„Zuivering" Controverse over stichting van tehuis voor zwakzinnige kinderen vermeden Duitsers zijn immuun voor het nationaal-socialisme Electrische trein reed bij Deventer op rangeerlocomotief 'SNIPPER NIEUWS1 Prinses Margriet ging gisteren gewoon naar school* Mossadeq's bijzondere bevoegd heden met een jaar verlengd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opstand in Amerikaanse gevangenis Scheepsbotsingen te Vlissingen achter het ijzeren gordijn Auto in de Seisvest, bestuurder zwom naar de wal Gedeputeerden lichten Prov. Stalen in .Vrederust" ziet voorlopig van de plannen af Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu s: Korte "Joordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD DINSDAG 20 JANUARI 1953 8e JAARGANG No. 2381 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aard«nburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.36 u., onder 17.07 u. Maan op 10.41 u„ onder 0.17 u. Hoogwater Woensdag 21 Jan.: Vlissingen: 5.55 u. 2.00 m., 18.27 u. 1.99 m. Terneuzen: 6.28 u. 2.19 m., 18.57 u. 2.20 m. Wemeldinge: 7.44 u. 1.65 m., 20.08 u. 1.77 m. Zierikzee: 7.21 u. 1.43 m., 19.52 u. 1.56 m. Eert verbitterde Adenauer verklaarder Achter de jongste gebeurtenissen ziet hij een aanval op Europa's eenheid Bondskanselier Dr. Adenauer en andere Westduitse politici hebben gisteren scherp gereageerd op de door Britse en Amerikaanse maatregelen in het buitenland gewekte vrees voor de mogelijkheid van het herstel van het nationaal-socialisme in Duitsland. De arrestaties der zeven vroegere Nazi's door de Britse bezettingsautoriteiten zijn gevolgd door een pubücatie van Amerikaanse cijfers over een groeiende neiging naar Nazisme in de Bonds republiek. In het Amerikaanse rapport heet het„Slechts een minderheid der Westduitse bevolking is van mening dat er in het nationaal-socialisme meer kwaad dan goed was!" Adenauer heeft dat niet op zich laten zitten. In een radiorede heeft hij verklaard dat iedere met de-Nazi's sympathiserende party by de komende verkiezing een volledige nederlaag zal ïyden! Het was wel een wat verbitterde Adenauer, die poogde zijn volk van deze blaam schoon te praten. „Wy zyn een betrouwbare en nuttige partner der Westerse wereld geworden", zo zei hü> „en wy zullen dat blijven. Onze politieke verhoudingen zijn stabiel en de Duitsers hebben zich m hoge mate immuun getoond tegenover eik radi calisme; er is een gezonde scepsis te genover de parolen van links en rechts". Voor het Amerikaanse opinie-onder zoek had hij nauwelijks een goed woord over en hij verklaarde dat de Duitse politie de door de Britten ge arresteerde groep sedert lang in de ga ten hield. „Ik kan me niet aan de in druk onttrekken" zo verklaarde hjj „dat elementen, die Europa vijandig gezind zijn, de gelegenheid hebben willen aangrijpen om de Europese een heid te vertragen of te voorkomen". Op een persconferentie roerde hy ook de ontsnapping uit Breda aan en het proces Oradour. Hy noemde dit „een reeks van gebeurtenissen, die een slechte atmosfeer voor onderhandelin gen heeft geschapen". REACTIES. De reacties op zijn radiorede bleven in Bonn niet uit. Geallieerde kringen spraken hun verbazing uit over zijn verklaring dat een met de Nazi's sym pathiserende party gedoemd is de ne derlaag te lijden. Zij kijken daarbij naar de liberaien, die alles doen om de Nazi's naar de mond te praten De Duitsers zelf staan in grote trek ken achter de Bondskanselier. Zij ach- Dertien „vredeseisen" Zondagavond zijn in de staatsgevan genis van Pennsylvania te Pittsburg (waaruit eind vorig jaar 10 gevange nen ontsnapten) omstreeks 1000 gede tineerden -n opstand gekomen. Zij staken een gedeelte van het gebouw in brand, wierpen stoelen en dergelijke naar buiten en hielden vijf bewakers als gijzelaars gevangen. Zij vroegen in williging van 13 vredeseisen, o.m. dat geen repressailles tegen hen zouden worden genomen en verder beter voedsel, medische verzorging, langere bezoektijden en het recht om juridi sche werken te kunnen raadplegen. De gouverneur van Pennsylvanie, John Fine, en de gevangenisdirecteur dachten er aanvankelijk niet over de eisen in te willigen of zelfs maar te onderhandelen. Gisteren echter, nadat de opstand 24 uur geduurd had, gaf de gevangenisdirecteur toe. De directeur beloofde dat er geen vergeldingsmaat regelen zullen worden genomen en dat een volledig onderzoek zal worden in gesteld naar de geuite klachten. Daar op lieten de gevangenen hun gijzelaars los. Kort voor de overgave maakten be wakers en staatspolitie, die de gevan genis hadden omsingeld, zich gereed voor een grote aanval met machinege weren, traangas en brandslangen. AMERIKAANS VLIEGTUIG DOOR CHINEZEN NEERGESCHOTEN Zondag is een Amerikaans marine vliegtuig ter hoogte van de Zuid- Chinese kust door luchtdoelartillerie omlaag geschoten en in zee gestort. Toen een reddingstoestel naar de plaats van het onheil vloog, werd het door «en niet-geidentificeerd vliegtuig aan gevallen en beschoten. Het eerste vliegtuig was bemand met dertien kop pen; 11 van hen zyn gered door een torpedobootjager, de twee anderen zyn vermoedelijk verdronken. De Ameri kanen nemen de zaak hoog op. Admi raal WVliannxm, bevelhebber van het smaldeel dat patrouillediensten ver richt in straat Formosa, is persoonlijk met twee torpedobootjagers naar de plaats vertrokken, waar de vliegtuigen in see zyn gestort. Een roofoverval, een doosje lucifers en een actieve politie Zaterdagmiddag is in een in een si garenwinkel gevestigd postagentschap aan de Rusthoflaan te Rotterdam een roofoverval gepleegd, waarbij de da der, de 32-jarige banketbakkersknecht M. de K. uit Dordrecht, ƒ2.000,buit maakte. Veel plezier heeft hy van het geld niet beleefd, want korte tijd daar na had de politie hem al te pakken. By het verhoor bleek dat hij eerst op een (gestolen) fiets het terrein was gaan verkennen. Toen het stil was in de winkel kwam hij binnen, ontrukte de vrouw van de winkelier, die bezig was een geldzakje met ƒ2000.dicht te knopen, het zakje en verdween op zijn fiets. Maar een ogenblikje later had de politie hem al te pakken, dank zij het door de vrouw verstrekte signalement. Het geld zat in zijn binnenzak; hij had er alleen een kopje koffie van gekocht en een doosje luciffers om zyn pijp te kunnen aansteken....! ten de Britse tactiek en het Ameri kaanse opinie-onderzoek lichtelijk overdreven. En de pers wyst er op' dat de Britten nog steeds niet hebben kun nen aantonen, dat de gearresteerden inderdaad zulke gevaarlijke mannen waren! Maar hoe dit ook zij, allen vragen zich met verbazing af, wat eigenlijk de zin van deze geallieerde tactiek is. Als het als doel heeft de Duitsers aan te manen tot een spoedige aanvaarding van de Europese verdragen, dan heeft men wel een heel erg grote vergissing gemaakt. Want de Duitsers worden hierdoor eerder geprikkeld dan geani meerd en de positie van Dr. Adenauer wordt er evenmin gemakkelijker op. Gat van 4 bij 2 meter in „Oranjefontein" Op de rede van Vlissingen is gister avond de „Oranjefontein" van de Hol- land-Afrlkalyn in botsing gekomen met het uit Hamburg afkomstige Duit se motorschip „Süllberg", dat voor an ker lag. De Oranjefontein liep aan het achterschip een gat op van 4 by 2 me ter, echter boven de waterlijn. Het schip heeft zyn reis naar Hamburg voortgezet. De Süllberg werd bescha digd aan de voorsteven. Het verspeelde een bakboordanker en enige meters ketting. Het is op het ogenblik druk op de rede van Vlissingen: tientallen schepen liggen er voor anker wegens de mist die al enige dagen duurt en waardoor alle loodsen, die beschikbaar zyn, in dienst zijn. Daardoor is nog een ge compliceerde botsing ontstaan, die ech ter nauwelijks schadelijke gevolgen had. De Italiaanse boot „Oregon" kwam in aanvaring met het Japanse motorschip „Arima Maru" en ten ge volge daarvan met het Engelse motor schip „Walter Scott". De „Oregon" liep slechts lichte schade op. Geruchten en berichten In Londen blijft het gerucht hard nekkig de ronde doen, dat Victor Abakoemof, sinds 1946 Russisch minister voor de staatsveiligheid, gearresteerd en doodgeschoten is. Men wijst er daarbij op, dat Aba koemof al enige tijd niet meer in het openbaar verschenen is. Dergelijke geruchten passen wonder wel in het warnet van gissingen en be richten over „maatregelen tegen spion nen en saboteurs uit de kapitalistische landen", die thans de wereld overstro men. De Frawda, het officiële orgaan van de Russische communistische par ty, gaat daarin voor en noemt de na men van enkele, min of meer vooraan staande functionarissen, die „nationa listische activiteit" bedrijven en critiek wordt geoefend op tal van technische bedryven, die „op ouderwetse manier" werken. Uiteraard volgens de vazalstaten in snel tempo. In Albanië zijn 12 „spion nen en verraders" gearresteerd, die afkomstig zouden zijn uit Joego-Slavie. In Polen is een lyst van namen gepu bliceerd, meest geestelijken, die „spi onnen" heten te zijn. En in Oost- Duitsland gaat de „zuivering" met gro te voortvarendheid door. Gemeld wordt dat de minister van Gezondheid, Steid ie, met verlof is gezonden en het hoofd van het opleidingsinstituut voor partijfunctionnarissen, Friedrich Kri- mer, is naar West-Berlijn uitgeweken. Het stadsbestuur van Oost-Berlijn wordt grondig gereorganiseerdMos kou zal als voorbeeld dienen. En het centrale comité van de F.D.J. (vrije Duitse jeugd) heeft tot zelf critiek op geroepen: iedere vijandige activiteit moet onderdrukt worden! IN BULGARIJE. In Sofia is het proces begonnen te gen een groep personen, die er van beschuldigd wordt gestreefd te hebben naar „herstel van het oude kapitalis tische stelsel". De groep zou zich schuldig gemaakt hebben aan spionnage voor de Ameri kaanse inlichtingendienst. Radio-Sofia deelde mede, dat allen schuld bekend hebben! Gouverneur van Waardenburg van Nieuw Guinea eervol ontslagen Bij K.B. van 15 Januari 1953 is aan de heer S. L. J. van Waardenburg op diens verzoek met ingang van 1 April 1953 eervol ontslag verleend als gou verneur van Nieuw Guinea onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem onder moeilijke om standigheden in dat ambt bewezen. De heer van Waardenburg bekleedde zijn ambt sinds 27 December 1949. Tien lichtgewonden - aanzienlijke schade Omstreeks 10 personen zijn gisteravond gewond, toen de electrische sneltrein van zeven uur uit Enschede op het emplacement van Deven ter de locomotief van een rangeerdeel aanreed. Slechts van drie van hen echter waren de verwondingen van dien aard, dat zij in het zie kenhuis te Deventer moesten worden opgenomen. De andere zeven konden, na verbonden te zijn, verder reizen. De materiële schade is echter vrij aanzienlijk en het treinverkeer was geruime tijd gestagneerd. Diverse diensten werden gisteravond met bussen onderhouden. Het ongeluk liet zich aanvankelijk zo ernstig aanzien, dat in aller ijl art sen en een transportcolonne van het Rode Kruis naar het emplacement Werden geroepen. Ook rukte de brand weer uit en werd om snijbranders ge vraagd. Het viel echter nogal mee: de elec trische trein was ten dele in de voor zijde van een locomotief gedrongen, die zeven goederenwagens met zich voerde. Gevolg was dat de locomotief /k i jii Er zal weer gepraat worden over een Oostenrijks vredesverdrag. De Ameri kanen hebben in overeenstemming met de door de Ver. Naties aangeno men resolutie de Russen verzocht een vertegenwoordiger naar Londen te zenden, waar de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken op 30 Januari a.s. weer om de tafel zullen gaan zitten. Binnen twee weken zal de Duitse Bondsdag beslissen over de schadeloosstelling aan Israel. Adenauer èn de socialisten zyn het er over eens, dat men niet voor de Arabische druk uit de weg moet gaan. Vanavond biedt ons Koninklijk Paar het jaarlijk se diner aan aan het corps diploma tique in het Paleis op de Dam. Bin nenkort gaat een Rotterdamse archi tect met zyn vrouw in de Sahara zoe ken naar praehistorische objecten voor het museum voor land- en volkenkun de. De achterzijde van de „Faustus", het gezonken schip in de Nieuwe Wa terweg, is nu 10 meter gezakt. Nu gaat men zijn krachten op de voorkant be proeven. In Assen is een wachtmees ter van de Rijkspolitie gearresteerd. en enkele der goederenwagens uit de rails werden gedrongen, waardoor een grote seinbrug totaal omvergeworpen werd. Aanvankelijk vermiste men de bestuurder van de locomotief, maar dat bleek later op een vergissing te be rusten. De trein zelf kwam er goed af. Het voorstuk bestond uit tweede klas com partimenten waarin slechts weinig passagiers zaten. De bestuurder van de trein heeft zich door een sprong van de dood kun nen redden. Toen hy het ongeluk zag aankomen, sprong hy uit zyn cabine naar het daarachter gelegen comparti ment: juist bijtijds want zyn cabine werd een seconde later totaal platge drukt. Wel raakte hij daarna bekneld in het daarachter gelegen deel, maar daaruit kon hij, evenals een dame die zich in één der coupé's bevond, worden be vrijd, waarbij bleek dat hij slechts lichte verwondingen had opgelopen. Verderop in de trein die slechts uit één treinstel bestond, had een aantal passagiers lichte verwondingen gekre gen tengevolge van de schok. De niet gewonde passagiers werden mét autobussen verder vervoerd. De ravage aan de rails was oorzaak dat de verbinding van Deventer met Almelo, Hengelo en Arnhem door bussen moest worden onderhouden. Het treinverkeer Deventer—Zwolle en DeventerApel doorn ging gewoon door. Op dit ogen blik is niet bekend hoe de situatie he denmorgen is.. HONDERD MEISJES ONTSLAGEN BIJ PHILIPS - De directie van de Philips-radio- uve'rfac^ 'J!.40,00 buizenfabriek in Sittard heeft gisteren een honderdtal meisjes ontslag aange- gulden gestolen heeft van een kruide nier met wie hij zo bevriend omging, dat hy gewoonlijk de achterdeur bin nenliep. Gisteravond is de „Bond ter behartiging van de belangen van woonarkbewoners" opgericht. De leden gaan vechten voor hun rechten, gezien het feit dat ze meer plichten dan rechten hebben. zegd. Als reden voor dit ontslag gaf men ons van de zijde van Philips te Eindhoven „exportmoeilijkheden" op. Op deze fabriek zijn sedert de oprich ting in begin 1947 ruim 1200 meisjes te werk gesteld. ROOFMOORD NA 34 JAAR OPGEHELDERD 7 In Scheveningen doet op het ogen blik het hardnekkige gerucht de ronde dat een thans op sterven liggende man zou hebben bekend, ruim dertig jaar geleden te Scheveningen een roof moord te hebben gepleegd. Op de Eerste Kerstdag van 1918 werd de toen 69-jarige visventer Gerrit van den Oever dood in zijn bed gevonden. Aanvankelijk twijfelde men nog of hier sprake van misdrijf was, doch een na der onderzoek wees spoedig uit, dat er een roofmoord was begaan. By de lijkschouwing werd een tand in de luchtpijp aangetroffen. Ook in het bed werden nog twee tanden gevonden. Overigens vertoonde het lichaam geen sporen van geweld. Daar de tanden niet vals waren werd aangenomen dat ze werden uitgeslagen. Opvallend was, dat in de woning geen spoor van wan orde werd aangetroffen. Ook werd niets doorzocht. Alleen uit de jekker van de visventer was een portefeuille verdwenen, andere voorwerpen werd- den niet aangeraakt. Elk spoor van een dader ontbrak. In de eerste dagen van 1919 werd een verdachte gearres teerd, doch deze bleek een alibi te heb ben. De politie zette het onderzoek energiek voort, doch nimmer kon zy tot de definitieve aanwijzing van de dader komen. Zij kwam bijna te laat Ongelukjes te Middelburg Gistermorgen is tengevolge van de gladheid van het wegdek een personen auto, bestuurd door de heer Z. in de Seisvest gereden. De heer Z. wist uit de wagen te komen en zwemmend de kant te hereiken. De auto is later uit de vest gehaald. Het voertuig werd beschadigd. Overigens was dit niet het enige on geluk door de gladheid. Op de Oude Vlissingseweg botste een personenauto tegen een met paard bespannen wa gen. De auto werd ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op dezelfde weg kwam een bus van de Stoomtram Walcheren dwars over de rijbaan te staan en stag neerde enige tyd het verkeer. Op de Seisweg is een bestelauto, die achteruit reed tegen een geparkeerd staande personenauto opgereden, waar bij materiële schade werd veroorzaakt. Op de hoek PoelendaelewegNw. Vlissingseweg botsten twee personen auto's tegen elkaar, daar de bestuurder van één der voertuigen geen voorrang verleende. Ook hier ontstond materiële schade. üen tafel vol cadeaux. Voor Prinses Margriet, die gisteren 10 jaar Is geworden, was het In zoverre een gewone dag, dat zjj als elke Maan dag, naar school is gegaan. Haar verjaardag heeft z(j n.l, Zater dagmiddag met vriendinnetjes gevierd en, zoals bekend, het Margrietfonds heeft Vrydag reeds de verjaardagtaart aangeboden aan het petekind van de Nederlandse Koopvaardij. Gistermor gen stond de cadeautafel klaar, die een vaste plaats in de eetkamer heeft. Zo druk was Margriet met het bewonde ren van wat daarop stond, dat zy nog niet alles uitgepakt had toen het tyd werd om naar schooi te gaan. Buiten stonden de fotografen en filmope rateurs opgesteld, om het eerste plaatje van de jarige Prinses te maken en lachend ach ter het raam van de auto reed zij, trots op haar tien jaren, naar school. Voor het Paleis Soestdijk brengen der gelijke dagen enorme drukte met zich mee. De post had 's morgens reeds stapels tele grammen, brieven en kaarten en pakjes uit alle delen van het land gebracht. Honder den kinderen hadden zelf cadeautjes ge maakt: fröbelwerk, van papier, geknipte en Prinses Margriet, die gisteren haar tiende verjaardag vierde, wuifde vanuit de auto, die haar naar school zou brengen, naar haar moeder, die voor één der vensters van Paleis Soestdijk haar dochter nakeek. gekleurde poppetjes en tekeningen. Verder zagen wij tussen de stapel een miniatuur serviesje en popjes van een kleuterklas uit Blaricum. De Baarnse Oranjevereniging kwam om elf uur bloemen aanbieden. Voor alle goede geefsters en gevers heeft Mar griet zelf en keurig bedankje geschreven en getekend. Hartelijk bedankt voor uw goede wensen" staat er op, versierd met te keningen. Gistermiddag heeft een delegatie van het derde Regiment Genietroepen onder leiding van de waarnemend commandant luitenant- kolonel G. A. van Grondelle, een banket maquette aangeboden» Leerlingen van de school voor scheepswerktuigkunde te Nij megen hebben met het overhandigen van een electrische klok in de vorm van een zeilend schip er voor gezorgd, dat ook de koopvaardij haar aandeel in de gelukwen sen kreeg. De controverse, die dreigde te ontstaan tussen het bestuur van de psy chiatrische inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom en de Stichting „Rust en Verpleeghuizen Walcheren" is gelukkig opgelost. Zoals bekend zal de Walcherse stichting „Ipenoord" te Oostkapelle inrichten als tehuis voor zwakzinnige kinderen. „Vrederust" zou echter volgens de plannen, die het bestuur koesterde, worden uitgebreid met een inrichting voor zwakzinnige kinderen. De tegenstelling is nu zo opgelost, dat „Vrederust" voorlopig van de plannen afziet, doch naar wij vernamen, diligent zal blijven in dit op zicht. De Stichting „Rust- en Verpleeg huizen Walcheren" heeft inmiddels aan de Staten het verzoek gedaan om be halve de rente en aflossing van de geldlening van f 150.000,die moet worden aangegaan, ook de aflossing van de door mevrouw de Douarière van den Brandeler, geb. Koiff te ver strekken renteloze geldlening van f 25.000.te garanderen. BESPREKINGEN. In verband met de controverse, ont staan tussen beide stichtingen zijn door G.S. besprekingen gevoerd. Hieruit is gebleken, dat er thans geen misverstand meer kan ontstaan over het antwoord op de vraag voor welke categorieën zwakzinnige kinde ren „Ipenoord" bestemd zou zijn. Dat zijn die kinderen, die geen verpleging in verband met geestelijke storingen nodig hebben, doch voor wie uitslui tend opvoedkundige maatregelen no dig zijn ten einde hen nog zoveel mogelijk voor de samenleving geschikt te maken. Dit zullen dus debiele kin deren zijn en de lichtere gevallen onder de imbecielen. Het bestuur van de Stichting „Rust en Verpleeghuizen Walcheren" streeft er verder naar om de kinderen, die een school voor buitengewoon lager onder wijs bezoeken, indien mogelijk in het tehuis te doen opgenomen. De zwaardere gevallen van imbeciliteit en de idioten worden beslist niet in „Ipen oord" opgenomen. Het bestuur van „Vrederust" was ernstig van plan bin nen afzienbare tijd zyn psychiatrische inrichting uit te breiden met een in richting voor alle categorieën zwak zinnige kinderen. UITSTEL. In een brief deelt het bestuur van „Vrederust" echter mede, dat het, nu de Stichtingen, die rusthuizen exploi teren zich met de zorg voor zwakzin nige kinderen gaan bezighouden en het niet denkbeeldig is, dat men ook in andere delen van Zeeland daartoe overgaat, niet verantwoord zou zijn in dit stadium van onzekerheid reeds een beslissing te nemen om tot uitvoering van zijn plannen over te gaan. Het bestuur vreest blijkbaar, zo zeg gen G.S., dat er niet voldoende zwak zinnige kinderen voor een protestantse inrichting zullen overblijven, zodat de ze economisch verantwoord zal kunnen functioneren. Daartoe wordt een aan tal van 500 tot 600 kinderen nodig ge acht. Het bestuur van „Vrederust" zal echter contact houden met de Stichting „Rust- en Verpleeghuizen Walcheren" vooral waar het gaat om afbakening van terreinen tussen inrichtingen en tehuizen. WEL VERANTWOORD. Tegenover deze mening van het be stuur van „Vrederust" staan echter de meningen van de hoofdinspecteur van het staatstoezicht op Krankzinnigen, dr. Pameyer en de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid dr. v. d. Spek. Zij gaven als hun oordeel, dat een Tehuis en een Inrich ting voor zwakzinnige kinderen bei de naast elkaar bestaansrecht hebben. G.S. hebben gemeend hun voorstel voor een startsubsidie en het garande ren van rente en aflossing van de geld leningen, die door de Stichting „Rust en Verpleeghuizen Walcheren" voor de inrichting van „Ipenoord" moeten worden aangegaan te handhaven. Ter voorkoming van verdere moeilijkheden zal in de bepalingen, waaronder de ga rantie wordt gegeven, worden opgeno men, dat in tehuizen niet zullen wor den opgenomen die kinderen ten aan zien van wie de inspecteur van het staatstoezicht verklaart, dat zij in dat Tehuis niet op hun plaats zijn. Voorts willen G. S. tot uitdrukking gebracht zien, dat wanneer de plannen van „Vrederust" in de toekomst tot uitvoering worden gebracht, deze in richting evenzeer op een startsubsidie kan rekenen. Regeling van het oliegeschil op handen? Ondanks oppositie van parlementsvoorzitter Kasjani Dr. Mossadeq, de premier van Perzie, heeft opnieuw een overwinning be haald in het parlement, ditmaal op de voorzitter van de volksvertegenwoor diging Kasjani, die door velen als de Perzische religieuze leider wordt gezien. Mossadeq had gevraagd zijn bijzondere volmachten met een jaar te verlengen Kasjani verklaarde zich hiertegen, daar hij het principieel onjuist achtte zowel wetgevende als uitvoerende macht in handen te leggen van één man. In een radiorede sprak hij zijn vertrouwen uit in de persoon van de premier; „ik handel hier slechts om de verdediging van een beginsel!" zo zei hij. Deze kwestie was de inzet van een heftige politieke strijd tijdens het weekend. Er werd druk geconfereerd en allerwege trachtte men een oplos sing te vinden. En daarnaast begon na tuurlijk het volk zich met de zaak te bemoeien. Een tweehonderd aanhan gers van Mossadeq, gehuld in witte klederen, ten teken dat zij een „on gewisse stryd" tegemoet trokken, gin gen op weg van de oliestad Abadan naar Teheran, waar 't parlement verga derde. En terwijl gisteren de volksver tegenwoordigers beraadslaagden, ver zamelden zich buiten de demonstran ten en schreeuwden: „Wij willen Mos sadeq Mossadeq of de dood!" Het rumoer was zo erg, dat de kamerleden aan de menigte om stilte moesten ver zoeken. Het antwoord luidde: „Wij gaan niet naar huis voordat het voor stel is aangenomen!" En het voorstel werd aangenomen. Met 59 stemmen vóór, één tegen en ze ven onthoudingen. Onder de laatsten was één der twee vice-voorzitters; Kasjani zelf, hoewel voorzitter, be zoekt nooit een parlementsvergade ring! De Kamer maakte echter deze voor waarde dat Mossadeq elke drie maan den verslag moet uitbrengen van zijn verrichtingen. Waarnemers achten het niet onmo gelijk dat Mossadeq zo op volmachten heeft aangedrongen, omdat een rege ling van het oliegeschil op handen is. De laatste weken heeft hij druk ge confereerd met de Amerikaanse am bassadeur Henderson. Hierover is de strikste geheimhouding betracht. Men gelooft ook, dat de nieuwe Amerikaan se president, generaal Eisenhower, tot een oplossing zal bijdragen. DE BILT ZEGT Plaatselijk motregen. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen en later en kele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1