal leden wegens 20 en 10 jaar trouwe dienst gehuldigd. In zijn ope ningswoord bracht de voorzitter, de heer Snoep, dank aan dr M. Schreuder, de commandant en cursusleider, voor het vele werk, dat deze voor de colonne heeft gedaan en overhandigde hem een gramofoonplaat. De voorzitter van de afdeling Vlis singen, de heer J. C. Corver, wenste het bestuur der colonne van harte ge luk met dit jubileum. Dokter G. J. M. de Greef vertoonde hierna door hemzelf gefotografeerde lichtbeelden van vogels en enkele mooie plekjes van Walcheren. Na de pauze werden door de afde lingsvoorzitter aan de groepscomman dant C. Kokelaar en de helpster le klasse mevr. A. W. KoolwijkMalgo voor hun 20-jarige trouwe dienst en aan de colonnecommandant dr M. Schreuder en de helpers W. A. J. Philipse, W. de Voogd en P. van Loe pen voor hun 10-jarige trouwe dienst onderscheidingen uitgereikt. De heer Snoep wenste de jubilarissen namens de transportcolonne van harte geluk. De heer de Corver zorgde op deze avond nog voor een verrassing door mee te delen, dat dokter de Greef op deze dag precies 25 jaar arts was in Vlissingen. Onde-hartelijk applaus van de aanwezigen feliciteerde hij de jubi laris. Ir Pieterse sprak voor de afdeling „Weer en Sterrenkunde", Voor de afdeling Zeeland van de Ned. Vereniging voor Weer- en Ster renkunde sprak te Vlissingen de voor zitter der afdeling ir. G. W. Pieterse over het onderwerp „Planetaria". Al vorens met zijn onderwerp te begin nen, sprak hij woorden van dank voor het vele werk dat de secretaris de heer J. W. Brevet, die wegens vertrek naar het buitenland zijn functie moet neer leggen, voor de vereniging heeft ge daan. Het onderwerp was voornamelijk gewijd aan de planetaris, die ir Pie terse zelf had vervaardigd en waar van hjj de werking en de bouw uit voerig besprak en met enkele tekenin gen toelichtte. Meegedeeld werd nog dat in de nacht van 29 op 30 Januari een maansverduistering te zien zal zijn. Geslaagde uitvoeringen van V.T.V. Vrijdag- en Zaterdagavond hield de Vlissingse Turnvereniging zijn jaar lijkse uitvoeringen, voor het eerst on der leiding van directeur Blind. Dui delijk bleek, dat het peil ook in het afgelopen jaar weer aanmerkelijk is gestegen, want er werd al weer heel wat beter gewerkt dan vorig jaar. Beide avonden werden geopend door de signaalafdeling, die thans behoorlijk is uitgegroeid en een bij zonder goede indruk maakte. Voor zitter Lemmers sprak op de hem ei gen enthousiaste manier inleidende woorden. Vrijdagavond kwamen de adspiran- ten van twaalf tot zestien jaar voor het voetlicht. Nagenoeg iedere groep liet een goede indruk achter. De uit voering van de oefeningen gebeurde met groter zorg dan verleden jaar en met meer discipline. Bijzondere vermelding verdient het nummer tremplin springen van de jonger s. Zaterdagavond was de beurt aan de dames en heren, waarbij de beste junioren-nummers waren ingelast. Jammer was, dat bij enkele oefenin gen de muziek niet goed bij de oefen stof was aangepast, zodat het soms wat rommelig werd, zonder dat er van fouten gesproken kon worden. Dat was onder meer het geval bij de vrije oefeningen voor de dames- en de herenjunioren. De dames hadden haar knotsoefe ningen beslist goed ingestudeerd, maar zij werd met te weinig élan uit gevoerd. De vrij moeilijke -oefeningen aan de hoge brug werden met heel wat meer vuur gebracht. Ook nu weer viel het bijzonder goede werk van mevrouw SinkePeeman op. Bij de heren vormde Jaap van de Zande een klasse apart. Een jubileum. Op 6 Februari zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer J. Meindersma van uit het hoge Noorden kwam en de Zeeuwse bodem betrad. Geduren de deze tijd was hij als onderwijzer werkzaam aan de Chr. Nationale School te Goes. Zijn arbeid heeft hij met grote liefde verricht. Trouwens niet alleen zijn schoolarbeid. Buiten de school maakte de heer Meindersma zich op velerlei terrein verdienstelijk. Zo verdiende hij zijn sporen in de jeugdbeweging, plaatselijk en provin ciaal georganiseerd, in de mannenver- eniging, in de afdeling Zuid-Beveland en omstreken van de onderwijzersver eniging, in het evangelisatiewerk, in de drankbestrijding. Verschillende ja ren diende hij de Geref. Kerk van Goes als ouderling. Wie hem van na bij kent, weet, dat hij al deze arbeid verricht in het bewustzijn, dat het le ven van een Christen dienstbaar moet zijn aan de uitbreiding van Gods Ko ninkrijk en de verheerlijking van Zijn Naam. Algemeen adresboek. Het Zeeuws Instituut voor Handels onderwijs heeft het algemeen adres boek van Goes het licht doen zien. Op vallend is dat dit adresboek dikker is dan de reeds eerder verschenen adres boeken. De oorzaak hiervan lijkt ons in de eerste plaats dat ër meer adver tenties in zijn opgenomen dan tevoren. Ook dit adresboek zal zijn bestaans recht bewijzen, temeer daar het boek werkje zeer overzichtelijk is en wat belangrijker is op het ogenblik volko men up to date. SMet Buisman zet U lekkerderN koHie. U spaart tegelijkertijd, want U hebt minder dure koffie nodig Gemeenteraad SEROOSKERKE (W.) Na de Nieuwjaarsrede van burgemees ter P. Dregmans, waarvoor wethouder A. Goedbloed namens de raadsleden dank bracht, werd ter voorziening in de vaca ture S. Francke tot gemeente-ontvanger benoemd de heer G. A. A. Adelaar te Middelburg, die reeds als le ambtenaar ter secretarie werkzaam is. In verband hiermee zal de functie van le ambtenaar en gemeente-ontvanger gecombineerd worden. De heer Adelaar werd na zijn benoe ming door de voorzitter beëdigd en ge lukgewenst. Besloten werd om voor 1953 een bedrag van f75,beschikbaar te stellen voor de opleiding van kleuter onder wijzer essen aan de Chr. Kweekschool te Middelburg. Met de gemeente Vrouwenpolder zal voor de duur van een half jaar een kas geldlening worden aangegaan ten bedra ge van f30.000, De jaarlijkse vergoeding van de on derhouder van de brandspuit zal worden verhoogd. Het toe te kennen voorschot aan het bestuur voor Geref. L.O. op de exploi tatievergoeding werd vastgesteld op een bedrag van f3658,67 en het voorschot in de kosten van een vakonderwijzer aan die school op f781,11. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 25 Jan.: SUMATRA van Londen. WINTERSWIJK van Gent. CAS- SIAN van Port Jerome. NOORDZEE van Antwerpen. INSPE van Antwerpen. Vertrokken 25 Jan.: Fouzon naar Ant werpen. START n. Middelsbrough. HARM naar Aahus. HEEMSKERK naar Stock holm. VAN BRAKEL naar Antwerpen. SUMATRA naar Antwerpen. CASSIAN naar Aalborg. INSPE naar Rostock. WIN TERSWIJK naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 25 Jan.: DINKEL van zee. MARIEKERK van Rot terdam. HESTIA van San Juan. TARA van Hamburg. ABBEKERK van Marseil le. BOUTIE van Caen. Gepasseerd van Antwerpen 25 Jan.: MUTUA FIDES naar Liverpool. ORANJE naar Hull. BETA naar Kopenhagen van Gent. WALCHEREN naar Waterfort. HELDER naar Amsterdam. ANNa IACOBAPOLDER Contactavond Nat. Reserve. In samen werking met de Oranjevereniging „Anna Jacoba" werd door de Nat. Reserve een filmavond georganiseerd, welke tevens als contactavond bedoeld was. Na enkele kleine films werd de hoofd film vertoond nl. „Toulouse 1920". Gesproken werd door de heren burge meester L. J. de Jonge, voorzitter van de vereniging Steun Wettig Gezag; J. P. van Dijk, voorzitter van de Oranjevereniging en Overste de Feijter. Het ei, maar niet van Columbus. Hoe wel geen gouden ei, heeft een kip van de heer C. J. van Dijke het gepresteerd een ei te produceren van 116 gram. BORSSEI.E Afdeling van de C.B.T.B. opgericht. Zaterdagmiddag werd een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afdeling van de C.B.T.B. De heer C. de Putter, voorzitter van de C.B.T.B. in Zeeland, gaf een uiteenzet ting van de doelstelling der christe lijke organisatie. Na de bespreking, die hierop volgde, werd overgegaan tot het stichten van een afdeling. Door de leden, die zich opgaven, werden on derling de functies verdeeld. COUJNSPLAAT Fropaganda-avond „Blinden Penning", Uitgaande van de vereniging „Blinden Penning" te Amsterdam werd Vrijdag avond in de bewaarschool een propagan- da-avond gehouden. Aan de hand van een collectie geprojecteerde beelden gaf de propagandist, de heer Lagerwerf, een uiteenzetting van dit werk. Het Ned, Herv. kerkkoor „Harpe Davids" verleen de haar medewerking. Komt er een gymnastiekvereniging? Dezer dagen werd in de zaal van de heer Gast een vergadering belegd om te spre ken over een mogelijke oprichting ener gymnastiekvereniging. Gezien de geringe opkomst kon tot een eventuele oprichting nog niet worden overgegaan. Toch werd besloten verder door te werken en con tact te zoeken met een gediplomeerd gymnastiekleraar. Binnen enkele weken zal dan weer een vergadering worden be legd, waarbij dan diverse plaatselijke ver enigingen zullen worden uitgenodigd. ELLEWOUTSDIJK Lezing over „Vrederust". Vrijdagavond hield ds J. v. d. Berg, geestelijk verzor ger van de Stichting, een lezing over „Vrederust". De leiding van de avond be rustte bij de voorzitter van de plaatselij ke afdeling, de heer L. Bosselaar, Bij het einde sprak de heer L. Bosse laar nog enkele woorden van dank en sloot ds H. Zunneberg deze avond met gebed. KATTENDIJKE Uitvoering T.O.G.O. Zaterdagavond gaf de mandolineclub T.O.G.O. uit Wemel dinge een uitvoering. Nadat enkele mu ziekstukken ten gehore waren gebracht, werd het toneelstuk „Pietje Duvel" opge voerd, KRABBEN Dl 1KB Geslaagd. Voor het diploma Moderne Bedrijfsadministratie slaagden de heren A. van Ostrum en A. Smit en voor het Practijk diploma Boekhouden de heer F. Traas te Krabbendijke, leerlingen van de heer A. J. de Weerdt, alhier. N.F.O. vergaderde. De N.F.O., afd. O. en Z.-Beveland vergaderde in de zaal van dhr J. Sinke, waar als spreker optrad de heer op 't Hof met als onderwerp „Bodemkartering". Ook werd nog ver toond de film „Imperiale ooooo" over de oestercultuur te Yerseke, welke werd toegelicht door de heer Oosthoek van Lewedorp. De vergadering was goed be zocht. O.- EN W.-SOUBURG Zendingsavond. In de afgelopen week werd door de Ned. Herv. Gemeente een Zendingsavond gehouden waarvoor grote belangstelling bestond. Spreker was ds P. J. Mackaay van het Zendingscentrum Oegstgeest die op boeiende wijze vertelde van het Zendingswerk in Indonesië met zijn vele moeilijkheden maar ook met zijn verblijdende berichten. Ook de zelf standigheid van de jonge kerk in Indo nesië werd besproken. Een film met op namen uit Indonesië werd vertoond. Deze geslaagde avond stond onder leiding van dr G. de Stoppelaar, die een openings woord en een slotwoord sprak. Begin van brand. Zaterdagmiddag was men bij de fam. T. in de Pieter Louwe- nestraat bezig met het bakken van pata tes frites.toen plotseling de vlam in de pan met vet sloeg waardoor een begin van brand ontstond. Doordat ook de schoorsteenloper vlam vatte, werd de brandweer gealarmeerd, die echter niet meer behoefde in te grijpen daar inmid dels de bewoners en omwonenden het vuur hadden geblust. De raad komt bijeen. Vrijdagmiddag zal de gemeenteraad de begrotingen voor 1953 behandelen. Voorts staat op de agenda het voorstel tot het verlenen van voorschotten aan de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisves ting te Vlissingen en tot het aanvra gen van rijkssteun voor de bouw van 60 woningen ten Zuiden van de Ka naalstraat. RITTHEM Zanguitvoering. De zangvereniging „Ons Lied" hield haar jaarlijkse feest avond. Na het openingswoord van Mevr. de Zeeuw bracht de vereniging 2 liede ren ten gehore, die alle goed werden uit gevoerd onder leiding van de dirigent, de heer J. Suurmond. Na de pauze werd het toneelstuk „Een schoonmoeder uit duizend" opgevoerd, wat eveneens met zorg ingestudeerd was. Een woord van lof aan de heer de Zeeuw is hier zeer zeker op zijn plaats. Mevr. de Zeeuw zong o.m. enkele „kleengedichtjes" van Guido Gezelle. Ook mogen niet onvermeld blijven de aardige jodelliederen, gezongen door een paar Souburgse jongedames. De opkomst was buitengewoon groot. RILLAND-B ATH „Getekend en bewaard". Vorige week werd in het kerkgebouw der Geref. Ge meente voor de S.G.P.-kiesvereniging een tijdrede gehouden door dr Smits, Chr. Geref. predikant te Sliedrecht, over het onderwerp „Getekend en bewaard". SEROOSKERKE v* Boer en ondernemer. In de Chr. school vergaderde de C.J.B.T.B. afd. Seroosker- ke (W.), gecombineerd met de afd. Wal cheren Noord, onder voorzitterschap van de heer S. Corbijn te Oostkapelle. De heer Stol, te Middelburg sprak over het onderwerp: „De boer als onderne mer". Een mooie prestatie. Na een korte stu dietijd en een onderbreking van 6 weken vlak voor het examen, slaagde de heer A. Joosse te Serooskerke (Wvoor het gehouden examen Moderne Bedrijfsadmi nistratie. éi'. PHILIPS LAND Winkeliersvereniging D.E.S. Op de deze week gehouden winkeliersvergadering van D.E.S. werd het woord gevoerd door de heer S. A. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland. In zijn causerie zette hij het veelomvattende werk van de Kamer uit een. Hij wees o.a. op de wijziging in het warenwetrecht. Daarna zette hij uiteen het doel van het aan de Kamer van Koophandel verbonden borgstellingfonds voor de Middenstand. Ook de overgangs bepalingen in de Vestigingswet voor het kleinbedrijf werden onder de loupe ge nomen, terwijl tenslotte nog werd gewe zen op de winkelsluitingswet op de plat telandsgemeenten. WILHELMINADORP Meisje te water. Toen dezer dagen twee vriendinnetjes, de meisjes L., aan het fietsen waren, kwamen ze met elkaar in botsing. Het achtjarige meisje Lokerse kwam in de haven van Goes terecht. Het vriendinnetje Labeur wist haar uit het water te halen en bleef zolang bij de plaats van het ongeluk tot hulp kwam opdagen om de fiets uit het water te iia- len. ZOUTELANDE Jaarfeest C.J.M.V. Zaterdagavond hiel den de C.J.M.V.-afdelingen een gezellig jaarfeest in „Middendorp". De voorzitter, de heer K. Wouters, gaf in zijn openings woord een overzicht van het verenigings leven. Het ledental is in 1952 van 47 tot 54 gestegen. Ook is er een nieuwe club opgericht. De heer H. J. Schoenmaker werd tot erelid benoemd als erkenning voor het vele werk dat hij voor het ver enigingsleven deed. De uitleenbibliotheek werkt prachtig; er wordt zeer veel ge bruik van gemaakt. Vlot werd nu een goed programma af gewerkt. De Bijbelinleiding werd gehou den door P. de Visser over Ex. 32111. De enquête tussen verloofde paartjes gaf aan, dat 2 maal 1 1 is. De mondorgelclub gaf op zeer verdienstelijke wijze enkele nummers weg. Als solist verdient Piet Melis vermelding. Twee toneelstukjes: „De jongens van de hobbyclub" en „Aard appels" vulden de avond. De verloting was voor de ziekendienst op Walcheren. De heer Schoenmaker hield de dagsluiting. (Zie vervolg op pag 5).

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2