rv®ftoL ZWITSAL Uit Z&eland'i, SIROOP GEMEENTERADEN Griep?'n Mijnliardtje ft Personele belasting gaat naar beneden. Burgemeester gaat heen. Betere verbinding met Rotterdam* Goes Middelburg. KERK EN SCHOOL Uitslag Kerst-puzzle. Vlissingen DE BEURS NOTEERDE GISTEREN m< - AANBESTEDINGEN Wisselende uienprijzen. SPORTNIEUWS „Vatbare" Kinderen. en veiling Vrijdag 23 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 KRUININGEN. Woensdagavond kwam de gemeente raad van Kruiningen in openbare ver gadering bgeen onder voorzitterschap van burgemeester M. Vogelaar. De voorzitter deelde mede, dat is in gekomen de Kon. goedkeuring van het besluit tot wijziging van de verordening op de personele belasting; als gevolg van dit K.B. zal de gemeente Kruinin gen mitsdien voor de personele belasting van 8e in de 7e klasse worden gerang schikt, hetgeen neerkomt op een aan zienlijke verlaging dier belasting. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring onthouden aan een wijziging van de verordening op de vleeskeurings dienst, waardoor aan de wens van de gemeente Kapelle om in zijn geheel bij de kring Kruiningen aangesloten te worden, niet wordt voldaan. De kring Goes, waarbij Kapelle is aange sloten zou naar de mening van G.S. hiervan te veel nadelig^ gevolgen on dervinden. Volgens de voorzitter zal de gemeente Kapelle echter in beroep gaan bij de kroon. Een verzoek van de vereniging Pro Rege om een subsidie van 2 cent per inwoner ter instandhouding van haar militaire tehuizen, wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. De heer J. Witte (Vrije Lijst) voelde er wel voor om een zeker bedrag toe te staan omdat de ver zorging van onze militairen toch wel erg nuttig en nodig is. De heer D. M. de Bruin (A.R.) vond dit doel ook wel erg sympathiek, doch begreep het standpunt van B. en W» dat niet ieder verzoek van buiten de gemeente kan worden ingewilligd. Besloten werd een geldlening aan te gaan, groot f 145.000 ter consolidatie van de vlottend; schuld, aangegaan voor de woningbouw. Door deze le ning is alle schuld aangegaan voor de woningbouw door vaste leningen ge dekt. Het kostenbedrag per leerling krach tens de L.O.-wet wordt voor het open baar lager onderwijs vastgesteld op f 27,69, voor het openbaar Ulo op f 35,87 en voor het onderwijs aan schipperskinderen (R.K. schippers- school) op f34. Een verzoek om subsidie aan de Ïiarochiale bibliotheek te Hansweert okte nogal wat bespreking uit. Het verzoek wordt ingewilligd met de stem van de heer Lokerse tegen. Na besloten zitting werd tot hoofd van de openbare Ulo-school benoemd met 10 stemmen en 1 stem blanco, de heer I. Stel te Kortgene. Ingekomen waren niet minder dan 14 verzoeken om premie voor woning verbetering (zgn. Terlingenfonds.) Het merendeel der leden was echter van oordeel, dat thans geen nieuwe gevallen meer moeten worden behan deld. Alleen de heer Witte stemde te gen inwilliging der verzoeken. De voorzitter deelde mede, dat een overeenkomst is bereikt inzake de aan koop van bouwgrond van de heer J. Hoogstrate te Hansweert. Op diens perceel zal dus nu ook met de bouw van woningen kunnen worden aange vangen. Op een verzoek van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" werd een subsidie van f 10 toegekend. Eveneens werd zulks toegewe zen aan de afd. Zuid-Beveland West van het Ned. Roode Kruis. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd een rekening-courant-overeenkomst aangegaan voor 1953, groot f 85.000. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd een geldlening aangegaan in de kosten voor verbetering van de onder wijzerswoning, groot f 3050. Bij de rondvraag werd aangedrongen op grotere samenwerking met het waterschap bij de bestrijding van gladheid op de wegen. AAGTEKERKE. In de raadsvergadering van Aagtekerke memoreerde burgemeester J. Bosselaar de voornaamste gebeurtenissen van het afge lopen jaar en zei, dat het voor hem de laatste nieuwjaarsrede als burgemeester is, daar hij binnenkort zijn ambt moet neerleg, gen. Nadat wethouder J. Melse namens de raad gesproken had, werd begonnen de agenda af te werken. Aan de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" zal geen subsidie toegekend worden. Een ver zoek van de heer I. van Eijzeren e.a. tot plaatsing van een straatlantaarn op het kruispunt Roosjesweg—Bergweg werd met vier tegen drie stemmen ingewilligd. Bij de rondvraag werd het verlangen uitgesproken dat Aagtekerke straks weer een eigen bur gemeester zal krijgen. De heer Willemse zou gaarne zien, dat het Dorpsplein wat schoon gemaakt werd en vond, dat er bij de laatste sneeuwval maar weinig aandacht aan de opruiming was besteed. Dit laatste werd door meer dere leden onderstreept. ELLEWOUTSDIJK. Geen melkverkoop meer op Zondag In zijn nieuwjaarsrede, die burgemeester D. Thomassen a Thuesslnk van der Hoop van Slochteren, in de raadsvergadering van Ellewoutsdljk hield, sprak hij de verwach ting uit, dat thans spoedig tot aanbesteding van de riolerings- en straatwerken kan worden overgegaan. De rede werd beant woord door wethouder J. Oele. Nadat de begroting 1952 en 1953 was gewijzigd, werden vier aanvragen om wo ningverbetering in behandeling genomen. Onder voorbehoud van enkele aanwijzin gen werden alle verzoeken ingewilligd. Hierna werd besloten tot intrekking van het besluit tot melkverkoop op Zondag. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN Geboren: Maria Johanna, d. v. de fam. Kraak-Weijens, Vlissingen. Ovetjeden; A. J. Anthonisse, 74 j„ Biervliet. KLOETINGE. Begroting 1953 vastgesteld. In de openbare raadszitting van Kloe- tinge werd besloten aan vijf ingezetenen een premie voor woningverbetering toe te ken nen. De gemeentebegroting 1953 werd vast gesteld met voor de gewone dienst aan in komsten f 162.001.80 en aan uitgaven f 177.401.80. Voor de kapitaaldienst waren deze cijfers f 263.464.83 en f 251.518.83. Er is dus een batig slot van f 11.946. De begroting van het B. A. werd goed gekeurd. De gewone dienst gaf aan in komsten en uitgaven f 14.076.24 en een post onvoorzien van f 1265.74. De inkomsten kapitaaldienst bedragen f2653.93. Uit de gemeentebegroting 1953 is o.a. een post van f 9700 uitgetrokken voor ver harding van de Parallelweg. Bij de rondvraag drong de heer Schipper (Arb.) er op aan het bouwvolume zoveel mogelijk beschikbaar te stellen voor inge zetenen. Tevens vroeg de heer Schipper de raad krachtig stelling te nemen tegen annexatieplannen van Goes ten op zichte van Kloetinge. Aanleg van wegen in W.-Brabant door werkverruiming mogelijk? Anderhalf jaar geleden heeft de A.N.W.B. zich gewend tot Gedepu teerde Staten van N.-Brabant en aan gedrongen op 'n betere wegverbinding tussen W.-Brabant en Rotterdam, aan gezien vele bedrijven in de Noord- Westhoek van Brabant en ook op Schou wen en Duiveland op Rotterdam zijn georiënteerd. De Bond stelde zich hier mede achter de actie van een aantal gemeentebesturen in dit gedeelte van Noord-Brabant, welke de aanleg be oogt van twee nieuwe wegen, n.l. Oudenboseh-Willemstad en Dinteloord -Moerdijkbrug, waarvan vooral de laatste zeer urgent te achten is. Ook met het oog op een verdere industriële ontwikkeling van dit gebied vormen deze wegen een gebiedende eis. De A.N.W.B. heeft zich thans opnieuw tot Gedeputeerde Staten gewend en er de aandacht op gevestigd, dat het be staande wegennet in deze streek niet meer berekend is op een veilige en vlotte afwerking van het intensieve vrachtverkeer. De Bond hoopt, dat, in dien er althans geen andere mogelijk heden zijn, de uitvoering van de ge vraagde wegen in het kader van de werkverruiming ter hand kan wor den genomen. Geslaagd. Geslaagd voor scheepswerktuigkun- dige (diploma A), de heren J. Wald- huis (met lof) en H. de Gelder, leer lingen der „De Ruyterschool" te Vlis singen. DRIEWEGEN. Straatlantaarns branden vanaf half zes 's morgens. In de raadsvergadering van Drie wegen werd in de commissie tot we ring van schoolverzuim benoemd, de heer Aug. Nijsse Jzn (vacature Jac, Blok). Aan de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" werd een subsidie toegekend van 1 cent per inwoner. De kosten van 4 nachtbranders in de straatverlichting werden door de P.Z.E.M. geraamd op f 1100 a f 1200. Deze kosten werden veel te hoog ge acht, zodat besloten werd de straat lantaarns voortaan 's morgens te laten branden van 5.30 uur tot 30 minuten vóór zonsopgang. Van de Wed. J. Steketee werd een terrein gehuurd ten behoeve van de O.L. school, de kleuterschool en»de sportvereniging „Dios". De subsidie aan de sportvereniging komt hierdoor te vervallen. Tenslotte werden de voorwaarden vastgesteld voor de benoeming van een nieuwe gemeente-werkman. Be sloten werd hem op te dragen de torenklok te luiden 's middags 12 u., behalve 's Zondags. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) Proberen blijft begerenI GEVAARLIJKE TRAMHALTE BIJ BRUINISSE. De tramhalte Bruinisse van de R.T.- M. is gelegen langs de weg Zijpe Zierikzee, ter hoogte van de Dorps weg. Bij de halte is geen perron aan wezig, zodat de instappende reizigers genoodzaakt zijn vanaf de rijweg in de tram te stappen, terwijl de reizigers die de tram hier verlaten, direct op de verkeersweg komen te staan. Bij duisternis wordt de halte niet ver- Echt, wel staat aan de zijde van de rijksweg, een straatlantaarn, welke echter onvoldoende verlicht. Het in- en uit de tram stappen aan de andere zijde, welke dus niet aan de rijksweg is gelegen, is zeer gevaarlijk, omdat daar de tweede trambaan loopt. Na overleg met de Rijkspolitie heeft de Toeristenbond A.N.W.B. zich ge wend tot de Directeur-Generaal van het Verkeer, met het verzoek maatre gelen te willen nemen door b.v. de tramsporen bij de halte 1 1.50 meter verder van de rijksweg af te brengen, waardoor gelegenheid ontstaat om een bescheiden perron aan te leggen, op dat in- en uitstappende trampassagiers zich niet op levensgevaarlijke wijze op de rijbaan behoeven op te houden. Komt er weer een ijsbaan? De tijd, dat er een ijsbaan bestond, waarop bij winters weer spoedig kon worden geschaatst, behoort reeds lang tot het verleden. Zo nu en dan konden de tennisbanen onder water worden gezet, doch veel had dit meestal niet om 't lijf. De Middelburgse IJsclub, die altijd de Seis vest als ijsbaan inrichtte en daartoe pacht van de gemeente, heeft zich weer eens beraden op het pro bleem van de mogelijkheid weer een ijsbaan te exploiteren. Woensdagavond is in de ledenver gadering besloten een stuk grond aan de rand van de stad te pachten om er en ijsbaan aan te leggen, die ook ge schikt zal zijn voor hardrijden en zelfs voor ijshocky. Er zal voor de exploitatie van deze baan een stichting worden opgericht. Jaarvergadering Chr. Middenstandsvereniging Woensdagavond hield de Chr. Mid denstandsvereniging afd. Middelburg de jaarvergadering in het C.J.M.V.-ge- bouw. Deze avond droeg een feestelijk karakter in verband met het vijfjarig bestaan der afdeling. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren C. Sanderse en G. Boot her kozen. Voor de heer J. Jacobse, die zich niet herkiesbaar had gesteld werd gekozen de heer C. Allewijn. Na de pauze werd op vlotte wijze door de to neelclub van „Kinderzorg" het toneel stuk „Het Vrouwenzand" opgevoerd. Ds. E. Sneller, Ned. Herv. predikant, die een slotwoord sprak, sloot de druk bezochte bijeenkomst. BEROEPINGSWERK. Geref. Kerk. Beroepen te Perth (W. Australië, Ref. Church Australië), G. v. Wilgen burg te Amsterdam; te Heerde, M. J. Mulder te Sprang; te Heinkenszand, J. Banga, cand. te Noordbergum. Geref. Gem. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht, A. Vergunst te Zeist. De vele goede inzendingen, die wij op deze puzzle ontvingen, was oor zaak, dat het even duren moest al vorens de prijswinnaars bekend wa ren. Maar nu zijn ze er en wel: G. de Zeeuw, Z. Wateringstraat 148, Ritthem. J. J. Francoijs, Hoofdweg 56, RUland-Bath. C. van As, Stoofstr. A 102, Poortvliet. J. Meindersma, Kamperfoeliestraat 30, Goes. De prijzen worden deze week aan de winnaars toegezonden. Autobotsing te Middelburg Op de hoek van de Nederstraat en de Breestraat kwamen een tweetal au to's met elkaar in botsing. Beide voer tuigen werden beschadigd, doch per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ingezonden Mededeling (adv.). Van „luchtjes" gesproken niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt olie luchtjes weg. J.V. Ringvergadering, afd. O. Zuid- Beveland te Krabbendijke. Woensdagavond hielden de J.V.'s op G.G. van Zuid-Beveland-Oost een ringvergadering in de Geref. Kerk te Krabbendijke. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer J. Balkenende te Kapelle, die de plaatse lijke predikant, ds A. T. Besselaar, en de afdelingssecretaris, de heer P. Boon Jr, in 't bijzonder verwelkomde. De heer J. Boone te Kruiningen leid de het onderwerp „Waarom Gerefor meerd" in. Het onderwerp „Spijsberei- den in de zomer" werd ingeleid door H. Nienhuis te Goes. Op beide onder werpen volgde een vlotte bespreking. Ds Besselaar eindigde met dankgebed. Zondag zal het Souburgs Mannen koor o.l.v. de heer S. Sanders een aan tal liederen zingen in het Chr. Zieken huis „Bethesda". SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V., GOES. Ned. 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned, 1962-64 cum. Grootboek 1946 94# 94# 94?# 95# 94# 94# 94# 95# 94# 3# K. Olie '50 112# 111# C. H. Tnd. Bk. 48# 49# Nat. Handelsbank 100# 100# Ned. Handel Mij. A. K. U. Bérgh's Jurg. Berkei's Patent Cal vu Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do* 6 cum. pref. wil. 136 Unilever Wiltc/n-Fijenoord B ton ie rurb. Biliton lie rubr. 173 172# Dordtsche I'etr. 296 293# Dito pref. 30*# 303 150# 150# 156# 155# 26 1 263# 1C0B 100 110 119 162# 163 109 108# 154# 154 159 i?7# 183B 184 212 210# 160# 160# 135 184 180# 168# 168 Kon. Olie Dito onderaand. Moe ar a Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvaart Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.v. Stoomv. Mij. Ned. H. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij. Senembah Müller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank 317# 314# Rotterd. Baak 315# 314 Twentsche Bank 500 500# Overzeese Gas 82# 82# Borneo Sumatra 87# 87# B Internatio 91 93 Am. Radiator 60# •o# Am. Smelting 27# 27# Anaconda Copper 85 Bethl. Steel 41 42 Chrysler 131# 131# Ford Canada Gen. Motors 138# 137 Hudson Motor 109 108# Intern. Nickel 123# 124# 122# Kennecott 124# Rep. Steel 156#L 155 Stand. Brand» 144 141# U. S. Steel 90# m North. Am. 41# 43# Cities Service 81# 82# 17# Cont Oil 17 Midcc/nt. Oil 103 103# Philips Oil 74# 75 Shell Union 6S# 66 Tide Water 170# 170# Baltimore 165# 164# Miss. K. Texa» 61# New. York Centr, 157# 15654 166# 16554 91 SOL 100# 10054 140 13554 13# 1554 41# 41 43# «54 55 5454 90J4 65L 65L 67# 6754 17# 1654 45# 4554 76# 77 46# 46 27 27 42# 4254 22# 90# qqiz 9054 62H 625i m 5954 68J4 6854 2354 2354 28}4 Causerie van ds H. Johannes uit Middelburg. Woensdagavond heeft ds H. Johan nes, predikant der Evangelisch Lu therse Gemeenten te Middelburg en Vlissingen, verteld over de Lutherse Kerken over de gehele wereld ver spreid en over de conferentie van de Wereldfederatie van deze Kerken, die van 25 Juli tot 3 Augustus te Han nover werd gehouden. De 'Lutherse Kerk is de grootste Protestantse Kerk op de wereld. Zjj omvat ongeveer 80 millioen zielen, terwijl de gezamenlijke Hervormde en Gereformeerde Kerken 20 millioen zielen tellen. De Lutherse Kerk wil vooral een oecumenische kerk zijn en getuigen van de Waarheid. Zij pre tendeert niet alléén de Waarheid te bezitten. Op de conferentie van de Wereld federatie te Lund in Zweden in 1947 werd het eerste Intense contact ge legd tussen de Lutherse Kerken. De nood was groot. Van de 10 Luthera nen was er één ontheemde, een vluch teling. Gezamenlijke hulpacties zette men op touw om de nood te lenigen. Belangrijker nog was de conferen- tie van de Wereldfederatie van Han nover In 1952. Zes belangrijke onder werpen, die het leven en bewegen in de Kerken weergaven, werden bespro ken In 6 secties. Deze onderwerpen waren problemen van de theologie, de wereldzending, de Inwendige zending, de betekenis van het rentmeesterschap, de studenten en de jeugd, en dé vrouwen in de kerk. Naast deze conferentie werd een jeugdconferentie gehouden in Han nover. Tevoren was er een bespreking ge houden met theologen uit de Ned. Herv. Kerk over de sacrementen, dé rechtvaardigmaking en over Wet en Evangelie. De conferentie van Hannover stel de onder meer als richtlijnen op, dat meer tussen de Kerken moest worden samengewerkt b.v. op het gebied van de zending. Verder moest de hulp aan de vluchtelingen worden voortgezet en besloot men tot gezamenlijke uit gave van boeken en tijdschriften. Na zijn causerie liet ds Johannes lantaarnplaatjes zien van de confe rentie. Dwars door Parij's. In „Het Schuttershof" heeft Dins dagavond en gisteravond de heer G. H. Groen voor de leden van de Ver eniging voor Alg. Wetenschappelijke belangen gesproken over Parijs. Hij voerde de aanwezigen met behulp van lichtbeelden langs de Seine, liet hen de Ai-c de Triomphe en de Eifeltoren aanschouwen en voerde hen voorts in de Parijse dierentuin. Bovendien gaf hij nog vele waardevolle tips weg voor hen, die voornemens zijn het Parijse leven eens zelf te gaan aan schouwen. Na de pauze werd de Hollandse kleurenfilm „Voila Paris", vervaar digd door Alex Roosdorp gedraaid. Beide avonden mogen zeer geslaagd worden genoemd. ANNA JACOBAPOLDER Vergadering Ned. Chr. vrouwenbond. Maandag hield de Ned. Chr. vrouwen bond haar maandelijkse vergadering on der leiding van mevr. Vogelaar-Fran- gois. Ds E. S. Lint hield een referaat over; „Het huwelijk". BRUINISSE Woningverbetering met subsidie. Door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt er op aangedron gen om te geraken tot afschaffing van het „tonnetjes stelsel". Ook Bruinisse heeft nog bijna 150 woningen die niet voorzien zijn van een modern closet met spoelin- richting. Om nu de aanschaffing van laatstge noemde inrichting te animeren, wordt voor een dergelijke verbetering vanwege genoemd ministerie een subsidie gegeven van f25,per geval, terwijl de D.U.W. subsidie geeft op het daarbij te pas ko mende graaf- en grondwerk, c.q. riole ringswerk. Inlichtingen zijn te bekomen ten gemeentehuize. 's-GRA VEN POLDER Raadsvergadering. Dinsdag a.s. komt de raad dezer gemeente bijeen. Op de agen da komen o.m. de volgende punten voor: Benoeming leden tot wering van school verzuim; Goedkeuring begroting 1953 en wijziging begroting 1951 van het B.A.; Wijziging ambtenarenreglement; Premie verlening woningverbetering en subsidie aanvragen, o.a. subsidie „Ons Dorpsle ven". Demonstratie. In het verenigingsgebouw „Ons Dorpsleven" werd vanwege de P. Z.E.M. een kookdemonstratie gegeven, waarvoor grote belangstelling bestond. Degene, die de juiste kosten van de elec- trische stroom, gebruikt bij het klaarma ken der gerechten raadde, kreeg een cake als prijs. Jubileum notaris Oele. Zondag 25 Jan. a.s. hoopt de heer M. Oele zijn 25-jarig jubileum als notaris te vieren. De heer Oele werd 4 October 1891 te Kapelle geboren en doorliep de R.H.B.S. te Goes, waarna hij de notariscursus te Goes volgde, gegeven door de toenmalige hypotheekbewaarder de heer A. Kleijn. In 1918 slaagde hij voor het examen candidaat-notaris, waarna hij gedurende de jaren 1919 tot 1928 werkzaam was ten kantore van wijlen notaris W. Hiooren te Middelburg. Op 25 Januari volgde zijn benoeming door de Kroon tot „notaris ter standplaats 's Gravenpolder". Hij betrok de statige woning in de Raadhuisstraat, doch moest dit pand tijdens de bezetting ontruimen wegens vordering door officieren van het bezettingsleger. De notaris moest met zijn kantoor verhuizen naar een pand in de Dorpsstraat. Bij de bevrijding werd zijn woning met kantoor geheel verwoest en heeft hij zich gedurende lange tijd moeilijk kun nen behelpen. Thans is hieraan echter een einde gekomen en heeft hij sinds enkele jaren zijn kantoor gevestigd in het nieuwe, moderne pand aan de Goese- straatweg. De heer Oele is gehuwd en heeft vier kinderen, waarvan de oudste zoon thans candidaat-notaris te Tholen is en dus de voetstappen van zijn vader drukt. Vermeld zü nog, dat de heer Oele be stuurslid is van de zeer oude vereniging „Schuttersgilde St. Sebastiaan" alhier. OV EZAN DE Jaarvergadering L.TJJ. Onder voorzit terschap van de heer P. Rijk werd de jaarvergadering gehouden van de L.T.B. afdeling Ovezande. De heer Tel, wnd. aig. secr. van de L. T.B. gal een uiteenzetting van de Euro pese landbouwintegratie. Op zeer duide lijke wijze werden de verschillende as pecten belicht De heer Vermue, die ong. 9 maanden in Canada (Zuid Ontario) heeft vertoefd, vertelde over zijn ervaringen in dit land. Speciaal deze vertelling werd met span ning gevolgd. Bij de rondvraag werden nog vragen gesteld over de contributie voor de fruit kwekers, alsmede of het lidmaatschap van de L.T.B. tevens een kosteloze W.A.- verzekering inhoudt. In plaats van een ontspanningsavond zal in de a.s. zomer een reisje worden ge organiseerd. Uitvoering. In café van Gessel had de jaarlijkse uitvoering van de fanfare „Ju liana" plaats. Hierbij werd door de ver eniging „De Kunstvrienden" uit Goes bet toneelstuk „In een andere wereld" opgevoerd. RILLAND-B ATH Vergadering vrouwenbond. In de eerste vergadering in het nieuwe jaar van de Ned. Chr. vrouwenbond heeft ds J. van Winterswijk te Grijpskerke het onder werp „Het Gebed" behandeld. Na de pau ze volgde hierop een leerzame en leven dige bespreking. Uitvoering. In samenwerking met de toneelvereniging uit Bath heeft de mu ziekvereniging „Rillandia" een uitvoering gegeven. Nadat „Rillandia" het muzikale gedeelte had verzorgd, werd door de to neelvereniging op verdienstelijke wijze het toneelstuk „De klomp en de goudvis" opgevoerd. Muziek en toneel viel bij de aanwezigen goed in de smaak. ST. MAARTENSDIJK Oudste inwoonster overleden. Een dezer dagen is de oudste inwoonster, mevr. wed. Feels-Rijnberg, in de ouderdom van ruim 94 jaar overleden. STAVENISSE Jaarvergadering „Schuttevaêr". De afd- Stavenlsse vaa de schippersvereniging „Schuttevaêr" hield haar algemene ver gadering in oafé Stoutjesdijk. De vereniging telt thans 67 leden. De heren A. Dame en M. Hout werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vaca ture G. v. d. Berg als bestuurslid geko zen werd de heer M. Boomsluiter Mz. Voor de algemene vergadering welke dit jaar te Terneuzen gehouden zal wor den, werd een voorstel ingediend om te komen tot een vereenvoudiging van de betaling van de zg. Gouwerechten bij Alphen aan de Rijn. Het verdere deel van de vergadering werd in gezellig samenzijn doorgebracht. SLUiSKIL Jaarvergadering „Soil Deo Gloria". De Chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria'" hield dezer dagen in de Chr. school haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkie zing werden de heren J. v. d. Hengel en A. P. Beishuizen herkozen. Hierna werd de avond op een gezellige, feestelijke manier gevuld met voordracht en spel. WOLPH AARTSDIJK Publieke verkopmg. Woensdag werd in café Ossewaarde door notaris Jonkers, ten verzoeke van de erven P. de Regt, publiek verkocht een woning met erf, groot 1,83 are. Koper werd de heer C. M. Schrier alhier, voor f 1.435, ZAAMSLAG Nieuwe huisnummering. In de gemeen te Zaamslag is men overgegaan tot in voering van een nieuwe huisnummering. Thans zullen de adressen per straat wor den verdeeld. Onderhoud Rijksweg. Woensdag besteedde de Rijkswater staat te Middelburg het ondernoud aan van de Rijksweg op Walcheren en Zuid- Beveland gedurende 1953. Inschrijvingen kwamen binnen van: C. Wissekerke en Zn., Nieuwdorp f202.800,J. Hooge steger, Wemeidinge f203.330,Gebr. Knuist, Goes f 204.500,J. Haringman, Goes f207.100,A. Otte en Zn., Nieuw dorp f209.700,Fa. Bos en van Door nik, Heinkenszand f217.800,Aanne mingsbedrijf Zeeland, Middelburg f 222. 490,—. 60 woningen te Souburg. Woensdagmorgen is in "Vlissingen aan besteed de bouw van 60 ééngezinswo ningen te Souburg. Er werd als volgt in geschreven: Fa. van Loon, Vlissingen f524.000,Fa. van Wijnen, Dordrecht f 536.000,Fa. v. d. Foei, Terneuzen f542.600,W. F. Christiaanse, Vlissingen f542.787,J. A. Letzer, Vlissingen fo44. 300,A. C. Haeck, Souburg fo46.693, Fa. de Muljnck en Petrie, Vlissingen f596.700,—. Versterking zeewering op Tholen, Woensdag werd te Stavenisse aanbe steed het aanbrengen van zinkstukken ter versterking van de zeewering over drie dijkvlakken resp. 85, 45 en 75 m. ter breedte van 20 m. Ingeschreven werd als voigt: P. K. Kraaijeveld, Sliedrecht f274.000,W. v. de Berg, Bruinisse 1241.000,Fa. van Oord, Werkendam f232.400,Gebr. Hakkers, Werkendam 1229.400,Aan nemingsbedrijf van Seventer, Sliedrecht 1227.500,—; M. v. d. Velde, Bruinisse 1225.000,P. de Klerk, Werkendam 1219.300; L. Roskam, Sliedrecht 1219.000; J. v. d. Vlies, Sliedrecht 1217.000,Fa. Bons en Co, Sliedrecht 1216.000,A. v. d. Straaten, Mijnsheerenland 1213.000, Fa. J. M. Dekker en Zn., Papendrecht 1211.600,J. de Ruiter, Hardinxveld, 1211.240,—. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver, behoudens goedkeuring van het Prov. Bestuur van Zeeland. De raming was 1234.300,—. In de afgelopen maanden heeft de uienmarkt een zeer bewogen verloop gehad. Toen de Engelse invoerbeper king werd opgeheven en de grens weer voor uien werd opengesteld was de prijs 20 cent per kg. Maar deze prijs was niet te handhaven, omdat de marktprijs in Engeland lager was, tengevolge van de grote aanvoeren, van in het begin van het seizoen goedkoper gekochte partijen. Toen medio December de meeste losvaste landarbeiders werden ontslagen en vooral met de feestdagen en Nieuw jaar de arbeid rustte, kwam er een ogenblik een gebrek aan uien, waar- 'door de prijs sterk steeg, tot zelfs 30 cent per kg, omdat de gereed liggen de boten moesten worden geladen. Intussen is de prijs weer teruggelopen, omdat de stijging voornoemd, geen verband hield met de marktbehoefte in het algemeen en slechts een gevolg was van een tijdelijke schaarste onder de exporteurs. Hebben de telers daarvan dus ge profiteerd, aan de andere kant wordt in telerskringen geklaagd over het grote afvalpercentage. Zoals steeds zal ook nu het prijs verloop beïnvloed worden door de weersgesteldheid. Definitieve voor spellingen zijn moeilijk te geven, al zijn al heel wat uien geruimd, hetzij door verkoop, hetzij hoor minder goe de houdbaarheid. Begrafenis A. v. d. Graaff te Biezelinge Op de algemene begraafplaats te Biezelinge is Donderdagmiddag onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer A. v. d. Graaff. De heer v. d. Graaff is lange tijd onderwijzer geweest op Biezelinge en bekleedde daarnaast vele functies in het verenigingsleven. O.a. was hij bij degenen die het initiatief namen om in Kapelle een fruitveiling op te rich ten. Aan het graf werd het woord ge voerd door de heer J. Goud, namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente. De heer A. de Waard sprak namens de Tuinbouwvereniging Bieze linge, de heer L. de Koeyer namens de Vereniging Ziekenzorg, de heer C. Traas Sr. namens de Kleuterschool en de ver. „Wijkverpleging" en de heer M. in 't Anker namens de Landbouw- vereniging. Aan het slot sprak de Ned. Herv. predikant Ds. L. Schellevis en dankte de oudste zoon van de overledene voor de betoonde belangstelling. GEVAARLIJKE VONDSTEN TE MIDDELBURG Een opzichter van de Polder Wal cheren vond gistermiddag aan de vest- kant op het Noordbolwerk een tweetal landmijnen. De man bond de mijnen achter op de fiets en reed er mee naar het politiebureau. De zonderlinge vracht werd daar graag in ontvangst genomen, doch snel toevertrouwd aan de Mijnen Opruimingsdienst, die er wel weg mee weet. Op het opslagterrein van de firma Polak heeft men weer 13 granaten op gegraven. Ook deze projectielen zijn door de M.O.D. onschadelijk gemaakt. Aan de Schroeweg tenslotte is een kist met patronen gevonden. De vin der deed aangifte en de M.O.P. ont fermde zich er over. VOLLEYBAL. Programma voor Zaterdag. In verband met de districtskam pioenschappen te Haarlem worden voor de Walcherse Volleybalcompeti tie op Zaterdag a.s. alleen wedstrij den gespeeld in de 2de klasse en wel de volgende: U.O.C. IIU.O.C. I; E.V.V.C. Ill—E.V.V.C. II; De Ruyter school II—U.O.C.; M.V.C. III—E.V.V.C. II; De Ruyterschool IIM.V.C. H. Waar zijn onze schepen*^ GROTE VAART. ABBEKERK: 21 van Balearen naar Ant werpen. ARENDSKERK: 21 van Keelung naar Yokohama. ARKELDIJK: 22 te Galveston. ARNEDIJK: 22 te Baltimore. AXELDIJK: 21 te Houston. BLOMMERSDIJK; 21 te Antwerpen. BLIJDENDIJK: 21 van New York naar Rotterdam. BOSCHFONTEIN: 21 van Rotterdam n. N.O. Afrika. GROOTE KERK: 23 te Port Elizabeth verw. INDRAPOERA: 12t.h.v. Oporto/MarseiUe LAÜRENSKERK: 22 te Aden. LEKKERKERK: 22 te Bombay. LIEVE VROUWEKERK: 22 van Genu» naar Port Said. LEMSTERKERK: 21 te Amsterdam. LEUVEKERK: 21 van Caronte naar Ant werpen. LOENERKERK: 22 te Madras verw. MAASDAM: 21 te Norfolk. MELISKERK: 21 naar Port Swetterham. NIEUW AMSTERDAM: 22 van New York naar St. Thomas. RIJNDAM: 21 W.T.Z. Valentia/ Halifax. SAMARINDA: 18 te San Francisco. SIBAJAK: 21 van Cristobal naar Bilbao. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 21 Jan.: CAEN van Zee- brugge. Vertrokken 21 Jan.: CAEN naar Ame rika. Gepasseerd naar Antwerpen 21 Jan.: CASANA van Zee; HARTEL van Ham burg; AARNOUDSPOLDER van Lissa bon; BANKA van Zee naar Gent; BETA van idem; HARM van Duinkerken; 23 Jan.: CORNELIA B 2 van Rotterdam; FLEVO van idem; NASSAUHAVEN van idem; INSPE van Zee; TRITON van San Juan. Gepasseerd van Antwerpen 21 Jan. SUMATRA naar Londen; WIEMA naar Limvlc. Ingezonden Mededeling (adv.) Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd (verkouden kinderen" dat gehoest met:j VAN MARKT ST.-MAARTENSDIJK, 20 Jan. 1953. Gewone uien 27.5027.10, Bonken 26.50, Drielingen 34.50, Picklers 38, Stek 1.56. Aanvoer 40 ton. ST. ANNALAND, 22 Jan. 1953. Uien middel 27.6026.56, bonken 26.10, Drielingen 34.99, Picklers 38.80. Aan voer 50 ton. Peen II 12.51 per 100 kg. SCHERPENISSE, 22 Jan. 1953. Uien middel 26.50, bonken 25.92. Aanvoer 10 ton. VISMIJN. VEERE 22 Januari 1953. 52 kg ex portgarnalen 1.181.29.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2