„WI| MISSEN ZE ZO NODE" "f i 4 1 g 1 ÜÉËI 4 t 'f 1 J j 1 f ZEELAND MOET EEN VEILIGE PROVINCIE WORDEN „Bijna-ongevallen" worden geregistreerd E.D.G -landen zelf verantwoordelijk voor territoriale troepen en tijdstip van mobilisatie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Posthume verzetskruisen uitgereikt \k SNIPPER Treffende woorden van H«M* de Koningin W aarschu wing aan Rusland Twee mannen verpletterd Raad van Vlissingen wijst weg schap geheel van de hand Tijdvermorsing voor de justitie Op 8 en 9 Septemoer nationaal paardentestijn in Den tfosch De heer Stallaert erelid Nieuwe verkeersactie van Rijkspolitie Bespreking over Mij Zeeland. Uitgave» Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2495. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: DiJkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2385 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ot. per woord ZATERDAG 24 JANUARI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JAGQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. V. Burgelèr, Kruisingen; A, I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 8.31 u., onder 17.14 u. Maan op 12.32 u, onder 4.38 u. Hoogwater Zondag 25 Januari! Vlissingen: 10.18 u. 1.34 m., 23.10 u. 1.41 m. Terneuzen: 10.45 u. 1.56 m., 23.37 u. 1.63 m. Wémeldinge: 11.41 u. 1.22 m., u. vm. Zierikzee: 11.24 u. 1.04 m„ u. m. Kon. onderscheidingen De heer Elout van Soeter woude ridder Oranje Nassau Ier gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag is de heer F. 3. Elout van Soeterwoiule door H. M. de Koningin onderscheiden. Gisteren heeft de bur gemeester, de heer W. J, E. Cromme- lin, hem de ridde-srde van Oranje Nassau overhandigd. Deze tachtigjarige heeft een werk zaam leven achter zich. Zo was hij van 1909 tot 1946 raadslid van de gemeente Domburg; 27 jaar achtereen trad hij op als wethouder en van 1941 tot 1945 bovendien als waarnemend burge meester, Verder was hij me»r dan 25 jaar voorzitter van het Burgerlijk Arrwbestnur (tot 1945 toe) en is hij nu nog directeur van de Domburgse Zee- badinrichting (van 1903 af!) en secre taris van de Domburgs6 Golfclub. Trouwens, hij vervult ook nog ver scheidene andere bestuursfuncties in deze provincie. De Commissaris der Koningin was bij de uitreiking aanwe zig en sprak als vriend zijn gelukwen sen uit. 's Avonds bracht de muziek vereniging „Apollo" hem een serenade. W. BEEKMAN ONDER SCHEIDEN. Aan de winkelbediende van het fili aal in Middelburg van de N.V. A. Kreymborg en Co, de heer W. Beek man, is de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eremedaille in brons toegekend. D e melkprijs wordt met ingang van Maandag a.s. één cent verhoogd, zo is thans officieel meegedeeld. Men durft deze maatregel aan omdat men verwacht dat de daling van de var- kensvieesprijzen zich zal voortzetten. i t Er besiaai een kans um mti ingang van 1 April geen visum meer benodigd zal zijn voor een bezoek aan West- Duitsland. De Bondsdag heeft dit aan de regering verzocht. Op de pasar te Padang is een Nederlandse dame door een messteek in de rug gewond. Men vermoedt dat het een wraakne ming was van een ontevreden onder geschikte. In Doetinchem bleef een g-ard, dat met een wagen achter zich een onbewaakte overweg moest passe ren, met een hoef tussen de rails ste ken. Toen er een diesel aankwam trachtte de eigenaar van het dier de aandacht van de wagenbestuurder te trekken, maar tevergeefs: de trein greep paard en wagen. Het paard was op slag dood, de diesel had vertraging. De Belg, die enige tijd geleden ge grepen werd, omdat hij „voor de grap" S.O.S.-seinen de wereld inzond en al dus reddingsdiensten veel onnodige last bezorgde, heeft een jaar voorwaar delijk gekregen. Ook moet hij 6000 fr. schadevergoeding betalen aan het Bel gische zeewezen. In Zaandam is de hoofdopzichter-keurmeester van het slachthuis gearresteerd. Hij adminis treerde niet al te best; wel voor de slagers maar niet voor het z.g. verze keringsfonds voor slagers! En als belo ning kreeg hij nog wel eens een pakje thuis met prima vlees. Toen een sla gersknecht dat vertelde kreeg men arg waan en nu hebben ook de slagers pro ces verbaal gekregen! Kardinaal Mindszenty, de tot levenslang veroor deelde Hongaarse prelaat, geniet een uitstekende gezondheid, aldus heeft Radio-Vaticaan verteld. Men heeft de ze berichten van zijn moeder die hem op 23 November heeft mogen bezoeken. „Dit is een symbolische hulde aan het ganse ondergrondse verzet!" aldus sprak gistermorgen H.M. de Koningin in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam, voordat zij aan de nabestaanden van elf illegale werkers het hun verleende verzets- kruis uitreikte. Een plechtigheid, waarbij ook minister-president Droes aanwezig was, een viertal commissarissen der Koningin en tal van militaire autoriteiten. „De meesten hunner oevrijdden door opoffering van hun eigen leven talrijke anderen uit gevangenschap én vrijwaarden hen daardoor voor executie. De overigen zetten hun on dergrondse werk reeds op in 1940 en 1941, een werk dat in de latere ja ren tot grote activiteit zou uitgroei en. Hst zijn de mensen van wie wij mmed, dat we ze slechts zo node kunnen missen het heeft niet zo mogen zijn: hun is de eeuwige rust tix vreugde gegeven. Het hart van U, hun dierbaren, moge gaan gloeien wanneer bet zich warmt aan deze erkenning, die diep geworteld is in ons aller harten niet dagelijks geuit maar daarom al leen maar des te dieper in ons ge- .estigd voor altijd!" aldus sprak de Koningin. Elk der elf nabestaanden ontving uit handen van de Koningin het verzets- kruis. Na de uitreiking speelde een groep van acht hoornblazers zacht het Wilhelmus. Daarna ontving de Konin- fin de familieleden der illegale wer- ers groepsgewijze in de audiëntiezaal. Het zoontje van de verzetsstrijder Adriaan Nagtegaal uit Mijdrecht nam uit banden van de Lands vrouwe het verzetskruis in ont vangst. Nota's over Westelijke belangen in Oost-Duitsland Nu de „zuivering" achter het ijzeren gordijn, en speciaal in Oost-Duitsland een hoogtepunt heeft bereikt, hebben Engeland en Amerika een nota-wisse ling met de Sowjet-Unie gepubliceerd, waarin Rusland aansprakelijk gesteld wordt voor alle schade die eventueel zal toegebracht worden aan buiten landse eigendommen. Volgens de na oorlogse overeenkomsten is Rusland nl. aansprakelijk voor de gang van zaken in Oost-Duitsland, ook al hebben de Sowjets de verantwoordelijkheid over gedragen aan de (door de Westelijken niet erkende) Oostduitse volksregering. De notawisseling dateert reeds van het begin van het vorig jaar. Na een onbevredigend antwoord van Rusland is de eis nu echter herhaald.' Ook Frankrijk en Nederland zullen binnen kort een dergelijke nota aan de Rus sische regering doen overhandigen. De Engelse belangen in Oost-Duitsland belopen een bedrag van verscheidene millioenen ponden, de Amerikaanse meer dan 200 millioen dollar. De Shell heeft er o.a. belangen. VAN FLEET VERTREKT UIT KOREA Met ingang van 31 Maart wordt de opperbevelhebber van het Amerikaan se achtste leger op Korea, generaal James A. van Fleet, vervangen, door generaal Maxwell Taylor, thans chef van de staf voor operaties en adminis tratie van het leger. Generaal van Fleet ging naar Korea toen Mc Arthur door Truman werd te ruggeroepen. De nieuwe opperbevel hebber, generaal Taylor, streed na de invasie o.a. in Nederland. Hij was eni ge tijd directeur van de militaire aca demie te West Point en Amerikaans bevelhebber te Berlijn. BEDRIJFSONGEVAL BIJ „DE SCHELDE" Slachtoffer overleden Woensdagmiddag was de 38-jarige M. Grozema uit Vlissingen op het ter rein van „De Schelde" bezig grote ijze ren platen te vervoeren. Door nog niet opgehelderde oorzaak schoot een plaat, toen de vracht op ongeveer l'/i meter hoogte in de klauwen hing, los en kwam terecht op de voeten van het slachtoffer. Deze viel en kwam met zijn hoofd op een ijzeren spant terecht. Onmiddellijk werd hij naar het Sint Jozephziekenhuis overgebracht. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is hij aan zijn verwondingen overieden. Hij was gehuwd en had vijf kinderen. Contragewicht van ophaalbrug kwam naar beneden In Ankeveen zijn twee mannen door het contragewicht van een op haalbrug als het ware verpletterd, doordat een paal van deze; brug brak en ten gevolge daarvan ook de ketting, waarin het gewicht hing, het' begaf. Het was omstreeks half vijf, toen de vrachtauto van de kolenhandelaar Van Emmerik uit Nederhorst den ,J3erg de ophaalbrug passeerde. In de cabine zaten de 28-jarige Henk van Emmerik(ongehuwd) en de gehuwde knecht H. van Dijk uit Hilversum, 29 jaar, die juist gisteren weer aan het werk was gegaan na een ziekte. Juist toen zij op de brug waren, brak een paal af en dit had tot gevolg dat ook de veiligheidsketting, waaraan het zware contragewicht van de brug was bevestigd, brak. Het gewicht sloeg op de cabine en verpletterde de beide jonge mannen. Omstanders schoten snel toe en verwijderden met veel moeite het zware gewicht. De levens geesten bleken echter al geweken. Vandaag zal een onderzoek worden ingesteld door een deskundige. Men zal o.a. nagaan of het hout van de paal mogelijk was vermolmd. Ontploffing in Vlissingse schoolkelder Toen Donderdagmorgen het hoofd van de school aan de Pres. Roosevelt- laan, de heer J. A. Oosterling, in de kelder van de school een lucifer af streek om de kachel aan te steken, schoot plotseling een steekvlam uit de verwarmingsinstallatie. Door rondvlie gende stukken metaal werd het school hoofd aan voorhoofd en polsen ver wond. Na in Bethesda verbonden te zijn kon hij weer naar de school terug keren. De verwarmingsinstallatie is zwaar beschadigd en een paar ruiten zijn vernield. Niet meer alleen critiek op details Steun aan meerdere culturele evenementen? In verband met het voorstel een bezwaarschrift te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat tegen het waterschap „Wegschap Walcheren" is gistermiddag in de raad van Vlissingen door het college van B. en W. mee gedeeld, dat in de brief nu het gehele Wegschap ais voor Vlissingen onaan vaardbaar van de hand wordt gewezen. De raad diende destijds een bezwaar schrift in bij G.S., waarbij op enkele onaanvaardbare punten (zoals t.o kosten verdeling) werd gewezen. Nu de Prov. Staten op geen enkele wij-m aan de bezwaren tegemoet gekomen zijn, heeft de raad in het bezwaarsenrift aan de minister het Wegschap als geheel afgewezen. In geval van agressie „In geval van agressie zal de Nato-bevelhebber geen zeggen schap hebben over de territoriale troepen. Een beslissing over mobi lisatie berust bij de afzonderlijke landen van de E.D.G.". Dit was de kern van het antwoord, dat gene- raal-majoor Th. E. E. H. Mathon van de generale staf gaf op een vraag van generaal Mr. H. J. Kruis op een bijeenkomst van de vereni ging ter beoefening van de krijgs wetenschap. Generaal-majoor Mathon heeft daar gesproken over de Europese Defensie Gemeenschap en o.a. betoogd, dat de E.D.G. geen politieke taak heeft en in dit verband ook geen eigen inlichtin gendienst heeft. Wel moet de E.D.G. beschikken over een documentatie dienst doch het eigenlijke inlichtingen werk zal moeten geschieden door de Nato. „Daarnaast", zo zei generaal- majoor Mathon, „moeten de landen hun eigen nationale inlichtingendienst hebben. Deze dienst zal dan ook kun nen adviseren over een eventuele be slissing tot mobilisatie". In dit verband stelde generaal Kruis de vraag wie dan de zeggenschap over de territoriale troepen heeft, dit zijn dus de troepen die aangewezen zijn binnen de landsgrenzen op te treden. Generaal-majoor Mathon antwoord de hierop, dat ook in E.D.G.-verband de regering moet kunnen beschikken over een eigen inlichtingendienst om zelf gegevens te verzamelen en om op grond daarvan zelf b.v. eventueel het moment van mobilisatie te kiezen. In dien de E.D.G. geen inlichtingendienst heeft moeten de afzonderlijke landen er zelf een hebben. Spr. betoogde, dat de territoriale verdediging levensbelangen, vooral voor de burgers, in zich heeft, belan gen die uitgaan bQven de militaire. „Het gaat hier ook om de verantwoor delijkheid van de regering ten aanzien van de burgerbevolking", aldus spr., „en voor deze bevolking blijft de re gering aansprakelijk. De regering heeft hier verantwoordelijkheden, die ze aan geen enkele militaire instantie kan overdragen". De heer M. J. van Poelje (Arb.) had opgemerkt, dat er verschil bestaat tus sen het bezwaarschrift aan de Staten en de brief aan de minister. Wethouder M. A. van Popering (Arb.) wees er op, dat er sprake is van een principieel verschil tussen beide brieven, doch wethouder L. P. van Oorschot, die als Statenlid destijds heeft tegengestemd, sprak van een gradueel verschil. Dit noopte de burgemeester tot de opmer king, dat beide inzichten in feite over eenkomen en dat er geen tegenstelling is in opvatting tussen de beide wet houders. De heer van Oorschot zei nog, dat de Staten de financiële belangen van de plattelandsgemeenten be schermden door de steden in verhou ding veel te hoge lasten op te leggen. STEDN AAN CULTUUR. Het voorstel 75 pet van het tekort van de komende uitvoering van de „Mattheus Passion" door de Vlissingse Oratoriumvereniging voor rekening van de gemeente te laten komen, werd goedgekeurd. De heren Marijs (A.R.) en van Poelje wezen erop, dat ook an dere verenigingen mogelijk voor een dergelijke steun in aanmerking komen. Wethouder W. Poppe (A.R.) zei, dat ook B. en W. overwegen een bedrag ter beschikking te stellen voor cultu rele doeleinden. Dit bedrag zou dan verdeeld kunnen worden over de daar voor in aanmerking komende vereni gingen. Aan Simons' Metaalhandel N.V. te Rotterdam werd een deej van het in dustrieterrein in huur gegeven voor de vestiging van het bedrijf en de daarbij behorende voorzieningen. Een crediet werd verleend voor het herstel van de stormschade aan de Boulevard Evertsen. BENOEMÏNGEN. Tot concierge in vaste dienst aan de gem. dagschool voor de nijverheid werd benoemd de heer J. P. Kempe. Aan de heer A. M. de Bont werd eervol ont slag verleend als leraar van de avond school voor nijverheidsonderwijs. Tot bestuursleden van het Medisch Cen trum werden herbenoemd de heren L. P. van Oorschot, J. P. Ventevogel, P. L. Abrahamse, M. Schreuder en be noemd in de vacature G. Sissingh de heer G. J. M. de Greef. Tot lid van het bestuur van de stichting Sportpark Vlissingen werd benoemd het raadslid de heer P. J. F. Wanst. Mr, Zaaijer in zaak-Fonteijn Een grimmige Mr. Zaaijer heeft gistermiddag voor het Gerechtshof te Den Haag critiek geleverd op de be slissing van de Hoge Raad, dat de ge wezen sergeant van de Kon. Marine A. H. F. Fonteijn mag proberen te be wijzen dat hij 18 jaar geleden ten on rechte is afgekeurd voor de marine- dienst en dat dus zijn pamflet van 1949, waarin hij twee marine-artsen van kwade trouw beschuldigde, niet beledigend is omdat hij zijn beschuldi gingen schreef in het algemeen belang. „Het is in hoge mate te betreuren, dat de Hoge Raad het nodig heeft ge oordeeld verdachte toe te laten tot het leveren van het waarheidsbewjjs zijner onwaarheden, hoewel van te voren vast staat, dat dit slechts tijdvermor sing voor de Justitie is. Het is al erg genoeg dat de verdachte voor zijn ge- quaeruleer de rechtzaal als podium ter beschikking heeft gekregen!" aldus Mr. Zaaijer, procureur-generaal bij het Gerechtshof in zijn requisitoir. Maar hij kon niet anders doen dan het Hof te verzoeken de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor een nieuw onderzoek. Fon teijn er in zijn beschuiaig...0 waar te maken dan zal hjj bij de marine worden gerehabiliteerd en schadeloos gesteld moeten worden. Faalt hij dan kan hij wegens laster veroordeeld wor den tot drie jaar gevangenisstraf. Dat Mr. Zaaijer graag die eis zal indienen is wel zeker....! Afd. Zeeland van Ned. Trekpaard vergaderde Op 8 en 9 September zal in Den Bosch de nationale tentoonstelling ge houden worden van de Kon. Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard". Aldus is gisteren medegedeeld op de te Goes gehouden vergadering van de afd. Zeeland, die voor het eerst geleid werd door voorzitter J. Q. C. Lenshoek. Deze gaf in zijn maidenspeech een kort overzicht van de resultaten in het afgelopen jaar. Niettegenstaande de afnemende belangstelling voor het ERGENS achter de brede ruiten van een café-restaurant zit een man gezellig achter een kopje koffie. Hij kijkt uit op een druk kruispunt, waar het verkeer langs raast. „Ai, kijk daar die auto!" Zonder richting aan te geven zwenkt de wagen een bocht in achter het stuur een nonchalant rokend heerschap snijdt een andere wagen en raced doorDat was bijna een ongeluk. De man achter het kopje koffie schudt glimlachend het hoofd, „Dat was er dan wéér een." Op een stuk papier schetst hij snel de situatie, zoals hij die zoeven heeft waargenomen. Hij heeft meer van die schetsen in zijn zak. Allemaal getekend in dat café. Dat doet hij zon paar uur per dag. En hij is niet de enige. Een paar uur verder, in een andere gemeente, zit nog zo'n tekenaar. Welis waar niet zo comfortabel hij zit achter de ramen van het gemeente huis vlak tegenover een scherpe bocht maar ook hij grijpt verschei dene malen gramstorig naar potlood en papier. Met het verschijnen van die vlotte tekenaars heeft de Rijkspolitie in Zeeland een nieuwe verkeersactie op stapel gezet: minder ongevallen, méér begrip! Majoor W. H. van Ballegooyen de Jong, de districtscommandant heeft ons hierover het een en ander ver teld. Hij is begonnen met het verza melen van materiaal, teneinde eens nauwkeurig uit te zoeken waar en Achter een raam zit een man en hij noteert waardoor de meeste verkeersongeval len ontstaan. En dat is geen gemakke lijk werk. Uit het gesprek bleek, dat in het af gelopen jaar het aantal verkeersonge vallen relatief is verminderd. Wat hier van precies de oorzaak was valt moei lijk te zeggen. Een belangrijke factor noemde hij het op sterkte brengen van de verkeersgroep die nu in Middelburg 16 man telt en in Terneuzen 9 man. Hun witte petten boezemen genoeg ontzag in. Er zullen maar weinig auto mobilisten zijn, die, met zo'n hoofd deksel in de buurt, nog durven door jakkeren. 625 VERKEERSONGEVALLEN. Er vonden in totaal 625 verkeers ongevallen in Zeeland plaats in het afgelopen jaar waarvan 356 tussen auto's. Tengevolge van deze ongeval len werden in totaal 14 personen ge dood en 229 gewond. Men heeft ook cijfers verzameld over de oorzaken van genoemde ver keersongevallen. Het bleek, dat 't niet verlenen van voorrang de voornaamste oorzaak vormt. Niet minder dan 143 ongevallen waren het gevolg van deze „onhoffelijkheid". Onoplettendheid bij de weggebruikers leverde 118 ongeval len op. Het slippen van een voertuig 65, roekeloos rijden 45, het plotseling oversteken van een voetganger over de rijweg 38, links rijden 52, onvol doende uitwijken bij het passeren 35, „snijden" bij nadering van een tegen ligger 16, slechte toestand van de voertuigen 23 en „verblinding" door tegenligger 5 ongevallen. Zes ongeval len ontstonden door dronkenschap van de bestuurder. MEESTE ONGEVALLEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De meeste ongevallen vonden plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, zeker meer dan de helft van het totaal aantal in de gehele provincie. Men wijt dit voor namelijk aan de onvoldoende capaci teit van de wegen. Ongelukscentra zijn vooral Axel, waar 38 ongevallen plaats vonden, Hulst met 27 ongevallen, Hon- tenisse met 23, Oostburg met 27 en Sas van Gent met 20 ongevallen. Vele ongevallen vinden uiteraard ook plaats op de Rijksweg Middelburg Bergen op Zoom. Met nadruk z(j er nog op gewezen, dat genoemd aantal van 625 ver keersongevallen alleen betreft de on gevallen buiten de gemeenten Middel burg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Men schat het aantal ongevallen in deze gemeenten op tien procent van het totaal. DE „BIJNA-ONGEVALLEN". Laten we nu nog even terugkeren naar de man-achter-het-kopje-koffie. Het is een politieman in burger en hij tekent de, wat men noemt „bijna- ongevallen" aan. Méér niet. Hij komt U niet achterna, al zou hij er misschien wel zin in hebben! In de centra waar de meeste ongevallen voorkomen wil men n.l. precies uitzoeken wat de oorzaak kan zijn. Misschien is het weg dek niet in orde, misschien levert een huis of een heg onvoldoende uitzicht, misschien ook is vooral na een markt dag het verkeer daar wat al te inten sief. Al die gegevens zullen tenslotte een beeld kunnen geven en mogelijkheden bieden tot een oplossing. EINDELIJK! De burgemeester van Vlissingen heeft gistermiddag in de raad mee gedeeld, dat de minister van Ver keer en Waterstaat het voornemen heeft met het college van Ged. Sta ten en het Vlissingse gemeente bestuur een bespreking te houden over de afvaarthaven van de da gelijkse dienst op Engeland. Deze bespreking werd ongeveer een jaar geleden door de vorige minis ter aan de Eerste Kamer in uitzicht gesteld. Betreffende het vervoer van de „Zeeland" deelde mr B. Kolff mede, dat het passagiersvervoer zich in 1952 gunstig ontwikkelde. Er was een vrij grote toename ten opzichte van 1951. Het goederenvervoer liep als gevolg van de invoerbeperkingen in Enge land terug. De toeristendienst VlissingenFol kestone heeft ook in 1952 niet voldaan. Vandaar het besluit, de dienst niet verder voort te zetten. trekpaard, blijft het ledental van de afdeling stijgen. In 1941 telde de af deling 1908 leden en thans 2420. Het aantal ingeschreven veulens ech ter terug van 2242 in 1941 te i in 1951. Het aantal gedekte men,., van 11376 tot 6282. Uit deze cijfers concludeerde do voorzitter, dat het merendeel der leden bestaat uit kleine fokkers, terwijl da grote fokkers de fokkerij inkrompen. De prijzen in het afgelopen jaar noem de hij redelijk. Een bodem in de markt vormt de slaehtprjjs die nog vrij be hoorlijk was. Dat de waarde van een behoorlijk jong- of werkpaard slechts even boven de slaehtprjjs uitkomt achtte hij ongezond. De fokkers zullen alle krachten moeten inspannen om da vooraanstaande plaats te kunnen be houden. De Kring Walcheren vormt een prijzenswaardig voorbeeld van wal enthousiasme vermag. Hij deelde ten slotte mede, dat de Goesa marktcom- missie een beker heeft uitgeloofd voor de kampioenshengst op de komende keuring. Nadat het jaarverslag van de secre taris, de heer A. Cappon, was gelezen en de begroting voor 1953 was goed gekeurd volgden de vexkiezingen ter voorziening in diverse vacatures we gens periodieke aftreding. Als hoofdbestuursleden werden her kozen de heren J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge en M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe, als plv. hoofdbestuursleden de heren J. der Weduwen, Nieuwer- kerk, I. de Buck, Oostkapelle, W. Kos ter, Axel, Cyr. Steyaert te Graauw en Joh. de Feyter te Schoondijke. Naar de algemene vergadering wer den als afgevaardigden herkozen de heren P. Scheele de Putter te Bieze linge en A. Wisse Vogelaar te Nieuw- land. Tot nieuwe afgevaardigde werd benoemd de heer I. van Maldegem te Kortgene. Tot plv. afgevaardigde de heer L. Dieleman te Axel. Tot plv. ju rylid voor de st'amboekmerrie-keurin- gen werd gekozen de heer Jac. van 't Westeinde te Nieuwdorp. Wijzigingen in het reglement werden goedgekeurd. Ze houden o.m. in, dat Zeeuwsch Vlaanderen meer afgevaar digden krijgt in de algemene vergade>* ring. Onder applaus werd de heer P. A Stallaert te Kloosterzande, oud-wnd voorzitter tot erelid benoemd. HJ dankte bewogen voor deze benoemiiii en zag hierin de erkenning, dat zij: beleid tijdens de moeilijke dagen goe» is geweest. DE BILT ZEGT Droog weer. Overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige en. langs de Waddenkust later vrij krach tige wind tussen West en Zuid. Onge veer dezelfde middagtemperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1