„TOTALE ZUIVERING" IN OOST- DUITSLAND r Amsterdam krijgt een IJ-tunnel Afsluiting der zeearmen, inpolderingen en een tunnel onder de Schelde West-Berlijn kan de vluchtelingen stroom niet meer verwerken Geref* Gemeente te Goes kan haar kerk gaan bouwen PROTESTANTS CHRISTELIJK7BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 23 JANUARI 1953 Laatste resten democratie verdwijnen Plannen voor „groene pool" bijna gereed GN.V. gaat arbiters benoemen k SNIPPER v Vi NIEUWSk Ari Na een debat van 10 uur Kosten 70 millioen - bouwtijd 8 jaar De wereld in de greep van de griep .Een toekomst om van te duizelen' ïr. de Vink geeft zijn visie op het „Zeeland van morgen" „Een Verenigd Europa" Uitgave) Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu gi Korte Voordstraat 35. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2028 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2384 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.32 u., onder 17.13 u. Maan op 11.54 u., onder 4.24 u. Hoogwater Zaterdag 24 Jan.: Vlissingen: 8,53 u. 1.38 m., 2148 u. 1.41 m. Terneuzen: 9.18 u. 1.59 m., 22.14 u. 1.63 m. Wemeldinje: 10.17 u. 1.24 m., 23.11 u. 1.34 m. Zierikzee: 9.57 u. 1.05 m., 22.54 u. 1.15 m. Ook de laatste resten, die in Oost-Duitsland nog waren overgebleven van wat men „democratie" zou kunnen noemen, worden thans uit de wig geruimd. Op last van de minister van Staatsveiligheid, Erich Mi-ilke, zijn gisteren „zu'veringspatrouilles" in actie gekomen, die lijsten n-ct namen hebben van personen, die enig contact met het Westen onderhouden of hebben onderhouden. Daar zijn mensen' onder die in Westelijke krijgsgevangenkampen hebben gezeten, die brieven uit het Westen ontvingen, of zelfs die wel eens in West-Duitsland of West- Berlijn zijn geweest. Tevens zijn „zuiveringscommissies" ingesteld, bestaande uit betrouwbare communisten. Aan de openbare aanklagers is opdracht gegeven strenger op te treden tegen de „vijanden van de staat". Toegestaan is thans dat echtgenoten elkaar aanklagen. Een ononderbroken stroom van vluchtelingen is in West-Berlijn het zichtbare resultaat van deze zuiveringswaanzin. Per uur arriveren gemiddeld 100 per nonen. De tonelen in deze stad zijn hartverscheurend. Het parlement van West-Berlijn beeft dar ook een dringend verzoek aan Bonn gericht om meer vluchtelingen op te nemen. Er is zeer dringend behoefte aan dekens, lakens en medicamenten. Het huisvestingsprobleem is geheel en al onoplosbaar. Er word* verzocht om meer vliegtuigen voor het vervoer der vluchtelingen naar West-Duitsland. deze „samenwerkt met een spionnage- groep in Tsjecho-Slowakije". In dat land zal het binnenkort ook wel tot een grondige „zuivering" komen. Al- lerwege wordt n.l. geklaagd over het gebrek aan de allereerste levensmidde len. Er is zelfs geen brood voor de ar beiders. Alleen de zwarte handel bloeit. De schuld wordt nu geschoven op de „koelakken", de rijke boeren, die de economie van het land zouden sabo teren „daartoe aangezet door de vij and"! En wat in Rusland broeit valt te lezen uit een artikel in het blad „Nieuwe tijden", waarin een felle aan val op Israel wordt gedaan. Vermoed wordt dat de Sowjets binnenkort hun betrekkingen met Israelie zullen ver breken. Zij noemen premier Ben Goe- rion en de minister van Buitenlandse Zaken Sjaret „uitvoerders van de spi- onnage van Amerika in Rusland"! Onder de gevluchten zijn er velen, die een hoge functie vervulden. Zo be vinden zich onder hen 25 juristen, van wie er 12 rechters waren. Verder Ruth Schneider, gewezen secretaresse van de minister van Buitenlandse Zaken Dertinger, die onlangs gearresteerd is, Walter Tauscher, departementchef van het ministerie van Handel en een com munistische journaliste, Elisabeth Rahnsch. Uit hun verhalen blijkt zonneklaar, dat het gedaan is met wat nog was overgebleven van de niet-communisti- sche partijen. Dertinger was leider van de C.D.U.; deze partij was geheel af hankelijk van Russische fondsen en haar taak was het de protestantse ker ken in de communistische sfeer te trekken. Nu deze poging als mislukt kan worden beschouwd zal het ook met de C.D.U. gedaan zijn. De liberale partij heeft aangekondigd dat zij een zuiveringsactie onder haar leden zal beginnen. Het begin van het eind WEST-BERLIJN WORDT GEÏSOLEERD. De Oostduitse autoriteiten zijn er op uit West-Berlijn te isoleren. Maandag werd het treinverkeer tussen het in de Amerikaanse zóne liggende Wannsee en Stahnsdorf in de Russische zóne stopgezet. Gisteren begonnen spoor wegarbeiders de rails weg te breken. ALS EEN OLIEVLEK. De z"iveringswoede breidt zich als een odevlek uit over de communistische wereld. In China hebben, vjjf mi nisters en verscheidene onderministers DRIE MAAL „LLVE DE BRUID" IN HOEK De gemeentesecretaris van Hoek, da heer J. Dregmans, had gisteren zijn handen voi. Niet minder dan drie trouwlustige paartjes heeft hy tegelijk kunnen toespreken en dat was voor Hoek een hele ge beurtenis. De twee broers Mechiel- sen traden in het huwelijk met de zusjes Florussen uit Zaamslag, terwijl hun zuster in het bootje stapte van een schipper uit Pa- pendrecht. Eén van de broers, Jaap, gaat straks met zijn vrouw zijn geluk in Australië zoeken. De buurtschap „Boeregat", waar de Mechielsens wonen, was flink vertegenwoordigd. Het feest zelf w»rd in Terneuzen gevierd, want dat ligt zo op de helft. zichzelf beschuldigd van „bureaucratie en gebrek aan leiderschap". Eén der ministers heeft zelfs verklaard, dat hij „een hele nacht niet had kunnen sla pen toen hij in het „Volksdagblad" een hoofdartikel had gelezen over bureau cratie!" In Polen wordt op het ogenblik een proces gevoerd tegen een zevental personen, onder wie vier geestelijken, die beschuldigd worden van „spionna- ge voor de Amerikaanse geheime dienst". De beklaagden hebben al be kend. Tsjech o-S 1 o w a k ij e heeft Frankrijk verzocht onmiddellijk zijn militaire attaché terug te roepen, daar Frankrijk roept ministers van Landbouw bijeen Het Franse kabinet heeft Donderdag besloten de ministers van Landbouw van de 16 landen, welke deel nemen aan de vorming van een „groene pool", uit te nodigen tot deelneming aan een op 16 Maart a.s. te Parijs te houden conferentie. Deskundigen werken op het ogen blik aan een ontwerp-plan betreffende de wijze waarop „pooP'-voiming voor Europese landbouwproducten door de landen, die tot de nieuwe organisatie zullen toetreden, zal kunnen geschie den. Vermoedelijk zal tevoren een samen komst plaats hebben van de ministers van Landbouw van Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden. De „Ommelanden"-staking Het bestuur van het C.N.V. deelt mede dat, nu zowel van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond als van „De Ommelanden" het bericht van de defi nitieve aanvaarding van arbitrage is ontvangen, overeenstemming bereikt is over de volgende punten: 1. De arbitrerende instantie zal be staan uit drie personen; 2. De drie arbiters zullen worden aangewezen door het C.N.V.; 3. In een acte zal het besluit tot arbitrage worden vastgelegd; 4. Partijen zullen zich verder we derzijds onthouden van alle vijande' lijkheden. Het C.N.V. zal thans zo spoedig rao gelijk de bedoelde acte opstellen en de arbiters benoemen, opdat de arbitrale uitspraak binnen de kortst mogelijke tijd zal kunnen volgen en het conflict tot het verleden zal behoren. DUITSE KOLENLAGEN VOOR LIMBURGS MIJNEN De Westduitse Bondsdag heeft met grote meerderheid het wetsontwerp goedgekeurd tot ratificatie van de overeenkomst tussen Nederland en West-Duitsland tot vaststelling van een bedrijfsgrens voor bepaalde langs de grens tussen beide landen gelegen ko lenvelden. Hierdoor is het mogelijk geworden dat de mijn Julia van de onderneming „Laura en vereniging" het mijn veld Melanie gaat exploiteren, dat zij heeft aangekocht van de Eschweiler Berg- werksverein. Dit mijnveld omvat naar schatting vijf tot zes millioen ton ko len. Daarnaast wordt door de overeen komst de mijn „Willem Sophia" te Spekholzerheide in staat gesteld een kolenvoorraad op Duits gebied te ont ginnen, die op drie en een half milli oen ton wordt geschat. - In Hardinxveld is een 64-jarige krantenbezorger door een auto gegre pen en op slag gedood. Het vorige jaar werd zijn zoon slachtoffer van een auto-ongeluk. De vrouwen uit Nij megen gaan een smyrna-tapijt knopen v„or de trouwzaal van het gerestau reerde stadhuis. Op heel andere ma nier bemoeien de vrouwen uit Eenrum zich met de gemeentezaken. Dit dorp heeft n.l. drie vrouwelijke raadsleden (twee V.V.D. en één P.v.d.A.). De laat ste is behalve moeder van drie kinde ren ook wethouder (of -ster?). Voor lieden die nooit kampioen schaken zul len worden is er weer hoop: van het jaar wordt er een wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Nederland snelschaken! Leeuwarden heeft gis terochtend zijn 80.000-ste inwoner ge kregen. Het jongske kreeg een jeugd- spaarbankboekje (met inleg) en ook de moeder, mevrouw Robijn, werd door het gemeentebestuur bedacht. In Putten heeft een koe een kalver- drieling op de wereld gebracht; moeder en kinderen maken het wel. De Put- tenaren hebben echter meer aandacht voor hun mogelijke nieuwe wethou ders. Volgende week Maandag gaat de raad stemmen over de vacatures ont staan door het aftreden van de twee C.H.-wethouders, die boos zijn omdat er een a.r. gemeentesecretaris is be noemd! •m In Schiedam zullen anti-re- volutionnairen en staatkundig-gerefor meerden bij de gemeenteraadsverkie zing met één lijst uitkomen. De C.H.U. doet niet mee. De paus (76 jaar) jeft een lichte aanval van griep. Na een debat, dat precies tien uur heeft geduurd, is hedennacht de gemeenteraad van Amsterdam tot de volgende beslissing gekomen a. de IJ-oeververbindingen door tunnels tot stand te brengen; b. de technische voorbereiding van de bouw van een autotunnel vol gens het plan van Publieke Werken onverwijld ter hand te nemen; c. voor het bestedingsklaar maken daarvan 500.000 beschikbaar te stellen. De IJ-tunnel is dus aanvaard. De tunnel zal een lengte krijgen van 1100 meter en zal lopen van het Kraaienplein benoorden het IJ met een gerekte S-bocht naar de Prins HendrikkadeFoeliestraat en vandaar aansluiten op de z.g. Binnenring. Onvoorziene omstandigheden daargelaten zal de tunnel over omstreeks acht jaar gereed zijn. De kosten worden geraamd op 70 mil lioen gulden. Gerekend wordt op een aanzienlijke bijdrage van het Rijk. Het debat, dat aan deze stemming voorafging, is van alle kanten met groot enthousiasme gevoerd. Het was n.l. zo, dat er, behalve het plan van Publieke Werken, ook nog een plan- Groot ter tafel was gebracht. Ir. T. C. Groot is een particulier, die het door de gemeentelijke dienst opgestelde plan niet doelmatig achtte en daarom zelf een plan had ontworpen. Geen dwaas plan: het had zelfs hier en daar voordelen boven het gemeentelijke plan. De tunnel zou n.l. aanzienlijk minder lang worden (lopend van de Oostzijde van het Centraal Station naar de Willem III-sluis in het Noord- Hollands kanaal) en daardoor goedko per worden. Verder had Ir. Groot een verkeersplein ontworpen van om streeks 50.000 M2 om een goede ver- keersaansluiting te geven. Daarvoor zou echter het z.g. Oostelijk Dok gro tendeels moeten worden gedempt, waardoor dit binnenbeurtvaartcentrum ernstig in het gedrang zou komen. Het grootste voordeel van het plan- Groot was echter, dat het niet alleen een autotunnel beoogde, maar een ge combineerde auto-, fietsen- en voet gangerstunnel. TWEE MOTIES. Dit plan had vooral de warme sym pathie van de prot.-christelijke fractie, fn tweede instantie diende de woord voerder van deze fractie, de heer Mee- wezen, dan ook dit voorstel in: het plan van B. en W. niet te aanvaarden, B. en W. uit te nodigen het plan-Groot door Publieke Werken nader te doen uitwerken en bestekklaar te maken en daarvoor 500.000 beschikbaar te stel len. De communisten wilden het nog an ders. Zij hadden vooral bezwaar tegen het feit, dat er slechts een tunnel voor auto's zou komen. De heer Gortzak diende dan ook een voorstel in om te besluiten ook de technische voorberei ding en het bestekklaar maken van één of meer voetgangers- en wielrij derstunnels onverwijld ter hand te ne men. Beide voorstellen konden echter geen meerderheid in de Raad halen, vooral niet nadat wethouder van der Velde in een breed betoog had uiteen gezet, waarom B. en W. de uitvoering van het plan-Groot ondoenlijk achten en waarom nu nog niet met andere tunnels begonnen kan worden. De mo- tie-Meewezen verwierf slechts de vijf stemmen van de prot.-chr. fractie, de motie Gortzak de II der communisten. En daarmee was de zaak beslist. Na de stemming legden de heren Meewe- zen en Gortzak de verklaring af dat zij toch bereid zijn aan het bestaande tunnelplan mee te werken. De voor zitter constateerde hierop, dat het voorstel derhalve met algemene stem men was aangenomen. Wethouder van der Velde en de di recteur van Publieke Werken, de heer Ir. J. W. Clerx, hadden vele gelukwen sen in ontvangst te nemen, o.a. van Ir. Groot. Griepepidemieën zjjn Donderdag gemeld uit Frankrijk, Duitsland en meer dan de helft van de Ver. Sta ten. In Stuttgart wordt veel sterke drank verkocht omdat de mening bij de bevolking heeft postgevat, dat grote hoeveelheden alcohol hen im muun maakt voor de ziekte. De griepepidemie valt samen met een typhusepidemie. In het geheel zijn ruim 450 gevallen van typhus door de stedelijke gezondheidsdienst ge meld, waarvan vijf met dodelijke af loop. Voor het eerst in deze winter heerst in Berlijn griep. Te Spandau werd aan vier klassen van een school vrij gegeven omdat de helft van de leerlingen ziek was. Het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Europa heeft be kend gemaakt, dat alle Amerikaanse soldaten in Europa zullen worden in geënt. In Parijs gaven de dokters de schuld van de epidemie aan de mist en de grote dagelijkse temperatuursschom- melingen. In meer dan de helft van de 48 Amerikaanse staten heerst griep. De ziekte draagt geen ernstig karakter. ISOTOPEN-EXPORT. In besloten Philipskring is gistermiddag het isotopen- laboratorium van de N.V. Fhilips-Roxane in gebruik genomen. In dit labo ratorium, gevestigd te Amsterdam, worden radio-actieve isotopen, afkomstig van de kernreactor te Kjeller en het Philips-cyclotron, geschikt gemaakt voor verschillende medische en technische toepassingen. Van het laboratorium uit worden zij dan naar vrijwel alle landen van de wereld geleverd. „Zeeland heeft tot dusverre nooit voldoende van zijn ligging aan de scheep vaartwegen geprofiteerd. Daarom is het formuleren van een eigen Zeeuws standpunt ten aanzien van de kwestie van het Moerdijkkanaal van de aller grootste betekenis. Als dit kanaal zou komen door de Kreekrakpolder en de Eendracht, bevat dit voor Zeeland zeer grote consequenties, maar tevens zeer grote mogelijkheden. Het verdronken land van Zuid-Beveland zou daardoor voor droogmaking in aanmerking komen. Het zou echter tevens betekenen men mag intussen voor het wegvallen van zeer vele oester percelen de ogen niet sluiten dat er een samensmelting tussen Tholen en Zuid-Beveland tot stand zou komen met als gevolg een sterk vereenvoudigde oplossing van het Thoolse werkloosheidsprobleem. Zeeland zou, geografisch gezien, dan ook minder verbrokkeld zijn", aldus zei de directeur van de provinciale planologische dienst voor Zeeland, ir. M. de Vink, in een lezing, getiteld "Om de toekomst van Zeeland" en gehouden voor het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg. Ir. de Vink constateerde verder, dat door de inpoldering van de Braakman Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen een natuurlijke eenheid gaan vormen; even belangrijk zou de inpoldering van het tweede deel van het Zuid-Sloe zijn, want dan zou de „zak van Zuid-Beve land" niet langer een tamelijk afgele gen gebied zijn. Voorts zouden daar door de verbindingen met Vlissingen en Middelburg veel beter worden. Ir. de Vink noemde het ook nood zakelijk, dat met grote energie ge werkt wordt aan de verwezenlijking van het drie-eilandenplan, maar dit plan noemde hij nog slechts de eerste stap op de weg, die moet leiden naar een veel grootser doel: de samensmel ting van de Zeeuwse en de Zuid-Hol landse eilanden. Op deze laatste zit men namelijk niet stil. Reeds thans kan men van Rotter dam over IJsselmonde en door de Hoekse Waard tot aan het Hollands Diep rijden. En men staat gereed om de sprong te nemen naar Goeree-Over- flakkee. Daaruit moet een wedloop tussen Noord en Zuid naar Sehouwen- Duiveland voortvloeien. Ir. de Vink noemde het voor het welzijn van Zee land en voor de Zeeuwse toekomst van groot belang, dat Zeeland deze wedloop wint, aangezien Noord-Zeeland zich anders geheel op Rotterdam zal oriën- teren. WEG VAN ROTTERDAM NAAR KANAALTUNNEL? Ir. de Vink besprak ook het pro bleem van de opdringende zee. Het lijdt volgens hem geen twijfel, dat als de laatste Zuiderzeepolder gereed is, men onmiddellijk alle aandacht zal concentreren op de afsluiting of de in poldering van de Zuidhollandse en Zeeuwse zeearmen en deze met kracht ter hand zal nemen. De Westerschelde blijft daarbij na tuurlijk buiten beschouwing in ver band met het scheepvaartverkeer op Antwerpen. Maar ook daar roepen pro blemen om een oplossing. Het verkeer over de veren heeft zich na de oorlog in een stormachtig tempo ontwikkeld. De verliezen van de Prov. Stoomboot diensten zullen op de duur niet meer in tonnen, maar in miliioenen uitge drukt moeten worden. Ir. de Vink wil de de vraag stellen of onder deze om standigheden een vaste oeververbin ding toch niet voordeliger zal blijken te wezen. Hij was er van overtuigd, dat de Belgische en Nederlandse belangen hand in hand kunnen gaan wanneer men zich concentreert op een inpolde ring van het Oostelijk dèel van de Westerschelde en op een vaste oever verbinding, hetzij een brug, hetzij een tunnel. De tunnel zou vermoedelijk de voorkeur verdienen, omdat het scheep vaartverkeer dan niet gehinderd wordt. En wat meer zegt: een tunnel is naar het oordeel der technici zeker uitvoerbaar. In groter verband pro jecteert België reeds een weg langs de kust naar Calais, aansluitend op de toekomstige tunnel onder Het Ka naal naar Engeland. Men denke zich in Nederland een weg van Rotter dam via de Zeeuwse eilanden en de Belgische kust naar diezelfde tunnel. „Dat is een toekomstproject om van te duizelen, maar de verwezenlijking ligt zeer vermoedelijk veel dichter bij dan wij ons thans kunnen, dro men", aldus Ir. de Vink. Werk gegund aan J. E. van Baaien te Lewedorp Zodra de goedkeuring afkomt, kan begonnen voorden aan de bouw van de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente te Goes. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gevonden waarbij de bouw is gegund aan J. E. van Baa ien uit Lewedorp. Het kerkgebouw dat een plaats zal krijgen aan de Beatrixlaan tussen de uiteinden van Tulpstraat en Violen straat, is allerbekoorlijkst. Het is ont worpen door de Rotterdamse architect Chr. de Heer. Door de bouw wordt meteen een oplossing gevonden voor het onaesthetisch aanzicht dat de ge kapte boomgaard ter plaatse nog op levert. v De ingang van de kerk komt aan de zijde der Tulpstraat. De lengte bedraagt 26.45 m., de breedte 13,24 m., de nokhoogte 11 m. en de hoogte van de zijwanden 6.45 m. De spits van het torentje reikt tot 19 m. hoogte. De kerk krijgt nu zes in plaats van vijf zg. „spantvakken-', waardoor het aanzicht met alleen is verbeterd, doch bovendien het aantal zitplaatsen wordt vergroot, n.l. tot 459, terwijl er boven dien nog 44 reserve zitplaatsen worden aangebracht. Achter de kerk wordt een ruime consistorie,- tevens vergader ruimte, gebouwd van 9.50 m. bij 8.50 m., welke ruimte door harmonicadeu ren in tweeën is te verdelen. Toiletten en een keukentje completeren de ruim te. Rond de kerk komt een ruime groen strook met struik- en boombeplanting, terwyl er bovendien een rijwielbe waarplaats in is geprojecteerd. Even eens is voldoende ruimte gelaten voor de bouw van een pastorie. Het oude kerkgebouw aan de A. J. Kade is inmiddels verkocht aan een zeil- en zakkenhandel te Goes. DE AANBESTEDING. De aanbesteding was in drieën ver deeld, n.l. de bouw, het loodgieters- werk en het schilderwerk. Voor de bouw werd als volgt inge schreven: H. Remijn, 's Heer Hendriks kinderen ƒ65.500; W. M. van Doorn, Krabbendijke ƒ60.200; A. J. Melis, Borssele ƒ60.000; L. M. C<le, Kloetinge ƒ58.790; J. E. van Baaien, Lewedorp 57.559 (gegund). Loodgieters werk: Jac. Koppej.an, Goes ƒ2.200; Wed. Tamse, Goes ƒ2.000. (gegund). Schilderwerk: I. Boot, Kortgene ƒ3.985; L. M. Roosendaal, Goes 3.280; M. de Bat, Goes i 3.2Y0 (gegund). onderwerp tijdens L.J.G.* kaderdagen te Axel „Een verenigd Europa" is het onder werp, waarover de Zeeuwse jongeren van het L.J.G. tijdens hun kaderdagen in de jeugdherberg Blyehage te Axel dezer dagen van gedachten wisselen. Deze kaderdagen staan onder leiding van de heren A. Doeleman van Schou- wen-Duiveland en J. de Putter, uit Axel, streekvoorzitter van de L.J.G. lp Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zijn pl.m. 40 deelnemers en deelneemsters. Gisteren heeft de secretaris van het Europees jeugdwerk in Nederland, de heer A. Schiphorst uit Den Haag, over het onderwerp een algemene inleiding gehouden. Naar zijn mening bestaat West-Europa uit een vijftiental histo risch en soms ook min of meer toeval lig ontstane souvereine staten. „Vele mensen zo zei hij zijn zeer con servatief in hun denken en menen dat dit zo wel steeds zal voortduren. Doch de evolutie van de tijd en de ontwikke ling der techniek zijn er oorzaak van dat deze toestand feitelijk reeds een halve eeuw achter ons had moeten lig gen!" En deze stelling verdedigde de inleider aldus: in geestelijk zowel als in materieel opzicht zijn de grenzen volkomen fictief geworden, enkel maar Chinese muren die een obstakel vor men voor ons huidige leven en die tot een fantastische hoogte worden opge trokken omdat in alle staten de bur gers chauvinistisch en egocentrisch zijn opgevoed. Op landbouwgebied en ook industrieel heeft dit tot toestanden geleid die niet meer voldoen aan de eisen des tjjds. Zo zal er b.v. door het atoomonderzoek straks een industriële revolutie komen. Met die atomen kan men wel experimenteren in de Ver. Staten maar niet in één der Westeuro- pese staten afzonderlijk. Daarvoor is samenwerking nodig. In militair op zicht liggen wij als niemandsland tus sen de Sowjet-Unie en Amerika en geen der Europese staten is bij machte zich op eigen krachten te verdedigen: daarom zal de Europese Defensie Ge meenschap werkelijkheid moeten wor den evenals de Kolen- en Staalge meenschap, enz. Dan kunnen wU mis schien doorleven aldus spreker want in geen enkele sector van ons maatschappelijk leven is de huidige toestand houdbaar. Voor dit alles zal een omschakeling nodig zijn, die offers zal kosten, voor Nederland vooral op landbouwgebied maar we zullen die offers moeten brengen. RALLY-PAPER OP WALCHEREN De Rally-paper op Walcheren, die vorige week wegens de slechte bodem conditie niet kon doorgaan, zal nu mor gen worden gehouden. Deze Rally-paper wordt georgani seerd door de landelijke rijvereniging „Walcheren". Elzassers en Duitsers worden samen berecht Het Franse militaire hof te Bordeaux dat de uitmoording van het plaatsje Oradour behandelt, heeft Donderdag afwijzend beschikt op het verzoek om de berechting van de twaalf Elzassers, die gedwongen waren bij de Waffen- S.S. dienst te nemen, te splitsen van die der overige negen beklaagden. Het O.M. wijzigde Donderdag zijn houding, sloot zich aan bij de verdedi ging en vroeg evenals deze een afzon derlijke berechting van de twaalf „dienstplichtigen". Na een korte on derbreking besloot het Hof zijn oor spronkelijke weigering te handhaven. DE BILT ZEGT Overwegend droog. Vrij veel bewolking en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen^ West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1