Kapitein Oosterhuis maakte de ongelukkig ste reis van heel zijn leven Vandaag neemt Eisenhower het roer in handen. Na het zinken van zijn schip een noodlanding in een moeras met een Portugees vliegtuig. £e#t temdj Na de ramp van de „Klipfontein Ontstemd over buiten landse berichten. Rumoer rond het haar van de dames* Nazidom vormt het grootste probleem in West-Duitsland» Dc botsing van dc „Oranje" en de „Willem Ruys". FEUILLETON dat U uMfyen yal Hij krijgt veel macht, nog méér verantwoorde lijkheid. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN 2.500.000 Joden in gevaar. Ook de radio. Dinsdag 20 Januari 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „Ik heb inderdaad in één week tijds meer meegemaakt dan één ander mens in zijn hele leven!", verzuchtte Zaterdag in de namid dag kapitein J. H. Oosterhuis, ge zagvoerder van de op 8 Januari j.l, bij de kust van Portugees Oost- Afrika gezonken „Klipfontein". En dat was niet overdreven, want het is inderdaad wel de ongelukkigste reis geweest, die deze zeeman ooit heeft gemaakt. Dat hij zijn vrouw en zoon, die hem op Schiphol ston den op te wachten in gezelschap van de heren S. J. Mook van de Holland—Afrika Lijn en S. W' Bakker van de V.N.S., nog aan zijn borst kon drukken, mag wel haast een wonder genoemd worden. Het relaas van zijn avonturen is waard aan de vergetelheid ontrukt te worden. Toen de journalisten hem naar zyn gedachten vroegen over het vergaan van de Klipfontein toonde kapitein Oosterhuis zich zeer ontstemd over de berichten, die zy in de buitenlandse bla den dienaangaande had gelezen. 1. De gezagvoerder is vanaf 10 uur tot het ongeluk toe steeds op de brug geweest; 2. persoonlijk heeft hij de navigatie met behulp van de stuurlieden. Deze navigatie ls goed en veilig geweest; 3. over de aard van het voorwerp, dat zich onder water bevond en waarop de Klipfontein gestoten is, is niets bekend; 4. aan de gedisciplineerdheid der be manning is het te danken, dat allen van boord veilig en zonder letsel overgebracht zijn naar de „Bloemfontein Castle". 5. aan boord van het Engelse schip is alles gedaan om de schipbreukelingen lief derijk te ontvangen; 6. alle pogingen om de Klipfontein nog te redden, op welke manier dan ook, zijn jammerlijk doorkruist doordat het schip zo snel is gezonken. MOEILIJK TE BERGEN. Na deze verklaring antwoordde kapitein Oosterhuis op een kruisvuur van vragen. In zijn replieken zeide hij vol lof te zijn Veilig in een van de redding boten gezeten zagen deze opva renden van de „Klipfontein" hoe htm trotse schip in de diepte verdween. voor alle autoriteiten en employés van de maatschappij, „die zonder uitzondering de grootst mogelijke medewerking hebben ver leend om ons te helpen. Vijftig van de passagiers zijn reeds de volgende dag in Beira verder gereisd met het Italiaanse schip „Europa". Wat de Klipfontein zelf aangaat, deze is volgens de kapitein gezonken in water, dat ter plaatse 50 meter diep is. Bij de ondergang is het op stuurboordzijde ko men te liggen. Het zal uiterst moeilijk zijn het nog te bergen. „Het hele drama speelde zich binnen drie uur al", zo vervolgde hij. „Het van boord gaan geschiedde bijzonder ordelijk. Aanvankelijk was ik van plan met een aantal leden der bemanning in een redding- boot terug te keren. Wij hadden hoop. dat het schip niet zinken zou en dat het nog opgesleept zou kunnen worden. Vóór we het ons echter hadden gerealiseerd, ver dween het in de golven. Tussen het mo ment. waarop ik als laatste van boord ging en dat. waarop de Kliplontein wegzonk, la gen slechts 22 minuten". HET ERGSTE. „Wat heeft u het ergste van al deze ge beurtenissen geschokt?" „In de eerste plaats het zinken van mijn schip", luidde het antwodrd. „Voor een kapitein is er weinig ergers te bedenken. Doch ik ben evenzeer aangegrepen door het feit, dat daar langs die Oost-Afrikaanse kust voor mij blijkbaar een ongeluksplaats aanwezig is. Want nauwelijks 50 km va a de plek waar mijn schip op de bodem lag, dacht ik, dat ook ik mijn laatste rustplaats zou vinden, toen we van Beira naar Low renco vlogen. De piloot kon het vliegveld niet vin den en bleef maar zoeken. Tenslotte raakte zijn benzine op. Het waren de angstigste momenten van mijn leven. Er zaten acht mensen in liet toestel. We wisten allen, dat de piloot gedwon gen zou worden ergens in de wilder nis een noodlanding te proberen. Toen hy dat tenslotte ging doen, dacht ik, dat het met ons gedaan was. Hij zocht minutenlang naar een geschikte plek en daalde daarna in een moeras. Steeds la ger kwam het vliegtuig, tot het met ingetrokken landingsgestel een buiklan ding midden in het drassige moeras maakte. Tot Ieders geweldige opluch ting kwam de machine tenslotte hor tend en stotend tot stilstand zonder in brand te vliegen of over de kop te slaan. Wel werd het beschadigd. „Het was toen Woensdagavond 9 uur. Op dat moment konden we nergens heen. We bleven de hele nacht in het toestel zit ten en werden bijna opgegetea door mus kieten. De volgende morgen om 6 uur kwamen negers ons te hulp. Tot onze buik toe in het water, waadden wij naar de kant van het moeras en liepen vervolgens in drie uur tijds naar Cha: Chai. Daar nam ik diezelfde middag nog een vliegtuig naar Lourenco stapte vervolgens in een auto en reed de gehele nacht zonder te slapen door naar Johannesburg". Vrijdagmorgen was hij daar per K.L.M.-vliegtuig vertrokken en nu (door vertraging wegens de mist) was het Zaterdagmiddag. Nog steeds had kapi tein Oosterhuis geen bed gezien. „U kunt zich dus wel indenken, hoe ik me voel", besloot hij. Na met vrouw en zoon in het restau rant nog een sterke kop koffie te heb ben gedronken, vertrok de familie Oos terhuis per auto van Schiphol op weg naar huis, en voor de kapitein be tekende dit: op weg naar een bijna ongekend geworden weelde naar bed. Het moet niet te gek worden met haute coiffure» Gaan de dames heur haar langer dragen Dit ts thans de brandende vraag, die niet alleen de dames en haar kappers bezig houdt, maar ook de ruime belangstelling van de heren geniet Met drie tot vijf centimeter lange haren achten vele coiffeurs de grens van het rede lijke overschreden. „Het is onze taak de vrouw mooi te makenaldus deze kappers. Zij behoren niet als mannen gekapt te wor den De mannen, die doorgaans de kappers rekening te betalen krijgen, denken er net zo over, vooral omdat zeer kort dameshaar een veelvuldiger gang naar de kapper be tekent. De heer Martin Leijger te 's-Gravenhage, geen onbekende in kringen van de haute coiffure, stelt zich op het standpunt, dat er ook in de kapperswereld grenzen zijn en heeft in een artikel in een der Nederlandse dagbladen een haarlengte van 10—12 cm verdedigd. Dit artikel is voor het bestuur van de sectie Holland van de „Haute Coiffure Francaise" aanleiding geweest om de heer Legger als lid van deze sectie te royeren. In de brief, waarin het bestuur de heer Leijger van diens royement op de hoogte stelt, wordt hem verweten, dat hij „zijn col lega's in discrediet heeft gebracht". Tot voor een jaar was de heer Leijger nog president van de sectie Holland en tot 14 Januari, de dag van zijn royement droeg hij nog de eretitel „President Fonda- teur" van deze sectie. In overleg en met medewerking van het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt te De Bilt (U.) is opgericht de Nederlandse Vereniging voor Verbetering van het Pluimvee. N.V.V.P. Ingezonden Mededeling (Adv.) Niet zo erg als het communisme. De „Oranje" in Djakarta. De kapitein van het m.s. „Oranje", dat Zaterdag aan de kade van Tandjong Priok meerde, de heer H. W. Hemmes, heeft de krantenberichten, dat de aan varing met de „Willem Buys" (in het Suezkanaal) het gevolg zou z\jn ge weest van het verlangen der heide schepen om elkanar bij de ontmoeting zeer dicht te naderen, tegengesproken. Over de oorzaak van de aanvaring liet hy zich verder niet uit, daar eerst het officiële onderzoek beëindigd dient te zjjn. Over de aanvaring zelf vertelde de kapi tein (die zijn bed niet mag verlaten om dat hij een zware kou heeft gevat), dat er zelfs geen begin van paniek is geweest. De schade bleef beperkt tot delen boven de ■waterlijn en de meeste moeite had men nog met een klein brandje in de bootsmanswerk plaats. Daarvoor moest men gaten branden in de dekplaten, maar men heeft het zaakje met eigen middelen kunnen klaren. De bot sing had geen invloed op de vaarmogelijk- held en de bestuurbaarheid van het schip. Bij de aanvaring waren nog vele passa giers in de salons en aan dek, maar noch zij, noch de slapenden raakten over hun zenuwen. De bemanning zorgde binnen vyf minuten voor koffie en sandwiches Op het ogenblik wordt dag en nacht ge werkt aan het herstel van het schip. Men schat dat men 14 dagen voor de reparatie zal nodig hebben. „WILLEM RUYS" VOLGENDE WEEK TE ROTTERDAM. De „Willem Ruys" van de Kon. Rotter damse Lloyd wordt in het midden van de volgende week te Rotterdam verwacht. Een zestigtal Engelse passagiers, dat Southamp ton tot bestemming had, is reeds van Port Said af doorgereisd met de „Orcades" van de Oriënt Line, die naar Londen ging. De „Willem Ruys" zal dan ook ditmaal niet Southampton aandoen. De Zilverprys is met ingang van 19 Januari, blijkens mededeling van H. Drijfhout en Zoon's edelmetaalbedrijven, vastgesteld op f 105,40f 110,65 per kg fijn. Tot dusver wat de notering f 102,40 f 107,65. Rapport van dc Ameri kaanse H. C. De Amerikaanse Hoge Commis sie in Duitsland heeft een rapport over de Westduitse geestesgesteld heid gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat er in de laatste 18 maanden een aanzienlijk toenemen van de nationalistische gevoelens in West-Duitsland te bespeuren is. Meer Duitsers keuren het Hitier- regiem goed en minder wensen in een Europese federatie samen te werken, In Mei 1951 zei 34 procent, dat er meer goed dan kwaad in het Hitier- regiem gescholen had. Veertig procent zei, dat meer kwaad dan goed in het naziregiem was doch in December 1952 waren de respectieve cijfers 44 pro cent en 39 procent. Bij de jonge Duit sers antwoordde 49 procent bevesti gend op de eerste vraag en 29 procent op de tweede vraag. Het rapport con stateert een toeneming van de nazi oriëntatie bij de jeugd evenals bij de leden van de F.D.P. (vrije democra tische partij), de tweede, onder Blü- cher staande partij van Adenauers coalitie, dezelfde party, waarin vol gens de Britse autoriteiten de korte lings gearresteerde neo-nazi's poog den door te dringen. Een vergelijking van de gevoelig heid voor het communisme en de aantrekkingskracht van het nazidom toont onomstotelijk, dat het nazidom een groter probleem vormt dan het communisme. Zulks geldt vooral bij de jeugd. In de leeftijdgroep van 18 tot 24 bleek 56 procent voor een en kele sterke nationale partij te zijn tegen slechts 23 procent tegen. Volgens het rapport is het een „ge vaarlijke veronderstelling", dat het nazidom toeneemt naarmate de eco nomische toestand achteruit gaat. Het jaar 1952 immers was een jaar van economische vooruitgang. Van de on dervraagden meende 59 procent, dat het Duitse volk zich niet schuldig be hoeft te gevoelen wegens de aan de Joden begane gruwelen. Slechts de genen, die de daden feitelyk begaan hadden, betrof schuld. Tegen herstel betaling aan de Joden was 49 procent tegen en voor slechts 26 procent. In 1951 was men in West-Duitsland overwegend, internationaal ingesteld en in 1952 overwegend nationalistisch. 47 procent was voor een nationaal leger, dat zou deelnemen aan de de fensie van West-Europa en 22 procent voor een Europees leger met Duitse divisies. De meerderheid echter is van oor deel, dat Duitsland in de toekomst het sterkste land van Europa dient te worden en de leiding dient te geven. Engelse vrouw aan boord van de „Oranjefontein" vermist. Zondag is de politie van Southampton aan boord gegaan van de „Oranjefontein", die op de thuisreis was van Zuid-Afrika, teneinde een onderzoek in te stellen naaf het verdwijnen van de Engelse mejuffrouw Constance Silvester, die vijf dagen geleden aan boord van het schip spoorloos ver dwenen is. De kapitein zei, dat Constance Silvester op de dag van haar verdwijning naar een hoger gelegen kajuit was verhuisd. Toen zij vermist werd had hij opdracht gegeven het gehele schip af te zoeken. Twee uur lang had hij naar haar over een groot op pervlak van de zee laten zoeken doch zon der resultaat. Hij had andere schepen ver zocht scherp uit te zien. De Britse consul te Teneriffe was reeds aan boord geweest om verklaringen van de bemanning te no teren. SPIONNAGEPROCES IN BULGARIJE. Het officiële Bulgaarse persbureau heeft meegedeeld, dat gistermorgen een proces is begonnen tegen tien spionnen, die voor het Amerikaanse spionnagecentrum in Turkije hebben gewerkt. Zij worden er van be schuldigd gewerkt te hebben en aan een tegenrevolutie die gewapende steun uit het buitenland zou ontvangen. 78 o Nu moest Anna toch lachen, want tante Lucy was nooit getrouwd. Vrouw Faber was plotseling over leden. En reeds de eerste avond na de begrafenis was tante Lucy, gekomen met een voorstel. Ze hadden met hun drieën rond de tafel gezeten en niemand zei aanvan kelijk iets. Toen was tante Lucy ab rupt met het voorstel gekomen. „Douwe, misschien lijkt het wat haastig om over zulke dingen te pra ten, maar nu de zaken er zo voorstaan houd ik mijn mond niet langer. Anna moet zo gauw mogelijk naar Amerika. Ik. weet wel, dat je haar geluk niet in de weg wilt staan. En als je dat wilt, zal ik bij je blijven voor de huishouding, dan kan ze met een ge rust hart vertrekken." Anna had de mond al open om te protesteren maar tante Lucy had haar beduid te zwijgen. „Ik weet v/el, dat ze een poosje niets van Anton heeft gehoord, maar zijn laatste brief was in geen geval koel. Hij zei, dat hij wilde wachten hoe lang het ook mocht duren. En.." ze eindigde met een gebaar van. wat- wil-je-nog-meer. Maar Douwe had zijn hoofd ge schud. „Nee, daar komt niets van in", zei hij. „In de eerste plaats kan ik Anna niet alleen laten gaan tenzij ik zeker weet, dat Anton op haar wacht en haar zal opwachten. En in de tweede plaats kan ik geen afstand doen van mijn enige dochter." Hy keek met een vaderlijke blik naar Anna en ver volgde: „Ik heb er ook over nage dacht. Daar hoef ik me niet voor te schamen, want wy wisten allemaal, dat het met moeder niet lang meer kon duren. Ik heb allang uitgemaakt, dat als Anna en ik samen over zouden blyven, wy samen naar Amerika moesten gaan, tenminste.... als An ton zo'n oude man op de koop toe wil nemen. De laatste woorden gingen verloren in een omhelzing van Anna. „Vader!" kon ze alleen maar uitbrengen. door Marian Schoolland „En wat tante Lucy aangaat", zei vader en glimlachte naar zyn schoon zuster. „Als zy...." „Tante Lucy gaat mee, als je er niets op tegen hebt" verklaarde het kittige vrouwtje. „Dan vormen we een prachtig trio", had vader rustig gezegd. En zonder veel omhaal was hij voortgegaan met zijn plannen om zijn timmerwinkel en het huis van de hand te doen. En nu was het zo ver. Alleen deze borden moesten nog ingepakt worden. De paar meubelen, die er nog ston den, zouden naderhand opgehaald worden', als ze vertrokken waren. Douwe Faber doorstond de zeereis opmerkelijk goed. Hij werd zeeziek, maar niet erger dan tante Lucy en Anna. Hij keek zyn ogen uit in de drukke haven van New York, maar was bly, dat hij op de stoomboot zat en uit de drukte vandaan was. Ze hadden een rustige, verbazend interessante reis. Langs de Hudson, het Eriekanaal, het Eriemeer, over het uit gestrekte Huronmeer, door de Straat van Mackinac en over het Michigan- meer. Kwam er dan nooit een eind aan dit land? Overal langs de kusten was iets bijzonders te zien: herten, die kwamen drinken, Indianen, de wou den, de drukke havens. Toen de boot aanlegde in de Straat van Mackinac om brandstof in te nemen en de im migranten spontaan de handen uit de mouwen staken om het hout te laden, wilde Douwe Faber ook helpen. Maar tante Lucy en Anna weerhielden hem. En eindelijkeindelijk.na vijf en twintig dagen reizen waren ze op het laatste traject: op een praam, die hen naar „de stad" bracht. Gelukkig waren ze in Grand Haven gewaar schuwd hun verwachtingen niet te hoog te spannen. En toch tuurden de reizigers op die overvalle praam ver langend vooruit toen de boot door het stille water van het Zwarte Meer werd geboomd. Ze verwachtten de daken van de huizen te kunnen zien, of mis schien zelfs de kerktoren! Tante Lucy hield een oogje op haar naaimachine, zoals ze al die dagen, had gedaan. Die naaimachine was ver reweg 't kostbaarste dat ze had meege nomen. Die zou haar middel van be staan zyn in dit nieuwe land. De men sen droegen hier vast en zeker, net als overal elders, kleren; en kleren slijten, en daarom moest er genaaid worden! Anna zat op een kist; bleek en ner veus. Nu ze byna hun bestemming hadden bereikt, bijna in „de stad" wa ren, streden verlangen en vrees in haar hart. De pracht van de zon, die achter haar onderging, kon haar niet boeien. Ze staarde vooruit. „Kijk!" riep één der schippers even later. „Zien jullie die mensen daar op de oever? Daar leggen we aan. De stad ligt een eindje landinwaarts door de bossen. Ze zullen wel gehoord heb ben, dat we eraan komen." (Wordt vervolgd). Eedsaflegging voor het Capitool I Dp uihvoprpnrip macht berust bij de president De president heeft de I i-» bevoegdheid om am- bassadeurs,gezanten etc te benoemen [Depres heeft dp verant- J woordelijkheid voor de 1 betrekkingen mef de buitenlandse staten K I De pres moet het Congres I p—I inlichten over de toestand ■i en de noodzakelijke maat-1 I regelen aanbevelen JDe presidentis tevens 1 de opperbevelhebber j— Alleen het Congres kanL I een oorlog verklaren r~ VER.STAl tN IN 1948 Democr. meerderheid (Truman) KS3B Republ (Dewey) VERSTATEN IN 1952 Democr meerderheid (Stevenson^ Republ. M (Eisenhower} t (Ingez. mededeling, adv.) Verzamel Uw krachten met PROTESTDEMONSTRATIES IN DE ELZAS» Elzassers, die indertijd gedwongen dienst hebben gedaan in het Duitse leger, hebben Zondag protestdemonstraties gehouden te gen het proces te Bordeaux, waar 12 El zassers, die eveneens gedwongen onder de Duitsers hebben gediend, tezamen met voor malige SS-ers terecht staan wegens mede plichtigheid aan de uitmoording van het Franse dorp Oradour-sur-Glane. De demonstratie te Straatsburg werd bij gewoond door parlementsleden uit de El- zas, geestelijken, oudstrijders en twee ad vocaten van de Elzassers, die te Bordeau terecht staan. Er werden kransen gelegd bij het oorlogsmonument. In andere steden in de Elzas vonden soortgelijke betogingen plaats. Britse opperabbijn: Dr Israël Brodie, de opperrabbijn van het Britse Gemenebest, beeft in een uit zending van de B.B.C. voor het vasteland verklaard, te vrezen voor het lot van de 2-500.000 Joden achter het „yzeren gor dijn". Uit Wenen wordt gemeld, dat de Hon gaarse en Roemeense bladen na de be richten over het Sowjetrussische „dok terscomplot" een felle anti-Zionistische campagne begonnen zyn. Het communis tische Joodse orgaan „Scanteia" noemt de artsen „een groep in staat van ontbinding verkerende Joodse bourgois-nationalis- ten", die betaald werd door de „Anglo- Amerikaanse imperialisten, de nieuwe Hitlers, die zich gereed maken, om de mensheid in een bloedbad te storten". Leider van Joodse gemeenschap in Hongarije gearresteerd. Naar Zaterdag in Joodse kringen te Wenen verluidde, zou de president van de Joodse gemeenschap in Hongarije, La- jos Stoeckler, gearresteerd zijn. De poli tie zou in zijn woning en in de kantoren van de gemeenschap belangrijke bedragen in dollars en Zwitserse francs aangetrof fen hebben. Stoeckler is een oud-Industrieel. Zijn ondernemingen zijn genationaliseerd. Hü was door de Joodse hulporganisatie „Joint" belast met het beheer van steun fondsen voor de Joden in Hongarije. Productiebeperking in strocartonindustrie. De Nederlandse strocartonindustrie heeft besloten, voor de tweede helft van Januari en de eerste helft van Februari een produc tiebeperking van 25 procent toe te passen. Dit is het gevolg van de moeilijkheden welke ondervonden worden bij de afzet van strocarton. De export naar Engeland ondervindt on der meer grote moeilijkheden. Verwacht wordt evenwel, dat er in de komende maan den een opleving zal zijn. Door de hoge stroprijzen zag de Nederlandse strocarton industrie zich voorts gedwongen de prijzen van het strocarton te verhogen. Vandaag, even na twaalf uur Amerikaanse tjjd, wordt Generaal Eisenho wer, de nieuwe president der Verenigde Staten, geïnstalleerd. In handen van de President van het Opperste Gerechtshof der V.S., Fred. M. Vinson, zal hy, staande op het platvorm voor het Capitool te Washington, de eed afleggen. Deze luidt: „Ik zweer (of beloof) plechtig, dat Ik het ambt van president der Verenigde Staten trouw zal vervullen, en de Grondwet naar mijn beste kun nen zal handhaven, besehermen en verdedigen." De positie van president van Ame rika is er een van zeer grote verant woordelijkheid. De meeste mensen hebben er geen idee van hoeveel macht er bij een nieuwe president op één man wordt overgedragen. Uit bijgaande schema moge blijken, dat de grote meerderheid der V.S. ach ter Eisenhower staat. Wat betekent dit? Allereerst heeft hij de grote verant woordelijkheid om voor geheel Ameri ka de leiding te geven op het gebied van de binnen- en buitenlandse po litiek. Tevens heeft hij de bevoegd heid om de diplomaten voor het bui tenland te benoemen. Hierdoor bezit de president de mogelijkheid om bui tenlandse staten al of niet te willen erkennen. Het opperbevel van alle strijdkrach ten der Ver. Staten berust tevens bij de president. Dit brengt met zich mede dat hy verantwoordehjk is om deze strydkrachten op zodanige sterkte en paraatheid te houden, als de veilig heid van de Ver. Staten zulks vraagt. De gehele uitvoerende macht in Amerika berust bij Eisenhower. De wetgevende macht berust bij het Con gres! Maar ook dit heeft de toestem ming van de president nodig om een besluit tot wet verheven te zien. Eisen- Een groot aantal Amerikaanse radio zenders zal vandaag een ooggetuige- verslag uitzenden van de installatie van Eisenhower. De A.V.R.O. zendt van 18.3018.50 uur. over Hilver sum I (402 m.) een klankbeeld „Eisen hower president" uit. De K.R.O. zal om .ongeveer 7.45 uur over Hilver sum II (298 m.t een begin maken met de rechtstreekse uitzending van een gedeelte der officiële plechtigheden te Washington. hower bezit dus tegenover het Con gres een recht van veto. Dit neemt niet weg, dat het Congres Eisenho wer zo nodig kan overtroeven. Indien Eisenhower n.l. zijn veto over het be sluit uitspreekt, kan het congres, in dien het in de beide huizen twee der de meerderheid haalt, dit veto onge daan maken en aldus toch het be sluit doorvoeren. Het Congres kan dus samenwerken of een geheel afwijken de houding aannemen, zoals wij heb ben gezien, zelfs zijn -wil doordrijven. Het is echter niet zo erg gemakkelijk om in beide huizen deze tweederde meerderheid te halen. Het uitoefenen van de macht is dus verdeeld tussen de president en het Congres. Daarbij moeten wy dan ook nog de rechterlijke macht voegen en met name het Hoge Gerechtshof. Te genover het Congres heeft Eisenho wer de plicht om regelmatig een over zicht van de toestand te geven. Daar bij moet hij tevens die wegen aange ven, die voor de oplossing van de vraagstukken en moeilijkheden het nuttigst zijn. Men ziet dus dat het ambt van president beslist niet uitsluitend een ere-positie is. Het paart een zeer grote mate van verantwoordelijk heid en persoonlijkheid aan de drukste werkkring ter wereld die werd ingeluid door George Was hington op 30 April 1789 als eerste president der Ver. Staten van Amerika. Ste Radio- foenqt <mó WOENSDAG 21 JANUARI 1953. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weer- ber-; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gram.; 9,35 Waterst.; 9.40 Gram VP RO; 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 1100 Gram.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Prome nade ork.; 13.50 Gram.; 14.00 „De Weg Omhoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Vierhandig pianospel; 16.12 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Amusementsmuziek; 17.50 Regeringsuitz.: Mr F. R. Böhtlingk: „Het rechtswezen in Nieuw Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actuali teiten; 18.30 R.V.U.; Dr H. Groot: Nieu were onderzoekingen over het melkweg stelsel"; 19.00 Gram.; VPRO; 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20-05 Po litiek commentaar; 20.15 Gev. muziek; 20.45 „De eekhoornkooi", hoorspel; 21.35 Concertgebouwork.; 22.05 Stryksextet; 22.30 „Regenmaken als wetenschappelyk beroep", causerie; 23-2024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7,10 Gram.; 7.15 Óchtendgymn.; 7.30 Gram.; 7-45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gew. mu ziek; 8,45 Gram,; 9-00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgend.; 11.00 „Joh- Brahms", hoorspel; 12.15 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 12.33 Gev. muziek; 12-59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Banjo orkest; 13.50 Gram-; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 In strumentaal kwintet; 15.30 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Mil. causerie; 18.00 Gev. muziek; 18-30 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven; 18.45 Vocaal kwartet; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Boekbesnr.; 19-25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 1*50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Omroep- ork.; 21.15 „Jezus Christus en de Wereld religies", causerie; 21.35 Gram.; 21.40 KL koor, gitaar en bas; 22.00 Viool, cello en clavecimbel; 22-30 Intern. Evang. Com mentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber-; 23.1524.00 Gram; BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Ka merkoor; 12.00 Omroepork.; 12.30 Weer ber.; 12.34 Salonork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram-; 13.30 Cellorecital; 14.00 Schoolra dio; 15.40 Gram.; 16.00 Gev. muziek; 16.50 Vlaamse muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17 50 Boekbespr.; 18.00 Voordracht en zang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorspel; 21.30 Omroepork.; 22 00 Nieuws; 22.15 Voor dracht en muziek; 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3